Meerderheid zich achter der Bondsdag plaatst dr Adenauer Lancóme Eerste herfststorm eiste doden Koffie goedkoper Belastingverlaging kan ingaan in Juli 1955 Vijf-en-dertig jarig bestaan van de KLM gevierd KINDERBIJSLAG EN ANDERE UITKERINGEN 6 pCt OMHOOG Mensen, die geen toekomst hebben RECHTER BLEEF ONBEWOGEN TOEN GETUIGE LOOG Deens schip vergaan ter hoogte van Doggersbank EEN SCOOTER VAN PLASTIC dagblad voor zeelamp Besluiten van Londen in parlementaire zee REYNAUD C.S. TEGEN WEDER OPRICHTING VAN „WEHRMACHT Maar duurdere thee Nu 26.000 stakers in Londen Zuid-Slavië niel "elieel voldaan Produits de Beauté E- FASSAERT 94e JAARGANG No. 21155 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neeriandia. Verschijnt élke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelpleln 11. Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A Bruna Redactieraad. C. J v. Hoolegem, Mr Dr A J J M. Mes, Mi H M. L. de Hechter, L J v. 't Westende. P V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs Dij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct Postrek. no. 278841. Voor GodKoningin en Vaderland V R IJ D A G 8 OCTOBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage 1 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen^LST, Dubbele Poort 7, Tele - I09Z ra '9S 'uaznauiax ixneaunqCig) - 20I uoojOOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) DE VREES, dat het Westduitse parlement zou happen naar het aasvisje, dat Molotov de dag tevoren tijdens zijn rede in Oost - Berlijn had uitgeworpen, is niet bewaarheid geworden. De overgrote meerderheid der afgevaardigden plaatste zich achter een motie, waarin de verklaring van dr Adenauer over de over eenkomst van Londen wordt goedgekeurd. In deze motie, die door de regeringspartijen was ingediend, wordt Europese eenheid de voorwaatde genoemd voor de Duitse eenheid. Een socialistische motie werd onder protest der indieners verwezen naar de com missie voor Buitenlandse Zaken. In deze motie stelden de socia listen besprekingen der vier mogendheden als alternatief voor de Londense overeenkomst. De liberalen en zelfs hun leider Dehler, kwamen tijdens het debat dichter bij Adenauer staan, dan men had durven hopen. GEMATIGDE TOOM VAN DEHLER Ollenhauer. de socialistenleider, had in de rede van Molotov een nieuwe aanduiding van een wezenlijke veran dering in de houding der Sovjets se dert de Berlijnse conferentie gezien. Volgens hem moesten eerst de kansen op herstel van de Duitse eenheid wor den gepeild, de Christelijke partij stelde hier tegenover, dat de tijd voor een nieuwe conferentie op wereldni veau niet gekomen is, vooraleer de besluiten van Londen zijn uitgevoerd. Dr. Dehler sprak zich weliswaar uit ten gunste van een nieuw overleg met de Sovjet-Unie, doch volgens hem moest de bewapening daarvoor niet worden uitgesteld. Als de Russen wer kelijk willen praten, dan zullen zij zich door die bewapening niet laten tegenhouden, zo meende Dehler. DE SAAR. Met ingang van heden zijn de prijzen van koffie, tengevolge van de daling op de wereldkof- fiemarkt, verlaagd met 15 tot 28 cents per pakje van 250 gram. Daarentegen moest, als gevolg van de hausse op de theemarkt, de prijs van thee, eveneens met ingang van heden, nogmaals worden gecorrigeerd zodat de thee uniform in prijs wordt verhoogd en wel met zes cents per pakje van 100 gram. DERTIEN PERSONEN waaronder een vrouw, moeten in Egypte terechtstaan, beschuldigd van spionnage voor Israël en samenzwering tegen de staat. IN BUSSUM is een elf maanden oude baby gestikt. Het kind was met zijn truitje aan een haakje van de box blij ven hangen. ENGELSE industriëlen hebben aange boden, een staalfabriek in India te bouwen. De kosten (f 700 millioen) kunnen in termijnen worden betaald. TRUMANS dochter Margaret zal in de Amer. staat Missouri een democra tische verkiezingscampagne leiden. IN TOKIO is een man gearresteerd, die bekend heeft een moordcomplot te gen Joshida en andere Japanse leiders op touw te hebben gezet. NOORWEGEN en communistisch-Chi- na hebben besloten tot het aanknopen van normale diplomatieke betrekkin gen wederzijds. Het Saarvraagstuk werd door ver schillende sprekers aangesneden en over de gehele linie was men het er over eens, dat het plan-Van der Goes van Naters ofwel verleden tijd, ofwel toekomende tyd is. Alle partijen eis ten herstel van de democratische vrij heden in dit gebied. Een voorlopige oplossing lijkt gewenst. Adenauer, die deze opvatting deelde, verklaarde dat hij 20 October daarover met premier Mendès France zou spreken. De liberale leider, Dehler en de spreker der Duitse partij, Von Merkatz, eisten, dat de Bondskanselier bij die besprekingen geen concessies zal doen, waar het de politieke status van de Saar als Duits gebied betreft. Adenauer beloofde te zullen ijveren voor de toelating van West-Duitsland als lid van de V. N. In de Franse nationale vergadering heeft Mendès France zijn beloofde verklaring over „Londen" afgelegd. Hij zei, dat Frankrijk zich slechts veilig voelt, als de banden met Engeland niet verslappen. De omvang van het Britse aanbod werd pas goed duidelijk, als men besefte, dat Engeland de helft van zijn troepenmacht in Europa gaat legeren. Mendès France noemde een uitge werkte en bevredigende regeling voor het Saarvraagstuk voorwaarde voor goedkeuring van de teksten van de EEN 72-JARIGE Delftenaar, die aan het werk was in de dakgoot van zijn huis, viel van die hoogte (10 meter) naar beneden. Hij kwam in een plantsoentje terecht. De grijsaard brak alleen een enkel! IN DE BELGISCHE provincie Luik is m een grot een skelet-fragment van 'n voorhistorische holenbeer gevonden. „ONLANGS beschadigde „Maas- °P 27 October weer uit New- ï.ork kunnen vertrekken. De passa- bracht1Jn °P anc*ere schepen onderge- AMERIKAANSE communist, dr. Albert Blumberg, is schuldig bevon den aan samenzwering, met het doel de regering omver te werpen. 151 J^P4N is een autobus met 60 in- zittende in een ravijn gestort. Twaalf personen kwamen om het leven en 40 werden er gewond. AMSTERDAMSE Raad heeft na veel dubben besloten. ir Hofman, di recteur van het gem. vervoerbedrijf, eervol te ontslaan. hoofdstraat van de Engelse stad Cheltenham is uit een afgeslo ten auto voor ruim twee ton aan ju welen gestolen. De „even weg". eigenaar was DE PAKISTAANSE minister van Bui tenlandse Zaken, Zafroellah Khan, is gekozen als lid van het internationaal gerechtshof. O WE N LATTIMORE, specialist van de V. S. voor het Verre Oosten is be schuldigd van meineed. Hij pleegde, de ze, toen hij ontkende ooit iets met het communisme te hebben uitgestaan. TEGEN EEN broeder-verpleger van een psychiatrische inrichting is een maand voorwaardelijk en f 100 boete gerist. Hij had hij vergissing een pa tiént een dodelijke injectie toegediend. Londense overeenkomst. Volgens hem is het onmogelijk, West-Duitsland in zijn huidige status te laten, daar de Sovjet-Unie Oost-Duitsland reeds sou- vereiniteit heeft gegeven. Molotovs re de zal met de nodige ernst worden be studeerd, aldus de Franse premier. Oud-premier Reynaud drong aan op onderhandelingen met Benelux en Ita lië om de eenwording tussen deze lan den en Frankrijk verder te doen voort schrijden dan in Londen was overeen gekomen. Reynaud en zijn aanhang zullen niet voor de wederoprichting van de „Wehrmacht" stemmen. Deson danks voelt Mendès France zich zeker van een belangrijke meerderheid, als er gestemd gaat worden. Minister Eden heeft op een congres van de conservatieve partij verklaard, dat men bij het voorstel van Molotov moet bedenken, dat de Russen altijd de macht in geheel Duitsland hebben willen hebben. De conservatieve par tij sprak zich eenstemmig voor West duitse herbewapening uit. In Londen zijn werkgroepen inge steld, die o.m. een nieuwe Grondwet voor de Ministerraad van het Euro pese verdrag moeten opstellen. Deze raad moet werkelijke macht uitoefe nen bij de controle op de bewapening van de leden-staten. DR DREES IN DE TW EEDE KAMER (Van onze parlementaire correspondent). QE SAMENWERKING IN HET KABINET IS GOED, al zyn er meningsver schillen, die echter veel meer buiten het partijverband liggen dan wel eens wordt voorgesteld. Een aftreden van de regering kan drie oorzaken hebben: 1. een conflict in het kabinet zelf, 2. een conflict ssen kabinet en parlement, 3. wanneer de verhouding tussen de partije* zc danig wordt, dat een der par tijen bezwaar heeft tegen verdere deelname van partijgenoten aan de regering. Zolang zich deze situatie niet voordoet, voelt het kabinet zich geroepen zijn taak voort te zetten. Niet het kabinet doch de partijen onderling bepalen de onder 3 genoemde situatie. MR BURGER ZWEEG Aldus verklaarde dr. Drees in ant woord op de opnieuw tijdens de poli tieke debatten in de Tweede Kamer van P. v. d. A.-zijde naar voren ge brachte twijfel, of in verband met het Mandement een verder samengaan tussen K.V.P. en P. v. d. A. wel mo gelijk is. Over het Mandement wenste dr. Drees niet te spreken. Eenzaam bleef mr. Burger staan op het stuk der belastingpolitiek. Dr. Drees liet zowel het tijdstip van de belastingverlaging als de hoogte der vennootschapsbelasting ter beslissing aan de Kamer zelf over. Zónder daar tegen principiële bezwaren aan te voe ren! Óver verbreking der samenwer king werd door mr. Burger met geen woord meer gerept. Ten aanzien van het Mandement erkende mr. Burger thans het recht van de Bisschoppen om zich tot de ka tholieken te richten, maar hij richtte zich tegen de consequenties ervan. Dr. Drees deelde rustig mee, dat ook de regering de belastingdruk te zwaar vindt, maar dat men in de kabinets vergaderingen tegelijkertijd de huur verhoging en de daarbij noodzakelijke compensatie had besproken. Huurver hoging en belastingverlaging, zo meende hij, moeten gelijk vallen. Als vroegst-mogelijke datum is in het ka binet de datum 1 Juli 1955 genoemd. Er zitten veel technische beslommerin gen vast aan de plannen. Later is in de Millioenennota voorzichtigheidshal ve van „omstreeks 1 Januari 1956" ge sproken. De datum van inwerking treding zal slechts afhangen van de duur der voorbereiding en der behandeling. De regering heeft zich er inmiddels van overtuigd, dat belastingherziening ook tussentijds in de loop van het jaar kan ingaan. Dr. Drees betoogde, dat de regering de verhoogde vennootschapsbelasting wilde handhaven, om daardoor een verdere verlaging van inkomstenbelas ting mogelijk te maken. Thans wordt een verlaging van 210 millioen inkom stenbelasting voorgenomen. Wanneer de Kamer de verhoogde vennoot schapsbelasting zou accepteren, zou de daarmee gewonnen 60 millioen in een andere sector kunnen vervallen. Dr. Drees bracht geen enkel princi pieel conjunctuur-wapen in 't strijd perk, om het aanvankelijke regerings voornemen, in de Troonrede en Mil lioenennota vastgelegd, te verdedigen. Ook op het punt,van de huurbelas ting en het hure. egalisatiefonds wek te hij thans geen enkel wrijfpunt. DE 6 PERCENT. Het verwijt van Romme, dat de re gering weinig actief is bij de (vrijere) loonvorming en zijn verzoek om in de middengroepen en bij de kinderbijslag verder te gaan dan 6 percent, wera door de minister-president zwak be antwoord. „De zes percent is een resul taat van het overleg tussen werkge VLIEGTUIG IN NOORDZEE Het vermoeden bestaat, dat gister avond een vliegtuig in de Noordzee is gestort, gezien het feit, dat Norfolk- radio de scheepvaart heeft verzocht naar een vliegtuig uit te zien. Bij informatie bleek ons, dat het na ir alle waarschijnlijkheid geen K.L. M - '-I kan zijn. Triëst De Zuidslavische regering heeft de overeenkomst met Italië over de status van Triëst goedgekeurd, evenals de federale bestuursraad. Het Joegoslavi sche deel van Triëst krijgt een bur gerlijk bestuur; het Noordelijke deel hiervan komt bij Slovenië en het Zui delijke bij Kroatië. Bebler, de waarnemende minister v. Buitenlandse Zaken deelde mee, dat Zuid-Slavië zich het recht voorbehoudt om langs vreedzame weg zijn inspira ties voor het onder Italië komende deel van Triëst te verwezenlijken. Tito heeft in een rede te Serajewo ge zegd, dat Zuid-Slavië zich niet geheel bevredigd kon voelen over de rege ling, doch dat in elk geval deze winst had behaald, dat iedereen nu kon zien, hoe onzelfzuchtig Zuid-Slavië is. (Advertenbe) Uitsluitend: Drogisterij Gentsestraat 6, Hulst. „In de geest van dr Plesman De oudste kleinzoon van dr. Albert Plesman, de elfjarige Robert Plesman, heeft gisteren in het K.L.M.-gebouw in Den Haag een plaquette onthuld, waarop zijn grootvader is afgebeeld. Deze kleine plechtigheid vond plaats ter gelegenheid van de herden king van het 35-jarig bestaan van de K.L.M. In 86 passagekantoren van on ze luchtvaartmaatschappij, verspreid over de gehele aardbol, werden rond die tijd plaquettes onthuld. Veel auto riteiten woonden de jubileumviering in Den Haag bij. Het spreekt vanzelf, dat vooral de gedachten uitgingen naar het kleine groepje mannen, dat destijds het inzicht kreeg, om wat aan de luchtvaart te doen. De president directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler, schetste de groei van het be drijf onder het steeds scheppend genie van Plesman. Van een experiment werd het een wereldonderneming, met 15.000 mensen in dienst. 1 Januari en 1 October 1954 wordt een bijslag van zes procent gegeven. De kinderbijslagen gaan eveneens met zes procent omhoog. Het wordt tian: 57 ct voor het eerste kind, 57 voor het tweede, 80 voor het vierde en vijfde, en 90 cent voor het zesde en VERGETEN GROEPEN HEBBEN AANDACHT Gisteren heeft de regering haar plannen bekend gemaakt ten aanzien van de doorwerkingde volgende kinderen. De verhoging vers en werknemers en de regering der zes procent loonsverhoging, met zps procent geldt ook voor rente- deed niet anders dan werd gevraagd".J .f, f trekkers. De uitkeringsbedragen voor Bij de betrokken begrotingshoofd °P Uitkeringen van de sociale kleine zelfstandigen worden gebracht stukken zal de K.V.P.-fractie de kwes-verzekering. Eén en ander be- "P 32 cent voor het eerste kind en 45 tie van de nadere verhoging van de hoeft nog de goedkeuring van VOOr volgende kinderen, kinderbijslag en een ruimere mogelijk- jJet parlement. „Laat de geest van Plesman vaardig over ons worden", aldus de heer Aler, die de jongste K.L.M.-rampen in her innering bracht, doch daarbij wees op de dappere houding, die Plesman bij zulke slagen opbracht. „In die geest, rustig en doelbewust", moeten we voortgaan. De K.L.M. heeft een periode van groei en bloei achter de rug, maar deze ontwikkeling moet voortgaan. Na de onthulling van de plaquette, zei de heer Aler tot de kleinzoon van Ples man: „Herinner je je opa altijd!" Woorden van erkentelijkheid tot het personeel, de verzekering aan de we reld dat de K.L.M. haar befaamde service zal vergroten en steeds voor aan zal blijven in de lucht, besloten de rede van de heer Aler. De havenstaking in Londen breidt zich uit als een olievlek. Gisteren leg den enkele duizenden dokwerkers het werk neer, zodat nu in totaal 26.000 arbeiders staken. Bijna 200 schepen, waaronder twee Nederlandse worden door de staking getroffen. De spanning bij de verschil lende geschillen is toegenomen, door dat gisteren bekend werd, dat er in het geheim Indische zeelieden zijn aangevoerd om te zorgen voor de ba gage en de post op twee Britse passa giersschepen. De Nederlandse havenarbeidersbonden hebben nog geen standpunt ingenomen voor wat betreft de vraag, of zij werk op „besmette schepen" zouden moeten weigeren. Dergelijke schepen zijn nog niet in aantocht. OPKLARINGEN geldig i f i tot J t Weersverwachting, vanavond: Droog weer met enkele overdrij- vende wolkenvelden. Matige tot zwakke overwegend Noordooste- i lijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vandaag: Zon onder 18.04 uur. Maan op 16.11 uur. Morgen: Zon J op 6.53 uur. Maan onder 3.07 uur. i heid van 6 percent voor middengroe pen, ook bij liet Overheidspersoneel, opnieuw aan de orde stellen, zo deelde prof. Romme mee. Voorts is Prof. Romme zeer benieuwd naar de motivering van de regering van het leggen van een extra last op de huizenbezitters, wanneer zij mocht overgaan tot invoeren van een huur belasting. „Ik betwijfel of de regering dit aannemelijk kan maken. In alle gemoedsrust wacht ik het af, maar ik zou me kunnen voorstellen, dat de re- j gering zou zeggen: och nee, het is I niet aannemelijk te maken, we zien I er maar van af" Desgevraagd verklaarde dr. Drees nog, dat men geen herwaardering van de gulden moet verwachten als middel om de koopkracht van het publiek te vergroten. Ook deelde de premier mee dat de tiende herdenking van de be vrijding op grootse wijze zal geschie den. Zoals reeds bekend was, wordt de loongrens voor de ziekte- en de inva liditeitswet op f. 6.000.gebracht met ingang van 1 Januari 1955. Het maxi mum - dagloon, waarnaar de premie en uitkering worden berekend, worden voor alle sociale wetten gebracht op f. 16.— De uitkeringen van de Noodwet - Drees gaan met de volle zes procent omhoog. De verhoging voor echtparen wordt voor alle gemeenteklassen be paald op f. 72.Voor ongehuwden is dit f. 42.De inkomensgrenzen, zoals in de Noodwet bedoeld worden over eenkomstig verhoogd, waardoor een nieuwe groep personen zgn. „Verge ten categorieën" onder de werking van de Noodwet wordt gebracht. De uitkeringen aan invaliden of weduwen krachtens de invaliditeitswet of de on gevallenwet, gaan eveneens met 6 pro cent omhoog. Voor ongevallen tussen HET PROCES TEGEN SCHMIDT IN DJAKARTA Protest over deportaties By de voortgezette behandeling van de zaak tegen de in Indonesië geves tigde Nederlander Schmidt, verscheen een getuige, zekere Tomasoa, wiens verklaringen onbewogen door de rech ter werden aangehoord, ook al zei Schmidts verdediger, dat de getuige de ene leugen na de andere ten beste gaf. Tomasoa beweerde b.v. dat hij een andere verdachte in deze zaak op de onderneming „Darmaga" (waar een hoofdkwartier van de ondergrondse organisatie zou zijn gevestigd) had ge- DE EERSTE HERFSTSTORM heeft gisternacht langs onze kusten en over het vasteland geraasd. Het zwaartepunt van de storm, tijdens welke windsnelheden van 120 km/u werden gemeten, lag bij de Waddenkust. Schipper Klaas Toxopeus van de reddingboot „Insulinde" uit Oostmahorn, die vjjftien uur achtereen in touw was, vertelde dat de zee onstuimiger was dan in de nacht van de stormramp van 1953. Ook nu zijn er slachtoffers ge vallen. Het Deense stoomschip „Rikke Skou" (1498 ton), dat met kolen op weg was van IJmuiden naar Kopenhagen, is bij de Doggersbank vergaan. Dit moet men tenminste wel aannemen, daar vier lijken zijn gevonden, ter wijl ook wrakstukken zijn aangetroffen. Het schip had 2» man aan boord. Vliegtuigen en schepen zoeken nog steeds naar overlevenden. Een Franse trawler heeft ook drie stoffelijke overschotten aan boord genomen. Men neemt aan dat zü tot de opvarenden van de „Rikke Skou" behoorden. In kampen en grote gebouwen in Athene en Piraeus herbergt Grieken land 15.000 vluchtelingen, bewoners van de diverse Balkanstaten, die na lange ziverftochten nu de vrijheid hebben gevonden en daarmee een armoede en een ellende, die vele pennen in beweging heeft gebracht, maar nimmer voldoende kan worden beschreven. Dit is een pas „ont dekte" vluchtelinge, die niettemin veertien lange jaren in een sousterrain in een achterbuurt van Athene woonde alvorens men zich om haar ging en kón bekommeren. Er is enige hulp gekomen, maar.... te weinig om haar toestand veel te verbeteren. Ook elders wachten haar bittere armoede en onmetelijke ellende VEEL STRANDINGEN Ten Noorden van Ameland kwam het Duitse schip „Helene Russ" in nood te verkeren. Het schip moest de dek lading overboord zetten en het raakte een mast kwijt. Het wist zichzelf latei- te redden. Erger verging het een Noors tank schip, de „S.S. Tankbaron", dat bij de monding van de Nieuwe Waterweg aan de grond liep. Sleepboten hebben vergeefse pogingen gedaan om het schip vlot te trekken. Tussen Maas sluis en de Poortershaven geraakte 'n baggermolen op drift. Niet dan na de grootste moeite kreeg men het vaar tuig onder de wal. Grc*e ongerustheid heerst er over een kotter met vijf man aan boord, die Maandag van Den Helder is uit gevaren en van welk vaartuig men sinds 12 uur gisternacht niets meer heeft gehoord. Ook een Duits schip de „Reind" wordt vermist. Et is een sloep van dit schip aan het strand gevonden. De Groningse kustvaarder ..Tagri" had bij Ameland met moeilijkheden te kampen, maar tegen de ochtend be reikte het veiliger wateren. Evenzo verging het een Engels schip, de „Cargill". STRANDINGEN In de Westerschelde, ter hoogte van Hoofdplaat liepen twee Engelse sche pen aan de grond. Het zijn de „Lapam- pa" en de „Seahorse". Het laatste schip kon gisteren worden vlotgesleept Het lichtschip „Terschellingerbank" is door de storm ongeveer een kilometer afgedreven. Op het vasteland ontwortelde de storm bomen, gooide schuttingen om ver en deed dakpannen van de huizen vliegen. In Hilversum gingen enkele tenten, behorend bij de tentoonstelling „Het kind" tegen de vlakte. Van buiten onze grenzen worden ook stormen gemeld. De Ned. Antillen werden bedreigd door een orkaan. Stormen en regens blijven ook Nica ragua en Honduras teisteren. Uit bei de staten wordt grote schade gemeld. OVERLEVENDEN. Bij het ter perse gaan van dit num mer werd gemeld, dat het Zweedse scliip „Hedda" acht overlevenden van de „Rikke Skou" aan boord heeft ge nomen. De zeelieden werden aange troffen op een vlot, dat stuurloos op de Noordzee dreef. Oorspronkelijk waren er 14 man van de „Rikke Skou" op het vlot geweest. Door de hoge zee, die het vlot de ge hele Donderdag had te verduren, wa ren de kapitein, de tweede stuurman en vier andere zeelieden over boord geslagen en verdronken. Het Noorse tankschip „Tankbaron" is vlotgesleept. Het schip heeft een lek opgelopen. Sinds Woensdagnacht is niets meer vernomen van de Urker kotter UK 174, de „Hendrika", die vijf man aan boord heeft. Het vaartuig bevond zich ten Noordwesten van Den Helder. Aan boord waren drie zoons van de schipper. zien. De verdediger toonde echter aan, dat de bedoelde persoon op dat tijd stip in Nederland zat. De rechter bleef onbewogen, ook toen Tomasoa op an dere leugens werd betrapt. De getuige beweerde, dat hij op „Darmaga" Schmidts onderneming 164 geweren en 12 stenguns in een auto had zien la den. Volgende week komt een tweede getuige aan het woord. DEPORTATIES. De Indonesische regering is van plan om enkele Chinezen, die zich beschou wen als volgelingen van Tsjang Kai Tsjek te deporteren naar de Chinese Volksrepubliek. Zij worden beschul digd van politieke activiteiten in In donesië, hetgeen hen als statenlozen verboden is. De anti-communistische, Chinese federatie in Indonesië wil hier over protesteren bij de V.N. en bij president Soekarno. Indonesië is van plan om bij de We reldbank in Washington een lening aan te vragen, voor de bouw van wa terkrachtinstallaties. De grote groep Indonesiërs, welke zich geruime tijd geleden in Suriname vestigde, zal mogelijk binnenkort de gelegenheid krijgen, om het Nederlan derschap aan te nemen. Een wetsont werp daartoe strekkend, is bij de Tweede Kamer ingediend. DOODVONNISSEN TEGEN TWAALF PERZEN Zondagmo gen, bij het aanbreken van de dag, zullen tien Perzische offi cieren en twee burgers in een gevan genis te Teheran ter dood worden ge bracht. Zij zijn schuldig bevonden aan sa menzweringen om de regering omver te werpen. De twaalf waren stuk voor stuk communist. De veroordeelden hebben gebruik gemaakt van hun recht om in beroep te gaan bij een militair Hof van Appèl. QVER enkele maanden zal er op de Nederlandse wegen een scooter verschijnen, die ge heel uit plastic is vervaardigd. Een firma in Zwolle heeft van dit wonder-materiaal een snoe perig tweewielertje weten te bouwen. Er is een jaar lang ge ëxperimenteerd, voor het voer tuig geschikt was om in het openbaar te worden vertoond. De bewerking van het gewa pende plastic, vergde volgens de bouwers, geen grote inves teringen en dit komt uiteraard de verkoopsprijs ten goede. Roestvlekken zullen er niet gauw te zien zijn op deze scoo ter. Het materiaal is licht en enigszins elastisch. De scooter, die op de komende RAI zeker veel aandacht zal trekken, is uitgerust met een 150 cc JLO- motor. Nog dit jaar wordt het vehikeltje in seriebouw ver vaardigd.

de Stem | 1954 | | pagina 1