„Hij vervreemdde Europa van ons Amerikaans journalist over McCarthy: Aanfluiting van de symboliek der „stars and stripes" Onbegrensd vertrouwen in Boertje van Staphorst KORDATE TAAL HIROHITO: PLEZIER IN DE DEMOCRATIE Lachwekkende caricatuur Voelde Gruenther niet voor EVG? Moeilijkheden op H.A.L.-schepen ..Kwakzalvers, die ik gekend heb" Japan rekende af een mythe 10 11 11 zuigers op Geen speciale Alleen de communisten gnuiven Van een medicusdie zijn stand oneer aandeed WspoRTintmn AANBESTEDINGEN I Moet Churchill I I aftreden? i Kei zerlijk personeel houdt persconferenties DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 S Jr«»aVt s c U Inademl beste Icht luitend Mge betaald nkel en wij die kerels in n rennen, begrepen ten zoeken!" Toen tijdig kwaamt op- ichend. „Misschien de eerste plaats ntwoordde Haraid, dat ge in een mijn mobiliseerde zij alen". En hij keek eemde blik, waarin was vermengd. ZITTING van de Amerikaanse Senaat, maar alleen het gezonde verstand en het gealarmeerde geweten van de gewone man in de Verenig de Staten kunnen Senator McCarthy in slaat van beschuldiging stellen. Die be schuldiging is, dat hij meer dan welke Ame rikaan ook schade heeft gedaan aan de kansen van zijn land, om de volken van Europa te winnen voor de strijd tegen het communisme De afschuw die Europa heeft van het McCarthyisme kan ge meten worden met de politieke prijs, die de Verenigde Staten er voor hebben betaald. En dan behoeven we nog niet te rekenen, aldus Hughes, met het voordeel dat Moskou ervan had. Een gids van het Russische toeristenbureau in Kiew vroeg me met een glimlach vol leedvermaak: „En gelooft u nu werkelijk, dat sena tor McCarthy zal kunnen bewijzen, dat president Eisenhower met het Kremlin gemene zaak heeft gemaakt?" Dan het sarcasme van Hjalmar Schacht, Hitiers deskundige op het gebied van geldzaken. In zijn kantoor te Dusseldorf merk te hij op: „Nu realiseert u zich misschien, dat het voor een volk niet gemakkelijk is, een demagoog kwijt te raken, door alleen te wensen dat hij heengaat...." volg van wat McCarthy doet, maar de verwarring is daar niet minder om. De president en de republikeinen die tegen McCarthy zijn, worden door de Europeanen soms gezien als machtelo ze konijntjes, verschrikt en verblind door de koplichten van een door de senator bestuurde truck. Dat schrijft Emmet John Hughes, corres pondent van de weekbladen „Times en „Life" in Londen. Een Amerikaan, zegt hij, die in 1954 Europa bezoekt, heeft maar enkele weken en soms maar enkele dagen nodig, om de mening van de Europeanen over deze kwestie te leren kennen. Als men er een jaar op studeert, komt men zonder meer tot verbijsterende conclusies. 9? Ik ontmoette een jonge Duitser, schrijft Hughes, die had meegedaan aan het complot tegen Hitler en die als gevolgen van een lichamelijke en geestelijke strijd meedroeg, niet alleen een stijve arm en een houten been, maar ook een grondige afkeer van Amerika. „Mensen als ik", zei hij, „hebben altijd zo hoog opgegeven van uw onaanrandbaar vrijheidsideaal. Wat denkt U dat wij voelden, toen clowns als Cohn en Schine (assisten ten van McCarthy) Duitsland rond toerden en uw geheime agenten warm trachtten te maken voor hun dwaze zaak?" Een Franse vriend sprak me aan: „Probeert U me niet wijs te maken, dat McCarthy en zijn handlangers meer waarde hechten aan vrijheid van meningsuiting dan Malenkov of zijn ploeg. Ook de toekomst van mijn land interesseert hun niets." Een uitgever in Rome en een van diens collega's in Londen kenschetsten pp dezelfde manier hun afkeer van McCarthy. „Weet U", zei de een, „dat de anti-communistische krachten in ons land afkerig zijn van anti-commu nistische propaganda, uit angst, met McCarthy en zijn systeem vergeleken te worden?" „Soort van mist" De draden van zulke individuele ge tuigenissen, zo gaat Hughes verder, vallen samen in een patroon van op zienbarender feiten. En het belang rijkste van die feiten is dat de enige Europeanen, die met plezier over de senator spreken, de communisten zijn. Alle politieke leiders in de Verenig de Staten dreigen vereenzelvigd te worden met een man als McCarthy. Deze vereenzelviging, die uit een ver keerde gedachtengang voortvloeit, kan voor een deel verklaard worden door de omstandigheid, dat de meeste Europeanen geen flauw begrip hebben van de afstand in de V.S. tussen wet gevende en uitvoerende macht. Dit on vermogen, om de hier noodzakelijke onderscheiding te maken, is geen ge- De hele Amerikaanse politiek is, in de ogen van Europese toeschouwers, door het McCarthyisme vergiftigd. Een diplomaat uit Washington zei: „Het is een soort van mist, die al onze bedoelingen een onechte kleur geeft." Het opgewonden optreden en de be denkelijke faam van de senator heb ben ervoor gezorgd, als niets anders in de recente geschiedenis van Amerika, dat het beeld van het Amerikaanse volk cn zijn gedragingen tot een lach wekkende caricatuur werd. De wereld de vrije wereld staat oog in oog met het communisme. Maar plotseling geven de telex-machines weer een be richt door, dat McCarthy, die grote communistenjager, een verdachte ty piste in het Pentagon heeft ontdekt. Lachwekkend. Inderdaad. Maar niet temin soms beslissend bij politieke on derhandelingen. Vorige week heeft in het Engelse Scarborough de Labour-partij verga derd. De bewapening van West-Duits- land is er met een kleine meerderheid van stemmen goedgekeurd. Voordat het congres begon, zei een afgevaar digde, die vóór die bewapening was: „Senator McCarthy zou de uitslag van de stemming kunnen bepalen. Zijn „ideaal" kan 500.000 mensen ervan weerhouden, de Bondsrepubliek hun vertrouwen te geven. Dat zou juist ge noeg kunnen zijn." Op basis van al deze feiten kan rus tig betoogd worden, dat weinig men sen in de Verenigde Staten zo vurig de machten hebben gediend, die zij wilden vernietigen, als McCarthy. Be halve dan die enkele liberalen, die McCarthy aan de kant wilden zetten met het argument, dat er helemaal geen Sovjet-spionnage was om bestre den te worden! Eerbied Eén ding, zo eindigt Hughes zijn ar tikel, is ons in elk geval duidelijk ge worden: met hoeveel eerbied de men sen in Europa steeds hebben opgezien naar de banier met de sterren en strepen. Eerlijk: ik had nooit helemaal begrepen, hoe groot en eenvoudig en ongecompliceerd de dingen waren, die onze vlag betekende voor hen. 'Vrijheid voor iedere burger, gerech tigheid in de gerechtshoven, vrijheid van woonplaats en van schoolkeuze. Ik lieb nooit begrepen, dat de mensen aan deze dingen dachten als ze naar onze vlag keken. Het is een maatstaf voor de sympathie, die men ons, Amerika nen, eens toedroeg. Wij wisten zelf niet dat we z*veel vrienden hadden en weinigen van ons konden ook maar vermoeden, dat de vriendschap zo vol ledig was. Het betekent tevens, aldus de Ame rikaanse journalist, dat nog niet alles verloren is. We kunnen het vertrou wen terug winnen Intussen heeft, zoals gemeld, een congrescommissie in Amerika de se nator in staat van beschuldiging ge steld en de senaat aanbevolen, hem te berispen. Ook de volmachten van McCarthy zullen aanzienlijk worden beknot. Een bewijs, dat ook de Ame rikanen meer dan genoeg beginnen te krijgen van het eigengereide optreden van de senator en van de manier, waarop hij, onder het parool „nood breekt wet", elementaire rechten van de mens aanrandt. Totalitaire midde len bij de bestrijding van een totalitair regiem leiden tot dezelfde kwaal, die men zegt te verafschuwen. Vragen van mr Sassen Het lid van de Eerste Kamer, de heer Sassen, heeft de ministers van Buitenlandse Zaken, van Oorlog en van Marine vragen gesteld naar aan leiding van een recente uitlating van generaal Gruenther. Deze zou, blijkens een bericht van „United Press" hebben gezegd, dat hij instemde met het besluit van 't Fran se parlement om de E.V.G. te verwer pen, mede wegens bezwaar tegen de supranationale aspecten van de E.V.G. De heer Sassen signaleert deze uit lating als bevreemdend, aangezien de NAVO, waarvan Gruenther opperbe velhebber is, sinds jaar en dag voor de E.V.G., mèt haar supranationale aspec ten, heeft geijverd. Hij vraagt of de ministers daadwerkelijk willen bevor deren, dat de uitlatingen van generaal Gruenther in den vervolge niet strijdig zijn met de verklaarde politiek van de NAVO. Afvaarten vertraagd Bij de afvaarten van de „Nieuw Am sterdam", de „Amsteldijk" en de „Blommersdijk", alle drie schepen van de Holland-Amerika-lijn, hebben zich gisteren moeilijkheden voorgedaan. Veertig man dekpersoneel van de „Nieuw Amsterdam" weigerde te va ren, zulks in verband met een geschil over het overwerk. Zij hadden voor deze reis al op de monsterrol getekend en dus waren zij te beschouwen als muiters. Uit solidariteit, deden de dek- knechts van de beide andere H.A.L.- schepen mee. Nadat beide partijen waren overeengekomen, dat 't vraag stuk aan de kantonrechter ter beoor deling zou worden voorgelegd, gingen de dekknechts aan boord. Het ver trekuur was inmiddels echter duchtig verschoven EERSTE GEALLIEERDEN VERLATEN TRIEST De eerste geallieerde troepen, een detachement van 266 man, hebben gis termorgen zone „A" van Triëst verla ten. Het detachement zal in Livorno de aankomst voorbereiden van de an dere Amerikaanse contingenten, die de volgende dagen zullen vertrekken. TTET is al heel wat jaren geleden, aldus de plattelandsgenees- heer, dat ik mij voor de eerste maal vestigde in een paar kleine dorpen in Frisland. Het was een zeer afgelegen streek, we gen waren er nog maar weinig en het verkeer ging uitsluitend met paard en wagen. Heel wat inwoners hadden nog nooit een trein gezien, laat staan er in gezeten en een tocht naar de op een 25 km afstand gelegen provincieplaats was al een hele reis. Geen won der dat de volksgeneeskunst daar welig bloeide; ik wil graag en kele voorbeelden ervan noemen. Tegen winterhanden was het beste geneesmiddel ze te dompelen in warm varkensbloed en na het slachten zag ik vaak kinderen met rode handen rondlopen, die zich aan deze wijze van behandelen hadden onderworpen; ook koud geworden mensen-urine was van groot nut! Bij infecties werd altijd eerst een koolblad op de aangedane plaats gelegd om, de roos eruit te trekken en maar al te vaak kwam men eerst bij de arts als er reeds sprake was van een ernstige fijt. Propaganda-avond van het Rode Kruis te Hoiitenisse 50 nieuwe leden gaven zich op Het Ned. Rode Kruis, afd. Honte- nisse heeft in Hotel van Leuven te Kloosterzande een propagandabijeen- komst belegd, die ondanks de aanhou dende regen, en storm door velen werd bezocht en tijdens welke zich een 50- tal personen als lid opgaf, hetgeen ze ker geen slecht resultaat is, temeer daar nog anderen de opgave in be raad wilden houden zodat ook daaruit wellicht aanmeldingen zullen voort vloeien. De bijeenkomst werd namens het Ned. Rode Kruis bijgewoond door de Inspecteur in Alg, Dienst J.D. de Vis ser-Smits en door de heer Constance Prov. secretaris voor Zeeland. Voorts waren aanwezig burgemeester van Hootegem en Baron Collot d'Escurie beiden met hun dames, O. Verstraeten gemeentesecretaris, dr Jos Hermans de H. H. Geestelijken uit de tot Hon- tenisse - behorende parochies e.a. Voorafgegaan door een kort ope ningswoord van burgemeester van Hootegem, tevens voorzitter der afd Hontenisse van het Ned. Rode Kruis werd de aangrijpende rampfilm ver toond, waarbij de droeve gebeurtenis sen van Febr. 1953 in woord en beeld werden teruggebracht. Vervolgens sprak inspecteur de Vis ser-Smits en belichtte de diverse ta ken en werkzaamheden van het Ned. Rode Kruis. Bij zijn beroep op de me dewerking der bevolking voor dit werk van naastenliefde stelde hij ten voorbeeld, de ijver en spontane mede werking van H. M. de Koningin, be schermvrouwe van het Ned. Rode Kruis, die waar het deze instelling be treft nimmer haar medewerking heeft onthouden. In Canada heeft H.M. ter stond en meerdere malen bloed afge staan ter redding van in nood verke rende mensen en ook onze prinsessen werd door Haar voorgehouden dit mooie werk te blijven steunen. Met dit koninklijk voorbeeld mogen wij aldus spr. zeer zeker niet achterblij ven. Zijn beroep bleek overigens niet zonder resultaat, want zoals hierbo' ve'n reeds gemeld, werd de afd. Hon tenisse met 50 nieuwe leden versterkt Tenslotte werd ook nog een film vertoond over de bloedtransfusiedienst die bij de aanwezigen diepe indruk maakte. GEESTELIJKE CHARLESTONNERIE TOEGENOMEN Maar de meest bekende kwakzalver in mijn praktijk was wel het bekende Boertje van Staphorst. Als een zieke bij mij, laat ons zeggen in vier weken niet genezen was, dan kon ik er staat op maken, dat hij zelf of anders de familie naar het Boertje zou gaan. Meestal trachtte men wel dit voor mij geheim te houden, maar in nachtelijke waken bij kraamvrouwen werd veel verteld en zo hoorde ik het meestal toch. Dit Boertje moet wel een uitne mend mensenkenner geweest zjjn; zyn faam was groot, er bestonden zelfs sigaren met zRn naam en zijn portret op het kistje en heel vaak gebeurde het, dat men mij zulk een sigaar aan bood met de opmerking: „kom Dok ter, steekt U Uw collega maar eens in de brand", waarop ik meestal ant woordde, dat ik dat met het grootste genoegen zou doen. Hij had een heel bekend poeder, dat in samenstelling veel leek op het beken de maagpoeder, dat Professor Pel ons als studenten als doeltreffend middel bij lichte maagaandoeningen leerde voorschrijven. Maar Prof. Pel schreef het Voor als eerst een grondig onder zoek had uitgemaakt, dat werkelijk geen ernstige afwijkingen bestonden, terwijl het Boertje zo maar luk raak zijn middel aan de man bracht. Ik weet me een heel triest geval te herinneren waarbij een oude man aan een zeer ernstig, niet meer te opereren maaglijden bleek te moeten sterven. Toon onder mijn afwachtende behan deling vanzelfsprekend geen verbete ring optrad, zei de familie mij ronduit, dat zij het „hoger op", dat wilde dus zeggen, bij het Boertje wilde proberen, Ik bleef op de hoogte van het geval en hoorde na enige tijd, dat er een zeer ernstige maagbloeding was opgetreden, waarover de familie zich met reden ongerust maakte, zodat men ijlings naar Staphorst toog om raad. „Maak je vooral niet ongerust, was het ant woord, dat zijn vuile sappen, die eerst verwijderd moeten worden, het is een bewijs, dat de medicijnen gaan hel pen." Lang behoefde de omgeving niet meer in ongerustheid te zitten, enkele dagen daarna werd ik geroepen om de dood te constateren. „MAAR KORTE TIJD" En dan zal ik nooit vergeten die man met een dubbelzijdige knietuber- culose, die de voorgeslagen operatie niet wenste, te accepteren en het Boer tje raadpleegde. Het zou maar een korte tijd duren of de man zou geheel genezen zijn; zalf en wassingen en een poeder moesten spoedig verbetering geven. Het ging niet beter en de beide knieën werden steeds krommer. Wat moest daaraan gebeuren? Laat de smid maar een paar stevige kachelpijpen maken, doe die erom en het zal gauw beter gaan! Gelukkig heeft de zieke meer gezond verstand gehad dan zijn omgeving en volgde hij mijn raad om zich toch te laten opereren; ik heb hem nog vaak met zijn beide verstijf de knieën zien lopen en van een uit breiding van het tuberculose-proces was gelukkig geen sprake. Hoe kwam men toch aan zijn ver trouwen in at Boertje? Zo dom wa ren de mensen daar toch niet! Ik ge loof, dat naast^ allerlei andere factoren de zucht om toch maar te mogen blij ven leven wel van zeer grote invloed is geweest. Heb ik niet meegemaakt, dat een collega, die zijn hele leven tegen dat zelfde Boertje had gestreden, op zijn ziekbed, dat weldra zijn sterfbed zou .worden, een flesje urine naar Stap horst zond, in de hoop, dat daar nog redding te vinden zou zijn, die de officiële wetenschap niet meer kon ge ven? Ik geloof daarnaast, dat ook bij In het Maandblad van de Ver- 5 eniging tegen de Kwakzalverij Z schrijft een rustend plattelands- geneesheer uit Friesland zijn herinneringen neer aangaande vormen van kioakzalverij, wel- ke hij in zijn leven heeft ont- Z moet. Het is belangwekkend er- van kennis te nemen. ons artsen veel schuld heeft gelegen; het is de grote vraag of wij wel altijd met voldoende belangstelling en tact „ro„ voor onze patiënten hebben klaarge- staan; het is de vraag of wij wel goed hebben begrepen welk een wisselwer king er toch bestaat tussen lichaam en ziel en of wij niet zelf maar al te vaak de moed hebben opgegeven en daardoor de zieke zonder hoop hebben gelaten. DE ERGSTE GROEP Dit brengt mij tot de ergste groep kwakzalvers die'ik heb meegemaakt: de gelukkig zeer zeldzame medici- kwakzalvers. Ik heb er een gekend, die ergens in den lande een buitengewone roep had verworven, zó, dat de stoomtram, die zijn huis passeerde, voor zijn woning een aparte halte instelde en op bepaal de dagen extra-diensten inlaste om al het vervoer het hoofd te kunnen bie- den. Deze collega had een Duits en een Hollands diploma en dat was in die Streek zeer geliefd; hij genas alles, was specialist voor alle zieken, ver diende in enkele jaren een kapitaal en verdween met de Noorderzon vóór er een eind aan zijn roem was geko men. Alle patiënten, die bij hem kwamen, waren nog juist op tijd gekomen, had den ze langer gewacht, dan waren ze door hun huisdokter vast het graf ingedokterd, maar hij was in staat de genezing te brengen. Iedere doodgewo ne bronchitis werd een zware tubercu lose, die niet herkend was, elke maag- catarrh een maagkanker, waarvoor een operatie geen doel meer zou hebben, maar die door bijzondere medicamen ten, die toevallig altijd heel duur wa ren en in eigen apotheek konden worden bereid, nog juist geheel zou kunnen worden genezen. Van een tuchtrecht was toen nog geen sprake en de afdeling van de Maatschappij kon niets doen, omdat de collega geen lid daarvan was. Nooit is mij duidelijker geworden hoe de men sen toch eigenlijk wel graag bedrogen willen worden, want niet alleen de eenvoudigen, maar ook de ontwikkel den betaalden hun tol aan deze gewe tenloze kwakzalverij. Tenslotte heb ik nog een collega ge kend, die een zeer bijzonder middel tegen galstenen beweerde te hebben gevonden. In plaats van dit te publi- gelukkige vinding zou kunnen profite ren, hield hij het geheim, wierp hij zich op als specialist op dit beperkte terrein en oogstte aanvankelijk veel eer en grote verdienste. Hij verwast ons altijd, dat wij maar verdovende middelen aan onze gal steenlijders gaven en daardoor de kat in de kelder metselden. Morfine voor galsteenpatiënten was uit den boze. Ik heb werkelijk een tijd lang gedacht, dat onze collega te goeder trouw was, tot ik er toevallig achterkwam, dat in de poeders, die hij met kwistige hand uitdeelde, 20 mg. morfine zat, dus zeker niet minder dan wij af en toe meenden te moeten geven. Het einde is geweest, dat deze vreem- de collega met zijn middel, dat „steen- verbrijzelaar" heette, afscheid nam van de praxis om zich in een grote stad te gaan vestigen, waar ik hem uit het oog heb verloren. NIET VEEL VERANDERD Afdeling Dordrecht K.N.F.B. contra pers en radio HET BESTUUR van de afdeling Dordrecht van de KNVB (voormalige Dordrechtse Voetbalbond) heeft in een vergadering langdurig gesproken over de wijze, waarop in het algemeen door pers en radio de laatste weken geageerd wordt tegen de leiding van de KNVB. Het bestuur is van oordeel, dat hiertegen krachtig stelling genomen dient te worden en heeft zich telegrafisch tot het bondsbestuur ge wend. De heren P. H. van der Hoek en W. Oosting, resp. voorzitter en secretaris van de afdeling Dordrecht, die het telegram hebben ondertekend, spreken namens het bestuur hun teleurstelling en verontwaardiging uit over de wijze, waarop in het algemeen door pers en radio geageerd wordt tegen de leiding van de KNVB. In 't telegram wordt voorts geconstateerd, dat hiertegen krachtig stelling dient te wor den genomen en het bestuur van de afdeling Dordrecht is bereid het Bondsbestuur daarbij volledig te steunen. RESERVEKLASSETS K. IS. V. B.- Competitiestaiiden t.m. heden bijgewerkt RES. Ie KLASSE De Valk 2 3 2 1 0 5 11—5 BW 2 2 2 0 0 4 5—2 Willem II 2 2 2 0 0 4 8—6 NOAD 2 4 2 0 2 4 8—8 PSV 2 4 2 0 2 4 14—12 Middelburg 2 3 0 3 0 3 10—10 NAC 2 4 1 1 2 3 5—10 Eindhoven 2 2 0 1 1 1 7—9 Taxandria 2 3 0 1 2 1 5—8 Longa 2 3 0 1 2 1 8—13 RES. 2e KLAS B Dosko 2 4 3 0 1 6 15—8 Longa 3 4 2 1 1 5 14—6 Willem II 3 2 2 0 0 4 7—2 RBC 2 3 2 0 1 4 7—3 NOAD 3 3 2 0 1 4 9—7 Baronie 2 3 2 0 1 4 14—11 RKTVV2 3 1 1 1 3 6—8 NAC 3 2 1 0 1 2 11—9 BW 3 4 1 0 3 2 7—11 Alliance 2 3 0 0 3 0 8—17 BSC 2 3 0 0 3 0 2—18 RES. 3e KLAS B. WSC 2 3 3 0 0 8 16—1 RKDVC 2 4 3 0 1 6 11—2 OJC 2 3 2 1 0 S 8—4 BW 4 4 2 0 2 4 14—8 TOP 2 3 1 1 1 3 13—11 OSS 2 3 1 1 1 3 8—5 Concordia 2 2 0 2 0 2 2—2 DESK 2 2 0 2 0 2 2—2 GW 2 2 1 0 1 2 8—12 RKC 2 4 0 1 3 1 4—20 St. M. Gestel 2 4 0 0 4 0 4—23 RES. 3e KLAS C Internos 2 3 3 0 0 6 16—5 NAC 4 4 2 1 1 5 10—6 Roosendaal 2 2 2 0 0 4 6—3 RAC 4 3 2 0 1 4 10—9 Hero 2 3 1 1 1 3 3—6 Rood Wit 2 4 1 1 2 3 17—17 Sarto 2 3 1 0 2 2 3—9 TSC 2 1 0 1 0 1 0—0 MOC 2 3 0 1 2 9—12 SET 2 3 0 1 2 1 2—9 Willem II 4 1 0 0 1 0 2—3 seizoen met een driedaagse te Kem- zeke-Waas. In deze driedaagse, die door Westdorp werd gewonnen, klasseerde Marcus zich als zevende, ondanks het feit, dat hij de laatste dag de grootste pech van het jaar beleefde, doordat zijn frame brak, IN VERBAND MET het dodelijk on geluk van E. Hendriks, die voor de profclub „De Graafschap" speelde, is de voor aanstaande Zondag vastge stelde profwedstrijd „Utrecht"„De Graafschap" uitgesteld. „Utrecht" zal Zondag 'n vriendschappelijke wed strijd spelen tegen „Amsterdam". Door het vonnis in het bekende kort geding zal „Amsterdam" deze Zaterdag in plaats van morgen Zon dag in Duivendrecht tegen „Alk maar" uitkomen. R.K. SCHOOL PHILIPPINE Meer dan veertig jaar zijn voorbij gegaan sedert ik mijn eerste ervarin gen met de kwakzalverij opdeed en als ik me afvraag of er sinds dien veel veranderd is, dan vrees ik, dat dit niet meevalt. De aard en de soort van de kwak zalvers is veranderd maar de kwakzal verij bloeit nog steeds welig. De geestelijk charlatannerie is, ge loof ik, zeer toegenomen. Zie maar naar de talrijke adverten ties, waarin helderzienden zich aanbe velen om raad te geven in alle om standigheden. Ik ben ervan overtuigd, dat de bona fide beoefenaars van de para-psycho- logie, deze handelwijzen evenzo afkeu ren als wij dit doen. Maar wat te denken van de zeer ontwikkelde leek, die me dezer dagen vertelde, dat hij zo blij was dat hij zijn huis op aardstralen had laten on derzoeken en nu hij het kastje daarte gen had aangeschaft, kon hij duidelijk merken, dat zijn werklust was toege nomen, de hoofdpijnen verdwenen wa ren en zijn leven veel gelukkiger was geworden. Hoeveel mannen en vrouwen in ons land gaan niet geregeld naar zoge naamde „helderzienden", bij wie ze doorlopend raad halen in niet duidelij ke omstandigheden? DE VOETBALWEDSTRIJD Frankrijk Noord Afrika, welke te Parijs is gespeeld, is dóór hèt Franse elftal met 2-3 verloren. DE MANAGER van Ray „Sugar" Ro binson heeft meegedeeld, dat de ex- wereldkampioen weltergewicht over weegt naar de ring terug te keren. OP DE VELPERWEG is de negen tienjarige Eddy Hendriks met een motor tegen een aan de kant staan de vrachtauto met aanhanger gere den. In het gemeenteziekenhuis te Arnhem, waarheen hij werd ver voerd, is Hendriks enkele ogenblik ken na aankomst overleden. Eddy Hendriks behoorde tot de zeven spe lers van Vitesse, die deze zomer overgingen naar de prof-voetbalclub „Graafschap Doetinchem". THEO MARCUS uit Boschkapelle is enkele weken geleden tot de ama teurs overgegaan. Hij besloot dit z Een liberaal blad in Engeland S J heeft een opinie-onderzoek ge- S houden, waarbij aan de lezers werd gevraagd: „Vindt u, dat Churchill moet aftreden?" Van J de ondervraagden meende 63 S pet. dat de premier heeft uit- j gediend. Van de ondervraagde conservatieven was 42 pet deze J mening toegedaan. 2 Keizer Hirohito van Japan is voor zijn volk lang de Zoon des Hemelsgeweest. Maar na de oorlog hebben de Amerikanen die eeuwen oude mythe stukgeslagen en kortgeleden kon men de keizer in een vliegtuig zien stappen, ge kleed als de andere passagierseen charmante strohoed op het hoofd. Hirohito bracht een bezoek aan de eilanden Hokkaido en Honshu, waar de mensen hem nooit hadden gezien en waar de oudere gene ratie nog altijd geen afstand had kunnen doen van haar geloof in de bovenaardse zending van de keizer. Tegenover Hirohito zatin het viermotorige vliegtuigkeizerin Nagako en beiden lieten zich door de stewardess de vliegroute tonen. Toen de keizer, na zijn tocht, weer op het vlieg veld van Tokio landde, toonde hij zich zichtbaar opgelucht. Dat kwam, omdat de inwoners van To kio al met zijn democratische houding vertrouwd zijn geraakt. Hirohito blijkt het prettig te vinden, dat men hem als een gewone, populaire figuur be handelt. Tussen rijen geestdriftige onderdanen maakte hij zijn tocht naar het keizerlijke paleis, luidruchtig toegejuicht als een filmster, die in enkele jaren beroemdheid heeft gekregen. Fotografen waar schuwden hem, wanneer hij zijn hoed af moest nemen of zijn arm moest heffen voor een joviale groet. „Please Mr. Emperor" smeekten de Ameri kanen. En de keizer gaf gewillig en met een glim lach aan hun bede gehoor. Sommige conservatieve regeringsautoriteiten in Japan zouden maar al te graag 't oude sprookje van de zoon des hemels weer ingang doen vinden. Ze zien er een nadeel in, dat de keizer op al te ver trouwelijke voet staat met zijn volk. Het liefste zouden ze de keizer weer achter een bamboe- scherm plaatsen, zoals zijn overgrootvader Komei. Als die met zijn ministers confereerde, zagen de heren alleen zijn knieën en onderbenen. Hirohito echter is te menselijk geworden, dan dat men hem weer op zijn oude voetstuk zou kun nen plaatsen. Het volk dat hem toejuicht, is niet langer het kruiperig-onderdanige volk van voor de oorlog. Maar Hirohito heeft, wat men van zijn voorvaderen niet zeggen kon, de werkelijke gene genheid van de Japanners gewonnen. In Sapporo bezocht de keizer een school voor kreupele kinderen. En de onderwijzers hadden hun pupillen grondig geinstrueerd. Ze moesten een diepe buiging maken voor de keizer. Voor ze ech ter tijd kregen om te buigen, had de keizer zich al naar hen overgebogen. In Kushiro at Hirohito makreel met de vissers. En toen zijn brilleglazen wat groezelig werden, gaf hij de strohoed, die hij in de hand hield, aan de keize rin: „Houd dat ding even vast" zei hij, „dan kan ik mijn bril afvegen." VRIJ BABBELEN Sinds hun paleis in de laatste oorlogsdagen ver nield werd, wonen de keizer en de keizerin in een voor hun doen zeer bescheiden huis. Ze laten het Er werden 16 biljetten ingeleverd. De uitslag is als volgt: Gebrs Haers, Philip pine 148.000. A. Goossens, Walsoorden 150.240. Krieckaert, Kloosterzande 151.000. Gebrs v. Kerckhoven, Kloosterzande 151.000. v. Steenbergen, Philippine 154.300. v. Poecke, Sluis 154.800. Strijdonck, Oost burg 155.100. v. d. Poel, TBrneuzen 156.960 Gebrs Krieckaert, Hengstdijk 158.000. Ge brs de Teye, Terhole 158.000. Gijzel, West- dorpe 158.600. P. Voet, Kloosterzande 161.200. A. Roegiers, Philippine 165.450. Lensen, Axel 167.000. P. Hamerlinck, Hoek 178.000. Einders, Hoek 179.500. De gunning werd nog evjn aangehouden. MARKTEN huishouden doen als ieder ander Japans gezin van enige standing. Met de 300.000 dollar per jaar, die hun jaarlijks toevallen, kunnen ze natuurlijk nogal wat doen. Maar niet wat de vroegere keizers deden. De enorme tuinen van het voormalige paleis zien er vervallen en onderkomen uit. Maar de laatste maanden heeft men een systeem bedacht om ze toch weer in orde te brengen. Vrijwilligers offeren hun vrije uren, om de hagen te knippen en de bloembedden van het onkruid te ontdoen. Zij krij gen daarvoor vijf sigaretten, waarop het keizerlijke J wapen gedrukt staat. Het verwonderlijkste bewijs van de democrati sche levensinstelling die de keizer zich aanmat, is wel de vrijheid die hij zijn personeel gaf, om over paleis-aangelegenheden met de pers te spreken. Zijn kok, zijn kapper, zijn huisknecht, zijn schoen maker en zijn lijfarts hebben al persconferenties gehouden en de journalisten kregen op vrijwel alle vragen, die zij te stellen hadden, een bevredigend antwoord. De kok vertelde, dat de keizer alles at. wat hem werd voorgezet en nooit over het eten klaagde. De dokter maakte openbaar, dat de keizer geen mopjes begrijpt en altijd vraagt, waarom iedereen toch zo moet lachen. Vooral als het een radio-mopje be treft. De schoenmaker zei. dat Hirohito een hekel aan nieuwe schoenen heeft en de oude exemplaren zo lang draagt, tot ze aan stukken uiteen vallen. En tenslotte was er de kapper, die zich beklaagde over de zorgeloosheid van zijn keizerlijke klant. „Ik kan met zijn snor doen wat ik wil, maar altijd is het ding weer uit de vorm, die ik het met veel moeite geef.. Zo gaat dat momenteel in Japan. Van het ene uiterste in het andere. Maar het volk blijkt zich on der het bewind van zijn moderne vorst behaaglijker te voelen dan vorige generaties onder de Zoon van de Hemel. LEEUWARDEN, 8 Oct. Aanvoer 55 stieren 2.20-2.60 p. kg slachtgew., 250 vette koeien le kw. 2.60-2.70, 2e kw. 2.40- 2.59, 3e kw. 2.10-2.25 p. kg slachtgew., 1739 melk- en kalfkoeien 500-875, 325 pinken 350-500, 884 graskalveren 180-290, 264 nuchtere kalveren 35-50, 941 vette weideschapen en lammeren, vette en wei- deschapen noteren 85-120, lammeren 65- 90, 486 vette varkens, oude varkens no teren 1.55-1.72, vette biggen 1.80-1.84 en zouters 1.80-1.83, 288 biggen en lopers, biggen noteren 35-65 en lopers 66-100, 137 bokken en geiten, geen notering, 80 paar den van 500-900. Totaal aanvoer 5449. Overzicht: Stieren aanvoer kort, stem ming beter, prijshoudend. Melk- en kalf koeien aanvoer ruim, stemming vrij goed prijzen niet lager. Pinken aanvoer kort, stemming stug, prijzen gelijk. Graskal veren: aanvoer zeer ruim, stemming rus tig, prijzen niet hoger. Nuchtere kalve ren aanvoer iets ruimer, stemming stug, prijzen dalende. Varkens aanvoer matig, stemming rustig, prijzen allemaal gelijk. Biggen en lopers aanvoer kort, stemming zeer traag, prijzen gelijk. Schapen aan voer veel minder, stemming stug, prijzen niet hoger. Lammeren aanvoer veel min der, stemming rustiger, prijzen niet ho ger. Paarden aanvoer veel minder, stem ming iets beter en prijshoudend. GOES, 8 Oct. Exportveiling appelen: Cox Orange AAA 51, AA 51.90, A 55.90, B 56.30, C 22, 1 25.70-48, 2 7.50-9. Laxton Superbe 1 15-27, 2 7. Glorie van Holland A 26, BC 18-21.30, 1 gr. 25, 1 20, 2 10. Allington pippin A 25-26, BC 19, 1 gr. 22, 1 16.40, 2 5.50. Goudreinette 1 gr. 18, 1 17, AA 23. Peren: Conference BC 27, 1 gr. 34, 1 19, 2 5.50. Legipont A 31.70, BC 28.10. 1 gr. 27.70, 1 26.30, 2 5.50. Doyenne du Cornice A 65, B 62, C 52, 1 55-64, 2 36. Sold. Laboureur 1 gr 19, 1 8. B. Louise 1 18-35, Em. H§yst 1 gr 13, 1 9.50. Br. Hardy B 45, C 42. Br. Clairgeau 1 gr 24, 1 23, 2 5. Gewone veiling appelen: Cox Orange K 20-33, F 6-16, Laxton Sup. K 14, F 7. Allington pippin K 15-16, F 7-8, Glorie v. Holland K 14-15, F 8-9, Goudreinette K 14, F 9-10. Peren: Bonne Louise K 20- 23, F 5. Br. Hardy K 21-24, F 8. Confe rence K 14-15, F 5-6. Legipont K 9-15, F 4-6, Doyenne du Cornice K 27-35, F 15-21. Groenten: bloemkool Al 17-29, A2 12- 29, BI 11-17, afw. 9-13, tomaten A 20-59, B 20-51, C 22-55, kropsla A2 6-8, BI 3-5. gr. sav. kool 10-12, rode kool 8-16, andij vie 9-10, wortelen 17-24, kroten 15-20, prei 12-17, dubb. pr. bonen 46-75. pronk- bonen 51-65, bintjes 6, knolselderij 3-15, bosselderij 3-4, aardbeien 140-160, drui ven 90-110. KAPELLE, 8 Oct. Industrie- en ex portveiling: appelen en peren: Cox Oran ge pippin AAA 53.80, AA 50.45-52, A 56.80. B 56.70-57.10. C 27.80. 1 grof 45.30 1 fijn 45.40-47, 1 klein 26.60, 2 5.20-980, K 20.20-20.75, F 7.60-8.20. Goudreinette AAA 23.60-24.70, A 19.70, BC 18.30, 1 grof 19.50-21.40, 1 fijn 18.60. 2 11.80, K 14.20- 15.20, F 9.30-11.40. Sterappelen A 41, BC 2.9.40, 1 grof 38, 1 fijn 21, K 13, F 3.10-5. Ellisons Orange 1 grof 38.90, 1 fijn 36.80, 2 18.40-18.90, K 23.10-23.30, F 14.10-14.80. Glorie van Holland A 26.10. BC 19.20, 1 grof 24.90, 1 fijn 16.10, 2 7.70, K 13.20, F 6.80. Laxton Superbe A 35.40, BC 35, 1 grof 19.30 2 6 30, K 13.20. Groninger kroon 1 grof 15.20, 1 fijn 10.45-10.85, 2 6.40, K 8.40. F 6.60. Dubbele Bellefleur 1 fijn 14.40. Franse Reinette 1 grof 15.60, 1 fijn 14.10, 2 8.40, K 11.70, F 9. Confe rence A 38. BC 31.90, 1 grof 34.80, 1 fijn 24.20-25.50. 2 10.90, K 13.50-13.80. F 5.10- 5.70. Legipont A 31.10, BC 28 10, 1 grof 28.30, 1 fijn 27.20 2 11, K 15-15.90, F 4.60- 4.80. Zwijndr. wijnpeer A 21, BC 17.50- 18.40. 1 grof 21. 1 fijn 14.20-14.60, 2 3.60, K 8.30-8.50, F 3. Doyenne du Cornice A 68.40, 1 grof 70.50-70.65, 1 fijn 53.20. 2 34.80. K 37.20-39.80, F 18 30. Bonne Louise d'Avranches 1 grof 31.30, 1 fijn 25.30- 30.05. K 27.70, Beurre Hardy K 21.10, F 9.80-9.90. Beurre Clairgeau 1 grof 24.70. fijn 22.30, 2 8.30, K 9.60, Maagdepeer fijn 3.30-4.70, K 4. Soldat Laboureur 1 grof 21. 1 fijn 11. K 10.10, F 3. Ponspeer 1 fijn 10.25, 2 8.30 F 5.10. Geplukte zure kroetapplen 5.40, val Goudreinette 10.15- 10.50, valsterappelen 3.10-4.20. Gewone veiling: blauwe druiven 53- 103. bramen 40-90, perziken 1-1.5, noten 65-220, appelen en peren: Manks Codlin 5-9, Beurre Dilly 10, Beurre Superfin 4- 13, Beurre v. d. Ham 4-8.5, Zoete Bloe- mee 17, dubbele Bergamotten 5-8. Tr. de Vienne 18-39, Emiel de Heyst 3-8.5, Nota risappel 19. Groentenveiling: aardappelen 9, andij vie 8-14, koolrapen 6.5-8, witte kool 9- 10, sav, kool 6.5-16, knolselderij 5-7.5, dubbele bonen 20-66. bloemkool 9-26, rode kool 15-20, kropsla 3-9, tomaten 20, prei 27-37, snijbonen 111, kroten 19. W 4TKRST 4\Wt/V Mannheim 456 —0.04), Kaub 348 (—0.07), Trier 217 (—0.01), Koblenz 353 (—0.051, Keulen 387 (+0.01), Ruhrort 638 (+0.04), Lobith 1250 -0.06). Nijmegen 1028 0.07) Arnhem 1003 0.04), Eefde 570 (->-0.26), Deventer 460 (->-0.26). Namen la Plante 122 (-0.21), Borgharen 4098 i r-0.26), Bel- feld 1200 (+0.18), Grave 504 (0).

de Stem | 1954 | | pagina 11