Ministers hebben hoop op succes Vandaag begint conferentie van Londen Achter het front Stralende Audrey.... Berisping voor McCarthy DEUR DREUNDE IN HET SLOT Minister Staf is tevreden Vrachtauto reed bij kruispunt op wielrijders in Franse premier zet zijn zetel op het spel Minister Beyen: „Niet teveel regelen. ■Do ju Maroe' ging achter muur van water ten onder „Stil nu maar...." r DAGBLAD VOOR ZEELAND MAO TSE TOENG PRESIDENT VAN ROOD-CHINA Eden wist mij te overtuigen De wervelstorm boven Japan BOUWBEDRIJF ACCOORD MET VERHOGING Maréchaussée-reserve en Nationale Reserve werden één Zeven vissers wilden vrij zijn....1 Kapitein John Storr zag lichtseinen Geen kleuteronder- wijzeressen bij het G.L.O. Eretitels N 94e JAARGANG No. 21145 Ullgave. I* v uilgevei* iViij iNeei idliüu VerscnijDi eiKe wei Kaag tJuieaux. brea« Kasteelplein 11 lei Kedactie en Ao ministiatie b35 i Verantwuoi oeiijk boufo redacleui J J H. A öruna Kedaclieraao C. J v Hooiegem Mi ui A J J M Mes, M H. B L de Kechtei L. J v t Weslende I V. M.. Vercauteien Aounnerrieiiisprijs 01. vooruitbetaling t 3 85 pei kwartaal per pos' f 6 55 pei week (uitsluitend dij met-pust bestell 1 0.45 Incasso wordt oerekena Losse nummers 18 ct Postrek no 278841 Voor God, Koningin en Vaderland ajjMa DINSDAG 28 SEPTEMBER 1954 Advertentieprijs voui ae genele opiage X 0,30 pet m/m Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0 12 per m/m (Ingezonden Mede delingen t 0 31) pei mmi Bu contract aan zienlijke reductie; vulledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. pet m m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te dunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau vooi de Zeeuwsp Kilanden. GOES Westsingel 98. Telefoon 2330 Bureau voor Zeeuwsch Vlaanderen: HULST, Dubbele Hoort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 UOSTBUKG, Nieuwstraat 41, Tel no. 35) ^AN DE VOORAVOND van de conferen tie te Londen, waar Duitsland* herbe wapening liet voornaamste onderwerp van gesprek zal zijn de bijeenkomst begint vandaag - hebben de deelnemende Ministers van Buitenlandse Zaken zich optimistisch uitgelaten over de kansen op overeenstem- Tsjou En Lai geen plaats vervanger Mao Tse Toeng is Maandag- door het Chinese Volkscongres (parlement) eenstemmig tot eerste president van de Chinese Volksrepubliek gekozen. Tevoren was zijn officiële titel voor zitter van de Centrale Raad der Volksregering. De nieuwe functie is door de pas uanvaarde grondwet ge schapen. Tsjou Teh, opperbevelhebber van 't leger, werd vice-president. Men had verwacht dat premier Tsjou En Lai, de man van Genève, deze post zou gaan bezetten. Hij is echter zonder meer in zijn huidige functie herbe noemd. Een in Moskou opgeleide commu nist, Lioe Sjao Tsji, is gekozen tot voorzitter van de permanente com missie van het Nationale Volkscongres Reuter tekent hierbij aan, dat mis schien zal blijken, dat deze positie de sterkste in het land is. Indien het Volkscongres niet bijeen is en het komt maar eenmaal jaarlijks samen heeft de permanente commissie de bevoegdheid oorlog te verklaren en vrede te sluiten. OP HET spoorwegemplacement van Froyen-Nes, bij Tournai, is een Franse trein in botsing gekomen met een Bel gische goederentrein. Beide machinis ten werden gedood. OOK DE Nederlandse Vereniging van Specialisten gaat nu, op basis van een afgesloten onderzoek, met de zieken fondsen onderhandelen over de spe cialisten-honoraria. EEN HOOGLERAAR te Rennes heeft een toestel uitgevonden, dat de ijzeren long kan vervangen en dat uitgaat van het principe van ademhaling door schommeling. IN DE HAVEN van Rotterdam is Maandag het 13000ste schip binnenge lopen, ruim een maand eerder dan vo rig jaar. Amsterdam kreeg het 4000ste schip op bezoek. ming, die de conferentie zal bieden. Minis ter Spaak noemde de conferentie een van de belangrijkste die na de oorlog gehouden zijn en liij stelde vast, dat mislukking van het overleg rampzalige gevolgen zou heb ben voor de Europese politiek. 5? Mendès Francee had Maandagavond een onderhoud met Mi nister Dulles van de V.S. en met de Nederlandse afgevaardigde ter conferentie, Minister Beyen. Deze laatste verklaarde, dat men niet moest trachten tevéél te regelen, maar dat er een hechte basis van overeenstemming gezocht diende te worden voor de lopende vraagstukken. Dulles bleek na het onderhoud met de Franse premier goede hoop op resultaten te hebben. Mendès-France, heeft in een vraag gesprek te Parijs verklaard, dat, in dien de Londense negen-mogendhe- den-conferentie de Franse voorstellen voor de herbewapening van West- Duitsland aanvaardt, hij er misschien in zou slagen de goedkeuring van het Franse parlement voor toetreding van Duitsland tot de N.A.V.O. te verkrij gen. Indien de Franse voorstellen te Londen van de hand worden gewezen, zodat de Nationale Vergadering zich alléén over opneming van Duitsland in de N.A.V.O. moet uitspreken, zal het volgens Mendès-France onmoge lijk zijn het parlement ertoe te bren gen zijn toestemming te geven. In het vraaggesprek, dat werd toegestaan aan de Parijse cor respondent van de U.S. News and World Report, Robert Klei man, zei de premier, niet te zul len aanblijven, indien zijn voor stellen aan het parlement wor den verworpen. Het oorspronkelijke Franse plan be helsde niet het Westduitse lidmaat schap van de N.A.V.O., aldus de pre- VEENDAM gaat in 1955 de rij van jubilerende gemeenten uitbreiden. De plaats viert dan haar 300-jarige bestaan. Men is al druk bezig met de feestvoorbereidingen. PREMIE TSJOU EN LAI van Com- munistisch-China heeft gezegd, dat er voortgang gemaakt wordt met de on derhandelingen tot verbetering van de betrekkingen met Nederland en Noor wegen. DE STAKING bij de tunnelbouw te Velzen is nu haar vijfde week inge gaan. Volgens de directie van de Am sterdamse Ballastmij. zouden echter 200 van de 500 arbeiders weer aan het werk zijn. MINISTER VAN THIEL heeft Maan dag in Woensel bij Eindhoven, het mo dern geoutilleerde „St. Petruspark", tehuis voor ouden van dagen, geopend. OP 87-JARIGE leeftijd is in De Steeg overleden Dr. S. B. W. Graaf v. Lim burg Stirum, oud-Kamerheer en stal meester van H. M. de Koningin-Moe der en Kamerheer in buitengewone dienst van H. M. de Koningin. DE PLEISTERACTIE van de E.H.B.O. die weer zovelen in spanning heeft gehouden (en blij gemaakt) heeft in totaal drie ton opgebracht. NEDERLAND zal zich niet storen aan een mogelijk door de Verenigde Na ties te aanvaarden resolutie betreffen de de onderhandelingen over Nieuw- Guinea, aldus heeft de Nederlandse ambassadeur in Washington, dr. J. H. van Roijen, verklaard. BIJ DE Philipsfabrieken te Kopenha gen zijn 500 arbeiders in staking. Een poging om met de stakers tot overeen stemming te komen, is Maandag mis lukt. Plaatselijke regen Weersverwachting, vanavond: geldig tot Toenemende bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. De- zelfde temperaturen als gisteren J of iets lagere. Vandaag: Zon onder 18.26 uur J Morgen: Zon op 6.36 uur. Oefening „Battle Royal" In tegenstelling tot de deskundigen, die critiek oefenden op de paraatheid van het lagere legerkader, blijkt Mi nister Staf zeer tevreden te zijn over de prestaties van de Nederlandse troe pen tijdens de oefening „Battle Roy al" in West-Duitsland. De Minister vertelde ook, dat Maarschalk Juin zijn grote bewondering voor de Neder landers had geuit. De verbindingen bijvoorbeeld heb ben ondanks een veel zwaardere be lasting, beter gewerkt dan ooit; de technische dienst voerde reparaties met opmerkelijke snelheid en regel maat uit, de ravitaillering heeft maar zelden gestopt. De Minister gaf toe, dat er in het algemeen een tekort aan beroepsoffi cieren was in bepaalde categorieën, maar tekortkomingen die bij deze oefening gebleken zijn, wilde hij ze ker niet wijten aan een tekort aan of ficieren. De oefening is Maandagmiddag ge ëindigd. mier. Door het bezoek van de Britse Minister van Buitenlandse Zaken, Eden, die hem er van op de hoogte had gesteld, dat de andere acht be langhebbende landen hadden inge stemd met lidmaatschap van Duits land, was hij gaan voelen, dat hij zich er niet tegen kon verzetten. Een van de belangrijkste bezwaren van de Fransen tegen de E.V.G. was de bovennationale organisatie van de gemeenschap, waardoor een belangrijk deel van de Franse souvereiniteit op militair terrein moest worden opgege ven. Mendès-France zeide er echter van overtuigd te zijn, dat het in de toekomst nodig is een heel belangrijk stuk van de souvereiniteit te offeren. Bondskanselier Adenauer gaf te kennen, dat hij in de mogelijkheid van hechte Europese samenwerking geloofd. West-Duitsland zou zich het vertrouwen van de andere West-Euro- pese landen zeker waardig tonen. NOG MEER DAN 1400 VERMISTEN Er is nog niet met zekerheid bekend, hoeveel mensen 't leven hebben verlo ren bij de ramp, die Japan dit week einde teisterde. Wel mag worden aan genomen, dat het getal van 3000, dat Zondagnacht werd genoemd, overdre ven is. Totnutoe zijn 376 lijken ge borgen, maar 1435 personen worden nog vermist. Men vreest, dat de mees ten van hen eveneens de dood in de golven hebben gevonden. Zoals men weet eiste het omslaan van de veerboot „Doja Maroe" de meeste slachtoffers. De boot was, met veel vertraging, uitgevaren, doch keer de, als gevolg van het geweld van zee en storm, weer naar de haven Hakodate, van het eiland Hikkaido, terug. De ankerkettingen braken, de boot werd uit de baai geslagen, ge raakte stuurloos en strandde vervol gens op de rotsachtige kust. Vijf sleepboten hebben vergeefs ge poogd langszijde van het schip te ko men, om de 1.117 passagiers en de 110 koppen tellende bemanning aan boord te nemen. Reusachtige, door het geweld van de wervelstorm opge zweepte golven, omgaven de „Doja Maroe" als met een muur van water en doemden het schip ten ondergang. De om het leven gekomen buiten landers waren leden der Amerikaanse strijdkrachten in Japan, met hun ge zinnen. Een overlevende heeft meegedeeld dat, toen de „Doja Maroe" in gevaar De nieuwe lonen j, Ook de werknemersorganisaties in het bouwbedrijf hebben overeenstem ming bereikt over de loonsverhoging met 6 procent van de „rechtens gel dende" lonen. Met ingang van 1 Octo ber wil men de verhoging gaan toe passen. De gezamenlijke organisaties hebben een ernstig beroep op werk gevers en werknemers gedaan het sys teem van de wilde loonvorming te helpen liquideren. De Centrale Commissie voor Geor ganiseerd Overleg in Ambtenarenza ken heeft de Minister voorgesteld, ook aan het Rijkspersoneel en de gepen- sionneerden uit overheidsdienst de 6 procent toe te kennen. Over de lonen in de agrarische sec tor wordt nog altijd overleg gepleegd. Rond 1 October zullen de organisaties en instellingen, die bij deze loonvor ming betrokken zijn. vergaderen. MERCK EN CO. KRIJGT BEDRIJF IN NEDERLAND Een van de vijf grootste Amerikaan se chemisch-pharmaceutische maat schappijen, Merck en Co, is van plan, hier te lande een dochteronderneming te stichten die nog voor het einde van dit jaar in bedrijf zal zijn. Er bevindt zich een groep specialis ten van de firma in Nederland voor het uitwerken van de plannen die door de regering zijn goedgekeurd. Over de plaats van de nieuwe vesti ging wordt nog druk beraadslaagd. Merck en Co heeft deel gehad aan de uitvinding en ontwikkeling van verscheidene producten die zijn inge schakeld bij de moderne geneeswij zen, zoals vitamine b 1. vitamine b 6, vitamine b 12. antibiotica, zoals strep- tomycine en dihydro-stretomycine, en hormonen. Een beeld uit het Sennelager, waar Nederlandse troepen, die deelnemen aan de grootscheepse militaire oe jening „Battle Royal", zijn gelegerd Twee nieuwsgierige Duitse meisjes krijgen een kopje koffie van een „onbekende" Nederlandse soldaat, „onbekend', omdat alles bij deze manoeuvre volstrekt geheim moet worden gehoudenook de namen van de mensen die er aan deelnemen. begon te verkeren, de meeste passa giers zich in de salons of in hun hut ten bevonden. Zij poogden de brug te bereiken, doch het schip kapseisde en zonk onmiddellijk daarna. De vraag, die de overheid en de be volking thans bezig houdt, is, hoe het komt, dat de storm zo veel slachtof fers heeft geëist. De weerkundigen worden er van beticht, dat zij. toen de wervelstorm Hokkaido naderde, slechts van een tropische storm heb ben gesproken. De meteorologen som men op hun beurt een reeks storm- waarschuwingen op, waaraan geen aandacht zou zijn geschonken. De huidige Maréchaussée-Reserve (voorheen Reserve-Grensbewaking) zal worden ingedeeld bij de Nationale Reserve. De eigen opleidingseenheden blijven echter gehandhaafd. De oplei ding van de Maréchaussée-Reserve in vredestijd zal voortaan geschieden on der verantwoordelijkheid van een in specteur der Nationale Reserve. De voorgenomen reorganisatie maakt het onveimijdelijk, dat een nieuwe verbandacte aansluitend op de hui dige wordt gesloten. In de over gangsbepalingen wordt echter zorg ge dragen dat degenen, die een nieuwe verbandacte sluiten, voor wat betreft de reeds verkregen rechten <b.v. het recht om de verbintenis op te zeggen en het recht op een premie) niet in een slechtere positie komen te verke ren". Het conflict in Vietnam De Vietnamese regering heeft voor generaal Nguyen van Dinh, de staf chef van het leger, een „mogelijke be vordering" in het vooruitzicht gesteld, als hij het geschil met de regering zou willen vergeten en tot samenwerking bereid zou zyn. De staatssecretaris van voorlichting Phan Xuan Thai, verklaarde, dat de regering aanblijven van generaal van Hinh als stafchef absoluut noodzake lijk acht. Dit verzoenende gebaar volgde op een weekeinde, waarin in Saigon een soort staat van beleg heerste als ge volg van het geschil tussen de rege ring en het leger. Audrey Hepburn, de filmster van Nederlandse afkomst, die door haar sublieme spel in de film Roman Holiday" wereldberoemd is geworden, houdt van verrassingen. Bezorgde zij eerst het bioscooppubliek een ver rassing door haar spel, thans is zij tot grote verrassing van de buiten wereld, volkomen onverwacht, in het huwelijk getreden met de film acteur en danser Mel Ferrer, met wie zij in het stuk „Ondine" op Broad way is opgetreden. Het huwelijk werd gesloten in het kleine kapelletje van Burgenstock, waar Audrey reeds een maand verbleef om rust te nemen. Het bruidspaar verlaat de kapel na de huwelijksvoltrekking. ERNSTIG VERKEERSONGELUK IN DEN HAAG TWEE DODEN EN DRIE GEWONDEN Twee personen zijn gedood, twee zeer ernstig gewond en een licht gewond bij een verkeers ongeval, dat Maandagmiddag omstreeks half vijf gebeurde bij het kruispunt Parallelweg-Vail- lantlaan in Den Haag. Vijf wielrijders, die op de Parallel weg voor de stopstreep wachtten, tot de op het kruispunt geposteerde ver keersagent de weg zou vi'ijgeven, werden van achter aangereden door een met vier ton zand geladen vracht auto, waarvan de remmen weigerden. De vijftigjarige mevrouw W. J. V.- P., uit de Tak van Poortvlietstraat te Den Haag en de 28-jarige R. T. uit SENAATSCOMMISSIE ADVISEERT: De speciale commissie van onderzoek, belast met het on derzoek inzake de beschuldigin gen aan het adres van McCarthy heeft Maandag de Senaat aan bevolen, de senator van Wiscon sin - Amerika's communistenja- ger no. 1 - te berispen. In het verslag wordt gezegd, dat McCarthy de Senaat en de senaats commissie minachtend heeft behan deld. Ook dient hij berispt te worden op grond van zijn gedrag in de kwes tie met brigade-generaal Ralph Zwicker. Op drie andere punten van beschuldiging acht de commissie een resolutie van afkeuring niet gerecht vaardigd. De Senaat zal nu moeten beslissen, of McCarthy's gedrag inderdaad moet worden afgekeurd. Als het antwoord bevestigend is, volgt er een berisping in het openbaar, maar de senator zal zijn rechten niet verliezen. Wel is men er algemeen van over tuigd, dat het rapport van de commis sie, ongeacht de uitslag in de senaat, ernstig afbreuk zal doen aan de re putatie van McCarthy. Het commissie rapport bevat ook voorstellen, om zijn volmachten aanzienlijk te beknotten. McCarthy zelf heeft van het rapport nog geen kennis genomen. Hij ligt mo menteel in het ziekenhuis. de Raaphorstlaan, eveneens Den Haag en een nog onbekende man werden op slag gedood. De 45-jarige J. V., echtgenoot van de omgekomen vrouw, kreeg een bekkenfractuur en werd in ernstige toestand in het zie kenhuis Zuidwal opgenomen. Het 13- jarige meisje P. B. uit de Bresterstraat had een ernstige shock en vermoede lijk ook ander letsel. Zij is eveneens in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen. Ook haar toestand is ernstig. Het 14- jarige meisje R. van S., wonende Laakkade, kreeg slechts zeer licht let sel. De fietsen werden alle vernield. De verkeerspolitie heeft de vracht auto voor onderzoek in beslag geno men. De chauffeur verklaarde, slechts met matige snelheid te hebben gere den. Het kruispunt Parallelweg-Vail- lantlaan ligt in de „put" voor het via duct in de spoorlijn Den Haag-Delft, zodat de weg ter plaatse helt. De zaak Didès MINISTERS EN GENE- RAALS OP HET MATJE Majoor de Resseguier van het Parij se Militaire Hof heeft, volgens welin gelichte kringen, besloten de Ministers en Generaals, die geheime vergade ringen van de Nationale Defensieraad hebben bijgewoond, te ondervragen in verband met het feit, dat de notulen van deze vergaderingen in commu nistische handen zijn gekomen. Hij heeft de hoofdcommissaris van politie Jean Didès, die werd geschorst nadat geheime militaire documenten in zijn bezit waren gevonden, reeds ondervraagd. Van de laatste, zeer belangrijks en zeer geheime vergadering, hadden de communisten vier dagen later het vol ledige en gedetailleerde verslag in handen. 'Joen schipper Viktor Kobyn, van de Poolse trawler Puszczyk, in het waslokaal de kraan open draaide, gebeurde het. Hij hoorde enkele mannen over het dek rennen en een seconde later viel de deur in het slot. De schipper zat gevangen op zijn eigen schip. Aan de einder ging de zon langzaam onder en de zee was rus tig. In de verte tekende zich de kustlijn af van het Engelse graaf schap Yorkshire. Niemand kon vermoeden, dat zich op de rustig uitdrijvende boot een drama afspeelde Zo begint de „Daily Express" het verslag van de muiterij der zeven Poolse zeelieden, die vorige week in Engeland asyl vroegen en momen teel in spanning op het antwoord van de regering wachten. die behalve voor het welzijn van de machines ook moest zorgen voor de propaganda aan boord. Bescheiden propaganda, afgestemd op de eenvoud van de matrozen. Geen grote leuzen, maar kleine, klinkende gemeenplaats jes, die de haringvangst in verband moesten brengen met het welzijn van de Poolse staat. Hij sliep, toen de muiters zijn hut binnen traden. En toen hij de ogen open de zag hij zich bedreigd door twee mannen. Een van hen hield een mes in de hand en de ander hanteerde een geïmproviseerd wapen: een stuk touw, met een zware steen aan het eind. MET HALVE BEMANNING TERUG De kapitein was niet de enige op het schip, die gevangen werd gezet. De mannen, die tegen hem rebelleer den, negeerden zijn verontwaardigde kreten en ze luisterden evenmin naar het wilde bonzen op de deur van het waslokaal. Onmiddellijk nadat ze de deur voor de neus van de kapitein hadden dichtgegooid, renden ze naar de hut van de machinist. En voordat die iets van de muiterij kon vermoe den, zat hij eveneens opgesloten. Benedendeks lag de hut van twee andere mannen aan boord. Een van hen was de politieke „commissaris", De politicus-op-bescheiden - schaal was echter geen lafaard. Hij sprong uit zijn kooi en ging de muiters te lijf. Inderdaad wist hij ze de hut uit te werken. Maar voor alle zekerheid sloot hij zichzelf op. Dat gaf hem ook de gelegenheid, de wonden te verzor gen, die hij bij het gevecht had opge lopen. LICHTSEINEN. In het vooronder sliepen rustig vijf matrozen, die van de prins geen kwaad wisten en niet in het complot waren opgenomen. Rustig dreef de boot verder. Zeven muiters, drie gevangenen en vijf on wetenden. In de haven van Whitl y was het niet druk. Het enige schip, dat naar de pieren voer, was de boot van ka pitein Johnny Storr, een Engelse zee rob, verweerd door de elementen, zo als men dat noemt. Kapitein Storr zag lichtseinen op zee, die hij niet begreep. Ze waren af komstig van de zeven rebellen, maar dat wist hij niet. Hij gooide het roer om en richtte de boeg Kaar de vreem de trawler, die hem wenkte. „We gingen langszij", vertelde John Storr later. „En ik zag twee mannen op het schip. Ze vroegen of ik een Duitser was en ik zei: „Nee, Engels man". Toen begonnen ze mijn hand te schudden, dat de arm me pijn deed. Ik ontmoette de andere muiters. Ze waren al even opgetogen. Naar Whitby zo spoedig mogelijk. Wat wilden ze, kon ik dus anders doen dan hun van dienst zijn?" VERBAZING In de haven werden de gevangen zeelieden bevrijd. De kapitein en de man van de politiek. En ook de ma chinist. Naar het relaas van de poli tiemannen die hen ondervroegen, moe ten ze nogal geagiteerd zijn geweest, de muiters, zeiden ze, waren altijd Kankeraars zogezegd. Er was geen en kele reden om Polen de rug toe te keren. Nu ja, de mannen waren al en kele maanden van huis en de dag te voren had de kapitein opnieuw op dracht gegeven, méér haring te van gen voor hij naar huis kwam. Maar dat was toch geen reden om te mui ten? De boot ging voor anker. En de andere morgen voer hij weer uit, met een gehalveerde bemanning. De zeven die achterbleven, zitten nog in een cel, op het politiebureau van Whitby. De Engelse overheid weet niet goec wat zij met de mannen moet doen. Maar het voorzichtige Enge land heeft ook enkele weken geleden een zeeman van achter het gordijn even in het onzekere gelaten. Tenslot te mocht hij blijven. Voorzitter K.O.V. te Utrecht: Tijdens een in Utrecht gehouden vergadering van het Katholiek Onder- wjjzersverbond heeft de voorzitter, de heer Derksen zich krachtig gekeerd tegen de wijze van oplossing van het onderwijzerstekort, zoals deze door de Minister van Onderwijs is voorge steld. 6 „Het enige middel, aldus de heer Derksen dat ntt in de nota wordt voor gesteld om uit de benauwenis te ge raken, de kleuteronderwijzeres in de school voor G.L.O., wordt door ons ten krachtigste afgewezen." De heer Derksen sprak daarbij als zijn hoop uit, dat het parlement het K.O.V. hier in zal steunen en het voorgestelde als ondoelmatig en schadelijk zal afwij zen. Spreker noemt als oorzake" van de onderwijsnood in Nederland ,ral de onvoldoende bezoldiging en de leer- lingenschaal. Op de Mulo-scholen dreigt als gevolg van de te lage salariëring een ware noodtoestand te ontstaan. op burgerdag 1955 zal Maas tricht weten, wie van zijn burgers de trotse titel „eer lijkste vinder" en „hoffelijke heer in het, verkeer" kan voeren. Twee titels, welke het stadsbe stuur van Maastricht zal hono reren met respectievelijk f 50 en f 100. Tot de instelling van beide prijzen heeft Maastricht Zaterdag j.l. (Burgerdag 1954) besloten. In samenwerking met de po litie zal in het komende jaar worden nagegaan, welke Maas trichtenaar op de burgerdag 1955 voor de prijs eerlijkste vin der in aanmerking komt, ter wijl een geheime jury op be paalde daqetc op zoek zal gaar, naar „de hoffelijkste heer in het verkeer."

de Stem | 1954 | | pagina 1