Voornaamste obstakels verwijderd TWEE DODEN D DOOR TUSSEN-VOORSTEL VAN SPAAK: Concessie van Mendès France bij autobotsing onder Boxtel Remmen en versnellingsbak bleken volledig intact Dr Neher Commandeur in orde Nederlandse Leeuw WH stal 30 Fietsen echtpaar Atoomoorlog moet verboden worden SLUIT „WILLEMKE" UIT PUTTE EEN OPENBARE WEG AF Succes vcm Londen'vrijwel verzekerd Wijziging Verdrag van Brussel Gewonde vrouw wenst te zwijgen MET BED EN AL naar de rechtszaal Baranès spoorloos verdwenen Lonen met 6 procent omhoog Geen lichtreclames langs wegen Sneeuwval in de bergen Prins Bernhard bezocht Zoeloedorp Gearresteerd en weer vrij Uitzicht voor kleuteronderwijs r DAGBLAD VÓÓR ZEELAND UITWIJK-MANOEUVRE MISLUKTE De busramp te Valkenburg Paus Pius XII Kan bestwant T is maar 'n smokkel padje r5 Interessante zaak voor kantongerecht te Bergen op Zoom Op een Turkse postzegel '4e JAARGANG No. 21149 Jitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. erschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, ^asteelplein U. Tel.: Redactie en Ad- ïnistratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd- dacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. M. L. de Aechter, L J. v. 't Westende, P. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij oruitbetaling 5.85 per kwartaal, per post ti.55, per week (uitsluitend bij niet-post- stell.) f 0.45. Incasso wordt berekend, sse nummers 13 ct.' Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland VRIJDAG OCTOBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. ureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-VIaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Nooirtstiaat 56, Tel. -601 OOSTBURG, Nieu v E VERRASSENDE bereidwilligheid van Engeland, om een royaal aandeel te leveren in de Europese verdediging, heeft \aart gebracht in de Londense conferentie. Zag het er Woensdagavond nog naar uit, Mendés France, die zijn eis van garanties tegen herleving van liet Duitse militarisme, in een nogal bedenkelijk voorstel had neergelegd, heeft zich accoord verklaard (evenals de andere mi nisters) met een tussenvoorstel van Spaak. Een Europees insti tuut zal de maxima gaan bepalen voor de bewapening van elk land. De minima worden door de N.A.V.O. vastgesteld. Beslui ten van het „bureau" worden met eenvoudige meerderheid van stemmen genomen. In hoeverre Spaaks voorstel de wensen van Mendès-France met be trekking tot de wapenproductie in Europa corrigeert, is niet bekend ge maakt. Maar ook op dit punt blijkt men in principe overeenstemming te hebben bereikt. De Franse premier moet dus hebben afgezien van die ele menten in zijn voorstel, die de Bonds republiek in een hoek dreigden te drukken. Algemeen was men van oor deel, dat Adenauer met een verbod op de productie van zware wapens in zijn land niet accoord kon gaan. In een communiqué is meegedeeld, dat het plan van Spaak het midden hield tussen de strenge beperkingen, die Frankrijk eiste en de soepeler re geling die de andere landen voorston den. 'n Britse woordvoerder zei na afloop van de vergadering, dat de Ministers goede vorderingen hadden gemaakt, maar dat zij „wel niet voor Zaterdag avond klaar zouden komen". De looptijden van het Atlantische Verdrag en het Verdrag van Brussel zullen, op voorstel van Spaak, met el kaar in overeenstemming worden ge bracht. Omvang van de strijdkrachten zou den maatstaf moeten zijn voor de be wapening. WEG GEëFFEND. dat de moeilijkheden, ondanks de geste van Eden, groot zouden blijven, de dag van gisteren heeft die obstakels voor een groot deel uit de weg geruimd. ANTHONY EDEN Engeland doet mee PAUL HENRI SPAAK Gulden middenweg OOK DE Italiaanse Kamer van Afge vaardigden heeft, na een debat over de zaak Wilma Montesi, haar vertrouwen uitgesproken in de regering Scelba. DE STICHTING „Het leven begint bij 40", die zich inzet voor de belangen van de oudere werklozen, heeft ver blijdend veel bijval gekregen van werkgevers uit het hele land. DR. IR. Z. Y. v. d. Meer, die de func tie van directeur-generaal van Weder opbouw en Volkshuisvesting heeft neergelegd, nam in een bijeenkomst met een groot aantal ambtenaren af scheid van het Ministerie. HET STOFFELIJK overschot van een man, die langs het strand bij Castri- cum aanspoelde, is nog niet geïdenti ficeerd. Het vermoeden blijft echter, dat men te doen heeft met het stoffe lijk overschot van de Kanaalzwem mer May. EEN CAFE-HOUDER in Amsterdam, die bij een collega een borreltje dronk wilde na te hebben betaald zijn geld terug. Toen hij het niet kreeg, ver wondde hij de ander met 'n mes. De man zit nu vast. TOT ONS onuitsprekelijk genoe gen hebben twee Oostenrijkse gen darmen nu ook verklaard, dat zij n vliegende schotel hebben gezien Zo'n ding met een rode gloed. Twee borden op elkaar. U weet wel. EEN AMERIKAANS slraalpassagiers- vliegtuig van de Boeing-fabrieken, heeft tijdens een proefvlucht 1000 km. per uur gehaald. In een kwartiertje van Breda naar Amsterdam en terug... IN EEN cartonnage-fabriek aan de "Wilhelminakade te Rotterdam heeft Woensdagnacht een hevige brand ge woed. Een derde deel van het bedrijf ging verloren. JEANNETTE VAN DIJCK uit Den Haag heeft op het internationale mu ziekconcours te Genève een tweede prijs gekregen. De eerste prijs ging naar de Engelse zangeres Pamela Bowden. ACH T OPVARENDEN van een Deen se schoener, die benoorden Terschel ling in moeilijkheden kwam, zijn door de reddingsboot „Brandaris" in veilig' heid gebracht. TENTEN en paviljoens aan het Sche- veningse strand hebben Woensdagav. zwaar geleden van water en wind. Bij de vuurtoren verdween een reddings kastje, dat op een paal stond, in de golven. OOST-DUITSLAND heeft aan zijn Oost-Europese bondgenoten óm hulp verzocht, in verband met een dreigend voedseltekort. Vooral aan aardappelen en vlees is er b" oefte. Ook de opname van West-Duitsland en Italië in het verdrag van Brussel, zal geen moeilijkheden meer geven. Men is het eens geworden over de wij zigingen, die in het verdrag moeten worden aangebracht om deze uitbrei ding mogelijk te maken. In beginsel zou nu algehele over eenstemming zijn bereikt over de her bewapening van de Bondsrepubliek. Een woordvoerder zei: „U kunt ver wachten, kort na Januari weer Duitse militairen in uniform te zien...." Daar er geen Europese strijdmacht komt, zullen de soldaten van elk land hun eigen uniform blijven dragen. De in te stellen Europese verdedi gingsorganisatie zal vermoedelijk als volgt worden opgebouwd: 1. Een orgaan, dat toezicht zal hou den op de toewijzing van militaire uit rusting aan de betrokken nationale strijdkrachten. 2. Een raad van ministers. 3. Een Raadgevende Vergadering. De Raadgevende Vergadering zou kunnen worden gebaseerd op de As semblee van de Raad van Europa. Ook bestaat de mogelijkheid, dat men hier voor de Raadgevende Vergadering van de Europese Kolen- en Staalgemeen schap zal aanwijzen, met dien verstan de, dat daarin dan ook Britse verte genwoordigers zouden worden be noemd. Het misdrijf te Haarlem Thans is de Haarlemse politie voor het eerst in de gelegenheid geweest de bewoonster van de villa aan de Anna van Burenlaan te horen, die verleden week Vrijdagmorgen in haar woning met enige schotwonden werd aangetroffen. Het slachtoffer heeft de veronder stelling van de politie bevestigd, dat de medebewoner van de villa op haar heeft geschoten en daarna zelfmoord heeft gepleegd. Zij wenste niets te verklaren omtrent de aanleiding van het misdrijf. De vrouw wordt nog in de Maria- stichting verpleegd. Direct levensge vaar schijnt te zijn geweken. MINDER KOUD geldig tot Weersverwachting, vanavond: Veel bewolking met af en toe wat regen of motregen. Krachtige tot matige wind tussen Zuidwest en West. Minder koud. Vandaag: Zon onder 18.20 uur. Maan onder 19.34 uur. Morgen: Zon op 6.41 uur. Maan op 12.45 uur. Fatemi protesteert Hoessein Fatemi, Minister van Bui tenlandse Zaken in de afgezette Per zische regering van Mossadek. heeft Donderdag geprotesteerd tegen een besluit van de rechtbank om hem in zijn bed naar de rechtszaal te bren gen. Fatemi. die terecht staat dp beschul diging van verraad, had gezegd, dat hij niet bij de hervatting van de te rechtzitting aanwezig kon zijn. De president van de rechtbank, brigade generaal Ghotbi. las daarop vier attes ten van legerdokters voor, volgens welke Fatemi, die indertijd door een aanslag zwaar werd gewond, gezond is. De zaak Jean Didès Het raadsel Didès blijft nog een raadsel André Baranès, de communistische journalist van wie de geschorste Pa- rijse hoofdcommissaris zijn inlichtin gen kreeg, blijkt spoorloos verdwenen te zijn. Hij heeft geen gehoor gegeven aan een oproep om te getuigen. Baranès is waarschijnlijk de man, die kan verklaren, hoe de bijeenkom sten van de Verdedigingsraad „toegan kelijk" waren voor de communisten. Hij heeft de verslagen van de bijeen komsten (volgens Didès) aan rode handen ontfutseld en ze de hoofdcom missaris verstrekt. De voormalige Minister van Binnen landse Zaken, Charles Brune, heeft 't inmiddels opgenomen voor de chef van de contra-spionnage Wybot. Deze laatste zou volgens Didès met de com munisten hebben samengewerkt. Bru ne beweert, dat aan de lijst, waarop de naam van Wybot voorkwam, niet veel waarde mag worden gehecht. In schoenmakersbedrijf: En de prijzen met 10 procent Ook de schoenmakerspatroons willen hun personeel laten delen in de wel- vaarts-ronde. Zowel in de maatschoen makers-, als in het schoenherstellers- bedrijf gaan de lonen met 6 procent omhoog. Ter compensatie hiervan wor den echter de prijzen van maatschoen- werk en van reparaties met 10 pro cent verhoogd De federaatie van de patroons moti veert dit besluit met de constatering dat „met de loons- en huurverho ging van 1 Januari 1954 geen gelijke tred is gehouden ten aanzien van de prijzen". De nieuwe loonsverhoging, zeggen de patroons, plus de C.A.O.-wijziging en het uitbetalen van vacantietoeslag, maken, na afweging van alle in het geding zijnde aspecten, de prijsverho ging noodzakelijk. Donderdagmidds 5 is op de rijksweg Boxtel - 's-Hertogen- bosch, onder de gemeente Boxtel een auto-ongeluk g' beurd waar dij twee personen werden ge dood en twee gewond, van wie één ernstig. Een Duitse personen-auto, waarin behalve de bestuurder, de heer Paul Gregory uit Plettenberg in Duitsland, ook de heer J. Reuvers uit Bilthoven zat. reed in de richting 's-Hertogen- bosch. Aan de rechterzijde van de weg stond een vrachtwagen van een melk inrichting stil. Toen de Duitse perso nenauto, die zich in een file wagens bevond, op korte afstand van de melk wagen was gekomen, naderden uit de richting 's-Hertogenbosch enige auto's. De bestuurder van de Duitse wagen trachtte door geheel naar links uit te Het verkeer in België Over enkele dagen zal in België een proef worden genomen met nieuwe verkeerssystemen. Onder meer zlllen op gevaarlijke kruispunten de zijwe gen automatisch geblokkeerd worden. Alle rode of groene lichtreclames langs de wegen zullen verdwijnen, terwijl men erop zal toezien dat de verlichting van étalages niet verblin dend is. In 1958 zal België over een net van j 700 snelwegen beschikken. Deze we gen zullen slechts gebruikt mogen worden na betaling van een jaarlijks tolrecht. wijken, een aanrijding met de melk wagen en met een der tegenliggers te voorkomen. De manoeuvre mislukte, waarop de auto met grote snelheid op de tegenligger botste. Beide inzit tenden van de Duitse auto werden op slag gedood. In de andere auto zaten de heer J. Kooyman uit Sliedrecht en als passa gier" de heer C. Bakker uit Maartens dijk. De heer Bakker werd zwaarge wond overgebracht naar het Zieken- gasthuis te 's-Hertogenbosch. De heer Kooyman kreeg lichte verwondingen. In alle gebergten in Europa is giste ren sneeuw gevallen. Autorijders in Zwitserland hebben de waarschuwing gekregen, dat zij kettingen nodig heb ben op de hoge passen naar het Zui den. Ook de Beierse Alphen had den sneeuw. In West-Oosten rijk woedde een sneeuwstorm. Het vee moest eerder dan in andere jaren van de zomerweiden gehaald worden. Langs de Oostenrijks-Duitse grens zijn temperaturen van 14 graden vorst gemeten. TOESTAND ZWAARGEWONDEN NOG ZORGWEKKEND De technische dienst van de Rijkspolitie, die naar de oorzaak speurt van de busramp in Valkenburg, heeft geconstateerd, dat de remmen van de bus nog werkten en de versnellingsbak vol komen intact was. Men heeft hieruit nog geen conclusies getrok ken. De chauffeur echter wordt in verband met het onderzoek ter beschikking vaji de Rijkspolitie gehouden. Alle stoffelijke overschotten van de omgekomenen zijn nu geïdentificeerd. Zeven mannen, vijf vrouwen en drie kinderen hebben bij de botsing het le ven verloren. Die kinderen waren een jongetje van 2 jaar, een meisje van 5 en een meisje van 6 jaar. De slacht offers, die- in het St. Annadal-zieken- huis te Maastricht zijn opgebaard, zijn vanochtend naar Crace-Berleur ge bracht, waar zij morgenmiddag om 4 uur ter aarde worden besteld. De toestand van de zwaar gewon den vier vrouwen die te Maastricht en vijf vrouwen die te Heerlen wor den verpleegd is voor de meesten van hen nog zorgwekkend. De heer Armand Vijgen echter, gids van de gemeentegrot in Valkenburg, zou aan de beterhand zijn. Een van de vrouwen, die de tocht meemaakten, is aan de ramp ontko men. doordat zij op het laatste mo ment in een andere bus overstapte. Zij had de hand reeds aan het portier van de wagen, die 500 meter verder verongelukte. Een Belgisch parlementslid en ge meente-autoriteiten van Crace-Berleur hebben gisteren de plaats van de ramp bezocht. Zij betuigden hun deelne ming met de familieleden van de ver ongelukten, op wie de trieste taak rustte, do lijken van hun dierbaren te identificeren. De chauffeur heeft volgehouden, dat zijn reminstallatie onvoldoende werk- BIJ AFSCHEID VAN P.T.T. Jmm ;V-' Een 28-jarige koopman uit Haarlem en zijn vrouw hadden kans gezien, in enkeie maanden tijds ongeveer 30 fietsen te Jtelen. Maar de kruik ging zolang te water tot ze barstte en nu stond het tweetal voor de Rechtbank. De koopman kreeg een jaar en drie maanden gevangenisstraf, zijn vrouw acht maanden. Z. H. Paus Pius de Twaalfde heeft Donderdag in een toespraak tot 450 dokters, die deelnemen aan de achtste vergadering van het medische wereld genootschap te Castel Gandolfo ge waarschuwd, niet mee te werken aan de ontwikkeling van oorlogvoering met atoomwapens of bacteriologische en chemische wapens. Er moeten internationale overeen komsten worden gesloten, aldus de Paus, die een atoomoorlog onmogelijk maken. te. Hij zou. tijdens de dolle rit om laag, nog getracht hebben op de mo tor te remmen, maar de versnellings- handle, beweert hij, bleef op het dode punt steken. Durban is geestdriftig Tijdens een bezoek aan een Zoeloe dorp in Zuid-Afrika is Prins Bern hard royaal begiftigd met allerlei ge schenken. Hij kreeg wandelstokken en kralen voor Koningin Juliana en de Prinsessen. De Prins nam foto's van de dansen de Zoeloes en daarna ging de tocht weer verder. In Durban blijkt men uiterst geest driftig over de eenvoud van de Prins. De kranten zingen zijn lof in alle toonaarden. De „Daily News" plaatste een tekening, waarop de Prins staat afgebeeld, gezeten in een gevleugel de klomp. Hierboven als kop „De vlie gende Hollander". Hasan Mohammed Tiro Hasan Mohammed Tiro, de Indone siër die zich in Amerika opwierp als de vertegenwoordiger van de Daroel Islam en een eigen bureautje (anti- Djakarta) opende, was door de immi gratiedienst van de V.S. gearresteerd. Hij is echter weer op borgtocht vrij gelaten. Tiro werd vastgehouden op Ellis Island, waar ongewenste immigranten hun deportatie afwachten. Djakarta had eerder zijn diplomatieke paspoort ingetrokken en om zijn arrestatie ver zocht. De Senaatscommissie voor Binnen landse Veiligheid vindt Tiro wel een geschikte knaap. Hij is tegen de com munisten op Java en vandaar dat de commissie hem als getuige gaat oproe pen. Hij kan waarschijnlijk aardige in lichtingen geven over de contacten van de Indonesische communisten met be paalde groepen in de V. S. Ook een geschenk van liet personeel In het hoofdgebouw van de P.T.T. te Den Haag heeft Dr. Neher Donder dag afscheid genomen van het bedrijf, dat hij jarenlang als directeur-gene raal heeft gediend. En bij dit afscheid mocht hij ervaren, dat zijn werk is gerespecteerd zowel door de regering als door de eenvoudigsten van zijn personeel. De achting van de overheid voor wat de heer Neher, als hoofd van het grootste bedrijf in Nederland heeft ge presteerd, kwam tot uitdrukking in de mededeling van Minister Algera: dat de scheidende directeur benoemd was tot Commandeur in de orde van de Nederlandse Leeuw. De waardering Minister J. Algera (rechts) speldt dr Neher de hoge onderscheiding op de horst. In het midden mevr. Neher. van het personeel vond haar symbo liek in de aanbieding van een cassette van palissanderhout aan de heer Ne her. De doos was vervaardigd in de werkplaats van de P.T.T. en zij be vatte een grote som geld, door het personeel bijeen gebracht. Dr. Neher zal daar een nadere bestemming aan geven. De Minister bevestigde het onder scheidingsteken van het Commandeur schap op de jas van de gedecoreerde en daarna moest de heer Neher heel wat handen drukken van mensen, met wie hij al die tijd heeft samengewerkt. (Van onze speciale verslaggever). QONDERDAGMORGEN in de kleine zittingszaal van het Bergse kanton gerecht. Regen klettert tegen de ruiten en traag kruipt een druppel water in de richting van de pui. De mensen wachten en aanhoren de verlkaringen in een reeks van eentonige, saaie zaakjes. Er zit geen va riatie in, totdatWillemke, een populaire figuur uit Putte naar het hekje drentelt. Hij zegt mompelend goeie morgen en zijn zaak neemt een aanvang. Eerst de gewone formaliteiten, dat Willemke Willem, is en in de Grensstraat woont, dat hij in vis handelt en een paar maanden geleden besloot tot de bouw van een loods, waarin hij tijdelijk zou gaan wonen. Het woord is dan aan Willemke. Willemke opent „zijn" zaak met een blik te werpen naar zijn schoenen en dan steekt hij van wal. Een verhaaltje over ruimtegebrek en bouwplannen. Een mededeling over van de gemeente ontvangen oestemmingen, na tekenin gen te hebben ingediend. De aanvang van de bouw. 't Optrekken van enkeie muren en dan plotseling de indiening van een klacht. „Kijk eens", zegt de vishandelaar: „ik woon aan de grens en daar lopen een hele massa smokkelpaadjes. Er komen mannen van het kadaster en ik sla aan het bouwen. Een muur wordt opgetrokken en dan blijkt, dat die muur op een openbare weg komt te staan. Ik zeg, dat is niet waar, want die muur staat maar op een smokkel- paadje. De bak'-er gelooft dat niet en vertelt, dat hij geen uitweg meer heeft en dat vindt de bakker bezwaarlijk. Er komt een zaak van en ik ben aan het bouwen. De politie komt bij me over de vloer en weet: „Je hebt op de orienbare weg gebouwd". Ik zeg op mijn beurt: „Je bent gek"! Willemke lacht en draait. Hij kijkt naar de rechters en daarna triomfan telijk naar allen op de publieke tribu ne. De kantonrechter leest de stukken na. Er loopt een pad in Putte van de Klavettterstraat naar de Grensstraat. Het ligt tussen de woningen van Wil lemke en een zekere B., in. De vis handelaar sluit het pad af door in z'n tuin een muur te bouwen. Tja! OUD PAADJE Een getuige wordt binnengeroepen. Het is een oude man, F. van L., ge heten. Hij is een-en-zeventig en ver klaart in zijn jeugd, als schooljongen, dat paadje al te hebben gekend. „Ik ben er duizend keer doorgewandeld", zegt de oude. Willemke interrumpeert: ,,'t Kan, want 't is een smokkelpaadje". De vishandelaar zwijgt en ook de eerste getuige weet niets meer aan zijn verhaal toe te voegen. Het komt echter vast te staan, dat het bewuste pad reeds voor 1900 aanwezig was. De tweede getuige is de rentmeester L Hij deelt, evenals zijn voorganger mee, dat het pad er steeds is geweest, maar vroeger liep het iets schuiner. Deze betekenis schijnt belangrijk, want de verdediger van Willemke, mr. van Hasselt, bespreekt dit alles even met de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie en met de Kantonrechter De discussie bewerkstelligt, dat ook Willemke zich in de zaak mengt en op een gegeven moment hoort hij mr. van Hasselt tot hem zeggen: „Beter 'n goeie buur dan een verre vriend!" Een derde getuige, zekere F., wordt er bij gehaald. Hij constateert heel nuchter, dat er aan de grens onnoeme lijk veel paadjes lopen, „l.et is een vrijgevochten land", zegt hij. „Als dit pad niet afgesloten mag worden, kan men beter de hele grens sluiten". Deze laatste wending is niet erg duidelijk, maar de Ambtenaar weet nu voldoende van de getuigen af en houdt vast aan twee punten. Het staat vol gens. hem vast. dat het pad voor 1 October 1902 al openbaar is geweest. Het pad werd wel afgesloten in de oor logen 1914—1918 en 1940—1944. even wel waarschijnlijk niet door de be voegde autoriteiten. Op de tweede plaats draait veel om de vraag of het pad werd verlegd of niet. AANGEHOUDEN. De verdediger denkt, dat aanhouden van de zaak niet noodzakelijk is, om dat er nog andere punten zijn. die Willemke het recht geven zijn bouwe rij voort te zetten. De Ambtenaar van het Openbaar .ministerie wenst echter een nader onderzoek te doen en de Kantonrechter is het daarmee eens. Willemke vertrekt met een vrolijk gezicht. Met 'n brede armzwa.i neemt hij afscheid van de rechters en het publiek, een goedkeurende knik krijgt de deurwaarder, die de volgende zaak al onderhanden heeft.' Franse socialisten gestraft WEGENS „REBELLIE" TEGEN PARTIJBESLUIT Het dagelijks bestuur van de Franse socialistische partij heeft besloten de minister Pierre Olivier La pie uit de partij te stoten wegens diens actie te gen de E.V.G. Om hetzelfde feit wer den de afgevaardigden Charles Lussy en Jean Chariot voor de duur van vjjf jaar uitgesloten van het bekleden van partijfuncties. Voor alle andere socialistische af gevaardigden in de Nationale Verga dering en de Assemblée van de Unie, die tegen de E.V.G. hebben gestemd, geldt dezelfde maatregel. Het dagelijks bestuur der partij maakte echter tevens bekend, dat zij de Nationale Partijraad, begin van het volgende jaar zal aanbevelen deze strafbepalingen op te heffen als be trokkenen „door hun optreden hebben aangetoond, dat zij thans strikt de par tijdiscipline in acht nemen. Overleg wetsontwerp geëindigd Het ziet er naar uit. dat de Minister van Onderwijs de belofte, in de begro tingstoelichting gedaan, gestand zal doen. Het overleg aangaande een ge wijzigd ontwerp voor de wet op het kleuteronderwijs is thans geëindigd en men verwarmt, dat de Ministerraad zich op korte termijn hierover zal uitspreken. DE ROOSEVELTS POLITIEK VERDEELD Maar John is sportief John Roosevelt, de jongste zoon van wijien president Rooseveit. is benoemd tot vice-voorzitter van het „Nationale Comité van Burgers voor Eisenhower" dat zal ijveren voor de verkiezing van een Republikeins congres. Twee broers van John hebben zich dit jaar candidaat gesteld voor de de mocratische partij. John Roosevelt verklaarde na zijn benoeming, dat hij geen propaganda voor de republikeinse partij zal maken in de twee staten, waar zijn broers zich candidaat hebben gesteld. "N £)E heer Kol ff heeft veel ge daan voor de luchtvaart. En toen men hem kortgeleden in een vergadering van aeronau- tische verenigingen te Istanboel (Turkije) dan ook tot ere-voor- zitter benoemde van de Fede ration Aeronautique Internatio nale. was iedereen er van over tuigd, dat dit ten volle verdiend ivas. Nog meer erkentelijkheid werd de heer Kolff betoond. Hij kreeg een gouden medaille van de Turkse aeroclub en bovendien werd zijn beeltenis afgedrukt op een Turkse postzegel. Dit laatste vinden we van alle eerbetoon het belangrijkst. Is er één Nederlander, die kan zeggen dat zijn portret op een Turkse postzegel heeft gestaan? Zeg nu zelf

de Stem | 1954 | | pagina 1