Mendès vraagt drie waarborgen Rustig begin van Londense conferentie Engeland moet zich tot meedoen verplichten Bijna 200 winkels in één gebouw SPION VAN MOSKOU IN FRANSE DEFENSIERAAD Grijsaard uit Nijmegen krijgt 12 jaar wegens moord Goud werd opgesmolten Labourpartij spreekt zich uit voor Duitse herbewapening DE VROLIJKE TROMMELAARS Adenauer niet tegen controle Rode dreiging voor Thailand In bestaande toestand mag niet berust worden Poolse functionaris krijgt asyl in V.S. TANDARTS en ziekenfonds Meer dan 1600 slachtoffers in Japan Troebel spel in Parijs Waarom werd Didès geschorst "N DAGBLAD VOrtR ZEELAND UNIEK VOOR NEDERLAND: Verstokt in de misdaad.... Met een kleine meerderheid: HET geval Didès blijkt een raadselachtig geval.... Een Pa- rijse hoofdcommissaris van politie, die een inlichtingendienst had opgebouwd, om de activiteiten der communistische partij na te gaan, wordt geschorst. Zogenaamd omdat hij documenten, die hij aan rode handen had ontfutseld, niet tijdig aan zijn superieu ren zou hebben overgedragen. De schuldeiser.... 94e JAARGANG No. 21146 Uitgave N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. Tel.: Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur: J. J. H. A. Bruna. Redactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr. Dr. A. J. J. M. Mes, Mr. H. M. L. de Rechter, L J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren. Abonnementsprijs bij vooruitbetaling f 5.85 per kwartaal, per post f 6.55, per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland aoWaï) WOENSDAG 29 SEPTEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. j6QI^^^OOSTBURG, Nieuwstiaat 41, Tel. no. 35) TUNNELSTAKING VELSEN GEëINDIGD In een vergadering te IJmuiden van de nog stakende arbeiders van de tunnelbouw te Velsen is Dinsdag met algemene stemmen besloten, het werk te hervatten en af te wachten, welke rancunemaatregelen tegen vijftien hunner, zullen worden toegepast. IN GEALLIEERDE kringen te Bonn worden de kansen op uitlevering van de ontsnapten van Breda uiterst ge ring geacht. Een commissie van de Hoge Commissie heeft zwaarwichtige bezwaren tegen deze uitlevering naar voren gebracht. DE EERSTE KAMER heeft Dinsdag middag een aantal wetsontwerpen tot instelling van bedrijfschappen vee en vlees, groenten en fruit, siergewas sen, tuinbouwzaden, margarine, vetten en oliën en voor gedistilleerde dran ken) goedgekeurd. Ook een wetsont werp tot instelling van productschap pen cn een hoofdproductschap voor akkerbouwproducten werd aanvaard. FRANSE en Amerikaanse onderhan delaars hebben „een grote mate van overeenstemming" bereikt over bevei ligingsplannen voor Indo-China, na een conferentie van twee uren in Washington. AMERIKA zal de uitvoering van zijn vlootprogram moeten versnellen, wil het bij de Sovjet-Unie niet achterko men, aldus de stafchef van de Ame rikaanse vloot, admiraal Carney. VERSCHEIDENE vaartuigen zijn door 'n storm in de Zwarte Zee verloren ge gaan. Talrijke lijken van vissers zijn reeds aangespoeld. Een Turks vracht schip wordt vermist. IN EEN juwelierswinkel op het Damrak te Amsterdam is in de nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken. De dief. die men met t zijn buit zag verdwijnen nam voor Z enkele guldens aan horloges mee Z •••••••••••••••••••••••••••«(«„I VOLGENS een opinie-onderzoek in Frankrijk zou 62 procent der bevol king het met het beleid van premier Mendès France eens zijn. EEN SLOEPENMAKÈRIJ in IJmui den is Maandagnacht uitgebrand. Twee juist voltooide sloepen werden eveneens een prooi van het vuur. VIER JAAR heeft een Tsjechische vluchteling in Frankrijk gekregen, omdat hij met een speciaal ontworpen kleine camera Amerikaanse militai re installaties had gefotografeerd. DE MINISTERS van Financiën en di recteuren der centrale banken, in de landen aangesloten by Monetair Fonds en Wereldbank, willen een „efficiëncy commissie" -i het leven roepen, die de weg moet effenen voor vergroting van de wereldhandel. EEN 15-JARIGE jongen in Eindhoven die zwaar gewond werd toen een granaat ontplofte, die hij met zijn vriendje wilde demonteren, is in het ziekenhuis overleden. OPNIEUW zijn wrakstukken geborgen van de verongelukte „Willem Bonte koe" IJmuidense scheepjes brachten een buitenband van net toestel, frag menten van een propeller en stukken van de vliegtuighuid aan wal. Buiïs Weersverwachting, geldig tot I vanavond: Wisselend bewolkt met enkele J buien. Matige tot krachtige en 3 langs de Waddenkust mogelijk J harde Noordwestelijke wind. Wei- 3 nig verandering in temperatuur. 3 Vandaag: Zon onder 18.24 uur. 3 Morgen: Zon op 6.38 uur. 3 |N Lancaster House te Londen, waar Chopin eens zijn schoonste composities voor koningin Victoria speelde, is Dinsdag, onder voorzitterschap van Minister Eden, de conferentie der negen lan den begonnen. De Ministers van Buitenlandse Zaken van Fran krijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland, Luxemburg, Engeland, Canada en de Verenigde Staten hebben de eerste ver gadering benut, om zich op de hoogte te stellen van de gedetail leerde plannen van Mendès France met betrekking tot de herbe wapening van West-Duitsland. Tot een debat over de geschilpun ten kwam het nog niet. Maar de komende dagen zal daarover ze ker het nodige worden gezegd. Mendès France zei, dat volgens zijn plan de „Brusselse groep" (uitge breid met West-Duitsland en Italië) Amerika's wapenhulp aan Europa zou moeten verdelen. Hij stelde voor, dat die groep de maximale omvang zou vaststellen van de strijdkrachten die elk land aan de Europese de fensie zal bijdragen. Een vaste groep zou verantwoordelijk moeten zijn voor de algehele vervaardiging van wapens. Het aanmaken van „uiterst vernielende wapens", zoals atoombommen, zou in aan een vijandelijke aanval blootgestelde gebieden moeten worden verboden. Een dergelijk gebied zou ook West-Duitsland omvatten. ..Mijn regering, aldus de Franse pre mier, zal nog voor het einde yan dit jaar in de Nationale Vergadering haar bestaan op het spel zetten bij de be handeling van elk plan, dat de door mij gevraagde waarborgen bevat". Deze waarborgen waren: 1. Overeenstemming op de negen- mogendhedenbesprekingen en in de N.A.V.O.-raad over een stelsel van toezicht, om elke herleving van het vroegere Duitse militarisme te verhin deren. 2. Groot-Brittannië moet zich on omwonden verplichten tot het legeren van strijdkrachten op het Europese vasteland. 3. Een oplossing van het vraagstuk van het Saargebied. Engeland zou, volgens Mendes- France, deel moeten hebben aan het uit te oefenen toezicht op omvang en uitrusting der strijdkrachten, docli het zou niet aan de voor de staten van het Europese vasteland geldende be- Prins Wan in V.N. De vertegenwoordiger van Thailand in de Verenigde Naties, Prins Wan, heeft zijn bezorgdheid g uit over de houding van communistisch-China te genover zijn land. Peking zou een grootscheepse communistische infil tratie in Thailand voorbereiden, met het doel de regering ten val te bren gen en Thailand een rode dictatuur te geven. De aanwezigheid van commu nistische troepen in Noord-Vietnam verklaarde hy, hield een onmiddellij ke dreiging voor Thailand in. DROEVIG GEBEUREN BIJ AANKOMST LOURDESTREIN Bij aankomst van de ziekentrein der Lourdes-bedevaart is op het perron te Maastricht een van de zieken, die de reis hadden meegemaakt, de 40- jarige mevrouw v. d. Acker uit Eygelshoven, moeder van vijf kinde ren, plotseling onwel geworden en ter plaats overleden. De zieken-aal noezenier van de be devaart, pastoor E. Tilmans uit Maas tricht, voorzag de stervende van de laatste H. Sacramenten. In de zieken trein bevonden zich de bisschop van Roermond en de Commissaris der Ko ningin in Limburg. perkingen en inspecties zyn onder worpen. „OP GELIJKE VOET". Behalve Mendès France hebben ook Bondskanselier Adenauer en de Itali aanse minister Martino (opvolger van Piccioni) het woord gevoerd. Adenauer zei, dat West-Duitsland bereid is, zijn gehele leger onder N.A.V.O.-opperbevel te stellen en con trole op de bewapening toe te staan. Maar dan zo, dat het op gelijke voet met de andere staten wordt behandeld. Franse vertegenwoordigers meenden uit de toespraak van de Bondskanse lier te mogen opmaken, dat zijn rege ring het dus eens is met de voor stellen van Mendès-France, om de Brusselse verdrags-organisatie toe zicht op de strijdkrachten te laten houden. Over het herstel \an de Duitse sou- vereiniteit worden afzonderlijke be sprekingen gehouden tussen de Minis ters van de V. S., Frankrijk, Engeland en de Bondsrepubliek zelf. De besprekingen in Londen dragen een besloten karakter. Journalisten moeten hun inlichtingen buiten de conferentiezalen zien op te doen. Adenauer en Mendès France zullen vandaag met elkaar een onderhoud hebben. De conferentie zal voorlopig twee maal per dag vergaderen. Allereerst zullen de Ministers het vraagstuk van Duitslands souvereiniteit bespreken. COMMISSIE VOOR VERKEERSVEILIGHEID De ramp in 1953 kostte ruim 1800 levens. In een jaar en vier maanden eist het moderne verkeer evenveel slachtoffers.... Dat constateerde de Se cretaris-Generaal van Verkeer en Wa terstaat, Mr. D. Spitzen, Dinsdag bij de installatie van de „Vaste Commissie Veiligheid Wegverkeer", tot de oprich ting waarvan een suggestie van Ir. Kuysten, in 1950, de stoot gaf. Wij hebben ons met de verkeerson gevallen vertrouwd gemaakt als met In Rotterdam wordt eerstdaags begonnen met de oprichting van een gebouw, dat uniek wordt in Nederland. Het zal een verza melgebouw van 12 verdiepingen worden voor een groot aantal winkels, met accomodatie voor kantoren en wat dies meer zij. In 1955 hoopt men het reeds in gebruik te nemen. In dit gebouw, 86 1/2 meter lang, 17 1/2 meter diep, 5 meter onder en 15 1/2 meter boven de grond, zullen verdiepingsgewijs 190 winkels wor den ondergebracht met op iedere verdieping een koffietent. Verder zal het bevatten een cafetaria van veertig meter lengte, een luchroom voor duizend personen benevens een feest, eet- of journaalfilmzaal met 650 plaatsen. De winkels beginnen in de kelderverdieping. Belangrijke inlichtingen Een hoge functionaris van de Pool se veiligheidsdienst, Josef Swiatlo, is politiek asyl in de Verenigde Staten verleend. Swiatlo die plaatsvervaangend hoofd is geweest van een afdeling van het Poolse Ministerie van Openbare Vei ligheid, is tien maanden geleden naar de Amerikaanse sector van Berlijn ge vlucht. Belangrijke onthullingen zou hij hebben gedaan over de verdwijning van de Amerikaaanse schrijver Noel Field en diens echtgenote, Herta, in Hongarije en van Noels broer, Her mann, een architect, in Polen. Het echtpaar Nel en Herta Field is het lastst in Prang gezien en bevindt zich, naar men danneemt in een Hon gaarse gevangenis. Hermann zit, al dus het departement van Buitenland se Zaken, gevangen bij Warschau. In een nota is inmiddels om maat regelen ter repatriëring van deze Amerikanen gevraagd. een chronische kwaal, die we lijdzaam moeten aanvaarden, aldus Mr. Spitzen. In 1953 vielen 1390 doden in het ver keer, behoudens het aantal gevallen van zwaar letsel en vele millioenen schade. We mogen hierin niet berus ten De voorzitter van de commissie, Mr. Dr. R. H. de Vos van Steenwijk, noem de als voorbeelden van de vraagstuk ken, waarmee de commissie zich zal moeten bezig houden, de ongelimi teerde maximum-snelheid en het pro bleem van de bromfiets, dat nog niet afdoende is opgelost. De commissie, zei hij, zal op allerlei gebied graag sug gesties van buitenstaanders aanvaar den. TERUG TSAAR DE KUDDE Een hérder uit Rilland-Bath, de heer C. J. Almekinders, zag in de rampnacht van 1 Februari 1953 zijn hele kudde schapen in het J J .water omkomen. Hij ging bij het i dijkherstel werken, maar nu keert t hij terug naar zijn oude beroep. J Het bestuur van de stichting Goois J Natuurreservaat gaat namelijk 'n kudde schapen plaatsen op de Gooise Heide en het heeft de er- J J varen Zeeuwse herder gevraagd, i de zorg voor de dieren op zich te I 'willen nemen. J Een 81-jarige man uit Nijme gen, beschuldigd van moord, is Dinsdag door het Amsterdamse Gerechtshof veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf. Het gold hier de Nijmegenaar J. L. die een inwoner van een bestede- lingenhuis in Nijmegen op de Leusderheide om het leven bracht, teneinde hem te beroven Het lichaam van het slachtoffer werd eerst twee maanden later door een jachtopziener gevonden. Het lag verborgen achter een bosje op de Leusderheide. De man was niet als Minister Beyen gefotografeerd bij zijn aankomst op het vliegveld te Lon den. Ter begroeting was de Nederlandse ambassadeur in Engeland, mr D. V. Stikker aanwezig. vermist opgegeven, omdat hij had ge zegd, dat hij het bestedelingenhuis wilde verlaten en bij een familielid ging inwonen. Verdachte, een oude. maar vitale en sterke man, was in 1940 al eens ter beschikking gesteld van de regering, omdat hij een gevaar voor de maat schappij opleverde. Hij heeft een strafblad met zes veroordelingen. Dankzij goed speurderswerk van een groepscommandant der Rijkspoli tie kwam men erachter, dat de grijs aard met zijn ,58-jadg slachtoffer, de heer van Hooff, naar Amersfoort was gereisd. Het polshorloge van de ver moorde werd bij een opkoper achter haald. Hij had het van L. overgeno men. Andere getuigen hadden de moordenaar en van Hooff de avond voor de moord, samen gezien. De Officier achtte veertijn dagen geleden de opzet van moord noch doodslag bewezen en hij eiste een straf van negen jaar. Het Hof achtte het bewijs wel geleverd en legde daar om dezelfde straf op, als eerder door de Utrechtse Rechtbank uitgesproken. Bestaande regeling opgezegd De Nederlandse Maatschappij tot Bevordering: der Tandheelkunde heeft de ziekenfondsorganisaties een schrij ven doen toekomen, waarin 't hoofd bestuur meedeelt, dat het zich, tenein de de weg vrij te maken voor een an dere bevredigender regeling, genood zaakt heeft gezien de thans geldende overeenkomst inzake de honorering van tandheelkundige hulp aan zieken fondsverzekerden met ingang van 1 Januari 1955 op te zeggen. Het bestuur hoopt voor 1 Januari 1955 met de ziekenfondsorganisaties tot een bevredigender regeling te zijn gekomen. DE DIEFSTAL IN LONDEN Aanwijzingen tegen zes personen Volgens de Londense politie zou het goud, dat vorige week uit een bestelauto werd gestolen en dat een waarde van meer dan 400.000 gulden vertegenwoor digde, reeds enkele uren na de diefstal zijn opgesmolten en tot gouddraad en bladgoud zijn ver werkt. Er zijn aanwijzingen, dat negen mensen deel hadden aan het com plot. Zes van hen zouden reeds'bij de politie bekend zijn. Volgens laatste cijfers: Volgens de jongste gegevens is het aantal doden en vermisten van de stormramp in Japan gestegen tot 1619. Van 501 personen staat in elk geval vast, dat zy om het leven syn geko men; 488 van hen bevonden zieh aan boord van de zes schepen, die in de baai van Hakodate zyh vergaan. In tataal zijn in het afgelopen week einde 435 schepen gezonken, 147 ge strand en 1500 beschadigd. In Iwanai op Hokkaido, waar 80 procent van de huizen door een felle brand werd verwoest, zijn 21 perso nen in de vlammen omgekomen. Ruim 50 inwoners verdronken bij pogingen om overzee uit de brandende stad-te ontsnappen. ANEURIN BEVAN UIT PARTIJLEIDING Het congres van de Britse Labour partij te Scarborough heeft zich Dins dagochtend met een verschil van minder dan een kwart millioen stem men vóór de politiek van de officiële leiders uitgesproken, door een resolu tie aan te nemen, waarin herbewape ning van West-Duitsland wordt voor gestaan. De stemverhouding was: 3.270.000 vóór en 3.022.000 tegen de resolutie. Attlee had tevoren gewaarschuwd, dat aanvaarding van een resolutie waarin alle voorstellen voor herbewa pening van Duitsland worden verwor pen, de handen van elke toekomstige Didès verweerde zieh. Hij wilde de zaak „rond" hebben, alvorens ze openbaar te maken. Hij had nog geen zekerheid dat de documenten echt waren. Niettemin wordt hij op non-actief geplaatst. Tevoren had een andere Parijse politiechef, Baylot, eveneens overtuigd anti communist, ontslag genomen. NIET ALLEEN NAIJVER Het geval Jean Didès kan momen teel als volgt worden gereconstrueerd. Zaterdag 18 September: De Parijse politie-commissaris dient zich aan bij het Ministerie van Noord-Afrikaanse Zaken en vraagt minister Fouchet te spreken. Zij kennen elkaar al geruime tijd. Twintig minuten lang voeren ze besprekingen Dan staat Didès op en neemt afscheid van de minister. Bij het verlaten van het gebouw, op het moment dat hij in zijn auto wil stappen, wordt hij aangehouden. Di dès herkent de man, die Voor hem, staat. Het is een inspecteur van de „Direction de la Surveillance du Ter- ritoire". een veiligheidsdienst die naast de zijne werkt en waarvan de leiders al eens meer hebben laten blijken, dat ze Didès benijden. Of de commissaris mee wil gaan: de Minister van Buiten landse Zaken wil hem spreken. Didès verweert zich. Eerst met woor den. Dan met de vuist. Hij wordt in een auto gesleurd en inplaats van naar het Ministerie voert men hem naar het hoofdbureau van de D.S.T. De directeur van de dienst maakt zijn actetas open en vindt documen ten. die een overzicht geven van be slissingen van de Nationale Verdedi- gingsraad. Didès verklaart, dat de papieren af komstig zijn van een communistische dienst. Een tipgever heeft ze hem in handen gespeeld. Waarom hij de do cumenten niet aan zijn superieren ge geven had? Omdat hij zeker wilde zijn van de authenticiteit ervan. En de tip gever in kwestie? Didès weigert zijn naam te noemen. Niet erg menen zijn ondervragers. ..Wij weten die al". En zij noemen de naam Baranès, een journalist, een vriend van de commissaris. Didcs ontkent noch bevestigt, dat Baranès hem de documenten in handen heeft gespeeld. Hij wordt vrijgelaten. De Procureur van de Republiek is van oordeel, dat geen enkele beschuldiging tegen Didès kan worden uitgebracht. Maandag 20 September: In het bu reau van 'n communistisch blad wordt een inval gedaan. Bij verschillende partij-leden wordt het huis doorzocht. Dinsdag 21 September: Baranès wordt door de hoofddirectie van het communistische blad „Libération" ont slagen. Woensdag 22 September: De politie- prefect deelt mee. dat hij heeft be sloten Didès uit zijn functie te ont zetten. WIE IS MIJNHEER X? bood hij Didès (die in communistische kringen zijn tipgevers zocht) zijn dien sten aan. Op 28 Juni; nice dagen voor de her vatting van de Geneefse conferentie, vergaderde de Nationale Verdedigings- raad over de mogelijkheden, om het expeditiekorps in Indo-China te ver sterken. Twee dagen later ontving Di dès het volledig verslag van Baranès. die het had overgetypt van een docu ment, dat in communistische handen was. De vraag is nu: waarom werd Didès. ondanks de klaarblijkelijkheid van dit alles, chorst? Ondanks het wederzijdse wantrouwen tussen de verschillende politiediensten, zijn die diensten het over één zaak eens: dat er in de Nationale Verdedigingsraad een man moet zitten, die de commu nisten geheime papieren in handen speelt. Dat is de kern van de zaak Didès: het raadsel van die mijnheer X. Een raadsel dat onmiddellijk de vraag oproept of er communisten zit ten m de regering van Mendès Fran ce Minister Mitterand heeft medege deeld. dat hij binnen enkele dagen de arrestatie van de hoofdschuldigen ver wacht!! Labour-minister van Buitenlandse Zaken bij onderhandelingen met de Russen zou binden. Hoezeer ons ook het denkbeeld van nieuwe Duitse strijdkrachten tegen staat, zei hij. de enige hoop om inte gratie van Westeuropa te bereiken is het onderbrengen van West-Duitslarid in de Westelijke gemeenschap. Aneurin Bevan, leider van de lin kervleugel van de Labourpartij (tegen ZOAVO en tegen bewapening der Bondsrepubliek), is bjj de verkiezing voor de post van penningmeester van de partij met groot verschil verslagen door Hugh Gaitskell, voormalig Mi nister van Financiën. Bevan maakt thans voor het eerst sedert de oorlog geen deel meer uit van het leiderschap der partij. En een lege kas.... Een 45-jarige steenhouwer in Gouda had indertijd een vereniging van klei ne jongens opgericht, die ..De vrolijke trommelslagers" heette en waarbij heel wat knaapjes zich aansloten. Iedere week offerden ze een dubbeltje en zo kwam er een oedrag van enkele dui zenden guldens in kas, waarvoor men natuurlijk in ruime mate vrolijk kon trommelen. Op 'n gegeven moment echter kreeg de steenhouwer moeilijkheden in zijn bedrijf. Hij sprak de clubkas aan en werd daardoor f 1900 rijker. Maar de jongens zaten ermee. De Rechtbank in Rotterdam wilde rekening houden me de omstandighe den waaronder de diefstal was ge pleegd. De steenhouwer had in de club toch ook veel goeds gedaan. En 1600 gulden had hij al terug gegeven. Daar om volstond de Officier met een eis van drie maanden voorwaardelijk en 50 gulden boete. De zaak van de vro lijke trommelaars, meende hij, mocht niet verdrietig eindigen. We moeten hierbij aantekenen, dat Baranès een overtuigd communist is. Hij was het echter niet eens met de politiek van verraad, die de partij te genover haar eigen land voerde. Hij was vóór het communisme, maar tegen de practijken van Moskou. Daarom £E N 18-jarige monteur in Amsterdam kwam zich bij de politie beklagen. Hij had aan een stoker een bromfiets ver kocht en de ma i. die 50 gulden voldaan had. wilde de resteren de 100 gulden niet betalen De politie vond dat niet juist. Zij ging dan ook onmiddellijk op onderzoek uit. Maar met onverwacht resultaat. De mon teur namelijk bleek de brom fiets. die hij voor een spotprijsje van de hand had gedaan, ge stolen te hebben. Hij mocht voor de tweede keer naar het bureau.

de Stem | 1954 | | pagina 1