Gaston Hoeree, de fantastische krachtpatser van Huybergen De OOGST was zeker niet SLECHT Brigade-generaal K. F. PUFFIUS verJaat de K. M. A. Ik sla U in een klap naar de andere wereld Op 5 October vaandeloverdracht „Hoge ernst en zeer grote eenvoud bij de hedendaagse jeugd' Acht tot negen dakpannen sneuvelen als hij één simpele tik uitdeelt! N.C.B. - deskundigen stellen vast: CONTACT MET LEGER BLIJFT Wapensmokkel DERDE BLAD ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 En toch.... een tengere man Onbeschadigde handen Veeteelt had zelfs voordeel van de regen VLASOPBRENGST BENEDEN NORMALE I: --PEIL- "•5 Ofo Aupvtg Aeeftr eCe Ze^/te&C van, cetsgeeefcf (Van onze redacteur). TTUYBERGEN is een dorp van landelijke schoonheid. De hui- zen staan er verscholen tussen de hel groene bomen. Het kerkje leunt tegen het grote juvenaat van de broeders. De mo len bezit slechts twee wieken en over de landwegen dokkeren boerenkarren. Slechts een enkele keer wordt de landelijke rust verbroken door de komst van een bus. De lijndienst is zeker niet rendabel, want er komen noch vertrekken personen met het voer tuig. De chauffeur is meestal de enige reiziger. Kinderen spelen op straat of trekken naar de bossen, de rijkdom van dit dorp, de luister van de gemeente- Vlak bij een driesprong huist in een kleine en haast onaanzienlijke nood woning een zekere Gaston Casimir Hoeree. Zyn naam zegt reeds, dat hy niet geboortig is uit deze streek, want dan zou hij van Wezel of van Agtmaal, Hoeks of Goris heten. „Als ik U even met mijn knuisten aanraak valt TJ meteen voor dood neer", zegt Gaston, vriendelijk lachend. Hü levert dit bewijs liever niet, want hij houdt van mensen. Even later echter slaat hij in één klap negen dak pannen in splinters, buigt hij in één handomdraai 'n dikke spijker krom en bonkt hij met zijn sterke handen tegen een boom, zodat de wTortels naar bo ven komen. Het is puur ongelofelijk, maar toch „Ik kan U op drie verschillende ma nieren door middel van één enkele handbeweging in Uw graf brengen", verkondigt de sterke man. „Ik kan U een opdoffer verkopen in Uw nek en dan bent U onmiddellijk de sigaar. Dat is één. Ik kan even op Uw hersens timmeren en dan zijgt U per sé neer. Dat is twee. Ik kan U daarnaast een oplawaai verkopen in de buurt van Uw maag en dan bent U niet direct dood, maar dan zijn er binnen in Uw lichaam toch wel zoveel dingen ver brijzeld en vermorzeld, dat U zonder pardon over enkele maanden het tij delijke met het eeuwige verwisselt". Gaston zet zijn woorden gelukkig niet om in daden op de aanwezige per sonen. Voordat hij zijn huzarenstukjes uithaalt is hij genegen eerst zijn le vensverhaal te vertellen. Hij doet dat op een prettige en onderhoudende wijze. LEVENSSCHETS kend, zo'n hoge graad te bereiken. 1 Hoeree is daarvoor een veel te vrien-1 delijk en gastvrij man. ACHT IN ééN „Ik nodig U uit eens een kijkje te komen nemen en dan zal ik U tonen, waartoe ik in staat ben", deelt Gaston mee. Uit een lade neemt hij een klein, wit lapke, dat hij rond zijn rechter hand wind. Via een schuurtje stapt hij het huis uit en verdwijnt hij in een bos, waar louter dennenbomen staan. „Hier train ik elke morgen een half uurtje", zegt de merkwaardige kerel. Hij wijst met zijn vinger naar een kale plek op de boom. „Ik oefen me met mijn knuisten op deze boom- „Ik werd veertig jaar geleden in de stad Utrecht geboren", verklaart de krachtpatser. „Ik bracht er een groot deel van mijn jeugd door en verhuisde naar Deventer, waar ik aan het twee de hoofdstuk van mijn leven begon. Ik vestigde mij - Is huisschilder. Het beroep kon me maar gedeeltelijk be koren en ik trok derhalve uit Lalorig- heid de wereld in. Ik tikte een baantje op de kop als matroos en ik kwam op deze wijze in vele landen en evenveel streken. Ik stak hier en daar mijn licht eens op en geraakte in de oorlog in Huybergen. In de lastige dagen van de bevrijding kwam ik in contact met een weduwe. Bij haar vond ik een on derdak en het beviel me zo goed, dat ik er als kostganger ben gebleven. Vaak was ik erg onrustig en af en toe lag ik te denken in mijn bed aan al lerlei boze mensen, die wel eens op me af zouden kunnen komen. Ik begreep uit mijn gedachten, dat ik eigenlijk volkomen onbeschermd door het leven ging. Ik moest daar ooit een oplossing voor zien te vinden. Op een goeie avond las ik in 'n klein en onogelijk boekje, dat in Japan een sport werd bedreven, die de beoefenaar in staat stelde met één klap iemand naar een andere wereld te verwijzen. Ik rede neerde, dat ik ma die sport meester moest maken en zo gebeurde het, dat ik ongeveer drie jaar geleden aan een training begon, die ik tot op de dag van vandaag heb voortgezet en die ik thans met plezier telkens weer aan pak. Ik las, dat als iemand in staat was met één stomp zeven dakpannen stuk te slaan, hij dan voldoende kracht bezat om met eenzelfde stomp iemand van het leven te beroven. Welnu, sinds vele maanden ben ik zover. Ik sla geen zeven, maar tegenwoordig zelfs tien dakpannen in een fractie van 'een seconde tot groezelementen. Gaston vertelt dit allemaal rustig, zittend in de stoel bij de keukenkachel. Zijn uitspraken zijn nogal kras, want van een krachtpatser mag w orden ver ondersteld, dat hij uiterlijk over een zeer sterke body beschikt, zoals bij voorbeeld een zekere Makovec in het Circus van Bever. Hoeree is echter eerder een tengere man. Hij is niet groter dan 1.75 meter en weegt nau welijks zeventig kilo. Zijn uiterlijk verraadt dus niet, dat hij staaltjes kan presenteren, die be wondering en verwondering wekken. Het is feitelijk ook onaannemelijk, dat deze man zich traint (en afbeult) om in een bepaalde sporttak, die in Ne derland voor de rest niet wordt ge- Elke dag staat de merkwaardige Gaston een kwartier, maar niet zel den een half uur tegen een dikke boom aan te stompen. Na een week of vijf heeft hij er een behoorlijke deuk in gekregen. Dan sterft de boom en in de tiende week slaat Hoeree hem finaal doormidden stam. U ziet wel, dat die (de stam!) al aardig heeft geleden. Het zal nu niet zo heel lang meer duren of de stam zorgt er voor, dat het boompje sterft, Het hout wordt dan minder sterk en ik slaag er dan zeer gemakkelijk in „het wrak" helemaal stuk te slaan. Gaston wandelt een paar passen ver der en geeft de plaats aan, waar hij weer andere oefeningen houdt. „Ik be gin mijn training 'dus op de boom, maar ik maak ook elke dag nog ge bruik van de grond, die inmiddels kei hard is geworden. Wanneer U dit stukje bekijkt bemerkt U wel, dat daar geen grassprietje meer zal groeien Ik heb alles finaal weggeslagen." De,dorpeling vertelt waarachtig geen fabeltjès," want ter demonstratie neemt hij nu een spijker in zijn hand van ve le millimeters dikte. „Het is mijn lichtste toer", verklaart de man en hij Advertentie). S Na het lezen van dit min of meer fabelachtige verhaal komt natuurlijk bij iedereen de vraag J op hoe het is gesteld met de i handen van de heer Hoeree en l in het bijzonder met zijn vuis- ten. Gezegd di te worden, dat Gaston „links" harder kan slaan dan „rechts". Zijn knok els hebben door zijn merkwaardi- ge bedrijvigheid maar zeer wei- nig geleden. Alleen zijn deze van de middelvingers wat gro- ter geworden dan normaal. Geen velletje van zijn handen is echter beschadigd. „Je kunt slaan, of je kunt het niet" meent Gaston. buigt zonder een spier van zijn gezicht te vertrekken de spijker als een luci ferhoutje dubbel. „Ik kan er ook nog een kurketrekker van maken", zegt ie: „maar ik wil nu het bewijs gaan leve ren met de dakpannen." Aan het dakpannentafereel gaat een kleine voorgeschiedenis af. Er komen namelijk veel mensen bij Gaston en hij kan zo maar niet zonder meer telkens acht of negen dakpannen stuk slaan, die hem natuurlijk geld kosten. Van daar dat dit experiment eerst even ge regeld wordt. Het diiurt niet lang of Hoeree komt met de pannen aanzetten. Hij tast ze voorzichtig'op elkaar en „Ik doe dit karweitje altijd met de blote hand", verduide lijkt hij- Derhalve verdwijnt 't witte doekje om zijn hand. De sterke legt aan, betast nog even de pannen, kijkt of ze precies liggen, haalt daarop zijn arm uit en laat vervolgens zijn hand op de pannen neerploffen, zodanig, dat de stukken ervan in 't rond vliegen." „Alsjeblief", commentarieert de ty pische kerel zelf. AAMBEFI.I) Hij vraagt of hij nu voldoende heeft laten zien en nadat een bevestigende knik aan hem is gegeven, keert Gaston naar zijn houten woning terug. Dit geschiedt echter niet voordat hij een achter zijn woning staand schuurtje een dreun heeft gegeven. Deze komt zo hard aan, dat de planken zijn ge scheurd In de keuken terug voegt Hoeree nog enkele kleine bijzonderheden aan de gebeurtenissen toe. Hij zegt: „Het is al gebeurd, dat het aambeeld van Suus-de-smid verzet moest worden. Ja, die Suus is een sterke vent en zijn zoons zijn ook niet voor de poes. Ze moesten met vieren komen aanrukken om het aambeeld verplaatst te krij gen. Ik hoorde dat, stapte er heen en pakte het aambeeld bij wijze van spre ken met één hand op. Terecht haalt Hoeree deze historie aan. Hij is geen opschepper en daar van mag nog een ander voorbeeld ge tuigen. De schoolkinderen hebben natuur lijk lol met de sterke. Op een dag, het is nog niet lang geleden, kochten zij bij de smid vijfentwintig grote spij kers. Zij togen er mee naar Gaston. Deze was goed geluimd en.... draaide in minder dan een half uur al die spijkers rond zijn pols. „Tja, ik kan U ineens dood slaan!", laat hij tot besluit van het prettige bezoek nog eens uitdrukkelijk weten. Hoeree lacht opnieuw! A ANSLUITEND op dat wat één onzer redacteuren enkele dagen terug over de situatie in de landbouw heeft gezegd, met betrekking tot de abnormale weersgesteldheid dit jaar, is ook de verklaring interessant van enkele deskundigen van de N.C.B. in Tilburg. In het werkgebied van de N.C.B., omvattend Noordbrabant, Zeeuwsch-VIaanderen, Land van Maas en Waal en het Rijk van Nijme gen, kwam men tot de volgende voorlopige conclusies: Na de aanvankelijke droogteperiode heeft het gras (ongeveer 60 procent van onze cultuurgronden is grasland) zich zeer goed ontwikkeld. Zo zelfs, dat de jaarlijkse terugslag in de perio- Auplng matrassen hebben een on- overtroffen binnenverlng, zijn sterk en bekleed met fraaie, duurzame damasten. En de hoofdzaak van alles: zi) zijn warm en U slaapt er heerlijk op. goede zaken verkrijgbaar vanaf f. 92.50 N V. FABRIEK AUPING DEVENTER de JuliAugustus daardoor vrijwel onopgemerkt is gebleven. Er is zelfs belangrijk meer gras dan normaal. De hooioogsten hebben ongetwijfeld geleden en zullen het gemiddelde oogstresultaat niet bereiken. Dit tenge volge van de regenperiode. De kwali teit zal minder zijn dan gewoonlijk. In vele streken hebben de hooiruiter, e.d. hun nut bewezen. Een gevolg van de goede grasgroei is ook geweest, dat de teruggang in de melkproductie minder opvallend is ge weest dan gedurende andere jaren. De goede stand van het gras is mede van invloed op het geringe afstoten van vee ten behoeve van de consump tie, al was de neiging daartoe bij de boeren, na het tbc-vrij maken van de veestapel, aanzienlijk verminderd. Bovendien laat de stoppelgewaspro- ductie (stoppelknollen) zich gunstig aanzien. De verminderde hooioogst zal niet van overwegend belang zijn. t.o.v. de wintervoeding van het vee. GRANEN: BEVREDIGEND Ook voor de gemengde en zuivere akkerbouwbedrijven liggen de perspec tieven niet ongunstig, al mag niet wor den voorbijgezien, dat plaatselijk door verschillen in de weergesteldheden, uitzonderingen kunnen voorkomen. De regenperiode is ongetwijfeld ook op de graanoogst van invloed geweest. Deze leidde o.m. tot een te lage droog- capaciteit van het graan, waardoor het moeilijker verhandeloaar en moeilij ker te dorsen werd. De rogge-oogst is goed tot zeer goed te noemen. De haver vooral in die streken waar doorgaans watergebrek heerst zeer bevredigend. De tarwe- opbrengst is eveneens bevredigend, evenals die van de weinig verbouwde zomergerst. De wintergerstoogst is wat teleurstellend geweest. De stand van het maisgewas maakt nog geen con clusie mogelijk, al is men geneigd te wijzen op de remmende invloed van de regen bij de vruchtzetting. De vlasoogst zal waarschijnlijk als geheel beneden het normale peil lig gen en de zaadopbrengst zal onder meer voor export een terugslag onder vinden. Het koolzaad daarentegen geeft een gunstig beeld. De aardappeloogst in de zandstreken is goed, al kwam er hier en daar „rot" voor. De pootaardappelproductie is tegengevallen omdat in de begin periode de groei ernstig werd belem merd en vroeg moet woraen gerooid. De export zal hiervan stellig enige in vloed ondervinden. SUIKERBIETEN verre belangrijk geleden onder de on gunstige weersomstandigheden. Niet mag worden vergeten, dat de uitvoer mede van invloed is op de hoge prij zen van het ogenblik. De fruitoogst zal vrijwel hetzelfde beeld geven als het vorige jaar. Posi tieve tegenvallers waren de oogsten van kersen en van aardbeien. Samenvattend moet worden gecon stateerd, aldus deskundigen van de NCB dat de weersomstandigheden althans voor wat betreft het werkge bied van de NCB stellig niet tot een verontrustende situatie in de land bouw hebben geleid. Ongetwijfeld heeft het oogsten meer moeite en meer geld gekost, maar speciaal het Bra bantse kleinbedrijf heeft zich tijdens de schaarse zonuren uitstekend ge weerd. Men verwacht niet, dat plaatselijke teleurstellende uitkomsten, van ernsti ge invloed zullen zijn op het totale Ne derlandse oogstbeeld. (Advertentie). De suiker- en voederbieten-oogst ligt nog in de beslotenheid van de toe komst. Tot dusverre heeft men weinig last gehad van gelingsziekte, maar an derzijds moet er op worden gewezen, dat de komende weken van groot be lang kunnen zijn. Het aantal zonuren in September en October zal van zeer grote invloed op het suikergehalte van de suikerbiet zijn, zodat men hier dient af te wachten. De groentenproductie heeft tot dus- jDRIGADE-GENERAAL K. F. PUFFIUS, gou verneur van de Koninklijke Militaire Aca demie te Breda, verlaat op 1 October a.s. met pensioen de militaire dienst. Op 5 October zal des middags te 3 uur tijdens een parade het vaandel van het cadettenkorps overgedragen worden aan de nieuw-benoemde gouverneur, de Luitenant-Kolonel der Cavalerie W. Kloppen burg- Dit staat er allemaal erg zakeljjk. Maar ach ter al die zakelijkheid zit veel meer. Er wordt weer een episode in het leven van de roemruch te K.M.A. afgesloten. Een schitterende officiers carrière is nu afgerond en voltooid. Velen ver liezen een geliefde chef en medewerker. Uit het Bredase leven verdwijnt een bekende figuur. Staf en tenslotte dan Gouverneur bij de heropgerichte K.M.A. „U was toen nooit in een onderwijsfunctie geweest?" „Neen, maar dat heeft ook zijn voordelen. Men moest een geheel nieuwe koers inslaan en ik kwam nu geheel fris voor de problemen te staan. Het is zo gevaarlijk, als men telkens wil zeggen: In mijn tijd, toen ik nog leraar was.. De jeugd heeft ook een heel andere instelling, heeft daarop recht". DE JEUGD Daarom wilden we dit afscheid niet met koud-za- kelijke berichten afdoen. We hebben de scheidende Gouverneur nog eens opgezocht in zijn home, voor een praatje, een gemoedelijk en warm-menselijk praatje. En zo gaat dat dan: eerst een terugblik op het verle den. Geboren in 1896 te Amersfoort als zoon van een officier, in 1914, juist toen de eerste wereldoorlog was uitgebroken, op de cadettenschool te Alkmaar, in 1919 officier bij het eerste R.I. te Assen, in 1922 bij de Mi litaire Verkenningen in 1927 bij het Regiment Grena diers, in 1937 naar de Hogere Krijgsschool, van 1942- 1945 in krijgsgevangenschap, in 1945 bij de Staf in Apeldoorn, dan een speciale officierscursus in Enge land, vervolgens luitenant-kolonel bij de Generale -Eu wat is zo uw oordeel over de hedendaagse jeugd?" „Sinds 1948 heb ik jeugd van alle afkomst en ver schillende geestesrichting hier gehad en ik heb opge merkt een hoge ernst en ccn zeer grote eenvoud in de goede zin van het woord. Men zoekt de waarde in de persoonlijkheid en niet in de afkomst of geld. Dat is de grote winst. Er is geen sprake van kastegeest. Het is ook steeds mijn streven geweest de cadetten zo veel mo gelijk met anderen in aanraking te brengen. Men kar nu trouwens ook beter schiften en na enige tyd tot een voor het officiersberoep minder geschikte leerling zeg gen: Word advokaat, word dokter, maar geen officier". „Is in de opieidingsmethode ook veel veranderd**" „Het is nu volkomen anders. In mijn tijd onbrak heel veel aan de practijk Cadetten komen nu dagen lang te velde, moeten daar alles zelf doen, koken incluis De jongens zijn veel handiger. Het is ons als cadet nog ge beurd. dat we ergens in Drenthe bij hoge uitzondering dan eens in een tent zouden slapen. En we besloten sa men thee te zetten. We begonnen met het kopen van een pond thee. We wisten ook nog. dat er water aan de kook moest worden gebracht. Maar toen stortten we daar het hele pond thee in!" „Er is toch nog altijd gebrek aan toevloed naar de K.M.A. „Ja helaas. We zouden er voor alle wapens bij elkaar gemiddeld 200 per jaar moeten hebben. We mogen ech ter constateren, dat de jeugddagen reeds goed gewerkt -ebben. Vooral de moderne inrichting en outillage, de laboratoria en werkplaatsen trekken de aandacht en maken indruk op de jeugd". HET LEGER POPULAIR „Nu valt er toch, zoals 1918, toch niet te klagen over impopulariteit van het leger". helmzinnigs. iets griezeligs aan het Academie-complex. De burger kwam er slechts zelden en dan nog slechts schuchter. De feesten hebben vooral gelegenheid ge schonken goed kennis te maken met de K.M.A. Ze is nu niet langer een Instituut in Breda, maar van Breda". HET BEGIN „Het viel zeker niet mee in 1948 weer opnieuw te beginnen?" „Nee. dat viel niet mee. We hadden helemaal niets, zelfs geen tafel en geen stoel. In November 1947 zijn we echter al begonnen met de voorbereiding, met het aan zoeken van leraren en het vaststellen van een leerpro- gram, We hadden aanvankelijk slechts tot-onze beschik king een stukje van het lesgebouw en het Huis van Brecht. We ondervonden echter alle medewerking van de regering en ook van burgemeester Prinsen". „En u heeft de ambitie van Breda, om de K.M.A. te behouden, ook ten volle begrepen?" „Ja, de ovemlaatsing naar elders zou wel een grote slag geweest zijn. Traditie is in dit opzicht een niet vol doende te waarderen goed. Toen de oud-reunisten hier kwamen, betraden ze een terrein vol herinneringen. Er gens anders zou dat het geval niet geweest zijn". „Het zal u niet licht vallen Breda te verlaten?" „Och. het gemoed schiet wei eens vol, als ik aan dit afscheid denk. We hebben hier iets kunnen maken wat weinigen gegeven is. We laten hier iets moois achter. Persoonlijk heh ik in Breda niets dan goeds ondervon den. Het is echter ook goed, dat er na zes jaren gouver neurschap een aflossing komt. ditmaal door een gouver neur, zo jong als er nog nooit een geweest is. Het is ccn goede, welvarende tijd geweest voor de Academie, zonder schokken of zware persoonlijke verliezen". DE TOEKOMST „Och, in 1918 was dat min of meer begrijpelijk. Ons leger had toen slechts een afwachtende taak gehad. Toen gingen kortzichtigen vragen: Wat hebben we er aan? Thans is dat zo geheel anders. De geallieerden in uniform werden met gejuich binnengehaald. Hun popu lariteit ging over op ons leger, ook op de cadetten. We hebben het in Juni gemerkt, bij de grote corpsoefenin gen in de Achterhoek. Boeren en landgoedeigenaars ver leenden alle medewerking, nadat we van tevoren alles hadden besproken. En toch stond het koren nog te vel de. Er is bij de hele oefening trouwens slechts één ruif gebroken. Maar heel de bevolking kwam kijken ondanks vele regen. Na afloop kregen we een album met herin neringsfoto's. Het Nederlandse volk is wel degelijk op de hand van het leger". „En wat zegt u van Breda?" „Het medeleven van Breda is enorm. Er kan hij wijze van spreken hier op de K.M.A. geen mus van het dak vallen, of er is belangstelling. Vroeger was er iets ge- ,.En wat zijn uw toekomstplannen?" „We gaan buiten wonen, in Eist. Mijn vrouw en ik zijn beiden Gelders van afkomst. Mijn vrouw is in Eist geboren en getogen en heeft daar ook de moeilijke tijd van de bevrijding meegemaakt. En dan ga ik niet rus ten. Ik blijf secretaris van de sectie Strijdkrachten der Nederlands Hervormde Kerk. Zo blijf ik in contact en aanraking met het leger. Deze sectie is door de Synode indertijd opgericht, omdat de Hervormde Kerk, de mi litairen te veel had losgelaten, in tegenstelling met ka tholieken en gereformeerden. Het werk heeft zich nu zo uitgebreid, dat men best een secretaris met een vol ledige dagtaak kan gebruiken. En het is goed, te blijven werken. Ik voel er nog niets voor het leven van een oud-gepensionneerde te gaan leven". En dit woord tekent Brigade-generaal Puffius, fris en werklustig gebleven na een leven vol toewijding aan prachtige taken. We willen hem nog vele jaren van nut tige arbeidzaamheid toewensen 1 jfnQt <«,)- Iedere week opnieuw ont vangen de leden van onze postorderclub minstens vier aanbiedingen, persoonlijk per post aan hen gezonden en deze boodschaptas kunt U beschouwen als maatstaf van deze aantrekkelijke aan biedingen. Een plastic boodschappentas (de fabrikanten weten heus wel hoe ze tegenwoordig van plastic een tas moeten maken die even sterk is als een van linnen), gemaakt van zwaar kristal-plastic met ge zellige plooien, vaste bodem en solide treksluiting. Zo'n kristal-plastic tas, waar van wij er duizenden ver kochten voor 7.98 en die er uitziet als een van echt leer, kunt U nu kopen voor nog geen vier gulden. Bestelt (en wordt daardoor lid van onze postorderclub) deze tas, die U geleverd wordt in bordeaux, zwart, groen en beige voor WINKELCENTRUM BINNENWEG TEL. K 1800- 117680 R'DAM IEDERE MAANDAGMORGEN GEOPEND In Columbia is een poging ontdekt, om illegaal 800 revolvers van Spaanse makelij in te voeren. De revolvers be vonden zich aan boord van een vlieg tuig van een internationale partij, ko mende uit Panama. De autoriteiten bewaren het stilzwijgen.

de Stem | 1954 | | pagina 5