OOSTERHOUT VERREES indrukwekkend KLEIN-SEMINARIE F ons van Esbroek gaat „met pensioen' Het ronde perkje Wapenzwendelaars bedrijvig in Zwitserland Stijlvol, modern-sober gebouwen - complex Het herbergt thans 172 studenten, 20 Paters-leraren en 13 lekebroeders Pater mr Laetantius tij P.P Capucijnen „van Langeweg" iveer thuis Bekend en gewaardeerd in het land van Hulst Fen krant uit het raam: het signaal Hier zwaait Broeder-kok de scepter Je i» :h- en aan aan ma A 1350 - edige i en n dit 713 t! haar jde (a's ie zuiver ik •llen, ;e kleed REGEN- :>f SPORT- 1NFECTIE it blad. VIERDE BLAD VRIJDAG 1 OCTOBER 1954 tjes een kapelletje te brengen. Door het wegschuiven van witte gordijnen, kunnen de verpleegden van hun leger stede af de H. Mis bijwonen. De zieke seminaristen kunnen dat op hun beurt in hun ziekenafdelingen. En de pa ters zijn op die manier in de gelegen heid dagelijks het H. Misoffer op te dragen; immers met zoveel paters zijn veel altaren noodzakelijk en overal waar dit maar mogelijk is, werd daar in voorzien. De school vleugel 17IER EN VIJFTIG duizend kubieke meter is de totale inhoud van het imposante Klein-Seminarie der Paters Capucijnen te Oosterhout, dat half September bevolkt werd, inmiddels liet nieuwe studiejaar be gon, doch pas in Januari-Februari wel ge heel zal kunnen worden opgeleverd en rondom dat tijdstip officieel, met grote luister zal worden geopend. Verwacht wordt, dat tegen Kerstmis alle ambachtslie den, die nu nog met man en macht aan de bouw der kapel en de afwerking der ver schillende onderdelen doende zijn, het grootse werk met een ongetwijfeld voldaan Sinds de Capucijnen in Langeweg werden „weggebombardeerd" (tijdens de jongste wereldoorlog) hebben zij zich tot op de dag dat zij hun intrek konden nemen in 't gloednieuwe gebouw te Oosterhout, in velerlei opzicht moeten be helpen en dikwijls met grote moeilijkheden - wat huisvesting betreft - te kam pen gehad. Na 't gedwongen vertrek uit Langeweg, waar van 't klooster weinig meer dan wat muren overbleven, hebben de Paters even onderdak genoten in Terheijden. Vandaar verhuisden zij wederom tijdelijk naar Tilburg; een oude fabriek plus een patronaat kon daar ter beschikking worden gesteld. Welgemoed zijn al de daaraan vastzittende narigheden gedragen, totdat een nieuw home: Vila Beresteyn te Voorschoten, beschikbaar kwam. Zeker, de be huizing bleef ook daar tekortschietend, maar ondanks alles was de sfeer er echt gezellig, vertelde ons pater Mr. Laetantius, van Scheveningen, directeur der school. De t H.A. bos cn het daarin door de paters aangelegde openlucht theater, waarin jaarlijks een zestal opvoeringen werden gegeven, toegankelijk voor de bevolking, dat alles nullen we hier in Oosterhout voorlopig nog heel erg missen." voortgezette culturele werk: opvoe ringen door de seminaristen voor de kloostergemeenschap èn de bevolking, zal dan kunnen worden voortgezet, nu voor de inwoners van Oosterhout en omgeving, waardoor inniger contact met de bevolking mogelijk zal worden. Indachtig het bekende devies: een gezonde ziel in een gezond lichaam, is aan de mogelijkheid tot sportbeoefe ning een ruime plaats ingeruimd. Zo komen er vier voetbalvelden, twee vol- leybal-idem, een hockeyterrein en een tenniscourt; daarnaast is er zoals reeds gezegd, voor binnensport een fraaie gymnastiekzaal. Machtig complex gevoel de rug toe zullen kunnen keren. En mèt hun architect M. van Beek uit Eindho ven, zomede de firma v. d. Velde uit dezelf de stad, die als aannemer optrad. Wanneer het gehele complex, tuinen en sportterrei nen inbegrepen, zal zijn opgeleverd, is naar schatting de kapitale som van circa twee millioen gulden nodig geweest. Maar dan staat er ook een seminarie voor honderden jaren en is de opleiding tot priester hij de Capucijnen daar in Oosterhout in stijlvolle, sobere, maar practische omgeving, in alle opzichten veilig gesteld. Begin volgend jaar officiële opening Een mooie band hebben de Paters daar in Voorschoten kunnen leggen met de bevolking niet in de laatste plaats door die opvr ^ringen als we en kele jaren verder zijn, hopen we ook hier een openluchttheater te bouwen. Aan ruimte is geen gebrek, want we hebben de beschikking over 12 H.A. grond, waaraan overigens nog prac tisch alles moet worden gedaan, wat de aanleg betreft. Maar de plannen zijn geheel gereed. Zij hebben vijf jaar studie, bespreking, berekening en overleg gevergd, maar de resultaten zijn dan ook navenant: in alle opzich ten schitterend." Imposant Men komt inderdaad tot deze over tuiging, na een rondgang door het ge bouwen-complex, zoals wij in gezel schap van pater Mr. Laetantius een dezer dagen mochten doen. De voorge vel, waarvan wij onlangs reeds een foto publiceerden, ligt op ongeveer 125 meter afstand verwijderd van de Wa randelaan ver genoeg dus van het buitenwereld-gedruis De aan te leg gen toegangsweg die nog wordt be straat, krijgt ter weerszijden een dub bele rij eikebomen, waaronder, min of meer verscholen, parkeergelegenheid voor auto's, rijwielen etc. zal komen. Staande voor de hoofdingang be vindt zich ter rechterzijde het kloos ter, aan de andere kant iet seminarie. De middenvleugel is half door de kloostergemeenschap ingenomen an derdeels voor de seminaristen bestemd. Met de bouw /an een aula en gymnas tiekzaal, die gelijkvloers komen te lig gen. en de kapel, die opgetrokken wordt op gelijke hoogte met de op de eerste verdieping zich bevindende za len on vertrekken voor de religieuzen en seminaristen: uitermate practisch dus zal het complex volledig zijn. Aan dezelfde kan worden voorts nog twee bestrate koers aangelegd, tegen de reeds gereed gekomen schoolvleu- gel. Het gehele schoolleven concentreert zich zodoende rondom de kapel, die tegen Kerstmis gereed zal komen, maar pas na de vacantie in die perio de in gebruik zal worden genomen. Tot zolang wordt gebruik gemaakt van een noodkapel, die in de enorme kelder, en wel het gedeelte, dat later voor fietsenbergplaats zal dienen, werd mgericht ei, er keurig uitziet. Ruimte te ovei De bouw van het nieuwe seminarie is vrij vlot verlopen. In Januari 1953 werd begonnen en het moet al heel ongunstig gaan, wanneer niet met Kerstmis alle ambachtslieden de deu ren achter zich zullen kunnen sluiten. Op het ogenblik herbergt het mach tige complex 172 studenten, w.o. twee Indonesiërs. De communiteit wordt ge vormd door 20 Paters-leraren en 13 le kebroeders (205 in totaal). De huis vesting is overigens berekend op 220 studenten. Pater-directeur zeide ons, dat er ge gronde hoop bestaat op officiële er kenning als gymnasium voor het schooljaar 1954/55. De leiding van het Seminarie wordt gevormd door de reeds genoemde Pa ter Mr. Laetantius van Scheveningen (directeur der school); Pater Dr. Ca- lasanctius van Gilze (onder-directeur), Pater Eusebius van Amsterdam (Gar diaan) en Pater Drs. Plechelmus (Vi- carius). Het seminarie te Oosterhout is ove rigens het enige Klein-Seminarie der Paters Capucijnen in Nederland. De voortgezette studies (een Pater Capu- cijn is pas afgestudeerd na 14 jaren!) geschieden te Helmond (3 jaar filoso fie), denhout (4 jaar theologie), ter wijl allen ook het Noviciaat in Ensche de doen, dit laatste volgt direct na Oosterhout. Na 12 jaren wordt de Pa ter Capucijn dan tot priester gewijd. Tot besluit volgt nog 'n jaar theologie, plus een jaar eloquentie. Veel afgestudeerde Paters gaan naar de Missie op Borneo en Sumatra, de twee gebieden, waar de Capucijnen missioneren. Het inwendige Slaan we tenslotte een blik op het interieur. Gelijkvloers, terzijde van de hoofdingang, waar in de muur ter lin kerzijde een gedenksteen werd aange bracht, herinnerend aan de geschie denis van de communiteit en in scho ne Latijnse zinnen het verblijf in Lan geweg, Voorburg en nu in Ooster hout werd gebeiteld, terzijde van de hoofdingang dus: sober, maar impo sant, bevinden zich de spreekkamers, waaronder één van grote afmetingen. Aansluitend daarachter staat de keu ken: practisch, modern en opvallend ruim en licht. Zij weed hier gebouwd om via liften en luiken de eetzalen der communiteit (op de eerste ver dieping), der seminaristen (gelijk vloers) en der bezoekers in de grote spreekkamer snel en zonder veel om haal te kunne bedienen. Gelijkvloers middenbouw-parter- re genoemd zijn óók de vertrekken van de directeur en onder-directeur, de econoom, de Gardiaan en de Vi- carus. Bovendien treft men er de do centenkamer aan. Alle zalen en vertrekken zijn in hun eenvoud niettemin zeer smaakvol en volgens moderne begrippen ingericht in heldere, lichte kleuren gehouden en ruim. Een opvallend verschil met de zalen en vertrekken, welke de kloos tergemeenschap ter beschikking staat. Bij het verlaten van de „schoolvleu- gel" en het betreden van de „wonin gen" der paters en lekebroeders, voelt men meteen de frappante tegenstel ling: grotere rust en contemplatiemo gelijkheid. 40.000 banden Geheel afgescheiden van de kloos tergemeenschap, in de parterre-school- vleugel, naar de straatzijde gericht, Daar bevinden zich alle klaslokalen, behalve de vak-lokalen, t.w. twee stu diezalen, twee recreatiezalen (met ter ras, via openslaande deuren, hetgeen ook het geval is bij de ziekenafde lingen). Óp de eerste verdieping liggen de twee grote slaapzalen met chambret- tes (222 tezamen) voor de seminaris ten. Daar zijn ook de vaklokalen, de physicaklas, het projectie-lokaal, de tekenklas met teken-atelier, de oplei dingsklas. Het ziet er allemaal schit terend uit en.naar de eisen des tijds. Aan de andere kant van deze eerste verdieping: de achterzijde van het hoofdgebouw, hebben de paters-lera ren hun zaal voor besprekingen etc., hun reci'eatie-zaal, hun bidkoor, zo mede hun cellen. Ook de lekebroeders zijn daar ondergebracht en ook zij hebben hun recreatiezaal. De refter, ruim, sober, maar stijlvol, ligt boven de keuken, practischer en economi scher kan het dus niet. De leiding heeft waarachtig niet te vergeefs vijf jaar gedokterd aan het 1 plan, dat nu vrijwel geheel werd uit gevoerd en de bezoeker sterk onder de indruk brengt. In de enorme kel ders tenslotte is de centrale verwar ming opgesteld, werkelijk formidabel van afmetingen; er is een bakkerij gepland, een wasserij voor de religieu zen m bewaarplaatsen voor fruit. En zo hebben de paters van Capu cijnen, via Tilburg en Voorschoten daar in Oosterhout dan weer Brabant- i se grond onder de voeten gekregen. Goed gefundeerde grond, waar zij hun I leven en werken weer gaan voortzet- ten, óók temidden van ons, want de i Capucijn staat immers met zijn veel- I zijdig apostolaatswerk midden in het moderne leven! Mét al zijn eenvoud i en oprechte hartelijkheid, welke zijn stoer en ruig karakter kenmerken, i Zoals in het klooster alles stoer en I ruig is, en vanwaaruit hij telkens weer terugkeert naar zijn priester- werk onder de mensen, voor wie hij I altijd opnieuw een hartelijk woord j van troost en opbeuring weet te vin- i den. Ook in het woonwagenkamp, óók in de woonschuiten en verder overal in de samenleving, waar de Capucijn met zijn typische apostolaatswerk on misbaar is geworden, zelfs in de straf gevangenis, waar hij het licht van Christus' Blijde Boodschap komt brengen. Oók naar vreemde landen, naar de Missiegebieden. Paters Capucijnen van Oosterhout: groeiende stad heeft u ongetwijfeld reeds in haar midden opgenomen. Het leggen en verstevigen van de gewens te banden zal daarom niet moeilijk zijn! DIRECTEUR DER SCHOOL» GEWICHTIGE OPGAVE! Zaterdag Z October a.s. zal Fons van Esbroek uit Kloosterzande zijn werk zaamheden als „bode voor kleine zaken" op Hulst staken, dit na ruim 36 jaar als zodanig te hebben gewerkt. Dit feit zou niet worden vermeld ware het niet dat Fons al die jaren een geheel aparte en onmisbare schakel is geweest in het dagelijks leven der bevolking van het land van Hulst ten be hoeve waarvan hij duizenden en nogmaals duizenden boodschappen heeft ge daan en waarbij niet het gewin doch de dienstbaarheid als eerste gebod gold. Er is daar een bibliotheek, welke thans uit nog wel 40.000 banden be staat. Vroeger, te Langeweg, was ze nog omvangrijker, doch het bombar dement heeft veel boeken in vlam men doen opgaan en niet alleen boe ken, want zeer veel kostbaar onder- wijs-materiaal op allerlei gebied is toen verbranrEr bevinden zich in diezelfde vleugel voorts nog een kleer makerij, een ziekenafdeling voor de religieuzen enz. Zeer ingenieus is on getwijfeld de gedachte geweest van de ontwerpers, om tussen de ziekenzaal- MET PAARD EN KAR Fons van Esbroek begon zijn loop baan in 1918 met een vaste lijndienst van Kloosterzande naar Hulst en hij deed dat in het begin met paarden- tractie; een oude huifkar en dito paard, zo toog Fons elke dag opnieuw naar Hulst, boodschappen medevoe rend uit Kloosterzande. Groenendijk. Walsoorden etc. bestemd voor ,,de Stad" en evenzoveel boodschappen bracht hij 's avonds in tegenoverge stelde richting mede. Na enige jaren verwisselde hij de kar voor een wa gen en in 1926 ging Fons zijn bedrijf geheel moderniseren en schafte een vrachtauto aan want met zijn tijd meegaan, dat deed hij. In 1939 kocht Fons een fraaie bestelauto in de hoop hier lange tijd mee te kunnen doen, Er is héél wat nodig om dagelijks ruim tweehonderd magen te vullen. Stevige, eenvoudige kost, vermeldt doorgaans het menu, en in de kloos terkeuken wijdt men zich steeds met grote zorg aan die opdracht. De voldane glimlach waarmee men Broeder-kok hier de laatste hand aan het middagmaal ziet „roeren", spreekt voor het verkregen product-van-de-dag. Achter het hoofdgebouw komt de 'rtuin, waarvoor een oppervlak- van circa 12 H.A. beschikbaar is. 'tot is in die tuin, welke nog moet "i'den aangelegd, dat de Paters zich foorstellen straks een openluchtthea ter te doen verrijzen. Het in Voorscho ten begonnen en met zoveel succes „Nou hebben we, geloof ik, alles", zei ik het lijstje naziende. „Neen, toch niet. Wat doen we met het ronde perkje achter in het grasveld?" „Begonia's", zei mijn vrouw. „Geraniums", zei ik beslist. „Die zijn zofel van kleur enneze rui ken zo naar", vond zij, haar neusje optrekkend. „Bovendien hebben we nog helemaal geen be gonia's." „We hebben er nergens plaats voor. We kunnen ze toch niet zo maar ergens tussen poten?" „Neen. Maar in dat ronde perkje?" „Maar liefste, we kunnen toch geen begonia's en geraniums door elkaar zetten?" „Helemaal niet nodig. We zetten er enkel be gonia's in." Grappig uitdagend keek ze me aan. Vreemde schepseltjes toch, die vrouwen. „Jij ook met je malle geraniums", zei ze, als of dat een argument was. „We zouden er toch wat anders in kunnen plan ten, reseda, bv.", zei ik. „Enkel, omdat ik nou graag begonia's zou wil len hebben," pruilde ze. „Ik kan me echt niet begrijpen, waarom je me altijd zodwars zit." Dat ontkende ik ten stelligste. „Ja, dat is wèl zo", hield ze vol. „Gisteren nog. toen ik je vroeg tarbot te bestellen...." „Nu ja, maar ik ben de enige niet. die het zegt Tante Mina heeft het ook al opgemerkt...." 1 „Het verschil tussen heilbot en tarbot?" „Och nee.Maar je geeft me ook nooit eens wat toe. Dat heeft zelfs je moeder meer dan eens ge zegd." En op dat ogenblik het spreekwoord van iemand op zijn staart trappen, kwam weer eens uit belde mijh schoonmoeder aan. „We waren juist bezig een lijstje van zaden sa. men te stellen voor de tuin", zei ik meteen maar, om haar op de hoogte te brengen. „Ik wou in dat ronde perkje geraniums zetten, maar Mies ver kiest begonia's." „O ja?" vroeg schoonmama ietwat tergend. „Neen, dat is helemaal zo zeker niet", beweer de mijn vrouw. „Er komen geraniums in." „Goeie genade, kunnen jullie als jonggetrouwde lui elkaar nu niet eens wat toegeven?" vermaande mijn schoonmoeder. Nou toen begon het lieve le ven weer. We verzonden het lijstje, zonder tot 'n besluit te zijn gekomen en lieten de zaak een week rusten. „Het wordt nu toch tijd, die geraniums te be stellen", zei mijn vrouw. „Ja, ik moest die begonia's nu maar bestellen", meende ik. Enkele ogenblikken laaide de ruzie weer op. Eindelijk ging ik zitten en bestelde een pakje zaad van een dubbeltje. „Ik moet begonia's hebben", zei ik akelig toe gevend. „En ik heb besloten, geraniums te nemen", riep Mies weerbarstig en ook zij bestelde een pakje zaad van een dubbeltje. We brachten ieder onze eigen briefkaart naai de post. We waren vol sombere voorgevoelens en in wanhoopstemming. Twee dagen later bracht de post antwoord. „Die stommeriken", viel ik uit. „Nu hebben ze me toch geraniums gestuurd." Mies onderzocht haar pakje. „Begonia's", kreun de ze. Gelijktijdig bekeken we de couverts. We had den toch ieder het voor ons bestemde pakje ge kregen. „Hm.... nu ja.... feitelijk is het geen vergis sing", zei Mies eindelijk glimlachend. „Niet? Enfin, nu je toch geraniums hebt., het is geen vergissing. Ik heb geraniums besteld. Ik dacht zo, dat ik je toch maar je zm moest geven, omdat je zo volhield en. „En ik wilde jou juist je zin geven. En daarom s begonia's, om je te tonen „Jij hebt tegen mij gezegd, dat ik jou nooit iets toegaf", zei ik opstuivend. „Nou sta ik erop je toe te geven." „Ik oök", verklaarde Mies. „Toen jij begon met begonia's te willen hebben, heb ik je.... Ja, Peters, wat is er?" Onze oude tuinman was voor de openstaande deuren verschenen. „Ik hoop, dat u het me niet kwalijk zult ne men, meneer en dat u niet zult zeggen, dat ik te veel op mijn eigen houtje doe. maar dat ronde perkje achter in het grasveld, ziet U „Ja. wat is daarmee?" „Och daar groeide toch nooit iets en het lag er .o verlaten bij en toen heb ik het maar omgespit en er graszaad in gestrooid, begrijpt u?" maar het geluk was ditmaal tegen hem. In hetzelfde jaar werd zijn wa- '•en gevorderd door de gemobiliseerde Nederl. legermacht. Fons zat niet bij de pakken neer en zag kans een per sonenauto te kopen, maar ook dat bracht maar een korte vreugde want in de inmiddels ontbrande oorlog met de daaraan verbonden Duitse bezet ting was er voor Fons geen benzine en zo was hij genoodzaakt het op een oude fiets te doen welke hij van „ba gageruimte" had voorzien door aan weerszijden een bak te bevestigen. Door weer en wind toog Fons elke dag opnieuw en op zijn vaste tijd naar Hulst en was de bagage te groot dan. nou ja, dan reed zijn schoonzuster mee ais „voigwagen". Neen, zijn klan ten in de steek laten dat kende Fons niet, daar maakte hij een gewetens zaak van. Na de bevrijding schafte hij zich weer een wagen aan en tot op heden rijdt Fons in z'n „rode driewie ler". Met dit voertuig gaat hij Zater dag zijn laatste rit volbrengen. EENVOUD EN EERLIJKHEID Fons van Esbroek heeft gedurende 36 jaar voor de mensen uit het land van Hulst allerlei boodschappen ge daan, men kan ze zo gek niet inden ken. Of men medicijnen van de dok ter nodig had, brood voor kat of hond, potten en pannen, een zakdoek of een hemd, of men belasting moest betalen op het ontvangkantoor te Hulst, de krant uit het raam (ook onze Stem) en Fons begreep het. Immers die krant betekende dat men een bood schap voor hem had. De heer Van Esbroek heeft mooie eigenschappen zoals vriendelijkheid, eenvoud maar bovenal eerlijkheid. Het vertrouwen in deze eerlijke en dienstbare mens is dan ook nimmer beschaamd. De mensen komen er voor uit en zij me nen wat zij zeggen: „Een bode als Fons, zo braaf, zo goed en gewillig, neen, die kunnen wij nimmer terug krijgen". En werkelijk, de mensen in het land van Hulst hebben veel spijt dat deze eenvoudige mens wars van egoisme zijn bodediensten gaat beëindigen. Anderzijds gunt men de 73-jarige Fons van Esbroek de door hem zo wel verdiende rust. (Advertentie) Koop gezondheid voor Uw geld. Vraag dus uitdrukkelijk FYFFES. Want dan alleen neemt U het béste van het beste mee naar huis... voed zaam én~. verrukkelijk. Neutraliteit mag niet in gevaar worden gebracht Oude kanonnen via Zuid-Amerika naar Egypte TN Zwitserland en ook daarbuiten doen geruchten de ronde ,dat A het in Zwitserland wemelt van wapenzwendelaars en geheime agenten die zonder scrupules met West en Oost handel drijven. Zij allen worden door een openbare mening bewaakt, die de neu traliteit van Zwitserland niet in gevaar wil zien gebracht worden. Onlangs kwam een blad uit Luzern met onthullingen over Duitse wapenhandelaars die in Luzern, Lugano en Zurich en vooral in de hoofd plaats van Liechtenstein, Vaduz, hun bedrijf uitoefenden, die hun net ten tot in Bonn en Madrid spinnen de naam Skorzenv tvordt daarbij genoemd of die met ,,China-kenners" in Duitsland samenwerken aan de oprichting van een as V.S.A.-Duitsiand-Rood en nationalistisch China! Waar ligt Vudaz Men moet natuurlijk oog hebben voor de gevaren, maar men mag deze niet overdrijven. Er worden Zwitsers gevonden, die iedere wapenhandel willen verbieden om de neutraliteit integraal te behouden. Maar wie ac- coord gaat met een gewapende neu traliteit. moet ook de regering de mo gelijkheid geven het Zwitsers leger te bewapenen. Daartoe is er een eigen staats- en private wapenindustrie van node. Uit het buitenland moeten die wapens, die Zwitserland zelf niet voortbrengt, worden betrokken. Opdat het buitenland deze leverin gen zou doen, biedt de Zwitserse wa penindustrie door haar vervaardigde speciale wapens aan. Zo maakte de fabriek Oerlikon (Buehrle) raketwa- pons, die zij than ook in de VSA fa briceert. De export maakt de serie- fabricatie mogelijk, doet de prijs da len. Niet alleen drie private firma's in Zwitserland verkopen wapens en munitie aan het buitenland. Ook het leger zelf treedt als verkoper op. wan neer de gelegenheid zich voordoet. EEN VERVALST DOCUMENT In laatste instantie beslist het mi nisterie van Buitlandse Zaken te Bern over de uitvoer van wapens. Men legt de buitenlandse staat de verplichting op de wapens niet verder uit te voe ren Absolute zekerheid dat deze ver plichtingen steeds worden nagekomen, heeft men natuurlijk niet. Tot hun pijnlijke verrassing stelden de Zwitserse autoriteiten vast, dat, tij dens de oorlog tussen Israël en zijn Arabische buurstaten, Zwitserse ka nonnen van een oud model in Egypte opdoken. De kanonnen waren door Bern aan een Zuidamerikaanse staat verkocht. Het bleek weldra dat men het departement in Bern een vervalst document had voorgelegd. Enige tijd geleden schreef de Zwit serse pers, dat Buehrle een wapentuig van de modernste constructie aan Rus land had verkocht. De anders zo be heerste man was woedend, omdat men hem voor zo dom hield dat hij om een gelegenheidszaakje zijn hele zaak in gevaar zou brengen. „VADUZ, ZWITSERLAND' Een Zuidamerikaanse diplomaat vroeg in Bern, waar de munitiefa briek lag, waarvan op het briefhoofd van een firma uit „Vaduz Zwitser land" een foto stond. Dat Vaduz niet in Zwitserland ligt, maar in Liechten stein, wist de diplomaat niet. Maar niet steeds heeft de Zwitser se Bondspolitie het zo gemakkelijk om zwendelaars op he'. spoor te komen. Ondanks alle moeilijkheden, die de Bondspolitie tegen komt, mag men aannemen, dat zij meer weet dan men over het algemeen aanneemt. Zij be schikt toch over de ervaring van twee wereldoorlogen, tijdens welke het neu trale Zwitserland door geheime agen ten en door zwendelaars werd over spoeld.

de Stem | 1954 | | pagina 9