Spoedig voorbereidende conferentie over West Duitslands inschakeling Advies tot vergunning voor loonsverhoging Bevrijding uit de lucht plechtig herdacht Vliegende schotel boven BREDA Frankrijk onder druk gezet Atoomproef in Sovjet-Unie H. VADER Auto rijdt op colonne in Motie van wantrouwen over Schroeders beleid verworpen PAGPLA8) VOO* ZEELAND Duurdere thee Vijf ex-EVG-landen geheel achter Eden Zeegevecht bij Tatsjen wederom onwel Arrestaties in West-Berlijn Herdenking van Benelux Sukarnos dubbel-huwelijk tot agitatie aan DE VERDWENEN HALVE TON Wij waren sceptischmaar nu Gilze-Rijen: niets gezien Opmerkelijk relaas Koningin volgend jaar naar de West Verruiming belastingaftrek voor liefdadige en culturele giften cle Pas op voor prijzen Veel bewolking IERS ONDERZOEK NAAR DE „TRITON"RAMP Verklaring geëist DOUANE: HEBT U IETS AAN TE GEVEN JOHN HEEFT EEN GOEDE BAAN STRAATGEVECHTEN IN SAIGON JOSJIDA BEDREIGD MET DE CEL TWEETALIG ONDERWIJS NIET ALLEEN IN FRIESLAND 94e JAARGANG No. 21137 UH£e»vfc. in v uitgever* iViJj iVt ci .«ujuia Verschuil el«e wei kaag Bureaux. Breda Kasteeipiein 11 lei Kedaetie en Ad ministraiie 1 Verantwuoi aeiyk Houtd redacteui J J H A Bruna Redactieraad C. J v tiuutegem Mi Ui A J J M Mes, Mi B B L de Rechtei L J v 't Westende F V M Veicauteien ADonnerrientsprys Dl vooruitbetaling i a 85 pei Kwart aai per pos* t Ö55 per week (uitsluitend Dy niet-post besteil t ü.45 Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct. Bostrek no 273841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden. GOES, Voor God, Koningin en Vaderland ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 Advertentieprijs vuui oe geneie opiage t U.aU pei m/m (ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m) Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie t 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Westsingel 98, Telefoon 223b Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen. HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 QQSTBURG, Nieuwstraat 41, TeL ncx36) Met ingang van vandaag worden de theeprijzen met 4 tot 6 cent per pakje van een ons verhoogd. Dit is een ge volg van de voortdurende stijging op de wereldmarkten. In verhouding tot deze stijging is de verhoging der de tailprijzen zeer matig te noemen, al dus de mening van vakkringen. EEN 27-JARIGE jeugdleidster uit Ble- riek (L.) is bij een bergtocht in Zwit serland in een ravijn gevallen en om gekomen. IN HET GEBIED van Orleansville deden zich gisteren weer aardschok ken voor. Verbindingen werden ver broken, maar er vielen geen slacht offers,. OP GROND van een handelsverdrag tussen Nederland en Oost-Duitsland verdwijnt er binnenkort een grote partij groenten, fruit en conserven uit ons land achter het IJzeren Gordijn, dat er vlot voor opengaat. DE BANK voor Nederlandse Gemeen ten wil overgaan tot uitgifte van f 10 miilioen 3 1/4 procent 40-jarige obli gaties. IN NIJMEGEN worden deze week be sprekingen gevoerd om in de Keizer- Karelstad een helihaven in te rich ten. IN DE LIBANON heeft men weer een kabinet. Het bestaat uit tien onafhan kelijke ministers. Alhoewel er licht gloort aan de Europese horizon na de besprekin gen van Dulles en Eden met Euro pese leiders, staan de gezichten van de beide staatslieden weinig opge ruimd. Er blijven nog veel proble men over, vooral omtrent het zor genkind Frankrijk. We zien Eden en Dulles hier op het vliegveld van Londen. (T elefoto) Op het grondgebied van de Sovjet-Unie is korte tijd gele den een atoom- of waterstof bom tot ontploffing gebracht, zo meldt „Tass". De proef had waardevolle resultaten afgeworpen. Dit is de zesde proefne ming sinds de oorlog, waaraan be kendheid wordt gegeven. Blijkens een telling heeft moeder aarde tot op de dag van vandaag 50 atoomontploffin gen aanschouwd waarvan 41 van de V. S. en drie van Engeland. TVADAT zij beiden „bliksembezoeken" aan het Europese vaste land hadden gebracht hebben Eden en Dulles elkaar gisteren in Londen de hand gedrukt. Hiermee symboliseerden zij meer dan alleen de goede betrekkingen tussen de twee staatslieden persoonlijk. De handdruk bewees tevens, dat Engeland en de V.S. een gezamenlijke politiek 'zullen volgen ten opzichte van de defensie-crisis in Europa. Dulles heeft in Bonn een grote mate van overeenstemming bereikt; Eden bereikte een principe-accoord met Mendès France. Het belangrijkste resultaat van de Brits- Amerikaanse interventie is echter, dat besloten is tot een posi tieve houding jegens Frankrijk- Dit land zal nu ernst moeten maken met de Europese samenwerking. Dulles en Adenauer werden het erover eens, dat de Westduitse souvereiniteit zo spoedig mogelijk moet worden hersteld en dat het land moet worden herbewapend. Beide punten moeten zo spoedig mogelijk met de andere belanghebbenden worden geregeld. Zij besloten tot een spoedige voorbereidende conferentie, waar de militaire en politieke inschakeling van Duitsland zal worden besproken. Er zal een „kleine conferentie" bin nen het kader van de negen mogend- hedenbesprekingen, deze maand in Londen worden belegd. Waarschijnlijk zullen de V. S., Engeland en Frankrijk dan besluiten een verklaring uit te ge ven, waarbij de bezettingsstatus van West-Duitsland wordt opgeheven. Het is niet zeker, dat de drie landen dit gelijktijdig zullen doen. Edens plan is onvoorwaardelijk ge accepteerd door vijf van de zes ex- E.V.G. landen. Frankrijk stemt er slechts mee in, als het gewijzigde Pact van Brussel herleving van het Duitse nationalisme kan voorkomen. Ook Dulles achtte het in dit verband be langrijk, dat Engeland tot directe medewerking bereid is. De Britse en Franse standpunten lo pen nog wel uiteen. Eden wil, dat het toezicht op Duitsland wordt uitgeoe fend door de NAVO-opperbevelheb- ber, en door de NAVO-raad in Parijs. BEDENKINGEN. Mendès France wil, dat de landen- ondertekenaren van het Pact van Brussel dit toezicht uitoefenen. Ook wil hij dat .de oorspronkelijke „Brus selse groep" binnen NAVO-verband ZUID-KOREA protesteert officieel te- j HET bestuur van tle Stichting gen het terugtrekken van Amerikaan se troepen. Het is gewoon een uitno diging aan de vijand, zegt men. HET AANTAL paratyphus-patiënten in Katwijk a.d. Rijn is gestegen tot 153. De meeste patiënten zijn geïso leerd in ziekenhuizen. FRANSE EN DUITSE geleerden zullen in de Sahara raketten af schieten, die tot 120 km. hoogte kunnen komen. Het betreft stra- tosf eer-onderzoek. ONDANKS Westduitse protesten gaan de Amerikanen door met het onder mijnen van bruggen in hun zone. Dat is voor geval van nood ONDER VERDACHTE omstandighe den is in IJmuiden een heer door gasverstikking omgekomen. De politie stelt een onderzoek in. EEN 17-JARIGE bouwvakarbeider uit Renkum vond een vreemd ijzeren voorwerp. Hij onderzocht het geval, dat prompt ontplofte en de arbeider doodde. IN 1953 zijn er 38.049 Nederlanders ge- emigreerd, waarvan ruim 20.000 naar Canada. Het totaal was tienduizend minder dan dat van 1952. WALTER FUNK, één van de 7 Nazi groten in Spandau, heeft in een Brits militair hospitaal een ernstige opera tie ondergaan. DE SOVJETS hebben zich beleefd ge- excuseerd voor een onopzettelijke schending van de Finse grens door Russische vliegtuigen op 10 Septem ber. DOOR EEN pakhuisbrand in Parijs, dreigde een naastgelegen ziekenhuis in vlammen op te gaan. Met 200 zie kenauto's werden de patiënten wegge voerd. doch gelukkig werd later het gevaar bezworen. t f f i tot met Weersverwachting, geldig vanavond: Half tot zwaar bewolkt voornamelijk in de Zuidelijke helft van het land enige regen. Overwegend matige wind tussen J West en Zuid. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Vandaag: Zon onder 18.50 uur. Morgen: Zon op 6.20 uur. Zon on- J der 18.48 uur. IM.andag: Zon op 6.21 uur. i f van de Arbeid heeft giste ren de regering voorgesteld, een vergunning uit te vaardigen om na bedrijfstaksgewijze overleg de* rechtensgeldende lonen te verhogen met maximaal zes procent. Het bestuur zal nog nader een ad vies uitbrengen over de consequenties van deze loonsverhoging voor de so ciale verzekering. De Stichting is van oordeel, dat bij loonsverhogingen op grond van deze vergunning ernaar zal moeten worden gestreefd het euvel van de niet-toe- laatbare ionen te beteugelen. Zij merkt op, dat de voorgenomen loonmaatregel beoogt de werknemers te doen delen in de toegenomen wel vaart van ons land. Toeneming van de welvaart is in het algemeen slechts te verkrijgen door een stijging van de productiviteit en het bestuur is dan ook van oordeel dat een voortgezet, gezamenlijk krachtig streven van werkgevers en werknemers naar een zo efficiënt mogelijke productie de weg is, waarlangs de huidige welvaart in de toekomst ook bij een gestegen loonniveau en een groeiende bevol king kan worden gehandhaafd en vergroot. Het bestuur vestigt er met nadruk de aandacht op, dat een stijging van de prijzen als gevolg van een verho ging der lonen enerzijds aan het be oogde doel: het doen delen in de toe genomen welvaart, afbreuk doet en anderzijds voor hen, die niet meer in het arbeidsproces zijn ingeschakeld 'n daling van het reële inkomen teweeg zou brengen. Het bestuur meent dan ook de bo venstaande overweging met betrek king tot de verdere verhoging van de productiviteit en de gevolgen van een doorberekening van een loonsverho ging in de prijzen nogmaals onder de aandacht van werkgevers en werkne mers te mogen brengen. Een bericht in sommige bladen, dat de loonsver hoging Maandag al zou ingaan, is per tinent onjuist. Oorlogsschepen van de beide par tijen in China, hebben ter hoogte van het eiland Tatsjen veertig minuten lang op elkaar geschoten. De commu nistische schepen escorteerden een vrachtvaarder, toen de nationalisten 't vuur openden. De vrachtboot ont kwam tijdens het gevecht. Over scha de aan de oorlogsschepen is niets be kend. Op Formosa verluidt, dat de com munisten hun strategie hebben gewij zigd en nu van plan zyn een landing op Tatsjen te ondernemen. Troepen concentraties zouden daarop wfózen. Bekend werd, dat het „Volksbevrij dingsleger" in de gebieden tegenover Formosa is opgeroepen om zich voor de stryd gereed te maken. „Formosa moet bevrijd worden" is de leuze. Rechter Teeven, lid van het Ierse hooggerechtshof, heeft opdracht ge kregen het onderzoek te leiden naar de oorzaken van de ramp met de „Triton" op Sha on. Donderdag heeft men uit het wrak enkele tonnen kostbare vrachtgoede ren en zakken met luchtpost geborgen Onder de lading bevonden zich hon derden gouden horloges (een halve ton aan gewicht), waarvan er geen en kele beschadigd schijnt te zijn, dank zij de waterdichte verpakking. Tussen de aangetekende luchtpost zijn verscheidene diamanten gevon den. De waarde ervan is nog niet be kend. een aparte militaire organisatie in het leven roept. West-Duitsland zou niet meer dan 12 divisies mogen hebben. Engeland moest zoveel strijdkrachten in Europa houden, dat die tesamen met de Fran se in evenwicht zouden zijn met de Duitse weermacht. Rond 15 October zal de NAVO-raad in Parijs de E.V.G.-crisis bestuderen. Maandag zal Mendès France over de zelfde kwestie het zijne zeggen in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa. Over het gesprek Eden-Adenauer werd nog gemeld, dat Adenauer heeft aangedrongen op een langzamer tem po in het streven om de Europese een heid tegelijkertijd op militair en poli tiek gebied te verwezenlijken. Hy stond er verder op dat West-Duitsland onvoorwaardelijk tot de NAVO zal wórden toegelaten, en dat niet a f h a n k e 1 ij k zal wor- gesteld van een Wrestduitse onderte kening van een uitgebreid Pact van Brussel. Naar uit Castel Gandolfo wordt ge meld, heeft de H. Vader dezer dagen opnieuw last gekregen van de ziekte, waaraan Hij reeds eerder geleden heeft en waarbij hevige hikaanvallen optreden. Hij zou opnieuw zulk een hikaanval hebben gehad. Gisteren is de gebruikelijke wekelijkse audiëntie niet" doorgegaan. De 78-jarige Paus blijft, naar bericht wordt. nog steeds te veel van Zijn krachten vergen, waarvan het nieuwe onwelzijn van de Paus, waarvan Hij inmiddels weer enigszins hersteld is, het gevolg zou zijn. De secretaresse van dr. Guenther Klei. voormalig minister in West- Berlyn voor federale aangelegenheden is aangehouden, verdacht van ver duistering van documenten en activi teit ten behoeve van een spionnage- dienst. Belangrijke geheime documen ten, die verdwenen waren, zyn terug gevonden. Ter gelegenheid van de tienjarige herdenking van de ondertekening van de Belgisch-Nederlands-Luxemburgse douane-overeenkomst, is gistermiddag in de Ridderzaal te 's-Gravenhage een plechtige bijeenkomst gehouden, die werd ingeleid door de minister-presi dent, dr. W. Drees. Hij noemde de gebeurtenis, die zich in een recent verleden heeft afge speeld. er een, die ongetwijfeld van grote historische betekenis zal blijken. De ondertekenaars hebben een voor uitziende blik getoond. In de moeilij ke oorlogsjaren hadden zij het oog reeds gericht op de na-oorlogse toekomst en legden zij de eerste ste nen voor een sterkere eenheid van Europa. Hierna belichtten de ministers van Economische Zaken van de drie lan den, ieder een aspect van de Benelux- gedachte. Sukarno's huwelijk met mevrouw Suwondo uit Salatiga, waarover wij deze week schreven, houdt de ge moederen in Indonesië in niet geringe mate bezig. Het is zo. dat president Sukarno als Islamiet een tweede vrouw mag huwen, maar nu gaan er geruchten, dat hij er de oorzaak van is geweest, dat mevrouw Suwondo haar eigen echtgenoot heeft verlaten. Alle Indonesische bladen brengen het bericht over Sukarno's dubbel huwelijk in grote opmaak. Het oppo sitieblad Sumber eist een verklaring over Sukarno's handelwijze. Het volk, aldus dit blad, wil weten of de tweede vrouw zal worden onderhouden met gelden van de staat, of dat de uit- Eén dode, elf gewonden Tussen Roermond en het dorp Hora is Donderdagavond een personenauto, afkomstig uit Reuver op een colonne van 100 militairen ingereden. Eén van de militairen werd op slag gedood, drie liepen ernstige verwondingen op, terwijl er acht lichtgewonden waren. Het ongeluk gebeurde op het mo ment, dat de schemering inviel. De achteraanlopende militairen hadden geen rode lantaarn bij zich, zoals is voorgeschreven. De bestuurder van de personen-auto, verblind door het licht van een tegenligger, had de colonne niet gezien, naar hij verklaarde. gaven voor Sukarno's eerste vrouw zullen worden verminderd. In een woning te Djakarta kwamen vele dames uit de Indonesische hoofd stad bijeen op uitnodiging van de grootste vrouwenvereniging in het land om de kwestie te bespreken. Onder de aanwezigen bevonden zich vele vrouwen van hooggeplaatste ambtenaren. Gisteren veroordeelde de Middel burgse rechtbank, conform de eis, de Goese bankbediende M. B., verdacht van diefstal van f 50.000 aan bank papier uit een verzegelde enveloppe, tot een gevangenisstraf van drie jaar. B. heeft hoger beroep aangetekend. Gisteren tien jaar geleden ontplooi den zich in de helderblauwe lucht duizenden parachutes boven Arnhem en Eindhoven. Even later verschenen talloze zweefvliegtuigen en brak er 'n geweld los, dat een groot deel van Ne derland tot een ware hel maakte. De bevryding uit de lucht was begonnen. De slag bij Arnhem werd verloren, maar het Zuiden van ons land werd bevrijd. Om deze twee geweldige fei ten, die in de geschiedenis van Neder land hoogtepunten zijn geworden, te herdenken, werden in Eindhoven en Arnhem, evenals in Oosterbeek plech tigheden georganiseerd. Per vliegtuig werden enkele tientallen Amerikaan se burgers naar Nederland gebracht, die tien jaar geleden op onze bodem hebben gestreden. „Hebt u iets aan te geven?" vroeg een arglistige doua ne op Schiphol aan één van de man netjesputters. „Typisch", antwoordde de man, „dat hebben ze me tien jaar geleden niet eens gevraagd....!" Nijmegen was gisteren in feesttooi en hier werden bevrijdingspakketten met chocolade, sigaretten en zeep uit gereikt aan honderden oorlogsinvali den uit de stad en omgeving. De dag tevoren had Nijmegen plechtig de vele bevrijders en burgers herdacht, die in die bange dagen het leven lieten. In Arnhem sprak de vroegere be velhebber van het 30ste Britse leger korps, dat bij Oosterbeek en Arnhem heeft gestreden. In Oosterbeek was er een plechtige herdenking en later een weergaloze feestviering, evenals te Eindhoven het geval was. De Westduitse Bondsdag heeft het debat over de zaak John beëindigd en de socialistische motie van afkeuring van het beleid van minister Schrocder met 223 tegen 128 stemmen verworpen. Schrijnend bleek de vertrouwens breuk tussen de twee grote democra tische partijen: die van dr. Adenauer en de sociaal-democratische. Volgens de socialist Neumann was deze breuk het gevolg van het feit, dat de rege- \?/IJ HEBBEN de laatste dagen veel aandacht gewijd aan de „Vliegende schotels". Eerst in Noorwegen, toen in Frankrijk en tenslottein Bergen op Zoom. Ieder bericht hierover ging vergezeld van onze sceptische gevoelens, maar ditmaal zetten wij u met meer vertrouwen het relaas voor van de heer N. Luyten uit Breda. De kwestie is, dat de heer Luyten tot ons typografencorps behoort, dat de gehele redactie hem al jaren kent als een dl® .niet aan waanvoorstellingen of een teveel aan fantasie lijdt en ten slotte, dat de heer Luyten de eerste is, die ons tal van bijzonderheden over zijn waarneming van een vliegende schotel heeft verteld. Tot in de kleinste détails stemt zyn relaas overeen met de vele verslagen over vliegende schotels in andere delen van de wereld. een blauwige streep. Maar wat me het meest opviel was, dat er rondom de hele schotel een vurige gloed hing. Ik heb in de oorlogstijd vaak V-l's ge zien. Die hadden achter zich ook zo'n gloed. Dat kwam van de uitlaatgassen. Nu. datzelfde had die vliegende scho tel. maar in dit geval was het er rond omheen. Het beste kunt je het vergelijken met een lasvlam, die steeds aan en uit floept. De schotel h-,d een middellijn (ten minste, zo zag ik het, maar het ding moet veel groter zijn geweest) van een halve meter. Ik heb het een halve minuut kunnen volgen, maar vanaf 't moment dat ik het zag, tot het mo ment waarop het weer verdween steeg het met een geweldige snelheid. Ik had het idee. dat de schotel in de richting Antwerpen ging. Dat kon ik wel zo ongeveer bepalen." „En geloof je nu in die dingen", vroegen we de heer Luyten. „Nou", zei hij heel nuchter, „we zit ten allebei in het krantenvak en veel van wat er in de krant staat geloven we geen van beiden. Maar als je dit geval in de krant zet, dan vertel je geen fabeltjes. Heus, nou geloof ik toch ook in die dingen al snap ik niet wie ze maakt en wat ze willen...." EN VLIEGERS De heer Luyten vertelde ons, dat hij „zijn" schotel Donderdagavond om kwart over acht had gezien. „Ik dacht eerst dat er een vliegtuig in brand stond", zegt hij. „want ik zag een lichtend ding door de lucht vliegen. Ik stond op de viersprong op de Til- burgseweg, niet ver van de vliegbasis Gilze-Rijen en dus was die veronder stelling niet zo gek. Ik keek nogeens en nogeens en toen begreep ik opeens, dat het een vliegende schotel moest zijn! Het deed denken aan twee diepe borden, die op elkaar lagen. Net zo als moeder de vrouw twee borden ge bruikt om pannekoeken op te dienen. Aan de onderkant was het ding rood en aan de bovenkant die dus ook bol was zo lichtend als een ster. Waar de bovenste bol de rand raakte, zag ik We hebben voor alle zekerheid de vliegbasis Gilze-Rijen opgebeld, in de stellige verwachting, dat de mensen op de controletoren ook wel iets zou den hebben gezien. In het journaal van Donderdag stond echter niets over onverklaarbare - voorwerpen - in - 't luchtruim vermeld. Ongetwijfeld moe ten nog andere mensen Donderdag avond iets in ae lucht hebben gezien. Het tijdstip waarop de schotel door de heer Luyten werd gezien, was 20.15 u. We zouden met dit bericht niet vol ledig zijn, als we niet vermeldden, dat elk vreemd ding in de lucht nog geen vliegende schotel hoeft te zijn. In Breda (en misschien ook elders) ope reren de laatste tyd opgewekte scho lieren met vliegers, die voorzien zijn van een zaklantaarn. Deze dingen worden steeds bij duisternis opgelaten en brengen vaak hele mensenmenig ten in vervoering. Pas dus op. Vooral op stormachtige avonden schotelt het lekker. Het staat echter vast, dat de heer Luyten niet door zo'n scherts- schotel is misleid. ring machtsmiddelen tegen de socia listen gebruikt. Een parlementaire commissie van onderzoek zal proberen de omstandig heden van dr. Johns werk als chef der geheime politie en van zijn over lopen op te helderen. Ook zal die com missie nagaan, of de regering wel vol doende controle had op Johns bureau. Speciaal wil men weten wie er verant woordelijk voor is, dat dit bureau in lichtingen verzamelde over democra tische politici. Tegen de Duitser Diels, mede-op richter van de Gestapo (Diels geniet tegenwoordig een staatspensioen) die de opstand tegen Hitier een rode sa menzwering heeft genoemd, zal een procedure worden begonnen. Dr John, door wie al het gekrakeel ontstond, is momenteel speciaal advi seur voor luchtvaartzaken in het Oostduitse ministerie van Binnenland se Zaken. De Bondsdag sprak ook over Karl Schmidt-Wittmack, het C. D.U.-parlementslid, dat vorige maand overliep. Zijn parlementaire onschend baarheid zal worden opgeheven. Men kan hem nu in staat van. beschuldi ging stellen wegens hoogverraad. Op het Airborne kerkhof te Ooster beek werd een plechtige herden kingsdienst gehouden. The Last Postklonk voor de tiende maal over de graven. Schoolkinderen uit Oosterbeek en omgeving legden bloemen. |9 p fa De gouverneur van de Ned. Antillen heeft gisteren in een onderhoud met een redacteur van het A.N.P. meege deeld, dat H. M. de Koningin waar schijnlijk in 1955 een bezoek aan W.- Indië zal brengen. Een definitieve da tum kon nog niet worden vastgesteld. Het tijdstip van het bezoek hangt af van de datum waarop het nieuwe Rijksstatuut plechtig wordt onderte kend. De Vietnamese premier, die totdus- verre tevens minister van Defensie was, heeft die portefeuille overgedra gen aan generaal Hguyen van Xuan. In Saigon vonden gisteren straatge vechten plaats tussen politie en beto gers, waarbij o.m. handgranaten wer den gegooid naar huizen in de Franse wijk van de stad. Men gelooft, dat de communisten proberen, het vuurtje ontstaan, door het geschil tussen de premier en de chef staf van het leger, aan te bla zen. De crisis tussen premier en leger leiding schijnt nog steeds te bestaan. Premier Josjida van Japan kan tot een jaar gevangenisstraf worden ver oordeeld, als hij weigert vandaag aan wezig te zijn bij het onderzoek naar het scheepsbouwschandaal. Het ziet er naar uit, dat Josjida niet kan komen, omdat hij het te druk heeft. Zijn tegenstanders eisen ook 'n verklaring voor zijn reis naar de V.S., voor welke verklaring hij al evenmin tijd heeft. Men heeft Josjida aangera den het bezoek aan Washington maar af te schrijven. Minister Cals heeft in zijn Memorie van Antwoord over het wetsontwerp betreffende het onderwijs in de Friese taal met nadruk ontkend dat dit wets ontwerp alleen betrekking heeft op het Fries. Overal waar een streektaal in le vend gebruik is, kan het leerplan be palen, dat de streektaal tot in het der de leerjaar als voertaal bij het onder wijs kan worden gebezigd. PROF. ROMME STEEKT DE VINGER OP (Van onze parlementaire corres pondent) Na veel vieren cn vijven lieeft de Tweede Kamer gisteren besloten tot het verruimen van de belastingaftrek voor giften aan kerkelijke, liefdadige wetenschappelijke cn culturele instel lingen. De regering wilde de aftrekmoge- li ikheid verleggen van 1 tot 4 procent. Met die 1 was de Kamer het wel eens, maar de 4 moest een 5 worden. En dat gebeurde ook. Toen er een amendement-Lucas aan de orde was (om de grens bij de NV's te verleggen van 500 naar 100 gld.), viel ten tweede male het zware woord „onaanvaardbaar" vanachter de rege ringstafel. Toen kwam prof. Romme van zijn bankje af. „Is hier niet een misverstand bij de heer staatssecreta ris in het spel?" vroeg hij waarschu wend. „Ik wil dit wel weten, alvorens ik nnjn stem bepaal". Met andere woorden: dit amendement wordt niet ingetrokken! De staatssecretaris haast te zich te verklaren, dat er inderdaad een misverstand was. Het ging alle maal ook zo vlug. Nee. dit amende ment ontraadde hij slechtsHet werd daarop (bij zitten en opstaan) verworpen. HEILIGVERKLARING Bij de Kamerdebatten van gis teren kwam een schrijven van het Prins Bernhardfonds ter sprake. Het Bernhardfonds", zei staatssecretaris v. d. Berge, maar dat klonk toch wel gek', en hij corrigeerde zichzelf: Het Sint Bernhardfonds". De Kamer brak in lachen los. Pas later kwam mr v. d. Berge op de goede naam. „O jahet moet Prins Bernhardfonds zijn."

de Stem | 1954 | | pagina 1