C. A. opent nieuwe zaak in Breda „Die andere werefd" II I I Laatste nieuws Equipe Stöpler opnieuw eerste in Eindhoven Prijzen van fokveedag OOSTBURG m DE SCHAAKOLYMPIADE remeester Kortmann ïpreekt woorden van welkom Allerlei snufjes in het C. A.-gebouw Sint Genesiusdag te IJzendijke Tiro moet terug naar Djakarta Herfst- en wintershow te Terneuzen Het Fide-landenschaaktournooi 13 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 Verkeersopstopping in de Ginnekenstraat TONEELCONGRES VAN HET W.A.K.. BIJDRAGE VOOR WELVAART VAN STAD EN STREEK Fakkelrallye was minder zwaar dan in 195d MAAR.... WEL ACHT PLOEGEN CANDIDAAT VOOR ZEGEPRAAL RONDE VAN VLISSINGEN MORGEN: MSPORTMtKOmé Het Werkverband Katholiek Ama teurtoneel Zeeland zal op 19 Septem ber a.s. haar tweede St Genesiusdag houden en ditmaal is de keuze geval len op IJzendijke. Die keuze is niet zo maar toevallig gedaan maar ^met een zekere opzet omdat het WAK op deze manier contact wil leggen met de R. K. toneelverenigingen uit West Zeeuws Vlaanderen en door dit con tact ook de belangstelling voor doel en werkwijze van het WAK wil trachten te verkrijgen wat uiteinde lijk zal kunnen leiden tot aansluiting bij het WAK van zoveel mogelijk West Z. VI. toneelverenigingen. Wanneer het Westelijk deel inder daad belangstelling heeft en zich aan sluit dan zal dit een afzonderlijke ei gen kring kunnen gaan vormen up zulks kan voor het W. Z. VI. ama teurtoneel niets anders dan goede re sultaten brengen. Het congres beoogt de leden van de aangesloten verenigingen bijeen te brengen om hen op hun taak te doen bezinnen en om de vriendschapsban den nauwer aaneen te halen; tenslot te om hun horizon te verwijden en een breder inzicht te krijgen in het geen Kath. Amateurtoneel in Zeeland betekent en wat dit zoal verwezen- TWINTIG MAN van de Bredase politie was Vrijdagmiddag nodig om de bijna eindeloze file dames in toom te houden, die met alle geweld het nieuwe gebouw van de firma C. en A. in de Ginnekenstraat wilde binnendringen. Hand in hand stonden vijf agenten aan de kop van de «toet de rij in bedwang te houden. Het eerste kwartier vocht het verkeer zich met moeite door de Ginnekenstraat heen. Toen ook dat niet langer mogelijk was, werd een agent geposteerd op het kruispunt Eindstraat Ginnekenstraat, die alle verkeer naar de Houtmarkt verwees. Want on dertussen stond het trottoir tegenover C. en A. eveneens zwart van het publiek. Het was klokslag twee uur, toen de eerste groep nieuwsgierige dames werd binnengelaten. Zij stevenden naar binnen met triomphante- lijk gezicht en het duurde geen vijf minuten of de verkopers en ver koopsters hadden de handen al meer dan vol. Deze foto geeft slechts voor een deel de drukte weer, die er heerste, toen de 22e vestiging van C. en A. en wel te Breda, geopend was. Duizenden en duizenden hebben in de rij kwartieren lang staan wachten om de winkel binnen te kunnen gaan. Agenten had den de handen vol om het publiek in toom te houden, tenslotte is het auto verkeer in deze drukke centrumstraat verlegd moeten worden, omdat men anders ongelukken vreesde. Ondertussen hadden leden van het personeel méér dan de handen vol aan de uitreiking van de honderden ballonnen, die aan de kinderen ge geven werden. De jeugd liep deze weldoeners zowat van de voet en het' gevolg daarvan was o.m. ,dat hele trossen zo maar de lucht in vlogen. Zodoende heeft men deze uitreiking gestaakt, later op de middag ging men er achter het gebouw mee ver der. Dat was het einde van een drukke morgen, waarin zich de openings plechtigheid voltrokken had. Die opening was verricht door Breda's burgemeester Mr. Dr. C. N. M, Kort mann. Een charmante blondine bood hem de schaar aan om het wit-rode lint voor de ingang door te knippen. „Nu wij binnen twee, drie jaar de lOO.OODe inwoner mogen verwachten, aldus zeide de burgemeester vooraf', spant de stad zich in zich in de rij te scharen van de grotere gemeen ten. Zij doet dit over de gehele linie. Deze dag is daarom voor de stad een gunstig teken, ik geloof, dat heel Breda zich over de opening van dit bedrijf verheugen mag. In het leven van een grotere stad is nu eenmaal een wisselwerking noodzakelijk tus sen grotere en kleinere bedrijven. Deze wisselwerking èn het evenwicht tussen beiden bevordert de welvaart. Burgemeeste- Kortmann was ervan overtuigd, dat Breda zich in zal moe ten blijven inspannen om te blijven beantwoorden aan de hoge eisen, die stad en streek stellen. Alleen even wicht en sportiviteit van kleine en grote bedrijven zijn in staat aan deze hoge eis van streekwinkelcentrum te voldoen. Hij verwachtte tenslotte, dat C. en A.- een schone bijdrage zal leveren aan de welvaart van stad en streek. VELE GASTEN Tevoren had de heer Frederik Bren- ninkmeijer de talrijke gasten van de ze dag verwelkomd. Onder hen be vond zich o.m. de Commissaris der Koningin in Noord-Brabant, Prof. Dr. J. de Quay, Mr. G. E. F. M. van der Schrieck, voorzitter van de Ka mer van Koophandel, vergezeld van zijn secretaris, wethouder H. J. van Houten, Ir. Lely namens de directeur van Openbare Werken, Mr. A. W. Kooyman, directeur van het woning noodbureau, de heer A. N. Bosschaart, hoofd van bouw- en woningtoezicht. Er waren tientallen relaties van de firma aanwezig, architecten en bou wers, aannemers en onder-aanne mers. Zij allen werden door de heer F. Brenninkmeijer welkom geheten, die de betekenis van Breda schetste in de verbinding NoordZuid. Veel arbeid, aldus releveerde hij, is aan de opening voorafgegaan. Dank bracht hij aan het gemeentebestuur en zijn instellingen, de samenwerking tussen U en ons is voortreffelijk ge weest. Woorden van dank richtte hij Het optrekken van het gebouw van C. en A. in Breda is snel geschied, ofschoon men vooral in het begin met allerlei moeilijkhe den te kampen heeft gehad. Vier Januari werden de voorbereidin gen voor de bouw begonnen, één April werd de laatste paal gesla gen en kon de eigenlijke bouw beginnen, die een schepping is van het architectenbureau Van der Laan, Hermans en Van der Eerden te Leiden. De frontbreed te bedraagt 18.68 m., de diepte 56 m. en de hoogte 12.30 m. By de bouw is gerekend op eventuele uitbreiding. Er is speciale aandacht besteed ,aan de verlichting, gezocht is na melijk naar een goede menging van "dag- en kunstlicht. In de zaak zelf heeft men het principe van visual selling toegepast: de gehe le winkelvoorraad is zichtbaar en bovendien bereikbaar voor de cliënt. Hierdoor ontstaat een systeem van semi-zelfbediening, dat voor het eerst in Breda in zijn volle consequentie is toege past. Ook voor de cassa's en de inpaktafels is een speciaal systeem ontworpen, dat efficiënt en vlot werkt. De voorgevel bestaat o.m. uit een geanodyseerde pui en voor wat de étalages betreft heeft men ge werkt met het zgn. open shop front, waardoor de winkel als het ware reeds aan de straat begint. Achter het gebouw is een over dekte expeditieruimte aange bracht met fietsenstalling voor het personeel. In de Doelsteeg kan de cliëntèle haar fietsen stal len. tot de architecten, aannemers en on deraannemers, ook aan de eigen bouwdienst en het eigen personeel, Van hen zeide hij, dat de nieuwelin gen zich de bijzondere C. en A.-geest nog zullen moeten eigen maken. De leiding heeft aandacht voor de per soonlijkheid van de werknemers, vandaar dat van hen verwacht wordt, dat zij zich ook aan hun arbeid zul len geven, dat wil o.m. zeggen, dat vol dienstbetoon zullen zijn voor de client. H. MIS EN INZEGENING Het is een eerbiedwaardige traditie bij de firma C. en A. dat de opening van een nieuwe zaak (Breda is de 22e in Nederland) voorafgegaan wordt door een plechtige H. Mis, welke door het gehele personeel wordt bijge woond. Zodoende droeg pastoor J. v, Osta Vrijdagmorgen een plechtige H Mis op in zijn kerk aan de Ginneken straat, een Mis, welke ook door vele topfiguren werd bijgewoond. Die zelfde morgen geschiedde ook de in zegening van het gebouw, waar even eens het gehele personeel, dat uit 80 man bestaat, bij tegenwoordig was, Ook deze inzegening geschiedde door pastoor van Osta, de heren Robert Frederik en Wolfgang Brennink meijer volgden hem daarbij op zijn tocht door het gebouw. In een korte uiteenzetting prees de pastoor de ka tholieke houding bij C. en A., óók in sociaal-economisch opzicht: U tracht te komen tot wat in Quadra gesimo Anno staat over de beroeps standen. Enige tientallen genodigden verza melden zich des middags om 12 uur in Huize Joosen. De hierboven ge noemde autoriteiten waren er even eens aanwezig. In enkele korte tafel speeches werden hartelijke huldi gingswoorden gesproken. Vervolgens had de opening plaats, zoals we in de aanvang van dit ver slag beschreven. In Den Haag GROTE UITSLAANDE BRAND Vannacht is in het pand Lange Voorhout 27, in Den Haag, brand ont dekt. De brandweer is met groot ma teriaal uitgerukt en tastte de vlam menzee onmiddellijk aan. Het vuur schijnt op een kamer van de tweede verdieping van het pand te woeden, doch ook de daarboven onder de pan nen gelegen zolderruimte aan de ach terzijde is blijkens de er uit lekkende vlammen aangetast. Tegen twaalf uur liet de brandweer nog meer materiaal aanrukken voor het blussen van deze grote uitslaande brand. sant geheel en ziet er als volgt uit: 10.45 u. Samenkomst in het IJzen- dijk's Hotel. 11.00 u. Openingswoord door de Prov. voorzitter drs Ls. Lockefeer uit Hulst. 11,15 u. Jaarvergadering met de daaraan verbonden huishoudelijke handelingen. 15.15 u. Officiële ontvangst ten stad- huize door het college van burgemees ter en wethouders van IJzendijke tij dens welke ook de schilderijtentoon- worden bezichtigd. 13.00 u. Gemeenschappelijke koffie maaltijd. 14.00 Inleiding over het brandend vraagstuk „Repertoire" welke gehou den zal worden door Frits Bloemkolk alg. secretaris van het WAK. 16.00 u. Opvoering van de tragi-co^ medie in 4 bedrijven „De Violiers" van W. Schürmann, welke opvoering zal gebracht worden door de R. K. Toneelvereniging Sempre Avanti van Sluiskil onder regie van A. de Buck 19.30 u. Verbroederingsavond tus sen de toneelverenigingen van Oost en West tijdens welke men ook zal trachten te komen tot de oprichting van een eigen West Zeeuws Vlaamse KAK-kring. lijken kan. AANTREKKELIJK PROGRAMMA Het programma dat zeer uitgebreid is vormt een aantrekkelijk en interes- Fabriek in Medan zet de productie stop De Indonesische ambassade in Was hington heeft het paspoort van Hasan Tiro, die de laatste weken nogal opval lend ageerde tegen de Indonesische re gering, ingetrokken. Tiro krijgt een week de tijd om zijn zaken te regelen en dan moet hij naar Indonesië terugkomen. Doet hij dit niet, dan wordt hij statenloos. Geen mens die verwacht, dat Tiro zich wat van het bevel zal aantrekken. Het Simpang-hotel in Surabaja zal waarschijnlijk door de regering van Indonesië worden opgekocht. Begin van dit jaar ontstond er een rel in dit hotel, toen de (Nederlandse) directie weigerde een Indonesische minister lo gies te geven. Ook in Medan heeft een fabriek aangekondigd de productie te zullen stopzetten, als gevolg van het uitblijven van deviezentoewijzingen. Het betreft een accufabriek. Zo heet het nieuwe vervolgverhaal van LIBELLE, waarmee in het nummer van 25 September een begin wordt gemaakt. „Die andere wereld" is een sprankelend, levensecht feuilleton van de Engelse schrijf ster Monica Ewer, ge bouwd op een verras send-fris gegeven, zich afspelend in een heden daags milieu. Een verhaal voor en over moderne mensen, maar waarin de stem van het hart niet wordt verstikt. Een roman waarvan u intens zult genieten en die in vele opzichten anders is dan anders. Verzeker u nu voor de lange avonden van bijzonder boeiende lectuur, abonneer u op LIBELLE en lees „Die andere wereld Administr. LIBELLE, ISassaupl. 7, Haarlem. nrnrtTP TtGT TIIPT ÏWEP (Van onze sportredacteur). EINDHOVEN, Vrijdagavond. U)E equipe A- Stöpler, A. de Jager—H. Stöpler-Diepen is, evenals vorig jaar, als eerste aan de finish te Eindhoven haar con troleblad af komen leveren. Maar het is lang niet zeker, dat het ferme drietal dit kaar óók met de zegepalm naar De Bilt zal kunnen terugkeren, want naar alle waarschijnlijkheid zullen zij met zeven andere ernstige gegadigden de nog te voeren papieren strijd, die de wedstrijdcommissarissen in de loop van de avond en nacht voor de boeg had, moeten afwachten. Officieel was dus omtrent de uitslag niets te zeggen, maar in de „wandelgangen" van Philips Ontspanningsgebouw, waar de deelnemers het traditioneel hartelijke onthaal ten deel viel, konden wij de namen der équipes noteren, waarvan aangenomen mag worden, dat zij een goede gooi naar de overwinning zullen doen. Het zijn de heer en mevrouw Schenk-Prinsen uit Maastricht, Hub. v. d. Meulen (Eindhoven)Jan Smulders (Breda); de heren J. en C. Nolte en D. van Stekelenburg, uit Nuenen en Eindhoven; de reeds genoemde equipe Stöpler; de heren G- van Wyck (Asten)—A. van Engelen (Someren), H. Jonker-Luyendijk (Valkens waard), P. Seegers (Den Haag)B. v. d. Hoorn (Breda) en het trio C. Marcx-J. Brunt-W. Niemöller uit Amsterdam. DE FIRMA BOERBOOMS TpONDE NIEUWE CREATIES „Maakt wat modekoningen maken". Onder dit motto toonde de firma Boerbooms een grote verscheidenheid van stoffen en modellen die met be hulp van de „Stll-patronen" gemak kelijk door iedere dame kunnen wor den gemaakt. Drie mannequins toonden, en de heer N". Bosboom explikeéi'de, wat er zoal met de „Stilpatronen" van de ve le variaties die de „Fiocco"-stoffen rijk zijn, kan worden gecreëerd. En dit is werkelijk niet weinig, hoewel de firma Boerbooms haar voorraden zó heeft ingekocht, dat er van ieder dessin niet méér dan drie of viercos- tuums gemaakt kunnen worden. Voor alle modellen en leeftijden was er keus te over en wij geiden het reeds: Iedere dame die enige vaar digheid heeft in het hanteren van naald en schaar kan goed gekleed gaan. De vele en vaak dichterlijke namen die nu eenmaal bij damesstoffen ho- req, als Luci, Eveline, Lucia, Floren ce, Cecile toonden de grote verschei denheid van stoffen en dessins die te zamen onder „Fiocco" in de handel worden gebracht en uitsluitend door de firma Boerbooms worden verkocht. Een stof, buitengewoon soepel, licht, warm en kreukherstellend. BIJPASSENDE HOEDEN Manon, Sonja en Trudi de drie be koorlijke mannequins, die de firma Boerbooms tot haar beschikking had. toonden deze rijke variaties met de bijpassende hoeden van de firma Rammeloo, die hiermee bewees voor ieders smaak een ruime keus te heb ben. BIG SHOW Maar als hoogtepunt van de avond werden drie creaties van de Franse .modekoning Hubert de Givenchy (een naar waarvoor ingewijden enige stil te in acht nemen) werden getoond. Te exclusief om te dragen wellicht, maar om aan te tonen dat de „Fioc- co"-stoffen óók in de haute couture zeer bruikbaar zijn. Een hartelijk ap plaus van de aanwezigen en bloemen door de heer Boerbooms de manne quins aangeboden waren het slot van deze smaakvolle show. Piet van der Lijke en Jan van Osta van de partij Aan de wielerwedstrijd op de sin telbaan te Vlissingen, die deze Zon dagmiddag wordt gehouden, zullen behalve de tien renqers van de Ne derlandse Tourploeg nu ook nog deelnemen Piet van der Lijke en Jan van Osta. De organisatoren hebben de bekende spaaker Rengenhart uit St. Willebrord bereid gevonden de microfoon-reportage te geven. Burgemeester Kolff van Vlissingen zaL het startschot lossen. De eerste en tweede prijzen, die op de te Oostbury gehouden fokveedag konden worden toegekend, werden als volgt be haald Rubr. 1. Stieren geboren vóór 1952. Eachweid Juweel eig. K.I. Ver. W.Z.-Z1. lste pr. Peter eig. E. v. Rumste, Bier vliet. 2a Producent eig. E. v. Rumste, Bier vliet, 2b pr. Rubr. 2. Stieren geb. in 1952. Witje's Eduard eig. M. Geluk, Niewvliet, 2de pr. Rubr. 3. Stieren geb. van l Jan. 1953 tot 1 Juli 1953. Anna's Jeweel eig. Stieren Ver. Cadzand, lste pr. Rubr. 4. Stieren .geb van 1 Jli 1953 tot 1 Jan. 1954 Eeke's Ju weel, eig. G. Tas, Waterlandkeerkje 2de pr. Rubr. 5 Stieren geb. van 1 Jan. 1954 tot 1 Juni 1954. Grietje's Jan ll eig. Gebr. L. I. en J. A. Basting, Retranchement, lste pr. Eric v.d. Belt eig. A. E. de Mil- liano Plasschaert, Oostburg, 2a pr. Bertus eig. Fr. de Bois, Zuidlande 2b pr. Rubr. 6. Kalfvaarzen geb. vóór l Jan. 1953 ten minste 7 mnd drachtig. Greta V eig. Gebr. L. I. en J. A. Basting, Retranche ment lste pr. Emma eig. J. Dekker, Re tranchement, 2a pr. Rintje eig M. de Gruijne, Zuidzande 2b pr. Rubr. 8. Kalf vaarzen geb. van 1 Jan. 1952 tot 1 Juli 1952 tenminste 7 mnd drachtig. Betsie eig. Th. Dierikx, Schoondijke la pr. Franjum Boukje eig. Iz. Risseeuw, Cadzand lb pr. Meida's Dora eig. W. Dekker, Oostburg 2b pr. Rubriek 9 Kalfvaarzen geb. van 1 Jan. 1952 tot 1 Juli 1952. Grietje, eig. J. Poissonnier. Retranchement la pr. Mar- tenas Bootje eig. M. de Bruyne, Zuid zande lb pr. Geerste eig. Gebr. L. I. en J. A. Basting, Retranchement ie pr. Feikue eig. a. Verhage, Schoondijke 2a £r',i FranJum Dirkje eig. Iz. Risseeuw. Cadzand 2b pr. Eelkje eig. Z. C. Risseeuw Retranchement 2c pr. Rubr. 11. Kalfvaar zen geb. van l Juli tot 1 Jan. 1953 Olga eig M. de Rijcke. Aardenbürg ia pr Berthan eig. J. de Rijcke, Sluis ib or Betsie van t Eikenbosje eig. Gebr Riick- borst, St. Kruis lc pr. Helma van Sint Pieter eig. M. Geluk, Nieuwvliet 2c pr Rubr. 12. Kalfvaarzen geb. van 1 Jan J 953 tot 1 Juli 1953. Reintje. Gebr. L. L en J. A. Basting, Retranchement ia Dr. Selma van St. Pieter, M. Geluk, Nieuw vliet lb pr. Huitje, P. Koos, Zuidzande 2a pr. Julie van de Reinohoeve, A. P, gevende koeien geb. van 1 Jan. 1952 tot Juli 1952. Rozaline, P. A. Kools, Cad zand la pr. Martha. A. Adriaansen, Cad zand lb pr. Marianna, Fr. du Bois, Zuid zande 2a pr. Kittij, P. J. Boerjan, Bier vliet 2b pr. Tosca v.d. Belt, A. E. de Mil- liano-Plasschaert, Oostburg 2c pr. Rubr. 18 en 19. Koeien geb. van l Juli '51 tot 1 Jan. '52. Reintje, M. de Rijcke, Aarden burg la pr. Selma, J. de Rijcke, Sluis lb pr. Pel's Nora, P. Kools, Zuidzande lc pr. Nette 59, P. Kools, Zuidzande 2a pr. Janke 8, A. de Milliano-PÏasschaert, Oostburg 2b pr. Lena, Iz. Bastings, Re tranchement 2c pr. Rubr. 20. Melkgevende koeien geb. van 1 Jan. tot 1 Juli '51. Anna 49, Iz. Risseeuw, Cadzand la pr. Ililde, P. Vercouteren, Retranchement lb pr. Juliana 38, J. Poissonnier, Retranche ment lc pr. Elza, A. de Feyter, Breskens 2a pr. Lady 28, P. v .Cruyningen-de Bruyne, Slikkenburg 2b pr. Rubr. 21. Droogstaande koeien geb. van Jan tot 1 Juli '51. Gerda, J. de Rijcke, Sluis la pr. Rubr. 22. Melkgevende koeien geb. in '50. Elska van Greta, Gebr. Pr. en R. Aer- noudts, Sluis la pr. Lisette, D. Faas, Bier vliet lb pr. Nanna, M. de Rijcke, Aarden- burg 2a pr. Sjoerdje 54, A. Kools-Luteyn, Zuidzande 2b pr. Berda, J. Cappon-Ba- rendse, Cadzand 2c pr. Rubr. 23. Droog staande koeien geb. in '50. Astrid, P. Boerjan, Biervliet la pr. Rubr. 24 en 26. Melkgevende koeien geb. in '48 en '49. Juliana XXXVI, J. Poissonnier, Retran chement la pr. Margriet. A. de Feyter, Breskens 2a pr. Rubr. 25 en 27. Droog staande koeien geb. in '48 en '49. Bertha, J. de Rijcke, Sluis lste pr. Lidie, J. de Rijcke, luis 2e pr. Rubr. 28. Melkg. koeien geb. voor 1948. Eeke 28, G. Tas, Water landskerkje lste pr. Lydie van Greta, gebr. Pr. en R. Aernoudts, Sluis 2e pr. Rubr 29. Droogst, koeien geb. voor 1948. Molle, J. Kouijzer. Biervliet la pr. Rubr. 30. Keurstamboekkoeien. Reintje 7, B. v. Cruyningen-de Bruyne, Slikkenburg la pr. Janke 27, G. Tas, Waterlandskerkje 2b pr. Annie 10, A. Verhage-Hoste, Schoondijke lc pr. Paula, Th. Dierickx. Schoondijke ld pr. Sonja, J. de Rijcke, Sluis 2a pr. Doortje, P. Vercouteren, Re tranchement 2b pr. Nellie, gebr. L. en J. Bastings, Retranchement 2c pr. Agnes, M. de Rijcke, Aardenburg 2d pr. Rubr. Hit is het moment, waarop Breda's burgemeester, Mr. Dr. C. N. M. Kort mann, het wit-rode lint doorknipte, waarmee officiëel de nieuwe zaak van C. en A. te Breda geopend werd. Even later gingen de deuren wagewyd open en werd de eindeloze file bij afgepaste mootjes binnengelaten. Kools-Luteyn, Zuidzande 2b pr. Rubr. i3. 30a. Keurstamboekkoeien. Corrie, A. Ver- - M hage-Hoste, Schoondijke la'pr. Rika, M. de Rijcke, Aardenburg lb pr. Zwartje. G. Tas. Waterlandkerkje lc pr. Rubr. 32. groepen van minstens 5 stuks vee boven 1 jaar. G. Tas, Wterlandkerkje la pr. M. de Rijcke, Aardenburg, lb pr. J. de Rijcke. Sluis 2a pr. Rubr. 33. Groepen van minstens 2 stuks vee boven l jaar. P. Vercouteren. Retranchement la pr. A. Verhage-Hoste, Schoondijke lb pr. J. Pois- Vaarzen geb. van 1 Juli 1953 tot l Jan. 1954. Wikje, Iz. Basting, Retranchement. Lucie van de Reinohoeve, A. P. Kools- Luteyn, Zuidzande 2b pr. Rubr. 14. Vol bloed vaarskalveren geb. van 1 Jan. 1954 tot 1 Juli 1954. Anna, Iz. Risseeuw, Cad zand la pr. Lady, P .van Cruijningen-de Bruijne lb pr. Nolda, P. A. Kools, Cad zand 2a pr. Juliana van St. Pieter. M. Geluk, Nieuwvliet 2b pr. Rubr. 17. Melk- sonnier, Retranchement la pc pr. Iz. Ris seeuw, Cadzand ld pr. Gebr. Bastings, Retranchement 2a pr. Rubr. 34 Koeien met minstens 3 volbloed afstammelingen. M, de Rijcke, Aardenburg lste pr. A. de Milliano, Oostburg pr. 2. Rubr. 38. Ossen zonder brede tanden. Gebr. de Milliano, Waterlandkerkje 2b pr. Rubr. 41. Schot ten en vaarzen met 6 brede tanden. Gebr. van Gijs, Groede lste pr. Rubr. 42. Vaar zen met 4 brede tanden. Fa. Moelaert en v. Hijfte, choondijke-Groede lste pr. Gebr, v. Gijs, Groede pr. 2. Rubr. 43. Vaarzen met 2 brede tanden. A. Luteyn-Bruyn ooge, Zuidzande, lste pr. Fa. Moelaert en v. Hijfte Schoondijke-Groede le pr. Geb r 45. Dikbillen gewisseld. Gebr. v. Gijs, Groede lste en 2e pr. Rubr. 45b. Dikbil vaarzen. Gebr. vaan Gijs, Groede, lste en 2de pr. Rubr. 46. Dikbillen niet gewis seld. Fa. Moelaert en v. Hijfte, Schoon dijke-Groede la pr. M. Maljaars, Schoon dijke lb pr. Gebr. v. Gijs, Groede 2a pr. C. Pijfferoen, Eede 2b pr. Rubr. 54. Kalf vaarzen zichtbaar drachtig 4 tanden. Fr. du Bois, Groede lste pr. Rubr. 56. Groe pen kalfvaarzen minstens 4. J. Tenmer- man, Hoofdplaat lste pr. gebr. v. Gijs, Groede 2de pr. Rubr. 57. Pinkvaarzen. C Pijfferoen, Eede 2b pr.Rubr. 57c. W. Wil- lemsen, IJzendijke la pr. Gebr. v. Gijs, Groede 2a pr. W. Willemsen, IJzendijke lb pr. Rubr. 59. Graskalveren. C. Pijf feroen, Eede la pr. W. Vercraye, Aarden burg lb pr. C. Pijfferoen, Eede lc en ;d pr. W. Vercraye, Aardenburg 2a en 2b pr. Rubr. 59a J. Bertou. Oostburg la pr. Gebr. de Milliano, Waterlandkerkje lb p. Groep Pinken vier stuks. C. Pijfferoen, Eede la pr. Moelaert-v. Hijfte, Schoondij ke-Groede lb pr. W. Vercraye, Aarden burg 2a pr. W. Willemse, IJzendijke 2b pr. Rubr. 66. ngeschveven beren boven 1 jaar. R. Jansen, Waterlandkerkje lste pr. Th. v.d. Abeele, Eede, 2de pr. Rubriek 69. Ingeschreven zeugen. C. Sturtewagen, Eede lste pr. Rubr. 71. Zeugen met big gen. Toom biggen van A. Jansen, Sluis la pr. Toom biggen van C. Sturtewagen. Eede lb pr. Rubr. 72. Ingeschreven gei ten geb. in 1952 en later. Lena, Fr. Van hulle, Zuidzande la pr. Mona, J. Sonne vijlle, Groede 2b pr. Rubr. 73. Ingeschre ven geiten geb. voor 1952. Diana, J. Son nevijlle, Groede lste pr. Rubr. 74. Een jarige melkgeiten. Marianne, F. VanhuJle, Zuidzande lste pr. Liesje Pasman, J Buyze, Groede 2de pr. Rubr. 75. Twee jarige melkgeiten. Ida, F. Vanhulle, Zuid zande 2de pr. Rubr. 76. Driejarige melk geiten. Geit, F. de Kok, Oostburg 2a pr Marie, W. v.d. Voorde, Cadzand 2b pr, Koba, J. de Bruyne, Retranchement, 2c pr. Rubr. 77. Lammeren (volbloed). Clara en Jennie, F. Vanhulle, Zuidzande, resp. la en lb pr. Gonda en Ida, J. Sonne- vijlle, Groede resp. lc en 2a pr. Bertha F. Vanhulle, Zuidzande 2b pr. Olga, J Sonnevijlle, Groede 2c pr. Rubr. 79. Gei ten met minstens 2 volbloed afstammelin gen. Diana, J. Sonnevijlle. Groede lste pr Bredase kaartlezers onder de favorieten berg te Valkenburg gehouden snel heidsproef, welke door de équipe F. v. d. Meulen-H. Sipman-Wim Wich (Eindhoven) in de kortste tijd: 49.2 sec. over 1000 meter (vorig jaar 44.8) werd afgelegd, de doorslag geven. Na berekening van de vele klassen, waar in gereden werd, een nauwkeurig en tijdrovend karwei, zal pas een defi nitief resultaat bekend gegeven kun nen worden. Als steeds zal de offici ële uitslag pas worden bekend ge maakt tijdens de prijsuitreiking, he den, Zaterdagmiddag om 5 uur in de weer met grote luister zijn bevrijding vierende, lichtstad. ZES UUR IN DE REGEN! BERGTRAJECT VIEL MEE Uit veler mond vernamen wij, dat het bergtraject niet de minste zwa righeden had opgeleverd en het ge kozen gemiddelde gemakkelijk kon worden gedraaid. Ernstige ongeval len hebben zich intussen niet voor gedaan. Een botsing tussen de deelnemende équipes F. v. d. Meulen en van Rooy (beide uit Eindhoven), door laatst genoemde veroorzaakt, liep goed ag, evenals de bestuurder van die Fran se bromfiets ln Deauville, die met fiets en al op de motorkap van een der deelnemers terecht kwam en zon der kleerscheuren de begane grond heeft bereikt. Verder had de équipe Voogd-Biesheuvel (Overveen-Spaarn- dam) een onzachte aanraking met een boom, terwijl de Terneuzense équipe A. WolfertMevr. S. Woifert-de Regt P. Bosch (IJzendijke) drie uur in een Franse garage heeft moeten repareren aan een cardan-mankement. Maar daarmee zijn dan ook alle „inciden ten" vermeid. ALLE GEARRIVEERD Donderdagmorgen om elf uur wer den de vijf en dertig deelnemende équipes, het puikje der vaderlandse rallyelrijders èn kaartlezers, in Ba- yeux op weg gezonden: 1420 km. wa ren voor de boeg! Niet lang was de kleine, sportieve karavaan in bewe ging, of de regen begon in stromen te vallen en niet minder dan zes uren aan een stuk hebben de équipes dit ongunstige weer moeten trotseren. Voor de équipe Stöpler was dat een extra onaangename geschiedenis, om dat hun kapotte voorruit (door een wegspringende steen aan gruizele menten geslagen), in een Franse ga rage slechts gedeeltelijk hersteld, stromen water doorliet. Voor de ove rigen minder erg, maar niettemin eveneens onprettig. Gelukkig is het in de nachtelijke uren droog en helder gebleven en het enige wat moeilijkheden opleverde was het feit, dat een tweetal contro leposten absenteerde. De wedstrijd- commissarissen zouden zich beraden over de vraag, in welke zin dit euvel tot een bevredigende oplossing kon worden gebracht. Precies op tijd in het schema te vijf over half twee vanmiddag bracht het Limburgse echtpaar Schenk-Prinsen uit Maastricht het eerst zijn auto tot stilstand op het Walramplein te Valkenburg, waar de deelnemers in een pare fermé (een nouveauté) werden tezamen gebracht. Geen enkele der in Bayeux vertrok ken équipes ontbrak hier. Na een uur voorgeschreven rust, volgde aan de voet van de Cauberg de start, om de minuut, voor de snel heidsproef, waarvan de tijden op vernuftige wijze door Ir. Koopman van Philips en diens bekende appa raat konden worden vastgelegd, in samenwerking met aan de andere zijde van de Cauberg opgestelde me dewerkers. Aansluitend daaraan volgden dan nog de resterende ruim 100 kilome ter naar de finish te Eindhoven, wel ke door alle deelnemers meer dan tij dig werd bereikt, ALLE HULDE Natuurlijk, zou men mogen zeg gen, is ook ditmaal de organisatie uitstekend geweest. Alle hulde voor het Eindhovense Comité, met Pierre Jacobs als stuwende figuur, de Sport- commissie, met Carol Schade aan het hoofd als steeds levendig en ent- huosiast en het bestuur van de RAC Zuid, dat met de heren Mutsaers, Ed. de Grood, F. Daniels, Mr. Ch. Eibers en Chr. v. d. Meeren prac- tisch volledig acte de présence gaf. De KNAC was vertegenwoordigd door de heer Tjarda. Er hebben, natuurlijk mogen we wéér zeggen, foutjes aan de organi satie gekleefd, doch die kunnen zon der meer aan de mannen in Frank rijk, die met de Franse slag enige controleposten bedjenden,. worden toegeschreven. Doc hook dat varken tje za longetwijfeld in Eindhoven zijn gewassen. Naar alle waarschijnlijkheid zal in ons blad van a.s. Maandag de met zeer grote belangstelling tegemoet ge ziene officiële uitslag gepubliceerd kunnen worden. Weer eens 'n Nederlandse avond Dit was gisteren weer eens een avond, waarop het merendeel van de Nederlandse deelnemers zich in goede conditie bevond. Captain Euwe popel de zozeer van strijdlust, dat hij zijn eerste zet deed nog voordat Stahlberg tegenover hem had plaats genomen. Euwe behandelde de gehele partij even voortvarend als hij haar was be gonnen, versterkte zijn positie in een „orthodox damegambiet" met veel zorg en bouwde een aanval op, die met een fijne combinatie werd be kroond. In het élan van zijn inspiratie speelde hij ook het toreneindspel met vier tegen drie pionnen onberispelijk en beëindigde het spel nog geruime tijd voor de pauze in zijn voordeel. De Friese kampioen, Kramer, bracht de stand op 2-0, kennelijk gestimu leerd door de omstandigheid, dat zijn partij dank zij telefonische overbren ging door honderden van zijn stad- en provinciegenoten werd gevolgd. In een dame-Indische verdediging gaf hij Goode geen kans, waarbij zijn supe rioriteit in het positiespel voor nie mand verborgen kon blijven. NOG EEN WINSTPUNT? Ook de partij van Prins verliep langs positionele banen (het tweede „orthodoxe damegambiet" van deze wedstrijd) en ook in dit geval werd de Zweed langzaam maar zeker ach teruit gedrongen. Bij het verdagen be loofde deze partij het derde Neder landse punt te zullen opleveren. Over de variant van het vierjaar- denspel, die Cortlever tegen Lundin riskeerde, ging al spoedig het gerucht dat zij bij de Nederlander in de best mogelijke handen bevond. Dit komt waarschijnlijk hierop neer, dat ieder ander deze partij al veel eerder dan Cortlever zou hebben verloren. Tegen Rubr. 80. Ooien geb. in 1952T P. Risseeuw! Lund\n's ingenieueze aanval weerde lste en 2de pr. Rubriek 83. Ooilammeren, i onze landgenoot zich met heldenmoed P. Risseeuw. Breskens isle en ;de pr. maar alles was tevergeefs. 1 Bij de Russen waren Botwinnik en Keres weer eens succesvol, zij het ook na veel moeite. De andere twee par tijen zijn nog niet in een duidelijk sta dium gekomen. In de wedstrijd Joegoslavië-Honga- rije verspeelde Pirc een officier, door dat hij een pion aanraakte, ofschoon hij met een loper wilde zetten. Zonder de moed te verliezen, wist hij zich tot de gongslag staande te houden. Luxemburg heeft eindelijk verster king gekregen en wel van zijn kam pioen Ch. Doerner, die al dadelijk het enige winstpunt voor zi. land wist te scoren. Nederland icon (voorlopig) van Ziveden De vijfde winnaarsronde in het Ian- den-schaaktournooi gisteren begonnen heeft een voorlopig 2-1 overwinning van Nederland op Zweden opgeleverd, Dr. Euwe won van Stahlberg en Kra mer van Goode. Cortlever verloor echter van Lundin, terwijl de partij Prins-Horberg werd afgebroken. IJsland verloor met 0.5-3.5 van Ar gentinië, hetgeen de enige definitieve uitslag betekende. Alle overige leverden voorlopige re sultaten op en wel als volgt: West-Duitsland-Israël 2-1, Sovjet- Unie-Bulgarije 1-0. Joegoslavië-Hon- garije 0.5-0.5. Tsjechoslowakije-Groot Brittannië 2-1. Classificatiegrep: Ierland-Noorwe- gen 0-2. Frankrijk-Griekenland 2-0. Finland-Oostenrijk 1-1. Saargebied- Columbia 0-1. Denemarken-Canada 1-1 België-Zwitserland 1.5-0.5. Italië- Lu xemburg 3-1. Met uitzondering van Italië-Zwitser- land is ook hier in alle gevallen van een voorlopige uitslag sprake. VOOR DE afdeling Zeeland worden op 19 September pfgelast: Patrijzen I-Luctor 3 en Corn. Boys 3-Rapen- burg 2.

de Stem | 1954 | | pagina 13