WYBERT tegen Spartak (Praag) Iets grotere activiteit op de markt DAT IS NIET BEST GEGAAN! „Voorlopigen" volkomen kansloos Het rammelde van jewelste in onze gelederen ïN Grootscheepse brandweerdemonstraties te TERNEUZEN Burgemeester helpt een handje Hoe staan de clubs er voor BICABPANüS 2 DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 Ide kas (ken «IDA 'EN r;EN Gouden jubilé Zeeuwse Aaniiemersbond Maatschappelijk werkster liad een ongeluk Schoondijke bouwt (zelf) een sportgebouw Een handjevol toeschouwers vijfduizend man pu bliek in een Olympisch Stadion zie je tenslotte ternauwer nood zitten heeft vanmiddag bij slecht weer het Voorlopig Nederlands Elftal met 1-6 zien verliezen van het Praagse Spartak dat met positioneel goed voetbal de ene verwarde situatie na de andere in de vaderlandse gelederen wist te scheppen en de onzen geen kans bood om daar iets werkelijk goeds tegenover te stel len. Hamlboogcoiieoiirs te 's Heerenhoek AFD. ZEELAND K. N. V. B. R. Goetlials (Sas van Gent) selioot lauwertak WOUT EN WIM IN SPORTPALEIS Ook sprint-revanche wereldkampioenschappen Prijsssehieting te Overslag IIANDBOOGCONCOURS TE OUDELANDEN O. K. G. aan de kop BRYLCREEM Engelse coach naar Nederland Dames-lioekeyelftal wordt „geinformeerd" Binnenkort nieuwe staatslening MARKTEN Maagklachten film, het meest dat ooit werd Itterende kleuren li gen, Deze film T?n duurt zal een racht en schoon- Robert Taylor Genn. LAL li de school heeft ]'en merkwaardig dat wonderlijk |n van de school- per fiets een In hing een ket- lian de fiets van door tijdig van Ie voorkomen dat (raakte. Hij werd por twee achter nes, waarvan een |n juist passeren- wonder boven [•raakte, zodat hij Een en de schrik verkeert momen- nood, en zoekt |kaspositie te ver loterij opgezet, fen van 500 kg. pg een 70-tal an- beschikbaar ge- ADERING le raad om 7 uur 'adering bijeen- tellende agenda mbineren van de e-ontvanger met ur van het Ge- rijf. irden tot voorlo- de gemeente-re- met die van de ting, dienst 1955, ien aangeboden. PHORUS by de heer E. A. de R. K. Reisver- phorus" haar 23e ren er 50 opgeko- ;e feestavond mee- die zeer binnen gaat verlaten, tter, de heer A. J. bedankt voor de jaren in hetzelfde »r kon een batig 105. zen van de verlo- hen door mevr. Kaijser, resp. een oude klare. AP- EN SLIJT INGEN meerite het inwo- :ft overschreden, Axel geplaatst op art. 20, le lid van olg dat met i.v. 1 ng van toepassing ip- en slijtvergun- de bebouwde ge vergunningen n verleend, e vergunninghou- eten verklaren of 1 een slijtvergun- De heer H. V. te iter naar de auto- ;ak, nadat de bus veg over en werd ixe auto geschept, am een dubbele oken arm en een ng. R OVERLEDEN id overleed alhier de heer Marcel ociaal of politiek as hij toch in de e persoonlijkheid, jaar geleden zag met een wandel- it als steun, maar hoort) dan langs andere kant van or een wandeling ïters. Winter, zo- weer, geen enkele »en en men vond eventjes een her- e jaren op te ha- loeveel moeilijker d was dan in de ;en groot gezin op ook filosoferen at die zo mooi is, jezond, door zijn bemind, zonder jaar kan afwach- uiddorpe had die voltrekken. Maar ijd zo naar uit, de moeten heengaan. FKE WEG •an de Oude Kaai gevaarlijk mag ilijkt dezer dagen over een motorrij- hoge kantstenen iaarbij een sleutel- idere motorrijder Kaai eveneens te g de weg op wilde /oor een auto. Ook en de koffers, die idrager waren ge- af. Hij zelf kwam geen overbodige :ht zo gauw moge- beterd te krijgen. :ren op pagina 5) imse Opera 8 uur. voor Schone Kun- adonna in de kunst chouwburg: Bomen lympia 8 uur: Op- wina. ;eum voor Schone pe Madonna in de Oiympia theater VELE AUTORITEITEN VERWACHT 7ATERDAG a.s. om 4 uur zullen de acht spuiten van de B.B. brandweer (groot vermogen) met de 4 eenheden der gemeente en 2 eenheden van Nederlandse Spoorwegen en Cokesfabriek te Sluiskil laten zien wat de vrij willigers :~i 18 maanden ingespannen oefeningen bereikt hebben. Kostbaar materiaal „Het vele kostbare materiaal, 15 km brandslang (Terneuzen-Sas van Gent) betekenen al bijna 3.5 ton, dat ons door het Rijk in het kader van de Bescher ming) B (urgerbevolking) is beschik baar gesteld, mag niet ongebruikt blij ven liggen" aldus het hoofd der B.B. Inspecteur van politie, de heer K. Reinders. Daarom hebben wij alles in het werk gesteld om zo spoedig mo gelijk en zo goed mogelijk voor de dag te kunnen komen. PARAAT. Het vereiste aantal mensen (184), die hiervoor nodig zijn, hebben wij nog wel niet bij elkaar, er ontbreken nog enige stafij en andere functiona rissen, maar als het moet kunnen wij uitrukken. (Advertent'e) Geel Uw keel het beste! Gebruik regelmatig Wybert, het be proefde middel te- gen hoest, heesheid UB2*/ en rokerscatarrh Te Goes werd gisteren in hotel Cen traal het gouden bestaansfeest van de Zeeuwse aannemersbond, welke uit acht afdelingen bestaat, gevierd, o.m. met een drukbezochte receptie, waar op ook het Goese gemeentebestuur aanwezig was. Het bestuur, waarvan de heer J. de Jonge uit Biezelinge voorzitter is, hdd heel wat felicitaties in ontvangst te nemen. De zusterafdelingen uit Wal cheren, Tholen en Zeeuwsch-Vlaande- ren waren mede vertegenwoordigd en lieten door de heer v. Loo uit Middel burg een gloednieuwe schrijfmachine aanbieden. Ook aan bloemstukken, te legrammen enz, mankeerde het niet. Met een diner werd de feestdag be sloten. Een verheugend feit noemde de heer Reinders het, dat van vele zijden en op de eerste plaats de gemeente-auto riteiten en van meet af aan alle me dewerking werd verleend. Maar het is wel bizonder vermeldenswaard, dat uit bijna alle rangen der bevolking vrijwilligers zijn toegetreden. Vooral voor het verkrijgen van de zo nodige vakmensen hebben wij de meest mo gelijke hulp gehad. BELANGRIJK. Deze demonstratie is zo belangrijk, omdat wij de bevolking zullen kunnen tonen wat in tijd van nood (en niet alleen in geval van oorlog) tot onze beschikking staat en doeltreffend be diend kan worden. Want als er „iets" gebeurt zullen wij ons zelf moeten kunnen helpen. MAGNIFIEK SCHOUWSPEL Om ongever zes uur, wanneer het maximum van 70 stralen zal zijn be reikt, zal het eerste gedeelte beëin digd worden. Om ongeveer zeven uur zal met behulp van de vele gekleurde lichten der schijnwerpers een water ballet worden opgevoerd dat zeer ze ker veel bezoekers zal trekken. TENTOONSTELLING. Een tentoonstelling van het B.B. ma teriaal in het gebouw van de water leiding, zal bovendien ieder in staat stellen te constateren dat Terneuzen, hoewel aan de péripherie van Neder land, in staat is als één der eersten met groot materiaal voor de dag te komen. Naast bromfiets in de Poel gevonden Dinsdagavond laat vond een inwo ner uit Nisse, die door de Poel reed, onder de gemeente Arendskerke langs de weg een jonge vrouw bewusteloos naast haar bromfiets liggen. De man reed naar de dokter te Arendskerke, die zich naar de plaats van het ongeluk begaf en zag, dat de verongelukte de 24-jarige maatschap pelijk werkster, mej. E. Fokkema uit 's H. Arendskerke was. Hij vervoerde het slachtoffer naar zijn woning en constateerde daar een scchedelbasis- fractuur. Per ambulance liet hij haar daarop vervoeren naar het Goese gasthuis. De toestand van mej. T. is wel ern stig, maar niet levensgevaarlijk. (Advertentie) DLZtfl,e,S V.an Schoondijke, wie het al evenzeer als de bur- geen alle gemakken dien dHat ur op het sP°ltterrein n°S steeds hl rtwe fiirf van nanïer gebouw stond, hebben getoond dat het zelfs pakken iets ?e £reuETta*h!!£Pvrife"ÏÏlff'XS w d°°H eensgfzind aa"" amharhtdiprlpri vm w un vrlJe tl,cl merken de sportminnende de^ materialen leverde 's-aTL a2n een cll!blu*is- waarvoor de gemeente# tijdens sommige feestdagen tröki/mV mrt hun'tefe^dschlppen'gfwa- Dank zij hun gemeenschapszin, waarvan het gebouw het tastbare be- ls. verrijst er een onderkomen dat de spelers gelegenheid tot kleden biedt, dat douche-cellen bevat (warm en koud water), een bestuurskamer een materiaalbergplaats en alle mogelijke andere gemakken telt Vanaf Maart zijn ze al aan het werk en het al nog wel enige maanden duren alvorens ze de handen kunnen afslaan zeggen ..ziezo het is klaar'" Later kan het keukentje met het ter, nog uitgebreid worden met een „cantine' en ook is er een mogeli ka om in de toekomst een kleine overdekte tribune aan te brengen. Dank zij hun opoffering en de mede- werking van de bouwondernemers, die materialen in bruikleen afstaan landbouwers en vervoerders, komt liet best voor elkaar daar in Sch ondijke. Op deze foto ziet men een ploeg vrijwillige bouwers op het dak aan de slag. Burgemeester F. van Rosevclt reikt hen de laatste plank aan al even trots op het sportgebouw als zij zelf. J (Van een speciale verslaggever" AMSTERDAM, Woensdagavond Het aan Nederlandse kant vertoonde spel was zó slecht, zó zonder enig perspectief dat 't er voor de interland tegen de Belgen op Zondag 24 October voorlopig erg somber uit ziet. De achterhoede was zeer zwak en vooral Steiger bleek volkomen uit conditie. De halfiinie deed erg haar best, maar faalde bijna voortdurend in haar poging om verband tussen de linies te brengen. Voeg daarbij een onbeduidend opererende voorhoede, dan is de grote nederlaag eigenlijk al verklaard. Een zeer teleurstellende oefenwedstrijd dus TIMMERMANS miste óók nog strafschop De Tsjechische gasten lieten welis waar geen erg grootse indruk achter, technisch stond hun spel niettemin op zodanig peil, dat zij tegen deze Voor lopigen het dubbele van de nu be haalde cijfers hadden kunnen behalen als zij dat zouden hebben gewild, want toen het een keer 1-6 geworden was, maakten de Tsjechen er nogal show van. Duidelijk Het ergst was wel, dat de Voorlopi gen geen schim van een homogeen team waren, men begreep elkaar niet. Voor de rust kon de rechtervleugel Louwers, Roosenburg, nog enige ver wachting doen koesteren, daarna was het ook daarmee gedaan. Theo Tim mermans bleef ver beneden zijn kun nen, van der Gijp speelde alweer te individueel en Luiten deelde in de ma laise. Linkshalf Jansen (ADO) viel sterk tegen; Klaassens zwoegde hard en van der Hoek deed ook alles wat hij kon, maar het was allemaal heel dunnetjes, óók met Wiersma (Donar) en Tebak in de achterhoede. Zij waren geen van allen opgewassen tegen het geraffineerde aanvalsspel der bezoe kers. EN ZO GOED GESTART En het was allemaal zo goed begon nen! In de vierde minuut namelijk wist Louwers een pass van Cor van der Gijp met een laag en onhoudbaar schot te benutten (1-0). Een poos bleef nadien de strijd gelijk opgaan, maar weldra lag de gelijkmaker in de tou wen (1-1). Svoboda had hoog en scherp ingeknald. Linksbuiten Pesek scoor de enkele minuten nadien nummer twee. Theo Timmermans kreeg toen de kans om gelijk te maken, doch de strafschop die de Voorlopigen wegens haken van Cor van der Gijp was toegekend, liet hij onbenut. Doelman Houska viel uit, raakte ongetwijfeld toevallig met zijn arm de bal, die daarna tegen de lat kwam en vandaar het veld terug insprong; toen faalde Timmermans, die het leder weer op had kunnen vangen opnieuw, want hij schoot in het zijnet! Na de thee hebben de Tsjechen de stand succes sievelijk op 1-6 gebracht. Als een nachtkaars.... moet het verder luiden En nu....?? HET WAS LAATSTE OEFENWEDSTRIJD Naar w(j vernemen heeft de keuze- eommissie van de KNVB besloten, geen oefenwedstrijd meer aan te vra gen met het oog op de jaarlijkse der by tussen België en Nederland, welke 24 October te Antwerpen wordt ge speeld. De keuze-commissie baseert dit be sluit op het feit, dat men de indruk heeft, dat van de spelers reeds zeer De Sociëteit „De Vrije Schutters" hield te 's-Heerenlioek een concours op de liggende wip bij G, Bordier. Door zeven sociëteiten werd hieraan deelgenomen. Als volgt werden de hoge vogels af geschoten: Hoofdvogel C. Bek, sociëteit Soranus; Zij vogel H. de Jonge, Zee- landia; 2e Zij vogel L. Vermui, Sora nus; le Hoofdkal P. Driedijk, Soranus; 2e Hoofdkal M. Nijden, Vrije Schut ters; le Kleine kal J. Rijk, Vios; 2e Kleine kal B. de Jonge, Concordia; le Klep C. Bek, Soranus; 2e Klep K. v. Steenbergen, Zeelandia; 3e Klep P. Vermei, Jac. v. Beieren. De tot en met heden bijgewerkte standenlijsten van de afdeling Zeeland van de KNVB zien er als volgt uit: 2ste klasse A: Noormannen 3-6; Wal cheren 2-4; Schoondijke 3-4; Domburg 2-2; IJzendijke 2-2; Retranchement 2-0; Sluis 2-0; Groede 2-0; lste klasse B: 's-Heer Arendskerke 2-4; Rapenburg 2-4; Hansweertse Boys 2-4; Lewedorpse Boys 2-3; Robur 2-2; Kwadendamme 2-1; Kruiningen 2-1; Volharding 2-1; Graauw 2-0; Vogel waarde 2-0. lste klasse C: Renesse 3-6; Zierik- zee 3 1-1; Dreischor 2-1; Burgh 2 2-0. 2de klasse A: Vlissingen 4 2-4; Noor mannen 2 3-4; Zeelandia 3 1-2; Bres- kens 3 2-2; Zuidzande 2-2; Middelburg 4 1-0; RCS 3 3-0. 2de klasse B: Clinge 2 3-3; Axel 3 1-2; Hontenisse 3 1-2; Hansweertse Boys 2 2-2; Hulst 3 2-1; RIA 2 1-0. 2de klasse C: Renesse 2 3-5; Zierik- zee 3 2-4; Zonnemaire 2-3; Brouwers haven 3-2; SVOWK 2-0; Dreischor 2 2-0. 3de klasse A: Schoondijke 2 2-3; Hoofdplaat 2 1-2; Lewedorpse Boys 2 1-2; Vlissingen 5 2-2; Domburg 2 1-0; Retranchement 2 1-0; Walcheren 2 1-0; EMM 3 1-1. In een spannende en niet minder sportieve strijd is R. Goethals uit Sas van Gent er in geslaagd, op de liggen de wip de meeste punten te schieten tijdens een schieting welke georgani seerd werd door de Brugschutters te Sluiskil. Aan deze wedstrijd werd door vele schutters uit de omgeving deel geno men, temeer daar er op deze strijd een 30 kg. paling was ingezet. Schutter Bracke uit Selzaete wist de hoge vogel te schieten, terwijl A. Bakx en L. de Wilde, leden van de organiserende club, de zijvogels wisten te bemachti gen. veel gevraagd wordt tijdens de com petitiewedstrijden, de clubtraining en de centrale training en dat men daar om ook de twee oefenwedstrijden van Nijmegen en Amsterdam voldoende moet achten. De bijeenkomsten onder leiding van de Oostenrijkse trainer Merkel, Dinsdagavond op Houtrust, gaan op de gewone wijze door. De wedstrijd België - Nederland zal door een Engelse scheidsrechter wor den geleid. T.z.t. zal een keuze uit een voordracht worden gedaan. Deze Zaterdagavond wordt door de directie van het Antwerpse Sportpaleis bijzondere belangstelling gevraagd der Nederlandse wielersportliefheb bers voor het dan te verrijden inter nationale programma, dat inderdaad op twee onderdelen zeer interessant belooft te worden. Daar is dan allereerst de revanche van het wereldkampioenschap sprint Behalve titelhouder Harris nemen daaraan deel: onze landgenoot Arie van Vliet, 2e te Keulen, de derde aan komende, de Italiaan Saeehi, verder Bellenger (Fr.), die ais vierde eindig de en de Belgische kampioen Emiel Gosselin. Aantrekkelijk is. dat in matches a deux gereden wordt, zodat men inder daad een herhaling van Keulen 1954 te zien krijgt eneen zo regelma tig mogelijk verloop. Voor velen intussen zal het num mer achter Demy's, met deelneming van Wim van Est en Wout Wagtmans heel wat aantrekkelijker zijn, temeer omdat gelijkwaardige krachten als te genstanders optreden, t.w. Hugo Ko- blet, Fritz Schar, Charlie Gaul, de sterke Luxemburger, Bernard Gau- thier (Fr) de Australiër Franch en de Belg Rik van Looy. Men ziet, dat hier dus de twee, men mag zeggen eeuwige rivalen uit Bor deaux - Parijs aan de start komen. Interessant of niet? Temeer nu Woutje Wagtsmans vo rige week opnieuw bewezen heeft zich uitstekend thuis te voelen achter het ronkende ding. In het lokaal van de schuttersver eniging bij A. Hiilaert te Overslag, werd voor het sluiten van het seizoen een grote prüsscliieting gegeven waar aan 48 schutters deelnamen. Reeds vanaf de twee eerste ronden werden de hoogvogels afgeschoten en wel door: Hoogvogel: Achiel Hiilaert; le zijvogel: André Mattelé; 2e zijvogel: René Thijs. Tot op een na werden alle vogels afgeschoten. Om vette paling De „Verenigde handboogsociëteitwi" hielden te Oudelande hun jaarlijks palingconcours. Vijf en zeventig schut ters van negentien sociëteiten traden in het krijt. De uitslag- was: Eerste zijvogel: A. M. Oele van „Ons Genoegen" te Ou delande; tweede zijvogel: J. J. Re- mijnse, „Edele Handboog" te Oudelan de; eerste hoofdkal: M. de Jonge, „Wil lem Teil" te Ovezande; tweede hoofd kal: Jac. Westveer, „Juliana" te Ou delande; eerste kleine kal: Peter Claeijs, „Juliana" te Oudelande; twee de kleine kal: M. Geense, „Willem Teil" te Kapelle; eerste klep: H. Drie- dijk, „Doel naar Hoger" te Wolfaarts- dijk; tweede klep: Jac. de Baar, „Wil lem Teil" te Ovezande; derde klep: Jac. Smallegange, „Zorgvliet" te Elle- woutsdijk; vierde klep: C. Stouthamer, „Zorgvliet" te Ellewoutsdijk. De meeste kleine vogels werden ge schoten door C. v. d. Velde, „Juliana" te Oudelande. De hoofdvogel wist nie mand. af te schieten. Om de plaatselijke biljartcompetitie te Hansweert, vond de le wedstrijd plaats in het café Thalia aldaar. De uitslag was als volgt: L. Osse- laur 90J. Eijke 70; Ch. Schrier 65 J. de Pauw Lzn. 79; P. Verschure 56 Jac. Zoeteweg 50; J. Driedijk 52A. v.d. Guchte 76; W. Mange 52J. P. Theenaart 47; A. Wiegman 44—A. Brandenburg 63; W. Bierens 31—L. Theenaart 55; Jo v. Poelje 26H. Brandenburg 44. Totaal: Thalia 416—OKG 484 pnt. (Advertentie) mannen die „gezien" zijn, preiereren D« verzorgdheid van U\& uiterlijk hangt vooral af van Uw haar. Brylcreem, de volmaakte hairdressing geeft Uw haar een leven dige, natuurlijke glans voor heel de lange dag Brylcreem is geëmul geerd: dus geen overda dige vettigheid. Mas seer dagelijks met Brylcreem - de heil zame bestanddelen houden Uw hoofd huid gezond, Uw haar vrij van roos voor mooi, gezond haar County Laboratories Ltd., Stanmore, England - Jacq. Mot N.V., Amsterdam Teneinde het Nederlandse dameself tal zo goed mogelijk voor te bereiden voor de belangrijke wedstrijd tegen Engeland, welke op 2 April te Amstel veen wordt gespeeld, heeft de dames commissie van de K.N.H.B. de beken de Engelse coach Miss Chamberlain verzocht, gedurende enige tijd naar Nederland te komen. De besprekingen hebben tot resul taat gehad, dat Miss Chamberlain be gin Maart ongeveer tien dagen in ons land zal vertoeven om het dameself tal en enkele reservespeelsters op de hoogte te brengen van het typisch En gelse spel. DE KON. NED. HOCKEYBOND heeft de candidatuur van Nederland voor de organisatie van het internatio naal damestournooi in 1959 gesteld. Het staat vast, dat het wordt gehou den in het hockey-stadion te Am stelveen. NIET KAREL VAN DER MEER, die verhinderd is, zal de Zondag 10 Oc tober a.s. te Boedapest te houden Hongarije-Zwitserland leiden, doch Leo Horn jr., aldus een K.N.V.B.- mededeling. DE PROFCLUB ALKMAAR heeft con tracten afgesloten met de 16-jarige Piet Buis (ex-Egmondia) en Cor- bran (ex-Blauw Wit). Beide spelers zullen Zondag a.s. in de wedstrijd tegen de profclub Amsterdam, die in Duivendrecht wordt gespeeld, opge steld worden. (Advertentie) het beproefde ayc4« preparaat Wekelijks beursoversicht van 30 Sept. t/m 6 Oct. 1954 ]~)E achter de rug liggende berichts- periode heeft weinig belangrijke gebeurtenissen opgeleverd. De markt heeft zich goed gehouden bij een iets grotere activiteit, terwijl de koers schommelingen zeer beperkt zijn ge bleven. Aandelen Koninklijke Olie zijn te gen oplopende koersen verhandeld en de vraag, die in Wallstreet naar dit fonds bestond, deed dit aandeel Woensdag j.l. tot 467 oplopen. Hier door werd wederom het topniveau be nadert. dat na de uitkering van het stockdividend in Juni j.l., werd be haald. De hoogste koers, die toen bereikt werd was 473 (12/7 '54). De belangstelling voor aandelen Unilever is wat getaand. Toch keert bij tijd en wijlen de belangstelling voor dit aandeel van buitenlandse zij de terug. Dit vindt o.m. zijn oorzaak in een binnen niet al te lange tijd te verwachten bonusuitkering uit de agio-reserves en voorts door het feit, dat de voortschrijdende liberalisatie van het betalingsverkeer in West-Eu ropa het mogelijk maakt de in het buitenland behaalde gunstige resulta ten naar de moedermaatschappij te transfereren. Zo heeft de Margarine Union A. G. te Hamburg, een dochteronderneming van Unilever, bekend gemaakt, dat zij over het boekjaar 1953 voor het eerst na de geldsanerin,; in Duitsland weer een dividend uitkeert van 8 Bij een kapitaal van DM. 100 millioen werd een bruto winst gemaakt van DM 106 millioen. Na diverse voorzie ningen resteert een netto winst van DM. 35 millioen, waarvan DM. 8 mil lioen als dividend wordt uitgekeerd. De aandelen A.K.U. hebben het in de vorige week geleden verlies we derom ingehaald. Dat in het koersni- veau van dit fonds zo weinig veran dering komt moet waarschijnlijk aan technische oorzaken worden toege schreven, daar de gunstige gang van zaken in de textielsector ook op de bedrijfsgang van dit wereldconcern een gunstige uitwerking moet hebben. BANKAANDELEN Bij de locale waarden traden de bankaandelen ditmaal op de voor grond. Het is thans geen open geheim meer, dat de resultaten, die tot dusver re in de bankwereld werden behaald, zeer tot tevredenheid stemmen en dat men zich niet aan een zondig optimis me schuldig maakt, indien men een hoger dividend over het lopende boek jaar verwacht. In de industriële sector zijn weinig koerswinsten van belangrijke omvang voorgekomen. In algemeenheid kan men stellen, dat de koersen weinig verandering hebben ondergaan, zij het dan met uitzondering van aandelen Gouda Apollo, die 22 punten in koers konden verbeteren en thans een hoog te hebben bereikt van 295 Voorts waren gevraagd aandelen Maatschap pij tot Wasverwerking Erdal, die 10 in koers konden stijgen tot 270 en aandelen Nederiandsch-Amerikaansche Autobandenfab iek Vredestein, die tot 230 konden aantrekken. Hoogenbosch' Schoenen is met een tussentijdse mededeling verschenen over het eerste halfjaar 1954. Dit is zeer bevredigend geweest. Ondanks de slechte zomer gaf de winst in de goe deren en geldbedrag een aanmerkelij ke stijging te zien, zodat de directie het tweede halfjaar met vertrouwen tegemoet ziet. Ook de Amsterdamsche Rijtuigen- maatschappij deelt mede, dat het eer ste halfjaar 1954 tot grote tevreden heid heeft geleid. In de scheepvaartafdeling kan men diverse koersstijgingen waarnemen, zulks in verband met de gunstige ont wikkeling van de vrachtencijfers. De Indonesische afdeling blijft ver laten in de markt liggen. KONINKLIJKE ZOUT De claims van aandelen Koninklijke Zout zijn regelmatig en voorzichtig op gelopen. Zij noteren thans 1.100.-, zodat een nieuw aandeel op 260 komt te staan, een voor dit uitermate sterke bedrijf zeker geen onredelijke koers. Zoals men weet is de Koninklijke Nederlandsche Zoutindustrie een van de weinige ondernemingen hier te lan de, die in baar ontwikkeling een vrij wel ononderbroken groei van haar omzetten en winsten te zien heeft ge geven, onafhankelijk van de algemene ontwikkeling van de conjunctuur. In deze groei is steeds de zoutproductie, zowel voor de omvang als voor de winsten, het belangrijkst gebleven. De omstandigheden waaronder de zoutproductie in Hengelo plaats vindt zijn gunstig. De zoutlagen in de Twentse bodem zijn gemakkelijk te exploiteren en van een zeer grote zui verheid. Van de zoutproductie is 55 bestemd voor export. Dit zout gaat hoofdzakelijk naar de Scandinavische landen en België. De laatste 20 jaren is men boven dien overgegaan tot de chemische ver werking van zout. Het chemische be drijf zal binnenkort een zeer grote ex pansie ondergaan door het entameren van de sodaproductie. Het sodabedrijf zal worden gevestigd in Delfzijl en haar grondstof, zout, ontvangen van het nieuw te stichten zoutwinningsbe- drijf bij Winschoten, waar een zeer rijk en zuiver zoutvoorkomen in de bodem is gevonden. De aantrekkelijk heid van het project schuilt in de lig ging aan zee, hetgeen van groot be lang is voor de exportmogelijkheden. De staatsfondsenmarkt was opnieuw een fractie vaster gestemd. In verband (Advertentie) met de recente belangstelling, die hier te lande voor obligaties in Belgische francs wordt getoond, zal de nieuwe staatslening, die binnenkort wordt uit gegeven, zonder twijfel ook belangstel ling trekken. De rente bedraagt 4 1/4 de looptijd is 20 jaar en de obligaties worden uitgegeven tegen een koers van Bfrs. 972.- per Bfrs. 1.000 nominaal. New York was prijshoudend tot vast gestemd. Ditmaal traden aandelen Shell Oil en Cities Service op de voor grond. OBLIGATIES 28/9 '54 5/10 '54 3 Ned. '62-'64 101 18 101 1/8 3— 3'/«% Ned. '47 100 3/16 100 3 8 3 Ned. '47 doll.l. 95 3'8 95 3/8 3 Ned. 1937 97 3/8 98 3 co Ned. Invest.cert. 100 5 8 100 5/8 3 Grootb.obl. 1946 98 3 4 99 1 4 3 Ned.-Indië '37 A 99 7/8 99 3 4 33/<% Ned. '53 103 13 16 103 13 16 AANDELEN A'damsche Bank R'damsche Bank Twentsche Bank Nat. Handelsbank Ned. Handel-Mij Alg. Kunstz. Unie v.d. B. en Jurgens fabr. Machinefab. „Breda" Van Gelder Zonen Unilever H.K.I. Ned. Kaberfabr. G.B. v. aand Phil Gloeil Kon. Ned. Hoogovens VAN MIERLO pZOONU Bankier? Anno 1884 EFFECTEN-COUPONS Wilt. Fijen. Dok- en werf Int. Gew. Betonbouw Internatio Billiton Mij II Kon. Petroleum Rubb. Cult. Mij „A'dam' Bandar Rubb. Mij Holl. Amerika Lijn K N. St.b. Mij Nat.Bez. Ned. Scheepv. Unie R'damsche Lloyd Kon. J.-China Paketv. L. Ver. Vorstenl. Cult. Mij Handelsver. „A'd. n" Ned. Ind. Suiker Unie Ver. Deli-Mij Sen em bah AMERIKAANSE FONDSEN Anaconda Copp. M. C. 42 7/16 42 9 16 Bethl. Steel Corp. 77 1 2 77 5 8 General Motors 0 3 16 90 3 4 Intern. Nickel 49 1'2 49 3 8 Rep. Steel. Corp. 63 1/8 63 1/2 United St. Steel Corp. 56 56 3<8 Cities Serv. Comp. 104 1 4 107 1 2 Shell Union Oil Comp. 56 59 1/2 Tide Water Ass.Oil C. 23 14 24 12 Southern Pacific Comp. 45 1/4 45 3 8 Union Pac. Railr. C. 1361/2 135 210 3 4 188 3 4 194 3 4 151 1 4 191 3 4 224 3 4 300 1/2 150 246 3/4 388 1/4 134 223 227 3/4 245 217 3 4 143 140 276 457 86 130 158 144 1 2 139 3 4 133 1 2 134 1 2 19 5 8 121 3/4 71 118 1 4 106 18 216 1/2 194 197 1 2 152 1 4 191 3 4 230 300 1/4 150 255 1 2 387 3 4 131 12 225 280 1/4 238 1 4 ex div. 213 12 145 1/2 138 1 2 273 1 2 460 88 130 167 148 142 134 1/2 135 21 1/2 124 3 4 75 3 4 155 1 4 102 Deze periode is uiteraard te kort om op technisch gebied leiding te geven. Behalve deze belangrijke wedstrijd tegen Engeland, staat natuurlijk ook de jaarlijkse ontmoeting tegen België op het programma. De A-teams van beide landen zullen elkaar ditmaal in België ontmoeten, waarschijnlijk in de tweede helft van April, terwijl de wedstrijd tussen de B-teams op Neder landse bodem wordt gespeeld. Verder zijn er nog onderhandelingen gaande over een landenwedstrijd tegen Ier land, waarschijnlijk half Maart in Ierland te spelen. GOES, 6 Oct. Groenten: bloemkool Al 23-42, A2 20-34, BI 14-16, afw. 9-21. Tomaten A 24-63, C 26-48, kropsla Al 8-9. A2 5-6, BI 4, gr. sav. kool 8-14, rode kool 8-16, andijvie 6-14, wortelen 12-37, kroten 20, uien 7-8, prei 23-27, dubb. pr. bonen 54-80, herfstrapen 5-6, waspeen 18-36, knolselderij 5-14, rammenas 10-11, druiven 104. 's-BOSCH, 6 Oct. Op de markt van heden werden aangevoerd 5825 stuks vee. n.l.: 2206 runderen, 354 vette kalveren. 428 nuchtere kalveren, 73 fokzeugen, 310 slachtzeugen, 104 lopers, 1929 biggen, 402 schapen en 19 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 670-925, guste koeien 500-800, kalivaarzen 585-875, klamvaarzen 535-620, guiste vaarzen 500-615, pinken 340-485, graskalveren 215-300, nuchtere fokkalve- ren 85-140, nuchtere slachtkalveren 37- 53, zware soorten 58-83, lopers 75-95, big gen 40-64, drachtige zeugen 285-350, scha pen 60-85, weilammeren 55-65, zuiglam- meren 67-87. Aanvoer van slachtvee: 755 stuks. Prij zen: Extra kwaliteiten liepen tot 2.85, le kw. 2.60-2.75, 2e kw. 2.40-2.55, 3e kw. 2.20-2.35, vette stieren 2.30-2.50, worst koeien 2.00-2.20, alles per kg gesl. gew. Vette kalveren zware soorten 2.45-2.60, vette kalveren middenklasse 2.20-2.35, vette kalveren lichte soorten 1.95-2.15, nuchtere slachtkalveren 1.25-1.38, zware soorten 1.48-1.74, slachtzeugen 1.69-1.77, fijne jonge slachtvarkens 1.88-1.95, alles per kg lev. gew. Overzicht: korter aanvoer van rund vee, de handel in melk- en kalfkoeien slepend, prijzen moeilijk te handhaven. Zware guiste koeien werden prijshoudend verhandeld, mindere soorten kalmer han del met iets lagere prijzen. Korter aan voer van jong vee, over het geheel han del williger, ruim prijshoudend. Minder aanvoer van vette kalveren: zware soor ten werden verhandeld tegen iets ho gere prijzen, de rest matige handel met staande prijzen. Korte aanvoer van nuch tere slachtkalveren, slepende handel met staande prijzen. Korter aanbod van scha pen, wei- en zuiglammeren, kalmer handel ook voor export, prijzen minder. Kalme handel in fokzeugen met lagere prijzen. Niettegenstaande de kortere aan voer van lopers en biggen verliep de handel over het geheel traag met aflo pende prijzen. Minder aanvoer van slacht vee, de handel verliep over het geheel vlugger met wat hogere prijzen. Grote aanvoer van slachtzeugen, in het begin der markt vlotte handel met stijf duur dere prijzen, afloop traag, prijzen minder. KAPELLE, 6 Oct. Industrie- en ex portveiling: appelen en peren: Cox Oran ge pippin AAA 52.50-53. AA 52-53.10, A 56.60, B 56.70-58.20, C 34.80-36.40, 1 grof 48.20, 1 fijn 46.10-48.40, 1 klein 23.10, 2 5.60, K 22.40-24.30, F 6.60-7.60. Goudrei- nette AAA 21, A 19.90-21, BC 18.30, 1 grof 18.50, 1 fijn 17.20, 2 11.50. K 14.40-14.80, F 11.30-11.50, hagelbesch. 8.30. Glorie van Holland A 26.20, BC 16.30, 1 grof 23.80. 1 fijn 14.80, 2 9.30, K 14.30-14.70. F 6.50. Laxton Superbe A 35.10, BC 34.40, 1 grof 26.90, 1 fijn 27.90, 2 8.40. K 14-14.40. F 6.10- 7.70. Sterappelen A 39.10. BC 30.20, 1 fijn 15.10, 2 6.70, K 12.60. Transparante de Croncel 1 grof 25.70, 1 fijn 21.70, K 16.20. Dubbele Bellefelur 1 grof 16, 1 fijn 13.80, 2 6. Bramley Seedling 1 grof 23.60, 1 fijn 14.70, 2 7.70, K 14, F 6.80-8. Franse Rei- nette 1 grof 15.40, 1 fijn 13.60, K 12.70. F 8.60. Allington pippin 1 grof 18.10, 1 fijn 15.70, 2 8. K 13.80, F 6.80. Lemoenappel 1 grof 21.10, 1 fijn 17.60, 2 11.60, K 14.40, F 7.80. Ellisons Orange A 39.60, BC 39.10, 1 grof 39.80, 1 fijn 39.50. Conference A 40.55-42. BC 35.80-35.90, 1 grof 36.70, 1 fijn 25.30-25, 2 5.60, K 14.20-14.30, F 4.90, hagelbesch. 3.50-8.50. Legipont A 32, BC 28.20, 1 grof 29, 1 fijn 27.20, 2 10.15, K 14.60-15.10, F 8.30-9.80. Doyenne du Co rnice 1 grof 65.60-67.30, 1 fijn 55.30, 2 32. K 36.60, F 18.20. Soldat Laboureur 1 grof 16.30, 1 fijn 11.80. Bonne Louise d'Avran- ches 1 grof 35.30-35.60, 1 fijn 24.20-30, 2 10, K 24.90, F 9.90. Beurre Hardy 1 fijn 34.90-46.70, K 21.40-28.20, F 10-10.70. Maag depeer 1 fijn 10.30-, 2 3.20. Herzogin Elsa 1 grof 25.80, 1 fijn 20.90, K 11. Pondspeer 1 grof 10. 1 fijn 9.50-9.70, 2 8-8.20, F 5.50 K 8.50. Geplukte zure kroetappelen 5.50, Goudreinette val 10.50-10.60. Sterappelen val 3.10. Kroetperen doorgedr. Bramen A en B voor industrie 57.90 afw. 42. Gewone veiling: druiven 54-100, bramen 41-80, noten 160-190, verpakt fruit: Elli sons Orange C 40. Appelen en peren: Charles Ross 13-41, Present van Lunteren 6-15, Zoete kroon 6-15, Zoete Ribbeling 19-22, Pitmaston Duchesse 3-5.5, Zigeune rin 8-13, James Grieve 37, Manks Codliri 13, Tuinzoet 7. President Roosevelt 8, Bloemzoet 7-15, Beurre Clairgeau 7-10. Notarisappel 7-11. Groenteveiling: witte kool 6-8.5, andij vie 6-17, aardappelen 8-10, bloemkool 9- 52, kroten 16-22, dubbele princessebonen 55-73, prei 27-35, komkommers 17. krop sla 10-12, sav. kool 10-13, knolselderij 4-5.5, tomaten 20-24, rode kool 12-13, snijbonen 58. (Advertentie) Tob toch niet langer. Neem^—rrT^i W 41ERS I 4\l)hJ\ Mannheim 476 (—024), Kaub 372 (—027), Trier 227 (—020), Koblenz 378 (—024), Keulen 409 (—015), Ruhrort 644 (—010). Lobith 1262 r—008), Nijmegen 1040 (—001, Arnhem 1014 (—001), Eefde 528 (+003). Deventer 416 (+003), Namen la Plante (geen opgave), Borgharen 4070 (—008' Belfeld 1195 (+009), Grave 503 (+013)

de Stem | 1954 | | pagina 3