Migratie is een vraagstuk voor alle landen geworden STRAUSZ, de BENJAMIN van de Bondsregering Gepeperde redevoeringen Het federalistisch„Beierse RADIO AT EEN ONDERLIJKE ERELD Dubbeftjesregen in Nederland s&s ch Katholieke geleerden roerden de trom Zelfzucht en eng nationalisme belemmeren cle oplossing ervan Het oude Europa... RADIOMUSICUS VERONGELUKT Het recht in het Oosten SLAGERSZOON Kurt Meyer DE S.S. - generaal Kurt Meyer, was verantwoordelijk voor het vermoorden van Canadese krijgs gevangenen. Hij werd daarvoor zwaar gestraft, doch onlangs gingen de gevangenispoorten voor hem open, In zijn woonplaats, een dorp je, niet ver van de Nederlandse grens, werd hij toen met groot feestbetoon ingehaald. Nu werd er dit weekend in het nabij gelegen Viersen een grote Rijnlands - Lim burgse dag gehouden. Namens de Centrale Raad van Limburg heeft Jules Kockelkoren toen onomwon den aan de Duitse gastheren te ken nen gegeven, hoe pijnlijk het be richt over de ontvangst van Kurt Meyer door Limburg was ervaren. Men had er zelfs aan gedacht om maar helemaal niet naar Viersen te gaan: „Wij zijn toch gekomen om- a Theorie MEISJES MET GELD TWEEDE BLAD Ct$ ■Sr i&i i.ViV.l M L* A LS het migratiecongres in Breda één ding duidelijk heeft ge- -A- maakt, is het wel dit: dat het bevolkingsvraagstuk geen pro bleem meer is, waarvoor door de landen afzonderlijk, zonder internationaal beraad, een oplossing moet worden gezocht, maar dat het vraagstuk op een niveau geplaatst moet worden, waar overleg van allen mét allen mogelijk is. Niet alleen de vraag is belangrijk, waar op dit moment een be volkingsoverschot van een land nieuwe bestaansmogelijkheid kan vin den, maar ook en vooral de vraag, hoe men tot een internationaal bevol kingsbeleid kan komen, dat duidelijke richtlijnen geeft voor een blij vende oplossing van het vraagstuk der overbevolking. Professor Zeegers en Professor Sues- terhenn zeiden in dit opzicht behar- tenswaardige dingen. Wat de laatste als een principe stelde, toonde de eer ste met cijfers aan. Vooral met betrek king tot het migratiebeleid in Europa boden hun toespr^en verrassend per spectief. De Europese landen, zei de Duitse hoogleraar, moeten niet alleen de blik richten op de mogelijkheden overzee voor hun mensen, ze moeten zich op de eerste plaats afvragen, welke economische hulpbronnen in Europa zelf nog aangeboord kunnen worden. Als de beste vertegenwoordi gers van ieder volk, bezield met de nodige ondernemingslust, naar over zeese landen trekken, om daar een nieuwe bestaansmogelijkheid te vin den, kon het wel eens gebeuren, dat het oude Europa aan bloedarmoede gaat lijden. Een verschijnsel, dat nog bedenkelijker is, wanneer men ziet hoe de landen achter het ijzeren gor dijn zich inspannen, om een sterke be volkingsgroei te bestendigen. De vraag naar het hoe van verdere ontplooiing der Europese economie, was even tevoren door Professor Zee gers beantwoord. Dat die ontplooiing mogelijk is en dat de mogelijkheden in het oude Europa nog lang niet zijn uitgeput, toonde hij aan door een ver gelijking tussen West-Duitsland en Frankrijk. Vergelijking In laatstgenoemd land wonen nau welijks 77 mensen per vierkante kilo meter, tegen 200 in West-Duitsland. Wanneer men daarbij overweegt, dat de Franse grond goede bewerkings- mogelijkheden biedt en het klimaat uitstekend is, mag men, na een gede tailleerder vergelijking, concluderen, dat Frankrijk nog millioenen immi granten zou kunnen ontvangen. Dat dit niet gebeurt, vindt zijn oorzaak in moeilijkheden van sociale aard. Voor de overbevolkte landbouwge bieden in Nederland zou Frankrijk uitkomst kunnen bieden. Een enkele blik op de sociografische kaart is vol doende om dit vast te stellen. De stroom van emigranten echter trekt niet naar Frankrijk, maar naar Cana da en Australië. Zolang de Franse politici de wense lijkheid van immigratie slechts blijven beoordelen, naar de actuele situatie van de arbeidsmarkt en geen reke ning houden met de economische ont plooiingsmogelijkheden, die deze im- Doordat hij met zijn scooter slipte is de 52-jarige radiomusicus M. Kis- temaker Woensdagmiddag op de hoek van de Neuweg en de Johan de Wit- laan te Hilversum door een met ste nen beladen vrachtauto overreden. En kele uren later is hij in de R.K. zie kenverpleging aan de opgelopen ver wondingen overleden zonder tot be wustzijn te zijn gekomen. De heer Kistemaker was oud-violist van het Metropool Orkest, maar boven dien de stuwende kracht van de orga nisatie der musici. Zijn heengaan wek te ontsteltenis in de studio's, waar Woensdagavond de orkestrepetities on middellijk werden beëindigd bij het vernemen van het ongeluk. migratie zou kunnen bieden, mag men niet verwachten, dat dit beeld zich in gunstige zin zal wijzigen. Een vergelijking met andere Wes terse landen mag aantonen, dat een vrij sterke bevolkingstoename in de komende jaren, de welvaart van Frankrijk niet zou benadelen. Zelfs wanneer men tot immigratie op vrij grote schaal zou besluiten, was er nog speling tussen de bevolkingsgroei in Frankrijk en die in andere landen. In een periode van 20 jaar zouden, vol gens de huidige berekeningen, ruim 8 millioen mensen in Frankrijk een nieuw vaderland kunnen vinden. De bevolking zou in 1970 dan even groot kunnen zijn als die van West-Duits land, maar de bevolkingsdichtheid zou veel kleiner zijn! Spanje, Italië, Portu gal en Nederland zouden eerst en voor al voor het zenden van emigranten naar Frankrijk in aanmerking komen. Grote taak Volgens de mening van Professor Zeegers heeft het Internationale Ka tholieke Migratiecomité in dit opzicht een grote taak. Aan de ene kant zou het de Fransen vertrouwd moeten ma ken met de gedachte, dat immigratie geen gevaar oplevert voor het Franse volkseigen of voor wat dan ook, an derzijds zou het de garanties moeten scheppen tegen overdreven nationalis me van de uitzendende landen, opdat het Franse wantrouwen ook mede daardoor wordt weggenomen. Ook andere landen dan Frankrük bieden nog mogelijkheden tot immi gratie. Ze zu n echter met beleid en veel goede wil moeten worden uitge buit. In dit verband is het internatio nale beraad tussen katholieken zo be langrijk. Ook in de politiek kunnen zij de voorwaarden helpen scheppen voor een sfeei van vertrouwen, die het enge nationalisme geen kans meer geeft en die inderdaad de mensen in staat stelt om, zoals Prof. Suesterhenn zei, naar vrije keuze een woonplaats te zoeken, waar ook ter wereld. Daarbij kan ook worden gerekend met de grote apostolaatsmogelijkheden, die migratie biedt. Emigranten, goed voorbereid en in hun nieuwe vader land door katholieke organisaties op gevangen, kunnen een waardevolle bijdrage leveren aan de bestendiging en vernieuwing van wat in de cultuur en de godsdienstige levenssfeer van hun nieuwe vaderland waardevol mag halfzware shag ran topklasse BIGGELAAR heten. Een studie van wat bij uitzen ding en ontvangst van de emigranten gedaan kan worden, vormde een van de belangrijkste studie-onderwerpen op het congres. Slagbomen Ook in Nederland heeft men de af gelopen jaren tezeer gestreefd naar een oplossing van het bevolkings vraagstuk door incidenteel overleg met de immigratie-propagerende lan den. Omdat het ijzer heet gesmeed moet worden, was dit overleg belang rijk. Op de lange duur echter zal het onderdeel moeten uitmaken van be raad in breder verband, dat niet al leen de huidige mogelijkheden van ieder land als uitgangspunt neemt voor het migratiebeleid, maar ook en vooral de kansen, die een gezamenlij ke en onzelfzuchtige exploratie van alle rijkdommen ter wereld, bieden kan. Dat dit alles niet in een handom draai te verwezenlijken is, zou alleen reeds mogen worden aangetoond door de moeilijkheden, die de Benelux mo menteel geeft. Zoals Professor Suesterhenn zei: de kath. politici hebben in dit opzicht een grote verantwoordelijkheid. Zij op de eerste plaats zullen de slagbomen moeten doen kraken, die overdreven nationalisme, zelfzucht en wantrou wen tussen de landen opwerpen. Al leen het algemeen welzijn van een land mag bepalend zijn voor de dikte van die barrières. Elk ander motief, zo werd terecht geconstateerd, is vals en in strijd met het natuurrecht, dat niet alleen door de katholieken, maar ook door andersdenkenden als de basis van een vrije en gelukkige samenle ving wordt beschouwd. P)E BRAVE Clement Attlee, de Engelse Labour-leider, die zo gastvrij onthaal in Moskou en Pe king vond, heeft bi.i de Chinese leiders naar de rechtspraak geïn formeerd. Hij kwam tot de conclusie dat de Chinezen zich geen recht kunnen voorstellen, dat los staat van de wil der regering. Een rechter lijk vonnis kan in China door de nationale vergadering gewijzigd worden wat dus in laatste instan tie op politieke rechtspraak neer komt. Conflicten tussen rechterlij ke macht en regering kunnen echter volgens de machthebbers in Peking niet ontstaan, omdat de rechters en de regering het samen helemaal eens zijn over de politiek. Attlee vond dit allemaal nog al vreemd en merkte op, dat hem in Engeland een dergelijke gang van rechtszaken zeer zou verontrusten. Hij zag er een compleet verschil van visie tussen China en het Westen in maar geloofde niet, dat het speci aal te wijten was aan de communis tische leer. Volgens Attlee was het in China altijd zo ge.veest. Deze mening van Attlee klopt met de historie en met de rechts situatie, niet alleen van China, maar van vrijwel het gehele Verre Oosten. Het recht is er afhanke lijk van 't arbitraire goeddunken van de machthebbers. Men weet er nipt beter, of dit willekeurig optre- UI.AK NA DE eerste wereldoorlog dreef in de Schellingsstrasse nr. 4!) in v Munchen de intussen overleden slager Strauss een goedgaande slagerij. Hij had twee kinderen, een jongen en een meisje. Tezelfdertijd deed in de Beierse hoofdstad een man van zich spreken, waaraan Duitsland een kwart-eeuw later zijn diepste val zou hebben te danken: Hitier. In de Schellingsstrasse nr. 50, precies tegenover de slagerij van Strauss, woonde de fotograaf Hofmann, die later door Hitier voor bewezen diensten met de professor titel werd bedacht. Die fotowinkel van Hofmann was als hoofdkwartier van Hitier het eerste „bruine huis". De slagerszoon Franz - Josef Strauss 1915 in Munchen geboren is nu bijna een jaar één van de vier ministers voor bijzondere aangelegenheden in 't kabinet - Adenauer: hij is bovendien als jongste minister de Benjamin. En wanneer individualiteit in het kabinet zou worden bekroond, zou Strauss waarschijnlijk met de eerste prijs gaan strijken. Het is nu eenmaal overal ter wereld een feit, dat mensen wanneer zij snel in aanzien' stijgen, als het ware „gn- ders" worden. De nieuwe macht stijgt hen naar het hoofd, zij worden zelf zuchtiger, ijdeler, arroganter meestal ook, kortom „onaangenamer". Strauss is zichzelf trouw gebleven en hemis niets naar het hoofd gestegen. Het is waar, dat Strauss in het kabinet zowel waardige macht verpersoonlijkt. In Bonn wordt hij „de minister met de el lebogen" genoemd. Niettemin is zijn onbekommerdheid imponerend en de zekerheid van zijn optreden eigenlijk ook vertrouwenwekkend. Strauss was al in de eerste bondsdag een van de meest strijdbare afgevaardigden. Zijn redevoeringen waren steeds nogal hartig en flink gepeperd. Zijn eerste grote rede, die meer dan twee uur duurde, hield hij in de Bondsdag over de Europese integratie, toen Dr. Kurt Schumacher, de leider van de oppositie nog leefde. „Ik zou niet wil len beleven", zo sprak hij ernstig tot de direct onder het spreekgestoelte den van de overheid is het hoogste recht. Dat geldt evenzeer voor Rus land, waar het czarenregiem nau welijks anders te werk ging. De rechtsopvattingen van het Westen met de scheiding der mach ten, die tenslotte teruggaat op de christelijke gedachte, dat er een recht is, waaraan overheid zowel als onderdai.n onderworpen is "ijn het Oosten vreemd, voor zover daar de Europese en christelijke beschaving niet kor. doorwerken. Attlee constateerde een feit: tot het waarom van dit feit peilde hij niet. Dat komt er van, wanneer men zich op sleeptouw laat nemen door oppervlakkige leuzen over versch '- lende systemen, die rustig naast elkaar kunnen leven. „Azië voor de Aziaten" en dergelijke, hetgeen tenslotte neer komt op gelijkheid willen tussen on verzoenbaar tegenover elkaar staande levensopvattingen. (Advertentie) zittende Schumacher, „dat U en Dr. Adenauer zich op een dag achter Si berisch prikkeldraad terugvinden en dan gemeenschappelijk mediteren over de vraag wat wij destijds hadden moe ten doen, teneinde het verenigde Euro pa inderdaad te verwezenlijken." Strauss is een uitstekend spreker, die met grote slagvaardigheid op interrup ties reageert. Hij is een volkstribuun, die een vergadering zeer snel kan meeslepen, want hij heeft een aange boren talent de dingen zonder schroom te kunnen zeggen. Daardoor koesterden aanvankelijk velen wel enige zorg, dat de „jonge man" in de regering door zijn vitaliteit de zin voor proporties zou kunnen ver- ■liezen. Maar sinds hij minister is is hij ook aanzienlijk terughoudender ge worden. Strauss heeft aan de univer siteit van Munchen Latijn, Grieks en Germanistiek gestudeerd, later nog ge schiedenis en economie-colleges gelo pen. Tijdens de oorlog legde hij zijn referendaris- en assessor-examen in de philologie af, werd ook als leraar be noemd, maar was als zodanig nooit in functie. Hij was in de arbeidsdienst en in het leger. Na de oorlog steeg hij zeer snel op de ladder van het succes. Hij was landraad, daarna hoofdambte naar op het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen in Mun- cnen, daarna leider van het bureau voor jeugdzorg van het land Beieren cn lid van de economische raad in Frankfort. Sinds 1949 afgevaardigde in de Bondsdag, sinds 1953 minister. Zijn Beierse boezemvriend is Fritz Schaeffer, de minister van financiën. Zij zijn onafscheidelijk en het mense lijk zowel als politiek volmaakt eens. Zij beschouwen zichzelf ais het fede ralistische Beierse geweten in het hondskabinet. dat wij U helpen willen bij het stre ven het Rijnland van vreemde smet ten te zuiveren." Deze woorden zijn gelukkig in goede aarde gevallen. De Oberstadtdirektor van Viersen begreep het protest, maar hij wilde wel even de krantenberichten recht zetten: Noch het plaatselijk bestuur noch de bevolking, noch de vereni gingen hadden aan de huldiging van Kurt Meyer deelgenomen. Een 200- tal oud-SS'ers uit andere plaatsen hadden het feest op touw gezet. Het feit der bedenkelijke huldi ging blijft feit, Doch er zijn onder grondse krachten bezig om aan zul ke feiten onmatige betekenis toe te dichten, om de ook voor onze ver dediging zo broodnodige Duitse herbewapening (onde/ waarborgen) te verhinderen. Het is daarom goed dat er nu eens openhartig over ge sproken is. Dat is ook een steun voor de goed-willende Duitsers. ZATERDAG 18 SEPTEMBER 1954 HILVERSUM I 402 METER VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 7.45 Even opkrikken, 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 V.d. huisvr. 9.00 Gym. v.d. vrouw. 9.10 Gram. 935 Wa- terst 9.38 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding VARA: 10.20 V.d. arb. i.d. continubedrij ven. 11.25 Gram. 12.00 Accordeonork. en solist. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.30 Gronings progr. 14.55 Huis- muz. 15.15 „Van de wieg tot het graf", caus. 15.30 Dansmuz. 16.00 Rep. 16.15 Ka- merkork. en solist. 17.00 Act. 17.30 Pro- menade-ork. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout" caus. 19.40 „Het Boek Handelingen" caus. 19.55 „Deze week' caus. VARA; 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20 J5 Cabaret. 20.45 Socialistisch comm. 21.00 Ork. conc. 22.00 Weense mu?. 22 30 „Schat gravers aan de Amstel" hoo~sp. 23.00 Nws. 23.15 - 24.00 Gram. HILVERSUM II 298 METER KRO 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Koorzang. 7.45 Morgengebed en liturg, kaïender. 8 00 Nws en weerber. 8.15 Gram 9.00 V.d. "rouw. 9.-i0 Gram. 10 00 V.d. kleuters 10.15 Gram 11.00 V.d z:eken 11 45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Wereldmuz. In Sorrento (Italië) is het der de internationale congres van mensen, die het onzienlijke be studeren, besloten, met 'n waar schuwing aan de wereld ervoor te zorgen, dat zij in evenwicht blijft. Volgens een Belgische ge delegeerde, gebeuren vreselijke dingen wanneer dit evenwicht verstoord wordt. Enkele jaren geleden, zei hij, kregen de Ame rikaanse troepen bevel, Formo sa te verlaten. Die troepen had den een flink gewicht. De din gen raakten dus uit hun even wicht de aarde schoof om haar as en.... Engeland, Nederland en België werden overstroomd. Als de Russen Europa zouden aan- vallendan zouden ze de aard as zover verschuiven, dat Mos kou aan de Noordpool en Aus tralië aan de Zuidpool komt te liggen. Dus. Principe Alfred Frossard uit het beste Frank rijk heeft een boete gekregen van tien hele guldens. Hij had geweigerd zitting te nemen in een rechtbank jury. „Ik kan niet oordelen over een medemens", verklaarde hij. De men sen die hem uitgenodigd hadden, maakten zich kwaad en zorgden voor de boete. Moeilijk De Hongaren hebben te kampen gekregen met een merkwaardige moeilijkheid toen ze bij het Balaton- meer een observatorium wilden bou wen. Daarmee wilden zij onderzoe kingen doen naar de veranderingen in het aard-magnetisme. Er mocht namelijk in het hele geval geen stuk je ijzer verwerkt worden, zelfs niet zo groot als een speld. Dat zou de waarnemingen onzuiver maken. Men heeft het gebouw nu gemaakt van hout, met houten spijkers en een rie ten dak. Geweten In de winkel van mevrouw D. Freer te Trent in Engeland, vervoegde zich een man, die haar met beschaamd gemoed een kwartje ter hand stelde. Het bedrag vormde een soort gewetensgeld, want 12 jaar ge leden had hij in haar winkel een reepje chocolade gestolen. En daarover had hij al die tijd getobd. Uitspraak De haan van een onzer zeer gro te vrienden trad dezer dagen zijn onderhorige kippenhok binnen met 'n groot struisvogelei onder de vleu gels. Hij riep het stelletje kippen bij elkaar en sprak: „Dames, niet om aanmerkingen te maken op jullie productie, maar het is toch wel inte ressant eens kennis te nemen van wat men in het buitenland op ons gebied presteert". Microben Sir Alexander Fleming, de befaam de ontdekker van de penicilline, is van mening, dat de mensheid om streeks het jaar 2000 de microbe zal hebben overwonnen. „Twintig jaar geleden kon men slechts zeer weinig microben in het menselijk lichaam vernietigen", verklaarde hij, „maar over enkele jaren moet het gek gaan willen we ze niet allemaal te pakken nemen". V erliies Toen Peter Norman uit Harrow op zijn gemak naar huis stapte waaide zijn loonzakje (met inhoud) uit zijn handen en viel in een metersdiepe rioolput. Peter maakte er werk van cn verschillende van zijn collega's hielpen hem bij de opsporingswerk- zaamheden. De mannen groeven twee dagen om de kostelijke centen terug te krijgen. Alle pogingen bleven evenwel vruchteloos. De directie heeft nu maar besloten Peter een tweede loonzakje (met inhoud) te geven. Erfenis Een 92-jarige importeur ,die dezer dagen overleed, heeft 70.000 dollar nagelaten aan de regering van de Verenigde Staten. De mijnheer heette Julius Lehmann, was 'n Duits immigrant en verklaarde zijn gedrag in zijn testament als volgt: „Ik heb zo veel aan Amerika te danken, dat het me wat waard is mijn dank te be wijzen." Vrachtje Een vliegtuig heeft in de buurt van Chamonix per parachute driedui zend kilo brandhout neergelaten. Het hout is bestemd voor de hoogste ster renwacht ter wereld, waar de mensen ook niet in de kou wensen te zitten. Vroeger moest het portie met kleine vrachtjes tegelijk naar boven worden gebracht. Ongeluk Op de spoorlijn tussen Edinburg en Londen is een ongeluk gebeurd. Er sloegen twee wagons van een goe derentrein om, die geladen warei? met chocolade en suikergoed. Over een afstand van 150 meter lagen de zoete waren verspreid. Er was binnen de kortste keren beduidende belang stelling van de jeugd, die de baan ook snel vrij maakte. Transactie In een Italiaans plaatsje wilden 30 touristen de bus uit om fruit te kun nen kopen bij verzamelde boeren op de markt. De buitenlandse dames maakten echter zoveel aanmerkingen op de kwaliteit van het fruit, dat de boeren kwaad werden en hen met welgerichte worpen rotte peren en appelen naar 't hoofd gingen gooien. De touristen gooiden terug, maar verloren zoveel terrein, dat ze haas tig de bus in vluchtten en als hazen wegreden. „Bent U er zeker van dat het Uw hoed is?" (Advertentie) Voor twee pakken Castella Actief Wit betaalt U tijdelijk geen 84 cent., maar 74 cent! Een dubbeltje voordeel voor U! Actief Wit was, is en blijft een opzienbarende vondst.... DE manier om een was aan de lijn te zien, die U tegenblinkt van helderheid! En door de tijdelijk verlaagde prijs is nu let terlijk iedere huismoeder in staat, om kennis te maken met de weergaloze waskracht (en de absolute veiligheid) van het terecht zo beroemde Actief Wit. Dat van het Castella-aanbod een massaal gebruik zal worden ge maakt, staat wel vast. Niemand ver- zuime dus, zo spoedig mogelijk Castella Actief Wit in huis te halen of te bestellen! concours te Kerkrade. 12.30 Land- en tuir.b. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Amus. ork. 13.45 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Lichte muz. 14.25 Gram. 14.40 Ama teurs progr. 15.15 Kron. van letteren en kunsten. 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid van het Gregoriaans. 16.30 V.d. jeugd. 17.00 Gevar. muziek. 17.20 V.d. jeugd. 18.00 Ork. conc. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overzicht. 18.40 Gram. 18.45 Regeringuitz: Atlantisch Al lerlei. 19.00 Nws. 19.10 „Lichtbaken" caus. 19.30 Avondgebed en liturg, kal. 19.45 Symph. ork. koor en sol. 20.15 Gevar. progr. 21.00 Act. 21.15 De gewone man. 21.20 Gramofoon. 22.05 Wie 't weet mag 't zeggen. 22.30 Schaakolympiade. 22.35 Musette ork. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Esperanto. 23.22 - 24.00 Gram. BRUSSEL VLAAMS 324 METER. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Radio-almanak. 14.30 Gram. 15.15 Muz. caus. 15.45 Accordon- muz. 16.00 Gram. 16.15 Accordeonmuziek. 16.45 Eng. les. 17.00 Nieuws 17.10 Gram. 17.20 Ad te levavi. 17.30 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Omr. ork. en sol. 20.45 Gram. 21.00 Omr. ork. en sol 2130 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05 Jazzmuz. 23.45 - 24.00 Gram. BRUSSEL FRANS 484 METER: 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.15 Gram. 15.15 Verz. progr. 17.00 Nws. 17.30 Jazz-muz. 18.30 Gram. 19.00 en 19.25 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.30 „Wil helm Teil" opera. 22.00 Nws. 22.15 Relais 22.55 Nws. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. door Louis Joseph Vange EERSTE HOOFDSTUK. VAN EEN MAN ZONDER ZAKENAANLEG. Met de telefoon aan zijn oor luis terde de heer Spaulding van de firma Atwater- Spaulding met de vereiste ernst naar de mededeling van zijn bureau-telefoniste om tenslotte te zeggen: „Goed. Laat hem binnenko men." Daarna legde hij de hoorn weer op het schrijftafeltoestel en draaide zich in zijn stoel om naar de deur van zijn privé-bureau, teiwijl in d= korte ogenblikken die hem restten, elke uitdrukking van gevoel en van de stemming, waarmee hij zijn bezoe ker verwachtte, verdween. Het was uit de aard der zaak geen prettige stemming: hij had een onaangename taak te vervullen, maar dat was net laatste, dat hij zou mogen laten blij ken. Zoals de meeste zakenlieden hield hij er een paar privé-dogmas °P na en het eerste daarvan was wel, dat zijn aandoeningen nooit op zijn gezicht mochten staan te lezen. De grote industrieele kopstukken droegen daar ook altijd angstig zorg voor zoals Spaulding meende te weten; indien zij er ooit gemoedsaandoeningen op na hielden dan was dit uitsluitend voor privé - gebruik. Dienovereenkomstig verscheen er een prachtig masker op zijn gelaat, dat soms de drager ervan zelf scheen te misleiden. Bij allerlei gelegenheden misleidde het de anderen en zeer zeker Duncan, toen hij binnentrad na Spaulding's „Binnen!". Hij was voorbereid op een gezicht dat op slecht weer zou staan en op een stortvloed van scherpe ver wijten. Maar hij trof Spaulding aan precies zoals hij hem altijd had ge kend: een klein stadsmannetje met een gelaat zonder uitdrukking nog minder zeggend vanwege een paar brillegla- zen. die steeds schenen te spiegelen en daardoor de ogen maskeerden een geslaagd zakenman met een wel verzorgd voorkomen en een volko men evenwichtigen geest, even leven dig en temperamentvol als een goed onderhouden en uitstekend lopende machine. Duncan benijdde hem juist om die kwaliteiten, daar hij er vaag van overtuigd was. dat hij misschien wat in de wereld zou kunnen pres teren, indien hij er maar in slaagde iets daarvan na te apen. Tot nu toe waren zijn af en toe gedane pogingen eteeds op schitterende mislukkingen uitgelopen. Hij was dus afgunstig op Spaulding, zonder hem daarom ech ter in het bijzonder te bewonderen. Dit aantreffen van zijn patroon in een volkomen zakelijke en beheerste geestesgesteldheid en blijkbaar zonder enig voorbijgaande hoop, één ogenblik van waardigheid getemperd door zijn onverstoorbaar gevoel van humor om zijn lot af te wachten. Uit zijn houding verdween het onzegbaar iets, dat denken deed aan de hond, die slaag verwacht en voor éven was hij weer de vlotte jongen vol zelfver trouwen. „Goede middag, mijnheer Spaul ding", zei hij als antwoord op diens knik, terwijl hij plaats nam in de stoel, die hem met die knik was aangewezen. Een flauwe glimlach ver scheen op zijn gezicht en maakte dit wei zeer aantrekkelijk. Goede dag.Spaulding nam hem vluchtig op, waarna hij zijn vingers tegen elkaar zette, die hij vervolgens met geveinsde aandacht bekeek. Juist aangekomen Duncan?" „Met "'e trein van vijftien-dertig van Chicago Er was even een pauze, gedurende welke Spaulding zijn vingernagels met volstrekt onpartijdige belangstel ling bestudeerde; gedurende die pauze stierf het beetje hoop, dat even in Duncan's hart gegroeid had, zijn na tuurlijke dood. „Ik kreeg uw tele gram", vervolgde hij. „Ik bedoel het kreeg mij te pakken het haalde mij in te Minneapolisen dus ben ik nu hier." „Je hebt geen tijd verloren laten gaan." „Ik dacht, dat het misschien om een dringende aangelegenheid ging." Spaulding trok zijn wenkbrauwen bijna onmerkbaar op. „Waarom?" „Ik trok uit het feit, dat u mij een telegram zond. om thuis te komen, de conclusie dat u mijn raad wilde in winnen." Andermaal bewogen de wenkbrau wen van Spaulding, voor één keer dermate verrast, dat hij zijn pose niet handhaven kon. „Jouw raad!....!" „Ja", zei Duncan onverstoorbaar: „mijn raad of u uw klanten in mijn district zou laten schieten of dat u hen een man zou sturen, die verkopen kon „Welwas al wat Spaulding wisl te antwoorden. „Denkt u maar niet, dat ik mij op mijn vlug-begrijpen voor laat staan: iedereen kon dat snappen door het groot aantal belangrijke orders, dat ik u niet heb doen toekomen. „Je hebt pech gehad....' „U bedoelt u, mijnheer Spaulding. Voor mij was het een bof. dat ik we kelijks mijn cheques kon innen, voor u pech, dat u geen man in uw dienst hadt. die ze verdienen kon." Deze wanhopende eerlijkheid ont roerde Spaulding toch een weinig; riskerend dat hij zichzelf een slecht zakenman zou lijken, kwam aarzelend de gedachte in hem op om Duncan nog eens een andere kans te geven De kerel was innemend genoeg; hij had een pracht-humeur en was zelfs in tegenspoed waardig in zijn optre den. Wat hij ook niet was, in e'.k geval was hij een man van opvoeding en goede vormen. Zijn mouwen waren gerafeld, zijn hakken gesleten en zijn confectie-costuum slecht zittend zijn houding en optreden werden daardoor niet aangetast. Hem ziende moest men begrijpen, dat die man het tot iets brengen kon als hij maar even een kansje kreeg in de goede richting. Maar in welke....? Spaul ding zocht de oplossing van dit raad sel bij Duncan zelf. „Duncan", zei hij, „wat is er aan de hand?" „Ik dacht, dat u wat wel zou weten; waarom riep u mij naar huis, terwijl ik mijn tournée pas half gemaakt had?" „Je wou zeggen....?" „Dat ik in uw branche niet verko pen kan." „Waarom niet"? „Dat mag de hemel weten. En ik zou het dolgraag wille" weten Ik neem aan, dat het algemene ongeschiktheid is „Waarom denk je dat?' Duncan glimlachte bitter. .De on dervinding", zei hij. „Wat heb je vroeger geprobeerd?" „Zowat van alles alle baantjes, d'e open sic ar, voor een man. die La tijn en Grieks kent en hogere wis kunde: klerk op een cargadoors kan toor, tijdschrijver, kassier. alles-' „Er. desondanks heeft Kellogg nog vertrouwen in je?" Duncan knikte somber. Harry is een goed vriend. We waren samen op studie. Daarom blijft hij mij helpen". „Hij zegt, dat je niets anders nodig hebt dan enkel maar het juiste be gin „En niemand weet waar dat is, be halve dan mijn rampzalige werkge vers. Voor mij betekent het door de achterdeur verdwijnen. Telkens weer... Harry is een prachtvent voor mij ge weest. Vier, vijf keer vond hij bij vrienden een baantje voor mij net als bij u. Maar ik schijn het niet vol te kunnen houden. Ik werd opgevoed voor alles behalve om nuttig te zijn om auto te rijden en een huis knecht zestien uur per dag werk te geven en al dergelijke dingen meer. Mijn vaders faillissement u weet er natuurlijk alles van!" Spaulding knikte. Somber vervolg de Duncan openhartiger spiekend dan hij ooit zou gedaan hebben als gehypnotiseerd door de klank van zijn eigen stem, het relaas van al zijn rampen, die nu eenmaal schenen te behoren bij een man wien het te genloopt. „Die catastrophe kwam vijf jaar na dat ik van studie thuis was ik had al die tijd er nog geen ogenblik aan gedacht een hand uit te steken. Ik had altijd meer geid te mijner beschik king gehad dan ik bij mogelijkheid kon uitgeven, had er nooit over be hoeven'te tobben wat geld waard was en hoe moeilijk het verdiend werd mijn vader zorgde voor alles. (wordt vervolge i

de Stem | 1954 | | pagina 5