'Jêndf Biirger (P. v.d. A.) en Oud (V. V.D.) halen het mandement als twistappel binnen Aanhoudende regen brengt de oogst in een duivelskring TIL ANUS„Waar bemoeien wij ons nu eigenlijk mee Gedenkteken te El Alamein Italiaanse vlag gehesen in zóne „A" van Triëst Bevestiging van vonnissen tegen helpers der „zeven" Baranès en Labrusse trekken bekentenissen in r Parlementaire jaar stormachtig begonnen SPANNING MOET NOG KOMEN Sovjet-voorstel op de agenda Adenauer: vrij atoomonderzoek zal ons worden toegestaan Suikerbieten en aardappelen moeten uit de grond Hulptroepen zijn thans nodig Zomerkleren in de herfst Belastingpolitiek wordt hel wapen j De 6 pCt.ronde I j in de Kamer McCarthy verliest een medewerker Klein fortuin werd nimmer afgehaald Steun van VS aan Plan-van Heuven Veel vraag naar paraplu s HAVENSTAKING IN NEW-YORK A 'aunusl2M levolle prijzen, ortable Schrijfmach. - 20 Bromfietsen 50 Pelilcan Sets 50 Phtllshaves 2000 LOTEN ïdigheid verdeeld UW KANSI u 15 DEC. 1954. 30 April 1955, rechts te Vlijmen. iET ADRESt RIÈNKROON" Tel. (K4108) 217 per Postwissel, rembours worden iftelijke aanvraag. uitbreiding van bet te Nieuwkuyk (N.B4 d.A. no. LO. 540/097 van de fakkel meer en plotseling in een felle, gingen. En toen gebeurde m de hoop deed herleven: ien achteruit, de handen tkend. Op hun, aan diepe i ogen, werkte de flakke- aar totaal verblindend, •ollen omgekeerd: Arana zijn tegenstanders! JAARGANG No. 2115a Uitgave N. V. Uitgevers Mi]. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: ttedactie en Ad ministratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J H. A Bruna Redactieraad. C. J. v. Hootegem, Mr Dr A J J M Mes, Mr H. M. L. de Rechter L J v. 't Westende, P V M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 pe kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- 0.45 Incasso wordt berekend. 13 ct Postrek no. 278841. Vtttf God, Koningin en Vaderland bestell.) Losse nummers D/USRLtD VOÖR ZEES AND WOENSDAG 6 OCTOBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan. zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35 (Van onze parlementaire correspondent). voren te brengen. Derhalve trad ook prof. Oud (VVD) naar voren. Veertien ministers zaten ach ter de regeringstafel. Aan het einde van de eer ste debat-dag is de spanning eerder toe- dan af genomen. Want Romnie, zo verwacht men, zal mr. Burger en prof. Oud klare wijn schenken. En Burger en Oud waren scherp. DE LEIDER van de socialistische fractie, mr J-z Burger, heeft de algemene politieke beschou wingen over de Rijksbegroting - 1955 gistermid dag geopend met een agressieve rede aan het adres van de KVP. Hij stond lange tijd als enige op de sprekerslijst, want Romme, de katholieke staatsman bleef onbewogen op zijn bankje zit ten, en gaf iedereen éérst een kans het zijne naar Burger stelde: „Het gaat om de vraag of wij, PvdA, met een politieke partij mogen samenwerken, waarvan het democratisch beginsel in twij fel mag worden getrokken." Oud betichtte er de bisschoppen van, dat zij de Katholieken door het Mandement behandelen als onmondigen. We mogen echter aannemen, dat prof. Romme als politicus niet een maanwoord van het Kerkelijk Gezag zal gaan interpreteren. Op dit punt konden degenen, die spanning verwachten om het mandement, wel eens teleurgesteld worden. De spanning komt veeleer, zo menen we te mo gen profeteren, op het practische politieke beleid, met name ten aanzien van het tijdstip der belastingverlaging, de handhaving van de hoge ven nootschapsbelasting en het voornemen van de regering om een egalisa tiefonds voor de huren, dus een huurbelasting in te stellen. We hebben op deze praktisch - po litieke punten vanmiddag van de PvdA vernomen, dat van haar kant een vroe gere belastingverlaging dan per 1956 gezien zal worden als een aantasting van de zuil van sociale maatregelen, welke men in Nederland bezig is op te bouwen. Fel trok mr Burger van leer tegen het standpunt van de RK Werkgevers inzake de belastingpoli tiek. „Als de KVP zich achter dit standpun plaatst, dan wordt in feite het sociale program afgewezen", riep mr Burger dreigend. De heer Tilanus wees er later op, dat drie werkgevers organisaties hun standpunt terzake hebben kenbaar gemaakt en uit de re- DE REGERING heeft ten tweede ma le een ontwerp voor een zweminrich- tingenwet ingetrokken. Ditmaal ging het over een gewijzigd ontwerp. GENERAAL ELY, de Franse commis saris-generaal voor Indo-China is na geheime besprekingen in Parijs naar het Oosten teruggekeerd. SILVANO _AUTO (uit de zaak-Mon- tesi) is beschuldigd van valse getuige nis. Hij zou een getuige hebben over gehaald meineed te plegen. VOLGENS HET Indonesische bureau- Irian, werken er op Nieuw-Guinea guerillatroepen, die onlangs Hollandia in brand wilden steken. INDIA HEEFT geprotesteerd tegen 't geselen van een Indiase vrouw, die in Goa gedemonstreerd had voor vereni ging van Goa met India. DE EX-DIRECTEUR van een coöpera tieve aankoopvereniging uit Haarlem mermeer, die f 13.000 verduisterd had, is veroordeeld tot een jaar, waarvan 8 maanden voorwaardelijk* DE 500 STAKERS by Philips in Ko penhagen hebben geen gehoor gegeven aan de oproep van de arbitragecom missie om het werk te hervatten. DE POLITIE in Wieringerwerf heeft twee Leidenaren gearresteerd, die be schouwd worden als de daders van een reeks inbraken in de Wieringermeer en de Noordoostpolder. TWINTIG BRITSE politici, vakbonds leiders en geleerden zijn gisteren ver trokken voor een bezoek aan commu nistisch China, Praag en Moskou. VAN 1 NOVEMBER af zullen de En gelsen op hun reizen in het buitenland 2 maal zoveel mogen uitgeven als tot- dusverre. Als ze het hebben DE VROLIJKE Beieren hebben bij hun Octoberfeest in München, ditmaal 2.5 millioen liter bier ver zwolgen. Zij vermaalden 1.4 mil lioen gebraden worstjes, 1220 haantjes en 16 ossen. Allemaal re cords. EEN KLEINE veerpont over de IJssel is gisteren gekapseisd. Een vrachtauto, die de overtocht maakte, verdween onder water. DE KAPITEIN en 9 opvarenden van een Israëlisch schip, dat geschoten zou hebben op Egyptenaren, komen voor een Egyptische krijgsraad. OOK IN NEDERLAND zal men op 15 October het pionierswerk van de eer ste Engelse oorlogsverpleegster, Flo rence Nightingale, herdenken. IN RUIM 250 gevangenissen in Canada en de V, wordt Zondag a.s. „het feest van de goede dief" gevierd. GISTERMIDDAG is de derde natio nale bedevaart met 84 pelgrims, uit Roosendaal naar Fatima vertrokken. Leider is Mgr. v. d. Bom, Deken van Etten-Leur. TUSSEN ERMELO en Harderwijk is een auto, waarin een Nijkerks echt paar zat, tegen een boom gereden. Bei de inzittenden werden gedood. Het echtpaar had 6 kinderen. EEN RUSSISCHE delegatie, met Mo- lotov aan het hoofd, is in Oost-Berlijn aangekomen, om de 5e verjaardag van de Oostduitse republiek mee te vieren. de van de heer Tilanus bleek niet, dat de christelijk - historischen het met de PvdA eens zijn. Prof. Oud liet zich niet uit over de belastingkwes tie. We meenden echter een neiging te bespeuren naar de PvdA-stelling, dat het appeltje voor de dorst ge spaard moet zijn vóórdat de dorst er is. Met de huurverhoging gaat de PvdA accoord. mits geflankeerd door com pensatie-maatregelen en anderzijds door instelling van een egalisatiefonds PRIKKEN NAAR KVP De beschouwing van mr Burger was doorspekt van prikken naar de KVP. „Als er een ongekende arbeidsrust heerst, komt prof. Romme met e motie voor vrijere loonvorming. EVC en communisten hebben hiervan ge bruik gemaakt om te gaan ageren. De motie is zonder succes onder tafel ge werkt. De KVP schijnt de band met de PvdA als een zware kluister te wil len doen zien, naar welks verbre king reikhalzend wordt uitgekeken." De katholieke minister Cals kreeg een veeg mee over zijn onderwijs beleid, de katholieke ir Witte over zijn woningbeleid. „De bouwsubsi- dies moeten omhoog," verlangde mr Burger. De socialistische fractieleider her haalde de stellingen, dat het Mande ment de democratische vrijheid aan- Het is te verwachten, dat tijdens S de algemene beschouwingen 2 over de Rijksbegroting in de Tweede Kamer ,van regerings- zijde mededeling zal worden ge- J daan van de algemene beslis- 2 singen welke de ministerraad 2 heeft genomen ten aanzien van maatregelen tot een loonsver- hoging van maximaal zes pro- 2 cent. Verenigde Naties De agenda-commissie van de Alge mene Vergadering van de V. N. heeft zich met algemene stemmen uitgespro ken voor plaatsing van de jongste Rus sische ontwapeningsvoorstellen op de agenda. De commissie, die uit vijftien leden bestaat, stelde een beslissing over een ander Russische voorstel enkele dagen uit. Dit voorstel betrof een klacht te gen „zeeroversaanvallen" door natio- nalistisch-Chinese oorlogsschepen op vrachtschepen in de zeeën bij China. tast, dat de KVP een confessionele partij is, enz. „We erkennen het recht van de vrije keuze voor de kiezer, maar we er kennen niet het recht om een bepaal de politieke keuze in feite uit te slui ten". riep Burger met stemverheffing. Dit is een principiële kwestie voor hem, die wel eens kon doorspelen, tot in de kabinetsformatie. Want „de P vdA kan geen aantasting dulden van de vrije partijkeuze ten bate van de machtspositie van een confessionele partij." Vervolg pag. 2 De uitgever van een krant in Las Vegas (Ver. Staten) heeft een eis te gen senator McCarthy aanhangig ge maakt bij het staatsgerechtshof van Nevada. Hij-eist een schadevergoeding van 1 millioen dollar, omdat McCarthy hem in 1952 voor oud-communist heeft uitgemaakt. Een voorname assistent van de se nator, Francis Carr, heeft ontslag ge nomen om in dienst te treden van een particuliere vervoersonderneming. Carr was eerder in het jaar vrijge sproken van beschuldigingen volgens welke hij druk zou hebben uitge oefend op de legerautoriteiten, om een voorkeursbehandeling te verkrij gen voor zijn collega David Schine. Een Amerikaanse rabbijn, directeur van enkele anti-communistische orga nisaties, heeft zijn volgelingen opge roepen tot een mars naar Washington op 11 November, om de Senaat te vra gen de motie, waarin McCarthy be rispt wordt, te verwerpen. Deliler blijft sceptisch Het accoord is ondertekend In de zone „A" van Triëst, waar tot- dusverre de Engelsen en Amerikanen het heft in handen hadden, gingen gisteren de Italiaanse vlaggen omhoog. Schoolkinderen hielden optochten door de straten en muziekcorpsen speelden het Italiaanse volkslied. Het waren de bijverschijnselen van een accoord over het omstreden gebied tussen Italië en Zuid-Slavië, dat giste ren in Londen, ten huize van minister Eden is getekend. Triëst en omgeving worden verdeeld tusseh Italië en Zuid-Slavië, waarbij OPKLARINGEN Weersverwachting, geldig tot vanavond: J Zwaar oewolkt met nog slechts hier en daar wat lichte regen of J r motregen cn verspreide opklarin- - i gen. Matige Zuidwestelijke tot J Westelijke wind. Weinig verande t ring in temperatuur. f Vandaag: Zon onder 18.08 uur. J t Maan op 15.28 uur. Morgen: Zon J op 6.49 uur. Maan onder 0.27 uur. 0 Raadselachtig geval in de Domstad Een Utrechtse hotelier zit al een jaar lang tegen een raadsel aan te kij ken. Tijdens de najaarsbeurs van 1953 is in het hotel „Thalia" in de Dom stad een koffer in bewaring gegeven, die tot op de dag van heden niet is afgehaald. De hotelhouder maakte de koffer, toen er maar niemand om kwam, ein delijk open en hij vond daarin tussen een berg vuil wasgoed een klein ver mogen aan effecten, postzegels, Cana dese dollars en andere waardepapie ren. De meest voorkomende naam op de papieren is Tjaart Doornbos. De aanwezigheid van een smokkelriem in de koffer duidt erop, dat Tjaart (als het zijn koffer is) ook weieens ondeu gend is. Men vermoedt, dat de eige naar een naar Canada geëmigreerde Nederlander is, die na goede zaken overzee te hebben gemaakt, naar Ne derland terugkeerde. De politie pro beert één en ander nu uit te vinden. Zij werd eerst dezer dagen ingelicht. De regering van de Ver. Staten heeft in de sociale commissie van de V.N. haar instemming laten blijken met het plan van onze landgenoot Van Heuven Goedhart, hoge commissaris voor de vluchtelingen, om een fonds voor de vluchtelingen te stichten. Amerika wil een behoorlijke bijdra ge in dit fonds storten, maar deze me dewerking wordt afhankelijk gesteld van hetgeen de andere landen doen. De bijdrage wordt beperkt over een tijdsverloop van vijf jaar. In de algemene vergadering diende Tsjecho-Slowakije een ontwerp reso lutie in. waarin een beroep op alle leden-staten wordt gedaan om alle oorlogspropaganda te staken. Ttalië de stad zal krijgen. De zone B, die hoofdzakelijk door Slowenen wordt bewoond, blijft onder Zuidsla- visch bestuur. Het gebruik van de vrijhaven Triëst geschiedt gemeen schappelijk. De overeenkomst geeft aan Italianen en Zuidslaven aan weerskanten van de nieuwe grens het recht om desgewenst binnen een jaar naar de andere zone te verhuizen met medeneming van hun eigendommen. Zuid-Slavië krijgt van de zone „A" een strook van 11.5 vierkante kilome ter, met ongeveer 3000 inwoners. In de Italiaanse Senaat toonde men zich enthousiast over het bereikte accoord. Slechts de neo-fascisten eisen, dat ook zone „B" aan Italië wordt gegeven. In alle commentaren over deze over eenkomst, die ontegenzeggelijk de vrede in Europa ten goede komt wordt gezegd, dat het accoord getuigt van gezond verstand. Italië heeft een veer moeten laten, doordat zone B aan Z.- Slavië wordt gegeven. De regering- Scelba blijkt over moed te beschik ken, want geen enkele andere Itali aanse regering bleek tot een accoord op deze basis bereid. Tussen beide lan den blijven nu nog een visserij- en een handelsgeschil bestaan. Bondskanselier Adenauer heeft giste ren zijn verklaring over de Londense conferentie in de Bondsdag afgelegd. Duitsland was vrij atoomonderzoek en gebruik van atoomenergie voor bur gerlijk gebruik toegestaan, zo zei hij. Ook kon Duitsland vliegtuigen fabri ceren, uitgezonderd lange afstands bommenwerpers. Alle wapens, die de Duitse troepen no dig hebben, kunnen in Duitsland wor den vervaardigd. Adenauer werd lang durig toegejuicht, toen hij zei, dat de Bondsrepubliek ae wereld had getoond dat zij het reactionnaire nationalisme had afgewezen en iedere extremisti sche beweging de kop had ingedrukt. Bij het komende debat in de Bonds dag, zal Adenauer vooral van socialis tische zijde veel tegenkanting te ver duren hebben. De socialisten menen, dat de regering de rechten van het parlement heeft miskend, door de Bondsdag niet bijeen te roepen in de periode tussen de verwerping van het E.V.G.-verdrag door Frankrijk en de besprekingen in Londen. De liberale leider, Dehler, blijft pleiten voor een gesprek met Moskou, waarvan hij meer verwacht dan van conferenties met Washington. Een blad in Frankfort heeft de ver moedelijke toekomstige samenstelling van de nieuwe Duitse generale staf ge publiceerd. Generaal CruewK die Rommel indertijd opvolgde) zou op perbevelhebber worden. Gehlen zou chef van de spionnagediensten worden en Von Manteuffel (van de pantser troepen der Wehrmacht) zou benoemd worden tot staatssecretaris van Defen sie. Komend voorjaar zouden de eer ste dienstplichtigen kunnen worden opgeroepen. De Westduitse effecten beurzen reageerden gunstig op de te Londen genomen besluiten. Het oorlogsgedenkteken te El Alamein, dat wordt gebouwd in opdracht van de Imperial War Graves Commission, op het oorlogskerkhof, dat in de woestijn bij Cairo is aangelegd, nadert zijn voltooiing. Het gedenk teken wordt voor de commissie gebouwd aan de hand van het ontwerp van Sir Hubert Worthington en bestaat uit een kloostervormig gebouw gelegen aan de Noordzijde van het kerkhof van El Alamein. Aan de Zuidkant komt het klooster uit op een serie terrassen en bloem bedden, welke het pad naar het werkelijke kerkhof omzomen. Op het kerkhof staan verder de gedenksteen voor hen die vielen en het bekende „Kruis der Opoffering'' dat op ieder kerkhof, waar in de tweede wereldoorlog gevallen onderdanen van het Britse Gemenebest zijn begraven, is te vin den. Het uitzicht vanuit de Zuidzijde van het gebouw, da.t zowel een gedeelte van het kerkhof als het „Kruis der Opoffering" toont. Links de gedenksteen. CONCLUSIE VAN ADVOCAAT-GENERAAL: Arrest op 2 November De vier Amsterdammers, die beschuldigd werden van hulp aan de befaamde ontsnapping der zeven uit de Breda'se gevan genis, hebben onlangs een cassa tieberoep ingediend bij de Hoge Raad tegen het vonnis van het Bossche Hof, dat hen allen tot een half jaar had veroordeeld. De advocaat - generaal bij de Hoge Raad heeft gisteren tot verwerping van deze beroepen geconcludeerd. Om trent de verdachte Faber, wiens ver dediger had gezegd, dat hij zijn broer had willen bevrijden, wordt verklaard, dat Faber niet verplicht is geweest, om behalve zijn broer ook de zes andere oorlogsmisdadigers te helpen. Om die reden acht de advocaat - generaal, de door het Hof opgelegde straf op haar plaats. Op 2 November zal de Hoge Raad arrest wijzen. DUCLOS HAD HEM UITGELACHEN André Baranès, die bekend had, militaire geheimen aan de communis ten te hebben overgebracht, beeft verklaard, dat communistische leiders hem hadden uitgelachen toen hy aan bood volledige inlichtingen te ver schaffen van de nationale defensie raad. Baranès verklaarde, dat de waarne mende communistische leider, Jacques Duclos, geen belang stelde in zijn in lichtingen, omdat de communistische DEGEN, STEEDS MAAR REGEN en een tekort aan mankracht, gebrek aan arbeidsmogelijkheden dóór de regen, dat is de duivelskring, waarin het lot van de Nederlandse oogst en speciaal die van aardappelen en suikerbieten op het ogenblik verkeert. Onomwonden zeggen alle deskundigen: „Als het zo doorgaat, da: wordt de aardappeloogst een ramp van grote afmetingen." Door het natte weer is de oogst van vrijwel alle akkerbouwproducten verlaat. Hier door schuiven de arbeidsperioden, die men per product zo ongeveer nodig heeft meer en meer in elkaar. Normaal moet het overgrote deel van de oogst van consumptieaardappelen in begin October geruimd zijn. Nu zit gemiddeld 65 procent nog in de grond. Als het regent kan er niet gerooid worden en als de regen ophoudt duurt het gewoonlijk nog vry lang, voor de grond afgewaterd is De vorige week kon in de aardap pelvelden slechts 18 tot 28 uur oogst- werk worden verricht. Wanner de re gen op dit moment zou ophouden en dan vijf weken wegblijven, dan nog zou -en leger van 2500 man boven de bestaande bezetting en de reeds in geschakelde hulptroepen nodig zijn, om tot een matig oogstresultaat te ko men. Het is gezien deze berekenin gen niet vreemd, als er gesproken wordt van een dreigende ramp. De suikerbietenoogst is eveneens lelijk in het ongerede geraakt. Ook hier: de regen en het gebrek aan man kracht. Op veel plaatsen staat er nog graan buiten. Op 4 October hadden de suikerfabrieken met haar campagne moeten beginnen. Er werken echter slechts een paar fabrieken en dat op halve kracht.... Pas de volgende week zullen meer fabrieken kunnen gaan draaien. Men is op dit ogenblik zeker 'n 400.000 ton capaciteit ten ach ter. Hoewel men hier nog niet van een catostrofe kan spreken, zal de schade zeer aanzienlijk zijn. EEN RAMP Wat voor de suikerfabrieken geldt, dat doet het ook voor de fabrieken van aardappelmeel. De aanvoer stag neert, doordat er relatief veel te wei nig uit de grond komt. In de veenko loniale gebieden in Drente zijn oproe pen om arbeidskrachten in de kran ten geplaatst. Het aanbod was maar heel gering. De regen ontneemt ieder een de animo, om op 'n aardappelveld te gaan liggen. Alweer.... de duivels kring. Er moet geholpen worden. In de grote steden was er tot dus verre weinig liefhebberij. In Brabant en Zeeland schijnt de belangstelling iets groter te zijn. Studenten uit Tilburg hebben zich reeds voor werk aan het aardappelfront gemeld. Verder is het de NCB, die jongeren voor de oogst werft. In Overijssel werken patiënten uit een zenuw inrichting en volgens deskundi gen doen zij het uitstekend. Nogmaals: er is minsten 2500 man nodig om onze oogst te redden. Laat de oproepen niet tevergeefs zijn. Het is ons eigen voedsel voor de komende winter, dat uit de grond moet. Zij. die bereid zijn een ramp te helpen voor komen, kunnen terecht bij de arbeids- bureaux. Op pagina 2 vindt men nog nadere gegevens omtrent deze noodtoestand, meer in het bizonder op onze gewesten betrekking hebbend. Het Tweede Kamerlid Van dér W'ejj- Welbeschouwd zijn het alleen de paraplufabrikanten, die de af gelopen zomer een hemels ge schenk vonden. De Duitse para plufabrikanten lieten weten, dat zij sinds mensenheuge7iis niet zoveel regenschermen hebben verkocht als in de voorbije maanden. Aan de vraag was niet te voldoen, ook al werd er vijf tot achtmaal zoveel geprodu ceerd als in normale jaren Vooral herenparaplu's waren in trek. den heeft aan de ministers van Oorlog en van Marine en van Landbouw ge vraagd of het nu geen t(jd is militai ren in te schakelen. partij reeds een volledig verslag van de besprekingen van de raad had! Toen men vroeg van wie de com munisten deze inlichtingen ontvingen, antwoordde Baranès: „Het waren Zeer machtige personen, maar het is uw taak hen op te sporen". Roger Labrusse, trok eveneens zijn be kentenis in. Hij had tevoren verklaard, dat hij militaire geheimen aan Bara nès had verstrekt. Hij zei, dat hij Baranès wel als jour nalist kende en dat hij vrijer met hem dan met andere journalisten had ge sproken, omdat hij met Baranès „een zekere verwantschap van ideeën" over de linkse politiek had. Baranès bevestigde, dat Labrusse hem geen documenten had gegeven en dat hij alleen fragmentarische versla gen over de bijeenkomsten van de de fensieraad had ontvangen tijdens ge sprekken met Labrusse. Gisteren te middernacht is in de New-Yorkse haven een staking begon nen, waaraan door 25.000 leden van de vakvereniging van havenarbeiders wordt deelgenomen. De vakbond eist een loonsverhoging van acht cent per uur en één van twee cent per uur voor sociale bijdragen, met terugwerkende kracht tot 1 Octo ber 1953. Ook in Maart van dit jaar werd er in de New-Yorkse haven ge staakt. In Londen gaan 18.000 havenarbei ders hun tweede stakingsdag beginnen De havenarbeiders in Manchester, die een symbolische staking waren begon nen, zullen vandaag weer aan het werk gaan. „Vieren maken de kameraad," zeggen de mensen in Rus land, zoals wij beweren, dat zij de man maken. Nu is dat in de geperfectioneerde Soviet-staat geen gering probleem. Het offi ciële partijorgaan „Pravda" klaagde er deze week over, dat in Rusland de zomerkleren pas in de herfst voorradig zijn en dat de winterkleren pas in de winkels liggen, als de eerste blaadjes weer aan de bomen verschijnen. In het artikel van de „Pravda" werd verder ge zegd. dat verschillende kleding fabrieken in Moskot. goederen van slechte kwaliteit vervaardi gen, die de klanten in de win kels weigeren te kopen. Een fabriek had een order voor een partij kinderkleren gemaks halve slechts gedeeltelijk uit gevoerd, onder het motto: „Daar verdienen we te weinig aan." Een andere fabriek daarentegen had haar programma voor zo merkleren overschreden, maar ze pas in September afgeleverd.

de Stem | 1954 | | pagina 1