Houding van PAPOEA's pertinent pro-Nederlands ;en Kruiningen komt de ramp te boven BRIEVEN van Nieuw Guinea, het omstreden gebied in de Pacific Zijn Nederlandse kolonisaties gedoemd tot mislukking? Op zestig gezinnen na is de bevolking intact DE ALGEMENE WERELDTENTOON STELLING Socialistische revolutie is meer clan alleen geweld NADELIG - ENGELS SALDO IN E.B.U. OSRAM lampen KERMISMAAND e*i 'iotS'dé ftiiySL Het „Heilig Vuur" van Reco gne aan- de weg naai druk aanvoer Paal, zal in orde ;eien wor- begonnen langs de nde plaat- enlijk aan •den inge- ?n het ge- tot 't ver- ien dat de „St. Ceci- •en bezoek kver. „Ex- jelegenheid van de di- gezamen- ken. Even- Excelsior egenbezoek anfare „St. e vorm. >eldijk" is het instu- De Man id van Hoof. gloednieu- begin No- seizoen zal dijk" weer eelconcours, ing Zeeland Cultureel vrachtwa- amen in de botsing. De rd had ge- :s uit op het r passeerde. >'s opliepen, g gedekt. ;s - verbaal IMA NSTAND lange avon- sat, heeft de r de R. K. laar winter - irin zijn een t, ten einde te bevorde- ursus, waar- 'orden gege- ,er Bisschop- tnge Boeren •nde in staat n inzicht te eren en een van veel be lt de mecha- indt. In deze andeld wor- hun bouw onderdelen, ttoren. Beide enburg wor- dsschop van ntstaan door ter J.B. van van het R.K. de Wispelae- md doopceel urenaar. r Tan dit ng geldbeurs gebouwd, de ntkwam niet gen van de igen moeten meegemaakt Leurenaars de tijd van i als Voss, Beckhovens en geestdrift >t een homo- •estelijke ge- an het Leur rer restant et getreurd... er weer net- est: hij staat, >ch volop in en opge- n een halve g schijnen is ver te twis- van Bagdad. Bever 20 uur. Roman Holi- zende Sterne. City Lights. ipia theater 8 •ouwen. uur: Schieting uurZonder i: De gevan- Luchtslag om 30 en 9 uur: ler. ran Dijck 7.30 en Twee ge- van Bagdad. van Bever uur. w 8 uur: De lie. Volleybalwed- le (dames) en •n). Bij A. v. •misschieting. Roman Holi- tzende Sterne. City Lights, ipia theater 8 rouwen, uur: Schieting uur: Zonder uur: Het le- a: De gevan- Luchtslag om Contactavond DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 TTET grote eiland Nieuw Guinea, met een to- -tT- tale oppervlakte van 25 maal Nederland, deels Australisch gebied en deels onder Neder lands bestuur, is wat het Nederlandse gedeelte betreft, nog steeds omstreden gebied. Het einde van het geschil is nog niet in zicht en het laat zich aanzien, dat deze kwestie een der hoofd schotels zal vormen op de Vergadering van de Indonesië blijft in deze kwestie agitatie voeren en hierbij bewan delt het de meest gedurfde wegen. Zijn argumenten in het memorandum aan de secretaris-generaal der V.N. Hammarskjold, geven daar een spre kend voorbeeld van. De Nederlandse reactie was concreet en niet mals. Doch we betwijfelen het, of Indonesië zich daardoor zal laten afschrik ken. Het is nu eenmaal de mening van Soekarno dat hij de erfgenaam is van de laatste gouverneur-generaal van Nederlands-Indië en onder, dezen ressorteerde ook het huidige West-Nieuw-Guinea. (Van een speciale medewerker) Ver. Naties te New-York. Zou '11 grootscheepse emigratie van Nederlanders naar dit gebied n oplossing geven? Die vraag is gesteld. Doch voorop ga de vraag, of 'n massale emigratie van Nederlanders naar dat niet overal even gemak kelijk te ontginnen gebied te concretiseren valt AGITATIE Een punt van overweging is ook. dat Nieuw Guinea tienduizenden Indone sische staatsburgers onder zijn ingeze tenen telt, een der redenen dat Indo nesië in zijn eis blijft volharden. We menen echter dat de politiek van toe geven en steeds weer toegeven geen verandering brengt in de eeuwige het ze van de kant der Indonesische ex treem nationalisten. In het Oosten wordt toegeven aangemerkt als een vertolking van zwakte En waar nu ook vast staat dat Aus tralië zich pertinent tegen overdracht van West-Nieuw-Guinea aan de Repu bliek zal blijven kanten, terwijl boven dien de Papoea, de autochthoon, zich voor het overgrote deel verklaard heeft vóór handhaving van het Neder landse bestuur, zo mogen wij aanne men dat het behoud van de Neder landse souvereiniteit (nog afgezien van de vele andere gegronde redenen daartoe) meer dan gerechtvaardigd is. Uit een recente brief van een Indo nesische vriend uit Soerabaja maken we op dat het geval Nieuw Guinea aan de belangstelling van de doorsnee Indonesiërs absoluut voorbij gaat, de beweringen van dr. Soedjarwo, voor zitter der Indonesische delegatie bij de V.N., ten spijt. En het mag zo zijn dat de Oosterling zeer vatbaar is voor de magogische redevoeringen, de binnen landse moeilijkheden waaronder het volk nu gebukt gaat werken ontnuch terend, zeker wat de dubieuze Irian- kwestie betreft. IS EEN NEDERLANDSE VOLKSPLANTING MOGELIJK? Het bewaren van de souvereiniteit over Nieuw Guinea is echter niet on ze enige taak, of liever: daar hebben wij onze taak nog niet mee voltooid. Het land moet ontgonnen worden, de bevolking beschaving bijgebracht, ter wijl een ander punt van overweging ook de emigratie van Nederlanders uit het overbevolkte moederland vormt. Aan het lijvig verslag van de Par lementaire Missie ontlenen we enkele gegevens, waaruit gebleken is, dat de Papoea bijzonder gesteld is op emigra tie van Nederlandse boeren, want als er één factor is, welke Nieuw Guinea doet ressorteren onder de „achterlijke gebieden", dan is dat zeker het ontbre ken van landbouw en ooftteelt, van agrarische „selfsupporting". Wie A zegt moet ook B zeggen. De handhaving van de Nederlandse sou vereiniteit eist ook een volledige af werking van een „pian van welvaart en cultivering." Een der wegen hier toe is de versterking van het Neder landse element dit wordt o.a. ook door Australië als zijn mening te ken nen gegeven Er is over de kwestie „Nederlandse kolonisatie in Nieuw-Guinea" nogal het een en ander te doen geweest. Het waren hoofdzakelijk in Indië geboren (z.g. Indische) Nederlanders, die reeds sinds het jaar 1926 gepoogd hadden gangbare kolonisaties in Nieuw-Guinea te stichten. Na de Pacific-oorlog ver trokken er enkele duizenden op de bonnefooi uit Indonesië. Men is de mening toegedaan, dat die kolonisaties op mislukkingen zijn uitgelopen. En de heer P. de Kadt, lid der Tweede Kamer, uitte zich in het Parool wel zeer pertinent daarover uit, in die zin dat hij een Indisch-Nederlandse volks planting naar het „onherbergzame Nieuw Guinea als een utopie zal blij ven beschouwen." Velen maken tevens een vergelijking met de Amerikaanse kolonisaties van ruim 350 jaar terug, uit welke vergelijking zou blijken dat i= Nederlander ongeschikt J kolonisatie en hij een verdere Fa te?' nS maar achterwege moet laten. Ook voor Nederlandse boeren Hr onbegonnen werk zijn. We achten deze conclusies op z'n minst gezegd voorbarig. En een ver gelijking met de Amerikaanse volks plantingen is geen maatstaf tot beoor deling van de Indisch-Nederlandse ko lonist. Een diepere studie in deze aan gelegenheid heeft ons tot verrassende ontdekkingen doen leiden. AMERIKA 350 JAAR GELEDEN Aan de gedenkschriften van John Smith, stichter van de kolonie Virgi nia, ontlenen wij: Zodra de Ame rikaanse kust in zicht kwam, slaakten de reizigers (emigranten) een zucht van verlichting. Op 12 mijl van de kust had de lucht de zoete geur van een bloeiende bongerd. Het eerste wat de kolonisten van het nieuwe land za gen waren de dichte oerwouden. De ze vormden met hun overvloed en ver scheidenheid een ware schatkamer en een onuitputtelijke voorraadschuur van brandstof en timmerhout, boven dien leverde het bos loog en verfstof fen. Nimmer tevoren hebben hemel en aarde er in zo grote harmonie» naar gestreefd de mens een woning te scheppen. Het inheemse voedsel was al even aanlokkelijk als het klimaat. De zee leverde grote hoeveelheden oesters, krabben, kreeften en kabel jauw en de bossen wemelden van vet te, ongelooflijk-zware kalkoenen, kwartels, eekhoorns, fazanten, elanden en ganzen. De reëen waren er zo tal rijk dat het vlees de mensen begon tegen te staan. Vruchten, noten en bes sen vond men er in overvloed en het duurde niet lang of men kwam tot de ontdekking dat voedzame gewassen als erwten, bonen, mais en pompoe nen gemakkelijk verbouwd kunnen worden, als ook tarwe en rogge...." Aldus John Smith. Genoeg. Het Amerikaanse land was dus rijk gezegend. Daarbij kwam nog dat de kolonisten nimmer „op de bon nefooi" gingen. Meer dan negentig procent hunner werd door machtige concerns uitgestuurd als contract-ar beider, en instellingen als de Virginia Company en Massasuchetts Bay ga randeerden hen voor de tijd van zeven jaar zekerheid van bestaan. Ze moes ten er voor werken, begrijpelijk, maar er was werk en je moest wel een aarts luiaard zijn of een onverbeterlijke drinker om in die tijd van honger om te komen. Ziekten als malaria en zwartwaterkoorts waren er zo goed als onbekend, terwijl het juist is te me nen dat de Indianen de kolonisten on gemotiveerd aanvielen. Dat geschiedde pas later en wel tijdens de „trek naar het wilde Westen", doch toen hadden de kolonisten zich reeds dusdanig „ge setteld" dat er van een redelijke ko lonie van Westerlingen kon worden gesproken.... DE INDISCH-NEDERLANDSE KOLONISATIES Voor de Papoea's, de oorspronke lijke bewoners van Nieuw - Guinea zal uitwerking van een ..Plan van welvaart en cultiveringeen ware zegen zijn. maat. Wie in het bezit is van een ge weer, kan de dis verrijken met het al leszins eetbare kroonduivenvlees, ter wijl ook zwijnen goed onder schot te nemen zijn. Noemen we dan nog de onuitputtelijke mineralen en we mo gen de emigratie van Nederlanders, mits juist en niet te zuinig aangepakt, niet al te pessimistisch tegemoet zien.... PROEFKOLONISATIE Want het mag niet vergeten worden: de Indische Nederlanders hebben er zich een bestaan geschapen, zij het dan een sober. Ze zijn niet ten onder gegaan. Zaak is dat het Nederlandse volk in zijn geheel meer interesse voor de kwestie Nieuw-Guinea opbrengt. Omstandigheden hebben de huidige kolonisaties zeker niet tot stimulerend voorbeeld gemaakt, dezelfde naoorlog se omstandigheden bewegen zelfs de regering ertoe om het bezit der kolo nisten voor 60 te ontwaarden, dit ter voorkoming van inflatie. We ne men aan dat een andere maatregel niet mogelijk was, doch het was niet be vorderlijk voor de groei der koloni- satiebedrijven, die het immers juist van het eigen kapitaal moesten heb ben. Voegen we hier nog aan toe het residentiebesluit, volgens welke een kolonist een stuk grond mag bebou wen en benutten totdathet be stuur het nodig mocht achten het stuk grond voor rijksdoeleinden te annexe ren, waarbij de kolonist verplicht wordt om op staande voet er van af stand te doen dan is de conclusie, als zou de Indische Nederlander onge schikt zijn voor de kolonisatie, zeker niet af te leiden uit zijn pogingen in Nieuw Guinea. Men heeft het hem daar wel heel erg moeilijk gemaakt! Het rijk geve hem een nieuwe kans, zonder geldsaneringen, zonder energie- slopende residentsbesluiten, en mèt regeringssubsidie. Want wij herhalen: wie a zegt, moet ook b zeggen. De souvereiniteit over Nieuw Guinea blijft bij Nederland. Laat ons een stap verder gaan en al thans een poging wagen, of een expe riment, om Nederlanders op Nieuw Guinea te doen koloniseren, gerugge- steund door een geïnteresseerd thuis front in het Europese Moederland. Een welgeoutilleerde proefkolonisatie dus. Het is echter nog in staat grootse daden te verrichten IEDERE MORGEN bijna houdt de burgemeester van Kruiningen, de heer A. Schipper, spreekuur, een uur dat meestal uit meer dan zestig minuten bestaat. De vestibulebank is regelmatig te klein voor de vele ingezetenen, die over alles en nog wat belet aanvragen bij het hoofd der gemeente. i Advertentie) Van half April tot half October 1958 zal te Brussel de algemene wereldten toonstelling worden gehouden. Het zal de grootste wereldtentoonstelling zyn, die tot nu toe werd gehouden. Er zijn uitnodigingen gericht tot de 56 landen, waarmee België diplomatieke betrek kingen onderhoudt. Het terrein van de wereldtentoon stelling omvat, behalve de vlakte van de Heysel, met de reeds bestaande ge bouwen, ook het bospark, het publie ke park van Laeken en het domein van de Belvedère. Uitgaande van ervaringen houdt men rekening met een totaal bezoek van 25 millioen. Men verwacht een gemiddeld bezoek van 125.000 perso nen per dag. De wereldtentoonstelling wil de men3 wakker schudden, ongeacht zijn nationaliteit, geloof of ras, gezien de steeds meer dringende menselijke no den. De snelle technische vooruitgang brengt de gehele wereld onvermijde lijk naar haar vereniging. Het is nu reeds nodig, om alle vraagstukken van uit een wereldoogpunt te beschouwen. Het is onder dit teken der toekomst dat de wereldtentoonstelling zich aan kondigt. Schetsten wij boven de Amerikaanse trek naar de Nieuwe Wereld, hier volgt een exposé van de omstandighe den waarin de Indisch-Nederlandse ko lonisten tijdens hun exodus naar Nieuw Guinea verkeerden en thans nog verkeren. Uit diverse publicaties over Nieuw Guinea weten wij dat de Nieuw Guineaanse regenoerwouden als „mensvijandig" kunnen worden ge kwalificeerd. De afschrikwekkende stortregens kunnen wekenlang aan houden en je reinste bandjirs veroor zaken. Regent het niet, dan blijft het brakwater staan als massale broed plaats van zwartwaterkoortskiemen en malarialarven. Het openkappen van het terrein met bijl en kapmes duurt dagen, aangezien het oerwoud bezaaid is met het z.g. „kajoe besi", ijzerhout, waarvan de boomstronken niet dan slechts met dynamiet te splijten zijn. Na een week zal men bemerken dat de opengekapte wegen weer zijn over woekerd met onkruid, want er bestaan in Nieuw Guinea klimplanten, die 12 centimeter per etmaal groeien. Het gedierte is schaars en schuw en zon der een goed jachtgeweer moeilijk te schieten. Rijst is haast niet te verbou wen, zonder eerst maatregelen te tref fen tegen de ontwikkeling van mala- riakiemen. De strijd tegen het onkruid is indien gevoerd met primitieve middelen een haast niet te overwin nen euvel. MODERNE GEREEDSCHAPPEN GEVEN KANS OP SUCCES U ziet het: Amerika en Nieuw Gui nea verschillen nog al wat. En we kunnen gerust aannemen dat de Ame rikaanse pionieu van 3 1/2 eeuw te rug zouden hebben gefaald, indien ze waren aangespoeld op het Nieuw- Guineaanse strand. Daar komt nog bij dat de Indische Nederlanders op eigen risico naar Nieuw Guinea vertrokken. Van onder steuning door concerns of door een sympathiserend bestuur was geen spra ke. Ware dit wel het geval, zij zouden de beschikking hebben gehad over moderne ontbossings-, landbouw- en jachtgereedschappen: tien tegen één dat ze dan wél zouden zijn geslaagd, althans beter dan thans het geval is. Overigens brieven uit Nieuw Gui nea ontkennen ten stelligste dat ge heel Nieuw Guinea „mensvijandig" is. Grote delen zijn uitermate vruchtbaar, de bergplateau's bieden Europese emi granten een permanent voorjaarskli- VICE-PRESIDENT VAN ROOD-CHINA: BOURGEOISIE KAN MEE W ERKEN VICE-PRESIDENT Lioe Sjao Tsji van communistisch China heeft gezegd dat de socialistische revolutie in Chi na niet kon worden verwezenlijkt door het omver werpen van het kapitalis tische stelsel, doch dat zij, stap voor stap, door verwerkelijking van socialis tische doeleinden, werkelijkheid moest worden. „De socialistische staatsecono mie is reeds de beheersende kracht in het Chinese economische leven, waarin het kapitalisme niet meer de toon aan geeft", verklaarde hij. Volgens Lioe is China, na de stich ting van de volksrepubliek, nu vijf jaar geleden, „niet langer een kolonie of vazalstaat, beheerst door het bui tenlandse imperialisme, doch een on afhankelijke staat, die thans een grote mogendheid is." „China is nu tezamen met de Sowjet-Unie en de volksdemo cratieën, een bolwerk geworden bij de verdediging van de wereldvrede." Hij zei verder dat leden der bour- geosie, die bereid waren mee te wer ken aan het socialistische hervormings werk. „passend werk" zouden krijgen en dat zij niet van hun politieke rech ten zouden worden beroofd. Blijkens gepubliceerde cijfers was Engeland in de Europese Betalings- Unie (E.B.U.) in Augustus het land met het grootste nadelige saldo, na melijk 23,3 millioen dollar. West- Duitsland behield zijn leidende positie met het grootste voordelige saldo over Augustus van 45.2 millioen dollar. Het werd gevolgd door Zwitserland. Ne derland had een totaal saldo van 316.2 millioen dollar (nad. 3 millioen). NORMAAL AANZIEN F) it verschijnsel is wel een typerend overblijfsel van de ramp,die vorig jaar de bloeiende dubbelgemeente trof. Het is ook bijna het laatste ver schijnsel, want Kruiningen is zo goed als zijn onheil te boven en komt fris ser en mooier uit de Februari-chaos te voorschijn. Men loopt in Kruiningen niet meer in de gaten van uitgespoelde straten; men struikelt er niet meer over ber gen bouwmaterialen; men stuit niet meer op legioenen vreemde werk krachten en men glijdt er ook niet meer uit over de blubber. welke de zee en de grondtransport achter lieten. Kruiningen heeft zijn normaal aan zien weer herkregen. Toen wij over het Marktplein naar het gemeente huis liepen, zagen we zelfs hoe twee mannen, naast een kermiswagen, oe- zig waren een circus op te zetten, dat die avond het 6tond op een bord gekalkt met drie dames en even veel heren twaalf nummers te zien zou geven voor de civiele prijs van vijftig cent. Burgemeester Schipper, die alleen heel wat meer nummers per dag weg geeft, vertelde ons, dat het herstel van de honderden zwaar- en licht- beschadigde huizen in zijn gemeente zijn beslag heeft gekregen. Op zestig nog geëvacueerde gezinnen na, is de dorpsgemeenschap weer intact. Nog vóór de winter hoopt men haar zo goed aLs helemaal weer te herstellen, want de veertig in aanbouw zijnde huizen, in de z.g. Armenboomgaard, komen over twee maanden gereed en worden voornamelijk toegekend aan de nu nog van huis en haard verdre venen. Er zijn bovendien 35 huizen in aanbouw bij Hansweert en zeven in de omgeving der Zweedse woningen. Worden die afgeleverd, dan is er aan de woningnood nog geen eind ge komen, want in Kruiningen zelf zijn er og vele gedwongen samenwoningen, de wachtlijst der jongelieden die trou wen willen, groeit bij d>e dag en de opkomende industrie wordt ook al belemmerd door gebrek aan huizen voor nieuw personeel. Het herstel is mede zo snel verlo pen door de soepel toegepaste schade regelingen; ook in de herbouw van de elf verwoeste boerderijen begin te kening te komen. Buitengewoon goed te spreken is men ie Kruiningen over de wijze, waarop Landbouw herstel de zaak aan gepakt heeft. Het grootst* deel van de Kruiningerpolder ligt weer be drijfsklaar en de millioenen M3 zand •die afgegraven moesten worden, lig gen tegen de dijkflanken, in de kre ken of werden ondergespit. Alleen de percelen waar de bouwvoor van afspoelde zijn er slecht aan toe. D ur ge meeste r Schipper vertelde dat er nog heel wat op stapel staat, wat de bouwplannen aangaat. Met de nieuwe landbouwhuishoudschool van de Z.L.M. is reeds een aanvang ge maakt. In portefeuille zit nog het plan voor een nieuw* kleuterschool. Lang zal dat er niet meer in blijven, want het Zweedse Jeugd Rode Kruis zon<j er een belangrijke gift voor. Ook is eerstdaags de bouw te ver wachten van een Groene Kruisge- bouw, waarvoor Zwitserland gelden gaf. Men zou al begonnen zijn indien bij de onlangs te Utrecht gehouden aanbesteding niet zulke hoge inschrij vingen uit de bus waren gekomen. Het dorpshuis is het andere grote object waar men naar streeft. Ottawa gaf daar al f 45.000 voor. maar men hoopt nog op een extra-bijdrage uit het Rampenfonds, omdat uitvoering van dit object twee ton vraagt. Als persoonlijk initiatief valt te loven wat de firma Meyer onder neemt. Bij het spoorwegemplacement laat die n.l. een groot koelhuis annex aardappel bewaarplaats bouwen, dat een model-inrichting zal worden. 'n Tweede particulier initiatief, maar dan op kerkelijk terrein, wil de gereformeerde gemeente ondernemen, door de bouw van een nieuwe kerk tussen de Elenbaasstraat en de Armen boomgaard. Voorts moet er nog iets gebeuren aari schoolbouw in Oostdijk waar het onderwijs thans zo goed en kwaad als •het gaat bedreven wordt in een nood gebouw, dat men cadeau kreeg. Aleer men hier spijkers met koppen kan slaan, zal men moeten wachten op het bezoek van ministers Cals. Dit zou reeds begin September hebben plaats gehad, maar is toen plotseling afge zead DE SCHEEPSWERF Gaarne hadden zowel de burgemees_ ter als wij zelf 'het onderhoud nog wat gerekt, maar regelmatig kondig den zich nieuwe bezoekers aan om te proberen hun problemen en verlan gens een gunstig oor te doen vinden bij burgemeester Schipper, die sinds een half jaar het zwaar beproefde Kruiningen als een goede schipper, door de branding helpt komen.. (Advertentie) Beter-lichl voor huishouding en industrie Een lichtzijde, speciaal voor Hans- weert is, dat de werf Zeeland na veel gesukkel, thans onder be proefde leiding van een bekende Terneuzense firma er boven op komt en meer tobt met het aantrekken van vakbekwaam personeel dan met nieuwe orders. Minder mooi is weer dat d* katho lieke schipperschool zeer waarschijn lijk niet meer terugkomt en in Lim burg blijft. Gelukkig zal „Maria-oord" zijn poorten tegen Januari a.s. weer openen voor de bejaarden en zijn er plannen tot verdere uitbouw van dit katholieke rusthuis. Als laatste nieuws vertelde de bur gemeester ons nog, dat de eerste Am bones* gezinnen de twee verlaten werkkampen zijn komen bevolken; m totaal zullen er veertig gezinnen in ondergebracht worden. Waterschapsbenoeming Bij Koninklijk Besluit zijn met in gang van 22 September 1954 benoemd in de provincie Zeeland tot dijkgraaf van het waterschap Oud- en Nieuw- Noord - Beveland de heer M. W. van Arentshals te Kats (gemeente Kort- gene) en tot gezworene van het wa terschap Oud- en Nieuw - Noord - Be veland, de heer G.M.F. Bom te Wisse- kerke. Oost-Rozebeke Wte zou bij het zien van dit landschap aan 'mens-vijandig" denken? Gemeenlijk klagen de foormannen omdat de kermis zo goed in Leuven as ier, achter de vacantie valt. Maar deze keer wrijven zc zich de handen, vermits al wat met vacantie naar zee trok, door de regen weer naar huis gespoeld is met een deel van liun va- cantiegeld in de zak. En wij kennen ier nog de ouwerwetse foor en de Jaarmarkt. Ge ziet er gedecoreerde foormannen, die de rotte tanden van de Keuning van Spanje en Italië ge trokken hebben. Ze staan boven op hun stellage te schreeuwen, dat ze re gelrecht van Madrid en Rome zijn ge komen. Natuurlijk per vliegtuig anders kunnen ze de keuningen, prinsen en prinsessen nie rap genog de kiezen uit de mond trekken. Ze duwen U de o- ninklijke kiezen onder de neus en gaa- de gij dan Keunink Alphonso van Spanje es uit z'n graf krabben, om te zien of die kiezen werkelijk in z'nne mond passen. Ze hebben er schatten aan verdiend en 't ies daarmee, dat ze U nou maar eene franc per tand reke nen. En, pijnloos. Geen levende ziel hoort U krijsen, deur 't lawaai van de koperen muziek. O, 't ies oprecht plezant op ons foor. Ge kunt er „De Comtesse zonder on derlijf" gaan zien. Dad ies 'n attractie eerste klas, die veul publiek trekt te gen d'n entrée van vier franken. Gis teren is daar 'nnen boer buiten gesto ken. Hij legde twie franken voor de neus van de Madame in d Cassa. En as ze hem zegden dat-ie er vier moest geven, reclameerde hij: ,,'t les maar 'n alleve Comtesse, zodus, twie frank en geene centime meer!" Ik kan U nochtans verzekeren, dat ze er wel 'n onderlijf op na hield, want gepasseerde Zondagavond wa ren er twie Uilenspiegels binnen ge gaan en die begosten op eene keer „Brand.... Brand!!" te schrieven. De Comtesse zonder onderlijf pakte d'r benen onder d'rren erm en trapte 't af. De vent is er mee z'n kraampke stil- lekes van onder getrokken. De plek, waar 't gestaan heeft is sjuust 't gat van 'nne kies, die ze er uit gehaald hebben. Ik eb persoonlijk gezien, dat de Comtesse zonder onderlijf, as ze wegrejen, in de foorwagen op haar., onderlijf zat. „Tout compendre c'est tout pardonner" zegt de Fransman, Ge mot goe begrijpen, dat de foormannen hoog pachtgeld motten betalen en dan vergeeft ge die Comtesse dat ze zon der onderlijf rond kuiert, 't les bij tijd om compassie te krijgen. Ze motten hele vaudevilles opvoeren, om 't ker- mispubliek vast te krijgen. Diejen we reldberoemde dentist pakte 'nnen doodskop uit z'n kist en alleman deins de achteruit, maar hij stelde ze ge rust: „Ge mot geene schrik hebben, hooggeachte toeschouwers. Deze kop heeft nog al z'n tanden. Het is de kop van een van mijn beste vrienden, die ik zeven tanden getrokken heb, na dat ik hem met mijn beroemde won derzalf had ingesmeerd, zijn ze alle zeven weer gaan groeien!" En dan stond er 'nne grappenmaker, die schreeuwde: „Kunt ge diejen glad de kale kop ook nie met uw wonder zalf insmeren?" En lijk de bliksem zo rap, antwoordde de dentist: „Da zou ik al lank gedaan ebben, maar 't ies geen avnace.de roodhuiden hebben hem gescalpeerd!" Ziet ge: dat kunt ge allemaal op ons foor en jaarmarkt beleven, zonder dat het U eene centime mot kosten. M'n vrouw en m'n schoonmama hebben mij de kop suf gepraat om 'nne keer met mij de kermis op te gaan. Maar, ik kèn datte. ,Ze sleuren U overal binnen, en waar broeken zijn. betalen geen doe ken. Daarom heb ik beleefd, maar be slist geweigerd. Op dicje zelfden avond leest m'n schoonmama 'n bericht van 't Persbu reau Reuter in d'n Gazet. Permitteer me: ik weet niet of ik dieje Reuter mot geloven lijk m'nne catechismus. As ze me voorgelezen had, wat daar stond, heb ik er straf aan getwyfeld. In China, ik meen dat het in Hongkong gebeurt, worden er, in de maand Juli, duuzenden dollars deur de Chinezen., verbrand. Voor dat ze zo'n bankbiljet verbranden schrijven ze daar op: Be taalbaar in het hiernamaals. Ze me nen dat in de maand Juli de dooien vacantie krijgen. M'n schoonmama, as ze dat gelezen had sakkerde nog harder as de Com tesse zonder onderlijf, toen die „Brand!" hoorde schreeuwen. Ze sloeg met de platte hand op de tafel dat de kaffezjatten 'nne sprong maakten. Waarom sturen die spleetogen d'r dol lars nie naar ier? Die communisten willen de dooien ook nog vacantie- toeslag geven! Is 't geen schand! Eén zo'n bankbiljet van duuzend dollars en wij konden de hele week naar de foor. En gij, Sus, ge zoudt er nog 'n schoon televisie-appareil bij kunnen kopen." Ik antwoordde: „Luister schoonmama, die Chinezen zijn nog zo zot nie. As gij met Melanie naar Del- haize gaat om uw inkopen te doen, krijgt ge tien procent terug. Da's voor mijn precies hetzelfde of ze ver brand worren, want ik zie er nooit 'nne centime van terug. En die Chine zen zijn nog zo généreus om er op te schrijven: „Betaalbaar in het hierna maals", Maar gullie peist: Liever be taalbaar in het hiervoor as in 't hier namaals. Ze heeft er nie op gereageerd en ik monkelde: wie zwaagt semt toe. 'Nne televisie? Me zullen er nog 'n bietje mee wachten. Neeje, as die Chi nezen geen dollars sturen, dan koop ik zo'nne „tape-recorder".vergeef me as ik weeral, net as honderdduuzende Hollanders, verschijnselen van de En gelse ziekte vertoon. Maar as ik ooit es 'n paar duuzend francs te veul eb, moet ik zo'n ding in uis lialen, dat precies regi streert wat er gezegd word. Speciaal voor m'n schoonmama, as die „légèrement enmuc" is. En da gebeur nog al es. Ik zal haar monoloog dan aan de vergetelheid ontrukken en komt ge in Oost-Ro zebekeik zal 't voor U afdraaie zonder belasting. In mot eindigen. Ik mot 'nne vent gaan feliciteren, die honderd jaar is geworren. Hij heeft de Kroonorde met de Palmen gekregen. Ik hoop dat 'm ongestraft onder de palmen mag kuieren. SUSKE VAN TESTELT In het programma dat het Zwitserse circus Knie dit jaar het publiek pre senteert is Reco, de komiek op 't koord, een hartveroverende vagebond, die argeloze passen zet op het slappe koord des levens. Zijn manhaftige pogingen 0111 staande te blyven, zijn schrik en zijn grote vreugde over het tóch nog be reikte veilige punt wekken iedere avond weer zoveel sympathie voor deze artist - van - klasse, dat hij zich nimmer kan drogen, alvorens drie, vier maal in de piste terug te keren om de spontane bijval in ontvangst te nemen. Op die momenten staat er in het pakje van de artist Reco de heer Wroe, die zich wat jaren en geld betreft rustig op zijn landgoed bij Darlington zou kun nen terugtrekken. Een paar jaar geleden heeft hij het geprobeerd. Het circus waarmee hij acht jaar lang uitstekende zaken had gedaan en waaraan hij, on danks zijn bezwaren tegen het officiële directeur-gedoe, de beste jaren had gegeven, was verkocht. Zijn grootste zorg gold toen de artistieke opvoeding van zijn twee dochtertjes, die thans als de Reco-Sisters een uitstekend draad nummer maken. Er was alle reden om gelukkig en tevreden te zijn. Hij kon op een geslaagd leven terugzien, waarin hij zich van arm kermisjochie had opgezwoegd tot vermogend circusdirecteur. In het circus van zijn oom Paulo twee paarden en twee wagens! moest hij ééns voor de kost paardrijden, voltigeren, aan de trapeze werken, voor clown en staljongen spelen en de tent mee opbouwen. Als het circus verder trok ging hij de paar affiches ophalen, om ze in het volgende dorp weer te gebruiken. Soms waren er geen hoefijzers en spijkers om een paard te beslaan; de eerste de beste hoefsmid kon het dan overkomen, dat hij voor deze zaken onder een afleidende babbel werd opge licht. In latere en betere jaren koos hij zich een dochter uit het circusgeslacht der Fossett's tot vrouw en sindsdien maakten zij als Reco en May een draad nummer en, in de vakwereld, een goede naam. Later, in het eigen circus waren dit nummer en Koringa, de vrouwelijke fakir, waar wij al eens eerder over schreven, de hoogtepunten van het programma. Als landheer en eigenaar van twee renpaarden en een model chickenfarm' leefden de heer en mevrouw Wroe na hun drukke circusleven zoals men dat van twee mensen die op een. zekere leeftijd zijn gekomen en niet onbemiddeld zijn, kan verwachten. Maar de artisten Reco May konden in dit leven hun draai niet vinden. Zij verlangden naar het applaus. Daarom treden zy nu weer op: voor hun plezier. Of, zo ge wilt, uit liefde voor het vak: „Pour le feu sacré het heilige vuur

de Stem | 1954 | | pagina 3