Nationale „HELDEN" werden „SCHURKEN" PRAAG, slachtoffer van Sovjet-intrigues Waren Europa, Afrika en Amerika eens verbonden? Radio-loterij van enorme populariteit HET GEVAL Dr SEVCIK Nog geen nieuwe vuilnis-auto te Kloetinge IT Spectaculair begin Ontwikkelingswerk van de K.A.B Dubbel jubilé der Middelburgse K.A.B. verbouwing van 's-Heerenhoeks raadhuis BRIEVEN 0 van Ou^JCe. PLESANTE MAAND ATLANTIS, land der onbegrensde fantasie Critias vertelde.... Millioenen Marken voorleniging van nood Just Scheu is de organisator RADEN 15" 975 Ion DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 SEPTEMBER 1954 J WEER ZEEUWS LAND- JUWEEL NIEUWE GEWESTLEIDER DER K.A.J. Te Vlissingen opent 11 October de Gewestelijke Sociale School Cursussen FRUITPRIJS IS STEVIGER GEWORDEN ZEEUWSE KUNST IN ENGELAND TTET IS GOED zich van j tijd tot tijd te herin- neren op welke wijze het j Kremlin de greep op sommige landen tot wnr- l gens toe verstrakte. Daar- om beschrijven we hier- J naast enkele episoden uit J de Slowaakse opstand.... Myxomaflose-professor Schuldig verklaard Planten, dieren en taal geven aanwijzingen ceintuur ter afsto- eans, met en voe- >m op de alon van Corduroy kt. Pnma asvorm. 89° 2-kIeurig, iiting en 2 de beken- teit. Daks r in diverse Q75 oorkJep- nbleem, 395 foor bril de rige ist, enst n tot er, 'Oor ONLANGS WERD Dr. Jan Sevcik, een oud-parlementslid, in Tsjecho - Slowakije beschuldigd van misdadige activitei ten" en tot 18 jaren kerkerstraf veroordeeld. Door een eigenaar dig toeval bereikte dit nieuws ons op de tiende verjaardag van de Slowaakse Opstand, die Dr. Sevcik, als lid der Slowaakse Natio nale Vergadering, mee hielp organiseren. Ter gelegenheid van deze verjaardag en naar aanleiding van de veroordeling van Doc tor Sevcik een vroeger leider van de Vakbeweging die, hoewel geen lid van de partij, toch door de communisten tot eerste afge vaardigde werd aangesteld en thans weer tot vijand van de ar beidende klasse en van het volksdemocratische regime werd uit geroepen is het wel de juiste tijd om enkele episodes uit de Slowaakse Opstand weer in herinnering te brengen, vooral daar er totnogtoe zo weinig van bekend is. In Augustus 1944, aldus Edward Carran was de toestand in Slowakije uiterst critiek. Het Puitse Opperkom- mando was tot de volledige bezetting van het land overgegaan, waarbij de krijgswet werd afgekondigd en een jacht werd ingezet op de laatste men senreserves die in aanmerking kwamen voor de verplichte arbeidsdienst in Duitsland. Thans beseften de Slowaak se verzetsleiders dat ze met hun reeds zo lang voorbereide revolutie niet lan ger mochten talmen. De Sovjet-Unie had reeds veel vroeger de wens te kennen gegeven, dat ze een opstand Hèt enthousiasme, dat het eerste Zeeuwse landjuweel voor amateurto neel vorig jaar heeft losgeslagen, heeft de Stichting voor Maatschappelijk en Cultureel Werk in de provincie Zee land ertoe aangezet, dit evenement te handhaven. Vele amateurverenigingen hebben reeds een circulaire ontvan gen, met het verzoek een voorlopige opgave te doen vóór 1 October. Tot gewestleider dgr K.A.J. in Z. Vlaanderen is benoemd W. Lambert. De nieuwe gewestleider was tot dus ver kringleider in de kring Stoppel dijk. nieuws verspreidde zich snel, en in minder dan een week tijds had de op stand zulke afmetingen aangenomen dat er zeven volledige Duitse divisies moesten worden ingezet, met tanks, motorvoertuigen en het luchtwapen, om de opstandelingen te bevechten. De partisanenleiders seinden naar Londen en Moskou or hulp. Het drama vol trok zich. Moskou ignereerde alle hulpkreten of verzuimde steeds, onder een of ander voorwendsel, actief in te grijpen. De opmars van het Rode Le ger in Westelijke richting vertraagde meteen. Oproepen aan de Tsjechoslo- vaakse brigades die in de rangen van het Rode Leger streden, bleven zonder gevolg deze eenheden werden slechts ingezet toen het reeds te laat was. Londen was bereid materiaal te leveren maar Moskou weigerde hiervoor faciliteiten te verlenen. Toen de Russen er tenslotte in toestemden een kleine hoeveelheid wapens en mu nitie te parachuteren, ging dit materi aal voor het grootste deel naar troepen die onder kommunistisch bevel ston den, hoewel ze slechts een minderheid vormden; de anderen moesten het maar zonder wapens stellen. MISLUKKING VOALS WIJ REEDS meldden, wordt de lie October een grootse dag voor de KAB, want dan beginnen de eerste lessen aan de Gewestelijke Sociale School te Vlissingen. Vijf en vijftig leerlingen schreven reeds hiervoor in en het uiterst bekwame docentencorps zal zich beijveren, deze mensen op te voe den tot goede katholieken en KAB-lejlen, die t.z.t. mogelijk ingezet kunnen worden als kader voor de KAB. Onder dergelijke omstandigheden moest de revolutie op een mislukking uitlopen; tegen einde October werd ze dan ook onderdrukt, waarbij 30.000 Slovaken het leven verloren. Ongeveer 12.000 werden gevangen genomen en velen van hen keerden nooit weer. De Gestapo greep onmiddellijk op niets ontziende wijze in. In minder dan zes weken tijd werden 19.000 personen gearresteerd, waarvan er ongeveer 2000 ter plaatse werden neergeschoten. Naderhand werden 4000 lijken ge vonden in een massagraf. WAAROM? De KAB doet echter méér dan in Zeeland deze School te openen en de jeugd van Walcheren, de Bevelanden en Zeeuwsch-Vlaanderen in de gele genheid te stellen kennis op te doen. Overal in den lande organiseert zij cursussen. Om te beginnen: jaarlijks organi seert zij een honderdtal eenvoudige cursussen, die mondeling gegeven wor den en één avond per week van de cursisten in beslag neemt. Men krijgt onderricht in sociale en katholieke maatschappijleer, en Nederlandse taaL De duur van deze eenvoudige cursussen bedraagt twee jaar en in het laatste studiejaar worden de vakken gods dienst en arbeidsrecht aan het lesroos ter toegevoegd. Naast deze eenvoudige cursussen or ganiseert de KAB de gewestelijke so- siale scholen, die nu in een aantal van zestig stuks over Nederland verspreid zijn. Het aantrekkelijke is, dat deze scho len „roulerend" zijn, zodat ieder jaar nieuwe leerlingen erbij kunnen ko men. Na het einde van de cursus wordt een schoolexamen afgenomen en de ervaring is, dat de meesten met zeer veel lof slagen. ZILVEREN JUBILé Volgend jaar herdenkt de KAB een heugelijke gebeurtenis want dan is men 25 jaar met deze Gewestelijke So ciale Scholen bezig! De ervaring leerde, dat de cursisten na de studie aan de Sociale school te kennen gaven, dóór te willen leren en dit is nu mogelijk door de zgn. Top- cursussen. Hier geeft men onderricht in bedrijfseconomie, positieve sociolo- De pluk is in volle gang De fruitprijs is in de afgelopen week voor verschillende rassen be hoorlijk aangetrokken. Er was goede vraag naar onze appels zowel voor West-Duitsland als voor Engeland en België. Naar België werd weer heel wat verladen ondanks de exporthef fingen, wel een bewijs dat het prijs peil daar voor het fruit, boven het Nederlandse ligt. Engeland had in het bijzonder be langstelling voor Cox Orange Pippin en betaalde hiervoor rond 40 cent per k.g. De binnenlandse conservenfabrie ken waren goede afnemers voor het fruit van mindere kwaliteit en voor de specifieke rassen welke geschikt zijn voor appelmoes. De fruitpluk is thans in volle gang en hierdoor is de aanvoer op de Zeeuwe veilingen betrekkelijk nog ge ring. Als het weer maar enigszins re delijk is gaat men met man en macht plukken. Naar de peren was veel vraag in West-Duitsland, terwijl ook Engeland geregeld wat afnam. gie, vraagstukken samenhangende met arbeidsrecht, ethica terwijl men in en kele plaatsen, o.a. Breda, een proef nam met „het gebedsleven van de leek", hetwelk een groot succes bleek te zijn. Oss, Eindhoven, Breda, Roosendaal en Schiedam hebben reeds een derge lijke topcursus en andere plaatsen zijn in oprichting. Aan de top der ontwikkeling-centra staat het A. C. de Bruin-instituut te Doorn, hetwelk een dagschool is. Vijf tien tot 25 jongelui studeren hier ge middeld aan deze dagschool voor maatschappelijk werk, na een uiterst strenge selectie! Twee jaar lopen ze hier cursus en daarna gaan ze één jaar de praktijk in. Na dit jaar dienen zij een werkstuk in (proefstuk) hetwelk zij publiekelijk moeten verdedigen en hierna behalen zij het diploma. Tot op heden werd dit instituut nog niet erkend door het departement doch men hoopt binnenkort dit te bereiken. Het ontwikkelingswerk der KAB richt zich tot allen en dient tot verste viging der KAB, kerk en maatschap pij. De voornaamste verantwoordelijk heid voor deze tragedie berust onge twijfeld bij de Sovjet-Unie. Juist zo als tijdens de opstanden in Warschau en Praag bleven de Russische leiders afzijdig terwijl zij, die ze tot opstand hadden aangespoord, afgeslacht wer den. Het is werkelijk alsof het Krem lin gewild heeft dat deze opstanden zouden mislukken. Waarom? Het antwoord is ongetwijfeld dat de Sovjet-Russische leiders die de hoop koesterden deze gebieden na de oorlog te bezetten en er zich definitief te vestigen de patriotische en vrij heidslievende elementen meteen uit de weg wilden ruimen. Dit is de enige verklaring voor de houding van de Russen, die reeds in 1941 de Slovaken tot opstand trachtten aan te zetten hoewel er op dat ogenblik geen enkele kans op slagen bestond en zich dan weer in 1944 afzijdig hielden. En van het dubbel spel der Russische agenten, die in Slovakije ook niet-kommunisti- sche elementen tot opstand aanzetten, om hen op het beslissende ogenblik in de steek te laten en aan de Gestapo over te leveren. En de manier waarop de overleven den van deze opstand door het Krem lin behandeld worden sedert de kom- munistische regering in Tsjecho-Slo- vakije aan de macht is gekomen, mag wel een toppunt van Macchiavellisme heten. Sevcik is de laatste van een lange reeks democraten, socialisten, agrariërs en leden van andere partijen die de strijd en de daaropvolgende ter reur overleefd hebben maar sindsdien van leven of vrijheid werden beroofd. Zoals het geval van de kommunisti- sche officier, Majoor Zingor bijvoor beeld. Zingor werd gedecoreerd omdat hij zich tijdens de opstand had onder scheiden en tot voorzitter van de Unie der Slovaakse Partisanen verkozen. In 1950 werd hij valselijk beschuldigd en ter dood veroordeeld. (Hij genoot om zijn patriotisme een al te grote popula riteit en daarbij had hij nog de fa tale vergissing begaan ontslag te ne men als lid van de communistische partij). DE „RODE DUIVEL" Of Josef Trojan, die onder de Duitse bezetting als de „Rode Duivel" bekend stond. Hij werd eveneens gearresteerd, maar verscheen nooit voor een recht bank. Een ander communist die een grote rol had gespeeld bij de opstand en eveneens een collega van Sevcik was bij het Nationaal Comité, was Ka- rol Smidke; in 1952 overleed hij na een zouden ontketenen in Juli 1941, had Radio Moskou het Slowaakse volk reeds tot revolutie aangezet. Maar de ze oproep beschouwden de verzetslie den als al te voorbarig. Thans rukten de voorhoeden van het Rode Leger naar de Slowaakse grens op. En nu de hulp zo na was, werd het sein tot de opstand gegeven. De revolutie kende een spectaculair begin. Een groep van dertig hoge Na zi-officieren, die van Boekarest naar Berlijn reisden, viel in een hinderlaag en werd volledig uitgeroeid. Dit Voorzitter Geers kreeg de Pro Ecclesia VATERDAG en Zondag is het zilve- ren jubilé van de K.A.B. en de Bouwvakbond „St. Jozef" te Middel burg met opgewektheid gevierd. De feestelijkheden vingen Zaterdagmid dag aan met een druk bezochte re ceptie bij van Giezen. In de rijk met bloemstukken versierde zaal had het bestuur vele gelukwensen in ont vangst te nemen. Alle katholieke ver enigingen gaven acte de présence. maar de Christelijke besturenbond had eveneens een deputatie gezonden evenals de plaatselijke aannemers- bond, terwijl zusterverenigingen uit Vlissiingen natuurlijk niet ontbraken. Wethouder van 't Westeinde kwam namens het college van B. en W. de felicitaties aanbieden en getuigde, dat de K.A.B. ook in Middelburg zegen rijk op sociaal en cultureel terrein Geen fooien voor de badmeester P)E RAAD van Kloetinge besloot, op voorstel van B. en W. dat er slechts medewerking zal worden ver leend wat betreft het aanschaffen van een nieuwe auto voor het ophalen van huisvuil indien een voldoende aantal gemeenten zich aansluit. Dit zal nog' al wat bezwaren met zich meebren gen omdat het district niet voldoende inwoners heeft om deze zaak te ex ploiteren. Voor het aanschaffen van een nieu we brandspuit met 300 m. slang zal een crediet worden aangegaan van f 10.000, dit op advies van de brand weerinspectie. De grondprijzen in het uitbreidings plan werden opnieuw vastgesteld ter wijl B. en W. de goedkeuring van de Raad kregen om de Zondagschool boomgaard van de heer J. A. Trim- pe-Burger te Aatgekerke aan te ko pen voor de prijs van f 40.000. Een verordening werd vastgesteld op de heffing en invordering van rechten voor gebruikmaking van het gemeentelijk badhuis. Ook werd een reglement vastgesteld voor genoemd badhuis. Op een vraag van de heer Rein- houdt (C.H.) deelde de voorzitter me de, dat de bakmeester geen fooien mag aannemen De beloning van de badmeester, die 1/3 van de bruto opbrengst zou be dragen, deed de heer Reijnhoudt de vraag stellen of het niet noodzakelijk is dat een vaste bezoldiging b.v. een Betere straatverlichting gewenst Na opening van de raadszitting herdacht de voorzitter met enige welge kozen woorden het overlijden van wijlen r. de Jonge, gedurende vele jaren lid van de raad. „Wij zullen dit ijverige en vrolijke lid zeer zeker in onze vergaderingen missen". Spreker memoreerde verder de oprechtheid waar mede het lid P. de Jonge zijn mening naar voren bracht. Besloten werd, op de dag waarop het verbouwde gemeentehuis in gebruik wordt gesteld, voor zijn zielerust een H. Mis te doen lezen. Men legde zich neer bij het besluit van G S. om het presentiegeld voor de raadsvergaderingen vast te stellen op ƒ8 per lid. De aanvragen om subsidie van „So- biietas en Nederl. Blindenbond wer den afgewezen wegens minder goede financiën der gemeente. Door de raad werd crediet verleend aan B. en Wbij de verbouwing van het gemeentehuis mede te betrekken het doen opnappen van de gang Ter voorzisning in de vacature P de Jonge wordt als lid van het Bur gerlijk Armbestuur benoemd de heer L. Traas. Op voorstel van het lid P. de Baar zal onderzocht worden, of het finan cieel mogelijk is de gehele kom der gemeente te doen voorzien van de moderne straatverlichting, welke nu zo goed in de Molendijk en Dorps straat met Hoofdstraat voldoet en een zeer goede verlichting geeft. De be woners elders in de bebouwde kom bevinden zich nu maar te veel in het donker met de oude straatverlichting. vaste garantie-som van f 400.Dit is ook wel de bedoeling van de Raad als de bruto-opbrenigsten te gering zouden zijn. Nadat de Raad in besloten zitting bijeen was geweest werd de heer J. Schouten met 5 tegen 2 stemmen be noemd als badmeester. Bij de rondvraag vestigde de heer Reijnhoudt nog de aandacht op enkele putten in het fietspad langs de Lewe- straat. De heer Koster (C.H.) informeer de hoe het staat met de electrificatie van de Kapelse straatweg. Deze zaak aldus de voorzitter, is voor B. en W. afgehandeld en berust thans bij de P.Z.E.M. had gewerkt; mede namens de kath. middenstand maakte spreker zijn compliment. Namens het hoofdbestuur van de kath. Bouwvakbond sprak de heer van Kaam zijn vreugde uit over de groei van de Middelburgse afde ling. Zeer sympathiek was de speech van de heer Maas van de Chr. Be sturenbond, die wees op het vele dat de principiële organisaties in Christus verbindt en van veel waardering ge tuigde de toespraak van de heer v. d. Loo, die namens de aannemers het woord voerde. Voor de Vlissingse af delingen traden de heren v. d. Vate en Dorsman naar voren. De voorzit ter van de jubilerende verenigingen, de heer Geers, beantwoordde alle sprekers. FEESTAVOND. Na de kerkelijke viering op Zon dagmorgen, werd des avonds een zeer geslaagde feestavond gegeven, welke verzorgd werd door het Amsterdamse gezelschap „de Varende zangers". Hoogtepunt van de avond was de toespraak van de herder der Middel burgse parochie pastoor Snel, die beklemtoonde wat de katholieke ar beidersorganisaties betekenen en har telijk dank bracht aan de Middelburg se K.A.B.'ers. In de eerste plaats ging zijn erkentelijkheid uit naar de be. stuursleden en zeer bijzonder naar de heer B. Geers, de spil waar alles om draait; onder daverende bijval maak te pastoor Snel bekend, dat hij de heer Geers de Pauselijke onderschei ding Pro Ecclesia et Pontifice, mocht overhandigen. De tentoonstelling van Zeeuwse beel dende kunst te Folkestone, werd een succes en trok in veertien dagen 3500 bezoekers. m geheimzinnige „ziekte". Nog twee an dere communistische leden van het Comité, die eveneens bij de opstand betrokken waren geweest .Husak en Novomesky, werden in 1954 respectie velijk tot levenslange dwangarbeid en tot 10 jaar gevangenisstraf veroor deeld sedert 1951 waren ze reeds in de kerker opgesloten. Over de talrijke gelijkaardige geval len van communisten die wel het dub bele spel van Moskou hadden gespeeld maar zich niettemin moedig gedragen hadden, tot ze op een teken van het Kremlin overboord werden geworpen, zouden we nog lang kunnen uitwei den. Er is evenwel nog één naam die in dit verband absoluut moet vermeld worden: de naam van Rudolf Slansky, niemand minder dan de secretaris-ge neraal van de Partij. Slansky was een der voornaamste organisatoren van de opstand, maar in 1952 werd hij terechtgesteld omdat hij (ondermeer) de revolutie had „gesabo teerd" ten bate van „vijandige" groe peringen. Eigenaardig genoeg werd Slansky ten laste gelegd dat hij in de belangen van de vijanden van het Kremlin dezelfde daden had verricht die hij juist ten bate van zijn Russi sche meesters had verricht! Somber vooruitzicht voor Professor Delille, die indertijd ter verdelging van wilde konijnen met myxomatose besmette balletjes brood op zijn erf strooide, is door het ge rechtshof te Dreux schuldig verklaard aan de dood van de konijnen van zijn buurvrouw. De buurvrouw kan nu een eis tot schadevergoeding indienen. Aangezien, echter niet alleen de ko nijnen van Delilles buurvrouw het slachtoffer zijn geworden van zijn „on voorzichtigheid" zoals de rechter het noemde maar de ziekte zich over geheel Frankrijk en een groot deel van West-Europa heeft verbreid, ziet het er voor de professor niet roos kleurig uit, als door toewijzing van schadevergoeding een precedent wordt geschapen voor aanspraken van ande re konijnenbezitters, die schade heb ben geleden door de myxomatose-epi- demie. Oost-Rozebeke, Plesant, vermits de snotbengels weer in de klas zitten en nie op m'n vensterbank of achter m'n kiekens. De schoolstrijd in België is nochtans in volle gang, zo goed binnen as bui ten de klas. En, as 't in de klas re gent, druppelt 't in de huiskamer. M'nne gebuur, 'nne kasseilegger, die nie lezen of schrijven kan, is mij te hulp komen roepen. Z'n zoontje, 'n sloeberke van twaalf jaar was blè rend thuis gekomen en had z'n ca hiers en z'n boekskes tegen de vloer gesmeten: „Ik trap 't af, ik gaai nie meer terug naar school. Zie nu 'nne keer wat ik voor huiswerk mot ma ken!" En dan had 'm 'n papier uit z'nne jas getrokken vol mee hoofdlet ters gekrabbeld. De grote mensen lezen en schrijven op d'n dag van vandaag enkel nog maar hoofdletters had de meester ge zegd. Ier heb ik 'nen Vlaamse en 'nnen Ollandse Gazet .schrijf op, ik zal dicteren, neem 't papier mee naar uis en schrijft er achter wa ze bete kenen, Kunt ge 't zelf nie vinden, dan mag uw papa u 'n handje toesteken." En nu komt me daar dieje kassei legger d'n devoir van z'nne sloeber onder d'n neus steken: „Sus, kusters zijn geleerde mensen. Komt er 'nne keer bij. Ik zal 'nnen druppel in schenken en ge krijgt 'n pakske Shag Virginia" (kasseileggers verdienen veul geld, surtout onder 'n socialis tische regering). Ik ben met 'm mee gegaan naar de jankende sloeber, want ik peisde 'nne kwaaien buur is slech ter as 'nne verre vijand. Ziehier de lijst van de hoofdletters, waar ik de betekenis van achter moes placeren, omdat do meester vond, dat die hoofd letters 'n code zijn voor 't interna tionaal verkeer en omdat het de al gemene ontwikkeling ten goede komt. Ik eb er ook van geleerd't ies te zeggen, ik eb geleerd da gezond verstand somtijds meer waard is as geleerdheid. Ik las: E.D.G. en voor dat ik er op gepeisd had, riep de kas seilegger: „Schrijf op, Emileke, da be tekent: „Een Dooie Geschiedenis". Dan las Emileke: A.N.P.. Ik zeg: „wacht 'n bietje, da ken ik." „Ik ook," zegt m'nne gebuur, „da wil zeggen: „Altijd Nie Percies." Emileke z'n tranen waren seffes ge droogd. Maar, ik kwam er tussen: „Allé, allé. Jean, da's nie sjuust, 't be tekent: „Algemeen Nederlands Pers bureau". „Nou, dan schrijft er dat ook maar achter", zegde Jean, „dan kan de meester kiezen." Maar onder de vol gende vier hoofdletters zat ik op m'nne kop te krabben: „W.V.K.D.". En seffes riep eJan: „Awel ,da's ge makkelijk, da zijn de mannen van de fanfare de „Ware Vrienden van Kort- rijk-Dutzel". Emileke zat er al bij te lachen. Hij vond die manier van huis werk maken, heel plezant en riep, alsof 'm 'n raadselke opgaf: E.B.U. Franchement dit. ik wist 't nie. En Jean zat er ook bij te zien. Maar dan sloeg 'm opeens z'nne lap vlees op tafel: „Dan maar d'r naar rajen, mas- schient is 't wel zjuust. Schrijf maar: „Eerst Betalen Uuropa", 't Werd op recht plezant, want ik geloof dat de vent de nagel op de kop sloeg. En dan kwamen er weer vier zeer moei lijke letters. Wij wisten er gedrieën geen raad mee: H.V.J.S. Ik geloof, dat 't iet met school of strijd te maken had. Daarom gooide ik 'nne franc in m'n eigen kosters-kerkzakske: „Zet er maar achter: „Huishouen Van Jan Steen." Gij, Ollanders zult da wel be grijpen. Dan triomfeerde opeens Emileke: „Ier sie, de meester maakt zelf 'n grote fout. Hij schrijft U.N.O. en hij vergeet de X, want Unox is 'nne worst." Jean had al 'nnen twee den druppel ingeschonken en 't werd hoe langer hoe plezanter, want 't bloed kroop waar 't nie gaan kon. Emileke had ook 'n bietje kasseileg gersverstand: K.K.O.? Wad ies datte? Gullie weet da nie? Ikke lekker weL Da zijn kusters en kusters-orgelisten. Jean stond mee z'nnen buik in z'n handen te schuddelachen. 't Is 'nne stroper, zulle en die houen u gedu rig voor d'n aap. Emileke lag weer al mee z'nnen neus op z'n papier: ,,'t les nog nie gedaan. Nou komt er S. 0.5." Maar, da wist 'n klein kind en ik zegde: „Da betekent...." „Sta Of 'k Schiet" riep de stroper en hij schonk 'nnen derden druppel. Emileke noteerde dat serieus en ik telde stillekes de oorvegen, die 't sloe berke van de meester te incasseren zou krijgen. Wa zijn B.Z.T.K.-Boog- schiitters, vader?" En da was weeral 'n stukskealgemene ontwikkeling waar wij alle drei onze kop op braken. Maar 't was Jean, die z'nne kassei fantasie deed werken: „Schrijf maar. Da's 'n vaandelspreuk. B.Z.T.K. mot ge zó lezen: Boogschutters Zat Te Kullen." Emileke klapte in de han den: „Da's 'n tien voor hoog-neder- landse taal!" Ik stond verbaasd: ,.En gij, gij die nie lezen of schrijven kunt?" ,,'t Doet! Ik ken al de letters van d'n A.B.C., maar ik kan ze nie goed arrangeren, verstade me?" Ik troostte hem: „wacht nog 'n koppel weken, jongen, en dan weten 't de geleerd ste Hollandse mannen ook nie meer., dad ies voor jou 'n klein „Ekskuus- ke". 't Was nog nie gedaan met de international-code. Mieleke spelde: K.N.A.C. En nu vond ik toch ook, dat ze die klein mennekes in de klas wel wat te moeilijk huiswerk mee gaven. „Zou ik ier ook maar „worst" achter schrijven?" stelde 't sloe berke voor. Maar z'n vader mee z'n kasseileggers-knuisten aan z'nne kop, zegde: „Laat me nog 'n momentje prakkezeren. lek eb 't, zulle! Da betekent „Kan Nie Allemaal Chaufferen.'' Ik zeg: „Jean .luistert, ik ga naar uis, ge hebt mij nie meer van doen. Ge kunt 't beter as ik." „Neeje, neeje", riep Mieleke, „daar komt nog R.M.Z., R.V.Z. S., T.V., E.H.B.O., H.K.I., H.K.U, 1.G.B., B.B.A., B.B.B., allemaal uit d'n Ollandse Gazet!" Maar ik eb m'n handen tegen m'n oren gedrukt en ben gaan lo pen. Er zitten al zotten genog in Geel. SUSKE VAN TESTELT "VÏJN EUROPA, Afrika en Amerika brokstukken van wat vroeger één groot stuk land is geweest? Waren ze in voorhistorische tijden rechtstreeks met eikander verbonden, of waren ze aan elkaar gekoppeld door het sprookjesrijk Atlantis, dat al zo menig maal is bezongen? Schrijvers hebben hun fantasie op Atlantis losgelaten, wetenschapsmensen hebben zich serieus aan de studie van dit vraagstuk gezet. Een oplossing is er nog altijd niet voor gevonden. Wel zijn er aanwijzingen, die de gedachten in een bepaalde richting doen gaan. Wat is Atlantis? Men spreekt ervan als van een verzonken werelddeel er gens in de Atlantische Oceaan. Het zou een pracht land zijn geweest, gro ter dan Noord-Afrika en Klein-Azië tesamen. De oorsprong van de litera tuur over dit geheimzinnige land vindt men bij Piato, waar die een dialoog tussen Critias en Socrates beschrijft. Critias spreekt dan over een groot eiland, dat in de Atlantische Oceaan zou hebben gelegen, niet ver van de huidige Straat van Gibraltar. J^ATEN we het gezin maar Haverkamp noemen. Het is er een van de vele duizenden gezinnen in Noord- en West-Duitsland en in Berlijn die eenmaal in de maand Zondagsmiddags de bel afzetten, de ramen slui ten, ook al schijnt de zon nog zo stralend, en die dan voor niemand is te spreken. Dan zitten die vele gezinnen zeer aandachtig, zeer nieuwsgierig en zo stil als muisjes aan de luidspreker, brandend nieuwsgierig naar wat hen dit keer weer staat te wachten. Het gezin Haverkamp speelt name lijk mee in de radio-loterij van de „Nord West-Deutsche Rundfunk" die over de zenders Hamburg, Hannover en Keulen tot hen komt moeten o.m. raden welke ge luiden daar in de studio voor de mi_ crofoon worden geproduceerd: worden in de koffiemolen, die zo snerpend knarst echte koffiebonen gemalen of zijn het maar erwten? Wordt die brief met een stalen pen geschreven of is het misschien het krassen van een ganzekiel? Zijn dat nu drie of vier klokken, wier beierend geluid de huiskamer vult? Deze en tientallen andere vragen houden en hielden de luisteraars sinds 1950 in spanning. De luisteraar schrijft zijn oplossing op 'n daarvoor speciaal door de Duitse pos terijen gedrukte briefkaart, voegt daarbij 50 pfennig, dat zijn nog geen twee kwartjes en hoopt, dat hij tot de gelukkigen zal behoren. ALLEEN GELDPRIJZEN Radio-loterijen en prijsvragen zijn er in vele landen. De N.W.D.R.-loterij is in zoverre anders, dat er alleen geldprijzen in zijn. Deze variëren van 5 tot 10.000 Mark. De prijzen worden betaald uit al die vijftig pfennigstuk- ken, die door de luisteraars worden ingezonden. Het aantgl prijzen staat in verhouding tot het totale bedrag der binnengekomen gelden. Zijn er l Voor 150 weduwen met grote gezin- veel deelnemers, dan zijn er meer prijzen. Uiteraard zijn er veel 5 en 10 Mark prijzen, een handvol prijzen van 100 Mark, een paar van 500 Mark en een enkele van duizend Mark. Maar in iedere zending valt er een hoofdprijs van liefst tienduizend Mark te winnen. De belangstelling voor deze uitzending is enorm. Sinds 1950 werd zij 56 keer uitgezonden. Bij na 28 millioen luisteraars zonden goede en verkeerde oplossingen in. Welgeteld 27.727.891 oplossingen, ieder vergezeld van een halve Mark, brachten tesamen 13.863 millioen Mark in het laadje. Meer dan vier millioen Mark ging aan prijzen. De administratieve onkosten, het sorte- ren, controleren van de inzendingen, het uitloten en de portikosten verg den 780.623.94 Mark. Meer dan twee millioen Mark ontving het ministerie van Financiën, want, evenals alle an dere joterijen valt deze radio-loterij onder de belasting. Het bedrag dat overbleef ontvin gen caritatieve organisaties in die landen, waarin de N.W.D.R. zendt, Rijnland, Westfalen, Nedersaksen, Hamburg, Slceswijk-Holstein en Berlijn. In totaal ontvingen deze landen 5.657.631 Mark. Ook andere so ciale instellingen kregen hun deel uit de grote pot van deze radio-loterij. nen werden huizen gebouwd; een te huis waarin tot dusverre 700 uit Rus sische gevangenschap teruggekeerde vrouwen en meisjes een paar weken voor herstel van gezondheid verhie ven, ontving 170.352 Mark: de „Duitse hulp aan kunstenaars", een organisa tie, die behoeftige en noodlijdende kunstenaars steunt, ontving 123.000 Mark. en eveneens 123.000 Mark wer den ter beschikking gesteld van be hoeftige vluchtelingen uit de Sovjet, zone. En dank zij deze radio-loterij werden 30.000 bleekneusjes uit de grote steden voor herstel naar zee gestuurd. GELUK BLIND Hoewel ook de familie Haverkamp weet, dat het geluk blind is .schijnt dit bij deze loterij bepaald minder 't geval te zijn. Tot nu toe werd 56 keer de prijs van tienduizend Mark uitge loot en iedere keer kwam deze ten goede aan gezinnen ,die het geld maar al te goed konden gebruiken. Huizen werden er door gebouwd, woning-in richtingen gekocht, beroepsopleidin gen van betaald of reeds lang nodig zjjnde herstel van gezondheid van bekostigd. En twee keer viel deze prijs aan doktoren, die daardoor een praktijk konden opbouwen. Het succes van deze zo populaire uitzending is niet in de laatste plaats de verdienste van de man, die het initiatief er toe nam en haar sinds dien ook leidt. Hij heet Just Scheu, een man in de vijftig, van huis uit to neelspeler en ook bekend als tekst dichter en schrijver van amusements, films. Hij verstaat de kunst deze uitzen ding iedere keer weer een afwisselend en aantrekkelijk karakter te geven. En het succes heeft omroepmaatschap- pijen in Australië. Finland, Noorwe gen en een particuliere organisatie in Chili er toe gebracht naar bijzonder heden te vragen met de mededeling, dat ook zij een dergelijke loterij wil- len gaan organiseren. De bevolking van Atlantis zou op een zeer hoge trap van beschaving hebben gestaan. Er waren kostbare tempels en paleizen. Kanalen liepen door het land waarover fraaie brug gen zouden hebben gelegen. Er waren sportcentra en gro.te renbanen voor paarden. Warme waterbaden waren op diverse plaatsen in de stad. Poseidon, de God der zee, zou At lantis hebben geschapen en dit heerlij ke land samen met zijn zonen hebben geregeerd. Het zou door deze Godde lijke regering tot zeer grote bloei zijn gekomen. Doordat echter „aardbewo ners" zich met hun zonen en dochters vermengden, zouden de eigenschappen als wijsheid, goedheid en inzicht ver loren zijn gegaan en zou Atlantis in verval zijn geraakt. Zover zelfs dat de Oppergod Zeus alle Goden bijeen zou hebben geroepen op de Olympus om daar over Atlantis te beraadslagen. Geweldige stormen, aardbevingen en overstromingen zouden Atlantis van de aardbodem hebben doen verdwij nen. Niemand zou gered hebben kun nen worden toen dit heerlijke land met al zijn schatten verdween naar de diepte van de Oceaan. Mocht het wereldrijk „Atlantis" op die plaats werkelijk hebben bestaan, dan zouden vele overeenkomsten in de dieren- en plantenwereld, in taal en cultuur verklaard kunnen worden. VERWANTSCHAP? Neemt men b.v. Afrika en Zuid- Amerika, dan zal men in beide we relddelen dieren en planten ontmoeten die aan elkaar verwant zijn, niet al leen de thans levende dieren maar vooral ook de fossielen. Men heeft b.v. versteende geraamten gevonden van kamelen in Afrika en in Zuid Ameri ka. De z.g. Holenleeuw komt in fossie le toestand voor in Europa en in Noord-Amerika. En hoe staat het met ons vee? Zou dit niet evengoed af komstig kunnen zijn van de in Ameri ka in het wild levende buffel? Ook de plantenwereld toont overeen komsten. Zowel in Zuid Amerika als in Afrika groeit de bananenboom. Hoe is deze, die oorspronkelijk in Afrika en Azië thuis hoort, in Amerika ge komen? De bananenboom is noch door zaden noch door stekken te verplan ten. Bovendien zou een dergelijke boom een reis door de gematigde lucht streken nooit overleven. Er moet dus een overbrugging in de vorm van land zijn geweest. De plantengroei en dierenwereld op de eilanden aan weerszijden van de Atlantische Oceaan als Azoren, Kana rische en Kaap Verdische eilanden hebben ook veel gemeen. OOK CULTUUR EN TAAL Buiten de planten en dierenwereld toont ook de cultuur en de spreektaal grote overeenkomsten. Aan beide zij den van de Atlantische Oceaan, b.v. in Ierland. Engeland en Spanje alsook bij de Amerikaanse Indianen kan men U oude sagen vèrtellen die ongeveer op hetzelfde neerkomen. Ze handelen over grote verzonken landsdelen. Van Amerika uit beziet men die verzonken gebieden Oostelijk, van Europa uit Westelijk. Hiertussen ligt thans de At lantische Oceaan. De oude Maya's, die in Mexico leefden, aanbaden evenals de Egypte- naren een zonnegod. Typisch is het bovendien dat beide volkeren ook py- ramiden bouwden en deze sierden met sphinxen. Ook de taal geeft reden tot naden ken. Zo woont er rond de Golf van Biscaje, aan het westelijk deel der Pyreneeën, zowel in Spanje als in Frankrijk een bevolkingsgroep, die men de Basken noemt. Hun taal is het Baskisch, Taalgeleerden staan tot op heden nog steeds voor een onopgelost raadsel. Deze taal komt n.l. met geen der Europese talen overeen. Wel ech ter met primitieve talen, die in Ame rika bij de inlanders nog worden ge sproken. WETENSCHAPPELIJKE BEZWAREN Ais Atlantis inderdaad zou hebben bestaan en gelegen zou hebben op de plaats die wij in dit artikel noemden, dan zou het grootste deel van het bek ken van de Noordelijke Atlantische Oceaan met land gevuld zijn geweest. Het is echter wetenschappelijk niet aanvaardbaar, dat stukken land, zo groot als een werelddeel, plots in hun geheel onder water verdwijnen. Der gelijke grote rampen zijn practisch uitgesloten. Als Atlantis bestaan heeft en dus is vergaan, dan is dat een langdurig proces geweest. Wel is waar dat onze aardkorst hier en daar op waartse en nederwaartse bewegingen vertoont, maar dit kan in het onrus tigste land op onze aardbodem hoog stens enkele millimeters per jaar be dragen. Wanneer het ondergaan van Atlantis dus in een normaal tempo zou zijn verlopen dan zou het ver dwijnen meer dan 1.000.000 jaren in het verleden liggen. Dit zou dan ech ter weer niet kloppen met de medede lingen over een mensenras. Zo zijn er vele bezwaren en zij samen maken, dat er van het verhaal van Plato niet veel meer overblijft. DE THEORIE VAN ALFRED WEGENER Alfred Wegener kwam tot de ont dekking dat de randen van Noord- en Zuid Amerika veel gelijkenis ver toonden met die van Europa en Afrika. De kustlijnen passen practisch in el kaar. Nu zou men zich kunnen afvra gen: hebben deze stukken land dan vroeger misschien aan elkaar gezeten? Langs deze weg zouden de overeen komsten tussen planten, dieren en vol keren misschien ook te verklaren zijn. Alfred Wegener zegt dat de conti nenten drijven. Uit het meten van de lengte en breedte van Groenland in de jaren 1823, 187» en 1908 is gebleken dat dit eiland gedurende die jaren 1500 meter naar het Westen is afgedreven. Thans heeft de moderne wetenschap weten aan te tonen dat b.v. het eiland Madagascar zich per jaar 9 meter van Afrika verwijdert. Wegener die in 1930 tijdens zijn on derzoekingen in Groenland stierf, heeft speciale studies gemaakt van de samenstelling der aardkorst. Hij noemde de buitenste wand der aarde de z.g. Sial-laag. omdat zij in hoofdzaak bestond uit Silicium en Aluminium. De laag daaronder bevatte in hoofdzaak Silicium en Magnesium, waardoor hij deze laag de Sima-laag doopte. Volgens Wegener zonden de conti nenten uit lichte sial bestaan en deze zouden drijven in een zwaardere Sima- laag. Dit moet dan kloppen met zijn theorie, die luidt: Sial drijft op Sima. Als de theorie van Wegener inder daad juist zou zijn dan is er voor een verdronken werelddeel als Atlantis echter weinig plaats meer.

de Stem | 1954 | | pagina 5