)0 Dulles aanvaardt Franse als basis voor ove annen 27ct 38ct 15" STIJGENDE KANSEN VOOR „LONDEN" rleg P1 Utrechtse boekhouder verduisterde 70.000 gld. Critiek op lagere kader Komend jaar geen nieuwe vergunningen Na koffietafel en marktfestijn een middeleeuwse veldslag' 15 dagblad voor zeeland Slachtoffer van politieke argwaan? Album voor de Prins Twaalfhonderd doden door wervelstorm in Japan Oefening „Battle Royal" Katholieken werd de mond gesnoerd Diplomaten bezochten Patrijzen zochten goed heenkomen 14 Hoopgevende boodschap aan Mendès France Tien jaar lang gefraudeerd Vloedgolf deed schepen omslaan BOUW VAN ZIEKENHUIZEN ORSTEL ndvat tube 1 C ct .DOEKEN SEN y r ct 'ERZETTEN 1GARETTEN- RPOT voor jampot, groen glas ct 94e JAARGANG No. 21144 Uitgave. t\ v Uugevers ivijj Neenauaia Verse/lijnt elke werkdag Bureaux: Breda Kasteel piein 11. iei Redactie en Ad ministratie 3351 Verantwoordelijk tioold redacteui J J ti A Bruna Redactieraad C. J v tiootegem, LVlr Ui A J J LVL Mes, Mi H.. B L. de tiecntei L J v 't Westende. LJ V. M Vercauteren Aoonnementsprys pij vooruitbetaling 1 5.35 per kwartaal, per pos/ t 6 55 per week (uitsluitend bij niet-post- besteil.) t 0.45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct. Bostrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland Map e MAANDAG 27 SEPTEMBER 1954 Advertentieprijs vuur de geneie oplage 1 u.SU per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0 12 per m/m (Ingezonden Mede delingen t 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tanei en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner Deoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOEB. Westsingel 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwscti- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OUSTBURG. Nieuwstraat 41, Te 1. no. 35) OP EIGEN VLEUGELS Het raadsel „Jean Didès In verband met de zaak Didès (de geschorste hoofdcommissaris van po litie te Parijs) heeft de Franse Minis ter van Binnenlandse Zal.en meege deeld, dat er een grondig onderzoek zal worden ingesteld naar de wijze, waarop belangrijke militaire geheimen in handen van de communisten geko men zijn. De kwestie blijkt overigens nogal gecompliceerd. Volgens Didès zelf, zouden er moeilijkheden voor hem zijn gerezen, omdat men hem ervan had verdacht, inlichtingen te hebben ver strekt aan een lid van.de Ameri kaanse ambassade, met wie hij de dag voor zijn schorsing had gedineerd. „Een aantal leden van de regering", zei hij; „meent dat ik het niet met hun politiek eens ben". De belangrijkste reden van Didès schorsing is volgens welingelichte kringen het feit, dat hij de inlichtin gen die hij van zijn agenten gekregen had, niet aan zijn meerderen heeft doorgegeven. Zoals men weet, had Didès rapporten over legergeheimen in zijn bezit, die in handen van de communisten waren geweest en die hij hen naar hijzelf beweert had ont futseld. NIEUWE UNIFORMEN VOOR HET LEGER Heeds enige tijd experimenteert men in Nederland met een nieuw soort veldtenue voor het leger. Enkele hon derden militairen die deelnemen aan de oefening „Battle Royal" dragen thans het nieuwe tenue en het vol doet, zo vernamen wij, beter dan de khaki battle dress. Het nieuwe uni form zal waarschijnlijk worden afge stemd op Amerikaans modeel en be staan uit een groen lang field jacket en groene broek; ook de schoenen zullen een ander model zijn dan die welke de Nederlandse militairen ple gen te dragen. IN AMERIKA zijn nu ook proefvluch ten gemaakt met een „gewoon" straal vliegtuig, dat verticaal kan opstijgen en landen. De motoren zijn beweeg baar. DRIE MENSEN zijn omgekomen bij bluswerkzaamheden in de bossen van Californië, waar ontzaglijke branden woeden. OMDAT PREMIER Josjida van Japan zijn wereldreis niet heeft afgelast) on danks interne moeilijkheden in Japan) hebben de oppositiepartijen Zaterdag tegen hem betoogd. Sommigen dreig den de premier met moord en dood slag. VEERTIG MENSEN zijn verdronken, toen in Frans-Kameroen een veerboot, tengevolge van een verkeerde ma noeuvre omsloeg. ROSTER DULLES, de Amerikaanse Minister van Buitenlandse Zaken, heeft aan premier Mendès France van Frankrijk de Amerikaanse mening over de jongste Franse voorstellen herbewapening van Duitsland toegezonden. In gezaghebbende kringen in Washington heeft men over de inhoud van het memo randum slechts willen zeggen, dat het de weg effende voor aan vaarding van de Franse plannen als basis voor bespreking op de Londense negen-mogendhedenconferentie. De Ver. Staten hebben ook het l^ritse plan, in grote trekken gelijkend op het Franse, voor inschakeling zowel van het pact van Brussel als van de NAVO, als basis voor besprekingen aanvaard. De Franse premier, Mendès France, heeft meegedeeld, dat Frankrijk volgend jaar een slui tende betalingsbalans moet hebben, die verdere economi sche hulp uit het buitenland overbodig maakt. Diverse maat regelen zullen genomen worden om dit te bereiken. De premier voegde er aan toe, dat Frank rijk militaire hulp uit Amerika voor n i e t af zal wijzen, omdat deze nodig blijft in het raam van de Westerse verdediging. THYMGENOOTSCHAP VIERDE GOUDEN BESTAANSFEEST Te Utrecht is Zondag het 50-jarlge bestaan van het Thymgenootschap feestelijk herdacht. De zitting in de aula van de Universiteit werd o.m. bij gewoond door de aartsbisschop-coad jutor, Mgr. Alfrink, de Pauselijk nun tius Mgr. P. Giobbe en Minister Cals. Deze laatste noemde in een rede het genootschap de aangewezen instantie om contact te onderhouden tussen de bijzondere hogescholen en de overige universiteiten. In de onderscheidene afdelingen werd de Struyckenprijs toegekend. Prof. Rogier, die Zaterdagavond een rede gehouden had over werk en stre ven van het genootschap, werd in de huishoudelijke vergadering tot voor zitter gekozen. AMERIKA VRAAGT „NIEUW ONDERZOEK" Het memorandum van Dulles heeft aanzienlijk bijgedragen aan verbete ring van de kansen op algemene overeenstemming op de Londense conferentie. Er zijn krachtige aan- wijzigingen, aldus tekent Reuter hier bij aan, dat Mendès France zal in stemmen met gelijktijdige Duitse toe treding tot het pact van Brussel en de NAVO, op basis van volledige ge lijkheid, als een bevredigend stelsel van garanties tegen herleving van milittairisme in Europa kan worden gevonden. Foster Dulles heeft Zaterdag, in een verklaring, die kort voor zijn vertrek naar Londen werd uitgege ven. gevraagd om een niuw onder zoek van de uitvoerbaarheid van het gehele program voor collectieve veiligheid van West.Europa. De meeste Amerikanen beseffen, dat het niet meer mogelijk is de klok terug te zetten, zei htf en de veilig heid te zoeken in afzondering. Ook weten zfj, dat zij zich niet kunnen veroorloven hun veiligheid en overlevingskansen te wagen met regelingen en programma's die geen redelijk vooruitzicht op werkelijke veiligheid bieden De bijeenkomst van de Beneluxmi- nisters van Buitenlandse Zaken, Za terdag gehouden ten departemente van Buitenlandse Zaken te 's Gra- venhage, heeft omstreeks anderhalf uur geduurd. De bijeenkomst diende ter vaststelling van het Benelux- standpunt, in. te nemen op de aan staande conferentie. Naar een woordvoerder van het mi nisterie van Buitenlandse Zaken zei- de, hadden de Ministers een nuttige gedachtenwisseling gehad. Het bleek, dat de gezichtspunten elkaar dekten. Dat was alles. Dulles en Mendès France zijn in middels in Londen aangekomen. PH" AUDREY HEPBURN, de filmac trice, is Zaterdag in Zwitserland gehuwd met de 37-jarige Ame rikaanse filmacteur Mel Ferrer. Sir Neville Bland, voormalig Brits ambassadeur in Den Haag, leidde de bruid naar het altaar. WEGENS het neerschieten van een Amerikaanse bommenwerper door Russische jagers, heeft de regering in Washington een schadevergoeding ge- v^,n meer dan 1.5 millioen dollar. Zij wil ook inlichtingen over het lot der bemanning. MEER DAN 1400 „Indische Nederlan- ders die zich door de regering ern- stig tekort gedaan voelen, hebben Za terdagmiddag in Den Haag een pro testbetoging gehouden. RUSSISCHE geleerden laten raketten opstijgen tot 385 kilometer, aldus een professor uit Moskou. De Amerikanen hebben het tot 285 kilometer gebracht. EEN ZESJARIG slachtoffertje van de geelzucht-epidemie in Overloon is in 't ziekenhuis te Venray overleden, na dat zich bij haar ziekte een compii- ctie had voorgedaan. HEINTJE DAVIDS heeft Zaterdag avond, in het Tuschinski-Theater te Amsterdam, afscheid van 't toneel ge nomen. Ze is daarbij natuurlijk door vele gehuldigd. EEN WETSONTWERP, dat de voor zieningen beoogt te regelen, in ver band met de legering van Amerikaan se troepen in Nederland, is bjj de Tweede Kamer ingediend. TEGEN DE Haagse jurist Mr. S., die van diefstal, valsheid in geschrifte en oplichting werd beschuldigd, is een gevangenisstraf van zes jaar geëist. I OPKLARINGEN j Weersverwachting, geldig tot vanavond: X Nu en dan buien, maar ook op klaringen. Matige tot krachtig, - ;v,n<' tussen West en Noordwes. In het Zuiden later afnemend tol J "lat'ê ot z«ak krimpend naar Z. Best of Zuid. Weinig verande l ring m temperatuur. J j Vandaag: Zon onder 18.29 uur. 5 Morgen: Zon op 6.34 uur. Z.K.H. Prins Bernhard, die op het ogenblik een bezoek brengt aan de Unie van Zuid-Afrika, ontvangt een album (gebonden in struisvogelleer) met Zuid-Afrikaanse landschappen, uit handen van de premier van Z. Afrika, dr D. F. Malan. Prins Bernhard maakt de tocht door Z.-Afrika, die veertien dagen zal duren, op uitnodiging van de regering van dat land. Hij- bezocht de officiële residentie van Malan en offreerde tijdens dit informele bezoek geschenken aan de premier, diens vrouw en hun negen jaar oude dochtertje. Midden op de foto de chef van het protocol, de heer C. ff. Taljaard. Een boekhouder te Utrecht, die bij een houthandel werkte, heeft bekend, de afgelopen tien jaar ongeveer 70.000 gulden uit de kas van de firma te hebben verduisterd. De man, die het volle vertrouwen van zijn directie genoot, was onder meer belast met het incasseren en inboeken van bedragen, die door de afnemers waren betaald. Tien jaar ge leden is hij begonnen met enkele van deze bedragen niet te verantwoorden en ten eigen bate aan te wenden. Daar op volgende bedragen die binnenkwa men, werden door hem geboekt in de plaats van de verduisterde posten. Door dit opschuifsysteem en het nauw keurig bijhouden van een particuliere nevenboekhouding heeft hij elk jaar gemiddeld f 7000 kunnen verduiste ren, zonder dat dit bemerkt werd. Zoals gebruikelijk stuurde de firma regelmatig aan de afnemers een opgave van openstaande posten. Ook daarmee was J. V .belast, die om begrijpelijke redenen een deel '-sn deze brieven niet verzond. Hij leveide een door hem vals getekende accoordverklaring van OOK WARSCHAU VANGT SPIONNEN Radio-Warschau heeft Zaterdag ge meld, dat een groep spionnen, die werkt voor de Westduitse spionnage- organisatie Gehlen, is ontdekt en ge arresteerd. De groep trad in Polen op, aldus de zender. Velen van hen waren in West Ber lijn gerecruteerd en naar Polen over gebracht. De meeste gearresteerden zijn, aldus „radio-Warschau" „gewone misdadigers en vroegere fascisten". deze klanten echter wel in. Op deze wijze heeft hij de verduistering zo lang kunnen voortzetten. Van he verduis terde bedrag is niets meer over. Het is opgegaan in de huishouding. Zijn vrouw had geen enkel vermoe den, dat het overgrote deel van het inkomen van verduistering afkomstig was. J7EN wervelstorm, die Zaterdag over Japan raasde, heeft aan meer dan 1200 mensen het leven gekost. Door de vloedgolf, die de typhoon veroorzaakte, sloegen namelijk twee schepen om en vrijwel alle passagiers kwamen in de golven om. Ten Noorden van Japan kap seisde de veerboot „Doja Ma- roe'', die bijna 1300 mensen aan boord had. Slechts honderd op varenden konden worden ge- Wilma Montesi" REGERING KREEG VERTROUWEN De Italiaanse communisten zijn er niet in geslaagd aan de vooravond van de Londense conferentie de rege ring over het schandaal „Wilma Mon tesi" ten val te brengen. Met 114 tegen 97 stemmen sprak de Italiaanse Senaat zün vertrouwen uit in premier Scelba. De premier bestreed krachtig de communistische stelling, dat hij een doofpot-politiek zou hebben gevoerd met betrekking tot het schandaal. De Nationale Vergadering begint Dinsdag het debat over het aftreden van Minister Piccioni, de vader van een der hoofdverdachten in het schan daal. Aan het eind van het debat zal er eveneens over een vertrouwensmo- tie worden gestemd. NIET BESLUITVAARDIG GENOEG Nederlandse deskundigen zijn aller minst te spreken over het optreden van het lagere kader bij de oefening „Battle Royal", aldus een mededeling van de speciale A.N.P.-verslaggever, die de grootscheepse manoeuvres in West-Duitsland bijwoont. „Duidelijk", scnrijft hij, is in deze dagen enige malen het gebrek aan besluitvaardigheid en improvisatiever- mgen van jonge Nederl. officieren en onder-officieren gebleken. Gebrek aan goede training voor een deel, maar ook gebrek aan de specifieke karak tereigenschappen die voor een leiding gevende militair te velde, nu eenmaal onontbeerlijk zijn. Zelden was er spra ke van snel dekking zoeken en ingra ven, als men een voorlopige rust plaats had bereikt, en men liep met een zekere nonchalance heen langs de eisen die de oorlog met een sterke vijand in de lucht nu eenmaal stelt. Bij de Engelsen hebben wij de verzorging van dit onderdeel enige malen veel beter gezien". Jammer genoeg zijn de laatste dagen weer drie Nederlandse militairen vrij ernstig gewond bij ongevallen tijdens de oefening. Een soldaat werd getrof fen door een pantsergranaat. Hij is in een militair hospitaal opgenomen. Een andere militair liep een hersenschud ding op bij een ongeluk met zijn jeep en een derde werd ernstig aan de knie gewond door de luchtdruk van een vurende tank. red. Onder de slachtoffers wa ren 56 buitenlanders. In de baai van Hokodate zonk de ..Tokatsji Maroe". De e ramp met dit schip kostte 67 mensen het leven. Er waren acht overlevenden. Er is nog een derde boot vergaan, maar men weet nog niet, hoeveel personen hierbij verdronken zijn. De typhoon de derde in Japan sinds enkele maanden veegde hon derden huizen weg en door het op. gezweepte water kwamen grote ge bieden blank te staan. Ook de over stromingen veroorzaakten tientallen slachtoffers. Merkwaardige affaire in Wenen Zaterdag, 18 September is het te Wenen verschenen Kerkblad „Der Felz" door de politie in beslag geno men, waarna het nieuws-bulletin van het Katholieke Oostenrijkse persbu reau werd verboden. Hevige veront waardiging heerst onder de katholie ken in Wenen. Deze actie van politie en justitie heeft betrekking op de protesten, die van Katholieke zijde geuit worden te gen de afzetting van de Weense Offi cier van Justitie Dr. Franz Erhart. Deze heeft scherpe maatregelen geno men tegen de uitgever van pornogra fische geschriften, welke op gemeente bedrijven werden verspreid. Door drij ven van de socialisten is Dr. Erhart uit zijn ambt ontzet. Deze daad heeft grote verontwaardiging bij de katho lieken gewekt. De Katholieke man- nenvereniging heeft bij bondskanse lier Raab geprotesteerd. Alle publica ties over deze zaak. zowel de protes ten als de uiteenzettingen over de wa re gang van zaken in de katholieke pers, hebben aanleiding gegeven tot het verbieden en in beslag nemen van Katholieke persorganen. "Y^fEGENS de voorgenomen beperking op de bouwactiviteit in Nedarland, zullen de komende 12 maanden voor de bouw van ziekenhuzen geen Rijksgoedkeuringen meer worden ver leend. Het bouwvolume in deze sector is voor 1955 opgesnoept. Dit besluit geldt ook voor de bouw van ziekenhuizen, waarvoor de plan nen reeds bij het Ministerie zijn ingediend. De Minister is van mening, dat het bezwaar va nde woningnood even zwaar weegt als bezwaren, die de beperkiing op de ziekenhuisbouw inhoudt. Zodra de toestand op de arbeidsmarkt of andere omstandigheden daartoe aanleiding ggeven, zal onmiddellijk worden nagegaan, of het bouwvolume in de sector van de gezondheidszorg kan worden uitgebreid. J-JEBT U wel eens een diplomaat een handboog zien hanteren Wij wel. De meer dan dertig leden van het Corps Diploma tique, die Zaterdag bij wijze van vacantie-uitstapje Hilvarenbeek bezochten, werden door de activiteten van twee demonstrerende gilden tot een onderlinge wedstrijd geanimeerd. De Beekse schooljeugd zal op dit moment nog wel naar de pijlen op zoek zijn. Dat de buitenlandse vertegenwoordigers bij onze regering het dorp van burgemeester Meuwese als eendaags recreatiedomein hadden geko zen, getuigt van de faam der gemeente op het punt van gezelligheid. Enkele tientallen auto's met het bordje C.D. reden Zaterdagmiddag rond twaalf uur het Marktplein op. Finland kortom de hele atlas was in Hilvarenbeek present. Diplomaten in vacantiestemming al len in wandelcostuum, behalve., de Russische zaakgelastigde, de heer Ba- rouline, die in stemmig zwart was ge kleed. PIJLEN OVERAL EREZILVER VOOR GILDERROEDERS Natuurlijk was er een goed verzorg de ontvangst in het stemmige Raad huis. natuurlijk was er een Brabantse koflietafel en vanzelfsprekend maak ten de diplomaten kennis met de folklore van het Brabantse land. Zes hoofdmannen van roemruchte gilden zagen hun trofeeën bezit uitgebreid met een zilveren schild, tribuut aan hun broederschapsttrouw van het Ministe rie van Buitenlandse Zaken. Harmo nieën en andere verenigingen uit de gemeente trokken aan het Raadhuis voorbij. De jeugd droeg viaggen mee van alle vertegenwoordigende landen en zowel van vóór als achter het ijze ren gordijn was er applaus voor de jonge boeren en boerinnetjes, die op het marktveld de charme van volks dans en groepsacrobatiek demonstreer den. „Charming", zei een der Westerse gezanten. En de heer Barouline, zaak gelastigde van Moskou, glimlachte. Hij stond vooraan op het bordes, geflan keerd door de vertegenwoordigers van Hongarije en Roemenië, Iran. Equador, Spanje, Indonesië, Pakistan, Brazilië, Turkije. Rusland, Uruguay, Venezue la, Roemenië, Portugal. Noorwegen. Chili, Ciumbia, Engeland, Duitsland, Op het landgoed „De Utrecht" de monstreerden de boogschutters, leden van de gilden uit Esbeek en Vught. Stoere knapen, met opgerolde over hemdsmouwen. Ze schoten met zoveel animo, dat de diplomaten er óók zin in kregen. En daarmee kwam het sein op onveilig te staan. De eerste pijl, weggezonden door 'n bejaard gezant, boorde zich drie meter verder in de grond, de tweede sloeg splinters uit een van de baanschermen en de derde suisde, hoog over de doe len, het bos in. De plaats waar hij neerkwam werd aangegeven door een koppel opvliegende en ordinair schel dende patrijzen. De meeste diplomaten waagden een schot. Sommigen zelfs twee. De zaak gelastigde van Uruguay, de Britse ver tegenwoordiger bij onze regering, de kleine en charmante ambassadrice van Pakistan, de zaakgelastigde van Tsje- cho-Slowakije. De heer Barouline, was een der wei nigen, die de boog niet ter hand na men. Hij glimlachte, zoals hij bij het défilé geglimlacht had. Beheerst, maar toch ietwat geamuseerd. Dat wel. De schutters uit Brabant (kundige in structeurs) begonnen bezorgd te kij ken, toen de punt van een pijl het be gaf. En oprecht verbaasd waren ze even daarna. De Britse gezant name lijk slaagde erin, een pijl, op de ene baan afgeschoten, in het doel van de andere te jagen, zonder één scherm te raken! Hij deed dat overigens maar één keer. De fotografen, terzij van de banen, waren inmiddels een stapje teruggetre den. Want de demonstratie begon ge dachten te wekken aan een Middel eeuwse veldslag. Pijlen hier, pijlen daar, pijlen overal. Behalve in de roos. SOUVENIRS Hoe dan ook: het Corps Diploma tique had zich goed geamuseerd. Iedere deelnemer aan het bezoek nam als herinnering een zilveren lepeltje mee naar huis en burgemeester Meuwese kreeg als waardering voor zijn gulle gastheerschap, een zilveren kandelaar De boogschutters van Esbeek en- Vught namen de herinnering mee van de gevaarlijkste demonstratie sinds mensenheugenis. Dat moet men ook niet onderschatten. Bovenste foto: Diplomaten slaan het défilé gade van gilden en jeugdverenigingen in Hil varenbeek. Rechts de Russische zaakgelastigde, de heer Barou line. Daarnaast de Roemeense vertegenwoordiger en naast hem mevrouw Barouline. Midden: De Begum Liaquat Ali Khan, ambassadrice van Pakis tan. heeft juist een pijl naar het doel gezonden. Jan Naaykens (links) en een instruerend lid van het gilde blijken best te vreden over het schot. Onder: Burgemeester Meuwese kijkt voldaan toe, als de gezant van Uruguay de boog spant. Rechts de Tsjechische zaakge lastigde.

de Stem | 1954 | | pagina 1