Op 10 October slaat het uur van Hanoi JEUK AT EEN ONDERLIJKE ERELD MEISJES MET GELD Rocle troepen getraind voor de overwinningsparade RADIO D.D.D WRIGLEY TWEEDE BLAD WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1954 Encjuete over Mandement K S.G.-rapport De lucht is zwaar en vervuld van weemoed Schoolstrijd PROFESSOR HUBNER OVERLEDEN Louis Joseph Vange Zet Uw zorgen aan de I Meningen en Commentaren i yORIGE maand heeft het Ne derlands Instituut voor de Pu blieke Opinie een omvangrijk opi nie-onderzoek voltooid, gewijd aan het mandement der Nederlandse hisschopnen. De hoofd-uitkomsten leren, dat 70 pCt. der stemgerech tigde Nederlanders van het mande ment hebben gehoord of gelezen. Vier en veertig procent heeft ken nis genomen van de reactie van de Partij van de Arbeid. 36 pCt. zou het er mee eens zijn als de P. v. d. A. de samenwerking met Katho lieke Volkspartij verbrak, indien Katholieken geen lid van de Partij van de Arbeid zouden mogen blij ven. Dat zijn de hoofdlijnen. De ver doorgevoerde analyse der NIPO- onderzoek-uitkomsten brengt inte ressante dingen aan het licht: van alle volwassen Nederlanders had 70 pCt. van het mandement gehoord of gelezen. Onder de Katholieken zijn het er 83 pCt. Onder de niet- kerkelijken 71 pCt. Van de her vormden heeft 58 pCt. over het mandement gelezen of gehoord en onder de gereformeerden: 52 pCt. Aldus de aanhef van een mede deling van het N.I.P.O., die ook het Katholiek Nederlands Persbureau zonder commentaar verspreidt en die door de liberale Nieuwe Rotter damse Courant (met het anti-man- dement-complex) op haast sensa tionele wijze c de voorpagina wordt geëtaleerd. Nu zijn de heren van het N.I.P.O. wel heel erg overtuigd van de juist heid van hun onderzoekmethodes, als ze zelfverzekerd neerschrijven, dat nu de opinie van „de" stemge rechtigde Nederlanders, ja zelfs van „alle volwassen Nederlanders" is gepeild. Nog altijd moesten de heren opinie-onderzoekers een beetje ne derig gestemd blijven, als ze den ken aan de klassieke blunder, toen een overwinning voor Dewey werd voorspeld en Truman zegevierend te voorschijn kwam. Laten we de cijfers van deze en quête dus maar met de nodige re serve bestuderen en op de conclu sies geen huizen gaan bouwen. Te meer omdat de mandement-storm al aardig aan het luwen is en in een enquête-nu allicht de weerslag van nadere bezinning te bespeuren zou zijn. £)IT ALLES vooropgezet, willen we toch nog even nader op de ge publiceerde cijfers ingaan. We bespeuren dan, dat slechts 7 procent van de ondervraagden de algemene strekking van het mande ment weet weer te geven: „De hou ding van de R.K. in het openbare leven". Groepen van 28 procent en van 17 procent hebben hun aandacht vastgebeten in de laatste bladzijden van het geschrift, blijkbaar zonder de samenhang met de rest te besef fen. Hier vindt men het gevolg van de eenzijdige voorlichting in een groot deel der niet-katRolieke pers als zou dit mandement alleen maar I gaan over verboden en sancties. Merkwaardig is dan, dat de P. v. d, A. met al haar lawaaierige stem- I mingmakerij slechts heeft bereikt, dat 44 procent van de ondervraag den daarvan had gehoord. Onder de mensen, die de P. v. d. A. stem men, waren het er maar 57 procent. Dus zelfs 43 procent van de socia listische stemmers zou onkundig ge bleven zijn van deze rumoerige agi tatie! Er is ook gevraagd: „De P. v. d. A. dreigt de samenwerking met de K.V.P. te verbreken, als katholieken niet meer in de P. v. d. A. mogen blijven. Bent U het daarmee eens of niet eens?" 36 procent van de ondervraagden vindt het best, 41 procent is het er niet mee eens. Het merkwaardigste is intussen, dat er onder de uitge hoorde socialisten nog 30 procent waren, die dit dreigement afkeur- I den! In de socialistische pers heeft men echter nog nooit één stem van afkeuring gehoord. Een bewijs te meer, dat die pers met haar koekoek-één-zang in het geheel niet de meningsgevarieerdheid binnen de P. v. d. A. weerspiegelt. £)E LAATSTE vraag luidde: „Als de Partij van de Arbeid voor de katholieken verboden zou wor- den, zou U het dan een goed idee vinden of geen goed idee vinden, in dien er een katholieke P. v. d. A. werd opgericht?" Hier nu luiden aldus: de percentages Goed geen idee goed idee 34 59 2" 55 Stemt op K.V.P. Stemt op P.v.d.A. Binnen het raam van de zeer be trekkelijke waarde dezer cijfers staan we er toch wel even van te kijken, dat 34 procent der onder vraagde K.V.P.-stemmen zo'n apar te partij gewenst zou achten. De kortzichtigheid onder hen is blijk baar dan toch niet gering. Hier vin den we een aanwijzing voor de K.v.P.-propaganda, dat ze veel aan dacht moet schenken aan gedach ten en argumenten in deze richting. Dit moet ontzenuwd worden en er is daarvoor trouwers een keur van materiaal samen te stellen. Zo mogen we het N.I.P.O. toch wel dankbaar zijn voor deze tip! O 20ALS BEKEND, zijn er in de Belgische Borinage een aantal steenkolenmijnen, waarvan de ex ploitatie moeilijk is ot verlies ople vert. de zgn. marginale en deficitai- re mijnen. De maatschappijen, die ze ontginnen, hadden het vorig jaar reeds besloten, enkele mijnen te sluiten, wat de Belgische regering nog juist heeft voorkomen. Maar omdat het voortbestaan dezer mij nen slecht mogelijk was door een subsidiering via de Kolen- en Staal- Gemeenschap, waartoe ook de ande re leden dezer gemeenschap, zoals Nederland, bijdroegen, is deze aan gelegenheid in studie genomen door een deskundigencommissie van de K.S.G., waarvan onze Limburgse mijningenieur Raedts voorzitter werd. De commissie-Raedts heeft thans deze studie beëindigd en haar ver slag ingediend bij de Hoge Autori teit der K.S.G. en bij de Belgische regering. Het advies, dat zij geeft, is niet de mijnexploitatie stop te zetten, maar wel een aantal schach ten of putten te sluiten en dan de overige intenser te exploiteren. Zij adviseert dus tot concentratie der mijnbedrijven door uitschakeling van niet rendabele ontginningen en het extra benutten van goede steen koollagen, zoals die, welke anthra- ciet opleveren. Daarbij wordt het behoud en belang der mijnwerkers tevens in het oog gehouden. Men neemt aan, dat hierbij on geveer 6000 arbeiders betrokken zijn. Velen van hen zouden naar andere mijnen overgeplaatst kunnen wor den, daar er elders een tekort is. Degenen, die overtollig worden, voornamelijk bovengrondse werk krachten, zullen worden omge schoold. Er zullen andere bedrijven, zoals electrische centrales, verrij zen om meteen de kolen van gerin gere kwaliteit nog productief te maken. De K.S.G. zou de concen tratie der mijnen en de omscholing en migratie der mijnwerkers met subsidies ondersteunen. Het is bemoedigend, dat de Hoge Autoriteit der K.S.G. er van over tuigd is een oplossing in deze nete lige kwestie te hebben gevonden. Een dergelijke oplossing zal ook haar waarde bewijzen, wanneer zich elders moeilijkheden mochten voor doen. Nederland staat hier voorlopig buiten, maar ook voor Nederland is het van groot belang te kunnen con stateren, dat de K.S.G. het alge meen belang laat gelden bij haar probleemstellingen en de oplossing daarvan en zich niet laat gebruiken als exploitatie-object door een of meer van de deelnemende landen. TTANOI, September. Het lot van een stad bezwaart het ge- weten van de vrije wereld. Over korte tijd zal ze onder com munistische heerschappij komen. Tijdens de conferentie van Ge- nève werd over haar lot beslist zonder dat naar de wil der be woners werd gevraagd. Deze stad heet Hanoi. Ze moet de weg gaan van Praag en Warschau, van Boekarest en Budapest, van Sofia en Riga, omdat de vrije wereld haar plicht verzaakte. Op 10 October slaat haar uur. Politieke commissarissen reeds aan het iverk Het afscheid van Hanoi moet de Fransen zwaar vallen, want de stad is een parel van Zuid-Azië. Velen moe ten hun liefde voor het leven achter- later op de brede boulevards. Nu de evacuatie i volle gang is realiseert men zich pas hoe zeer men de terras vormige aanleg, het tropische groen en de Bode Rivier zal missen en toch zal het een afscheid zijn voor altijd, want straks zal er tussen het paradijs je aan de Songkoi en de vrije wereld een bamboegordijn worden neer gela ten. Op de citadel waait nog de trico lore; in de beroemde, botanische tui nen speurt men nog tevergeefs naar een enkel onkruidje, maar in de Euro pese wijk, in het Noord-westen, wordt het met de dag stiller. De lu-ht is zwaar en vervuld van weemoed. De vluchtelingen, die met militaire auto bussen over de Rode Rivier naar de luchthaven Gailem worden vervoerd wenden te vaak het hoofd om. Hun blikken strelen het bekende. Velen nemen bloemen mee, die vanuit het vliegtuig op de stad worden geworpen. Dat is hun laatste groet. Daarna is het oude voorbij en het nieuwe begonnen... De aantz-ekkelijke, frisse huisjes met hun rode luiken staan leeg. In de tuin tjes woekert het onkruid al. Planten verbranden onder de tropenzon. Men mist het gelach der kinderen. Men mist ook het schallende, Franse lied, dat hier kort geleden zo vaak en tin telend op galmde. De villa's en de weidse avenuen, de lege kantoorruim ten en de moderne pakhuizen, de grote administratiegebouwen en de fabrie ken, de restaurants en de huizen van vermaak, alles wacht op nieuwe heren. RODE VLAGGEN GEREED vlag ontbreken. Alle schoolkinderen en alle volwassen burgers moeten langs de weg staan en de troepen ver welkomen. Ieder huis moet versierd zijn. Niemand deed de laatste maan den betere zaken, dan de Chinese han delaar Chi-Li, die voor een prikje alle Franse vlaggen op kocht, uit het wit en blauw kinderkleding liet vervaardi gen en het rood gebruikte voor de aanmaak van vlaggen. PRIJZEN STIJGEN MET HET UUR winkels zijn gesloten. De prijzen stij gen met het uur, omdat er geen aan voer meer bestaat en de handelaren hun waren achter houden. De com merciële blijvers, hoe communistisch ze zich ook voor doen, realiseren zich terdege, dat hun bankbiljetten en bankconto's nog slechts zeer betrekke lijke waarde hebben. Ze vluchtten der halve in winkelwaar. STERKE CONTRASTEN Maar of Chi-Li en de andere profiteurs ook inderdaad van hun geld zullen genieten, is nog de vraag. Hun namen staan al genoteerd! Want communis tische vertrouwenslieden zijn al weken doende de politieke betrouwbaarheid der blijvers te onderzoeken. Als verkoper, gasopnemer of hygië- necontroleur verschaffen ze zich toe gang tot de huizen. Ze kijken rond zich heen, spreken met de bewoners en doen ook nog een en ander op „in de buurt". De Fransen en de Vietna- mezen dulden stilzwijgend de activi teit van de heren van straks. En de bevolking omkleedt hen al met de noodzakelijke autoriteit. De Fransen doen bovendien hun best incidenten te voorkomen. Ze hebben order om veel door de vingers te zien. Het leven in Hanoi wordt intussen steeds onaangenamer en duurder. Vele Hanoi beleeft de laatste dagen, zoals ook andere steden hun laatste dagen hebben gekend. Maar hier is de juiste datum bekend. De soldaten van het Franse expeditiecorps zijn daarom royaal met iiun piasters. De enkele nog geopende danslokalen en bars ma ken uitstekende zaken. Want er wordt gedronken en gevrijd. Voor velen moet het afscheid van Hanoi gepaard gaan met het afscheid van de meisjes. Er worden tere woorden gefluisterd, die de andere morgen vergeten zijn. Buiten op straat trekken de vluch telingen voorbij. De schare is deernis wekkend. Hun hele hebben en houden is verpakt in een armtierig bundeltje. Aan de sarong van moeder grijpen zich de kinderen vast. Vader heeft al tijd tranen in de ogen. Ze verzamelen zich bij de registratiebureaux. Daar na klimmen ze in een bus en dan is hun reis begonnen. Ze zyn te moe en te verdrietig om zich te ergeren aan het lawaai der nachtlokalen. Voor hen is dit smartelijke einde een nieuw be gin. Het zal moeilijk zijn. Daarvan zijn ze overtuigd, doch ze verkiezen het onbekende boven de gruwel van de rode heerschappij. Als ons vliegtuig opstijgt voor de weg terug vormen twee journalisten en de bemanning de enige Europeanen. Onze lading is zielig. Maar we meen den al zoveel leed en verdriet te heb ben aanschouwd. Ook nu wenen er weer mannen en vrouwen. Mijn colle ga weet zich goed te houden. Maar als hij een der kinderen, een jongetje van drie, vier jaar hoort vragen: „Wanneer gaan we terug, Mammie", dan glinstert er ook in zijn ogen een traan. Het leed, dat de wegtrekkende Fransen moeten meenemen "al in Hanoi ver vangen worden door een groot feest en daarna, ja daarna zal de Schepper de blijvers moeten sterken om de gruwel der verschrikking te kunnen dragen. (Advertentie) 4 m TN Nedersaksen woedt, naar men weet, een schoolstrijd. De katho lieke bisschoppen hebben ernstig geprotesteerd tegen een nieuwe wet, door een socialistisch-liberale meer derheid doorgedreven, welke uitgaat van het voor onze begrippen reac tionaire beginsel: Openbare school (met facultatief godsdienstonder- Maar hoe zullen de nieuwe heren de oude stad regeren? Deze vraag houdt de gemoederen der blijvers onophou delijk bezig. De prognoses lopen uit een van zwart tot rose. Ho Tsji Minh, hetgeen betekent: „die het licht brengt" beloofde acht jaren geleden Hanoi te „bevrijden". Zijn woord is ongeveer ingelost. Daarom zal het straks feest zijn. Het zal een triomphale intocht wor den. De Vietminh-eenheden, die uit verkoren zijn er aan te mogen deelne men oefenen al weken voor het mili taire schouwspel, dal zal worden ver toond. Ze hebben nieuwe uniformen gekregen en zijn gedwongen deel te nemen aan een speciale cursus: hoe behandelen we de bevolking. Tiental len communistische journalisten, geko men uit Rusland, China, Polen en an dere landen staan gereed om met de zegevierende troepen Hanoi in te trek ken en jubelende verhalen te schrij ven. Zelfs de Prawda heeft drie spe ciale verslaggevers gezonden. De communistische leiders in Ha noi, die na de wapenstilstand plotse ling zijn opgedoken zijn druk doende met het organiseren der feestelijkhe den. In geen enkel huis mag de rode wijs) regel, bizondere school slechts uitzondering en als de openbare school er niet door ontvolkt wordt. In België woedt, naar men weet, ook een schoolstrijd. De socialis tisch-liberale meerderheid dekt de socialistische minister van onderwijs, die tientallen leraren ontsloeg, al leen omdat ze hun diploma niet aan een openbare universiteit of de (maponnieke) Vrije Universiteit te Brussel hadden behaald. Socialistische en liberale partij staan ten onzent op het standpunt van de gelijkstelling. Maar socialis tische en liberale kranten ten onzent kunnen zich toch niet opwerken tot een openlijke afkeuring van wat hun geestverwanten in het buiten land misdoen. Zo vinden we in Het Vrije Volk een akelig neutral st.uk over de Nedersaksische affaire. De critische zin verstomt, als er socia listen in het geding zijn. (Advertentie) DE ECHTE NAVY-CUT VAN VROEGER Systeem EEN Britse hotelierster gaat J van het standpunt uit. dat een hotel inderdaad een gastvrij huis moet zijn. Zonder meer. t Afgelopen zomer stelde ze geen prijzen vast voor logies t of volledig pension, maar ze J liet haar gasten volledig vrij op het punt veri betalen. Ze J konden geven wat ze wilden. Zij heeft nu de balans opge- maakt. Het blijkt dat ze tien procent méér winst heeft ge- J maakt dan vorig jaar. De mensen waren zo tevreden over de service die zij gaf. dat ze meer betaalden dan de ho- J telierster had durven vragen. t Komend jaar, zei ze, doe ik J het weer. Soldaat HET Britse leger deelde deze week aan Kelvin Willie uit het Engelse West Hoathly mee, dat hij zicli voor de militaire dienst moest melden. Zijn moeder heeft echter reeds verklaard, dat zij het daar mee niet eens is, want Kelvin is pas veertien maanden. De burgemeester van het plaats je heeft beloofd, dat hij zal zien, wat er gedaan kan worden. Ongeluk DE heer A. Caputo werd bij een aanrijding in Napels geraakt. De verwondingen waren niet al te ern stig, maar voor alle zekerheid besloot men hem toch maar naar het zieken huis te vervoeren. De ziekenauto werd op zijn beurt ook weer aange reden en bij deze botsing raakte Ca puto zo ernstig gewond, dat thans voor zijn leven moet worden ge vreesd. Thans ook verkrijgbaar in 10 stuks verpakking 38 cent In Vaticaanstad is vernomen, dat Professor W. Hubner, de Duitse hart specialist, die de Paus tijdens diens ziekte van de afgelopen winter heeft onderzocht, aan een hartaanval is overleden. De tijding heeft de Paus. die een hoge achting voor Hubner koesterde, zeer ontroerd. KUNST IN DE ETALAGE In de étalages van winkels in de hoofdstraten van Stuttgart zijn door de bond van beeldende kunstenaars in sa menwerking met reclamedeskundigen, tussen de gewone artikelen schilde rijen, aquarellen, tekeningen, litho's en plastieken geplaatst, die in prijs va riëren van 80 tot 1,500 mark. Het blijkt, dat in het bijzonder in étalages met textiel, stoffen, meube len, tapijten en bontwerk stillevens, portretten en landschappen goed har moniëren. Abstracte kunst verhoogt het aanzien van étalages met gedruk te stoffen. Zelfs in étalages met schoe nen, radio's, rookgerei en bij opticiens worden door het plaatsen van een kunstwerk goede effecten bereikt. Robot OP de eerste internationale ten toonstelling voor techniek, die te Charleroi w erd gehouden, scharrelde een robot rond, die zonder moeite door de tentoonstellingshallen liep. Er kwamen helemaal geen draden bij te pas, want de mechanische mens werd radiografisch bestuurd vanuit een stiekum opgesteld hoekje. Wan neer men de robot aansprak, vertel de hij, wat hij van het weer dacht. Voorkeur IN het Engelse dorpje Sudbury tobt men met een vreemd probleem. Men raakt daar de nieuw gebouwde huizen niet kwijt. De paartjes, die in het huwelijk treden geven er prac- tisch alle de voorkeur aan bij de ouders, respectievelijk de schoonou ders te gaan inwonen. Men heeft dat van gemeentewege eens uitgezocht en is daarbij tot de bevinding geko men. dat vele jonge huisvaders de kookkunst van schoonma niet kun nen missen en daarom maar het liefst dicht bij de pappot blijven. Presentje Toen de schooljuffrouw van de lagere school te Lincoln haar verjaardag vierde, kreeg zij van een klein jongetje een parfumflesje cadeau. „En wat is dat wel?" vroeg de juffrouw blij verrast. „Rattenvergif", antwoordde het ventje stra lend. De juffrouw rook voor alle zekerheid eens aan het flesje. En het was zo. Vrijpostig OP zijn tachtigste jaar werd de heer Alphonse Lebe nog gesnapt. Hij stal scheermesjes in een groot wa renhuis. Om de eigenaars van an dere winkels te waarschuwen nam een agent van politie de oude mee om hen te zeggen, dat ze voor hem moesten uitkijken. Na deze tocht werd Lebe op de inhoud van zijn jaszakken onderzocht. Hij bleek toch nog kans gezien te hebben driehon derd mesjes te drukken. Loper IN Engeland "is dezer dagen over leden de 87-jarige heer Charlie Hart. Hij stond bekend als de oudste hard loper van de wereld. Hij deed niets liever dan reuzenafstanden rennen en gedreven door die intentie nam hij onder andere deel aan de monster marathon New YorkLos Angeles (1800 km.). Toen was hij zestig jaar. Verleden jaar liep hij nog een af stand van dertien kilometer en loste daarbij alle jongere athleten. Pech Een boer in Illinois had een grote farm gekocht. Hij woon de er juist anderhalf uur in, toen hij weer moest uitkijken naar een nieuwe. Zijn grote aankoop was toen namelijk reeds in vlammen opgegaan. Lang EEN Oostduitse vluchteling, de 31- jarige Evert Voelter, heeft in Stock holm het wereld-duur koorddansen gebracht op 31 uur en 30 minuten. Het oude record van 31 uur en vier minuten was eerder in de maand ge vestigd door de Zweed Lundberg. „....en toen ik m'n hoofd omdraai de, was de soep verdwenen". teit brengt iedereen profijt", caus. 20.15 ,,Der Freischutz", opera. 22.20 Twee pia no's. 22.45 Sportact. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 M. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws., weerber. en kath. nw. 8.20 Gram. 9.00 V. jd. huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Kamerkoor. 11.55 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded. 12.33- 12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Sopr. en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Vocaal ens. 15.40 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 V. d. jeugd. 17.30 Meisjeskoor. 17.55 Deens Symph. ork. 18.40 Gram. 18.45 Le ger des Heilskwartier. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Mezzo-sopr. en piano. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Promenade ork. 21.00 Wonderlijke wetenswaardighe den. 21.15 Gram. 22.00 Radio feuilleton. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15-24.00 Gram. (Advertentie) DONDERDAG 30 SEPTEMBER 1954 HILVERSUM I, 402 M. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. B.15 Gram. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Gram. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 940 Gram. 10.50 V. d. kleu ters. 11.00 Kamerork. 11.45 ..Kennisma king met IJsland", caus. 12.00 Gram. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.50 „Uit het bedrijfsleven". 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Lichte muz. 13.55 Cabaret. 14.30 Pianorecital. 15.00 V. d. zieken. 15.45 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: ..Indonesië de rubber", door Drs. B. van Eldik. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 V. d. jeugd. 18.55 Licht progr. 19.10 Gesproken brief uit Londen. 19.15 Rep. 19.20 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Meer productivi- Nietkrabben. De helder vloei bare D.D.D. kalmeert de jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF B V ZEEP (Advertentie) BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Or gelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 15.15 en 15.50 Idem. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 1815 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Gram. 20.10 Klankb. 20.40 Gram. 20.45 Idem. 21.30 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Kamermuz. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Omr. ork. 13.00 Nws. 13.15 en 14.15 Gram. 15.00 Groot symph. ork. en solist. 15.30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15, 18.30 en 19 00 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspel. 22.00 Nw. 22.15 Lichte muz. „22.55 Nws. door 11. Ik bleef even buiten de winkel treu- zc-lon, peinzende over de verandering, Welke hij na het overlijden van Mar griet Graham, de moeder van Betty, had ondergaan. Want niettegenstaande het pand ongunstig gelegen was, had het winkelbedrijf erin toch betere da gen gekend toen Margaret leefde en er de ziel van was. Zij was een van die vrouwen, die terwille harer liefde tot alles in staat zijn. Nauwe lijks had zij Sam's volkomen onbe kwaamheid om een winkel te leiden op emerkt of zij had met energieke hand ingegrepen en het bedrijf ren dabel gemaakt zolang zij leefde. AHijd nog was ik er stomverbaasd over. dat deze vrouw met haar ver troetelende opvoeding, ver van alle geldelijke en zakelijke aangelegenhe den. zo'n heldere en vastberaden za kenvrouw was geweest. Ik weet geen arn.i re veronderstelling, dan dat zij et br de, ;e als de taak der vrouw naar waar de man volkomen faalde rw5 !>'s te sPrinSen. Sam had haar 8- daarom werd zij zijn vrouw; i nacl iemand in de winkel nodig, zich°P nam Zij 00k nog die taak °P Gedurende Margaret's beheer ging zoals ik reeds zei de winkel goed. Er waren in Radville maar wei nig mensen, die Sam niet mochten; zijn zaak kreeg de loop. Maar toen werd Betty geboren en stierf Mar garet. Het meeste heb ik van horen zeg gen. Ik verliet Radville kort na hun huwelijk en kwam eerst enige maan den na de begrafenis van Margaret terug. De winkel begon er toen reeds verwaarloosd uit te zien; de voorra den waren al even sterk verminderd als de klanten. Sam knoeide heviger dan ooit aan zijn uitvindingen. De zaken werden maar op hun beloop ge laten; Sam had steeds een bewonde renswaardig vertrouwen in de dag van morgen. Zijn zaak werd nu geheel in de schaduw gesteld door de concurrent Sothern Lee. Ze was twintig jaar ten achter, zoals men zei. Klein, don ker en ongezellig, diende de winkel meer tot huis- en werkkamer voor Sam cn zijn dochter dan tot drogis terij. Hij had er een werkbank met bankschroef staan en zelfs een draai bankje, waar men hem welhaast elk uur van de dag aan het prutsen kon zien. Hij was eigenaar van het pand, althans van het gedeelte, waarin de winkel was en Betty deed voor hem het huishouden in de drie boven de winkel gelegen vertrekken. Toen ik de straat overstak, zag ik niets van hem en ik vroeg me af of hij wel thuis zou zijn. tot ik opeens door de ruiten van de etalage zijn oud, witharig hoofd op en neer zag kikkert U helemaal op. Heerlijk verfrissend, zuivert mond en keel en is goed Uw tanden. gaan boven iets, dat op de achterste toonbank scheen te liggen. Ik deed de deur open en stapte binnen. Hij keek op met zijn steeds vriendelijke glim lach en groette met een gebaar van zijn hand. „Hoe gaat het. Homer? Kom binnen. Wel. wel, ik ben blij je te zien. Ga zitten ik neem aan. dat die stoel daar bij de kachel wel in staat zal zijn je te dragen". „Waar ben je mee bezig, Sam?" vroeg ik. „Met de spuitwaterfon tein in orde te maken. Ik was de vo rige maand al van plan ze in orde te maken, Homer, maar door allerlei din gen ben ik er niet toe gekomen". Onderwijl poetste hij de ene kleine kraan, die boven de toonbank uitstak, hevig met een metaalpoetsmiddel, dat verre van prettig rook. „Heb je veel klanten voor spuitwa ter- en limonadeverkoop?" „Neen", gaf hij peinzend toe. „niet zoveel als we vroeger hadden, vooral niet nu Sothern Lee roomijs in een nikkelen bekertje verkopen. De mees te jongelui gaan nu naar hen. maar af en toe komen er toch nog wel klan ten en alle beetjes helpen". Hij poet ste even extra-hevig. „Natuurlijk zou ik meer te doen hebben als ik maar meer soorten essences had". „Hoeveel soorten heb je?" „Een", verklaarde hij zuchtend, „va- nielje". Onderwijl ik mijn pijp stopte, bleef hij ijverig doorpoeisen. „Waarom neem jp er niet meer?" Hij gaf mij een van zijn flauwe, vriendelijke glimlachjes. „Ik denk er over, Homer, zodra ik geld genoeg heb, zal ik er laten ko men. Misschien de volgende week. Er is een mijnheer in New-York, die zich misschien voor een van mijn uitvin dingen zal interesseren volgens Ro land Barnette. Misschien dat hij er wat geld in wil steken en wanneer hij dat werkelijk doet, zal ik flink wat voorraden kunnen inslaan". Ik zuchtte even in stilte. Hij poetste door, een toonloos deuntje fluitend. „Roland zal hem erover schrijven". „Over welke uitvinding?" vroeg ik ongelovig. Sam zette zijn flesje met poetsgoed neer en kwam stralend van achter de toonbank uit hij doet niets liever dan een gelegenheid benutten om een van zijn ontelbare modellen te demon streren. „Ik zal je eens laten zien. Homer", bood hij opgewekt aan, naar zijn werkbank scharrelend. Hij stak een lucifer aan en hield ze voor een kleine gaspit, welke aan de muur be vestigd was. Een sterke gaslucht blies de lucifer uit en hij draaide het kraan tje dicht om het andermaal te probe ren. Ditmaal vatte het gas vlam en brandde met een heldere witte vlam als van acetyleen, maar zachter voor het oog. „Daar!" zei hij triomfantelijk. „Ho mer, wat denk je ervan?" „He!" zei ik. „ik wist niet. dat je een acetyleeninstallatie had". „Die heb ik ook niet". „Maar wat is het dan?" vroeg ik. „Dat is mijn uitvinding', antwoord de hij trots. „Ik heb er twee jaar aan gewerkt, Homer, en pas gisteren had ik het geval voor elkaar. Ik beloof je, dat ze sensatie zal maken!" „Maar wat is het dan, Sam?" vroeg ik. „Het is gas uit ruwe olie. Kijk..", vervolgde hij, wijzende naar een tank. die onder de werkbank stond en die met de brander verbonden was door een pijpstelsel, waarin weer een klei ner rond tankje geschakeld was. „Je doet de ruwe olie in de onderste tank. juist zoals ze uit de boorput komt ze behoeft niet geraffineerd te worden dan gaat ze hierdoor cn dan daardoor, waar ze verdampt wordt zo ongeveer als benzine verdampt wordt in een carburateur, je weet wel en dan gaat het gas naar de bran der nou en je ziet hoe het brandt!" „Buitengewoon. Sam!" zei ik. mij zelf afvragend of het werkelijk zo was. „En het mooist is, dat het zo zui nig is. Een gallon ruwe olie is vol doende voor zes weken, dag en nacht! En de installatie kon niet eenvoudiger. Ik zeg je. „Heb je het gepatenteerd?" „Ja, mijnheer! Al twee jaar gele den nam ik er patent op. zodra ik be greep hoe doodeenvoudig het, was. Maar natuurlijk had ik veel tijd no dig om mijn idee practisch te verwe zenlijken. vooral omdat ik af en toe door geldgebrek niet door kon wer ken. Maar alles is nu in orde. Homer, tiptop in orde!" „En je zei. dat Roland Barnette er over schrijft naar iemand in New- York?" „Ja. dat heeft hij mij beloofd. Ik heb het hem uitgelegd en hij scheen er werkelijk belang in te stellen. Hij is vriendelijk voor mij, heel vriende lijk". Ik was geneigd daaraan te twijfe len en wilde juist iets in die geest zeggen, toen een schaduw, welke het raam passeerde, mi' ijlings deed op staan. Maar eer ik iets kon doen, had kolonel Bohun de deur opengesmeten en kwam hij naar binnen stampen. Door zijn bijziendheid misleid hield hij vlak bij mij halt cn dreigend met zijn stok naar mij wijzend, snauwde hij: „En mijnheer, hoe 'staat het er mee? Ik kom om antwoord. Heeft u genoeg verstand in uw hoofd om dat te snappen? Ik kom om antwoord!" „Dat kunt u krijgen, wat de vraag ook moge zijn", zei ik. Zijn gelaat werd nog weer roder. „O! Ben jij het maar. Littlejohn? Ik zag je voor die zot van een Graham aan. Waar is hij?" Ik keek diens kant uit en de ko lonel volgde mijn blik naar de werk bank. waar Sam stond met zijn rug er naartoe, zijn werkhanden rustig in elkaar Ik daci t. dat hij wat bleker leek dan gewoonlijk en misschien was het alleen maar verbeelding, dat ik meende hem te zien beven. Want hij leek uiterst kalm cn beheerst zelfs dermate dat ik voor het eerst besefte, dat er buiten mij nóg een man in Rad ville was, die in het geheel niet bang was voor de oude kolonel Bohun. „Hier bpn ik. kolonel", zei hij rus tig „Wat wenst u?" De kolonel stapte op hem toe, een en al opwinding. Maar hij hield toch zijn mond, totdat hij zichzelf weer wat meester was: een daad van zelfbe heersing, waarover ik mij tot op de dag van heden verbaas. „Dat weet je heel goed, Graham. U hebt mijn brief gekregen die ik u een week geleden schreef?" „Ja", zei Sam. met een begrijpend gebaar. „Ja, die kreeg ik". „Maar, voor de duivel, waarom heb je die dan niet beantwoord?" Een verontschuldigend glimlachje maakte Sam's gezicht vriendelijker. „Omdat", zei hij aarzelend, „ik weet zeker, dat ik er niets beledigends mee bedoelde, maar., ik heb het zo druk... ik vergat het!" Ik vreesde de kolonel een beroerte te zien krijgen en voelde mij werke lijk opgelucht toen ik hem hoorde brullen: „Loop naar de hel! Denk je nou werkelijk, dat ik dat geloof?" „Ik vrees toch, dat u het zult moe ten". Bohun bleef enkele ogenblikken sprakeloos, bijna stikkend van woede. Maar tenslotte slaagde hij er in zich zelf wat tot bedaren te brengen. „Goed. Voor het ogenblik zal ik die onbeschaamdheid even buiten be schouwing laten.." „Het was helemaal niet als een be lediging bedoeld. Ik verzeker het u. „Val mij niet in de rede! Hoor je dat? Zover is het nu gekomen daar je de bur erlijke beleefdheid om mij schriftelijk ,e antwoorden niet in acht wou nemen, ben ik hier om mondeling je antwoord te vernemen". (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5