'h now?. ..ja jiaay) BEROERING IN TIBET i Meningen en Commentaren j Tegenstelling Op onze hoede Enquete Tromrrrrrret blijken AT EEN ONDERLIJKE U ERELD Frangaise stortte met ballon in zee H00GENB0SCH RADIO Êegvn, de, dcyz 'Tnad 7ëcri-Jam MEISJES MET GELD Hoger DALAI LAMA WORDT THANS IN PEKING BEWERKT Bij naclit en ontij IVees kieskeurig kies.. '£L Aronal Doordat de wind draaide SCHOENEN maand tnaatdcut TWEEDE BLAD andere can- twee WOENSDAG 6 OCTOBER 1954 i c1 QNDER de titel „Drie zuilen, twee v" werelden" gaf de Nieuwe Rot terdamse Courant een uitvoerig verslag van een discussie over het bisschoppelijk mandement in de afdeling Rotterdam van het Neder lands Gesprek-Centrum. Tijdens deze discussie heeft een katholiek deelnemer het mandement verde digd, terwijl van reformatorisch- christelijke en humanistische zijde bezwaren er tegen werden inge bracht. De redactie van de N.R.Ct. trok uit een en ander de conclusie: „Twee werelden, oneindig ver uit elkaar liggend en toch vlak bij el kaar. Dat zij inderdaad vlak bij el kaar liggen, blijkt wel uit dit ge sprek, dat in alle opei.heid en in een verdraagzame, welwillende sfeer is gehoudenTwee we relden, de ene gevormd door een reformatorisch-christelijke zuil en een humanistische zuil, de andere gevormd door de rooms-katholieke zuil. Ook dit is een van de conse quenties van het mandement: het heeft reformatorische christenen en humanisten op een punt tot elkaar gedreven en helaas de tegen stelling tussen deze beide en het katholicisme verscherpt." De hier aangehaalde opmerkin gen, waarvan de laatste aan het slot van het verslag vet is afge drukt, onderlijnen meer dan de weergegeven discussie een tegen stelling tussen de katholieken ener zijds en alle andersdenkenden in Nederland anderzijds. Zij vertolken veeleer de mening of de wens van de N. R. Crt. zelf, die als gevolg van het mandement een scherpe scheids lijn tussen de katholieken en alle andere Nederlanders getrokken wil achten, welke zich dan tevens ook wel op politiek terrein zal moeten openbaren. Als consequentie moe ten dan de katholieken uit de brede samenwerking in politicis worden geïsoleerd. Maar het blad ziet met zijn wen sen en gedachten de werkelijkheid toch enigszins voorbij. De scheiding loopt niet zo rechtlijnig, als het wil doen geloven, en het criterium, dat de scheidslijn bepaalt, is anders, dan de N. R. Crt. zich suggereert. De reformatorische christenen en de humanisten zijn niet door het mandement op een hoop gedreven tegenover de katholieken. De uit latingen van het dagblad „Trouw" en van de voorzitter van het Chr. Nat. Vakverbond, de heer Ruppert, direct na het verschijnen van het mandement, en trouwens ook van uit christelijk-historische kring moesten de N. R. Crt. reeds hebben doen inzien, dat ondanks begrijpe lijke bezwaren van reformatorische christenen tegen het mandement als gezagsuiting van de katholieke kerkelijke hiërarchie, toch tegelij kertijd van die zijde een zekere, soms zelfs grote mate van waarde ring voor de inhoud .van het man dement is getoond. Het criterium, dat de levensbe schouwelijke scheidslijn bepaalt, is niet de al of niet hiërarchische in richting van de christelijke kerk, hoe belangrijk deze zaak ook is. De hoofdlijn in de scheiding der gees ten ligt daar, waar geloof in God komt te staan tegenover ongeloof, waar de godheid van Christus wordt beleden of waar deze wordt ontkend. pEERS wezen we op uitlatingen van Dr Bruins Slot, die de vo rige week het Mandement begroet te als een waardevol hulpmiddel in de strijd voor de partijvorming op levensbeschouwelijke basis. En dit weekend was er op De Pietersberg te Oosterbeek een bij eenkomst van het Landelijk Ge sprek Centrum met als themazui lenvorming en verzuiling, waarbij (volgens het verslag in „Trouw") ook deze antithese, naar voren kwam. Reeds in het inleidend podiumge- sprek (aldus het a.r. blad), viel duide lijk verschil van inzicht te constateren over het georganiseerd samengaan als /^ri^enen' ^an R-K. en Geref. zijde (de heren B. Verhoeven en prof. dr J. Bavinck en professor dr. G. B. Bnllenburg wurth) stelde men aat hier niet zozeer het motief schuilt rieüi beveillRmg van 't eigen vollcs- v<?oral de gedachte op deze vólk mol geheel van het Nederlandse Ac S f verantwoord te dienen. Humanistische le- den op het podium (drs, j. v. d. Ploeg, vónrtk J Praag, drs j. den Uyl) konden deze visie niet delen en za- teenv^oC°dnleSSiT,e een tfn» v. en afiplltsi"S en afslui- van een nood en verantwoorde- lijkheid- die allen gezamenlijk is opge legd. De Hervormde leden deden daarbij nog uitkomen dat de Herv. Kerk een appèl op het gehele volk heeft te doen; afzonderlijke „Christelij ke'' instellingen wensten zij niet als principe, maar slechts daar. waar fei telijke verhoudingen deze oplossing on vermijdelijk maken. Het is duidelijk, dat bij dit visiever- schil ook geen overeenstemming aan wezig bleek over de vraag waar nu eigenlijk de „v-^zuiling" begint. Voor drs. Den Uyl bleek op het ge bied van de jeugdorganisatie en de schoolzuilvorming nog wel verant woord te zijn (alles wat verder gaat acht hij verzuiling), maar dit ver schijnsel achtten anderen pas aanwe zig wanneer het zich b.v. voordoet op een terrein als dat van de EHBO. Ook over dit laatste voorbeeld zou nog te discussiëren zijn, doch in ie der geval is mede uit deze discussie wel gebleken, dat de katholieken met hun opvatting omtrent isole ment en openheid niet alléén staan in het Nederlandse geheel. Wel viel hier op, dat men van Hervormde zij de meer een midden-standpunt in nam, een standpunt overigens, dat zeker niet door alle Hervormden zal worden gedeeld. jyiEN heeft kunnen lezen wat er in Frankrijk nu weer voor groot schandaal aan d< hand is: De geheimste militaire zaken werden uitgeleverd aan de communistische partijleiding, die deze inlichtingen zeker niet in een archief stopte. In Moskou wist men doorlopend wat er in het diepste geheim besloten werd. Toen de strijd in Indo-China in volle gang was, kon de Vietminh voortdurend inlichtingen krijgen omtrent hetgeen de Franse leger leiding van plan was. In Londen en Washington vraagt men zich be zorgd af, welke Navo-geheimen al dus ook bij de Sovjet-leiders be kend zijn geworden. Het meest zorgwekkende is nog wel, dat het nu geen ondergeschikte ambtena ren waren, die zich lieten .overha len tot verraad, maar mannen op hoge posten, die aanwezig waren bij de meest vertrouwelijke beraad slagingen. We voelen niets voor een paniek zaaiend Mac-Carthyisme, dat als het ware van de veronderstelling uitgaat, dat iedereen niet te ver trouwen is, waarna hij dan maar het tegendeel moet bewijzen. Er bestaat echter ook een ge zonde argwaan ten opzichte van lieden, die alsmaar een neutrale houding ten opzichte van het com munisme propageren, als ze op hoge posten zijn gezeteld. En ook wat meer argwaan ten opzichte van de gedragingen van onze communisten zou nog zo gek niet zijn. Hoe ze met zo'n geval als thans te Parijs ontdekt werd inzitten, kan men opmaken uit de bericht geving in „De Waarheid." De lezers van dit nobele blad kregen Maan dag te horen, dat er hoge Franse autoriteiten zijn gearresteerd in verband met een spionnage-affaire Dides (USA-agent). Een volkomen verdraaiing van de waarheid dus. Het ergerniswekkende verraad ten gunste van Moskou wordt door weglating van de essentiële feiten verduisterd. Aan zulk een manier van berichtgeving kan men hun mentaliteit kennen. Laten we op onze hoede zijn voor hen! QVER het N.I.P.O.-onderzoek inzake het Bisschoppelijk Mandement is nog altijd het een en ander te doen. In politieke kringen loopt het gerucht, dat het van be paalde, tegenover de K.V.P. zeker niet vriendelijk gestemde zijde is uitgelokt. Hoe het zij: De vraag, of men „een katholieke PvdA" een goed idee zou vinden, als het lid maatschap van de PvdA voor de katholieken verboden werd, was niet vrij van een suggestie in een bepaalde richting. Men had er toch minstens bij kunnen vragen: Of acht U terugkeer van de heren Wil- lems c.s. naar de KVP dan de beste oplossing? Niettemin blijven we het merk waardig vinden, dat een derde deel der ondervraagde katholieken zich zo maar achteloos uitsprak voor een „katholieke PvdA" in dat geval. De vraag, die (met opzet?) niet gesteld werd, had men bij een goed besef van het grote goed der eenheid zelf de enquêteur moeten opdringen. Aan dat besef blijkt nog wel wat te ontbreken. Dat is bij alle reserve tegenover deze enquête toch wel duidelijk. Op de landbouwtentoonstel ling te Luzern in Zwitserland, welke reeds 300.000 bezoekers trok, is vorige week de Neder landse ballon „Henry Dunant" opgestegen. Een van de pas sagiers van mevrouw Nini Boesman was tijdens de vaart zo verlangend hoog te stijgen, dat hij zijn beide schoenen uit trok, en voordat de pilote het kon verhinderen, overboord wierp. Ook zijn jas en vest zooidehi^ Dat heeft Roxy bewezen! Zo constant van prima kwaliteit en niet te vergeten, altijd vers! Zó karaktervol van de eerste tot de laatste sigaret uit 't pakje, is alleen maar Roxy. En reken maar, dat ik die trouwe eigenschappen ook met mijn trouw beantwoord Voor mij geldt altijd: Een stroom van vluchtelingen uit Tibet, waaronder vele Lama's (Tibe taanse boedhistische priesters) kwam de Indische grensplaats Kalimpong bin nen. Velen van de Tibetanen zeiden, dat zij van plan waren zich blijvend in India te vestigen. Een van de vluchtelingen zei, dat hij zijn land de rug toegekeerd had omdat het leven in Tibet „ondraaglijk" was geworden. De lama's vertelden dat de communisten van de afwezigheid van de Dalai Lama en van de Pant- sjen lama, die beiden een bezoek aan China brengen, gebruik hebben gemaakt om aan de levenswijze van de lama's en de riten in hun kloosters allerlei strenge beperkingen op te leggen. ng te zijn verdwenen. Toen het het gouden paleis tot een revol- bleek de troon al leeg te Die „reis" van de Dalai Lama had trouwens meer van een ontvoering weg. Bij nacht en ontij is de pries ter-koning van Tibet door de commu nisten uit zijn paleis in de hoofdstad Lhasa gehaald cn naar Peking over gebracht. In s zijn gezelschap bevindt zich zijn eveneens 17-jarige rivaal de Pantsche Lama. Volgens in India uit Tibet terug gekeerde reizigers heb ben de bewoners van de priesterstaat het vertrek van hun jonge koning nog willen verhinderen. Ze kwamen even wel te laat. De ontevredenheid in Lhasa is zeer groot. Men vermoedt, dat de priesters een putsch hebben willen organiseren, die reeds door de communisten is ontdekt. INTRIGUES Toen het bericht gepubliceerd werd dat de Dalai Lama voor een beleefd heidsbezoek naar Peking zou gaan en daar meerdere maanden zou blijven, o.a. om het Chinese volkerencongres bij te wonen, geraakte Tibet in op schudding. Van heinde en verre trok men naar de hoofdstad om de pries ter-koning te verzoeken in hun mid den te blijven. Iedereen voelde, dat er intrigues achter deze mededeling staken. Maar de Chinese communisten wa ren sneller. Nog voor de priesters tot actie hadden kunnen komen, bleek de voor te kwam, zijn. De Chinezen hadden de 17-jarige jongeling ontvoerd en in een klooster verborgen. Zijn getrouwe volgelingen hoorden geen nieuws, dan, maanden later, dat hun koning behouden in Peking was gearriveerd en met dit bezoek uitdrukking wilde geven aan de verbondenheid tussen China en Ti bet. Pas toen bleek, dat hij vergezeld werd van de Pantsche Lama. WERKTUIG VAN PEKING De Pantsche Lama, de jongeman, die de rode Chinezen tijdens hun mars door Tibet zegevierend mee voerden, is direct na de koning de hoogste geestelijke vertegenwoordiger van de boedhisten in Tibet. De aan hangers van Dalai Lama erkennen hem echter niet als een werkelijke in carnatie van ae Boedhistische god Amitabna. Evenals zijn voorganger, die al in 1924 poogde het gezag aan zich toe te trekken en dit met le venslange verbanning in China moest bekopen, staat hij bekend als een ge willig werktuig in de handen van de Chinezen. Al in 1948 vertrok hij dan ook naar communistisch China. Pas na de bezetting van Tibet ver klaarde de Dalai Lama zich bereid zijn rivaal naast zich te dulden. Blijkbaar zal hij nu persoonlijk on der handen worden genomen, om hem zo mogelijk eveneens tot een werktuig van de communistische overheersing te maken. Gekleurd Televisie in kleuren heeft geen grote toekomst, denken sommige mensen in Amerika, die het weten kunnen. De tinten misvormen de gelaatstrekken van filmsterren en i als sprekend voorbeeld haalde men juffrouw Betty Grable aan, die in een televisie-uitzending in kleuren meer weghad van een klaproos dan van een knappe dame. Warm New York is de bittere herfstmaand October begonnen met een hitte golf. In de voorsteden en de naaste omgeving bloeien en groeien de ro zen en tomaten, dat het een lieve lust is. En dat IS het ook wel. Sterk De burgers van Stratford kunnen een sterk verhaal vertellen. Er sloeg een vrachtauto met 22.000 eieren om bij een botsing in hun stadje. Bij controle bleek, dat slechts zes eieren gebroken waren. Overtocht Een 32-jarige bankbediende uit Parijs heeft een nieuwe methode uitgevonden om op een exclusieve manier over het Kanaal te komen. Hij heeft voorgesteld zich op qrote hoogte bij Calais uit een vliegtuig te laten werpen. De wind, zegt de bankbediende, drijft mij dan naar de Engelse kust en dan ben ik lek ker de eerste, die zo iets heeft klaar gespeeld. Hij wil, wanneer het zover komt, wel graag een helicopter mee hebben voor het geval, dat de wind draait en hij in zee terecht komt. Eten Een Belgisch professor heeft zo eens stilletjes uitgerekend wat zijn landgenoten allemaal eten. Hij ont dekte, dat de Belgen vijf maal zo veel krentenbrood en luxe broodjes verorberen dan voor de oorlog. Een kwart van hun uitgaven voor voed sel besteden zij aan vlees. Arbeiders eten voornamelijk bloedworst en kaas en zij, die het wat beter kun nen doen ham. T ragisch In Tokio overleed een 56-jarige inwoner aan een hartverlamming, toen hij hoorde, dat zijn dochter en kleindochter als passagiers stonden ingeschreven op een schip, dat vlak voor de Japanse kust verging. Te elfder ure bleek, dat zij op het laat ste nippertje hadden besloten niet mee te gaan, omdat de vrouw nog een vriendin wilde bezoeken. Zij had haar vader een telegram gestuurd om hem gerust te stellen, maar dit arriveerde te laat. (Advertentie) Vitamine tandpasta Zorg Tot zijn zeventigste jaar had de welgestelde zakenman Miller uit Johannesburg gezorgd voor de ar men uit de stad. Hij organiseerde liefdadigheidsfeestjes en deed alles om geld bijeen te zamelen. Hij heeft nu evenwel aangekondigd, dat hij gaat zorgen voor arme ex-rijken, die de stad ook bij bosjes heeft. Zij hebben het dikwijls heel beroerd, meent Miller en daaraan wil hij nu iets gaan doen Oud Te Kaapstad overleed dezer dagen de 110-jarige Mieta Haai. Zij was grootmoeder en overgrootmoeder van 122 kleinkinderen en achter kleinkinderen. Schrik Een 49-jarige Italiaan bleef op elag dood toen hij aan de hand van de voetbaluitslagen kon vaststellen, dat hij alle standen goed had gera den. Men wint dan meestal enorme sommen. Zeer waarschijnlijk was de man blijven leven, wanneer hij had gehoord, hoe het precies zat. Er waren 137.690 mensen, die de uitsla gen ook goed hadden en hy zon hoogstens een uitkering van f 7.70 hebben ontvangen, waar de belas ting dan nog af moest. „Weer eens z'n bril vergeten". V/YBERTFABRIEKEN «ilVERSUH (Advertentie) OCTOBER •naand Pc/toette*t TOLBRUGSTRAAT 3 BREDA MARKT 2 WAALWIJK 379-00 VISSERS VONDEN HAAR LIJK fTBN Deense treiler heeft Maandag op ongeveer tien km. afstand van Esjberg het lijk van een Frangaise aangetroffen in het schuitje van een luchtballon. De Frangaise is de 44-ja- rige schoonheidsspecialiste mevr. Amante Weber uit Parijs, die door verdrinking om het leven is gekomen. De mand was onder water en er be vond zich vrijwel geen gas meer in de ballon. Mevrouw Weber heeft meer dan 200 ballonvaarten gemaakt. In Mei van het vorig jaar bracht zij het wereldduurrecord ballonvaart voor vrouwen op 21 uur 30 minuten. Zij was Zondagmiddag in Peronne, Frankrijk, opgestegen om te pogen het record, dat later met 22 uur 30 minu ten op naam kwam van de Russische Alia Rondratieva, te verbeteren. Voor zij opsteeg gaf haar manager haar de raad: „Als je over Calais komt, dan gaat alles goed en zul je in Enge land landen. Maar als je over Duin kerken komt, aarzel dan niet en daal." Zondagavond om ongeveer acht uur werden boven Calais lichten van een ballon waargenomen, die op grote hoogte in de richting van Engeland vloog. Als voorzorgsmaatregel koos een reddingboot uit Calais zee, doch na vier uur keerde de boot terug zonder de ballon gezien te hebben. Om half negen draaide plotseling de wind, waardoor de ballon vermoedelijk uit de koers geraakte en in de richting van Denemarken gedreven werd. DONDERDAG 7 OCTOBER. HILVERSUM 1 402 M. KRO 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengeb. en üt. kalder. 8.00 Nws., weerber. en kath. nws., 8.20 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw, 9.35 Waterstan den, 9.40 Gram.. NCRV; 10.00 Gewijde muziek, 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken, 11.45 Pianospel, 12.00 Angelus, 12.03 Lunchconcert (12.3012.33 Land- en tuinbouwmeded.)) 12.3312.40 Wij van het land)), 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nws. en kath. nws., 13.20 Tenor en piano, 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.23 Mezzo-sopr. en piano, 14.45 Voor de vrouw, 15.15 Gram., 15.30 Pianokwartet, 16.00 Bijbellezing, 16.30 Gemengd koor en sol., 16.50 Gram., 17.00 Voor de jeugd, 17.30 Kamermuz., 18.13 Amus. muz., 18.30 Fries progr., 18.45 Leger des Heilskwar- tier, 19.00 Nws. en weerber., 19.10 Gram., 19.20 Sociaal gesprek, 19.35 Gram., 20.00 Radiokrant, 2Q.20 Gevar. program, 22.10 Periodieken-parade, 22.20 Orgelconcert, 22.45 Avondoverdenking, 23.00 Nws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. AVRO: 7.00 Nws, 7.10 Gram., 7.15 Gymn., 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws., 8.15 Gram., 9.30 Voor de huisvr., (Advertentie) 9.35 Gram., 9.40 Morgenwijding, 10.08 Gram., 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Antwoordman, 11.15 Gram., 11.35 „Bij ons in het dorp", hoorspel, 12.00 Gram., 12.25 In 't spionnetje, 12.30 Land- en tuinbouwmeded-, 12.33 Lichte muz., 12.50 „Uit het bedrijfsleven", caus., 13.00 Nws, 13.15 Meded. of gram., 13.20 Dansmuz., 13.50 „Paul Vlaanderen en het Gilbert Mysterie", hoorspel, 14.30 Gram., 14.45 Voor de zieken, 15.30 Pianorecital, 16.00 „Van vier tot vijf"' 17.00 Voor de jeugd, 17.45 Regeringsuitz.: Uitwisselingsprogr. over Spanje, door Paco de Mulder Bo- nello, 18.00 Nws, 18.15 Sportproblemen, 18.25 Voor de jeugd, 18.40 Gram., 19.00 Voor de kleuters, 19.05 Gesproken brief uit Londen, 19.10 Rep., 19.15 Jazzmuz., 19.45 „Veertig jaar en dan te oud?", caus., 20.00 Nws, 20.05 Radio Philharm. orkest en solist. 21.00 Cabaret, 21.40 Gram., 21.50 „Orfeo", opera, 22.45 Bui- tenl. overz., 23.00 Nws, 23.15 Sportact., 23.3024.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gram., 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen) 13.00 Nws., 13.15 Orgelspel, 13.30 Gram., 13.45 Orgelspel, 14.00 Engelse les, 14.15 Gram., 14.30 Franse les, 14.45 Gram-, 15.00 Orkestconcert, 15.45 Gram., 16.00 Koersen, 16.02 Gram., 17.00 Nws, 17.10 Gram., 17.15 Voor de kinderen, 18.30 Voor de soldaten, 19.00 Nws, 19.40 Gram., 19.50 Pol. caus., 20.00 Zang en piano. 20.25 Gram., 20.45 Orkestconcert, 21.30 Verz. programma. 22.00 Nws, 22.15 Ethnische muziek, 22.5223.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Gram., 13.00 Nws, 13.15, 14.15 en 14.30 Gram., 15.00 Festival van Montreu::, 15.50 Gram., 16.05 Gevar. muziek, 17.00 Nws, 17.15, 18.35 en 19.15 Gram., 19.30 Nws, 20.00 Hoorspel, 22.00 Nws, 22.15 Zang, 22.55 Nws. door Louis Joseph Vange 17) ..Daf verwacht ik ook niet beste jongen", stemde Sam bedroefd toe ..Dat zou ook niet redelijk zijn Kijk eens. ik ben bezig aan een uitvinding en als die lukt, krijg ik weer geld in handen om nieuwe voorraden in te slaan. Dan wil ik je graag hebben." Duncan wees dit voorstel ongedui- dig af. „Hoe groot is uw omzet tegen- woordag?" Sommige dagen ontvang ik een Paar dollar, ook wel eenszowat Biets. Daar is de spuitwaterfontein" hij wees er met de vinger heen •®e heb ik voor enige tijd geïnstal- 'd en ze brengt wat in het laadje. •■har ik moet meer verscheidenheid laa limonade-essences hebben. Ik heb BB alleen maar vanielje' Spuitwater-limonade" Duncan B'Pte in het idee. „Wacht eens even A de meisjes hier drinken spuit- wa'.er-limonade niet?" ..Ja', zei Graham verstrooid. Het idee deed de jonge man blijk- oaar nieuwe mogelijkheden zien. ..Mijnheer Graham, ik wou, dat u mij toestond hier enige tijd te werken. Dm salaris maak ik me helemaal niet bezorgd." In berusting haalde Graham de schouders op. „Mijn beste jongen, het lijkt mij niet juist maar als je dan met alle geweld voor niets wilt wer ken, dan zal ik je met heel veel ge noegen aannemen. Als de zaak dan wat opleeft zal ik je natuurlijk be talen." Plotseling voelde hij zich bij de hand grijpen en werd deze met warm te gedrukt. „Dat is allemachtig aardig vap u, mijnheer Graham. Wanneer kan ik beginnen?" „Wel wanneer je maar wil". In een oogwenk had Duncan zijn hoed afgezet en zijn handschoenen afgedaan. „Het liefst direct! Waar kunnen we meer essences krijgen?" „Helaas.... ik zal ze eerst nog' moeten kopen". „Wat zal dat moeten kosten?" Dun can greep al naar zijn portefeuille. „Nee, nee dat moet je niet doen", protesteerde Sam. „Dat kan ik niet toestaan. Het is goed bedoeld maar.." „Waak ik of droom ik?" zei Nat in zichzelf. „Daar is iemand die geen geld van mij wil aannemen". Hij lachte opgewekt en zei toen hardop, O, dat is dik in orde. Ik zal het af houden zodra wij limonade gaan ver kopen." Hij haalde een tiendollar biljet te voorschijn. „Zou dat vol doende zijn?" „Zeker, maar ik mag het niet Duncan duwde hem het biljet al in de hand. „Onzin", hield hij aan, „hoe kunnen wij limonade gaan uitschen- ken zonder essences te hebben?" „Maar maar". „En hoe kan ik de zaak leren zon der dat er iets in omgaat?" Hij kneep Grahams hand dicht over het biljet en deed een paar stappen achteruit. Zuchtend gaf Gra ham de ongelijke strijd op. „Ja als je er dan bepaald op staat, beste jongen., maar ik zal eerst naar El- miry moeten schrijven". „Telegrafeer!" „Telegraferen!" Graham begon te lachen. „Dat zou Lew Parker de dood aan doen, zou ik zo veronderstellen" „Wie is dat?" „De telegrafist". „Nu, die zal men niet erg missen! Telegrafeer en bestel: betaling bij ontvangst. Er moet leven in de brou werij komen, weet u, we moeten de zaak erboven op werken. We zullen wat in de étalage aankondigen., en., wel, we zullen de mensen er aan wennen om hier te komen. U zult eens zien!" Hij nam de armoedige, half-lege winkelkasten eens op, terwijl al zijn energie gewekt werd door het voor uitzicht nu eindelijk iets te kunnen doen. Graham sloeg hem vriendelijk en vol bewondering gade. Zijn oude lippen trilden even, eer hij zijn ge dachten in woorden lucht gaf. „Beste jongen jij jij hebt een "d ibaarlijke aanleg voor zaken" hij in de heiligste overtuiging. Het scheelde niet veel of Duncan wankelde. „U zegt?" schreeuwde hij. „Ik zei alleen maar, dat u een wonderbaarlijke aanleg voor zaken heeft." „U is de eerste iman die dat ooit ge zegd heeft. Ik vraag meaf of dat wel juist is." „Ik ben er heel zeker van". „Dat moet ik eens aan mijn vriend schrijven", zei Nat lachend. „Dat moet ik eens aan mijn vriend schrij ven! Die zal staan te kijken!" „Ik geloof dat ik het weten kan", viel Graham hem in de rede. „Ik wel, ik ben in zaken een mislukking geweest. Wat mij aangaat, ik ben in alles mislukt wat ik in mijn leven heb aangepakt". Duncan staarde hem even aan en stak hem de hand toe. „Goed succes", zei hij, toen hij Graham's verhaaste blik zag, waarmee deze zijn hand aannam. Verbaasd schudde Graham het hoofd en dankbaarheid deed zijn oude stem beven. Met zijn andere hand streelde hij die van Duncan „Ik wou, dat je eens wist hoe -k waardeerZijn stem hape. ie „Het is buitengewoon van je om de essence te willen kopen. Builens: woon!" „Niet de moeite waard. Hel alleen maar door de buitenge wc, - aanleg om zaken te doen". Duncan lachte rustig. „We zullen de boel wat opknappen. Is hier ook een bezem? Ik zal dat doen, onderwijl u het te legram wegbrengt." „Je kunt er een in de kelder vinden maar je kleren?" „Dat komt best in orde. Waar is de kelder?" „Hier beneden", lei Graham uit en nam een oude hoed van een haak achter de toonbank. „In orde, maar hoe kom ik er?" „De ladder af die deur door naar het portaal. De ladder is onder de trap naar onze kamers. Wij huizen boven de winkel". „In orde goedendag, mijnheer Graham". „Dag beste jongen". Duncan keek de oude man na, die langzaam uit het gezicht verdween en ging toen met een zucht op de toonbank zitten om alles eens te over peinzen. Het zou wel gek zijn, als ik er geen zootje van maakte, dacht hij. „Nu moet je verder maar afwachten wat daarvan terecht moet komen! Te trachten een half failliete drogisterij in een nest van een stadje er boven op te werken enkel en alleen om dat die ouwe baas het enigst mense lijke wezen is, dat je in dit gat h«bt kunnen opsporen!.... Wat zou Harry wel zeggen, als hij hoorde van die buitengewone aanleg om zaken te '-en?. En hoe zal het in 's hemelsnaam 'gelijk zijn om hier leven in de iruuwerij te brengen?" Hij monsterde zijn omgeving nog eens met een onderzoekende blik. Vijf minuten later trof Ben Sperry h^m zo aan, het hooftt voorover in gepeins. Sperry reisde al zo lang als ik mij herinneren kan voor Gresham Jones, groothandelaars in drogis terijen. Zijn vriendschap met Sam Graham had de achteruitgang van diens zaak overleefd. Sperry was eer vierkante, ronde kerel en hij had menig uur verdaan met te trachten Sam bij te brengen dat hij zich wat meer moeite voor zijn zaak moest geven. Ik ben ervan overtuigd dat hij de verrassing van zijn leven be leefde, toen hij niet Sam in de zaak trof en in diens plaats een keurig ge klede deftige jongeman. „Kan ik ook iets voor u doen?" riep Duncan hem opgewekt toe, ter wijl hij van de toonbank sprong toen Sperry binnentrad. „Nee eh ik wilde alleen mijn oude vriend Sam even spreken. Is hij boven?" „Nee, mijnheer Graham is op net ogenblik niet thuis", zei Duncan be leefd. Sperry vroeg verbaasd: „Is u nier in betrekking?" „Ja, mijnheer." „Nu laat ik me hangen!" „Dat zou ik niet laten doen, mijn heer", zei Duncan schertsend. Hij zweeg even, toch lichtelijk geprikkeid. „Kan ik werkelijk niets voor u doen?" „Nee", zei Snerry langzaam tever geefs trachten* de situatie te begrij pen. „Maar wel bedankt!" „Spreekt u daar niet van." Duncan wilde zich omkeren. „Ja, kijkt u eens ik koop niet in drogisterijen ik verkoop!" Duncan keek de man met nieuwe belangstelling aan. „Ja?" zei hij be moedigend. „Hier is mijn kaartje", zei Sperry gedienstig, het stukje karton uit zijn zak opdiepend. Tegelijk zette hij zijn monstertas naast de kachel neer en liet zich in de stoel ploffen. Terwijl Duncan het kaartje bestudeerde, vervolgde hij: „In dit stadje kom ik niet dikwijls. Sothern Lee is de enige zaak, waaraan ik verkoop. Maar ik verzuim toch ook nooit de kans om even bij die goede oude Sam aan te lopen. Daar ik nog een half uur had eer de trein ging, dacht ik: dat kan je nog net even waarnemen." „Mijnheer Graham geeft uw firma geen orders, niet?" „Mijnheer Graham geeft geen enkele firma orders, niet?" „Dat weet ik niet, ik ben net hier. Het zal hem spijten u gemist te heb ben Hij is juist uitgegaan om uw firma een telegrafische bestelling te doen dat besluit ik uit net feit, dat uw firma te Etmiray gevestigd is. Hij noemde de naam van die stad niet die van uw firma om essences te bestellen." „Dat meen je niet!" barstte Sperry los. „Wat zou hem plotseling in het hoofd zijn opgekomen? De laatste ja ren heeft hij nooit meer iets besteld". (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3