In W. Brabant dreigt voor landbouw en handel 'n ramp Aardenburg I won brandweer wedstrijden Beroepskeuze-perikelen in Middelburgs raad Voor Zeeland is de toestand minder zorgwekkend Parlementair jaar stormachtig begonnen De Keuringsdienst van Waren en de stormramp GYMNASTIEKZAAL-DEBAT ONRUST OM DE ZONDAGSRUST Z..VLAANDEREN Motor botste op vrachtauto 2 DAGBLAD DF STEM VAN WOENSDAG 6 OCTOBER 1954 2 Telefoontjes naar de Minister: Kunt U ons helpen INSCHAKELING VAN MILITAIREN GEVRAAGD Een zuil van vuur en schrijnend zuur van diep uit Uw maag tot hoog in de keel? BIJNA EEN WONDER Chefarine „4" doet wonderen! ZUID - BEVELAND 's Heer Arendskei ke MANCHESTER P00LVAST Eis dit garantie etiket TERNEUZEN AXEL LIKDOORNS sasa? OOSTBURG AGENDA HEDEN MORDEN (Van onze redacteur) TAE LANDBOUW en de daarmee verbonden handel staan in West Brabant voor een ernstige ramp. De boeren zien hun producten door de voortdurende regenval totaal verrotten en de handelaars lopen van de ene geweldige strop tegen de andere aan want zy kunnen hun verbintenissen niet nakomen, indien zij niet duizenden en nog eens duizenden guldens verlies aantekenen. Het is een zware worsteling tegen de regen en vooral tegen het schrijnende tekort aan arbeidskrachten. Men ziet de toestand zo donker in, dat Dinsdagmorgen enkele boeren uit West - Brabant naar de telefoon hebben gegrepen om de Minister te vragen of hij niet kan bewerkstelligen, dat onmiddellijk een aantal militai ren kan worden ingeschakeld voor het rooien van de aard appelen. Geen uur van goed weer zou er voorbij mogen gaan, om op het land werkzaamheden te verrichten. De komst van Oost- Brabantse boerenzoons naar West - Brabant wordt gewaardeerd; men is echter algemeen de mening toegedaan, dat ook deze hulp troepen niet voldoende sterk zijn om nog iets goed te maken. Hoe uiteindelijk het antwoord van Minister Mansholt zal zijn op de vragen van de boeren is nog met te zeggen, maar aangeno men mag worden, dat hij in contact zal treden met zijn collega de Minister van Oorlog, en dat in overweging zal worden geno men, of inderdaad op korte termijn militairen zullen kunnen worden ingeschakeld of dat verloven kunnen worden verleend aan die personen, welke normaal in de landbouw werkzaam zijn. Een ware noodtoestand is in West- Brabant ontstaan, waarvan de gevol gen nog niet zijn te overzien. Men schat, dat ongeveer veertig procent van de aardappelen, die voor de con sumptie zijn bestemd nog gerooid moe ten worden. Het betekent niet, dat, ook al worden deze aardappelen niet getooid, er een tekort zal komen. Het surplus aan aardappelen, dat Dene marken, Duitsland en andere naburige landen bezitten, maakt het heus wel zo, dat er geen aardappelengebrek ont staat, maar de Nederlandse boer en de Nederlandse handelaar zijn met dit al les niet gebaat. Houdt het regenweer aan, dan zal het in de kleigebieden niet mogelijk zijn de aardappelen uit de grond te halen. Verandert het weer en verschijnt de zon, dan is het nog een vraag of de aardappelen, die zeer- zeer veel hebben geleden, gerooid kunnen worden, want er zijn eenvou dig geen arbeidskrachten. Ziet de boer kans arbeidskrachten aan te trekken, dan moet hij lonen betalen, zo abnor maal, dat velen er voor zullen passen. In de Hoeksewaard zijn er bedrij ven, die momenteel drie gulden per uur betalen voor het rooien van aard appelen. De arbeiders wensen alleen te komen als vaststaat, dat zij voor de regenuren, waarin zij geen werk kunnen verrichten toch een behoor lijke vergoeding krijgen. In West-Bra bant, in het kleigebied, zijn de uur lonen eveneens schrikbarend geste gen. Het is op dit ogenblik een ge wone zaak, dat voor een vrouwelijke en ongeschoolde arbeidskracht 1.50 per uur wordt neergeteld. Rekent men daarbij, dat de op brengst van de aardappelen voor de boeren een stuk minder zal zijn door dat een groot gedeelte van het pro duct verrot is in de grond, dan kan men zich een voorstelling maken van Een sombere, allersomberste reeks van klachten waart in de landbouw- krmgen en handelsmiddens en ook de middenstand zal er, naar te vrezen valt de weerslag van ondervinden. IN ZEELAND (Advertentie) Blus dat vuur toch. Neem een of twee Rennies. Die helpen afdoende en dadelijk, 'n Heerlijk middel - en nog smakelijk ook. En handig Iedere ta blet apart verpakt. U hebt ze maar bij U te steken om ze voor 't grijpen te hebben. Altijd, overal. Daarbij: mak kelijk in te nemen, zonder water of wat ook; gewoon maar laten smelten op de tong. 499-oo de noodtoestand, die is ontstaan en voortduurt. Indien van overheidswege geen maatregelen worden getroffen om de ze toestanden het hoofd te bieden, zul len er harde financiële klappen wor den uitgedeeld, aan talrijke zorgzame mensen. Niet alleen immers de boer, maar vooral de handelaar is er erg aan toe. Voor de laatste is de ramp waarschijn lijk 't grootst. DE HANDEL De oudste handelaren hebben nim mer dagen beleefd, waarop de stem ming op Neerland's grootste land- bouwbeurs, te Rotterdam, zo slecht is geweest als thans. De handelaren heb ben de gewoonte na afloop van de beurs gezellig na te kaarten in de restaurants. Nu is daarvan niets te be merken. Onmiddellijk na afloop van de beurs trekt iedereen zijn jas aan en keert hij naai huis terug. Het is bekend, dat exporterende handelsfirma's, die grote zaken doen en in het voorjaar reeds contracten afsloten voor millioenen guldens heb ben verloren. En nog staan zij niet aan het einde van de verliesposten, want die zullen toenemen. Vanzelfsprekend worden er momen teel prijzen genoteerd, die zeer hoog zijn en die de handel zwaar treffen. Normaal deden de laatste jaren de erwten circa 42 cent de kilo uit. Mo menteel wordt er ƒ1.17 voor betaald. Een handelaar, die zich contractueel heeft verbonden dezer dagen honderd ton erwten te leveren, moet meer dan het tweevoudige betalen van de door hem gedachte prijs en boekt derhal ve verliezen, die waarachtig niet ge ring zijn. Bruine bonen leveren op dit ogen blik 1.40 per kilo op, terwijl de nor male prijs slechts 0.60 per kilo was. Het blauwe maanzaad kost thans per kilo ƒ3, terwijl men normaal onge veer 1 betaalde. Handel in uien is er niet. Over vlas wordt haast niet meer gerept en zo zijn er nog tal van andere dingen op te noemen, die stroppen bezorgen. Niet iedereen noteert natuurlijk ver liezen. De structuur van de Neder landse handel in landbouwproducten is echter zo, dat veruit het grootste deel van de handelaars de toekomst somber inziet. Een simpel voorbeeld mag ter il lustratie dienen. Een West-Brabantse handelaar kocht dit voorjaar 4 hec taren spinazie in een Oudenbossche polder. Deze 4 hectaren zouden hem normaal circa 80 ton spinazie opleve ren. Als hij nu 15 ton oogst mag hij in zijn handen klappen. Waarschijn lijk haalt hij dat niet eens. Vervolg van pag. 1 Burger vervolgde, dat hij wan neer hij door deze uitspraak de verbreking van de samenwer king KVP - PvdA nader mocht hebben gebracht, in ieder geval er aan wilde toevoegen, dat de PvdA niet regeringsmoe is. Het is denkbaar een Kamermeerder heid te vormen zonder de PvdA maar het is ook denkbaar een Kamermeerderheid te vormen zonder de KVP. „BESTURING" De eigenlijke regeringspolitiek werd door prof. Oud snel behandeld, want hij wilde „principieel" over het Man dement spreken Voor het regerings beleid had hij weinig goede woorden. „We hebben een kabinet gehad van sociale rechtvaardigheid, ook wel eens van het jolige Christendom en nu heb ben we er een van het beminnelijke optimisme". De regering, zo zei hij, regeert niet, maar bestuurt. Ze laat zich drijven op de golven van de con junctuur. Speciaal minister Cals kreeg ook van hem de wind van voren. „Ie der voortvarend beleid, heeft hem ont broken." Terzake van het onderwijs sprak hij van een „noodtoestand". En vervolgens brandde hij los op het Mandement. Hij erkent, dat de bis schoppen het recht hadden het Man dement uit te vaardigen, maar even zeer erkent hij het recht om het te critiseren. Ook hij ziet hierin een aan tasting van de vrije politieke wilsvor ming. „Men is (in de katholieke Kerk) bang dat de katholieken, door mee te gaan met de anderen, worden ontkerstend! Dat de katholieken niet meer in staat zijn anderen te doordringen van het zuurdesem! Men isoleert ze, men hokt ze samen in één kring. Is men zó over tuigd van eigen zwakte?" Prof. Oud concludeerde, dat hier sprake is van „onverdraagzaamheid" en van „geen respect voor de mening van anderen." TILANUS: NIETS MEE TE MAKEN De c.h. fractieleider Tilanus liet een heel ander geluid horen. Hij is van oordeel, dat de bisschoppen natuurlijk het recht hebben zich uit te spreken, in een geschrift als het Mandement. De bisschoppen spreken hierin tot hun eigen gelovigen en niet-katholieken hebben daarmee niets te maken. De katholieke kiezers moeten zelf weten in hoeverre zij het -woord van hun lei ders willen laten gelden bij het bepa len van hun politieke keuze. Sprekend over de practische politiek bespeurden we bij Tilanus nóg een te genstelling met de PvdA, n.l. op het gebied van de belastingheffing. Tila nus noemde het voornemen om de vennootschapsbelasting op het hoge peil te handhaven „zeer teleurstel lend" en hij vroeg zich af, of de alge mene belastingverlaging werkelijk wel zou moeten wachten tot 1956. LOONSVERHOGING De drie sprekers van gisteren maak ten zich zorgen over de loonsverho ging met betrekking tot de „vergeten groepen". Zowel mr Burger als prof. Oud lanceerde de gedachte van een devaluati; van de gulden, waardoor de achtergebleven groepen meer zou den kunnen gaan genieten van de al gemeen grotere welvaart van het land. Prof. Oud vroeg zich bovendien af, hoeveel loonsverhogingen er nog zul len moeten volgen, om de komende verhogingen van uitgaven op te van gen. Huurverhoging, Ouderdomsvoor ziening, hij had deze kwesties tegelijk met de huidige 6 procent verhoging bekeken willen zien. Vandaag worden de debatten voort gezet. Dan komt prof. Romme aan het woord. Vervolgens, naar raming Don derdag de regering en dan de replie ken, die ditmaal langer zullen duren en waarbij, naar we verwachten, pas de spijkers met koppen worden gesla gen. Volgen- gegevens, welke wij van de Landbouw Voorlichtingsdienst in Zee land ontvingen, is de toestand in Zeeuwse' Vlaanderen enerzijds niet rooskleurig, doch anderzijds ook niet zorgwekkend. Granen en peulvruchten zijn zeer meegevallen en maken enorm goede prijzen, waardoor het verlies bij an dere gewassen wordt opgevangen De aardappelen vormen hk. ook een ern stig probleem. Zij hadden al gerooid moeten zijn, maar door gebrek aan arbeidskrachten velen moeten in geschakeld worden bij de inmiddels begonnen bietencampagne was dat op vele plaatsen niet mogelijk. Wel blijkt, dat de gewassen, die goed be spoten zijn, daaronder niet al te veel te lijden hebben. Louter aardappel- boeien zijn er in deze omstreken bo vendien niet, zodat wat op het ene product verloren gaat op het andere wordt teruggewonnen. Individueel doen zich inderdaad grote moeilijk heden voor, doch over het algemeen va't de toestand wel mee. Op de Zeeuwse eilanden was de oogst van granen en peulvruchten uit stekend. Er wa- wel veel nattigheid, maar men hoopt dat met drooginrich- tingen te ondervangen De veilingprijs is fantastisch hoog. De betrokken boe ren zijn dan ook zeer tevreden, want wat aan aardappelen verloren werd. k''It 1 ruimschoots terug. Ook hier ech ter heerst groot gebrek aan arbeids krachten door dijkherstel en bieten campagne. De aardappelen, die tenge volge daarvan nog op het veld staan, moeten grotendeels als verloren wor den beschouwd. ONDANKS ALLES: GEEN BESMETTELIJKE ZIEKTEN TN HET jongste jaarverslag van de Keuringsdienst van Waren komen interessante gegevens voor over de Februari-ramp, die heel wat extra werk gaf. Men was bang om op eigen gele genheid iets te gaan gebruiken, dat niet gekeurd was, zelfs de „Weck", die uiterlijk gaaf was gebleven durfde men niet te ge bruiken. Met enige voorlichting kreeg men tenslotte zijn ver trouwen weer terug. \/EEL emmers met vlees, onder het vet werden ter keuring aangebo den. Ze werden veelal goedgekeurd. De raad werd gegeven: „van de boven laag ontdoen en alléén flink gekookt of gebakken gebruiken." Overigens werd naar de Keuringsdienst van Vee en Vlees verwezen! Er is zowel bij verse groenten en fruit als bij in glas verpakte waren, die niet geheel luchtdicht waren af gesloten, heel wat afgekeurd en ver nietigd. De harde gewassen werden na een reiniging meestal vrijgegeven of in de fabrieken verwerkt. Er is dan ook in heel Zeeland, ondanks de precaire toe stand (ook drinkwater was onbetrouw baar) geen geval van besmettelijke ziekte voorgekomen, wat wel een won der mag heten, in aanmerking geno men, dat het maanden heeft geduurd, vóór de cadavers van het vee waren opgeruimd en dat het rioolwater zich mengde met het vloedwater. Tijden nadien was de stank nog ondragelijk. Het is ondoenlijk een overzicht te ge ven van de afgekeurde partijen waren uit deze tijd. Van hetgeen de keur meesters zelf ter plaatse afkeurden, werden lijsten verstrekt. Van wat ech ter reeds was opgeruimd, kon geen verklaring worden afgegeven. HULP Wat gedaan kon worden om de men sen te helpen werd gedaan. Om een indruk te krijgen van de grote hoeveel heden die moesten worden vernietigd, behoeft men zich alleen maar voor te stellen, dat b.v. in Vlissingen het oude stadsgedeelte letterlijk geheel in het rioolwater heeft gestaan. In Vlissin gen alleen zijn 14 dagen 5 mensen be zig geweest om daar toezicht te oefe nen bij de opruiming van levensmid delen. Dat onder de invloed van deze omstandigheden het aantal inspecties ver beneden dat van de vorige jaren (Advertentie) TEGEN PIJNEN .n GRIEP. 20TABLETTEN 85 ct bleef, is hiermee wel verklaard. De reizen naar Brabant moesten over Bel gië geschieden. Alleen het reizen kost te in deze maanden reeds extra veel tijd. SCHOUWEN lyjET GEBRUIK van politieboten, dukw's enz. zijn de reizen naar de andere gebieden gemaakt en dit soms maar voor een enkel geval, dat om hulp had gevraagd. Hiermee is na tuurlijk maar even aangestipt, welke invloed de ramp op het normale werk van de .dienst had. Na de laatste dijk- dichting op Schouwen werd ook dit eiland weer in de geregelde controle opgenomen, al is deze at op heden nog zeer tijdrovend en het werk soms weinig productief, en heeft echter in dit rampgebied zeker het recht op een geregelde controle en zelfs op een verscherpte controle, hoe moeilijk dit ook is in verband met de overige werkzaamheden. (Advertentie) BEVOLKINGSONDERZOEK In de loop van de maand November zal een aanvang worden gemaakt met de 2e ronde van het bevolkingsonder zoek naar longtuberculose. De voor hpreidingen hiervoor zijn reeds in vol Ie gang. Binnenkort zullen ongeveer 100 huishezoekers, na te voren te zijn geïnstrueerd van gemeentewege, uit- zwprmen over 's Heer Arendskerke. 's Heer Hendrikskinderen. Lewedorp en Nieuwdorn. Niet minder dan 4500 oersonen zullen moeten worden door gelicht. In 1952 werd het gunstige op komstpercentage van 87 bereikt. Men hoopt er echter in te slagen dit percen tage thans te vei beteren, nu allerwe- ■»e het belang var dit bevolkingsonder zoek steeds meer wordt ingezien. Aantal baden. In de maand Septem ber werden .n het Groene Kruisbad- huis 824 baden genomen. K ruining en PLATTELANDSVROUWEN De afdeling Kruiningen en Omstre ken van de Bond v. Plattelandsvrou wen hield in de Korenbeurs haar na jaarsvergadering. De presidente Mw. F. Kostense- Kraak sprak een hartelijk welkomst- Ad verten tie) Vuelta Grande 30 C t. Het summum van genot. SPANNENDE STRIJD TE DRAAIBRUG De onderlinge brandweerwedstrij- den die ieder jaar in de gemeente Aardenburg worden gehouden tussen de ploegen der diverse dorpen vonden ditmaal plaats in de wijk Draaibrug op de weide van Iz. Dirkx. Ieder der ploegen moest een rol spuiten over een afstand van 80 m. met een hinder nis en met 70 m. slangen. In de eerste ronde won Aardenburg II van Eede in de tijd van 3 min. 32 sec. en Draaibrug van Sint Kruis m 3 min. 50 sec. Bij de herkansing won Sint Kruis van Eede met 5 min. 40 sec. Aardenburg I won tenslotte in 3.53 min. van Sint Kruis. De finale was zeer spannend. Aardenburg I was hier zeer snel en behaalde de overwinning in 3,02 min. Draaiburg werd 2e in 4,19 min. en Aardenburg II 3e in 4,48 min. Na afloop van deze wedstrijden gaf het brandweercorps gezamenlijk een demonstratie met 10 stralen in pyrami- despuiten, sproeispuiten enz. In café Tramzicht te Draaibrug vond de prijs uitreiking plaats. Daar burgemeester van Dongen wegens een lichte onge steldheid niet aanwezig kon zijn voer de de wethouder van openbare wer ken. A. I. Catsman het woord. Hij wees op de mooie taak welke de brandweer in onze maatschappij heeft en het nut dat deze bewees. Laatste lijk is dit voor onze brandweer maar weer eens duidelijk gebleken bij een brand te Eede. Hij wees ook op het belang van de wijkploegen die reeds direct aanwezig kunnen zijn en de maatregelen kunnen nemen totdat de brandspuit komt. Hij roemde de goede prestaties van de wijkploeg uit Draaibrug. Mevrouw van Dongen reikte daarna de wissel beker uit aan de commandant van Aardenburg I, R. de Wispelaere, als mede een le prijs-medaille. Comman dant Joh. Naessens mocht de 2e prijs medaille voor Draaibrug in ontvangst nemen. De stand voor de rangschik king van de wisselbêker is thans zo, dat Sint Kruis. Aardenburg I en Aar denburg II ieder 1 keer hebben ge wonnen. EEN CIRCUSNUMMER De Middelburgse raad gleed gister pijlsnel door de eerste tien punten van de agenda om plotseling halt te houden bij punt elf, omdat daarheen de weg geblokkeerd was door een motie van enkele leden der P.v.d.A. Het ging om het voorstel van B. en W. f 500 uit te trekken voor de sub sidiëring van de beroepskeuze, in die zin. dat f7 zal worden gegeven voor ieder ingezetene, die gebruik maakt van de hulp van een bureau. Die f 7 wordt uitgekeerd aan dat bureau, mits het officieel erkend is en een academisch gevormd psycholoog in dienst heeft. De motie wilde nog een derde voor waarde inlassen van de volgende re dactie: „De instelling zal zich uitslui tend moeten beperken tot advies over beroepskeuze en het in verband daar mee te volgen onderwijs." Mr v. Empel (CH) zei niet te be grijpen waar hier eigenlijk de schoen wrong, waarop drs Westerhof (PvdA) te kennen gaf. dat de voorstellers der motie bevreesd waren, dat de chris telijke stichting voor school- en be roepskeuze was met het verzoek ge komen er invloed zou worden uit geoefend op de keuze van een school. Mr v. Empel vond dit volkomen on juist. Zo'n bepaling wordt een dode letter of een bron van ergernis. Het is voldoende, als men eisen stelt ten opzichte der deskundigheid, maar men moet zich niet gaan mengen in de interne aangelegenheden en het be leid van beroepskeuzebu-eaux. Wethouder Schorer ,PvdA), zei. dat B. en W. zich niet over de motie had den kunnen beraden, waarom hij geen stelling kon nemen namens het col lege. Na enig debat werd gestemd waarbij met 11-7 stemmen, zuiver links tegen rechts, de motie werd aanvaard. DE MINDERHEID BLEEF DE BA \S Een nederlaag leed de meerderheid van B. en W. hij haar voorstel om het gymnastieklokaal van 9 bij 18 me ter dat de christelijke BLO-school op 't Zand mag bouwen, te vergroten tot 11 bij 22 meter, wat f 40.000 extra kost, maar waardoor het lokaal dan ook voor ulo- en middelbaar onderwijs ge schikt wordt. Hierin zag de meerder heid een voordeel, daar de school commissie genoegen neemt met 15 les uren en de rest beschikbaar stelt voor andere scholen. Wethouder van 't Westende voerde de verdediging. Komt de vergroting niet tot stand dan kost, zei hij, de klei ne school f 80.000: trekt men f 40.000 meer uit dan heeft men een volwaar dig lokaal. Een eventueel tweede gymnastieklokaal, zal men dan beter op een andere plaats, meer centraal, kunnen bouwen. Spr. vond het niet verantwoord genoegen te nemen met een kleine school, die niet eens meer aan de nieuwe afmetingseisen voldoet. Wethouder Kögeler bleek de minder heid te vormen. Aan een tweede lo kaal is z.i. op 't Zand niet te ontko men. waarom hij de f 40.000 wegge gooid geld vond. Het wordt ook een zuivere begrotingsverliespost, daar er niets tegenover staat. Mr v. Empel viel deze spr. bij en verzekerde, dat het bestuur der BLO- school gaarne gastvrijheid zal verle nen aan de kinderen van de andere scholen op 't Zand om van het lokaal gebruik te maken. Met 11 tegen 6 stemmen werd hier op het meerderheidsvoorstel van B. en W. verworpen. DE MINIATUUR IN DE BRANDING Het voorstel van B. en W. om het terrein aan 't Molenwater verder in gebruik te geven aan de Stichting Nieuw Walcheren voor haar minia tuur, zou er zonder veel moeite door gekomen zijn, indien de Zondagsrust enkele heren niet onrustig had ge maakt. De heer Schot (SGP) vond het nog maals nodig om te protesteren tegen het openstellen der miniatuur op Zondag, vooral omdat er enige mu ziek mag worden gemaakt. In de gau wigheid maakte hij ook nog een voor stel om het dansen in de week ook te verbieden. Dit laatste voorstel kreeg alleen de steun van de heer Wattel (AR) en kelderde maar het tweede haalde een stemming. Tevoren is daar nog aardig slag over geleverd, omdat de heer Kaland nog een ander element in het debat menge, door de PvdA te verwijten geen oog te hebben voor de Zondags rust van de miniatuur-employé's. Deze liet dit echter niet op zich zitten en diende van repliek. Tenslotte werd het voorstel-Schot tot sluiting op Zon dag met 11 tegen 6 stemmen verwor pen. Vóór AR. CH en SGP. Veel lof ""erd Nieuw Walcheren toegzewaaid voor haar initiatief dat Middelburg, het douceurtje van de mi niatuur in de schoot wierp. DE ZWEEP KNALDE Een pittig nummertje werd het „cir- cusvoorstel" van B. en W., dat be oogde 'n paar maal per jaar de Grote Markt vrij te geven voor circustenten. De oppositie hiertegen kreeg van de voorzitter harde klappen te incasse ren. Eerst hekelde hij het idee van sommigen, dat de Markt een gewijde plaats is, waar de bezoekers in stille verering opzien naar 't stadhuis. Mid delburg moet geen museum worden, maar een levende plaats blijven. Voorts trok spr. te velde tegen het waandenkbeeld, dat de Markt alleen van hen is; buitengewoon kinderachtig en misselijk vond spr. het. dat deze zomer, toen de tentoonstellingstenten op de Markt stonden, sommige zaken mensen. 's avonds geen licht ontsta ken. Na deze philippica gaf de oppo sitie nog wel geen krimp, maar ze werd in een gemengde stemming met 11 tegen 6 stemmen geslagen. De rondvraag ging van de schrik als een nachtkaars uit. woord in het bijzonder tot de spreker van deze middag de 1 eer Ds. H. M. Strating uit Goes. Het winterprogramma werd bespro ken' het ligt in de bedoeling cursussen te organiseren in Engelse taal, leer- bewerking en handwerken. De secretaresse Mw. K. Drever-van Hekke bracht verslag uit van de voor jaarsvergadering en Mw. M. Polder man-Boogaard van de provinciale voorjaarsvergaderring te Goes. Na de pauze verkreeg Ds. Starting het woord, die een zeer interessante causerie hield over het onderwerp .Problemen van onze jeugd in deze moderne tijd." Namens alle aanwezigen bracht ten slotte de presidente dank aan de spre ker voor zijn inleiding. M.-I Weefgetrouw tot in lengte van jaren BURGERLIJKE STAND Huwelijks-aangiften: Ferdinandus v. d. Hooft, 25 j. jm. en Sijtske Veldman, 24 j. jd. (won te Amsterdam); Gom- mert van Koeveringen, 24 j. jm (won. te Borssele) en Jozina Walhout 21 j. jd. Huwelijken: Cornelis Hamelink 22 j jm en Mathilde Schüt, 22 j. jd; Willem de Jager 28 j. jm. (won. te Axel) en Lena Smits 22 j. jd.; Carolus Jansen, 28 j. jm en Magdalena de Feijter 22 j. jd; Geertrudis Visser 23 j. jm en Ka- rolina Dietrich 22 j. jd. Overleden: Maria Pijls, 63 j. (won. te Hulst), echtg. van Cornelis van de Walle: Pieter Ruts, 85 j. (won. te Hon- tenisse) ongeh.; Joos Klaassen 66 j., echt. van Adriana Rinkhoud; Neeltje van Dam 79 j. (won. te Sas van Gent) geh. gew. met Frans Luime. Geboren: Gerarda d v. Leonardus Dezutter en Catharina Harte; Hilde- gard d v Izaak de Back en Alma Gort; Pieter z v Jacobus Jansen en Hebrina Verhelst (won. te Axel): Elisabeth d v Izaak van Grol en Catharina Kaijser; Martinus z v Pieter de Ruijter en jan- neke Faas; Jan z v Daniël Riemens en Magdalena de Dreu; Elisabeth d v Ge orges Begijn en Lisette van den Eeck- hout (won. te Sas van Gent). Aan het motorrijwiel werd enige scha de aangebracht, zodat zij de reis niet konden voortzetten. Het motorrijwiel werd op een nabij gelegen boerderij gebracht, waarna beide avonturiers de reis te voet verder zetten. BENOEMING GEMEENTE ONTVANGER De heer W. A. den Boggende, ge meente-ontvanger alhier, zal in de maand November de pensioengerech tigde leeftijd bereiken, weshalve deze functie per 1 December a.s. moet wor den aangevuld. I.v.m. deze te vervullen vacature zijn reeds sollicitanten opgeroepen. B. en W. zullen dan ook in de eerstvol gende raad met een voorstel ter tafel komen tot het benoemen van deze functionaris. CONCERT VAN WILLEM ANDRIESSEN De Stichting Zeeuwse Volksuniver siteit, afd. Axel zal Donderdag a. s. met haar winterprogramma een aan vang maken. Als eerste cultureel gebeuren zal een Chopin-concert worden uitgevoerd door een onzer grootste pianisten, Willem Andriessen. Deze avond zal doorgaan in de Chr. Fröbelschool aan de Dr Jan Scharp- straat om 8 uur. WEER EEN MUZIEKTENT De geschiedenis van de „oude" mu ziektent behoeven we niet meer aan de vergetelheid te ontrukken. Reeds lang is gedokterd om tot een nieuwe tent te geraken. We zijn er wel van overtuigd, dat in deze gemeente een dergelijke tent niet kan worden ge mist. Op de gemeentebegroting 1954 is voor dat doel een bedrag geraamd B en W. schrijven dan ook de raad voor 't gereserveerde bedrag een mu ziektent aan te schaffen. Clinge Wit Gele Kruis Met ingang van 1 November a.s. heeft bet bestuur van het Wit Gele Kruis aan Zr. M. M, Voet op haar verzoek eervol ontslag verleend als wijkverpleegster voor Clinge. In haar plaats werd in deze functie benoemd zr A. Verstraeten uit Clinge. (Advertentie) Weg met onhandige likdoornringen en gevaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel. NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen verschrompelen met wor tel en al. Bevat gezuiverde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzo- caïne. Een flesje NOXACORN. Antisep tisch Likdoornmiddel van f. 1.35 be spaart U veel ellende. G raauw Eén dode en één zwaargewonde Op de Genneperweg te Eindhoven zijn een vrachtauto uit Veldhoven en een motorrijwiel, waarop twee perso nen uit Eindhoven waren gezeten, met elkaar in botsing gekomen. De 27-ja- rige J. van D. werd op slag gedood, de 31-jarige G. A. van de L. levensge vaarlijk gewond. OOK EZN RECORD Heeft 1954 tengevolge van het onge kende slechte weer reeds verschillen de records op zijn naam gebracht, we kunnen aan deze lange lijst nog één toevoegen. Hier staat namelijk nog een partij van 15 gemet tarwe op het land. Vermoedelijk te wachten om op het land te worden gedorst. Niemand zal het wel ooit hebben meegemaakt, dat in October nog tarwe op het land stond. Stekene Auto-botsing. Toen o;ve dorpsge- genoot Cam. P. met zijn auto dooi St. Niklaas reed, kwam hij door onver klaarbare oorzaak terecht op een ge parkeerde wagen. Gelukkig vielen er geen persoonlijke ongevallen te betreu ren, maar de materiële schade was ta melijk groot. Overslag Motorongeluk. Op de wijk de Pere boom alhier had een motorongeluk plaats, dat vrij goed voor de bestuur der en de duopassagier is afgelopen. De bestuurder die ogenschijnlijk te diep in het glas had gezien, wist niet beter om de hoebten te vermijden net grote snelheid in een sloot tP rijden Met een smak kwamen heiden tegen de grond terecht, waarbij de bes)uur- der zich deerlijk vrrwnr.ddc in het aan gezicht en aan de linkerarm Door voorbijkomende me-sen werd dadri.jk hulp gebnden waarbij de motor ook weer op het rechte pad werd; gebracht. ER KOMT EEN DIEPVRIES INRICHTING De Vereniging „Ceres" kwam onder voorzitterschap van Mevr. van Kruij- ningen-Erasmus bijeen in hotel „Du Commerce". In het bijzonder heette zij Mevr. F. C. Glerum-Boelen Huender van harte welkom, die wegens het vervallen van een lezing over juwelen en sieraden zou declameren. Hierna kwam de be spreking van het winterprogram aan de orde. In de loop van de winter zal het Voorlichtingsbureau van de voedings raad een lezing verzorgen. Ook zal er een film over dressuur en opleiding van blindengeleidehonden worden gehouden, terwijl ook de le zing over juwelen en sieraden, die we gens omstandigheden niet kon door gaan aan de orde zal komen. Voorts wordt er een conversatie-cur sus Frans georganiseerd in 1012 les sen die door de heer Frangaise zal tvorden geleid. Indien de belangstel ling voldoende is. zal ook een cursus voor beginners woren gehouden. Ook zal men een lynguaphone-cursus En gels kunnen horen. Hierna declameerde mevr. Glerum werken o.a. van A. v. d. Leeuw, A. v. Scheltema. H. v. Eijck en G. Bomans. waarmee zij bijzonder veel bijval oogstte. Na de pauze behandelde mej. J. v. Oeveren, directice van de Landbouw- Huishoudschool te Schoondijke het on derwerp „De voorbewerking van fruit groente en vlees voor diepvries" wat met een film werd toegelicht. Mevr. v. Kruijningen deelde mede, dat in November gestart zal worden met een centrale diepvries van 30 boxen. Het benodigde kapitaal zal in aandelen van f 100,bijeen gebracht worden door de deelnemende leden, waaruit een beheers-commissie zal worden ge vormd. Eventuele winst zal uitsluitend ten goede komen aan de kas van de diepvries-inrichting Oostburg. of ge bruikt worden voor de installatie van diepvries-inrichtingen in andere ge meenten. Schoondijke BEVOLKINGSONDERZOEK In tegenstelling tot diverse andere gemeenten in West Zeeuws-Vlaande- ren is er voor het bevolkingsonderzoek op tuberculose maar :en matige be langstelling geweest. Van de 1910 aan geschrevenen hebben slechts 1052 per sonen aan het onderzoek deelgenomen. Het aantal deelnemenden bedroeg in procenten uitgedrukt gerekend r.aar het bevolkingsonderzoek van twee jaar geleden nu 55 procent. IJzendijke JAARVER GADERING BOERENLEENBANK De Boerenleenbank ijzendijke hield in café-restaurar.t Lievens een druk bezochte algemene vergadering. Na opening door de voorzitter, de heer C. Buijsse gaf de kassier, de heer Arn. Deliaert een financieel verslag over het afgelopen boekjaar. Uit dit verslag bleek de uitstekende toestand waarin de bank verkeert. Zo steeg de jaarom zet tot een bedrag van ruim vijftig millioen gulden, de totaal uitstaande spaargelden bedragen ruim 4.700.000 gulden, terwijl aan rente ruim 92.000 werd uitgekeerd. De verlies- en winst rekening liet een winstcijfer zien van f 5642.39 terwijl naar de verschillende reserve-rekeningen f 11.000 werd overgebracht. Het ledental steeg van 240 tot 280 leden. Bij de bestuursver kiezingen werd de heer P. J. v. Dam me als lid van de Raad van Toezicht herkozen, evenals de heren Cam. Buijs se en Fl. Haverbeke als leden van het bestuur. Het sociale karakter van de Bank werd nog eens onderstreept door het verlenen van elk een bijdrage van f 100,— aan het Wit Gele Kruis van IJzendijke, het Wit Gele Kruis van Biervliet en Hoofdplaat, het Emigratie fonds en de Paters te Sluis. Een gezellige koffiemaaltijd besloot deze gpanimeerde vergadering. ANTWERPEN Museum voor Schone Kunsten 10-17 uur: Madonna i. d. kunst AXEL Het Centrum 8 uur: Tahia, de eilandprinses. GOES Grand: De blauwe gardenia. HULST -iioscoopgebouw 8 uur: Roman Holiday. Schieting bij G. Nijs. 3.30 uur. MIDDELBURG Electro: Held in nood. OOSTBURG Ledel 8 uur: Scaramouche SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De witte hel. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Het fatale uur 13. VLISSINGEN Alhambra: Pijlen der Kiowa's. Luxor: Het meisje van de voorpagina. Ariënsgebouw: Bestuurs vergadering St Eloy. Vlaamse Opera 8 uur: ANTWERPEN - Prins Igor. GENT Kon. Ned. Schouwburg: Bomen slurven staande. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Op treden van Olga Lowina.

de Stem | 1954 | | pagina 2