WAT DE REGERING VAN PLAN IS jaar: de Oranjezon Franse premier sprak in Straatsburg GOUDEN KOETS REED WEER DOOR DEN HAAG BRUTALE GOUDROOF TE EONDEN De trein moest verongelukken Ondanks het Franse plan: Dulles komt in Londen met eigen voorstellen DAGBLAD VOOR ZEELAND VERMOEDELIJKE DADER GEARRESTEERD Nieuwe verhoudingen Dr Kortenhorst opnieuw voorgedragen BESTELWAGEN REED OP VRACHTAUTO IN Vluchtelingen betoogden in Saigon Negen jaar wegens moord op typiste Alleen voor rechtens geldende lonen PIERO PICCIONI EN MARKIES MONTAGNA GEARRESTEERD Snippers uit de Rijksbegroting Onmiddellijk een conflict C DE REDDER GERED Ondanks de waardige traditie veranderingen in de Ridderzaal ^aobïat» H. M. de Koningin tijdens het uitspreken van de Troonrede in de Ridderzaal. De moord te Deventer De recherche te Deventer heeft de vermoedelijke dader gearresteerd van de Zondagavond gepleegde moord op de 51-jarige mevrouw H. van E. Het is de 38-jarige monteur van der B. uit Gorssel. De man heeft nog geen bekentenis afgelegd, maar de politie meent zoveel bewijzen tegen hem te hebben, dat zij hem in hechtenis houdt. DE REGERING gaat het complex van maatregelen, verband houdende met de economische strafrechtspraak af ronden. Een wetsvoorstel hiertoe is bij de Tweede Kamer ingediend. ONGEVEER 1000 Amerikaanse beleg gers hebben tezamen ruim 5 millioen dollar verloren, tengevolge van een oplichtingsaffaire met olie-aandelen. PREMIER JOSJIDA van Japan, die 26 September op reis gaat, zal behalve de V. S., ook Canada, Frankrijk, West- Duitsland, Italië en Engeland bezoe ken. PROF. Dr. C. GERRETSON gaat op 27 September a.s. zijn werkzaamheden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht met een afscheidscollege besluiten. JAPAN heeft opnieuw last van radio-actieve regens. Deze keer komen ze niet van de Stille Oce- a*n, maar het gebied van Sibe rië. Russische atoomproeven dus. H. VADER MOET WEER RUST HOUDEN Paus Pius XII fo nog steedes niet de gevolgen te hoven van zijn zware ziekte. De byzonder vermoeiende audiënties der laatste weken hebben dientengevolge geleid tot algemene vermoeidheidsverschijnselen. Dr. Ga- leazzi-Lisi de lijfarts van de H. Vader, beschouwt deze verschijnselen echter nog als van voorbijgaande aard. Paus Pius XII heeft inmiddels de kuur hervat, die de Zwitserse arts Prof. Niehaus Hem in het voorjaar had voorgeschreven, en vermijdt thans iedere buitengewone inspanning. Zijn audiënties wil hij echter niet laten vervallen. Wel de begroetingen bij deze audiënties. De Koningin was gekleed in een ro be van abrikooskleurig organza met wijde rok en driekwart mouwen. Hier op een ceintuur van goudkleurige paillettes. Een hoed van bruin velours met veren van paradijsvogels. Hand schoenen in abrikozenkleur. Een brui ne bontstola. Goudgele schoentjes. De Prins droeg het nieuwe uniform van generaal der vliegers. De Ridderzaal vertoonde dit .jaar wat de aankleding betreft een nieuw beeld. De vlaggen van de provincies staken vanuit de hoge dakbetimme ring naast de schilden, die er sinds jaar en dag van de oude Staten zijn aangebracht. Ook in de traditionele hoek van de diplomaten was ditmaal een verandering. De ambassadrice van Pakistan. Begum Ali Khan, had plaats genomen tussen de rijk uitgedoste he ren. Een eenvoudige waardige vrouw met grijze sluier. De passage in de Troonrede over de nieuwe verhoudingen in het Konink rijk en de vreugde over de totstand koming van het Statuut, dat hopelijk nog dit jaar in werking zal treden, werd nadrukkelijk onderstreept en ge symboliseerd door de plaats, die de vertegenwoordigers van Suriname en de Ned. Antillen, dr. Pos en Mr. De- brot, innamen. Zij zaten niet tussen de vertegen woordigers der vreemde mogendheden maar hun zetels waren geplaatst vlak achter die van de ministerraad, mid den voor de Troon. De saamhorigheid werd hierdoor sterk tot uitdrukking gebracht. In de middaguren maakte het Ko ninklijk Gezin, door duizenden toege juicht, een rijtoer door de residentie. Voorzitter Tweede Kamer (Van onze parlementaire corres pondent). Dinsdagmiddag heeft de Tweede Kamer met 76 stemmen dr. Korten horst (K.V.P.) opnieuw gekozen om op de voordracht te worden geplaatst tot benoeming van voorzitter van de Tweede Kamer. Er waren vijf blanco stemmen (1 van hemzelf, 4 van de communisten). Met 76 stemmen werd vervolgens de heer van Sleen (P. v. d. A) voor gedragen als tweede voorzitter. Prof. Gerbrandy kwam met 74 stemmen als derde op de voordracht. Tijdens deze eerste vc-gadering van de Tweede Kamer in het nieuwe par lementaire jaar wérd in dé plaats van de heer Vorrink als lid van de Kamer voor de P. v. d. A. beëedigd, de heer dr. W. H. Vermooten. De Koningin verlaat het Paleis aan de Lange Voorhout om in de koets te stappen voor de tocht naar de Ridderzaal. Twee kisten met ongemunt goud ter waarde van 460.000 gulden, die kort na middernacht per KLM-vliegtuig naar Schip hol zouden worden vervoerd, zijn Dinsdagavond voor het in vallen van de duisternis te Lon den gestolen De dieven reden met een bestelwa gen in op de vrachtauto, die zojuist met het goud was geladen. Een man, die bezig was de achterdeur van de wagen te sluiten, kon zich slechts red den, door snel opzij te springen. Toen de bestelwagen tegen de vrachtauto reed, sprongen mannen uit de eerste wagen en maakten zich «.Ü.Afi li r. - ,n q n p i K.S.G.-landen hebben een centraal or- ?aa j 1?r leven geroepen, dat hen bij de Hoge Autoriteit zal moeten ver tegenwoordigen. VLADIMIR PETROF heeft verklaard, dat h« er voor t eerst over dacht in Australië asyl te zoeken, toen de Rus sische ambassadeur hem ervan be schuldigde een aanhanger van Beria te zün. AUSTRALIë zal binnenkort door middel van een gordel van luchtbases in staat zijn, het omliggende zeege bied tot een afstand van 3000 mijl te beschermen. EEN 21-JARIGE Maastrichtse ijzer werker, die de moeder van zijn meisje zo zwaar mishandelde, dat zij aan de gevolgen overleed, hoorde zes jaar ge vangenisstraf tegen zich eisen. ER WORDEN momenteel proefnemin gen gedaan, met het doel een helicop ter van Nederlands fabricaat in pro ductie te brengen. JAPAN krijgt een permanente verte genwoordiging bij de Europese Ge meenschap voor Kolen en Staal. De belangstelling van dit land voor de Gemeenschap heeft in hoofdzaak een technisch karakter. J Wisselende bewolking J Weersverwachting:, geldig: tot i vanavond: 9 Wisselende bewolking met vooral in het Noorden van het land enkele buien. t Matige tot krachtige wind tus- t sen West en Noordwest. Aanhou- J i dend vrjj koud. 0 Vandaag: Zon onder 18.40 uur. i Morgen zon op 6.26 uur. J De nood in Vietnam In Saigon zijn twee Vietnamezen gedood en verscheidene gewond, toen de politie het vuur opende op een menigte vluchtelingen, die bij een be toging eisten, dat zij teruggebracht zouden worden naar hun haardsteden in het communistische Noord-Viet- nam. Tot dusver zijn ruim 300.000 vluch telingen uit het Noorden naar het Zui den overgebracht, maar slechts een klein gedeelte van hen heeft 'n nieuw bestaan gevonden. Vele uitgewekenen willen, wegens de moeilijke omstan digheden waarin zij moeten leven, te rug. Intussen wordt gemeld dat 't Viet namese kabinet nog altijd intact is. Zoals eerder gemeld, zouden negen ministers zijn afgetreden maar de pre mier beweert, geen enkele ontslagbrief te hebben ontvangen. Keizer Bao Dai heeft beloofd, een onderzoek te zullen instelden naar het geschil tussen de premier en de stafchef van het leger. De Rechtbank te 's-Gravenhage heeft de 37-jarige broodbezorger Engel K. uit Den Haag veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen jaar met aftrek van voorarrest. K. werd schul dig bevonden aan de dood van de 31-jarige typiste Yula van der Poorten. In de nacht van Zaterdag 6 op Zon dag 7 Maart heeft hij dit meisje, dat bij zijn moeder in huis woonde, door wurging om het leven gebracht. meester van de kisten. Zij namen de wijk met de bestelwagen. De dieven maakten ook gebruik van een andere auto. waarmee zij de straat aan een zijde versperden. De chauffeur van de vrachtauto spoedde zich naar een hoofdstraat, waar hij een politie-auto aanhield. Zijn metgezel holde de vrachtopslag plaats van de KLM in de omgeving binnen en belde de politie op. Een KLM-functionaris heeft ver klaard, dat vervoer van goud van het Londense depot geen uitzondering is, maar het geschiedt met ongeregelde tussenpozen, Soms eens per week, soms eens in de drie maanden. Het goud moest voor de Rothschild- bank via Schiphol worden vervoerd. Personeel van het vrachtkantoor der K.L.M. werd opgeschrikt toen het de botsing tussen de auto's hoorde. De politie heeft inmiddels een cordon om Londen gelegd, om te pogen, de die ven tegen te houden. Verzekeringsagent tot vier jaar veroordeeld Vier jaar gevangenisstraf met aftrek heeft de 36-jarige verzekeringsagent H. de V. uit de Bilt gekregen, wegens een poging tot het veroorzaken van een treinongeluk, teneinde iemand van het leven te beroven. Samen met een vriend uit Zeist had hij het plan gemaakt de vriendin van deze laatste om het leven te brengen, om de op haar afgesloten verzeke ringssom te bemachtigen. Daartoe hadden zij een treinontsporing bij Blauwkapel beraamd. Hun plan kon gelukkig worden verijdeld. De Zeister vriend, een naamgenoot van de hoofdverdachte, werd tot twee jaar veroordeeld. Beiden zullen ter beschikking van de regering worden gesteld. John Foster Dulles, de Minister van Buitenlandse Zaken der V. S„ zal vol gende week, op de negen-landencon- ferentie te Londen, met positieve voorstellen komen voor herbewape ning van een souverein W.-Duitsland. Deze voorstellen zouden niet-discrimi- nerende garanties bevatten tegen her leving van het Duitse militarisme. Aldus een verklaring, die Dinsdag te Washington is afgelegd. Er mag uit worden afgeleid, dat de Amerikaanse regering het plan van Mendès France voor een controle-instituut met be trekking tot de Europese bewapening maar een zeer betrekkelijke waarde toekent. Amerika blijft bij zijn stand punt, dat nog altijd geen aanvaard bare oplossing is ontwikkeld voor de Europese vraagstukken, die momenteel aan de orde zijn. Dulles is wel bereid het Franse plan te bespreken. De Franse premier is inmiddels uit Straatsburg vertrokken met geheime bestemming. Hij zou naar een plaats in de buurt van Parijs gaan, om daar een dagje uit te rusten van de ver moeienissen der voorbije weken. De permanente commissie van de Brusselse Verdragsorganisatie heeft inmiddels vergaderd over de proble men. die vastzitten aan de uitbreiding van de organisatie door het opnemen van Duitsland en Italië. Onder overweldigende belangstelling heeft de Franse premier Mendès France, in de Raadge vende Vergadering van de Raad van Europa te Straatsburg, de oprichting voorgesteld van een nieuw Europees instituut, dat op de bewapening der aangesloten landen zou moeten toezien. Links op het spreekgestoelte Mendès France. De meningen over zijn voorstel blijken verdeeld maar velen achten het een bruikbare basis voor overleg. De loonsverhoging De Stichting van de Arbeid vestigt er de aandacht op, dat alleen de rech tens geldende lonen per 1 October met 6 procent mogen worden verhoogd. Lonen, die hoger liggen dan de vol gens C.A.O. of loonregeling rechtens geldende lonen moeten aan de gewjjzig de inhoud van deze overeenkomsten worden aangepast. Het verhogingsper centage geldt voor deze lonen dus niet Piero Piccioni, zoon van de afgetre den Italiaaanse Minister van Buiten landse Zaken en markies Ugo Mon- tagna zijn Maandag gearresteerd in verband met de beschuldigingen, die inzake het schandaal Wilma Montesi tegen hen zijn uitgebracht. Piccioni is thans formeel beschul digd van doodslag, de markies van medeplichtigheid. Attilio Piccioni, de vader van Piero, viel flauw toen hij het nieuws van de arrestatie vernam. Voor Defensie was in 1951 tot en met 1954 1500 millioen per jaar uit getrokken. Van die 6 milliard is no? 1.3 milliard over wat met tegenwaarde gelden op 1.5 milliard komt. Die kun nen dus nog worden besteed boven de 1350 millioen, welke voor ieder der komende jaren wordt uitgetrokken. In 1954 wordt er in totaal 1750 millioen besteed. In 1955 zal de Rijksmunt 50 millioen zilveren guldens aanmunten. Gerekend wordt op 17000 televisie- bezitters in het komende jaar, d.i. twee keer zo veel als thans. Het ontwikkelde experimentele hef- schroefvliegtuig bevindt zich thans in het stadium van de vliegproeven. De herverkaveling in de noodgebie- den Schouwen-Duivelanad, Tholen, Waarde en de Zak van Zuid-Beveland waarmee dit jaar een begin werd ge maakt, komt in 1955 tot volle uitvoe ring. Er wordt een bedrag van f 100.000 aangevraagd, voor promitie-beurzen. waardoor doctorandi dé mogelijkheid krijgen, hun wetenschappelijke vor ming voort te zetten. Er wordt op gerekend, dat be gonnen kan worden met de wer ken ter afsluiting van het Haring vliet en de normalisering van het Hollandsch Diep. In afwachtig van de behandeling van het ontwerp-kleuteronderwijswet zal in 1955 worden overgegaan tot sub sidiëring van 25 opleidingsinrichtingen Voor de aankoop van natuurgebie den wordt een aanzienlijk hoger be drag aangevraagd, als eerste gedeelte van een plan. dat beoogt in een perio de van 10 a 15 jaar een aantal natuur gebieden, die voor de wetenschap en (of) de recretatie van betekenis zijn, veilig te stellen. Ten laste van de begroting 1955 wor den aangevraagd in verband met de watersnood, nog een bedrag van onge veer 143 millioen, in hoofdzaak be stemd voor herstel van schade aan landbouwgronden, en aan gebouwen, alsmede voor uitkeringen aan lagere publiekrechtelijke lichamen. Voor schadeherstel aan onroerende goederen en schepen is nog 34.5 millioen nodig. Voor het herstel van oorlogsschade aan onroerende goederen en schepen is ten laste van 1955 een bedrag van 209.4 min. uitgetrokken. Voor het her stel van schade aan roerende goede ren voor bedrijf en beroep 66 min. gul den en voor landbouwherstel 30 mil lioen gulden. Drie millioen is uitgetrokken als bij drage voor de bouw van een kernre actor in ons land. Voor 1955 is wederom voorzien in de bouw van 65.000 woningen, waar van 29.500 woningwetwoningen, 25.000 premiewoningen, 7000 herbouwwonin- gen Imateriële oorlogsschade) en 1000 woningen krachtens de wet Waters- noodschade. Tenslotte wordt nog ge rekend op de bouw van 2500,, vrije" woningen. Er wordt begonnen met de bouw van een vrouwengevangenis. Kosten 2 millioen. Verbouwingen worden o.m. aangekondigd bij de rechtbank te Mid delburg en de gevangenis te Breda. Negende zitting V.N. De negende zitting van de Algeme ne Vergadering der Verenigde Naties die Dinsdagavond te New - York is geopend, werd ingezet met een con flict tussen de VS en de Sovjet-Unie. Wysjinsky diende een resolutie in, waarin toelating van communistisch China to de VN werd gevraagd. De Amerikaanse afgevaardigde Cabot Lodge, beantwoordde dit initiatief prompt met een motie, waarin werd voorgesteld, geen enkel voorstel op dit punt te behandelen. De Amerikaanse motie werd aange nomen met 43 tegen 11 stemmen. Mr. E. van Kleffens is, zoals algemeen ver wacht werd. gekozen tot voorzitter van de Algemene Vergadering. £)E driejarige Gerard Muyzert uit Wormerveer redde en kele weken geleden een twee jarig meisje van de verdrin kingsdood. De hele gemeente sprak er over en de burgemees ter vonddat de jeugdige red der gehuldigd moest worden. Hij kocht een aardig geschenk en gisterenmorgen zat hij in het gemeentehuis klaar, om kleine Gerard te ontvangen. Toen kwam er een boodschap per. De jeugdige redder kon niet komen. Hij was een kwar tiertje tevoren met zijn drie- wielertje in dezelfde sloot ge tuimeld als waaru't hij zijn vriendinnetje had gered. Een dame had hem op het droge getrokken 94e JAARGANG No. 21140 uiigave. N. V uitgevers Mij. Neeriandia Verscnijnt elke werkdag. Bureaux: Breda, Kasteelplein 11. rei. Redactie en Ad ministratie 3351 Verantwoordelijk Hoofd redacteur J J H A Bruna. Redactieraad; C J v Hootegem. Mr Dr A J. J M Mes, Mi H B L de Rechter L. J. v 't Westende, P V M Vercauteren Abannementsprijs bij vaaruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per pest t 655 per week (uitsluitend bij met-pest- bestellt U.45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct. Poslrek no. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GoEB. WOENSDAG 22 SEPTEMBER 1954 Advertentieprijs vuui ae geiieie upidge 1 U,8U per m/bi (Ingezonden Mededelingen t 0.75 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0 12 per m/m (Ingezonden Mede delingen t 0.30 pel m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tariel en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen al te geven, worden vernietigd. OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Voor God, Koningin en Vaderland w#=>stsingH 98. Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 (Van onze parlementaire correspondent) TVE GOUDEN KOETS is gisteren weer, bespannen met acht AJ zwarte volbloeds, voor de wijdopen poort van de Ridderzaal gereden. En natuurlijk scheen tussen de buien door op dat mo ment de Oranjezon om de hel rode tunieken van de Irene-bri- gade in gala, de blauwe uniformen van de marine-kapel en de witte pruiken van de koetsiers en palfreniers feestelijk te laten afsteken bij het statige zwart van vele heren in jacquet. Het „Turf in je ransel" kondigde traditioneel aan, dat de hofstoet on derweg was naar het Binnenhof. Bevelen klonken, hakken klapten. I)e eerste koetsen reden aan. Toen de opperstalmeester op zijn prachtige schimmel onder het poortje van de oude binnenplaats verscheen, wisten de uitverkorenen, die zó dicht bij de Ridderzaal waren doorgedrongen, dat de Koningin en de Prins nu spoedig hier zouden zijn. Het Wilhelmus werd ingezet geweren,ge presenteerd. DE BELANGRIJKSTE maatregelen, voor het komende begrotingsjaar, die in de Troonrede en Millioennota werden aangekondigd, kunnen in de volgende punten worden samengevat: 1) De regering zal voorsteilen in behandeling nemen tot verlaging van de loonbelasting, in komstenbelasting, vermogensbelasting en omzet belasting. Die verlaging zal op 1 Januari 1956 in gaan. 2) De Noodheffiiigen inzake motorrijtuigenbelasting en successierechten zullen niet worden verlengd. Voor wat de vennootschapsbelasting aangaat, komen zij slechts voor de helft, te vervallen. Het resterende be drag moet de verlaging der inkomstenbelasting com penseren. 3) Een herziening van de Grondwet wordt aanhangig gemaakt: het ledental der Tweede Kamer zal worden uitgebreid 4) Het woningbezit wil de regering met 65.000 woningen uitbreiden. Teneinde dit programma te kunnen verwezenlijken, zal de uitvoering van andere bouwwerken moeten worden beperkt. 5) De regering zal haar standpunt bepalen ten opzichte van het toekomstige loonbeleid en eventueel na raadpleging van de S.E.R. haar standpunt in deze bepalen. 6) Ontwerpen van wet, met betrekking tot de definitieve ouderdomsvoorziening en de kinder bijslag voor zelfstandigen zijn in voorbereiding. 7) Op korte termijn wil men komen tot de in stelling van een Gezinsraad. 8) Een wetsontwerp betreffende het Deltaplan is in voorbereiding. De regering zal ook aandacht schenken aan de daarmee verband houdende be zwaren. 9) Het laat zich aanzien, dat in dit begrotings jaar een regeling getroffen kan worden voor het kleuteronderwijs. 10) Bij de plannen tot verdere huurverhoging denkt de regering aan de mogelijkheid van een bestemmingsheffing (wellicht via een egalisa tiefonds) ten bate van de woningbouw. 11) Ruimere medewerking zal moeten worden verleend aan de internationale programma's voor technische en wetenschappelijke hulp aan onontwikkelde gebieden en aan de financiering van sociale en economische programma's op dit gebied. 12) De lopende dienst van de begroting is, met een nadelig saldo van 8 millioen, nagenoeg in evenwicht. De gehele dienst geeft een totaal aan uitgaven van 6.583.000.000 en een totaal aan middelen van 6.015.000.000. 't Nadelige saldo bedraagt dus 568.000.000 tem

de Stem | 1954 | | pagina 1