Adenauer: West-Duitsland vraagt elk geval gelijkberechtiging in ALI ABASSI moest naar de dokter Nevelige voorbereidingen van Londen Brand in Bitburg 11a twaalf uren bedwongen Geen onvoorzichtigheden OUDE KENNIS MET EEN KOFFERTJE r STEEDS HOGER Kwestie Nieuw-Guinea °P a nenda RAAD VAN EUROPA BRENGT VOORZICHTIG ADVIES UIT Regenramp in West-Pendjaab „Vliegend ledikant" deed het goed Jean Didès had geheime documenten in ziin bezit Kris-kras door eigen land Scheepsramp voor Chileense luist' Gevaarlijk complot werd opgerold Hachelijk „luchtgevecht" voor GodKomnem en vaoertand OnOBUAD VOök ZEELAND ACCOORD ZIEKENFONDSEN EN L. S. V. plaatselijk buien Parijse Hoofdcommissaris ondervraagd EEN ZUIVERE ZEE LAWAAI IN DE ITALIAANSE SENAAT Minister Suurhoff vermaant: WIJZIGINGEN IN VIETNAMESE KABINET Maar het geschil is niet bijgelegd Brief van Poesjkin retour Ssssst g DIAMANTEN ZUSTER TE GILZE-RIJEN 94e JAARGANG No. 21143 Uitgave. in v uitgevers iviy Meenandia Verscmjnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteelplein 11. lel Kedactle en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd- redacteur J. J. H. A. Ëruna. Redactieraad; C. J v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes, Mi H. B U de Rechter, L. J. v. 't Westende, P V. M Vercauteren Abonnementsprijs bi) vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per posl 1 6.55 per week (uitsluitend bij met-post- bestell.) t 0.45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 et Postrek. no. 278841 ZATERDAG 25 SEPTEMBER 1954 Advel'tetitlepi lis vuul de gehele oplage 1 U.ill pei m/m (Ingezonden Mededelingen i 0.15 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m) Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: CJOEb. Westsingei 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bjjbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 UUSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Algemene Vergadering V.N. De Algemene Vergadering der Ver. Naties heefi Vrijdag, ondanks krachtig Nederlands en Australisch verzet, met 39 tegen 12 stemmen bij negen onthou dingen .besloten de door Indonesië aanhangig gemaakte kwestie Nieuw- Guinea op haar agenda te plaatsen. Ook besloot zij, ondanks Russische bezwaren, de door Australië voorge stelde toelating van Laos en Cambodja tot de volkerenorganisatie te bespre ken. Dit besluit werd genomen met 43 tegen geen bij negen onthoudingen. Interim-regeling voor dit jaar De Ziekenfondsraad heeft een inte rim-regeling: voor dit jaar goedge keurd, betreffende de honorering van specialisten. De Landelijke Specialis tenvereniging gaf aan deze regeling haar instemming. De bepaling inzake het honorarium plafond en de halve uitbetaling van bedragen, die boven dit plafond liggen is thans afgeschaft. Elk fonds zal met de specialisten individuele overeen komsten sluiten, waarbij de specialist zich onderwerpt aan toezicht van een commissie en waarbij rechtspraak commissies sancties kunnen toepassen. Op een honorarium tot f 22.501 zal geen korting worden toegepast. Een technische herziening van de tarieven kan niet vóór 1955 in werking treden. De hogere uitgaven van de interim-re- geling worden voor de verplichte zie kenfondsen op f 630.000 geraamd en voor de vrijwillige op f 220.000. TAINSDAG begint de conferentie van Londen. Over Duitslands herbewapening. En als er één conferentie is, die in de mist begint, is het wel deze. Geen der deelnemende staat weet pre cies wat de ander wil. Mendès France hult zich in raadselen en Eden, die resoluut van de ene Europese hoofdstad naar de andere vloog, liet in zijn spoor niet veel méér achter dan verwondering. Zijn voorstellen hebben totnutoe weinig raakpunten gegeven met de practijk van Europa's moeilijkheden. Bondskanselier Adenauer, geroutineerd politicus, onthoudt zich even eens van voorspellingen over de Londense conferentie. In een Vrijdag gehouden rede heeft hij echter te verstaan gegeven, dat Duitsland ge lijkberechtiging wil in het Europese verband en dat niet eerder met de Sovjets gesproken kan worden, voordat Duitsland in het Westelijke defensie-blok is opgenomen. Hij heeft een memorandum gestuurd naar de deelnemers aan de conferentie. SOCIALIST EIS WILLEN NOG EVEN W ACHTEN De Raad van Europa, die begin deze week aarzelde, of hij zich over de hui dige politieke situatie zou uitspreken sommigen wilden liever de resulta ten van Londen afwachten heeft nu een aanbeveling voor de conferentie doen uitgaan. Het gebaar van Mendès France, om juist in Straatsburg zijn plannen op tafel te leggen, kon moei lijk met een al te grote politieke be scheidenheid worden beantwoord. De Raad van Europa, constateerde men, is er op slot van rekening niet, om achteraf raad te geven. De aanbeveling houdt overigens niet veel nieuws in. De N.A.V.O., zegt zjj, moet versterkt worden door overeen komsten op lange termijn over om vang en controle der strijdkrachten en de legers op het Europese vaste land moeten administratief en tech nisch geïntegreerd worden. De Raad wil ook controle op de vervaardiging van wapens, in het bijzonder „in strategisch bloot gestelde" gebieden. Tenslotte spreekt de aanbeveling zich uit voor een vorm van politieke lei ding en controle, die ook voor Groot- Brittannië aanvaardbaar zijn. Volgens „Le Peuple" zou Mendès- France geen bezwaar meer maken te gen de gelijktijdige toetreding van Duitsland zowel tot de Navo als het Pact van Brussel. De France premier zou zijn accoord echter afhankelijk hebben gesteld van een reeks garan ties, die in de loop van de Londense conferentie nader omschreven zouden dienen te worden. „EERST NIEUWE VERZOE NINGSPOGING". De Duitse socialisten hebben zich inmiddels uitgesproken voor onder HET VOORSTEL van de Amerikaan se Minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, tot oprichting van een Internationaal bureau voor vreedzaam gebruik van atoomenergie, is met al gemene stemmen op de agenda der Al gemene Vergadering van de V. N. ge plaatst. Ook de Russen stemden dus voor! POLEN EIST van Engeland, dat het de zeven zeelieden, die Donderdag in Whitby asyl hebben gevraagad zal uit leveren. Aldus de Poolse ambassadeur in Londen. DE UITSLAG van de Pleisteractie 1954 zal Zondagavond om 6 uur wor den aangeplakt aan de deuren van de pastorieën, overal in het land. TER GELEGENHEID van het feit, dat kardinaal Wyszynski van Polen, mor gen, Zondag, één jaar in de gevangenis vertoeft, heeft de Wereldunie van Ka tholieke Vrouwen zich met protestte legrammen gewend tot de H. Vader en tot de voorzitter van de Assemblée der V. N„ Mr. van Kleffens. DE EERSTE en tweede vlieger van het toestel der Swissair, dat op 19 Ju ni door benzinegebrek in het Kanaal stortte, zijn beschuldigd van „dood door schuld". DE PREMIEREGELING voor het schieten van houtduiven zal met in gang van 16 October tot nader order worden beëindigd. DE REGENVERZEKERAARS zijn in de afgelopen periode zo goed aan hun trek gekomen, dat zij nu ook een verzekering tegen te wei nig zonneschijn aan willen bieden. KEIZER HAILE SELASSIE van Ethi opië brengt /an 14 tot 17 October een bezoek aan Buckingham-Palace, waar hij de gast is van Koningin Elisabeth. SJEIK HASSAN EL HODEIBY blijft voorzitter van de Mohammedaanse Broederschap in Egypte. Maar in de vergadering die dat vaststelde, ging men op de revolver! OVERVALLEN van benden in het ge bied van Cheribon (Java) veroorzaak ten voor een millioen rupiah schade. Honderden huizen gingen in vlammen op. ONDER GROTE belangstelling is Vrij dagochtend te Rotterdam de 6de ,,Fe- mina"-beurs, voor mode en huishou ding, geopend. IN HET Zwitserse dorp Amerlingen is Vrijdag de verloving gevierd van Prinses Maria Pia van Savoye en Prins Alexander van Zuid-Slavië. Weersverwachting, vanavond: geldig; tot Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien. Matige, lijdelijk krachtige wind tussen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag; Zon onder 18.34 uur Morgen; Zon op 6.31 uur. Zon on der 18.31 uur. Maandag; Zon on 6.33 uur. MINSTENS 31 DODEN DIJ de ontploffing van de benzinetank op de luchtbasis Bitburg in West- Duitsland, ztfn minstens 31 mensen om het leven gekomen. Een aantal per sonen wordt nog vermist. Men vreest dat hun lichamen in de 20 meter die pe krater liggen, die door de explosie geslagen werd. Eerst na twaalf uur slaagde men erin, de vuurzee te be dwingen. In de tank bleken 600.000 liter vlieg- tuigbenzine te zijn opgeslagen, veel meer dus dan aanvankelijk werd ver ondersteld. Doordat men uit een an dere tank de benzine liet weglopen, gingen meer dgn 1.300.000 liter brand stof verloren. De doden zijn opgebaard in de ves tibule va.i een plaatselijke school. De Franse Hoge Commissaris in West- Duitsland, Anderé Poncet, heeft de plaats van de ramp bezocht. Niemand weet, hoeveel personen zich ter plaatse bevonden, toen de op slagplaats in de lucht vloog. Een Fran se ambtenaar, die uitnodigingen had verzonden voor het bijwonen van de voorgenomen brandweerdemonstratie, behoort bij de omgekomenen en de lijst met namen dergenen, die door hem werden uitgenodigd, is niet te ruggevonden. Vijftien Franse soldaten, die geen acht hadden geslagen op de order de brandweerdemonstratie bij te wonen, maar in een naburige cantine bier zijn gaan drinken, zijn aan een bijna ze kere dood ontsnapt. Een dikke rookwolk stijgt na de ontploffing omhoog. Op de voor grond Rode Kruis-wagens en -per soneel bezig met het reddingswerk. handelingen met de Sovjet-Unie. Eerst als een hernieuwde poging geen resul taten geeft, menen ze, moet er over bewapening worden gepraat. Zij wil len een Europees veiligheidssysteem, naar het model dat door de Sovjets is voorgesteld. Bovendien geloven ze nog vrije verkiezingen in heel Duitsland te kunnen bewerkstelligen. Om deze redenen onthielden de so cialisten in de Raad van Europa hun goedkeuring aan de aanbeveling. Be halve de Duitsers stemde ook een Belg tegen. De Canadese minister Pearson is in middels in Londen aangekomen. Hij zal daar een onderhoud hebben met Eden. Minister Beyen vertrekt Maan dag naar Engeland. Men vermoedt, dat de conferentie niet langer dan 10 dagen zal duren. Tienlallen doden Meer dan veertig personen in West- Pendjaab (Pakistan) kwamen om het leven tengevolge van de uitzonderlijk zware regenval in de nacht van Don derdag op Vrijdag die honderden hut jes, zonder meer wegspoelde. Ruim 150 mensen liepen verwondingen op. In ruim 17 uur viel er niet minder dan 41 cm. regen. De gemiddelde re genval per jaar in Nederland is ge middeld 70 cm. De slachtoffers waren voor het me rendeel vluchtelingen uit India, die indertijd naar Pakistan zijn gekomen, toen Voor-Indië werd verdeeld. Zij wonen in hutjes van plaatijzer, jute zakken en allerlei bijeengegaard ma teriaal. Honderden mensen zouden nog on der het puin van ingestorte huizen liggen. Op vele plaatsen staat het wa ter op schouderhoogte. De spoorlijn naar Lahore is versperd. Communistische handigheid De schorsing van Jean Didès, de Pa rijse hoofdcommissaris van politie, blijkt verband te houden met docu menten over de nationale defensie, die hij in bezit had. Didès werd aangehouden, toen hij dezer dagen het Ministerie van Noord- Afrikaanse Zaken verliet. Hij werd omsingeld, toen hij in zijn auto wilde stappen. Volgens ooggetuigen vond er een hevige worsteling plaats, waarbij een van de ambtenaren van de veiligheids dienst werd gewond. De hoofdcommissaris is inmiddels door de chef van de Franse contra spionagedienst verhoord. Didès zou verklaard hebben, dat de documenten hem door communistische agenten in handen waren gespeeld. Hij had tot taak, de activiteiten achter de partij- schermen te onderzoeken. Omdat hij meer inlichtingen wilde hebben over de echtheid van de papieren, had hij zijn superieuren niet onmiddellijk op de hoogte gesteld. In de tas var nidès zou een samen vatting gevonden zijn van 'wat op 10 September in de Franse Verdedigings- raad werd besproken. EN TOEN DE CEL IN Twee Rotterdamse fabrieksarbeiders kregen opeens zin in een bromfiets ritje. Eén van hen had de sleutel van een rijwielstalling en op hun gemak zochten ze een goed lopend karretje uit. Eerst toerden ze door de Maasstad, vervolgens gingen ze naar Utrecht en Baarn en toen ze daar waren uitgeke ken, vereerden ze Amsterdam met een bezoek. Arnhem en Nijmegen waren de volgende aanlegplaatsen. Ze gooiden de bromfiets in een sloot en slaagden erin, een lift te nemen, Maar omdat de eigenaar van de brom fiets ook niet stil had gezeten en de politie een goede neus had, zit het tweetal momenteel in de cel. Na te denken, zoals da. heet. We hebben de Caraïbische Zee on recht aangedaan. Door een misver stand in ons praatje met Gouverneur Struycken werd geschreven, dat het water van die zee te groezelig was om erin te zwemmen. Geheel onjuist! Het is juist heel zuiver en helder. De hoofdcommissaris mocht het bu reau van de veiligheidsdienst verlaten zonder dat een beschuldiging tegen hem was uitgebracht. Sommigen me nen, dat aan Didès het in handen spe len van de documenten doorgestoken kaart zou kunnen zijn van de commu nisten, met het doel. politiespionnen in de partij te ontmaskeren. Zaak Wilma Montesi De Italiaanse communistische Sena tor Ottavio Pastore heeft in de Senaat de campagne tegen de regering-Scel- ba geleid'. De communisten willen de regering in verhand met de eaak- Montesi tot aftreden dwingen. Toen Christen-Democratische sena toren de communistische beschuldigin gen van corruptie trachtten te weer leggen, protesteerden de communisten met veel lawaai. Zij scholden hun te genstanders uit voor „idioot" en „dwaas". Premier Scelba zat onbeweeglijk en maakte nu en dan aantekeningen. Men verwacht, dat hij volgende week zal antwoorden. „Het vliegende ledikant" noemt men het nieuwe straalvliegtuig, dat de Britse regering heeft laten bouwen. Het ding heeft, zoals u kunt vast stelt en, vier dunne poten, waarop een stellage, die enkele krachtige straalmotoren bevat. Die motoren stuwen hun gassen niet in horizontale richting, maar recht omlaag, zodat ze het toestel verticaal de hoogte in drukkenDe piloot zit boven op het geval rechtop in bed zou men kun nen zeggen). De eerste voorzichtige proefvluchten zijn met het toe stel gemaakt. Ze verliepen bevredigend. De besturing in horizontale richting, door middel van straalstotenvan samengeperste lucht leverde geen moeilijkheden op. Argentijnse koopvaarder blijkt spoorloos Het Argentijnse vrachtschip „San Martin", met een bemanning van 54 koppen, wordt thans definitief als ver mist beschouwd. Eerder is gemeld, dat voor het laatst iets van het schip was vernomen, toen het voor de Chileense kust voer. Men acht het mogelijk, dat de „San Mar tin" is gekapseisd, nadat de lading tarwe door ruwe zee was gaan schui ven. De regeringsperikelen in Vietnam hebben premier Ngo Dinh Diem ertoe gebracht, zijn kabinet aanzienlijk te wijzigen. Het conflict van de Eerste Minister met de Stafchef van het le ger, generaal Van Hinh, is hiermee echter niet opgelost. De minister van defensie, die aan de kant van de stafchef staat heeft zijn ontslag ingediend en verklaard dat de kabinets-reformatie de zaken nog meer zal vertroebelen. In de nieuwe regering hebben ook vertegenwoordi gers zitting van secten, die totnutoe niet voor medezeggingschap in aan merking kwamen. Verruiming sociale voorzieningen QEEN der factoren, die heb ben meegewerkt aan het totstandkomen van de betrekke lijke welvaart, waarin ons land zich momenteel mag verheugen, zal in de naaste toekomst ver waarloosd mogen worden. Zelf beheersing blijft geboden. Aldus de Minister van Sociale Zaken in zijn begroting voor het ko mende jaar. In de eerste plaats zal het peil der arbeidskosten onder controle dienen te blijven. Een ongebreidelde stijging der lonen en andere arbeidskosten zou het resultaat van bijna 10 jaar zelfbeheer sing ongedaan maken. Een gewijzigd systeem van loonpolitiek, waarover thans overleg gaande is. zal tegen dit gevaar garanties moeten bieden. Ook dient weerstand te worden ge boden. aldus de memorie van toelich ting. aan de verleiding om over te gaan tot beperking der emigratie-activiteit. Een politiek op lange termijn mag im mers slechts worden bepaald door op lange termijn berekende behoeften. De zorg voor aanvullende werkgele genheid mag evenmin worden ver waarloosd. SOCIALE VOORZIENINGEN Tot verruiming van bepaalde sociale voorzieningen kan thans worden over gegaan. Met de invoering van een Algemene Ouderdomsvoorziening, een kinderbij slagvoorziening voor zelfstandigen en een herziening der uitkeringen van in- validiteits-, weduwen- en wezenren ten, hoopt de minister belangrijke voortgang te kannen maken. Naar uit breiding van de zogenaamde comple- taire sociale voorzieningen zal worden gestreefd. De werkloosheidswet zal een wijzi ging dienen te ondergaan. Op korte Lasterlijke verklaringen'' De Amerikaanse autoriteiten Duitsland hebben de Donderdag van de Russische Hoge-Commissaris Poesi kin. ontvangen brief als „onaanvaard haar" teruggezonden. Volgens de brief maken door Ame rikanen betaalde agenten zich in Oost-Duitsland schuldig aan ondermij nende activiteit. In een kort begeleidende nota ver klaarden de Amerikanen, dat de brief „verkeerde en lasterlijke verklaringen over de Amerikaanse regering en haar ambtenaren" bevat. T^NKELE weken geleden liep kolonel Hashem Sepahpur, van de -*-J militaire staf in Teheran, een oude kennis tegen het lijf, die Ali Abassi heette en die vroeger kapitein was in het Perzische leger. „Salaam' riep de kolonel, blij verrast. En Ali beantwoord de joviaal die groet. Hij hield echter de pas niet in, maar liep schichtig door, een klein koffertje zenuwachtig van de ene hand naar de andere brengend. „Ik moet even naar de dokter", legde hij uit, terwijl hij de pas versnelde. De kolonel werd een beetje nieuwsgierig:. Hij herinnerde zich, dat Ali Abas si indertijd uit het leger was getreden, nadat hij de gang van zaken in offi cierskringen ernstig had gecritiseerd. „De zaak is door en door rot" had hij ge zegd en daarna had hij een burgerpakje aangetrokken.... geschiedde het. De inhoud werd aan 'n zorgvuldig onderzoek onderworpen en men hoefde niet lang te zoeken om een gedetailleerde plattegrond te vinden van 't paleis van de Sjah benevens een nauwkeurige beschrijving van de ge woonten der wachtposten. Men vond nog andere papieren, waar van de betekenis niet zo gemakkelijk was te doorgronden, omdat zij met co deschrift waren bedekt. Ali werd on dervraagd en na acht dagen had hij al les bekend. Hij gaf toe, dat de Tudeh- partij een geheime organisatie had op gebouwd in het leger en eigenlijk had hij dat niet hoeven te bekennen, want toen men het codeschrift had ontcij ferd. was alles duidelijk.Een der lijs ten gaf een gedetailleerd overzicht van de manier, waarop een communisti- Nauwkeurige beschrijving De kolonel herinnerde zich boven dien, dat hij Ali's naam wel eens had horen noemen in verband met de ui terst linkse Tudeh - partij. De in houd van het koffertje, dat Ali tegen onbescheiden blikken scheen te willen behoeden, interesseerde hem opeens. Iemand, die naar de dokter gaat. dacht hij. zwaait niet met koffertjes. Hij holde Ali achterna, rukte het kof fertje uit diens hand en constateerde tot zijn verbazing, dat het zo zwaar woog als lood. Of Ali het goed vindt of niet. dacht de kolonel, dat koffertje gaat naar het hoofdkwartier van het leger. En zo sche spiormagedienst in Perzië was op gebouwd. Officieren met klinkende na men bleken van die organisatie deel uit te maken. Een dag af wat na de ont dekking van dit alles, liet premier Za- hedi de chef van zijn lijfwacht arres teren. De man maakte deel uit van het complot. NIET SLECHTS SPIONNAGE Luitenant-kolonel Mobasheri, een ander vooraanstaand officier, ging eveneens door de mand. Toen de poli tie binnentrad met een arrestatiebevel tegen hem, rukte hij een roestige spij ker uit de muur en maakte daarmee een beweging naar zijn linkerpolsslag- adër. Men was hem echter voor en Mombasheri zal nu moeten getuigen. Een derde arrestant was een officier die candidaten moest aanwijzen voor belangrijke posten op het bureau van de Amerikaanse hulpverlening aan Perzië. Bovendien bleek, dat de politiechef, die het onderzoek naar de activiteiten van de Tudeh-partij moest leiden, zelf een partij-man was. Volgens een verklaring van de rege ring was de organisatie niet alleen op gezet als een spionnagedienst, maar ook als een complot, dat een staats greep moest voorbereiden. Op het ge schikte moment zou een rode revolutie worden ontketend en allereerst zouden dan de Sjah, premier Zahedi en an dere belangrijke regeringspersonen uit de weg worden geruimd. De spionnen hadden nauwkeurige gegeven beschikbaar over de sterkte en de posities van de Perzische strijd macht en eveneens over de grootte van De Russen hebben geprotesteerd tegen uitlatingen in de Perzi sche pers, die hen in staat van verdenking stellen, met betrek king tot het spionnage-schan- daal, waarvan hiernaast wordt gerept. De Perzische pers echter houdt vol, dat Moskou er meer van af weet. En de premier heeft Vrijdag bestraffend de vinger opgestoken naar de hoofdredacteuren. „Ik heb jullie nog zo gewaarschuwd," zei hij, „geen bevriende mogendheden te beledigen termijn zal aandacht worden besteed aan moeilijkheden van seizoen-arbeL ders in dit verband. EMIGRATIE De emigratie naar Canada, Zuid- Afrika en Nieuw-Zeeland is in 1954 afgenomen. In de emigratie naar Australië trad een opmerkelijke ver betering in. De animo voor Brazilië en de V.S. bleef vrijwel stabiel. De emigratie van industriële wer kers naar Brazilië heeft het experi mentele stadium verlaten en in het al gemeen tot bevredigende resultaten geleid. Zij zal worden voortgezet. Een viermotorige Amerikaanse straalbommenwerper was boven Cali- fornië aan het oefenen, toen de kap van de stuurhut plotseling losliet en op het hoofd van de bestuurder be landde. De man werd daardoor tijdelijk in zijn geestvermogens gestoord. De tweede piloot trachtte de bestu ring over te nemen, maar de gewonde verzette zich met alle kracht en eerst nadat de derde inzittende te hulp schoot, kon men hem overmeesteren. De bommenwerper vloog intussen in onvaste kringen rond. De tweede bestuurder, die nooit eer der een zware bommenwerper aan de grond had gezet, wist tenslotte een geslaagde landing uit te voeren. Afkomstig uit St Jansteen Maandag 27 September zal er feest zjjn zij het bescheiden feest in het St. Franciscus Gasthuis te Gilze- Rijen. Dan zal zuster Juliana haar dia manten professiefeest vieren. De jubilaresse (Lucia de Potter) is afkomstig uit St. Jansteen. Zestig jaar geleden werd zij in het Moederhuis van haar Congregatie te Breda gepro fest. Toen de zusters het St. Elisabeth- ziekenhuis to Leiden stichtten, was zuster Juliana een van de eerste vier gediplomeerde verpleegsters, die daar werden tewerk gesteld. Later heeft zij zich vele verdiensten verworven in de praticuliere verple ging, tot zij naar Gilze kwam. Haar ouderdom zuster Juliana is thans 82 jaar maakte haar bedlegerig en daarom zal de viering van haar dia manten feest zeer bescheiden zijn. Maandagochtend wordt er in de kapel van het gasthuis een H. Mis uit dank baarheid opgedragen. de Amerikaanse hulp voorraden. Een tragische bijzonderheid is, dat veel of ficieren die bij het complot betrokken waren, geen communistische sympa thieën koesterden. Zij wisten niet be ter dan dat de organisatie bedoeld was als een anti - Zahedi - beweging, zon der meer. In totaal 400 officieren wer den de afgelopen weken gearresteerd. Buitenlandse gift voor O uwer kerk Het gemeentebestuur van Ouwer- kerk op Schouwen en Duiveland heeft bericht ontvangen, dat uit buitenland se giften een toren en een dorpshuis zuilen kunnen worden gebouwd. Uit dezelfde bron zal de Ned. Herv. kerkvoogdij een nieuwe kerk met pas torie ten geschenke krijgen. Omtrent de grootte en de herkomst van deze gift zijn geen andere mededelingen gedaan, doch wel is bekend, dat de beschikbare geldmiddelen toereikend zullen zijn om een en ander breed op te zetten. op, het terrein van de land bouwtentoonstelling te Lu iert) in Zwitserland, die reeds 300.000 bezoekers trok, is de Nederlandse ballon .'Henry Du- nant" opgestegen. Een van de passagiers van mevrouw Nini Boesman was tijdens de vaart zo verlangend hoog te stijgen, dat hij zijn beide schoenen uit trok en, voordat de pilote het kon verhinderen, over boord gooide. Ook zijn jas en vest gooide hij omlaag. Reeds stond de overmoedige Zwitser met een mes gereed om ook de mand af te snijden, maar met behulp van de overige passagiers kon mevrouw Boesman hem buiten gevecht stellen. i

de Stem | 1954 | | pagina 1