at een onderlijke ereld odd In het teken van herwonnen welvaart LOLL1E WORDT NOG NIET UITGEPAKT m Sterkte van liet ambtenarencorps De woningbouw, nü en volgend jaar Iwee bommen ontploft RADIO MEISJES MET GEED Eensgezinde regering ook eensgezind parlement Pater Dr Agatliangelus O.F.M. Gap. 50 jaar in het klooster Pechvogel WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1954 CUPER-hoogconjunctuur was de betiteling, waarmee Minister Zijlstra onlangs de economische toestand in ons land kenmerkte. Die super-hoogconjunctuur drukt ook het stempel op de staatsstuk ken, welke deze derd Dinsdag van September aan de openbaarheid zijn prijs gegeven. Terwijl we in de dagen van Lieftinek altijd maar sombere snarer hoorden betokkelen onderwijl de belastingopbreng sten verre bpven de ramingen uitge stegen is er nu één lofzang op de gunstige ontwikkeling van onze industrie, onze handel, onze beta lingsbalans, onze devie; morra-d en wat al niet meer. En aan een belangrijke teruggang van die con junctuur geloven onze regeerders voor de eerstkomende periode niet. Minister van der Kieft stelt plan nen voor belastingverlaging op, welke grotendeels pas over vijftien maanden zullen worden verwezen lijkt. Voor verdere jaren durft men echter niet zo optimistisch te zijn. Vandaar de verzekering in de Troonrede, dat industrialisatie en exportvergroting, aangevuld door emigratie niet van onze economi sche programma's worden geschrapt Ook blijft men grote plannen op papier zetten, welke bij verminde ring van werkgelegenheid de dan overtollig geworden arbeiders weer kunnen opvangen. We geloven, dat dit alles juist gezien is. Er leeft wel een sterk geloof in de mogelijkheden van conjunctuur- beheersing, doch er zijn nog altijd heel wat factoren, welke aan de gedachten en de greep van de plan nenmakers ontsnappen. Als we in blind vertrouwen op hen nu alleen maar de huidige welvaart trachtten te consolideren en conserveren, als we industrialisatie en emigratie verder zouden stopzetten, dan zou den we de kans om tegenslagen in de toekomst op te vangen verspelen. We kunnen in deze tijd misschien wat kieskeuriger en voorzichtiger voortgaan op deze gebieden, maar voortgaan moeten we. Het zijn vooral de componenten der buitenlandse verhoudingen, waarop we maar weinig invloed kunnen uitoefenen, doch welke van de grootste betekenis zijn voor de bepaling van onze toekomstige wel vaart. Over die buitenlandse ver houdingen nu kan ook deze Troon rede geen loflied aanheffen. Het prettigst doet nog aan, wat over de ontwikkeling van de Benelux wordt gezegd. Dat is tenminste iets, waar groei in zit. Alleen stelt het ons wel teleur, dat er niets wordt aangekondigd inzake de instelling van een interparlementaire raad. Is het, omdat men daarvoor op het Plein nu niet zo heel erg warm loopt? Het parlement loopt er in ieder geval wel warm voor. "JT-ouwens, op geheel het terrein der buitenlandse politiek zijn de tegenstellingen afgezien van enkele nopositionele croepjes - niet groot. Echter zitten er in de thans geopenbaarde regeringsplannen tal van spanningselementen, waar het gaat om het trekken van consequen ties uit de verschijnselen van hoog conjunctuur in het eigen land. Belastingverlaging. huurverho ging, gewijzigde loonpolitiek, het is niet meer te keren, daarover be staat nu langzamerhand een cora- munio opinio. Doch als men over gaat tot de concretisering van deze algemeen geformuleerde noodwen digheden, ziet men de tegenstellin gen zich reeds aftekenen. Belastingverlaging - hoe en wan neer, dat is de grote kwestie. Mi nister van der Kieft zocht het bij de kostprijsverhogende belastingen (dus vooral de omzetbelasting) en de directe belastingen in de per soonlijke of een inkomsten- en loonbelasting en vermogensbelas ting, verduidelijkt hij nader in zijn toelichting op de Millioënennota, terwijl de Troonrede over de Ver mogensbelasting niet rept. Verder wil hij de noodheffingen - gevolg van het befaamde Korea-effect - laten vervallen, doch niet geheel. De verhoging der Vennootschaps belasting zal slechts halvelings on gedaan gemaakt worden, om 60 mil- lioen te winnen voor een verdere verlaging van de inkomstenbelas ting. Dit in stand houden van een fiscaal restant uit kwade dagen zal, naar we verwachten, ernstige te genstand ontmoeten. De steekhou dende motivering ervoor ontbreekt trouwens. Waar de minister zelf het totaal bedrag der belastingver lagingen zo globaal weergeeft (500 a 550 millioen), kunnen we niet in zien, waarom de marge nog niet wat ruimer wordt gesteld, waar door deze 60 millioen er op een of andere manier nog ingepast kunnen worden. Bovendien valt nu wel reeds te voorspellen, dat de belas tingopbrengsten weer 'n stuk boven de ramingen zullen uitrijzen. Bij die ramingen is immers nog niet eens rekening gehouden met de ver gunning tot 6 procent loonsverho ging, welke zo juist is afgekomen. Het is daarom niet in te zien, waar om de vennootschappen nu nog al tijd ten dele gebukt moeten blijven onder het Korea-effect. D? verlaging van inkomsten-, loon- en vermogensbelasting heeft verder nog geen gestalte ge kregen in concrete voorstellen. Wel weten we al, dat de minister een en ander pas denkt te realiseren met ingang van 1 Januari 1956. En hier rijst de vraag: Kan dat werke lijk niet eerder? Zelf schetst onze schatkistbewaarder de gunstige ge volgen, welke zo'n belastingverla ging met zich kan meebrengen. Waarom er dan niet alles op gezet, om die gunstige gevolgen te bespoe digen? Hetzelfde geldt trouwens voor de huurverhoging, welke met deze verlagingen in verband wordt gebracht. Zo'n heksentoer moet het toch niet zijn, daarmee eerder voor de dag te komen. De huivering daar voor valt intussen wel enigszins te begrijpen, omdat nu vaststaat, dat de regering daaraan een bestem mingsheffing en een huuregalisatie- fonds wil vastkoppelen. Dit nu is al eerder een politiek twistpunt ge weest met name tussen KVP en PvdA. In de Ministerraad blijkt nu het PvdA-standpunt gezegevierd te hebben. De grote vraag is echter, of de Kamermeerderheid het ook zal aanvaarden. Hier hebben we een van die punten, waarop de poli tieke bliksem wel eens zou kunnen inslaan. Een ander punt van deze aard is de loonpolitiek. De rege ring geeft te verstaan, dat ze na verkregen advies daarover een advertentie) 'n Nieuw Record: Due George Record (Extra Mild) 18 ct JJIJ de aankondiging van het wets ontwerp tot afsluiting van de zee-armen staat onomwonden: „De regering zal aandacht schenken aan de daarmede verband houdende vraagstukken en bezwaren". De vissers op de Scheldestroom hebben dus niet vruchteloos alarm geroe pen. Hun bezwaren worden mede in overweging genomen. Qver het vraagstuk van de Schel- de-Rijnverbinding wordt in de staatsstukken met geen woord ge rept. Is het in de ijskast gezet? En wat zegt de Benelux-partner Bel gië daarvan? Eindelijk zal dan toch een her haaldelijk door de KVP aan de orde gestelde zaak geregeld wor den. De Gezinsraad komt er. En Hier wordt een vergelijking gemaakt tussen de werkelijke sterkte en de begrotingssterkte. Het blijkt, dat tot nu toe de sterkte van het burger personeel nog steeds onder de raming is gebleven. daarmede de mogelijkheid, om alles wat met een goede gezinspolitiek verband houdt overzichtelijk en gecoördineerd te behandelen. IN voorbereiding zijn ontwerpen met belrekking tot de definitieve ouderdomsvoorziening en de kin derbijslag voor zelfstandigen. In voorbereidingbetekent het ook, dat we die ontwerpen in het ko mende jaar tegemoet kunnen zien? We zijn er niet gerust op. belastingverlaging is een goed ding en smaakt de kiezers lekker. Nu is 1956 een verkiezingsjaar. Zou dit enig verband houden met het feit, dat minister van der Kieft de be lastingen pas op 1 Januari 1956 wil doen ingaan? vroeg ons een ondeu gend mens. We hebben hem streng bestraffend aangekeken. TJET voorstel tot uitbreiding van het aantal leden der Tweede Ka mer keert toch terug. De Eerste Ka mer wil men dan blijkbaar maar op het huidige getal houden. Zal daardoor nu wel een twee-derden- meerderheid in de Senaat gevon den kunnen worden? Er bestaat goede kans op, geloven we. Almeer blijkt trouwens, dat die uitbrei ding geen luxe zou zijn. £ES bedrijfschappen konden er in het afgelopen parlementaire jaar worden ingesteld, vermeldt de Troonrede niet zonder voldoening. Zal er na deze aanloop meer vaart komen in de uitbouw van de P.B.O.? De regering heeft er wel vertrou wen in. Moge het niet beschaamd worden! 1954 1 Totaal 650001 1955 HERSTEL 2500 WATERSNOOD. SCHADE Herbouw o o r l o q e h a d e n ó'U'i p "i-V 70 O O 1QOOO ZSOO V".J« IOOO In deze grafiek worden verschillende onderdelen van het woningbouw programma van 1955 vergeleken met 1954. standpunt zal bepalen. Dan komt ook het Parlement voor die vraag te staan. Tot voor kort was er ook een duidelijk verschil van mening terzake tussen KVP en PvdA, doch enige kentering van inzicht viel in socialistische kring wel waar te nemen. ^/an grote betekenis bij dit alles blijft 'n factor, welke buiten deze concrete twistpunten ligt, de vraag namelijk, of de PvdA haar drei gementen met een opzegging van de samenwerking op grond van het Bisschoppelijk Mandement waar wil maken. Met een foefje heeft ze zich van een redelijk verzoek tot kleur bekennen afgemaakt. Dit kleur be kennen kan nu niet langer achter wege blijven. Als ze ook ditmaal reid is tot het zoeken naar aan vaardbare compromissen bij ver schillen van inzicht, dan zal blij ken, dat het dreigement slechts propagandistisch vuurwerk is ge weest. Anders zal ze in het begro tingsdebat stof genoeg kunnen vin den voor het uitlokken van een conflict. De stellige indruk bestaat, dat de regering erop rekent haar huidige zittingsperiode te kunnen afwer ken. Ze kondigt voorstellen tot Grondwetvoorziening aan, welke dan afgewerkt kunnen worden in 1956 tegelijk met de periodieke verkiezingen. De socialistische scherpslijpers zitten dan ook niet in het Kabinet. Maar in de fractie zitten er wel. En hoe groot zal hun invloed zijn? (Van onze parlementaire correspondent). r)E belastingverlaging, die in de loop van 1955 voor het jaar 1956 zal worden voorbereid is beduidend (plm. 550 millioen), maar door het betrekke lijk verre verschiet is deze Millioenen- nota een lollie geworden, die nog niet mag worden uitgepakt. Echter tevens een lokaas voor de politieke partijen om elkaar in de haren te vliegen. Want we kunnen er zeker van zijn, dat de „rechtse" groepen in de Tweede Ka mer het papiertje, dat minister Van der Kieft om het snoepgoed heeft ge daan, zullen trachten los te scheuren. Daartoe is alle reden. Op de eerste plaats zijn de argumenten, die de so cialistische minister aanvoert om tot 1956 te wachten, weinig steekhoudend. Op de tweede plaats zijn de ramingen van uitgaven geforceerd hoog. Het voorbereiden van verlagings- maatregelen is een tijdrovende zaak, aldus het eerste argument. Van de an dere kant echter hebben we ervaren hoe snel het departement van Finan ciën en de Staten Generaal kunnen werken toen het om noodzakelijke ver hogingen ging (na Korea). Het tweede argument om te wachten is: dat men in goede tijden de belastingen hoog moet houden om later bij een neer gaande conjunctuur gemakkelijker te kunnen bijspringen. Dit is inderdaad een bepaalde theorie, maar niet de alleenzaligmakende. Er kupnen ande re theorieën tegenover worden gesteld. Het derde argument is, dat men op Fi nanciën rekening houdt met een huur verhoging pas in 1956. (Wel in 1955 voorbereid, maar pas in 1956 van kracht). Dit argument raakt kant noch wal. De belastingen gaan niet omlaag ter gelegenheid van de huurverhoging, maar ze vallen toevallig ongeveer ge lijk en daarom kan de belastingverla ging (toevallig) een algemene com pensatie zijn voor verlichting tegen over de verhoging der huren. Blijkens onze informaties op het ministerie van Financiën is het belastingtechnisch niet mogelijk om een huurverhoging over de hele linie thans reeds met be paalde ramingen van belastingverla gingen theoretisch te compenseren. Wat de ramingen betreft, frappant is het volgende: Door een verminde ring c.q. aflopen van jaarlijks terugke rende uitgaven (o.a. oorlogsschade, In dische gerepatrieerden, defensie, wa- tersnoodschade) zal in 1955 828 millioen minder aan vaste kosten be hoeven te worden opgebracht. Noch tans is de totale begroting slechts 133 millioen lager dan die van 1954. Want men heeft voor 1955 bijna 700 millioen meer aan uitgaven weten te creëren. Om er slechts enkele te noemen: De Spoorwegen krijgen 300 millioen voor herstel oorlogsschade, waarmee deze zaak in één klap wordt afgewikkeld. Voor arbeidsvoorzieningen (voorheen DUW) wordt 5 millioen méér uitge trokken dan vorig jaar, ofschoon men in Nederland nog nauwelijks van werkloosheid kan spreken. Het departement van Waterstaat heeft voor nieuwe werken 27 millioen meer op de begroting staan dan vorig jaar, de Rijksgebouwendienst 8 mil lioen meer. En dat. terwijl in de Troonrede een beperking van bepaal de bouwwerken wordt aangekondigd ten behoeve van de bouw van 65.000 nieuwe woningen. De Millioenennota-1955 tracht de aandacht (met de ingepakte lolliej ge heel op 1956 te richten, om intussen in het komende jaar 1955 nog het volle fiscale pond te halen uit de hoogcon junctuur die Nederland beleeft. Wij verwachten: De meerderheid der Tweede Kamer zal zich niet laten af leiden. De KVP. de AR, de CHU. de VVD en de KNP grijpen elke redelij ke gelegenheid aan om aan te dringen op verlichting van de belastingdruk (die in Nederland in vergelijking tot de nationale inkomens het zwaarst is in de vrije wereld). 3 October a.s. zal pater Agathangelus Capucijn, in de wereld: Adrianus Sel ders te Rome, zijn gouden klooster- feest vieren. Op de feestdag van de H. Franciscus zal hij zijn geloften plechtig hernieuwen in handen van pater Generaal. Hij werd geboren te Waspik in 1887, maakte zijn lagere studies te Lange- weg en werd priester gewijd in 1912. Kort daarna werd hij reeds bestemd om Kerkelijk Recht te gaan studeren aan de Gregoriana-Universiteit. waar hij in 1915 zijn doctoraat behaalde. Een jaar doceerde hij deze stof aan zijn jonge Nederlandse medebroeders, maar werd al spoedig weer naar Ro me geroepen om behulpzaam te zijn in de Generale Curie van de orde, eerst als ondersecretaris van de ge nerale procure (1916—1920), om daar na 26 jaar lang zijn beste krachten te geven als secretaris generaal. Van 1946 tot 1952 had hij zitting in het generaal bestuur van de orde. Onder tussen was hij en is hij nog steeds een gezien biechtvader en een ge waardeerd raadsman van de H. Con gregatie der Sacramenten. Op het militaire vliegveld te Mar- ham in Engeland zijn twee bommen van 450 kilogram ontploft doordat zij van een wagentje vielen. Zes militai ren werden gewond en een aantal vliegtuigen, naar men gelooft Canberra straalbommenwerpers, zijn beschadigd. Het ministerie van luchtvaart heeft niets naders willen meedelen, maar de .Daily Mail" meldt, dat elf Canberra's die meer dan twee millioen gulden per stuk kosten, zijn beschadigd zes daarvan zo zwaar d:.t zij niet meer ge bruikt kunnen worden. EEN oplettend politieman trof een zich wat schichtig gedra gend man in de Emmastraat te Hilversum aan. Toen hij constateerde dat het heerschap reeds in het politieregister voorkwam, nam hij hem mee. Het bleek dat de man juist teruggekeerd was van een ge slaagde inbraak in een winkel pand in de Emmastraat. De buit, een bedrag van vele honderden guldens, had hij in zijn zak. De inbreker is voor alle zekerheid ingesloten. het feest op zijn eentje voort en werd 's morgens gevonden met nog minder besef omtrent de tijd. Edel BERNARD Barrett, een 50-jarige kassier in Whitesville, werd opeens verdacht van verduistering van een bedrag van omtrent 100.000 gulden. De politie vond hem in zijn geboor testad, druk bezig met het uitschrij ven van chèques voor behoeftige medemensen. ,.Ik heb steeds een veel te goedhartig karakter gehad," verklaarde Barrett spijtig. Hij had het verduisterde geld reeds voor driekwart uitgedeeld. Vondst In Engeland ontdekte een onder wijzeres een muis in een van de flesjes melk, die voor de scholieren klaar stonden. Zij maakte daar met enig recht melding van bij de fa briek, die de melk had geleverd. De directeur zei, dat het hem boven de pet ging. Hij deed nimmer dode mui zen in fless'-- Niettemin werd hij veroordeeld tot een boete. De Rech ter vergat bij de uitspraak waar schijnlijk het jochie, dat het dier in het flesje smokkelde om eens een grapje te beleven. Wedervaren DE 64-jarige mevrouw Ernestine Bird, die al lang blind is, kreeg aan boord van een passagiersschip een ongelukje en viel daarbij zo hard tegen het dek, dat zij even buiten bewustzijn raakt, iemand profiteerde daarvan laaghartig door haar portemonnaie en wat sieraden te roven. Toen ze weer bij kwam en de dingen miste, kwam de ka pitein juist aanlopen om haar te vertellen, dat ze de millioenste pas- sagiere was van de maatschappij en uit dien hoofde een prijs kreeg ter waarde van 10.000 gulden. Volhouden ROBERT Mooney in het goede I Belfast meende een aanleiding te hebben gevonden om eens te fees ten. Hij dronk daarom zo veel bier, dat hij de tijd vergat en door de waard buiten moest worden gezet, toen het sluitingsuur na derde. Robert had evenwel de smaak te pakken en brak kort daarop in het café in. Hij zette Leerling George Cory in Illinois heeft een speciaal prijsje gekregen voor nauwgezet gedrag en gro te vlijt. Hij bezocht meer dan vijftig jaar de lessen van een leraar boekhouden zonder ooit één keer verstek te laten gaan. Wat er ook gebeurde, George kwam. De enige schaduwzijde is, dat hij er nog steeds niet in geslaagd is, een diploma te verwerven. Onschuldig IN North Sacramento werd James Stafford vrijgesproken, ofschoon hij toch met zijn wagen overtuigend de achterkant van een andere auto had geramd. De man kon evenwel bewij zen. dat een sigarettenpeukje de bekleding van zijn bestuurdersbank in vlammen had gezet. De rechter begreep wel, dat je dan niet lekker kon zitten om precies het verkeer te kunnen volgen. Vreemd DE heer Charles Rockwell in Phoenix (Amerika) had zitting in het comité voor verkeersveiligheid. Deze mensen ijveren speciaal voor matige snelheid en grote voorzich tigheid. Charles is nu echter comité lid af. want iemand heeft ontdekt, dat hij reeds tien maal veroordeeld is wegens te hard rijden. Advertentie IN datzelfde Amerika dacht een juwelier een prachtige advertentie te hebben gevonden. Hij liet in de krant zetten: Alleen voor u: 33008 verlovingsringen te koop. Zij: Karei! Je luistert absoluut niet naar me!" DONDERDAG, 23 SEPTEMBER 1954 HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Koorzang. 9.30 V.d. huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Gram. 11.10 Promena. de-ork. en solist. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfsleven" caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. 13.20 Metropole Ork. 14.00 „De Joegoslavische vrouw - haar leven en haar werken", caus. 14.15 Krontjong ens. 14.30 Pianorecital, f5.00 V.d. zieken. 15.45 Gram. 16.00 Cultureel progr. 17.00 V.d. jeugd. 17.40 Rep. of gram. 17.45 Rege- ringsuitz.: Dr. Ir. L. J. Vroon: Groot cultuur van bananen in Suriname". 18.00 Nws. 18.15 Marinierskapel 18.45 V.d. jeugd 19.00 Lichte muz. 19.30 Gesproken brief uit Londen. 19.35 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.20 Concertgebouwork. en solist. I.d. pauze: „Kunnen wij in deze tijd aan onze kinderen nog een levend ideaal meegeven?", caus. 22.30 Gram. 22.40 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Sportact. 23.25- 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit.kal. 8.00 Nws en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 V.d. huisvr. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Omr. ork. en solist. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d .zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded. 12.33-12.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Fluit en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Promenade-ork. en solist. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Kamerork. en sol. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 V.d. jeugd. 17.20 Viool en piano. 17.45 Voordr. 18.05 Gram. 18.15 Tenor en piano. 18.45 Leger des Heilkwartier. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 „Beginners worden meesters in de fotografie", caus. 19.30 Gram. 20.00 Radio krant. 20.20 Kon. Militaire Kapel. 21.00 Wonderlijke wetenswaardigheden. 21.15 Gram. 22.00 Voordr. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS- ber. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 12.00 Gram. 12 30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Ork.conc. 15.05 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 Operamuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V.d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Pianorecital. 19.50 Pol.caus. 20.00 Gram. 20.10 Klankb. 20.40 Verz.progr. 21.30 Ork.conc. 22 00 Nws. 22.15 Gitaarrecital 22.25 Gram. 22 45 Gitaarrecital. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 13.30 en 14.30 Gram. 15.00 Symph.ork. 16.05 Gevar.muz. 17.00 Nws. 17.15, 18.30 en 19.00 Gram. 19.30 Nws 20.00 Hoorsp. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz.' 22.o5 Nws. Advertentie) ff-jm Rrahben en peuteren maakt JrllllO* de kwaal steeds erger. De he,fler vloeibare D. D. D. UIlMdij dringtdiep in de poriën door, zuivert, ontsmet en gen GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN geneest. door Louis Joseph Vange 5). „Je praat onzin!" ,.En ik kan ook onmogelijk nog langer op je kosten blijven leven, wanneer ik buiten betrekking ben. „Maar man. luister nu toch eens even toe we samen op studie waren. „Dat was een heel ander geval!" „Hoe dikwijls heb iij mijn pension niet betaald? Hoe dikwijls neb je mij niet geholpen wanneer ik op het punt stond bij gebrek aan geld mijn studie op te moeten geven!" „Dat is heel wat anders. Tenslotte verdiende je genoeg en heb jij mij alles terug kunnen betalen. Je oenl mij mets schuldig. „Alleen al uit dankbaaiheid! Omdat je mij op de been hebt gehouden, toer ik het niet meer bolwerken kon. Ue omstandigheden zijn nu alleen maar omgekeerd; jij zal nu net doen als ik indertijd. Zodra je eenmaal geslaagd bent, kan je gaan terugbetalen. En wat je logeren hier aangaat, je weet, VLOEISTOF BALSEM dat je altijd hartelijk welkom bent". „Dat weet ik allemaal wel en nog veel meer", zei Duncan mat „Denk niet. dat ik niet waardeer al wat je voor mij doet. Maar je moet begrijpen, dai ik zo niet langer kan blijven le ven. Ik doe dat niet langer!" Overdonderd staarde Kellogg bem onthutst aan, Duncan keek hem flink in de ogen, sterk in zijn genomen be_ sluit. Kellogg begrepp. dat hier niet meer te praten viel. ,,Goed dan Indien je er op staat. „Ik sta er op." „Dat is dan afgehandeld". „Inderdaad!" „Heren, het eten is op tafel", kon digde Robbins in de open deur aan. Derde Hoofdstuk. EEN INGEVING. „Luister eens. Nat", zei Kellog hal verwege het diner, „heb je er niets op tegn om mij te vertellen wat je wil gaan doen?" Duncan dacht even na. Tenslotte ze. hij aarzelend: „Nee". Kellogg wachtte even. maar zijn gast zei verder niets. „Wat bedoel je mei dat nee. Nat?" „Ik bedopl er mee, dat ik er geen bezwaar tegen heb om het oiu te vertellen." ..Weer volgde een tamelijke pauze. „Ik weet zeker dat ik 't niet weet!" Kellogg keek hem even somber aan en wijdde daarna in stilte al zijn aan dacht aan zijn bord. Het tweede ge deelte van 't diner weid vrijwel zwij gend afgegeten, Duncan had genoeg aan zijn hoofd en Kellogg had zijn eigen reden tot blijdschap vergeten en dacht nog slechts aan de moeilijkhe den van zijn vriend. Hij was er rots vast van overtuigd, dat er iets voor Nat gedaan moest worden, met of zonder zijn toestemming, en hij zat zich stomp te denken op enige moge lijkheid, waarbij Duncan's veelzijdige, maar onpractische kwaliteiten konden worden benut. Maar hij kon niets verzinnen, daar het in elk geval om 'n baan ging. die reeds direct iets zou moeten opleveren. Tegen de tijd, dat Robbins de tafel kwam afgenmen en de heren alleen liet met de koffie en de sigaretten, stond hij op purt het ge- vaj als hopeloos op te geven. „Nat", zei hij. „wat voor den duivel kor. je nu eigenlijk" „Ik? Ik zou niet weten wat. Maar waarom zou jij daar je noofd over breken? Op de een of andere manier zal ik mij wel een weg vinden." „Maar er is toch wel iets. dat je liever zou doen dan iets anders". „Beste kerel", zei Duncan met na druk, „het. enige, waarin ik uitblink is te leven als de nietsdoende zoon van een rijke en dwaze vader. Sedert ik dat baantje kwijt ben, neb ik het zout in de pap niet meer kunnen ver dienen.." „Dat is klets! Er is geen sterveling of hij kan iets, heeft ergens aaneg voor al weet hij het zelf niet." „Je kan mij anders op alles afzoe ken" antwoordde Duncan somber. Zijn geslotenheid prikkelde Kellogg meer of minder „De gemoeilijkheid met jou is, dat je opvoeding niet gedeugd heeft." „Met mijn ondervoeding komt het nu prachtig in orde. Maar dat is een afgezaagde aardigheid." Laat eens zien ik ken je nu al ruim negen jaar." „Zo lang al? Jij schijnt nog al wat te kunnen hebben! Iemand die het ne_ gen jaar met mij uithoudt!" „Hou je snuit nou eens. Ik wilde alleen maar zeggen, dat als ie iemand vier jaar op studie heb gekend en daarna nog vijf, tamelijk intiem, dat je dan een vrij juiste voorstelling er- var kan maken wat hij waard is." „En dat mag je mij gerust zeggen, Harry, ik geloof, dat jij een van de beste zakenlui van heel New-York bent." „Hartelijk dank voor je goede me ning. Daarom ben je zeker van plan om de relatie met mij te verbreken, i juist nu je mij het meest nodig hebt... Waar ik naar toe wou, is het feit, dat ik er geen ogenblik aan twijfel, dat je uiteindelijk slagen zult". „Je zou een te verwaarlozen min derheid zijn op een congres van mijn werkgevers, Harry." „Wanneer je de gelegenheid maar krijgt „Schei nou asjeblieft uit", viel Dun can hem in de rede. „Ik weet precies wat je wil gaan zeggen, het is alle maal goed en mooi en ik ben er reuze- trots op! Maar je bent er hopeloos naast, Harry. De waarheid is, dat ik de mogelijkheid om te slagen niet in mij heb. Juist zoals jij van werken houdt, heb ik de dood er aan gezien. Ik zal het nu toch wel weten, want ik neb een paar kansen achter de rug. Én je weet waar dat op uitdraaide!" „Maar als je zo doorgaat Nat, weet je wel, wat dat betekent?" „En of! Het betekent terugkeren tot het leven. waar ie mij uitgeholpen hebt het levent dat mij bijna de dood had aangedaan." „En wou je liever „Liever duizend jaar dat leven dan nog één dag op jouw kosten te te ren „Je praat als een gek. Steek een riem onder je hart en wees een Ke rel. Het enige wat je nodig hebt, is geld verdienen." „Nee", hield Duncan vastbesloten vol, „dat is nu net het enigste, wat ik nooit zal kunnen." Kellogg lachte even; een weinig ge dwongen, naar aanleiding van de in geving, welke hij opeens kreeg. ,Er zijn manieren om het machtig te wor den als je niet al te veel bezwaren hebt." „Ik heb er geen enkel; ik wou maar, dat ik het inbrekersvak verslond." Ditmaal barstte Kellogg in lachen uit. Hij kreeg een hele nieuwe kijk op het geval. „Je zou toch niet willen stelen om aan geld te komen?" „Ochzei Duncan, een beetje schaapachtig glimlachend. „Ik kan me niet voorstellen, wat ik niet zou doen om aan geld te komen. „Best kereltje! Luister nu eens naar oorne. Kellogg leunde over de tafel en keek hem met enthousiasme aan. ..Hiei\ steek eens op. Ik zal je eens wat zeggenik weet een methode, waardoor je binnen het jaar goed voor een millioen dollars kunt zijn!" „O!" Duncan knikte langzaam als begrijpend. „Laat hem maar zwam men!", vervolgde hij raadselachtig, zwaar trekkend aan zijn sigaret. „Ik ben niet in de war; ik spreek vol komen ernstig!" „Natuurlijk, maar wat zou ik krij gen, wanneer ze mij snapten?" „Het is geen grap, mijn plan is wet tig geoorloofd; het is meer gebeurd. ,En zou ik het kunnen?" „Een man als jij zou het niet kun nen laten mislukken!" „Zou je niet even voor Robbins willen bellen", vroeg Duncan op eens. ..Zeker." Kellogg drukte op een knop vlak bij zijn schouder. „Ik wou alleen maar een dwangbuis laten komen en een dokter om te zeggen, wie van ons beide het nodig heeft." .Keilog. die anders altijd het land had. wanneer een van zijn plannen weggelachen werden barstte nu zelf in lachen uit; dat duurde totdat Rob bins binnenkwam. „U heeft gebeld, mijnheer?" ,.Ja. Geef die kraffen eens hier en glazen, asjeblieft." De bediende deed het en verdween. Kellogg schonk twee glazen vol en reikte er Duncan een. ,,Nat, wees nu eens verstandig en luister goed. Ik heb over wat ik ie ga voorstellen ook al vroeger gedacht. Het is een zeer wel uitvoerbaar plan. Zou je het willen proberen?" (wordt vervolgd

de Stem | 1954 | | pagina 5