Prof. Romme pareerde namens de katholieken De herverkaveling Zeeland en de Rijksbegroting WALCHEREN ZUID-BEVELAND ZIERIKZEE huldigde zijn eerste burger B GENERAAL PUFFIUS VERLAAT DE ZO VERLICHT SLOAN'S UHIMENT Mevrouw v. Wesemael nam afscheid VLISSINGEN Aanvaring op de rede MIDDELBURG GOES TERNEUZEN IVOROL: De Tandpasta van standing AXEL AGENDA HEDEN MORGEN Gt Ui hel DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 Woensdag jl. heeft de gouverneur der Koninklijke Militaire Academie te Breda zijn functie neergelegd. Zijn commando heeft hij die middag over gedragen aan kolonel W. Kloppenburg. Dat geschiedde op een der sportvelden van de Academie, waar de gouverneur het vaandel aan zijn opvolger over handigde. Het was een sobere mili taire plechtigheid, maar indrukwek kend was het afscheid van de vroegere gouverneur toen deze door een haag van de cadetten en daarna door een haag van officieren, die op de K.M.A. werkzaam zijn, zijn vroegere territoir verliet. Dat ziet men op bovenstaande foto afgebeeld. Naast de gouverneur, die salueert, ziet men zijn opvolger, kolonel Kloppenburg. Achter beiden de echtgenoten. (Advertentie! De tekeningen hierboven IIP UT (gemaakt naar infra-rood JIWII1 lotos) laten U zien hoe Sloan's Liniment zuiverend bloed stuwt naar pijnlijke plekken om de zieke weefsels te helpen genezen. Daardoor geeft Sloan's Liniment zo'n opmerkelijke verlichting bij jicht, spierpijn, spit, rheumatiek. Sloan's helpt de natuurt Daarom is Sloan's sinds tientallen jaren het. meest ge bruikte Liniment. Haal het vandaag nog, dan bent U altijd beschermd te gen pijn. SLOAN'S LIN.mimt GENEZENDE WARMTE Katholiek Vrouwengilde Onderscheiden door Z. H. de Paus Gistermiddag hebben 250 leden van het Katholieke Vrouwengilde te Bre da afscheid genomen van de plaatse lijke en diocesane presidente, mevr. van Wesemael, die wegens verhuizing naar Den Bosch haar functies heeft moeten neerleggen. Als afscheidsgeschenk werd haar een piano-recital door Leo Hanssen aangeboden. In verscheidene toespra ken werd haar lof en dank gebracht. Met de rede van deken Boumans kwam de climax van de huldiging. De ze deelde namelijk mee, dat Z. H. de Paus de scheidende presidente had on derscheiden met de Pro Ecclesia et Pontifice. Tot nieuwe voorzitter werd mevr. Wils uit Breda gekozen. Zij zal in de eerste plaats aandacht gaan besteden aan de samenwerking met de Katho lieke Actie en aan de oprichting van nieuwe afdelingen vooral in Zeeuwsch- Vlaanderen en de Westhoek van Bra bant. ER IS 25 MILLIOEN VOOR UITGETROKKEN Weer een slagersvak- tentoonstelling Naar wij vernemen worden stappen ondernomen om in November a.s. te Goes wederom een slagersvaktentoon- Stelling te houden. De bij de Staten Generaal door mi nister Mansholt ingediende begroting voor 1955 bevat ook de kostenramin gen van de komende herverkavelings- werken in onze provincie. Evenals bij de herverkaveling Wal cheren steeds het geval is geweest, worden ook de herverkavelingen op Schouwen-Duiveland, Tholen, Waarde en de Zak van Zuid-Beveland onder een afzonderlijke paragraaf opgeno men. De ruilverkavelingen en overige cultuurtechnische werken in de rest van Nederland worden begroot bij de cultuurtechnische dienst. Wij kunnen dus de begrotingsposten voor de her verkaveling vrij nauwkeurig in het geheel der begroting onderscheiden. Wij lezen dan dat voor de uitvoering van werken 25 millioen gulden wordt uitgetrokken voor het komende jaar, en wel verdeeld als volgt: uitvoering van wegen, waterlopen, verkaveling, enz. 23,8 millioen; tijde lijke voorzieningen en schadevergoe dingen 1 millioen; en voor beplantin gen 0,2 millioen. Voor electrificatie en drinkwatervoorziening is dit jaar een memoriepost opgenomen. De stichting tot het beheren van Landbouwgronden krijgt een renteloos voorschot van 4 millioen voor de aankoop van gron den en opstallen ten behoeve van de herverkaveling. Voor het herstel van de landbouw in de watersnoodgebieden is ruim 63 mil lioen gulden uitgetrokken voor 1955. Van de 25 millioen, benodigd voor de herverkaveling, zijn er 12 millioen afkomstig van bovengenoemde 63 mil lioen gulden. Uit de memorie van toelichting ver nemen wij dat het gebleken is dat bij de grotere ruil- en herverkavelingen een goede voorbereiding niet alleen technisch vooronderzoek omvat, doch dat ook aan vóór- en nazorg bijzonde re aandacht moet worden besteed. De ze vóór- en nazorg heeft zowel een technisch als een meer algemeen en maatschappelijk karakter. De minister vestigt er dan de aandacht op dat het HET DIJKWATER EINDELIJK AFGESLOTEN De afsluiting van het beruchte dijk- water hij Drelschor is, na verschillen de mislukkingen, eindelijk een feit ge,- worden en de Grevelingen kan zijn zout water niet meer Duivciand in stu wen. Daarmee is de laatste der boe zems afgesloten, die Schouwen en Dui- veland voor de stormramp in zes stuk ken verdeelde. Het dijkwater dringt tot 2'i k.m. het land binnen. Door de afsluiting is de „zoute" kustlijn van het eiland met 6H km verkort; de dijken om het dijk water hebben nauwelijks een lengte van 7.6 km, terwijl de afsluitende dijk slechts 1.1 km lang is. De dijk is thans 3'3 4- N.A.P. doch over vier weken zaï de situatie zodanig zijn, dat de dijk als een voldoende beveiliging kan die nen De sluiting van de zee-arm is ge lukt omdat de ingenieurs hun toe vlucht namen tot de oude, beproefde methode: het aanbrengen van een dam van stortsteen. Schouwen-Duiveland kan zich thans heel wat veiliger dan voorheen gevoe len. Vervolg van pag 1 Welters rede droeg een verzoe nend karakter „Eenheid" betekent: een organisch geheel en niet eenheid In organisatie. De katholieke eenheid nu, is een zaak voor de katholieken, die niet voor het politieke forum moet worden behandeld. Dat een front van christelijke partijen tot de mogelijk heden gaat behoren, acht Weiter ui terst gunstig. Behalve het Mandement, kwam ook de Troonrede ter sprake. Allicht want daarvoor was men eigenlijk bijeen. Romme vroeg zich af, waarom in de millioenennota wordt gesteld, dat de belastingverlagingen in 1956 pas een feit zullen worden, terwijl de Troon rede geen datum noemde (waardoor dus kon worden verondersteld, dat het 1 Januari 1955 zou worden). GEEN UITSTEL De KVP zal niet voor uitstel tot 1956 stemmen. Romme's (reeds één jaar oude) motie voor een vrijere loonvorming blijft dicht bij de hand al zal Romme niet vragen, dat zij op de agenda komt. Van de regering gaat ten deze weinig stuwende kracht uit meer algemene, maatschappelijke en culturele werk, dat in het kader van de vóór- en nazorg verricht dient te worden niet op het terrein van de Overheid ligt, doch op dat van de par ticuliere organisaties en instellingen. Bepaalde voorlichtingsactiviteiten die door deze organisaties in de herverka- velingsgebieden in het kader van de voorzorg worden ontwikkeld dienen te worden ondersteund. De voor deze activiteiten uitgetrokken begrotings post is aanzienlijk verhoogd, vergele ken met vorig jaar. NA 5 JAAR KLAAR De bijzondere positie die Zeeland in Nederland inneemt ten aanzien van de cultuurtechnische werken blijkt wel hieruit dat voor alle ruilverkavelin gen in geheel Nederland gezamenlijk ongeveer evenveel wordt uitgetrokken als voor de herverkaveling Zeeland gl- leen. De minister zegt in de memorie van toelichting, dat hij overtuigd is van de noodzakelijkheid het herverkavelings- werk in 5 jaar uit te voeren, zodat het zoveel mogelijk in 1959 zal zijn be ëindigd. De „r" weer in Je maand OESTERHANDEL LEEFT OP Jn September is de oesterverzending uit Yerseke en Tholen weer begonnen en ze bleek dadelijk van betekenis al bleef de omzet iets heneden Sep tember 1953. In totaal zijn 1.586.000 oesters ver kocht tegen 1.671.000 in '53. Naar België gingen er 1.411.000 (1.489.000), naar Duitsland 44.500 (73.000), naar Engeland 15.500 (300); naar andere landen 11.150 (9.750) en Nederland zelf consumeerde er 104.000 tegen 99.000 in September van het vo rig jaar. GOUDEN JUBILEUM TE ST. ANNALAND Dirigent M. Lanooy o nder scheiden Het was Dinsdag voor de leden van de bijna 75-jarige muziekvereniging „Accelerando" te St. Annaland een heuglijke dag. De dirigent van de ver eniging, de heer M. P. Lanooy, was vijftig jaar werkend lid van deze ver eniging. Sedert 1913 is hij secretaris, van 1927 af dirigent, de laatste 14 jaar ook voorzitter. In de periode 1930-1940 wist de vereniging het op concoursen tot de ere-afdeling te brengen. De vereniging bracht hem een sere nade. De burgemeester deelde mede dat het H. M. de Koningin had be haagd de heer Lanooy de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen. In de nacht omstreeks een uur is het Nederlandse motorschip „Diana V" op de rede alhier in aanvaring gekomen met het Noorse motorschip „Ask". Bei de schepen hebben schade opgelopen. Zij zullen vermoedelijk hier ter plaat se worden gerepareerd. Het Noorse schip was van Gent via Vlissingen op weg naar Sauda. Het was geladen met kolen en wilde Vlis singen binnenlopen om te bunkeren. Het heeft midscheeps aan bakboord zijde boven de waterlijn schade opge lopen. Het motorschip „Diana V" is eveneens Vlissingen binnengelopen. Het heeft aanzienlijke schade opgelo pen aan de voorsteven en het bak boordanker to* vermoedelijk onder de waterlijn. De „Diana V" was geladen met 3200 zakken meel op weg van Antwerpen naar Londen. HET LUKTE Een zucht van verlichting ontsnapte de sluismr- ->ter en de technische op zichter van de Rijkswaterstaat, toen Dinsdagmorgen de Violando, een Li beriaanse vrachtboot, heelhuids de zeeschutsluizen was gepasseerd, zon der schade opgelopen te hebben of toegebracht aan de sluizen. Dit schip had namelijk een lengte van 134.56 meter en een breedte van 17.32 meter, wat gezien de capaciteit der sluis 138 meter bij 22 meter moeilijkhe den zou kunnen opleveren. Al met al een goede les voor volgende gebeur tenissen, aldus de sluismeester. CHOPIN-RECITAL DOOR WILLEM ANDRIESSEN In de concert- en gehoorzaal ver tolkte Willem Andriessen in zeer boei ende trant werken van Chopin met een volstrekte zekerheid, voorname allure en innige uitdrukkingskraccht. Daar door hield de pianist zijn massaal ge hoor dan ook volledig en onafgebroken in de ban van zijn meesterlijk spel. Een en ander werd door de kunste naar toegelicht. Inderdaad musiceert Willem Andriessen niet met zichtbaar gevoelswerk, doch dit tekent juist de grootheid van zijn vertolking, omdat hij de muziek voor zichzelf laat spre ken. Zijn spel trok aller bewondering en in de Sonate opus 58 in b. wist hij met zijn tecchnisch hoogstaande voor dracht Chopin in de diepste kern te treffen. In het Scherzo opus 20 toonde Andriessen zich eerst recht de mees ter en een langdurig applaus beloonde hem voor dit voortreffelijk slot van het eerste programmagedeelte. Na de pauze werd het recital voort gezet met de mooi voorgedragen Noc turne no. 1 in c en de Mazurka no. 2 in c en wist de solist tevens hun po- ezie en oorspronkelijkheid volledig recht te doen wedervaren. Daarna volgde nog een technisch knap uit gevoerde Polonaise in as en met een nocturne als toegift dankte de kunste naar voor de hem gebrachte ovaties. D. K. DE ROOIJ V erkeersongevallen in serie De politie heeft tegenwoordig haar handen vol met verkeersongevallen. De toenemende roekeloosheid en on voorzichtigheid garn de veroorzakers en slachtoffers ervan steeds meer par ten spelen. De laatste vier-en-twintig uur gebeurden er in Goes weer heel wat op dit gebied. De ernstigste aanrijding had plaats op de hoek SpiegelstraatStations straat. De heer J. R. reed daar op zijn fiets, die beladen was met een mand wasgoed. Zonder achterom te kijken, sloeg hij plotseling naar links af en werd meteen geschept door de auto van het taxi-bedrijf der fa. De J. De onvoorzichtige wielrijder viel eerst op de motorkap en daarna op de straat, terwijl de natwas schilderachtig over het plaveisel lag uitgespreid. Dank zij het feit, dat de chauffeur 'n matig gangetje had, bracht R. het leven er af. Hij kon hinkend naar huis gaan. Ergerlijk onvoorzichtig was ook de Utrechtenaar J. S„ die met zijn auto links door de bocht ging van Kreu- kelmarktSingelstraat. Meteen botste hij daardoor op de rechts rijdende auto. welke bestuurd werd door de verpleegster S. van hier. De auto van de roekeloze chauffeur kreeg 'n ge weldige opdoffer en zag er niet fraai meer uit. De andere wagen kreeg lichtere schade. Op de Middelburgsestraat tussen i Westsingel en Westwal, maakte een| kwajongen er een sport van om iedere i keer, als een auto naderde, op het nip pertje over te steken. Op een gegeven moment misrekende hij zich en zou doodgereden zijn, indien de chauffeur niet zo hard geremd had, dat zijn wa gen dwars over de weg kwam te staan. Pas toen droop de jongen bib berend af. Ook op de 's H-Hendrikskinderen- dijk kwamen door onvoorzichtigheid 'n auto en 'n vrachtwagen met elkaar in onzachte aanraking. 'N LIEFHEBBER VOOR DE TIENDENSCHUUR Een benzinemaatschappij heeft een bod gedaan op de oude Tiendenschuur op de hoek van de 's-H. H. kinderen- dijk-Middelburgsestraat, waar tot in het begin van deze eeuw toe de boeren het tiende deel van hun oogst aan de Ambachtsheer moesten inleveren. De schuur met bijbehorende grond, in totaal 1100 M2 oppervlakte, is eigen dom van de heer C. Westdorp, die het bod niet heeft geaccepteerd. Bedoelde mij. had er een benzine-tankstation willen vestigen. OPENING NIEUW GYMNASTIEK LOKAAL Gisterenavond is het nieuwe gym nastieklokaal aan de Bergweg door burgemeester Ten Kate overgedragen aan het bestuur der Hervormde School vereniging. Het lokaal staat mede ten dienste van de andere lagere scholen in Oost. Ds. Odé aanvaardde het gebouw, dat hij een sieraad noemde aan de weg, (Advertentie) waar zo'n berg scholen staan. Evenals de burgemeester bracht hij hulde aan architect Oranje en dankte onder meer de aannemer, de heer J. de Kok. Mr. Wolf, inspecteur L. O., sloot de rij van sprekers. De genodigden wer den daarna vergast op een gymnastiek- demonstratie in het prachtige, nieuwe lokaal. Daarna werden verversingen geserveerd in het handenarbeidlokaal, dat tevens in het gebouw is onderge bracht. Kwadendamme Motorongeluk. De motorrijder F. Huige te Nisse, kwam zodanig te val len met zijn motor, dat hij bewuste loos bleef liggen. Mat 'n hersenschud ding werd hij opgenomen, terwijl hij in 't gezicht deerlijk was gewond. 's Gravenpolder WILLEM VAN IEPENDAAL IN HET CONCERTGEBOUW De gezamenlijke personeelsvereni gingen van Terneuzen openden het winterseizoen met een voordracht in het Concertgebouw (dat zo goed als uitverkocht was) door Willem van lependaal over „Taal, Volkstaal en Volkshumor". De voorzitter, de heer J. Weijnen, opende met een kort welkomstwoord. Het is wel een zeer speciale groep uit onze samenleving die de belang stelling niet alleen maar vooral de warme liefde heeft van de mens Wil lem van lependaal. Men weet dat hij in zijn boeken en radiohoorspelen nu niet bepaald het hoogst beschaafde deel van ons volk uitbeeldt, maar de auteur Willem van lependaal is er daarom niet minder om. In zijn voordracht kon men dan ook duidelijk beluisteren dat de taal zoals deze is en groeit niet direct moet gezocht worden in de hoogste kringen van ons volk maar wel in de lagere en laagste regionen, omdat aldus de heer van lependaal, daar het meest de be hoefte ligt om zich spontaan, zij het dan niet altijd zeer beschaafd te uiten. Jammer vond spreker het dat de Ne derlandse arbeider de enige ter we reld is, die een minderwaardigheids complex heeft wat zijn taalgebruik betreft. Over de drie onderdelen vertelde hij zeer zeker interessante bizonderheden en hij wist het door een zeer plasti sche voordracht voor het allergrootste deel van zijn hoorders zeer aantrekke lijk te maken. In zijn „volkshumor" ging het er zo nu en dan nogal rauw naar toe, het kon ook niet anders, maar hij bereikte hiermee toch wel zijn doel n.l. aan te tonen op welke wijze de echte, spon tane volkshumor ontstaat. Veruit de meesten hebben zich kostelijk geamu seerd. Degenen die dit genre niet zo kunnen waarderen hebben zich er minstens van kunnen overtuigen, dat ook dit onderdeel tot onze levende taal behoort en bovendien de heer van le pendaal als een uitnemends kenner van dit genre kunnen bewonderen. Geslaagd. Te Middelburg slaagden voor het diploma waterbouwkundige de heren Th. A. Asselman, J. Cornelis- sen, J. Hamelink en J. Loof. Goed afgelopen. Op het trottoir In de Noordstraat kwam mej. de Wed. v. d. H.-v. d. E. doordat zij uitgleed in een der spiegelruiten van een mode magazijn te vallen. Het slachtoffer kwam er met enige lichte verwondin gen af. De reinigingsdienst was spoe dig ter plaatse om de scherven op te ruimen. Sluiskil op het gebied van de film, het meest gigantische filmwerk, dat ooit werd vervaardigd, met schitterende kleuren en enorme volksmetingen. Deze film die ongeveer drie uren duurt zal een ieder verbazen door kracht en schoon heid. In de hoofdrollen Robert Taylor Deborah Kerr en Leo Genn. Westdorpe RAADSVERGADERING. Aan de heer A. Geense werd een perceel bouwgrond verkocht voor de bouw van een woning. Voorgesteld wordt het presentiegeld van de raadsleden te brengen op f 5. per avondvergadering en f 7.50 per dagvergadering. De Nederlandse Blindenbond kreeg f 25.subsidie. Aan de stichting „ons dorpsleven" werd een verhoogd subsidie toegekend van f 500.(voorheen f 300. Aan de commissie voor de hyrgiëne van het kind werd een bedrag van f 0.20 per consult op een consultatie bureau voor zuigelingen toegekend. Ook werd een bedrag van f 0.20 per consult verleend aan de andere prac- tiaerende arts in deze gemeente, die niet bij de centrale is aangesloten. De heren Hoogesteger, Mol en de Kraker (allen S.G.P.) stemden tegen. Het Kraamcentrum te Goes ontvangt een subsidie van f 0.25 per kraamdag in deze gemeente. Van de heer M. Steketee werd een perceel grond aangekocht van 1000 M2 voor de eventuele bouw van een ambtswoning voor de burgemeester. De bouw van deze woning berust op een herbouwplicht. De heren Tissing (gem. bel.) en op 't Hof (A.R.) stem den tegen. De bewegwijzering zal worden ver beterd. Drie nieuwe wegwijzers zullen worden aangebracht e.w. 1 op de hoek Dorpsstraat-Raadhuisstraat, 1 op de hoek Dorpsstraat-Bosseweide en 1 op de hoek Provincialeweg-Schuitweg. De gemeente-begroting voor het jaar 1955 werd aangeboden. Zierikzee Geslaagd. De heer H. J. J. Ph. Pieters alhier slaagde te Amsterdam voor het candidaatsexamen genees kunde tweede gedeelte. Brouwershaven BRONZEN EREMEDAILLE Aan de heer J. v. d. Weelde alhier, Kantonnier bij het waterschap Schou wen, is verleend de eremedaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. en die motie kan dus wel eens nodig blijken. Over de zes procent - loonronde. zei de katholieke woordvoerder: „Was het niet billijk geweest, voor de mid dengroepen een hoger percentage toe te staan en dit ook te laten gelden voor de kinderbijslag? Het is toch een wel vaartsronde? En, zo voegde hij er aan toe. denk dan ook eens aan de ver geten groepen. Circa 56 procent van de weduwen beneden de 65 moet rond komen van minder dan f. 1000.per jaar. „Regering, toon hier uw hart", aldus besloot Romme. De heer de Kort (KVP) merkte op dat men met succes doende is geweest om het pauperisme te laten verdwij nen. Het is echter onmiskenbaar, dat men voldoende ver is, met de midde len. die voeren tot opheffing der be zitloosheid. De opheffing der bezit loosheid moet het positieve doelwit zijn. De positieve bevordering van de bezitvorming behoort de aandacht van de regering te hebben. Het is tijd, dat de overheid leiding gaat geven nu de geest voldoende is voorbereid Omdat spoedig te wachten is, de verschijning van het tweede rapport der staatscom missie bezitsspreiding wenste spr. niet met concrete voorstellen te komen. GESCHENK: AANVULLING BOEKENKAST TN EEN buitengewone raadsvergadering, die door alle leden van de nieuwe 1 raad was aangevraagd en gepresideerd werd door de oudste wethouder, de heer J. Catshoek, is burgemeester jhr. mr. J. Schuurheque Boeije, by de her denking van zijn 20-jarig ambtsjubileum gehuldigd (de burgemeester zal over 2 jaar zijn pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt, zodat men hem nu wenste te huldigen voor zijn zilveren ambtsjubileum). Namens de raad heette de voorzitter de vele aanwezigen, uit schier alle plaatsen van het eiland, wel kom. De twee oudste leden van de raad leidden de burgemeester en zijn familie binnen de met bloemen versierde trouwzaal op de eerste verdieping van het stadhuis. VEEL VERDIENSTEN De voorzitter herinnerde aan 's bur gemeesters benoeming nu 20 jaar gele den. Veel is in die periode gebeurd. In de eerste jaren de moeilijke landscon- junctuur, toen de oorlog en daarna op 1 Febr. 1953 de stormramp. Niettegen staande alle tegenslagen is er veel tot stand gekomen onder leiding van de burgemeester, met wie spr. vele jaren heeft samengewerkt, waarbij hij hem heeft leren kennen als een goed mens. Als blijk van waardering overhandigde hij hem een cheque, waarvan het be drag, is bijeengebracht door de raad en het gemeentepersoneel en dat bestemd is voor de aanvulling van de boeken kast van de burgemeester, die bij de ramp verloren ging. De vertegenwoor digers van de verschillende fracties uit de raad wensten de burgemeester ge luk met zijn jubileum, evenals later verschillende hoofden van diensten van het gemeentepersoneel. Burge meester Boeije dankte de voorzitter en de verschillende sprekers voor de aan geboden gelukwensen. Het feit dat alle leden van de raad de wens te kennen gaven deze buitengewone zitting te beleggen had veel indruk op hem ge maakt. Speciale woorden van dank richtte hij tot de heer Catshoek, die 35 jaar lid van deze raad was (vele jaren, ook nu weer, als wethouder), met wie hij steeds prettig heeft samen gewerkt. Na de vele moeilijkheden die te overwinnen waren, komt nu het herstel van de vernielingen door de stormramp veroorzaakt. Sprekers taak zal het zijn gedurende de twee jaar die hem nog resten, mede te werken aan de wederopbouw van het eiland. Vele hoofden van diensten voerden het woord, waarvan enigen de woorden van gelukwens lieten vergezeld gaan van het aanbieden van cheques, ter aanvulling van de boekenkast. Zo deed ook burgemeester Romeijn van Ou- werkerk, als waarnemend voorzitter van de vereniging van burgemeesers en secretarissen op het eiland. Het ste delijk muziekcorps ..Kunst en Eer" bracht de burgemeester en diens fami lie voor het stadhuis een serenade. HAVEN VAN CADZAND AFGESLOTEN Het haventje te Cadzand is thans definitief afgesloten. Het laatste wa ter, dat er Zaterdag uitliep, kon niet weer terug, daar met het lage tij een afsluitdam is gemaakt in de spuigeul. Zonder moeite is dit niet gedaan. Thans is een begin gemaakt met het maken van de nieuwe dijk dwars door de haven, welke zal komen tot een hoogte van 9 m. NAP in aanslui ting aan de nieuwe zeesluis. De bouw van deze sluis verloopt voorspoedig en deze maand komt men op voldoende hoogte met de stortwerken. NIEUWE WEG BIJ ISABELLASLUIS Laatste winter voor gevaarlijke bocht In de werkzaamheden bij de gevaar lijke bocht in de weg bij Isabellasluis komt nu meer tekening. Reeds enige tijd is de fa. Verhagen uit Breda bezig aan de bouw van de brug, welke daar ter plaatse moet komen. Het kanaal is thans reeds zo ver gevorderd dat men tenminste kan zien waartoe deze brug dient. Het ligt in de bedoeling dat dit werk in Mei volgend jaar gereed is. Thans is men ook begonnen met de aanleg van het nieuwe weggedeelte, dat de bocht bij Isabellasluis uit de route neemt. Dit nieuwe stukje weg loopt aan de Zuidzijde langs het Braakmandijkje en sluis in de nabij heid van de Zuid-Westelijke polder weg welke de Braakman in voert aan op de provinciale weg naar IJzendijke. Dit wordt dus de laatste winter waarin men de beruchte moeilijkheden op de verkeersader tussen Óóst en West Zeeuwsch-Vlaanderen zal heb ben te verduren. AUTO-ONGELUK In een tijdsbestek van slechts enkele uren deden er zich in onze plaats een tweetal auto-ongelukken voor, waar van het laatste slecht is afgelopen. Het slachtoffer hiervan, de 66-jarige café houder H. V., moest met een rechter armbreuk en een gecompliceerde on derbeenbreuk, benevens hoofdwonden per ambuïancewagen naar het zieken huis alhier worden vervoerd. V., die voor zijn café een bushalte heeft, is, nadat hij zijn dochter in de bus had geholpen, plotseling de weg overgestoken. Uit de richting Axel passeerde juist C. uit Vlissingen met zijn auto. Ondanks zijn pogingen om V. te ontwijken werd het slachtoffer geschept en een 20-tal meters meege sleurd. Zijn toestand is bevredigend. Sas van Gent OLGA LOW1NA IN OLYMPIA De vermaarde radio-jodelzangeres, Olga Lowina, komt morgen in het Olympia Theater met een daverende show, waarin men naar hartelust kan meezingen en jodelen! De Vlaamse lachkoning Josma, de zo populaire Zingende Zusjes en het lachsucces „Wie luid de bel?" brengen mede een programma, waarbij men zich kostelijk zal amuseren. EIKENSTRAAT WORDT BESTRAAT Een der weinige straten, waarvan de bestrating nog niet uit klinkers of klinkerkeien bestond, en die derhalve bij slecht -veer voor de bewoners voortdurend ergernis opleverde Ooot de verzameling van modderplassen in het wegdek, zal ook nu spoedig in het „nieuw" zitten. Van gemeentewege is men n.l. begonnen deze „boomloze bomenstraat van een wegdek van keien te voorzien, zodat ook hier bin nen afzienbare tijd een eind zal komen aan de bij regen ontstaande misere. Voor de jeugd betekent het tegelijker tijd een afwisseling in het dagelijks gebeuren. Zij kan thans zo lang dat tenminste mogelijk is naar hartelust ravotten in het voor de bestrating aan gevoerde zand. GESLAAGDE CIRCUSVOORSTELLINGEN Evenals enkele andere grotereplaat sen in Zeeuwsch-Vlaanderen heeft ook Sas van Gent het genoegen gehad het geheel gemoderniseerde en gereorga niseerde Circus Van Bever te mogen hHetrprogramma. dat Circus Van Be ver bracht, was rijk aan verrassingen. Wal eindeloos geduld en liefde voor het redeloze dier vermogen, werd dui delijk bij de resultaten, die de heer Vaii Bever behaalde met zijn Indische olifanten. Siberische kamelen brach ten een Oosterse sfeer met zich mede, terwij] de groep Bengaalse tijgers, ge bracht door de reeds zeer bekende Franse dompteuse, Marffa La Corse, een unicum op het gebied van roof- dierendressuur betekenden. Zeer ver makelijk was het optreden van de voetbalhonden van Katja Sobolewsky, die in een spannende HollandBelgië- wedstrijd de lachspieren danig aan het werk zetten. Dat de familie Van Bever het klas sieke paardenspel trouw is gebleven, bleek overduidelijk uit de vele op het programma voorkomende nummers van die aard. Eugène Karoly toonde een keur van paardendressuren, ter wijl mevrouw Van Bever een schit terende collectie Friese hengsten pre senteerde. De glorie van Neerland's bodem, een groep Gelderse bonte paar den, was een creatie var mr W. Wil- k», terwijl mile. Valesca het moderne er. klassieke hogeschool-rijden in de perfectie uitvoerde. Met verbazing kon mrn aanschouwen, wat de drie Con- ti's wisten te presteren op hun fiet sen We willen verder nog vermelden de vijf Cristl Carinja's waarvan et- slecht vier aanwezig waren die wervelwind-acrobaten als zij op de rolschaats staan. QUO VADIS In het Olympia Theater draait van af Vrijdag 8 Oct. tot en met Woensdag 13 October elke avond 8 uur en Zon dag om 4 en 8 uur de grootste film uit de geschiedenis der cinematografie Metro Goldwijn Mayers super Tech nicolor ..Quo Vadis". Men zal getuige kunnen zijn van de grootste gebeurtenis der laatste jaren ONGEVAL Bij het verlaten van de school heeft zich op Zwartehoek een merkwaardig ongeval voorgedaan, dat wonderlijk goed is afgelopen. Een van de school kinderen passeerde per fiets een vrachtwagen. Daaraan hing een ket ting los, die haakte aan de fiets van het jongetje. Dit wist door tijdig van zijn fiets te springen te voorkomen dat hij onder de auto geraakte. Hij werd echter aangereden door twee achter hem komende vriendjes, waarvan een werd geraakt door een juist passeren de tractor, waar hij wonder boven wonder niet onder geraakte, zodat hij met enige hoofdwonden en de schrik vrij kwam. R.I.A. GAAT DE KAS VERSTERKEN De R.K. v.v. R.I.A. verkeert momen teel in ernstige geldnood, en zoekt naar middelen om de kaspositie te ver- sterken. Hiertoe is een loterij opgezet, met twee hoofdprijzen van 500 kg. steenkolen, terwijl nog een 70-tal an dere prijzen worden beschikbaar ge steld. RAADSVERGADERING Donderdag a.s. zal de raad om 7 uur n.m. in openbare vergadering bijeen komen. De 13 punten tellende agende vermeldt o.m.: het combineren van de functie van gemeente-ontvanger met die van administrateur van het Ge meentelijk woningbedrijf. Voorgesteld zal worden tot voorlo pige vaststelling van de gemeente-re kening, dienst 1949, met die van de takken van dienst De gemeentebegroting, dienst 1955, zal aan de raad worden aangeboden. ST. CHRISTOPHORUS In het clublokaal by de heer E. A. Herman alhier hield de R. K. Reisver- eniging „St. Christophorus" haar 23e jaarvergadering. Van de 65 leden waren er 50 opgeko men die deze gezellige feestavond mee maakten. De heer Herman, die zeer binnen kort het café-bedrijf gaat verlaten, werd door de voorzitter, de heer A. J. M. Kesbeke, hartelijk bedankt voor de gastvrijheid al deze jaren in hetzelfde pand genoten. De penningmeester kon een batig saldo aanwijzen van 105. De twee hoofdprijzen van de verlo ting werden gewonnen door mevr. Coelen en de heer K. Kaijser, resp. een tulband en een fles oude klare. SPLITSING IN TAP- EN SLIJT- VERGUNNINGEN Nu de kom der gemeente het Inwo nertal van 5000 heeft overschreden, hebben Ged. Staten Axel geplaatst op de lijst bedoeld in art. 20, le lid van de Drankwet 1931. Dit heeft tot gevolg dat met Lv. 1 Jan. 1955 een splitsing van toepassing zal worden tussen tap- en slijtvergun- ningen en dat binnen de bebouwde kom geen volledige vergunningen meer kunnen worden verleend. De thans volledige vergunninghou ders zullen t.z.t. moeten verklaren of zij een tap- dan wel een slijtvergun- ning wensen. Verkeersongeval. De heer H. V. te Sluiskil, die zijn dochter naar de auto bus had begeleid, stak, nadat de bus wegreed, t'wars de weg over en werd daardoor door een luxe auto geschept. De heer V. bekwam een dubbele beenbreuk, een gebroken arm en een lichte hersenschudding. Zuiddorpe OUDSTE INWONER OVERLEDEN Op 94-jarige leeftijd overleed alhier onze oudste inwoner de heer Marcel Pieters. Hoewel niet op sociaal of politiek gebied werkzaam was hij toch in de gemeente een bekende persoonlijkheid. Want tot een goed jaar geleden zag men hem dagelijks met een wandel stok in de hand (niet als steun, maar omdat het er zo bij hoort) dan langs de ene, dan langs de andere kant van het dorp trekken voor een wandeling van ettelijke kilometers. Winter, zo mer, goed of slecht weer, geen enkele dag werd overgeslagen en men vond Marcel altijd bereid eventjes een her innering uit vroegere jaren op te ha len en te vertellen hoeveel moeilijker het in zijn jonge tijd was dan in de tegenwoordige om een groot gezin op te brengen. Hij kon ook filosoferen over de oude dag: dat die zo mooi is, als men, zoals hij, gezond, door zijn kinderen geëerd en bemind, zonder zorgen de honderd jaar kan afwach ten. Een volle eeuw! Zuiddorpe had die Marcel gaarne zien voltrekken. Maar al zag het er lange tijd zo naar uit, de sterke man is eerder moeten heengaan. G raautv GEVAARLIJKE WEG Dat het wegdek van de Oude Kaai zonder overdrijving gevaarlijk mag worden genoemd, blijkt dezer dagen duidelijk. Schreven we pas over een motorrij der, die tegen de hoge kantstenen kwam te vallen en daarbij een sleutel been brak, een andere motorrijder kwam op de Oude Kaai eveneens te vallen, toen hij terug de weg op wilde rijden na uitwijken voor een auto. Ook hij kwam te vallen en de koffers, die achter op de bagagedrager waren ge pakt, rolden de dijk af. Hij zelf kwam met de schrik vrij. Het is helemaal geen overbodige weelde, dat men tracht zo gauw moge lijk dit wegvak verbeterd te krijgen. (Vervolg Z.-Vlaanderen op pagina 5) ANTWERPEN Vlaamse Opera 8 uur Prins Igor. Museum voor Schone Kun sten 10-17 uur: De Madonna in de kunst GENT Kon. Ned. Schouwburg: Bomen sterven staande. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Op treden van Olga Lowina. NTWERPEN Museum voor Schone Kunsten 10-17 uur: De Madonna in de kunst. SAS VAN GENT Olympia theater 8 uur: Quo Vadis. „Hetl brands! betekel het RijT ming) F baar g| ven lif Inspeel Reindd het w| gelijk te kun! Het die hil nog w| nog en rissen. I uitruk H P' s* er Go Te traal hé Zeeuws acht afejj met eeri op ook I aanwezi Het bl Jonge ui heel wf nemen, cheren, ren wad lieten d| burg aanbiedf legramn, Met eerj sloten. lp* H

de Stem | 1954 | | pagina 2