119.- Hereniging van DUITSLAND door geweld is uitgesloten Commissaris Didès was de man, die het gelag betaalde Londense overeenkomst heeft goede kans in Frankrijk AFTREDEN DE ENIGE WEG VOOR SOEKARNO Speelgoed van de typhoon Havenstakingen in Engeland breiden zich snel uit FRANKRIJK ERG IN TREK BIJ ,DE MENSEN VAN Baranès was ondergedoken in Benedictijner klooster Vandaag ondertekening van overeenkomst inzake Triëst r Douane in nieuw uniform Handgranaten op café-terras Saarkwestie is thans acuut Kardinaal Duca overleden Bekennen, of u wordt vervolgd Plechtigheid in embley Stadion Turpin bekent onder geween g4e jaargang DAGBLAD VOOR ZEELAND No. 21152 Voor God, Koningin en Vaderland |C&A hierin een grote voor zeer swagger in Jachtige teddy- IJpaca ombré". oie schaduw- |;ing van de en lichtere bnen gee(t het 1 Heet als bever- |Ruim model, doch nauw Inde mouw, Ihawlkraag. 38 t/m 46 Si Uitgevers Mij Neerlandia. elke werkdag Bureaux: Breaa, Tel: Redactie en Ad Uitgave Verschijnt Kasteelplein 11 ni«tralie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J J- H. A Bruna Redactieraad c J v Hootegem, Mr Ui A J J M Mes, Mr H M L de Hechter. L. j v. 't Westende, P V M Vercauteren. Abonnementsprijs Dij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post 6 55 per week (uitsluitend bij niet-post- t Ü.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers. 13 ct Postrek no. 278841 Waf DINSDAG 5 OCTOBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. l^n^TVwTde Zeeuwse Eilanden; GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG. Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Tweemaal achtereen zijn op een ca féterras in de stad Rabat (Marokko) granaten ontploft, die door opstandige elementen waren geworpen. Zes Ame rikanen en zeven Europeanen werden gewond. De daders ontkwamen. In Tunesië werden schoten gelost op twee Tunesiërs, die bekend stonden om hun pro-Franse houding. Beiden werden ernstig gewond. Tunesische veiligheidstroepen, die voor het eerst met vliegtuigen optra den, hebben ten Oosten van Sidi Zid 12 verzetsstrijders gedood. PERSCOMMENTAREN IN INDONESIË Zal ook Hatta heengaan Het feit, dat de Indonesische presi dent Soekarno een derde huwelijk heeft gesloten, blijft de gemoederen in Indonesië bezighouden. Het toonaangevende blad „Indonesia Raya" schrijft, dat aftreden van de president het beste zou zijn. Soekarno heeft de wetten van de Islam over heden, door de voorgeschreven perio de van 100 dagen tussen scheiding en VOOR DE bloemisterij staat een aan vullenede C.A.O. op stapel, waardoor alle arbeiders in deze bedrijfstak 6 pet loonsverhoging krijgen. TUSSEN 4 en 9 October zullen de Colombo-landen een voorstel tot toe lating van Japan overwegen. DOOR HET slechte weer dreigt er in geheel Oost-Europa een ernstig voed seltekort te ontstaan. DE EUROPESE bondgenoten van de V. S. hebben in één jaar tijd voor 612 milliard dollar aan de Amerikaanse troepen mogen leveren. PROF. DR. J. H. KERNKAMP heeft gisteren zijn ambt als gewoon hoog leraar in de letteren en wijsbegeerte te Utrecht aanvaard. DE JAPANSE eerste minister, Jos- hida, is voor een achtdaags officiëel bezoek aan Frankrijk, in Cherbourg aangekomen. DE VERZEKERDE bewaring van de heer J. Fabius hoofdredacteur van „De Nieuwsbrief" (verdacht van majesteit schennis) is met 2 dagen verlengd. ZATERDAG is een jongetje van één jaar oud in Rotterdam uit het raam van een vierde verdieping gevallen. Het kind overleed spoedig. De moeder zag het ongeluk voor haar ogen ge beuren. IN LONDEN verwacht men, dat de overeenkomst over de ontruiming van de Suez-kanaalzone binnen 10 dagen kan worden getekend. HET TOTALE aantal paratyphuspa- tiënten in Katwijk, Noordwijk en om geving is thans 294. I EEN GEVANGENE in Nieuw-Zee- land, die „eruit" wou, heeft twee kapotte tafelmessen, zeven lepels, een ballpoint, zes draadnagels en een paar stukken ijzerdraad inge slikt. Hij werd geopereerd en mag straks weer in de cel ALS GEVOLG van het neerstorten van een Frans militair vliegtuig in de buurt van Rijssel, zijn zeven personen om het leven gekomen. DE VIETNAMESE premier Diem heeft de generaals uitgenodigd tot deelne ming aan een nationale regering. De wensen van de generaals gingen niet zo ver. IN Z.O.-Engeland zijn twee Gloster Meteors tegen elkaar gebotst. De vlie gers wisten zich met hun valscher men te redden. DE NA VO-OEFENlNG ..Morning Mist" is ook weer voorbij. Volgens de bevelvoering ging alles als op rolle tjes. TEGEN 12 PERZEN, die beschuldigd worden van voorbereiding tot een communistische staatsgreep, is giste ren de doodstraf geëist. ZWAAR BEWOLKT Weersverwachting;, geldig tot vanavond: Zwaar bewolkt met vooral aan vankelijk enige regen of motre gen, later verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige Zuidwes telijke wind. Ongeveer dezelfde miidagtemperaturen als gisteren. Vandaag: Zon onder 18.10 uur. Maan onder 23.10 uur. Morgen: Zon op 6.18 uur. Maan op 15.28 uur. DE OVEREENKOMSTEN van Londen op zichzelf onbete kenende stukken beschreven papier beginnen vandaag tot leven te geraken, gestalte aan te nemen. Vanmiddag namelijk zal Bondskanselier Adenauer met een regeringsverklaring over „Londen" voor de Bondsdag treden. Hij kan bij voorbaat verze kerd zijn van de instemming van zijn coalitie. De socialisten zijn eerder van oordeel, dat de acte van Londen te weinig drang ver toont naar een nieuw initiatief tot onderhandelingen met de Sov jets over het herstel van Duitslands eenheid. De gedachte aan de Duitse eenheid beheerst overigens alle commentaren in de Bondsrepubliek. De Westelijke Grote Drie noemen de Westduit- se regering wel de enige representante van geheel Duitsland, maar wegen tot hereniging worden slechts vaag aangegeven. Vast staat, dat een hereniging door geweld, doordat zij op straffe van uit sluiting van hulp en misschien zelfs van sancties moet geschieden, uitge sloten zal zijn. Duitsland zou door een hete strijd om de eenheid in een maan landschap veranderen, waarin grenzen van geen belang meer zijn.... Men nieuw huwelijk van zijn derde vrouw niet in acht te nemen. Een te Bandoeng verschijnend blad, dat door een pleeg zoon van Soekarno wordt uitgegeven, schrijft, dat de president wellicht een paar jaar rust moet nemen. ,,AIs exponent van een zieke maat schappij, is Soekarno ook ziek", schreef het blad kort geleden. „Als wij zijn aftreden niet durven eisen, dan moeten wij zwijgen, anders zouden wij roddelaars zijn". Er gaan ook geruchten over een ont slagaanvrage van vice-president Hatta Zijn vijfjarige ambtsperiode loopt af en hij zou slechts willen aanblijven, als het volk hem daartoe uitnodigde. De zaak-Montesi INGRID BERGMAN WORDT VERHOORD De bekende filmactrice Ingrid Berg man en haar man, de Italiaanse re gisseur Rossellini, zullen worden ver hoord in verband met de zaak Mon- tesi. Ingrid Bergman zal worden verzocht het alibi te bevestigen van één der verdachten in deze zaak, Piero Pic- cioni, die beschuldigd wordt van dood slag op Wilma Montesi. BRABANTSE K. v. K. OVER BELASTING De Kamers van Koophandel en Fa brieken in Noord-Brabant hebben een adres aan de Tweede Kamer gestuurd waarin wordt gezegd, dat de aange kondigde verlaging van de omzetbe lasting, loonbelasting, inkomstenbelas ting cn vermogensbelasting, zo moge lijk reeds op 1 Januari a.s. moet wor den ingevoerd. Met betrekking tot de vennoot schapsbelasting wordt gezegd, dat ten minste het oude tarief van voor 1951, weer moet worden ingevoerd. KW ESTIE KASHMIR WEER IN V-RAAD Ook Israël vraagt bijeeiiroeping De premier van Pakistan heeft zijn Indiase collega, Nehroe, meegedeeld, dat de kwestie Kashmir wederom rijp is om voor de Veiligheidsraad te wor den gebracht. De directe onderhande lingen tussen India en Pakistan zijn op niets uitgelopen. Het geschil vergiftigt de betrekkingen tussen beide landen al langer dan ze ven jaar. Israël heeft om spoedige bij eenkomst van de V-raad gevraagd voor de behandeling van de blokkade van het Suez-kanaal voor schepen, die op weg zijn naar Israël. zoekt het liever in conferenties met de Russen. Behalve de socialisten, voe len ook de liberalen hiervoor. Hun lei der, Dehler, heeft gezegd, dat zulke besprekingen niet behoeven te wach ten op de verwezenlijking van de Lon dense plannen. Het Saarvraagstuk doemt ook nu weer in angstwekkende omvang op. Adenauers coalitie schijnt in de ver anderde situatie weinig meer te voelen voor Europeanisatie van het van ouds her omstreden gebied. Dat het Ruhr- gebied zijn historische taak van wa pensmidse van Europa moet opgeven wordt niet betreurd. Er wordt trou wens gedacht aan deelname van Duits kapitaal in de Franse oorlogsindustrie. In Europa liggen grote voorraden opgeslagen, waaruit West - Duitsland zijn bewapening zal ontvangen. De VS zullen de eerste uitrustingsstukken le veren, doch daarna zal Duitsland zijn voorraden uit eigen bronnen gaan be trekken. In Frankrijk verwachten regerings kringen, dat de nationale vergadering haar zegen aan de overeenkomst van Londen zal geven, wanneer deze in de komende dagen in behandeling komt. De houding van de 105 socialisten cn 87 Volksrepublikeinen (katholieken), zal beslissend zijn. De socialisten wil len de Sovjets nog een laatste kans voor onderhandelingen geven. Ook noemen zij het Saarprobleem als een soort zoenoffer, voor Wcst-Duitsland opnieuw bewapend kan worden. In alle commentaren wordt veel be lang gehecht aan de Britse toezegging om tot het jaar 2000 vier divisies cn een tactische luchtmacht (ruim 100.000 man) op het Europese vasteland te houden. Eisenhower sprak in dit ver band zelfs over een „grote triomf". De organisatie kan een der grootste diplomatieke resultaten van onze tijd worden. In Tokio is men nog steeds druk bezig de schade te herstellen die de typhoon „Marie" daar enige dagen geleden heeft aangericht. Het bruik bare materiaal wordt gesorteerd en de beschadigingen zo goed als mo gelijk gerepareerd. Soms is het echter ondoenlijk te reparerengetuige het huis rechts op de foto Op zeventigjarige leeftijd is in Rome overleden, kardinaal Francesco Bor- gongini Duca, voormalig Pauselijk in ternuntius in Italië. Door zijn over lijden is het aantal leden van het col lege van kardinalen teruggebracht tot 67. De kardinaal stierf aan een hartaan val, toen hij verbleef in zijn kamers in het paleL van de Congegratie van het Heilig Officie, waarvan hij lid was. Hij was sinds 1953 kardinaal. De kardinaal vierde gisteren zijn naamdag. Na een H. Mis te hebben op gedragen trok hij zich in zijn kamer terug, waar hij opeens onwel werd. Toen vrienden hem bezochten om hem geluk te wensen, vonden zij hem dood op bed liggen. Twee Amerikaanse militairen, die door Tsjechische grenswachters waren gegrepen, toen zij een patrouillegang maakten langs de Tsjechisch-Duitse grens, hebben over hun ervaringen in gevangenschap verteld. Zij werden gedreigd met gerechte lijke vervolging wegens spionnage, als zij niet terstond.... spionnage beken den. Zij hadden in een donkere cel gezeten en men had hen ondervraagd over bijzonderheden omtrent de atoomwapens in Europa. Kort geleden liet men hen weer vrij. BALANS VAN VIJF JAAR VRIJHEID Bij het vijfjarig bestaan van de Oostduitse republiek is in het Westen een lijst gepubliceerd, die men een inventarisatie van de ellende kan noe men. Er vluchtten 14 Oostduitse provin ciale ministers naar het Westen, vier staatssecretarissen en 25 parlements leden. Honderdduizend leden van de liberaal-democratische partij bedank ten en 70.000 van hen, kwamen even eens naar het Westen. Wegens politie ke misdrijven werden 20.000 personen gevonnist. Het spionnage-net van de Oostduitsers omvat 100.000 spionnen. De Aartsbisschop van Westminster, Kardinaal Griffin, kroonde het beeld van Onze Lieve Vrouw van Willesden tijdens de bijeenkomst ter gelegen heid van het Maria-jaar in het Wembley-stadion te Londen. Tachtig duizend gulden aan juwelen zijn in het kroontje gevat. Ruim honderd geschillen Gistermorgen hebben zevendui zend haven- en dokarbeiders in Londen zich gevoegd by hun vijftien duizend collega's, die sedert Vrijdag staken. Het betreft twee afzonderlijke stakingen, waardoor het werk op 230 schepen nagenoeg stil is komen te lig gen. Ene waarneming na de andere De mannetjes van Mars schynen aan Frankrijk voorkeur te geven by een bezoek aan de aarde. Nog steeds ko men uit alle delen van het land be richten over vl'egende schotels, sigaren e.d. binnen. Het laatste bericht komt uit een dorp in Noord-Frankrijk, waar twee jongens iets op de weg zagen liggen, dat op een grote molensteen leek. Roger Labrusse (foto links), één van de twee gearresteerde functionaris- sen. Beticht van schuldige nalatigheidis de secretaris-generaal van de Nationale DefensieraadJean Mons (foto rechts). WERKELIJKHEID schept dikwijls verrassender dingen, dan de stoutste fantasie vermag, dat is het gevoel dat de waarnemer bekruipt, by het zich verdiepen in het Franse spionnageschandaal. Sinds Baranès' arrestatie zijn grote gapende gaten in de legpuzzle gevuld kunnen worden. In een verhoor dat 15 uur duurde heeft hij bekend, geheime inlichtingen te hebben ontvan gen van Labrusse, die via een andere defensie-autoriteit, Turpin deze stuk ken in handen had gekregen. Baranès gaf deze geheime gegevens door aan de communisten. Deze veranderden er wat aan en bezorgden ze weer bij Ba ranès, die er vervolgens mee naar de politie liep. Baranès kreeg de gegevens soms van een tussenpersoon, die hij aanduidde als „meneer Charles". Deze geheimzinnige figuur is nog niet gevonden. Ook duister is de rol van het ra dicale parlementslid Hugues, bij wie Baranès, toen de grond hem te warm onder de voeten werd, onderdak kreeg. Het verloop van de zaak is aldus te reconstrueren. Al geruime tijd voor Mcndès France aan de regering kwam ontving Baranès geheime inlichtingen over de defensie van de crypto-com- munisten Turpin en Labrusse. Bara nès die tevens aanbrenger voor de po litie was (en mogelijk ook spionneer- de voor de VS, al wordt dit ontkend) gaf de inlichtingen ook aan Didès, wiens rol valt te herleiden tot die van de „komische Alte". Hij heeft grote stommiteiten begaan. De gegevens hadden onder meer be trekking op de Franse plannen in In- do-China, voor het geval de wapen stilstandsbesprekingen zouden misluk ken. Doordat de communisten in Ge- nève de Franse plannen precies ken den, was hun onderhandelingspositie sterk. In dit stadium komt de radicaal Hu gues op de proppen. Hij kende de journalist Baranès van de parlements vergaderingen en meermalen had de laatste gesproken over het feit, dat sommige hoge Franse ambtenaren niet betrouwbaar waren. Hugues, die in Baranès een oprechte patriot zag, advi seerde hem op een dag om hetgeen hij wist £&an de politie bekend te maken. Blijkbaar deed Baranès dat, maar daarna klopte hij bij Hugues aan om hulp, omdat hij communistische wraak vreesde. Hugues bood hem een schuil plaats aan in zijn buitenhuis in Nie- vre. Intussen las Hugues echter in de kranten, dat Baranès gezocht werd en hij ging naar Parijs om zich te zuive ren en Baranès aan te geven. DE VLUCHT De ondergedoken journalist kreeg er de lucht van, dat men hem op het spoor was en enkele uren voordat de politie arriveerde, nam hij een rode damesfiets weg en reed in de richting van de Zwitserse grens. De nacht van Zaterdag besloot hij door te brengen in een Benedictijner klooster te Pierre- qui-Vive, waar hij zich de gelaatsuit drukking van een bekeerling aanmat. De paters ontvingen hem gastvry, maar enkele uren later werd de „be keerling" reeds gearresteerd. Jean Mons, door wiens nalatigheid Labrusse en Turpin hun duivels werk konden bedrijven, toonde zich zeer ge schokt over het misbruik, dat twee van zijn ondergeschikten van het hen geschonken vertrouwen hebben ge maakt. Daaraan deed niets af. dat Turpin hem onder een stortvloed van tranen om vergiffenis heeft gevraagd. Voor Mons, die secretaris - generaal van de nationale defensieraad is, ziet het er bedenkelijk uit, sinds een vroe gere secretaresse van hem heeft ver klaard, dat zij herhaaldelijk de auto riteiten heeft ingelicht over de onbe trouwbaarheid van enkele harer col lega's. OVERVALLEN Didès heeft onbewust het spionna- gespel van de communisten meege speeld. Het was de bedoeling, dat de Franse autoriteiten zouden weten, dat de commupisten hun geheimen ken den. Daarom werd Didès met ..gecor rigeerde" geheime stukken blij ge maakt. maar ondertussen wist de overheid, dat de communisten goed in gelicht waren. Baranès beschouwt zich zelf slechts als een volmaakte com munist. Officieren van de Franse con tra - spionnagedienst hebben gisteren een overval gedaan op het huis van de communistisch gezinde politicus Cc D'Astier en op het kantoor van diens dag blad „Liberation", waaraan Ba ranès als journalist verbonden was. Het is niet onmogelijk, dat de politie in verband met deze zaak ook Maurice Thorez, de Franse communistenleider zal verhoren. Thorez is gisteren uit de Sovjet-Unie teruggekeerd. „Kleine, vreemde mannetjes" ston den er om heen. Toen zij de jongens bemerkten, „stegen zij onmiddellijk op". Ook bij Lusignac hebben vijf men sen een buitenaards vliegtuig op de grond zien liggen. Na enkele minuten steeg het verticaal omhoog. Volgens alle waarnemers zijn de pi loten van dergelijke verkeersmiddelen schuw, maar er zijn er verscheidene gezien, sommige zelfs van dichtbij, als men de berichten, die uit verschillen de plaatsen komen, mag geloven. PRINS BERNIIARD IN NOORD-TRANSVAAL Ook in de Noordtransvaalse stad Pietersburg hebben honderden Prins Bernhard een hartelijke ontvangst be reid. Een uur lang sprak de Prins met Nederlanders en een viertal kinderen in Volendammer klederdracht bege leidden de Prins. Donderdag gaat de Prins naar Johannesburg. De 7000 man, die gisteren het werk neerlegden willen kracht bijzetten aan hun argumenten in ruim 100 arbeids geschillen met hun werkgevers. Daar onder is de eis tot afschaffing van overwerk. Achtduizend anderen sta ken, omdat er op een scheepswerf vijf electriciens werden ontslagen wegens slapte in het bedrijf. De laatste sta king breidt zich snel uit. Ook in Man chester begonnen tweeduizend arbei ders een staking, welke echter niet of ficiëel is. Verenigde Naties TEVREDENHEID OVER SOVJET-VOORSTEL In de algemene vergadering van de V. N. heeft de Franse afgevaardigde, De Beaumont de tevredenheid van zijn regering vertolkt over de ontwa- peningvoorstellen van de Sovjet-Unie. Hij noemde deze „een eerste stap vooruit". Volgens hem verdienen de voorstellen de aandacht van de V. N. De Beaumont zei verder, dat Frankrijk voort zal gaan met het inlossen van de beloften van zelfbestuur voor Ma rokko en Tunesië, zonder echter zijn verantwoordelijkheden in die gebie den met anderen te willen delen. Ook andere afgevaardigden hebben het Sovjet-voorstel een bemoedigend be gin van toenadering genoemd. Zo heeft de Britse minister van Staat Selwyn Lloyd verklaard, dat Gr.-Brittannië bereid is de jongste Russische ontwapeningsvoorstellen naar hun verdienste te behandelen. In de voorstellen wordt aangedrongen op ontwapening in phasen, gevolgd door een verbod van atoomwapens. Italië neemt de zóne „J" over De kwestie Triëst is de laatste maan den geheel in de schaduw geraakt van de grotere problemen van onze ver deelde wereld. Niettemin is er ook met betrekking tot dit vraagstuk het nodige gedaan. Tot veler verbazing werd gisteren verklaard, dat vandaag in Londen een accoord over Triëst door Italië en Zuid Slavië zal worden getekend. Binnen 14 dagen zullen Italiaanse troepen Triëst binnen trekken en daar de marine-eenheid van Italië ontmoe ten. Op hetzelfde moment of iets la ter zal het Amerikaanse garnizoen de stad verlaten. Troepenverplaatsin gen zijn nu reeds gaande. Het betreft hier de overname door de Italianen van de zone ,.A" die door de Britten en Amerikanen werd bezet. De overeenkomst, welke hedenmor gen wordt ondertekend, is geen ver drag, daar de juridische status van Triëst niet kan worden gewijzigd zon der toestemming van de Sovjet-unie. Parlementaire bekrachtiging is derhal ve in beginsel niet vereist. Niettemin wordt verwacht, dat de Italiaanse pre mier Scelba, te dezer zake de ver trouwenskwestie zal stellen. Het bovenstaande kaartje laat de ligging van Triëst ten opzichte van Italië en Zuid-Slavië zien. yyOG voor het eind van dit jaar zullen alle Nederlandse dou ane-beambten in een nieuw uni form gestoken zijn. Voor smok kelaars is het van belang om te weten, dat de bekende grijs groene kleur gehandhaafd blijft (stel u voor. dat de douane in 't rood gekleed ging!) De enige verandering betreft namelijk de stof zelf. Tot dusverre droegen de douane-mensen uniformen uit Nederlands laken gemaakt, maar dit goed sleet te snel. Daarom heeft men de Belgische industrie met de opdracht vereerd, om uniformen van dezelfde kleur te maken, maar dan uit whip cord. De nieuwe pakjes komen langzamerhand binnen, en bin nen enkele maanden zullen de douane-beambten er weer uit zien om door een ringetje te halen.

de Stem | 1954 | | pagina 1