WEST -DUITSLAND krijgt zelfbestuur VANDAAG VERKLARING TE LONDEN: Ook over bewapening is men het nu vrijwel eens D Aantal slachtoffers tot 17 gestegen Vorstendom „Outer Baldonia" weert angstvallig de dames - WYSJINSKY DOET EEN CONCESSIE Zes maanden voor N.E.S.B.-leiders Begin 1955 weer Duitse militairen Fors debat in de Bondsdag Droeve stoet ,.Geen ruzie meer naar Grace Berleur HOGE FRANSE AMBTENAREN KLAPTEN UIT DE SCHOOL Explosie in chemische fabriek PARADIJS VAN DE VISSERS Mevrouw Charnaya sprak er schande van Nog 794 vermisten Ted May begraven VERHOGING SOCIALE UITKERINGEN MET 6 PROCENT Nog 4 Nederlanders in arrest Chrissemeuje105 jaar DE gids van de gemeentegrot te Valkenburg, de heer Ar- mand Vijghen en een 60-jarige ongehuwde Belgische vrouw zijn Vrijdag in het ziekenhuis te Heerlen aan hun verwondingen overleden. Het totale aantal do den van het busongeluk is daar mee tot 17 gestegen. In het zweet huns aanschijns r DAGBLAD VÓÓR ZEELAND ft Generaal Gruenther moet vorming van WehrmachG voorkomen De busramp te Valkenburg Baranès is nog zoek Stichting van de Arbeid adviseert Concert gebouworkest vertrok naar Y.S. Friction voor kapperswoning 1"%^ ryTTf' a5T-• 11 Uitgave N. V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda. Kasteelplein 11. Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J J. M. Mes, Mi H. M. L. de Hechter, L J. v. t Westende, P. V M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij n>et-Post; bestell.) f 0.45. incasso wordt prekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 378841. Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 2 OCTOBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. pTrca., voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telerotestraat 189, Telefoon 2861 GOES, Westsingel, Telefoon 2230 OOSTBURG^Nieuwstraat 4L_Tel_no:^35) E VERENIGDE STATEN, Frankrijk en Engeland - zo werd Vrijdagmiddag in Londen bekend gemaakt - zullen vandaag op het middaguur West-Duitsland in een gezamenlijk opgestelde verklaring souve- reiniteil beloven en zo goed als onmiddel lijk afstand doen van hun rechten als be zettende mogendheden. In de tijd dat de souvereiniteit nog niet is overgedragen, zullen de bezetters liet ge bruik van hun bevoegdheden lot een minimum beperken en er alleen nog ge bruik van maken in overleg met de West- Duitse regering. Voor het einde van dit jaar zouden definitieve overeenekeomsten worden opgesteld. Gerechtshof eist De leiders van de N.E.S.B., Paul van Tienen en Mr. Wolt huis, hebben gisteren terechtge staan voor het Gerechtshof te 's-Gravenhage. De Hoge Raad had de zaak naar dit Hof terug gewezen, omdat naar zijn mening de feitelijke werkzaamheden van de NESB onderzocht hadden moe ten worden en niet alleen het stre ven §n de ideale vorm van deze or ganisatie. Het Gerechtshof had, na het aanvankelijke vonnis van de Rechtbank (twee maanden) tot vrij spraak geconcludeerd. De procureur-generaal achtte het zonneklaar, dat de NESB het streven van de N.S.B. wilde voortzetten (on danks de verklaringen van enkele bui tenlandse getuigen) en hij eiste tegen beide verdachten een gevangenisstraf van 6 maanden, met bevel tot onmid- delijke gevangenneming bij de uit spraak. Op 15 October zal het Hof arrest wijzen. DE LAATSTE stoomlocomotief van de Nederlandse Spoorwegen zal in 1958 voorgoed op stal worden gezet. Aldus een mededeling van Ir. Koster. HET AMERIKAANSE squadron, dat op het vliegveld Soesterberg wordt gestationneerd en dat waarschijnlijk uit dagjagers van het type „Sabre" bestaat, zal half October in Neder land arriveren. NA STALINS DOOD is in Moskou en andere Russische steden een golf van misdaad en dronkenschap ontstaan, die de Sovjet-regering tot drastisch optreden noopte. Dat schrijft de Mos- kouse correspondent van de New- York Times. EEN KORPORAAL in het Amerikaan se Texas is tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld wegens samen werking met de vijand en het aan brengen van medegevangenen in een Koreaans krijgsgevangenkamp. IN AMERIKA is men erin ge slaagd, een atoombatterijtje te vervaardigen van 4 bij 3 centime ter, dat krachtige electrische stroom levert. Het is echter nog te duur voor het dagelijkse ge bruik. EEN LOGGER, die bij Doggersbank viste kreeg een stortzee overboord, die een jonge visser acht meter wegslin gerde. De knaap kreeg een hersen schudding. EEN ALLEENWONENDE heer in Bussem werd dood in zijn badkamer aangetroffen. De gashaard bleek de fect te zijn en de badkamer had zich met gas gevuld. OP DE LANGE VIJVERBERG in Den Haag zal Koningin Juliana op 14 Oc- ber een monument onthullen van Jo- han van Oldenbarneveldt. EEN NIEUWE GRONDWET, die in Nigeria van kracht is geworden, geeft Engelands grootste kolonie de kans, in 1956 zelfbestuur te krijgen. VOOR EEN opleiding tot helicopter- piloot zullen in de loop van de ko mende maanden 55 man personeel van de Kon. Luchtmacht naar Amerika gaan. EEN 43-JARIGE broodbakker uit Zaandam botste met zijn bakfiets te gen een trailer. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij even later overleed. DE MINISTER VAN OORLOG is ge adviseerd, de wedden van het gehele militaire personeel en ook van de ge pensioneerde militairen met 6 procent te verhogen. Overwegend droog j Weersverwachting, geldig tot vanavond: 2 Overwegend droog weer met la- 2 ter op de dag enkele verspreide 2 opklaringen en hogere tempera 2 turen dan gisteren. Matige wind 2 usoen Zuidwest en Zuid. Vandaag. Zon onder 18.17 uur. 2 Maan onder 20.14 uur. Morgen: 2 Zon op G uur. Zon onder 18.15 2 uur. Maan op 13.39 uur. Maan on 2 der 21.40 uur. Maandag: Zon op 6.44 uur. Maan op 14.24 uur. Ten aanzien van de herbewapening van de Bondsrepubliek zou, volgens de laatste berichten, eveneens overeenstemming zijn bereikt. Een Engelse woordvoerder echter verklaarde Vrijdag avond, dat enkele vraagstukken nog 0111 een oplossing vroegen. Hij was van mening, dat die vandaag gevonden zou kunnen worden. West-Duitsland zou toetreden tot de huidige uit veertien lan den bestaande Atlantische Verdragsorganisatie en een Brusselse organisatie van zeven landen, met bevoegdheid om een half miilioen soldaten op de been te brengen, namelijk 12 divisies, een tactische luchtmacht en marine-eenheden. nietiging zullen worden vervaardigd in gebieden die als „strategisch kwets baar" zyri geclassificeerd. Grote con ventionele wapens zullen onder streng toezicht worden vervaardigd. 4. Behalve haar permanente com missie met een hoofdkwartier te Lon den zal de Brusselse groep een Raad van Ministers en een Raadgevende Vergadering hebben. De laatste, be staande uit parlementsleden van de zeven aangesloten landen Engeland, Frankrijk, België, Nederland, Luxem burg, West-Duitsland en Italië zal eens per jaar vergaderen, waarschijn lijk in het gebouw van de Raad van Europa te Straatsburg. ONVERWACHTE HEDEN. MOEILIJK- Integratie van de Duitse troepen mot tie andere formaties van het Atlantisch Pact, zodat zij niet tot een nieuwe „W'ehrmacht" kunnen worden, zal de taak zijn van gene raal Alfred Gruenther, de opper bevelhebber in Europa. De eerste Duitse soldaten als de Franse Nationale vergadering tenminste het nieuwe plan goed keurt.zullen in het begin van het nieuwe jaar in uniform verschijnen. In Londen is men van mening, dat de Ministers nog voor Zondagavond overeenstemming zullen bereiken over alle vraagstukken en dat zij dit ac- coord in een gezamenlijke verklaring zullen neerleggen. Als de moeilijkheden, waarvan Vrij dagavond werd gerept, niet onoverko- menlijk blijken, zal het overleg totnu- toe ongeveer in de volgende besluiten resulteren: 1 De uitgebreide groep van Brussel - de Westerse Unie zal de beperkin gen naar boven van de omvang der nationale strijdkrachten op het vaste land vaststellen en de productie van alle grote wapens coördineren. 2. Een nieuw uitvoerend lichaam, op te richten door de groep, zal wa pens en uitrusting onder de Europese leden verdelen naar rato van de om vang der strijdkrachten. 3. Geen wapens voor massale ver- Vrijdagavond zag het er nog even naar uit, dat de conferentie voor een nieuw obstakel zou komen te staan. Mendès France hield tot groot onge noegen van Eden en de andere minis ters, plotseling weer vast aan zijn oor spronkelijke plan. Volgens een Engel se woordvoerder zou daardoor de Duitse herbewapening weer geheel op losse schroeven gekomen zijn. Een officiëel communiqué echter sprak van goede resultaten en van 'n spoedige overeenstemming, die te ver wachten zou zijn. Het was bekend, dat er nog geen accoord was bereikt over het bureau voor de wapenproductie, dat de Franse premier voorstond. Men achtte dit echter (voordat Mendès France opnieuw tegensputterde) een bijkomstig bezwaar. De nogal heftige debatten, in de laatste vergadering van Vrijdag, ein digde met de opmerking van Eden: „Laat ons hopen, dst de avond wijs heid brengt". Het avond-communiqué wettigt, zo als gezegd, echter de verwachting, de Ministers de starre houding van Men dès France niet als 'n nieuwe hinder paal zien voor een spoedig accoord. De bereikte resultaten zijn daarvoor te belangrijk. De West-Duitse Bondsdag is voor Dinsdagmiddag bijeenge roepen om een verklaring van Dr. Adenauer over de resultaten van de Londense conferentie te horen. Of deze verklaring ter stond gevolgd zal worden door een debat, staat nog niet vast. De bondsdag zelf zal daarover hebben te beslissen. Wel is vandaag in Bonn al wel gebleken, dat aan Dr. Adenauer de critiek uit de eigen coalitie niet bespaard zal worden, ook wanneer hij op een gunstig resultaat zal kunnen bogen. Dr. Thomas Dehler, de leider der Liberale fractie in de Bondsdag, heeft namelijk voor de pers in Bonn een massieve aanval op het beleid van Adenauer gericht. Hij schreef het succes van de Londense conferentie en het toetreden van Engeland tot de continentale verdediging geheel en al op rekening van Mendés France. Dehler is, evenals de socialisten, van mening, dat men eerst overleg met de Sovjets had moeten plegen, alvorens Duitsland te bewapenen....! Bao Da decreteert: Bao Dai, het Vietnamese staatshoofd heeft van 't Zuiden van Frankrijk uit 'n telegram aan Gen. Nguyen v. Hinh gezonden, waarin hij hem vraagt, zijn geschillen met de premier bü te leg gen en zitting te nemen in het Kabi net. Soortgelijke boodschappen zijn ge zonden aan de voormalige Minister van Defensie, Generaal Nguyen van Xoean en een andere tegenstander van de regering, generaal Leven Vien. Het geschil tussen premier Ngo Dinh Diem en stafchef Generaal van Hinh begon drie weken geleden, toen de laatste weigerde zijn bevoegdheden over te dragen en met verlof naar Frankrijk te gaan. Vjjftien Belgische slachtoffers zijn Vrijdagmiddag in een lange stoet van lijkwagens van het Maastrichtse zie kenhuis St. Annadal overgebracht naar Grace Berleur. Dit transport ge schiedde zonder enig plechtig rouw betoon. De Maastrichtse gemeentepo litie zorgde voor een geleide. Bij aankomst te Grace Berleur wer den de kisten met de stoffelijke over schotten opgebaard in een chapelle ardente. welke in de bewaarschool is ingericht. In de loop van de avond en vanmorgen, zou aan de bevolking gelegenheid worden geboden'de laat ste eer aan de slachtoffers te bewij zen. Zoals gemeld zal vanmiddag de be grafenis plaatsvinden. Van Nederland se zijde zullen hierbij aanwezig zijn HET „LEK" IN DE VERDED1GINGSRAAD Twee hooggeplaatste Franse ambte naren hebben bekend, inlichtingen i over vergaderingen van de Fran- jse Verdedigingsraad te hebben laten j „uitlekken". Zij legden die verklaring j af, na een verhoor op het bureau van j de Minister van Binnenlanse Zaken, j Mitterand. Het verhoor vond plaats in tegen woordigheid van de hoofden van de veiligheidsdienst en de contra-spionna- ge en het duurde de hele nacht. Vrij dagmiddag zijn de ambtenaren in kwestie overgebracht naar het Mili taire Gerechtshof in Rueilly, in het Oosten van Parijs. Nederlands oudste ingezetene wordt vandaag 105 jaar. Het is de weduwe Christina Karncbcek-Backs, die in haar woonplaats Eibergen, in de Gel derse Achterhoek, bekendheid geniet als „Chrissemeuje". Bekendheid geniet" is eigenlij't wat veel gezegd. Want Chrissemeuje wou, dat ze wat minder bekend was. Ze moet vandaag optreden voor de tele visie-camera, maar nergens heeft ze meer het land aan dan aan publici teit. De 105-jarige heeft diepe plooien in het gezicht, maar dat is dan ook het enige teken van haar ouderdom. Ze is no'' uitstekend ter been en als ze zij het schillen van aardappelen of bij het kousen stoppen kan hel pen,zal ze dat niet laten. Een geregeld leven, zegt ze. Dat is het voornaamste. En ze houdt zich daar aan. Er kan gebeuren wat, wil, maar Chrissemeuje gaat iedere avond om 9 uur naar bed. Twee arbeiders gedood Bij een ontploffing in de chemisch- pharmaceutische fabriek van de N.V. van Ommen te Vaassen zijn Vrijdag middag twee arbeiders gedood. Direct na de ontploffing, die in het fabriekje een grote ravage aanrichtte, brak brand uk. De brandweer van Vaassen werd onmiddellijk gealar meerd, doch kon niet verhinderen, dat het gehele fabriekje uitbrandde. De veroi lukte arbeiders zijn W. van Velzen en H. Vos. Van Velzen was gehuwd en laat een vrouw en een kind achter. De eigenaar van de fabriek, de heer H. van Ommen, alsmede twee andere personeelsleden werden gewond. Een van de ondervraagden was Re- né Turpin. Hij is verbonden aan het Secretaris-Generaal van de Verde digingsraad. De ander, Roger Labrus- se, is afdelingschef van dit secreta riaat. Beiden hebben de afgelopen ja ren diverse hoge posten bekleed op de regeringsbureaux. Min of meer is de geschorste poli tie-commissaris, Jean Didès, door de verklaringen van beide ambtenaren in het gelijk gesteld. De documenten, die hij van zijn tipgever Baranès heeft ge kregen, moeten zonder twijfel echt zijn. Een raadsel is nog de verdwij ning van Baranès, maar als men in overweging neemt, dat de communis ten een wrok tegen hem moeten heb ben wegens zijn „verraad", wordt de zaak toch al minder duister. Kent u het vorstendom Outer Baldonia? Natuurlijk niet. Maar laten we u dan vertellen, dat het in 1949 werd gesticht, toen een advocaat uit Washington, mr Russel M. Arundel, het eilandje van die naam aankocht. Het ligt in de Atlantische Oceaan vlak bij de Zuidelijke punt van de Canadese provincie Nova Scotia. Arundel betaalde er minder voor dan de meeste Amerikanen betalen moeten voor de grond waarop zij hun huis willen bou wen. Het eilandje is nog steeds Canadees bezit. KOMT U MAAR EENS KIJKEN Arundel wilde het eiland, dat toen bekend was onder de naam „Outer Baldy" vanwege de kale rotsen die het kenmerken, graag bezitten om het tot een basis maken voor liefheb bers van zeevisserij die, als hij zelf, in die streken op tonijn plegen te ko men vissen. De laatste honderd jaar is het eilanu onbewoond geweest. Kort nadat hij het kocht had, maakte Arundel met een stalen ge zicht bekend, dat het eiland voortaan te boek zou staan als „het Vorsten dom „Outer Baldonia". Hij verklaarde zich zelf „stichter der heersende dy nastie", stelde een „Onafhankelijk heidsverklaring' op en maakte zelfs een „Grondwet".... Voorts maakte Arundel bekend, dat geen vrouwen op het eiland toegela ten zouden worden....; dit, om de be zoekende vissers te vrijwaren tegen de ergernis van „scherpe en boze ton gen...." Bovendien, omdat vissers nu eenmaal bekend staan ais geneigd om, als het even kan, hun eigen taal, het visserslatijn, te spreken, gaf hij hun het recht en privilege om te liegen over hun prestatie als vissers... En tenslotte beloofde hij hun vrijdom van politieke discussies en gepraat over oorlog. Alle bezoekers zouden worden ge classificeerd als „onderhorige prin sen" of als „admiraals", maar. waar schuwde hij, ieder die blijk gaf van gebrek aan humor, zou zonder veel omslag worden verbannen. In de Engelse en Duitse pers ver schenen over dit geval verhalen en die heeft men blijkbaar ook in Mos kou gelezen. Een zekere mevrouw L. Charnaya schreef in de „Litteraire Gazet", een te Moskou verschijnend blad: „Het niets vermoedende vissers volk van het eiland was van de ene dag op de andere onderdaan gewor den van een machtsdronken kapita list". Verder verzekert deze dame, dat die onderdanen beestachtig worden mis handeld. Ze zün dus ook in handen gekomen van een gewetenloze „Füh- rer", die gedecreteerd heeft, dat zijn onderdanen „de ethiek en de zedelij ke wetten der mensheid" met voeten moeten treden. Arundel pareerde deze aanval door een invitatiebrief aan mevrouw Char naya te schrijven, waarin hij haar verzocht de eerste vrouwelijke gast op zijn eiland te zijn ter gelegenheid van een wedstrijd in tonijn-vissen in Sep tember en October 1954. De invitatie, in 't Russisch vertaald, werd eind 1953 aan haar verstuurd. Tot op heden is nog geen antwoord van mevrouw Charnaya ontvangen. „De uitnodiging", verklaarde Arun del dezer dagen, „is nog steeds van kracht. De veertig beestachtig behan delde inwoners van Outer Baldonia zullen zich gaarne opmaken om de Russische vrouw, die met woord, zij het nog niet metterdaad, voor hen in de bres is gesprongen, op waardige wijze te ontvangen, zodra zij besloten heeft hun een bezoek te brengen". de Commissaris van de Koningin in Limburg en de burgemeester van Val kenburg, de heer F. Breekpot. DE RAMP IN JAPAN De Japanse Nationale Spoorweg maatschappij heeft meegedeeld, dat 794 opvarenden van de veerboot „Doya Maroe", die Zondag bij Hakodate in een wervelstorm omsloeg, nog vermist worden. Van 335 personen staat vast, dat zij het leven hebben verloren. Ruim 150 boten zoeken nog op de plaats van het onheil. Maar begeleid door scheldtirade Een voorstel van Wysjinsky in de Assemblée der V.N., om in onderling overleg de bewape ning te beperken, is door Wes terse diplomaten met minder reserve ontvangen dan eerder gedane voorstellen van de Sov jets. Zoals reeds in een deel van onze op lage gemeld, stelde Wysjinsky voor, atoomwapens en andere wapens tot massavernietiging te verbieden, de conventionele wapenvoorraden aan zienlijk te verminderen en een inter nationaal orgaan in het leven te roe pen, dat op deze maatregelen toezicht moet houden. Het plan van de Russische vertegen woordiger bij de V.N. is gebaseerd op een Brits-Frans voorstel, dat in Juni jl. in de bewapeningscommissie van de V. N. werd ingediend. De Russen zijn nu blijkbaar afgestapt van hun eis om eerst de atoomwapens af te schaffen en daarna eerst over de rest van de bewapening te gaan praten. Het voorstel, aldus de Engelse afge vaardigde Selwyn Lloyd, zal ernstig bestudeerd worden. De redelijke indruk, die het plan van Wysjinski maakte, werd jammer genoeg voor een deel weggenomen door een scheldtirade van de Sovjet afgevaardigde tegen alles wat met Amerikaanse en West-Europese poli tiek had te maken. Het stoffelijk overschot van de Ka naalzwemmer Ted May, dat op het strand bij Castricum aanspoelde, is gisteren ter aarde besteld. Men had inderdaad zekerheid gekregen, dat men hier met het lichaam van de verongelukte zwemmer had te doen. Vier uur na de begrafenis, arriveer de de broer van May, Albert, in het dorp. GRENS ZIEKTEWET OP f. 6000- Jn verband met de jongste nood maatregel heeft de Stichting van de Arbeid de Minister van Sociale Zaken geadviseerd, de loongrens van de invaliditeits- cn ziektewet tot f 6000.te verhogen. De huidige loongrens van de werkloosheidswet zou gehandhaafd moeten blijven. Ook wordt voorgesteld, in de in validiteitswet de intredegrens tot f 3600.te verhogen. Voorts wordt voorgesteld de maxi mum-uitkeringen van de Noodwet- Ouderdomsvoorziening voor ge huwde mannen in alle gemeente klassen met f 72.(twee en zeven tig) en voor ongehuwden in alle ge meenteklassen met f 42 (twee en veertig) te verhogen. Teneinde enig soulaas te bieden aan een gedeelte van de zgn. vergeten groepen wordt tevens aanbevolen de maximum-grenzen van het zgn. eigen inkomen voor gehuwde mannen te stellen op f 2000.(tweeduizend) voor de eerste gemeenteklasse en op daarmede corresponderende bedragen voor de overige gemeenteklassen. Voor ongehuwden zou in de eerste gemeen teklasse deze grens op f 1350 (dertien honderdvijftig) dienen te worden ge steld en in de overige gemeenteklassen op daarmede corresponderende bedra gen. Aanbevolen wordt dat voor trekkers v. invaliditeits- en ongevallenrenten de rente inclusief de daarop verleende IN DJAKARTA Het totaal aantal Nederlanders, dat Dinsdag in Djakarta gearresteerd werd, blijkt 10 te zijn. Behalve de reeds genoemden werden die dag nog aangehouden: J. van der Struys, ge- pensionneerd sergeant van het KNIL, C H. Wedding, gepensionneerd KNIL- sergeant. L. J. van Aken, voormalig milicien bij het KNIL, thans werkzaam als waker bij het Hoge Commissariaat in Djakarta en H. Maas, gepension neerd KNIL-fourier. Het hoofd van de Consulaire Afde ling van het Nederlandse Hoge Com missariaat is er nog niet in geslaagd gegevens te verkrijgen over de rede nen van de arrestaties. bijslagen met zes procent worden verhoogd, terwijl ook inzake de lo pende respectievelijk tijdelijke uitke ringen. ingevolge de Ziektewet en de Ongevallenwetten tot zekere verho gingen wordt geadviseerd. Met betrekking tot de kinderbij slagen is het stichtingsbestuur, in af wachting van nader beraad over de principiële aspecten van deze voor ziening van oordeel, dat de recente Ioonsmaatregel dient te leiden tot een verhoging van de uitkeringen met zes procent. Maar de moeite ivas vergeefs Een 250 kg. wegende brandkast, die Maandag jl. uit een fabriek aan de Vredenhofweg in Amsterdam werd gestolen, is door de recherche gevon den bij een van de drie mannen, die van de diefstal verdacht worden. De brandkast, die in hoofdzaak ge bruikt werd voor het opbergen van de kantoorboeken en maar een bedrag van 480 gld. bevatte, werd door de mannen per bakfiets naar het huis van een hunner vervoerd en daar naar drie hoog gebrcht. De kast was daar met een breekijzer opengescheurd. De drie mannen, van wie in het politie rapport wordt opgemerkt: „de daders waren nog nieuwelingen in het vak", hadden de helft van het geld opge maakt. De kantoorboeken hadden ze netjes bewaard. De leden van het Concertgebouwor kest zijn gisteren vertrokken voor hun tournee van tien weken door de Ver enigde Staten. Met de trein ging het naar Rotterdam en daar heeft het ge zelschap zich ingescheept op „De Rijn dam" voor de ^rote overtocht. Vertegenwoordigers van de rege ring, van het Amsterdamse gemeente bestuur en van allerlei verenigingen en instanties, die het orkest een goed hart toedragen, waren op het station present. Koningin Juliana gaf in een boodschap het orkest haar beste wen sen mee. En nr'uurlijk was het geen afscheid zonder muziek Eduard van Beinum is het orkest al vooruitgereisd met de „Noordam". De dirigent Raphael Kubelik, die nog in Zwitserland vertoefd, maakt de reis per vliegtuig. De „Rijndam" vertrok 3 kwartier te laat. omdat er aan boord een staking dreigde. Die hield geen verband met het orkest, maar met de nieuwe loon- ronde fVEN kapper uit Goes heeft in het Walcherse badplaatsje Vrouwenpolder een zomerhuisje laten bouwen. En dezer dagen heeft, hij dat feestelijk in gebruik genomen. Hij trok een zeil weg voor het gebouwtje en zijn dochtertje sloeg een fles cham pagne tegen de muur kapot. Iedereen verwachtte, dat het huisje van de helling zou glij den, maar dat gebeurde toch niet. Over een ding waren de Vronwenpoldenareu, die likke baardend toekeken, het eens. Dat er een andere en betere manier is, om met champagne een zomerhuis te openen.

de Stem | 1954 | | pagina 1