Walcheren Zuid-Beücland ZVLA A MOEREN P.Z.E.M. stak 47 millioen in haar bedrijf Vlassersadres trekt aandacht Vlissingse Centrale voorziet nu geheel Zeeland DE Rozenkrans- kruistocht naar Kapellebrug MIDDELBURG Bietenwagens weer op trektocht* GOES Scheepvaartbeweging in het kanaal Terneuzen-Gent AXEL HULST OOSTBURG Rechtvaardiging van een houding.... MOtidh.IS DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 28 SEPTEMBER 1954 nieuwe Centrale der P.Z.E.M. te Vlissingen steekt torenhoog boven haar omgeving uit. Het machtig gebouwencomplex, waarin het ketelhuis domineert, spiegelt zijn fraai gemodelleerd voorfront in de brede zoetwatervijver en wordt harmonisch inge sloten door een reeks van magazijnen en andere bijgebouwen. UITGAVEN OM TE DUIZELEN Vrijdagmiddag komt minister Zijl stra dit imposant staaltje van onder nemingsdurf zelf openen en zal deze gelegenheid niet ongebruikt laten om op de betekenis daarvan te wijzen. Op geld is niet gekeken en kon niet gekeken worden. Toen de Staten van Zeeland in 1946 aan de N.V. een lening verstrekten van 25 millioen, kon niemand bevroe den. dat de prijzen van materiaal en machinerieën omhoog zouden vliegen en de lonen, die stijging zouden vol gen. Alleen de Centrale, zo vertelde de directeur, ir. Michielsen ons, „ver slond bijna 28 millioen en de tran. sportleidingen, kabelverbindingen en hoofdverdeelstations vergdtn 20 mil lioen. Het zijn uitgaven geweest om te dui zelen, maar thans omspant de PZEM dan ook geheel de provincie en kan zij in de gehele behoefte aan stroom zelf voldoen. Wel ligt de 50.000 volt koppelverbinding er met het Bra bantse net. Maar sinds vier maanden behoeft Brabant niet meer bij te le veren en geschiedde soms al het om gekeerde. De twee machtige turbines in de Vlissingse machinezaal kunnen ieder 23.000 kilowatt per eenheid pro duceren en als nuttige reserve staat er nog de oude centrale die in de bocht kan springen met 16.000 kilo watt. KLEIN BEGONNEN Ir. Michielsen schetste in korte trekken de snelle ontwikkeling van de PZEM. welke amper door de oor log geremd is geweest. In 1919 werd door de provincie de PZEM opge richt, die zich voorlopig alleen met Z.V1. en Noord Zeeland ophield. De eerste centrale werd in 1924 te West- dorpe geopend en voor Noord Zeeland kocht men de stroom in Noord Bra bant. De bemoeienis met de Middengroep begon pas in 1929, toen men te Vlis singen de centrale overnam van de Belgische mij, die de tram exploiteer, de. Aan hel bestrijken van heel de pro vincie van Vlissingen uit, durfde men Massale deelname Als inzet van de Octoberinaand werd weer de grote Rozenkrans-kruis tocht gehouden naar het genade-oord van O.L. Vrouw Ter Eecken te Ka. pellebrug. Evenals vorige jaren hadden ook nu weer honderden en nog eens hon derden gelovigen gehoor gegeven aan de oproep van hun parochiale gees telijkheid om deel te nemen aan deze kruistocht, die geschiedde met de bij zondere intentie: „Nederland door Maria terug tot Christus' Kerk". De pelgrimerenden werden door pastoor Prijers op het Kapelplein van harte begroet, die in de massale op komst een grote liefde tot z'n kinder lijk vertrouwen in Maria mocht con stateren. Hij bad dan ook het „Gebed tot O.L. Vrouw Ter Eecken" om haar voorspraak af te smeken en haar hulp in te roepen voor deze bijzondere plechtigheid. Daarna hieven de pelgrims het smeeklied „Bede tot O.L. Vrouw Ter Eecken" aan om Maria te vragen Ha ren bijstand waardig te mogen zijn. Daarna hield pater Elburg een schit terende Maria-predicatie. Hij schetste de nood in het buitenland om ver volgens et op te wijzen, dat ook in ons eigen vaderland onverschilligheid tot geloofsafval heeft gevoerd, die vooral in grotere steden onrust wekkende afmetingen heeft aange nomen. Hij spoorde de gelovigen aan om met hun vragen, hun noden, hun ziek ten, hun lijden, naar Moeder Maria in dit genade-oord te gaan. Zij kan uitkomst bieden, want zij wordt niet voor niets genoemd: De Troosteres der Bedroefden" en het „Heil van de zieken". Zoals één kind alles van zijn moeder kan verkrijgen, moeten wij in kinderlijke ootmoed tot Haar gaan en Zij klopt voor ons aan bij Haar Zoon, die ons zeker zal helpen. In onze tijd van weerbaarheid en strijd moeten wij het wapen hanteren, dat ons door de Paus is aangewezen als het beste en het afdoendste: Het Rozenkransgebed. De gewijde spreker sloot zijn pre' dicatie met de oproep om te bidden voor Kerk en priesters en vaderland nu meer dan anders, omdat we op de drempel staan van de Octobermaand, die is de Rozenkransmaand. Daarna ving een processie aan, waarbij het beeld van O.L. Vrouw ter Eecken door de jonge boeren van Sty- amster werd gedragen. Onder het gaan werd het mooie „De Klok van ter Eecken" ge zongen met het machtige „Ave-Maria" refrein. Na deze processie bad pastoor Prey- ers de Rozenkrans voor, waarna ka pelaan van Leemput een openlucht Lof opdroeg. Vervolgens werden de 7 Smarten van Maria overwogen om te sluiten met de groet, die ook in vroe ger tijden door de pelgrims gebracht werd: Wees welkom Lieve Vrouwe op Ter Eeckens grond. toen nog niet te denken. In de eerste plaats was de stroomafname toen nog te gering om een dergelijk risico op zich te nemen en huiverde de techniek nog voor het leggen van kabels door zee-armen als Wester- en Ooster- Schelde. Pas na de oorlog durfde men zo'n groots project aan en thans kreeg dit volledig zijn beslag. GEEN HOGERE TARIEVEN Op onze vraag of die kostbare in vestering van ruim 47 millioen geen tariefsverhoging met zich zou meesle pen, werd ontkennend geantwoord. Wel zal er vanwege de rente en af lossing de eerste jaren allicht verlies worden geleden, maar door de ver wachte stijging van de omzet en het veel economischer werken, zal dit ver lies slechts tijdelijk zijn, wat geen ta riefsverhoging noodzakelijk maakt. Kan men bovendien het nieuwe ap paraat volledig productief maken, dank zij zich uitbreidende industrie en toe nemend huishoudelijk verbruik, dan zal in de toekomst tariefsverlaging niet onmogelijk zijn. Ondanks de ongunstige geografi. sche omstandigheden in het Zeeuwse eilandenrijk is echter thans reeds de stroomprijs slechts even duurder dan in de overige provincies. OMZET VERACHTVOUDIGD De verwachting van verdere stij ging in het verbruik behoeft geen utopie te zijn. Sinds 1933, toen de om zet der PZEM 9 millioen k.w.h. per jaar bedroeg, .is deze meer dan ver achtvoudigd en bedraagt thans 78 millioen! Het aantal rechtstreekse aansluitin gen bedroeg in 1933 bijna 32.000 en in 1953 al ruim 73.000 wat ongeveer 95 pet. van het maximaal te bereiken aantal is. Had men in Zeeland geen serie onrendabele gebieden, dan haal de men bijna de volle 100 pet. Nog geen vier jaar heeft men over de bouw van de nieuwe Centrale ge daan en gezien de ondervonden te- genslagen o.m. met de stormramp, ir. Michielsen een prestatie noemde om trots op te zijn. Ook op de Centrale zelf, hart van een groeiend en ge zond bedrijf, mag Zeeland zich wel wat verhovaardigen! TWEEDE KAMERLID VAN MEEL STELT VRAGEN Zoals men zich zal herinneren, heeft de katholieke vlassersbond „West Brabant" zich met een adres gericht tot de Minister-President en de Ministers van Landbouw, Financiën en Economische Zaken, waarin wordt uiteen gezet, hoe de vlassers in het West-Brabantse er financieel zeer slecht aan toe zijn, nu de regens van de voorbije maanden hun ge was hebben bedorven. Het Tweede Kamerlid, de heer van Meel, heeft nu aan de genoemde Ministers en aan de Staatssecretaris van Econo mische Zaken schriftelijke vragen hieromtrent gesteld. Deze luiden als volgt: 1. Hebben de Ministers en de Staats- secretaris kennis genomen van het adres van de Katholieke Vlassersbond „West Brabant", te Standdaarbuiten, welk adres handelt over de noodtoe stand, ontstaan in de Westbrabantse vlasindustrie? 2. Zijn de Ministers en de Staats secretaris van oordeel: a. dat het behoud van in zich ge zonde vlasbedrijven voor de Neder landse industrie en export van zeer groot belang is; b. dat het behoud van de in ge noemd adres bedoelde gezinsonderne mingen en soortgelijke in andere delen van ons land en het daarin geinves- teerde gezinskapitaal bevorderlijk is voor de goede sociale structuur en voor de bezitsvorming in die 'delen van ons land? 3. Zrjn de Ministers en de Staats secretaris bereid op korte termijn na te gaan of de vlasindustrie inderdaad op de in het adres geschetste wijze is getroffen door een opeenvolging van niet te voorziene omstandigheden, die niet tot een als normaal te beschouwen risico dienen te worden gerekend? 4. Zijn de Ministers en de Staats secretaris bereid op korte termijn na te gaan in hoeverre het particulier initiatief der ondernemers in het al gemeen niet bij machte is aan de nood toestand het hoofd te bieden en zijn zij bereid eventueel na te gaan op welke wijze, zo nodig met steun der overheid, de behulpzame hand kan worden geboden? De kQQ£iaai&tige drukte, die ieder jaar rond deze tijd terugkeert, is weer begonnen. Donderdag j.l. is men be gonnen met de levering van bieten voor de suikerfabrieken te Sas van Gent, die deze week beginnen te draaien. De honderden bietenwagens, varië rend van boerenwagens bespannen met paard of tractor tot de grote trucs toe, zullen dag in dag uit de bieten uit geheel Zeeuwsch Vlaanderen aan voeren. Daar het er bij de transport ondernemingen vooral op aankomt om zoveel mógelijk ritten te maken, zal het snelverkeer op de Zeeuwsch- Vlaamse wegen extra worden belast door het koortsachtig tempo, waarme de men de bieten tracht aan te voe ren. Uitkijken blijft nu de boodschap! SLECHTE INZET In tegenstelling met voorgaand jaar is het seizoen vrij ongunstig voor de landbouw ingezet. Door de aanhou dende regens tijdens de afgelopen zomer hebben de landbouwers een grote achterstand in te halen, ter wijl de ongunstige weersomstandighe den het rooien der bieten t.o.v. vorig jaar sterk bemoeilijkt. Veilingvoorzitters en direc teuren op reis Van 27 September tot 9 October maakt een gezelschap veilingvoorzit ters en Directeuren een excursie naar Italië om zich op de hoogte te stellen van de fruitteelt in dit land en om dc afzet zoals deze zich in dit land heeft ontwikkeld, te bestuderen. Deze reis wordt georganiseerd door het Centraal Bureau voor de Tuinbouw veilingen in Nederland. Uit Zeeland is de vice-voorzitter en de Directeur van de veiling Kapelle vertegenwoor digd. R.K.J.B. AFD. OOSTBURG GROEDE VERGADERDE De afdeling Oostburg-Groede van de R.K.J.B. vergaderde in hotel Du Com merce onder voorzitterschap van A. v. d. Heuvel om het winterprogram te bespreken. De geestelijke adviseur zal aan de RKJB en BJB een cursus geven in 5 lessen over het Mande ment. Bij voldoende deelname zal er een cursus worden gegeven in motorken nis en electriciteitsleer. Meer belang stelling bestond er echter voor een cursus in plantenziekten. Hierna gaf de technische adviseur de heer P. de Rijk een inleiding met lichtbeelden over de bijenteelt. Wegens militaire dienst van de heer J. v. 't Westeinde moest een bestuurs lid worden gekozen. Hierin is men echter niet geslaagd, omdat de ver eiste meerderheid niet kon worden bereikt. Tot slot deed de voorzitter op allen een beroep om gezamenlijk eind Oc tober de bieten van het proefveld te rooien. BIETENLEVERING De aflevering van suikerbieten op de Loskade alhier, aan de suikerfa brieken, zal beginnen op Woensdag 29 dezer. De eerstkomende maanden zal het dus weder een druk komen en gaan zijn van de diverse vervoermid delen, welke voor de levering der sui kerbieten worden gebruikt. OPENLUCHTCONCERT Zondagmiddag werd door het Mid delburgs Mannenkoor onder leiding van de heer Jan Kuiler een concert gegeven op het Muntplein alhier. Er werd een tiental liederen gezongen. Het publiek, dat jammer genoeg niet zeer talrijk was, dankte dirigent en koor aan het slot met een warm applaus. HOOFD OPENBARE ULO B. en W. legden de raad de voor dracht over tot benoeming van een nieuw hoofd der Van Dusseldorps- school. Ze luidt: 1 F. Stok, hoofd openbare Ulo te Sliedrecht; 2 Gassoije hoofd openbare Ulo te Oostburg; 3 K. v. Espen, Goes. De raad zal er 4 October over moeten beslissen. VAN 'N HEMELSLEUTEL EN 'N GOED SLOT Zoals per advertentie was aangekon digd verscheen Zaterdagmiddag een vliegenier boven de stad Goes om de sleutel uit te werpen der verbouwde zaak van de fa. v. W. Omdat een waardevol geschenk be loofd was aan degene, die de sleutel bij de firma zou terugbrengen, keek half Goes reikhalzend omhoog om de manoeuvre te volgen. Prompt volgens opdracht handelde de vliegenier en^jo daalde, gebonden aan een parachute de sleutel uit de hemel naar het cen trum der stad. Honderden geïnteres seerden maakten zich op een greep naar het fortuin te wagen en twee jongens waren de gelukkigen, die de surprise in de Korte Vorststraat te pakken kregen. De een had de para chute en de andere de sleutel, onder wijl twistend wie „de koek had" Ge tweeën togen ze naar de firma die het geschil handig besliste. De jongen, een zekere Geelhoed, die de sleutel vast had, ontving de hoofdprijs en de om- klemmer van de parachute een troost prijs, in de vorm van een wollen vest. Heinkenszand WINKELWEEK OP KOMST Na een lange periode van rust gaat de winkeliersvereeniging, als resultaat van enkele „praatavonden" door het bestuur belegd, een in alle opzichten klinkende winkelweek organiseren. Eigenlijk wordt het een winkelweek met een verlengstuk, want de officiële openingsdatum is 11 October en de sluitingsdag 23 October. Het bestuur noemde het een ver heugend verschijnsel vrijwel alle win keliers bereid te hebben gevonden aan het welslagen van de actie mede te werken. Voor het kopende publiek is er een zeer gevarieerd programma samenge steld met tal van attracties waaraan een regen van prijzen wordt verbon den. Op verschillende punten zullen ver sieringen worden aangebracht en om de aantrekkelijkheid van het kopen gedurende de avonduren te verhogen, zal de gehele Dorpsstraat feestelijk worden verlicht terwijl er op vrijwel alle avonden een gevarieerd muziek programma te beluisteren zal zijn. Yerseke De Klinge W'aes PATER M. WEEMAES DEED ZIJN EERSTE H. MIS. BAZAR VAN „YERSEKE" De voetbalvereniging Yerseke hield een openluchtbazar, waarvan de op brengst bestemd is om de kosten te dekken van de restauratie van haar terrein. Over het bezoek en de be langstelling voor de vele attracties mag de vereniging tevreden zijn, on danks het feit dat bijna de gehele mosselvloot met ongeveer 200 man personeel naar de Wadden was ver trokken voor de zaadvisserij. Ook de verkoop van de 4000 loten verloopt zeer bevredigend. DRUK BEZOEK Behalve de gewone stroom van Belgische bussen en auto's verscheen Zondagmorgen, vergezeld van de gele wagens van de W.W. en verkeers politie, een grote karavaan wagens van de Belgische Touringclub. Onder toezicht van het politiecorps werden de wagens in de omliggende straten geparkeerd. In verschillende groepen werd onder deskundige leiding een bezoek gebracht aan de oesterputten en kreeftenbewaarplaatsen. Jammer dat dit juist in de stromende regen moest gebeuren. Te kwart over twaalf vertrokken de bezoekers naar Goes. Sas van Gent VEEL ZIEKE AARDAPPELEN Voor de boeren zit het dit jaar wel bijzonder tegen met hef binnenhalen van de oogst. Men is thans druk be zig met het rooien van de aardappelen maar vooral in de afgelopen week vorderde dit weer heel langzaam ten gevolge van de vele regen. Plaatse lijk zijn heel veel zieke aardappelen tengevolge van het optreden van aardappelziekte, wat eveneens veroor zaakt wordt door de vele regens. In het bijzonder op onbespoten per celen heeft men hiermede veel te kampen. Men spreekt wel van per centages van 50 pet. zieke aardappe len. MINISTER ZIJLSTRA NAAR ZEELAND Vrijdagmorgen komt de minister van Econ. Zaken, prof. Zijlstra, met zijn echtgenote naar Vlissingen, waar hij des middags 2 uur de nieuwe electri- sche centrale zal openen. Z. Exc. wordt tevoren in het Strand- hotel een maaltijd aangeboden en zal een volledig inzicht gegeven worden in het bedrijf der P.Z.E.M. Toiename van de zeevaart De cijfers van de scheepvaartbewe ging in het zeevaartkanaal Terneu- zenGent van dc laatst afgelopen maand laten voornamelijk voor de zeevaart een belangrijke stijging zien. In totaal nam dit voor af- en op vaart met ruim 68.000 brt toe. Ruim 50% hiervan komt ten goede aan de zeevaart met bestemming binnenland. Zo werd ten opzichte van Juli gelost of geladen te Terneuzen 20 schepen De jaarlijkse prijsvraag voor het ont werpen van een affiche betreffende de Wereldspaardag op 31 October, welke wordt uitgeschreven door de Stichting Spaarpropaganda, is deze keer een bij zonder groot succes geworden. De uit nodiging tot het deelnemen aan de prijsvraag werd gericht tot de leerlin gen van de in Nederland gevestigde Middelbare Kunst- en Kunstnijver heidsscholen. Het aantal jonge mensen, dat zich dit jaar iieeft verdiept in het onderwerp „Sparen en Wereldspaar- dag" overtreft verre dat van het voor gaande jaar, toen deze prijsvraag voor het eerst werd gehouden. Niet minder dan 55 ontwerpen kwamen bij de jury binnen. De drie bekroonde ontwerpen ziet U hierboven. met 24.702 ton tegen resp. 11 schepen met 10.220 ton. Ook in Sluiskil werd het tonnage met meer dan de helft verdubbeld en bedroeg 10 schepen met 20.056 ton tegen 5 schepen met 8.585 ton. Sas van Gent ontving 1 schip met 6.042 ton tegen nihil in Juli. BINNENVAART STABIEL De binnenvaart is met een klein verschil van 5.000 ton stabiel geble ven. Deze toename vindt men in de schepen bestemd voor het binnenland. Hier gaat Sluiskil qua aantal schepen en tonnage gelost of geladen met de lste plaats strijken. Hier boekte men 124.018 ton met 204 schepen af- of aangevoerd. Voor Juli bedroeg dit resp. 116.110 en 177. Terneuzen be haalde 64.613 ton met 285 schepen te gen resp. 57.829 en 206. Sas van Gent kreeg een kleine daling van 33.499 ton met 110 schepen op 26.399 ton met 105 schepen. In verband met de a.s. bie tencampagne zal dit aantal voor Sas van Gent belangrijk stijgen. De opvaart beliep voor de stoom- en motorschepen 167' stuks met 402.999 ton tegen resp. 1466 en 364.175, de af vaart voor deze soort schepen be droeg 1694 stuks met 413 745 ton te gen 1473 stuks met 335.198 ton in Juli De sleep- en zeilschepen brachten het voor de opvaart tot 270 stuks met 225.792 ton inhoud tegen 260 stuks met 205.101 ton in Juli. Af werden geschut 292 stuks met 236.798 ton tegen 254 met 274.259 in Juli. Uit bovenstaand blijkt dat gemid deld per dag 12 zeeschepen in Ter neuzen werd geschut met een dagge middelde van 14 608 ton. Voor de bin nenscheepvaart bi' kent dit een dag gemiddelde van 40.264 ton en 130 schepen. PROPAGANDA-AVOND NED. RODE KRUIS De afdeling Sas van Gent van het Ned. Rode Kruis heeft in theater „Olympia" een zeer geslaagde pröpa- ganda-bijeenkomst gehouden, waar voor de belangstelling uitermate goed was. Na een komisch filmpje hield de inspecteur in algemene dienst van het N.R.K., de heer J. D. de Visser-Smits, een rede, waarin hij- het werk en de verschillende taken van het Rode Kruis belichtte. Vervolgens werd oen film vertoond over de Bloedtransfusie dienst. Het cabaret Pirogo, geheel be staande uit amateurs, dat zich voor dergelijke avonden geheel belangeloos inzet, bezorgde het publiek verder en kele uren van kostelijk amusement, waarbij de Zeeuwse humor de boven toon voerde. In de pauze bestond ge legenheid tot ledenwerving, waarbij na afloop bleek, dat zich niet minder dan 50 nieuwe leden bij de Sasse afde ling hadden doen inschrijven. Een kleine loterij bezorgde velen der aan wezigen een verrassing in de vorm van een taart, beschikbaar gesteld door de Sasse bakkers, of een der producten van de Kunstaardewerkfabriek „De Schelde" alhier, eveneens' weer gratis door deze nieuwe tak van nijverheid afgestaan. Burgemeester R. A. J. den Boer, die zelf lid van het voorlopig bestuur der afdeling is, sprak het slot woord, waarbij hij zeide er verheugd over te zijn, dat thans Sas van Gent de finitief een afdeling van het NRK zal hebben. GECOMBINEERDE VERGADERING L.J.G. EN Z.P.M. Van bovengenoemde organisaties had in de bovenzaal van „Het Cen trum" een drukbezochte algemene le denvergadering plaats. Het hoofdthema betrof de behande ling van het onderwerp: „Nieuwe wa terwegen in verband met het tekort aan landbouwgrond". Deze aangele genheid is reeds enige tijd geleden door een drietal sprekers uit verschil lende gezichtshoeken belicht, n.l. van de zijde van de landbouw, industrie en visserij. De voordracht van de heer W. de Feyter jr. was vooral gericht op de nadelen, die zouden voortvloeien uit het graven van waterwegen (Antwer penMoerdijk) en verbreding van het kanaal GentTerneuzen, door verlies van cultuurgrond. Hij becijferde ook een verlies van Nederlandse cultuurgrond van 820 HA en van Belgische gebied op 240 HA. De waarde van deze grond meende hij te mogen schatten op 10 millioen gul den, terwijl de aaniegkosten van het AntwerpenMoerdijkkanaal op 122 millioen te schatten zijn, waarvan 80 door België en 20 door Ne derland zal moeten worden gevoteerd. Ook het verbreden van het kanaal TerneuzenGent onderwierp hij aan een bespreking, waarbij hij voor het Nederlandse gedeelte een verlies van 150 HA cultuurgrond becijferde en waardoor een direct verlies van f 1 1/2 millioen werd geraamd. De kosten van deze verbreding inclusief het maken van nieuwe slui zen in de Nieuw-Neuzenpolder worden op 244 millioen geraamd, waarvan 85 door België en 15 door Nederland zal worden betaald. HR MS „AXEL" IN FEBRUARI TE WATER De bij de N.V. Scheepsbouwwerf v/h De Groot en Van Vliet te Slikkeveer in aanbouw zijnde mijnenveger „Axel" zal onvoorziene omstandigheden voorbehouden in Februari a.s. te water worden gelaten. Hierbij is onze burgemeester uitge nodigd, terwijl aan zijn echtgenote is verzocht, als mede-vertegenwoordig-1 ster der naamgevende gemeente, de1 plechtigheid van het wegnemen der laatste beletselen en de doop te wil len verrichten. In studie. De Koestraatse Toneel club heeft in studie gen-omen een drama in drie bedrijven, getiteld ,De vluchtelingen". Het ligt in de bedoeling van de ver eniging cm in de maand November dit stuk op te voeren. Benoemd. In de rang van admini strateur op het hoofdkantoor van de Rijks Landbouwvoorlichtingsdienst te Wageningen. is thans oenoemd de heer M. J. Hei'nsdijk alhier. PROPAGANDA-AVOND NED. RODE KRUIS Het Ned. Rode K.-uis afd. Hulst heeft In het Concertgebouw (daarvoor door dhr. Cattoir geheel belangeloos afge staan) een propaganda-avond georga niseerd, die zeer geslaagd mag heten. De opkomst was zo dertderend, dat de Êrote bioscoopzaal tot in alle hoeken gevuld was en dat er zelfs nog ver schillende belangstellenden teleurge steld moesten worden. Dr. Casparie verwelkomde de aan wezigen in het bijzonder dhr. Visser- Smit van het hoofdbestuur van het Nederl. Rode Kruis en voorts burge meester Tellegen van Terneuzen. Het gemeentebestuur was vanwege een raadsvergadering verhinderd. De rampfilm, handelend over de wa tersnood cn haar gevolgen, werd ver toond en deze aangrijpende film maak te op de aanwezigen diepe indruk. De hoofdbestuurder dhr. Visser-Smit gaf een overzicht van het werk en de afdelingen van het Nederlandse Rode afdelingen vn het Nederlandse Rode Kruis waardoor ontelbaar vele landge noten en ook mensen van andere lan den in tijden van nood of in voorko mende gevallen van nood of behoeften worden geholpen op een wijze die on volprezen is. Spr. memoreerde hoe b.v. door de bloedtransfusiedienst van het Ned. Ro de Kruis al zo talloos velen van de dood zijn gered. Ook het Koninklijk Hulst toont grote belangstelling voor dit werk van naastenliefde en werkt daadwerkelijk mede. Spr. spoorde ten slotte de aanwezigen aan om zoveel mogelijk het Rode Kruis te helpen en bij te staan en een heel erg gemakke lijke weg daartoe is de aanmelding als lid, welk lidmaatschap slechts één gul den per jaar bedraagt. De spreekbeurt van dhr. Visser-Smit had succes, want velen gaven zich in de pauze als lid op. De propaganda-avond werd besloten met een cabaret, dat de aanwezigen de nodige vrolijkheid en afwisseling bezorgde. Toen Pater M. Weemaes zijn eerste H Mis in de parochiekerk opdroeg, was het voor de ganse parochie een ware feestdag. Van de huizen wapper den de nationale kleuren, terwijl de straten en de huizen versierd warén met guirlandes, 's Morgens stelde zich aan de grens 'n stoet voorafgegaan door ruiters. Verder gingen in de stoet mee de schoolkinderen, de voetbal club, de oud-strijders, de chiro-jeugd, de kajotters de bond van het H. Hart, het hoerengilde, talrijke autoriteiten en tenslotte Pater M. Weemaes en zijn familie. Om half elf werd er een plechtige H. Mis gecelebreerd door de neomist. De feestpredicatie werd ge houden door Pater van Cauwenberg. Na de H. Mis had er op het plein voor de kerk een spreekkoor plaats door i jongens en meisjes, waarbij aan de neomist verschillende cadeaux werden aangeboden. Bij gelegenheid van deze feestelijk heden, werd 's avonds op, de kiosk voor de kerk door de muziekvereni ging De Albrechtvrienden een concert gegeven. Na dit concert sprak Pater M. Weemaes, die tot de Redempto risten behoort, een dankwoord. lang van de gehele gemeente. Hij i wees erop. dat nu de benoeming van i de heer Dekkers met algemene stem- I rhén is geschied hij het vertrouwen van de gehele raad heeft. Hij ver trouwde erop, dat de heer Dekkers zich spoedig in zijn nieuwe functie zal kunnen inwerken. Wethouder Wage feliciteerde na mens de PvdA zijn nieuwe collega met zijn benoeming en ook de heer Dusarduijn met zijn hernieuwd op treden als raadslid. Wegens het staken der stemmen in de vorige vergadering, moest opnieuw worden gestemd over het voorstel van de heren P. van Daalen en L. van de Vijver om aan de Stichting „Bevor dering cn Exploitatie R. K. Vlassers- scholen in Zeeuwsch Vlaanderen" te Koewacht 25 subsidie te verlenen in plaats van de door B. en V/. voor gestelde 50. Ditmaal kreeg het voor stel van deze heren wel de vereiste meerderheid, zodat de Stichting op een bijdrage van ƒ25 kan rekenen. BEVRIJDINGS-HERDENKING. Ter herdenking aan Oostburgs be vrijding zal op 26 October een bijeen komst worden gehouden in het Ledel- Theater, waar o.a. het spel „Drie bur gers" van Ben Albach zal worden op gevoerd. Benoeming. Dr. A. F. v. Katwijk, leraar in de oude talen aan het Kon. Wilhelmina-lyceum alhier, is in de zelfde functie benoemd aan het Open baar Lyceum te Heerenveen. ONGEWONE GASTEN. Bij gelegenheid van de winkelweek trok het personeel van Circus van Be ver met olifanten, kamelen en paarden door de straten van Oostburg. De on gewone gasten brachten uiteraard veel mensen op de been. Vooral de olifan ten waren bij de jeugd zeer in trek! FILMCLUB. Het nieuwe seizoen van de filmclub werd ingezet met de film „Viva Za pata". Alleen reeds de schitterende op namen, de indrukwekkende entourage van het ruige Mexicaanse land waren een gang naar het Ledel-theter waard. O.V.V. RICHTTE BABYSIT- CENRALE OP De Oostburgse Vrouwelijke Vrijwil ligers maakten o.l.v. mevr. L. Hesser- Heybroek uit Vlissingen een rond gang langs de beeldententoonstelling waarbij de dames, de betekenis van de moderne beeldhouwkunst werd bijgebracht. Na. de rondgang verga derden zij in lunchroom Poüwer. Het verzoek va'n de muziekvereniging „Harmonie" om steun voor een' dona teursactie werd afgewezen: Om de Harmonie te steunen zal in Januari a.s. een feestavond worden, georgani seerd. Als contact-persoon van de babysit centrale, die tijdens deze vergadering werd opgericht, zal mevr. Loose op treden, terwijl de dames van het be stuur om de-maand zullen bemiddelen. Het tarief werd vastgesteld op 60 cent per uur. tot 12 uur. IJzendijke WINKELWEEK De IJzendijkse winkeliersvereniging organiseert ook dit najaar weer een winkelweek en wel van 16 tot en met 23 October. Naast „één dag gratis ko pen" gedurende die week, zullen ook enkele muziekconcerten gegeven wor den, terwijl bovendien een muziek- en zang-crochët-avond zal plaats vin den. GESLAAGD Onze dorpsgenoot de heer H. de Smet slaagde aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam voor het candidaatsexamen in de medische we tenschappen. BEVOLKINGSONDERZOEK Aan het bevolkingsonderzoek op longtuberculose heeft circa 90% van de daarvoor in aanmerking komende gemeentenaren deelgenomen. Met dit percentage komt. onze gemeente bo ven het provinciaal gemiddelde uit en schaart zij zich zeer zeker in de kop- groep van gemeenten waar het bevol kingsonderzoek dit jaar voor de twee de maal heeft plaats gevonden. Breskens Graauw SCHADEPOSTJE. Toen de landbouwer V„ na het dor sen buiten kaf in brand stak, vatte ook het opgestapelde stro vlam. Waar schijnlijk tengevolge van de harde wind greep het vuur verder en sneller om zich heen dan werd vermoed. Dat dit bij thans geledende stro- prijzen 'n schadepostje betekent, hoeft niet gezegd. ARBEIDSKRACHTEN GEVRAAGD Het onlangs in een weekblad ver schenen berichtje, als zou er een goe de kans bestaan, dat er op Graauw een textielfabriek zou worden gevestigd, schijnt wel een tikje voorbarig te zijn gelanceerd. Tot op heden heeft men van plannen in die richting niets po sitiefs meer kunnen horen. Wel wordt er momenteel in de ge meente gezocht naar vrouwelijke ar beidskrachten voor de tapijt- en tex tielfabrieken te Nieuw - Namen. De meisjes zouden dan per bus worden op gehaald. Heel veel vrouwelijke ar beidskrachten werken uit onze ge meente in de fabrieken te Hulst, zo dat voor de laatste actie maar weinig succes is te verwachten. Koewacht E.H.B.O.-CURSUS Clinge MYXOMATOSE HOUDT AAN Gedurende enige tijd heerst er onder de wilde konijnen de myxomatose. De ziekte werd het eerst waargenomen in de Stroper onder Belgisch Klinge. Natuurlijk sloeg de ziekte over op de wilde konijnen in de Zuipkes en de bossen van de waterleiding-maatschap pij Zeeuwsch-Vlaanderen. Nog steeds heerst deze ziekte in ernstige mate Bleef het aanvankelijk tot de wilde konijnen thans zijn reeds verschillende konijnenfokkers gedwongen geworden om hun dieren te slachten en in de grond te stoppen. Het betrof hier zelfs konijnen, welke op verschillende ten toonstellingen eerste prijzen behaal den. Hoewel deze dieren door een die renarts met een serum waren ingespo ten, bleven zij niet gevrijwaard van myxomatose. RODE KRUIS HIELD PROPA GANDA-AVOND. De afdeling van het Rode Kruis hield in het St. Aloysiuspatronaat een propaganda-avond, waar grote belang stelling voor was. De leider van Rode Kruis, c heer Colsen heette de aan wezigen van harte welkom. Allereerst werd een film gedraaid over de laat ste watersnood, terwijl de werkzaam heden van het Rode Kruis bij de wa tersnood werden aangetoond. De heer Constanzc uit vliddelburg, kringleider van het Rode Kruis, gaf een duide lijke uiteenzetting van het doel en taak van het Rode Kruis. Voor het vrolijke gedeelte zorgde het cabaret gezelschap Pirogo uit Goes, dat met talrijke goocheltoeren de zaal boeide Alvorens deze avond te besluiten met een film over bloedtransfusie, werd de gelegenheid geboden aan de aanwezi gen om zich als lid van het Rode Kruis aan te melden. Spontaan gaven zich 61 personen als lid op. Vismijn. De aanvoer op de vis mijn in de week van 19 t.m. 26 Sept bedroeg:7502 kg export garnalen s0- 246, 411 kg binnenl. garnalen 63-124. 450 kg bot 16-51, 108 kg schar 47-79, 195 kg schol 49-82. 453 kg tong 195- 403, 25 kg rog 45-60, 119 kg wijting 28-40. Schoondijke RAADSAGENDA. Woensdag a.s. komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De uigebreide agenda vermeldt o.m. de volgende punten: een verzoek van Iz. de Bliek te Schoondijke tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Landbouwstraat voor het bouwen van een pakhuis met woonhuis en van een perceel bouwgrond aan de van der Slikkestraat voor de bouw van 4 woonhuizen, een verzoek van het R. K Kerkbestuur tot verkoop van een perceel bouwgrond aan de Landbouw straat met het doei hierop een on derwijzerswoning te bouwen; een voor stel van Burgemeester en Wethouders tot liet verlenen van een bijdrage van t 100.voor het door een natuur ramp getroffen Oostenrijk; een ver zoek van het R. K. Kerkbestuur om een subsidie te verlenen van f 20 of meer voor elke leerling uit Schoon dijke die de R. K. Kleuterschool te Slijkplaat bezoekt. De actieve EHBO-vereniging in onze gemeente is niet bij de pakken blij ven neerzitten en heeft het gewaagd deze winter een cursus te organiseren, wat weer een succes belooft te wor den, gezien de grote deelname. Met de lessen zal deze week een aanvang worden gemaakt Ze worden gegeven door Dokter Melchers in het clublo kaal bij Fons Bonte op het Zand. ALGEMENE TUINBOUWCURSUS Er zal deze winter weer worden begonnen met een tweejarige algeme ne tuinbouwcursus. Reeds tweemaal is dit in Koewacht het geval geweest en steeds met succes. De resultaten zijn dan ook van dien aard, dat er verschillende leerlingen reeds in de tuinbouw zijn begonnen. De lessen v/orden weer gegeven door de land en tuinbouw-leraren Blomaart, Claas- •sen en Willems. Prof. Gerretson hield afscheidsrede O O Prof. Dr. F. C. Gerretson heeft gis terenmiddag zjjn werkzaamheden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht be sloten met een afscheidscollege in het gr*>ot auditorium. Hij gaf een rechtvaardiging van zijn politieke strevingen in het verleden, eerst als partijganger van het Vlaamse activisme tegen de Belgische staat; la ter als verdediger van de Nederlandse staat tegen het Indonesische nationa lisme. De heer Gerretson verklaarde, dat de schijnbare tegenstelling in deze houding wordt opgeheven in het prin cipe van de harmonie tussen natie en staat. Waar een volk een eenheid vormt, is er geen conflict met de staat waar dit niet het geval is (Indonesië) blijft slechts de keuze tussen dicta tuur of uiteenvallen. De aloude Rijks gedachte. aldus Prof. Gerretson, moet hier in nieuwe vorm worden verwe zenlijkt. Ook voor West-Europa bepleitte hij dit: Slechts gemene defensie der Oost grens en rijkstol (unificatie van marktgebied) op rijksgezag met vrij waring van de rechten en vrijheden der bestaande staten en volken. Slui, is DE HEER DEKKERS WETHOUDER Door het vertrek van wethouder A. v. d. Horst naar Axel, waardoor deze ontslag moest nemen, kwam de ge meenteraad van Sluis weer bijeen, teneindde een nieuwe wethouder te kiezen. Allereerst werden door de heer F. H Dusarduijn, die in de vorige ver gadering als raadslid werd toegela ten, de voorgeschreven ambts- en zui veringseden afgelegd. Burgemeester Van Hootegem sprak zijn blijdschap uit. dat met de benoeming van de heer Dusarduijn weer een „oude" Slui- zenaar in de raad is teruggekeerd en heette hem van harte welkom Daarna werd met algemene stemmen de heer C. F. Dekkers tot wethouder gekozen. Deze verklaarde de benoe ming aan te nemen. De vmnziltei fe iiciteerde de heel Dekkers met z.ijn benoeming en sprak de ho p uit op een prettige samenwerking in het be- Faillissementen Uitgesproken zijn de faillissementen van D. Groen, houder van een auto- rij-school. Nieuwe Dijk 10. Vlissingen. R. C. Mr. A, J. W. van Royen. Cur. Jhr. Mr. van Nispen tot Sevenaer, Mid delburg. A. M. de Block, handelaar in vlas, Axel. F C. Mr. B. S. Sieperda. Cur. Mr. H. B. L. de Rechter, Hulst. AGENDA //f ANTWERPEN Museum voor Schone Kunsten Madonna in de kunst, 10-17 u. AXEL F"-t Centrum 8 uur: The Glenn Miller Story. GOES Grand: Wij zondaren. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Saison in Salzburg. "•TTDDELBURG Electro: Michaël Strogoff. S.AS VAN GENT Olympia theater 8 uur: Kom terug, kleine Sheba. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Het mon ster uit verloren tijden. VLISSINGEN Luxor: The boy from Oklahoma. Alhambra: Piraten van de IJszee. AXEL Het Centrum 8 uur: Het vierde masker. GOES Grand: Wij zondaren. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: To neeluitvoering „Antigone". ?frr)DELRURG Electro: Michaël Strogoff. o^qTRiTRG Ledel 8 uur: Jungle Duivels. 3AS VAN GENT Olympia 8 uur: Kom terug, kleine Sheba. iERNEU7EN Luxor 8 uur: Het mon ster uit verloren tijden. VLISSINGEN Luxor: The boy from Oklahoma. Alhambra: Piraten van de IJszee.

de Stem | 1954 | | pagina 2