K.A.Y. is naar Lourdes vertrokken Internationaal centrum voor migratie- onderzoek worde voorbereid OUDE GENEVE Het „gouden" standbeeld van een LEURENAAR Z.-VLAANDEREN Kerk en toren in St. Anna ter Muiden worden gerestaureerd Audiëntie RESOLUTIES VAN HET CONGRES TE BREDA: De onthulling ging met grote feestelijkheden gepaard WEINIG Na twee jaar sparen en stug volhouden DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 Geslaagde modeshow te Goes BRAMEN JAAR DIT Propaganda - avonden van het Rode Kruis SLUISE RAAD WERKTE IN VLOT TEMPO FILMPROGRAMMA Walcheren MIDDELBURG VLISSINGEN VERGADERING DER K.A.B. Russisch schip overgedragen in Vlissingen AANBEVELINGEN VOOR HULP AAN VLUCHTELINGEN EN INTER-EUROPESE MIGRATIE „EXTRA ZACHT EN BELEGEN" TERNEUZEN Uit het Land van Adriaen van Bergen AGENDA HEDEN MOIUiEN ■TWEE JAAR hebben ze ervoor gespaard om het geld bij elkaar te krijgen en we geven het l) te doen om dat vol te houden. Want een huismoeder kan iedere cent vandaag de dag goed gebruiken. En om dan te zeggen: ik spaar toch door, want ik wil met de KAV naar Lourdes, daartoe behoort mannen- of liever vrouwenmoed. Want ieder van deze 219 vrouwen uit het Bredase bis dom, die Donderdag j.l. naar Lourdes vertrokken zijn, hebben er iets voor moeten laten staan. Zij hebben zich géén nieuwe wintermantel aangeschaft en zij hebben in twee jaar geen kermis gevierd. Een Bergen op Zoomse huismoe der heeft voor die Lourdes - reis zelfs tweemaal achter elkaar het carnaval de rug toegekeerd. Als ze jarig waren vroegen ze spaarzegels voor de Lourdes- reis en menige man heeft, als hij eens een extraatje had, zijn vrouw verrast met enkele van deze kostbare zegeltjes. trein Donderdagmiddag even drie uur uit Den Bosch vertrokken, getrokken door een electrische locomotief, die aan de grens vervangen zal worden door stoomtractie. Hij is vertrokken met de goede wensen van de thuisge bleven 5737 KAV-leden uit het Breda se bisdom en nadat aalmoezenier Mouwen en de dames Mulder uit Stui- vezand en Raaymakers uit Rijen af scheid zijn gaan nemen van Mgr. Jos Baeten. Die schonk de bedevaartgan gers zijn zegen. Beladen met intenties zal men na 'n reis van 24 uur in Lourdes arriveren. Voor f. 500.is door familie, vrienden en kennissen bijeengebracht voor mis sen. kaarsen en bloemen bij de grot. Zó ingesteld moet dit een zegenrijke reis worden voor duizenden gezinnen in het Zeeuwsch Vlaamse en Brabant se land. Opgewekte gezichten aan het Bossche station Niet alle vrouwen hebben het vol gehouden. Het was ook een lange ruk, twee jaar. En heel dikwijls was het geld broodnodig ergens anders voor nodig. Maar het resultaat was dan toch maar, dat gistermiddag op het perron van Den Bosch 219 opgewekte vrou wen van de Bredase KAV rustig in de lange internationale trein stapten om de reis naar Lourdes te aanvaarden. Voor velen was dit de eerste, lange reis. Het liep daar in Den Bosch allemaal zo vlot en prettig, dat het leek alsof die dames gewend waren dagelijks door Europa te reizen. Geen opgewon den, maar wel heel blijde gezichten, Vrolijke mensen, beladen met koffers en.intenties, 'k Mot zoveul bidden da'k tijd te kort kom", zei een dame op leeftijd. Bijna had de reisleiding de officiële intenties vergeten, d.w.z. de enveloppen van vrienden en kennissen die opgezonden waren naar de KAV in Breda, maar een telefoontje in Tilburg zorgde ervoor, dat ze nog op tijd in Den Bosch arriveerden. Dat was het enige incidentje, want het verhaal van mevrouw Verschueren in Dorst, die in Den Bosch haar tachtigjarige vader kwijt was, was gelukkig evenmin tra gisch. Vader was op z'n gemakje een kop koffie gaan drinken in de restau ratie en maakte zich geen zorg, al be weerde hij, dat hij zijn dochter overal had gezocht. Zó zijn mannen, zei juf frouw Kessel en ze schudde eens met haar hoofd. Maar ze zag toch de hu mor van dit kleine voorval in, zoals zij altijd en overal de humor uit puurt. En dus lachte zij tegen al haar leden, maakte hier en daar een praatje, gaf daar een hand. Ze vroeg of iedereen goed zat en of het met de bagage in orde was gekomen. Zij tikte tegen de ruiten van de coupé's en zwaaide vro lijke groeten naar binnen. Die even vrolijk beantwoord werden. 3500 FLESJES NAT Deze trein, waarin zich duizend pel grims bevonden van de hele Neder landse KAV, is geen ziekentrein. Die laatste trein was Donderdagmorgen reeds apart vertrokken met 360 zieken waarvan 44 uit Breda. Maar met deze trein der gezonden, reizen toch drie verpleegsters mee, want je kunt nooit weten. En hoe gezond die trein is, blijkt alleen al hier uit, dat in de ba gagewagen niet minder dan 3500 fles jes „nat" in allerlei vorm worden meeggenomen, nog niet meegeteld, die ontelbare kopjes koffie, die in de keu ken zullen worden klaar gemaakt. Met die keuken was juffrouw Kessel meer dan gelukkig. Aalmoezenier Mouwen maakt de reis eveneens mee en hij had het al even druk als de overige leden van de staf. Hij regelde en deelde orders uit, gaf goede raad en lachte maar. Zo is deze lachende bedevaart - Echte Parijse modellen getoond Het najaars modeseizoen werd in hotel de Korenbeurs te Goes geopend door „Magazijn Poley" (firma Meeuw- sen) met een show van chique model len vervaardigd uit de nieuwste stof fen uit genoemd magazijn. Zowel des middags als des avonds ging de keu rig verzorgde show voor een uitver kocht huis en genoten honderden da mes van dit „concours d'elegance" waaraan drie vakkundige mannequins meewerkten, terwijl de heer Bors- boom de explicatie beoefende en de pianist Zietse de muzikale omlijsting aanbracht. Een revue van tientallen modellen in alle mogelijke stoffen en de meest smaakvolle kleuren en dessins, gleed langs de bewonderende toeschouwsters heen en de explicateur verzuimde niet de dames in te lichten op welke wijze Zij het vlotste de japon konden ver vaardigen. Het glansstuk van de show werd gevormd door het voorbrengen van drie modellen, ontworpen door een der drie Parijse mode-koningen, nJ. door Hubert de Givenchy; zij be stonden uit middag - avondtoiletten vol zwier en verfijning en in effen en geruite stoffen vervaardigd. Maison „De Vlinder" had gezorgd voor de bij iedere japon passende hoed wat het effect nog vervolmaakte. De shows werden ingeleid door de heer S. Meeuwsen, die het niet te lang maakte, daar hij terecht van oordeel was, dat de creaties, welke gebracht werden, genoeg zeiden. jaar belangrijk Er zijn dit jaar belangrijk minder bramen dan in de voorgaande jaren en de prijs is laag. In Kapelle - Biezelin- ge, na Zaltbommel de voornaamste bramenveiling van ons land, verwacht men dit jaar niet meer dan 200.000 kg bramen, tegen het vorig jaar 300 duizend kg en in 1952 zelfs 330.000 kg. De voornaamste oorzaak van de ge ringe oogst is de strenge winter, welke veel bramenstruiken heeft doen be vriezen. In Augustus de voornaam ste plukmaand waren de weersom standigheden zeer ongunstig voor het vlot verlopen van het rijpingsproces. Ook de prijs is niet geworden, wat de telers er van hadden verwacht. De voornaamste afnemers zijn de binnenlandse conservenfabrieken. Ver der is er af en toe export naar West - Duitsland en Zwitserland. Ten behoeve van het Rode Kruis, afdeling Koewacht, St. Jansteen en Clinge worden een 4-tal propaganda- avonden gehouden en wel op 20 Sep tember te Koewacht. 21 September te St. Jansteen, 22 September te Nieuw- Namen en 25 September te Clinge. Op deze avonden zal de laatste ramp film vertoond worden, alsook een film over bloedtransfusie. Door de heer J. D. de Visser - Smits inspecteur in algemene dienst, zal een spreekbeurt gehouden worden, terwijl de vrolijke noot zal worden verzorgd door het cabaretgezelschap Pirogo uit Goes. Verschillende subsidies De gemeenteraad van Sluis kwam voor het eerst sedert drie maanden bijeen en handelde in een vlot tempo de twintig punten bevattende agenda af. Verschillende bewoners van St. An- nastraat klagen reeds jarenlang over een slechte afwatering. De raad be sloot met medewerking van het Wa terschap ,,'t Vrijs van Sluis" tot ver betering over te gaan. Aan de N V. Benzine en Petroleum- handel mij te Amsterdam werd aan de St. Annastraat een perceel grond in gebruik gegeven voor het oprichten van een benzinepompstation. Een zelf de verzoek van de heer Hoegen voor een benzinepompstation aan het aan te leggen parkeerterrein aan de St. Annastraat werd afgewezen, daar het uitbreidingsplan daar slechts één ben zinepompinstallatie toestaat en dit reeds aanwezig is. SLUITSTUK Verder besloot de raad tot het ver lenen van een bijdrage ad. f. 4000. aan de Ned. Hervormde Gemeente te St. Anna ter Muiden in de kosten van restauratie van het kerkgebouw al daar. Ook de toren van deze kerk die ingevolge de staatsregeling van 1798 eigendom is van de gemeente (een cu riositeit welke bijna niet meer voor komt) zal worden gerestaureerd. De kosten hiervan bedragen f. 75.440.—. De Rijksdienst voor Monumenten zal hierin 50 bijdragen, terwijl dus de rest eventueel met aftrek van een pro vinciale subsidie, voor rekening van de gemeente blijft. De raad besloot unaniem tot restauratie daar dit werk moet worden gezien als een sluitstuk van de enkele jaren geleden tot stand gekomen restauratie van het Dorps plein te St. Anna ter Muiden. Het verzoek van de heer O. Murijn voor aankoop van een perceel ge meentegrond voor de bouw van een kantoor naast zijn garage werd afge wezen. Het Oranje-comité raakt zijn ge luidsinstallatie, welke als een zware financiële last op dit Comité drukt kwijt. De raad besloot de installatie met toebehoren voor de prijs van f. 800.over te nemen en deze bij voorkomende gelegenheden en festi viteiten in gebruik te geven. De stichting „Bevordering en Ex ploitatie R.K. Vlasserscholen in Z. - laanderen had verzocht om een sub sidie van f. 100.— B. en W. stelden voor f. 50.— beschikbaar te stellen, maar de heren van Daalen en van de Vijver meenden dat f. 25.— genoeg was. Over dit voorstel staakten ech ter de stemmen. Het verzoek komt dus volgende ver gadering weer aan de beurt. Aan de Stichting 1940 - 1945 werd 'n bijdrage van f. 10.— verleend. De ver zoeken om subsidie o.a. van Ned. Con gres voor Openbare Gezondheidszorg en van de Chr. Vereniging voor de verpleging van lijders aan de vallen de ziekte werden afgewezen. AFSCHEID Omtrent de vergoeding aan de ge meenteraadsleden voor het bijwonen der vergaderingen waren de meningen verdeeld. De vergoeding bedraagt thans f. 5.per vergadering en deze zou volgens de voorschriften van Ge deputeerde Staten f. 10.— mogen be dragen. Het presentiegeld werd uiteindelijk bepaald op f. 7.50 per vergadering. Na onderzoek van de geloofsbrieven werd besloten tot toelating als raads lid van de heer F. Dusarduyn in de vacature A. v.d. Horst, die wegens overplaatsing naar Axel ontslag moest nemen als wethouder en raadslid. De voorzitter richtte een speciaal woord van dank aan dhr v.d. Horst voor de wijze, waarop deze zijn taak heeft verricht. Wethouder Wage onder streepte de woorden van de voorzitter. De heer v.d. Horst dankte voor het begrip en het medeleven, dat hij steeds heeft mogen ondervinden. Ten behoeve van onze lezers geven wij hierbij de katholieke keurings eisen van enkele films, die deze week in Zeeuwse bioscopen worden ver toond: Het Centrum, Axel: Barbarossa de Zeeschuimer, 14 jr: De zondares van Parijs, 18 jr. met voorbehoud. Olympia theater, Sas van Gent: Huis der verloren vrouwen, 18 jr. met voor behoud; Ellen, 18 jr. Bioscoopgebouw, Hulst: De onder gang van de Titanic, 14 jr; Scharlaken Aumeken, 14 jr. Hofzioht theater, IJzendijke: Helden zonder roem, 14 jr. Ledel theater. Oostburg: City Lights, alle leeft. Concertgebouw, Terneuzen: Het le gioen der verraders, 14 jr. Luxor theater, Terneuzen: Zonder sluiers, alle leeft; The Jazz Singer, alle leeft. Grand, Goes: Sluiers van Bagdad, 14 jaar. Alhambra, Vlissingen: De gevangene van Zenda, 14 jr. Luxor, Vlissingen: De luchtslag van Johan. 14 jr. Electro, Middelburg: Roman Holi day, alle leert. Schouwburg, Middelburg: Tansende Sterne, 18 jr. Z.H. Exc. de Bisschop van Breda zal geen audiëntie verlenen op 18, 19 en 25 September. i Adve-tentie) EXPOSITIE WERKEN VAN CLAIRE BONEBAKKER Zaterdag wordt bij v. Benthem en Jutting door de heer Cruys Voorbergt een expositie geopend van werk van de Veerse schilderes Claire Bonebak ker, die pas terugkeerde van een lan ge reis door Zuid West Europa. Kent men Claire Bonebakker als schilderes van bloemen, boten en ha vens, vaak in zware kleuren, met als materiaal olieverf, thans ziet men al leen tekeningen, aquarellen en goua ches. De charme, die van de schilde rijen steeds uitging, vindt u thans verfijnder terug. Met dit lichte ma teriaal blijkt de artiste toch gemak kelijker om te gaan en de bereikte effecten zijn er niet minder om. TECHNISCHE TENTOONSTELLING In de provinciale bibliotheek wordt Maandag a.s. een tentoonstelling geo pend van de honderden boeken op het gebied der technische wetenschappen welke in het bezit zijn der bibliotheek. De nieuwste uitgaven zijn mede aan wezig. Van veel belang is dat gisteren de catalogi uitkwamen van deze boeken bij de prov. bibliotheek. Een Sociale Geivestelijke School De Katholieke Arbeiders Beweging, afdeling Vlissingen kwam in algemene ledenvergadering bijeen en in een vlot tempo werd de 7 punten tellende agen da afgewerkt. Voor de op 27 November a.s. te hou den Bondsvergadering werd bij accla matie als afgevaardigde gekozen de heer A. J. Dorsman, secretaris der afdeling. Een kascommissie werd geinstal- leerd en hiervoor werden gekozen de heren J. Dellaert Jr. en C. J. Kemp, terwijl het rapport betr. het finantieel beleid goed werd gekeurd. Het schema wordt echter op de jaarvergadering in precisie voorgelegd, doch in alge mene lijnen werd dit schema goedge keurd voor het jaar 1955. Belangrijk was de mededeling, dat de Sociale Gewestelijke School te Vlis singen zal komen en niet te Goes. Reeds een vijftigtal cursisten gaf zich op en men verwacht nog talloze aan meldingen. Een docentenkring werd reeds gevormd dooh daar de school een drie-jarige cursus geeft, wordt dit col lege ieder jaar met de benodigde le raren aangevuld. Men heeft zich reeds verzekerd van de beste leerkrachten, die hier in Zeeland zijn en men heeft dezelfde verwachtingen voor de nieuw aan te trekken krachten. A.s. Maandagavond wordt in het Ariënsgebouw de eerste docentenver gadering gehouden waar het lesrooster voor het eerste schooljaar zal worden samengesteld. Binnen een week hoopt men aan alle cursisten bericht te kun nen zenden, wanneer de cursus defini tief aanvangt. Zij, die zioh tot op he den nog niet aanmeldden, kunnen dit alsnog doen bij het secretariaat der KAB te Vlissingen, Paul Krugerstr. 70. ST. JACOBSKERK IN GEBRUIK GENOMEN In een plechtige bijeenkomst is de fraai gerestaureerde St. Jacobskerk, door de hervormde gemeente in ge bruik genomen. De heer J. Moll, bracht als president - kerkvoogd dank aan de regering voor het feit, dat die het rijk voor 90 proc. liet delen in de restauratiekosten. Daarna heeft een 10-tal sprekers het woord gevoerd. Mr. R. Hotke sprak namens de minister van, Onderwijs Kunsten en Wetenschappen, de heer C. Stam namens de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting en na mens het Prov. Bestuur voerde de heer A. Schout het woord. Met de ingebruikname van deze kerk zijn nu alle Hervormde kerken op Walcheren van de oorlogsschade hersteld zo deelde hij mede. En wan neer straks de kerk in Aardenburg klaar is, dan zal dat voor heel Zeeland gelden. MERKWAARDIGHEDEN UIT OUD - TERNEUZEN Voor genodigden en belangstellen den sprak de heer Abert IJsebaert in het R.K. Parochiehuis over de geschie denis van Terneuzen. Bij deze lezing werden een honderdtal fraaie licht beelden vertoond. Evenals de vorige maal vertelde de heer IJsebaert over het ontstaan van Terneuzen en over zijn steeds voort gaande uitbreiding, waarna hij over ging tot het vertonen van een honderd tal merkwaardige beelden van Ter neuzen, zoals de ouderen die voor een gedeelte hebben gekend. Want niet alleen beschikte de heer IJsebaert over foto's uit voorbije jaren maar ook over tekeningen en kaarten uit vervlogen eeuwen. Vele herinneringen werden bij de ou deren gewekt door het vertonen van beelden van enkele tientallen jaren geleden. Uit de tijd dat er inplaats van een brede straat met zakelijke TL-ver- lichting van nu, een rulle zandweg lag met lange rijen populieren. Toen op de rede en in het kanaal statige driemasters voeren en er nog weinig techniek te bespeuren viel. Uit de tijd van „Pietje Tol" en „De leeuw tjes". Toen de gemoedelijke brand weerwagen met paarden er voor en mannen met grote snorren trots voor de portrettenmaker poseerden. Beelden uit de Nieuwstraat: geen auto's wel diligence en hondenkar. Foto's van het eerste politiekorps en het muziekgezelschap „Apollo". Ke rels met baarden waar de instrumen ten in verdwenen. Het was allemaal heel gemoedelijk. En de heer IJsebaert kreeg een harte lijk bedankje. Mevrouw IJsebaert kreeg een bouquet kleurige herfst bloemen. Sas van Gent In de buitenhaven te Vlissingen is het 7500 ton metende motorschip „Yenisei", dat gebouwd is op de wer ven van „De Schelde" overgedragen aan de Russische opdrachtgeefster de „Transmash Import". Daarbij is o.a. het woord gevoerd door de directeur van „De Schelde", de heer J. Hupkes, die de prettige sa menwerking met de Russische maat schappij tijdens de bouw in herinne ring bracht. Als herinnering aan de bouw van de eerste Russische sche penserie te Vlissingen, bood de heer Hupkes aan de „Transmash Import" en aan de Russische handelsdelegatie in Nederland een reeks van drie foto boeken aan, die een overzicht geven van de bouw dezer schepen. Aan de heren Klinenko van de handelsdele gatie overhandigde de heer Hupkes een oorkonde, die in het Nederlands en het Russisch herinnert aan de sa menwerking gedurende vele jaren bij de bouw van deze schepen. Namens de „Transmash Import" werd het woord gevoerd door de heer T. Gourov, die kortgeleden in Rusland was geweest en daar mensen had ont moet, die met de reeds afgeleverde schepen varen. Men is over deze sche pen tevreden. Op de drie thans nog te bouwen schepen zullen enige verbete ringen worden aangebracht, waardoor ze nog bruikbaarder zullen worden. JJET vijfdaagse Migratiecongres op „Bouvigne" te Breda is Donderdagmorgen besloten met een algemene vergadering, waarin de resoluties werden behandeld en goedgekeurd, die de voorafgaande dagen door acht werkgroepen waren opgesteld. Deze resoluties geven belangrijke richtlijnen voor het werk, dat door katholieken, in internationaal verband, tot oplossing van het wereldbevolkingsvraagstuk moet worden gedaan. Een van de voornaamste concrete voorstellen was dat tot oprichting van een internationaal centrum van onderzoek, onafhankelijk van de organisaties, die op migratiegebied practisch werk verrichten. Prof. G. Zeegers, van het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Instituut te Den Haag, kreeg de vererende opdracht, de oprichting van dit onderzoekscentrum voor te bereiden. re mogelijkheden, ook wat emigratie betreft, dan de blanken. WENSEN SOODKREET GIT JAP AIS Concrete richtlijnen werden ook gegeven met betrekking tot enkele onderwerpen, die op de eerste plaats voor bestudering in aanmerking ko men. Bij de bespreking hiervan de den enkele priesters, die in Japan werken, een klemmend beroep op de vergadering .ook op de noden van dit land in de resolutie te wijzen. Als Japan, met zijn ontstellende overbe volking en uiterst begrensde econo mische mogelijkheden, niet méér steun krijgt, dan momenteel het ge val is, aldus deze sprekers, zou het wel eens voor de keuze gesteld kun nen worden tussen verder optrekken met de U.N.O. óf achter het ijzeren gordijn verdwijnenEen Franse priester vroeg dringend de aandacht van het congres voor de noden der kleurlingen. Zij hebben veel geringe- De voornaamste resoluties behels den voorts het volgende: 1) Overeenkomstig het gebod van de naastenliefde moeten de rijke lan den hun poorten wijd open zetten voor de mensen, wier land hun geen toekomst meer biedt. 2) Organisaties in alle landen moe ten het Internationaal Katholiek Mi gratiecomité in Genève hun steun geven. De voorzitters van die organi saties moeten in het I.C.M.C. verte genwoordigd zijn. 3) Tussen de organisaties in de uit zendende en ontvangende landen moet een hechte samenwerking be staan. 4) Het congres dringt erop aan, dat slappen worden ondernomen, om voor dc scheepsaalmoezenleri op emi grantenschepen dezelfde wettelijke rechten te verkrijgen als reeds voor de scheepsartsen bestaan. Ook sociale werkers moeten de emigranten tjj dens de reis van dienst kunnen zijn, De mogelijkheid van opneming van vakverenigingsleden onder de emi granten in de vakverenigingen van hun nieuwe vaderland moet ernstig worden bestudeerd. 5) Geen mogelijkheid tot hulp aan vluchtelingen mag onbenut blijven. Bijzondere zorg vragen de zieken en ouden van dagen onder hen. Zij moe ten zich bij hun emigrerende familie leden kunnen voegen. Er moeten werkmogelijkheden worden gecreëerd voor de intellectuelen onder de vluch telingen. 6) Inter-Europese migratie, in het bijzonder van boerengezinnen moet worden gestimuleerd. Het mandaat van het Internationale Comité voor Europese Migratie moet op dit gebied de worden uitgebreid. OP EXCURSIE In enkele resoluties werd nog de wens uitgesproken, dat het I.C.M.C. handboekjes er brochures zou samen stellen, die de emigranten op het uit gebreide terrein van het migratiewerk wegwijs kunnen maken. Mgr. Jos Baeten. bisschop van Bre da, woonde de slotvergadering van het congres bij. In het bijzonder spra ken de deelnemers hun dank uit te genover voorzitter James Norris, die het congres voorbeeldig heeft geleid De congressisten zijn nu een drie daagse excursie begonnen door Ne derland. Zaterdagavond vertrekken zij weer naar de landen, die zij heb ben vertegenwoordigd. WENNEKE TENTOONSTELLING SASSE KUNSTKRINK Ofschoon reeds door Henri 't Sas aan de tentoonstelling van de Sasse Kunstkring een artikel werd gewijd, waarbij hij voornamelijk de ingezon den schilderstukken onder de loupe nam, moge ten aanzien van de door onze ijverige dames-ingezetene inge zonden werkstukken producten van huisvlijt nog het volgende worden gezegd. De inzending van handwerken was uitstekend verzorgd. De fijne gobe lins en het tere frivolité, het mooie, warme Smyrna tot het eenvoudige handwerk toe, waren een lust voor het oog. De kleuren van de geborduurde tafelkleden waren met smaak geko zen. Het riohelieuwerk. hoe oud het ook. moge zijn, blijft altijd nieuw en zelfs japon en blouse waren door middel van ajourwerk tot ware kunststukjes gewrocht. De bezoeksters der tentoonstelling hebben dan ook ten volle genoten en dit kan dan ook niet anders dan een aansporing zijn voor die dames, die tot nu toe huiverig bleken om hun medewerking aan deze tentoonstelling. die onderhand een traditie is ge worden te verlenen. Dat men deze bijzondere tentoon stelling in onze gemeente meer en meer gaat appreciëren blijkt wel uit het feit, dat niet minder dan 700 be talende bezoekers de expositie gingen bezichtigen. Elke 50ste bezoeker werd nog bedacht met een aardige attentie. Daarbij gaven verschillende personen zich als donateur voor de Kunstkring op. Een en ander is voor de Kunst kring zeker een stimulans op de een maal ingeslagen weg te blijven voort gaan. Clinge Graauw PRECIES OP TIJD Nog vóór de bietencampagne aan vangt en het verkeer op de weg Graauw - Paal weer abnormaal druk zal zijn in verband met de aanvoer van bieten naar de haven te Paal, zal men de gebitumeerde weg in orde kunnen brengen. De oude keien wor den opgeruimd en men is begonnen met het storten van kiezel langs de weg zodat deze op verschillende plaat sen langs de dijkkant aanzienlijk aan breedte zal winnen. De gestorte laag zal worden inge- walst en de moeilijkheden en het ge vaar bij het passeren zullen tot 't ver leden behoren. Vogelwaarde NAARDJES KERMIS Naardjes kermis behoort wederom tot het verleden. Reeds op Zaterdag begon een koers voor amateurs. Het was een zeer drukke kermis. De volks spelen trokken zeer veel belangstelling Zoals gewoonlijk werd er weer een grote ballon opgelaten. Het was een prachtige ballon die gemaakt was door Dhr. R. de Wolf. Hoewel het oplaten met enige moeilijkheden gepaard ging, kwam het gevaarte toch heelhuids in de lucht en verdween in de verte. De kermis werd gesloten met een prachtig vuurwerk waarbij de straten op een mensenzee geleken. Boschkapelle KERMIS De kermisdagen zijn voor Boschka pelle alweer verleden tijd. Hoewel de temperatuur niet erg zomers aandeed, kon het weer toch geen spelbreker ge noemd worden, zodat er een gezellige drukte heerste. Schommel en kinder molen deden goede zaken. Ook de ker- misschietingen en de danszalen wer den druk bezocht. De café-houders hadden geen reden tot klagen, want 't fonkelende gerstenat vond in stromen zijn weg naar de dorstige kelen. Een groot succes was de huisvlijttentoon- steliing, die door de Kajotters in het Parochiehuis werd georganiseerd. Deze tentoonstelling trok ongeveer 700 bezoekers, die zich allen vol waar dering over de werkstukken uitlieten. Hier kwam duidelijk tot uiting welk een prachtige resultaten kunnen be reikt worden in een nuttige vrijetijds besteding en het mag tot eer van de Boschkapelse jongens gezegd worden, dat hun werkstukken zeker niet on derdeden voor inzendingen uit andere plaatsen. Koewacht Rectificatie In ons blad van Woensdag melden we dat eind deze week te Koewacht een cursus volle leven wordt gehouden door Pater van Acker Dit is echter een abuis ge weest want de cursus heeft plaats eind van volgende week. FANFARE-NIEUWS Het ligt in het voornemen dat de muziekvereniging fanfare „St. Ceci lia" op Zaterdag 25 Sept. een bezoek zal brengen aan de muziekver. „Ex celsior" te Terhole en bij gelegenheid der kermis onder leiding van de di recteur H. E. de Gucht een gezamen lijke rondwandeling te maken. Even eens zal door de muziekv. Excelsior op Zaterdag 2 Oct. een tegenbezoek worden gebracht aan de fanfare „St. Cecilia" en wel in dezelfde vorm. Stoppeldijk IN STUDIE De toneelgroep „Stoppeldijk" is deze week begonnen met het instu deren van het toneelspel „De Man irt het bruin" door Henri van Hoof. Voor het voetlicht zal dit gloednieu we stuk worden gebracht begin No vember. In het komende toneelseizoen zal de toneelgroep „Stoppeldijk" weer deelnemen aan het toneelconcours, uitgeschreven door Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultureel werk. Verkeersongeval. Een vrachtwa gen en een station-car kwamen in de Dorpsstraat met elkaar in botsing. De vrachtwagen die geparkeerd had ge staan, week juist naar links uit op het moment dat de station-car passeerde. De schade die beide auto's opliepen, wordt door de verzekering gedekt. De politie maakte proces - verbaal op. Aardenburg WIN TERPROGRAMMA R. K. JONGE BOERENSTAND Nu de winter met zijn lange avon den weer voor de deur staat, heeft de afdeling Aardenburg van de R. K. Jonge Boerenstand weer haar winter- programma opgesteld. Hierin zijn een tweetal cursussen ingelast, ten einde de ontwikkeling der leden te bevorde ren. Het zijn een sociale cursus, waar in een uiteenzetting zal worden gege ven over het Mandement der Bisschop pen teneinde de Kath. Jonge Boeren in te lichten en hen zodoende in staat te stellen hun mening en inzicht te verdedigen tegenover anderen en een cursus in motorenkennis, van veel be lang voor de practijk, nu de mecha nisatie zozeer voortgang vindt. In deze laatste cursus zullen behandeld wor den verbrandingsmotoren, hun bouw en constructie, montage, onderdelen, onderhoud 4- en 2-tact motoren. Beide cursussen zullen te Aardenburg wor den gegeven. Sluis Benoeming. Door de Bisschop van Breda is in de vacature, ontstaan door het overlijden van de heer J.B. van Damme, benoemd tot lid van het R.K. Armbestuur de heer P.L. de Wispelae- re. ALS LEUR ooit geschiedenis heeft gemaakt dan is dat geweest in de tijd van de eenvoudige turfschipper Adriaen van Bergen. Uit de geschiedenisboek jes herinneren wij ons het verhaal, in grove trekken, over de bevrijding van Breda door de troepen van Prins Maurits, daarbij voornamelijk gesteund door een krijgslist van Adriaen van Bergen met zijn turfschip. Volgend jaar op 4 Maart 1955 zal dit historische feit 365 jaar geleden zijn. Hoewel deze bevrijding van Spanjaarden voor de Katholieken in de Baronie- stad minder prettige ervaringen meebracht (alle katholieke kerken, op één na, werden onder „Maurits' beheer" overgemaakt aan de Protestanten) was de heldendaad van Van Bergen in de ogen van het Leurs nageslacht belang rijk genoeg om als herinnering een standbeeld op te richten, in het nu ge naamde „Heerma van Voss" plantsoen. Hoe het vóór 50 jaren ging Het was deze maand om precies te zijn, op 8 September vijftig jaar geleden, dat het standbeeld door het Leurse nageslacht werd onthuld. De versteende Adriaen in 't „Heer- ma van Vossplantsoen" is voor de Leurenaren even vanzelfsprekend als de brug over de haven. Men gaat ér aan voorbij; elke dag, elke week, el ke maand en vele jaren, totdat men op een goede dag tot de ontdekking komt, dat die vele jaren zich aaneen hebben geschakeld tot een gouden ju- bilé. Een merkwaardig gouden jubi leum overigens. En toen een Leurs raadslid kortgeleden het college der vroedere vaderen verzocht het stand beeld eens op te poetsen en de in scriptie met een vergulsel wat meer reliëf te geven, wist hij nog niet dat dit „pleister goud" een dubbele bete kenis kon hebben. De tekst aan vier zijden van het hardstenen voetstuk aangebracht (en vanaf de weg niet leesbaar) luidt'. „4 Maart 1590 wist Adriaen van Bergen met zijn turfschip 70 soldaten van Maurits' leger binnen Breda te bren gen". „Door deze moedige inneming kwam reeds de oudste bezitting der Nassau's in de Nederlanden weder in de macht van Maurits". Met de inneming der vesting Breda, opende Maurits de reeks der schitte rende wapenfeiten waardoor de zaak der Spanjaarden weldra hopeloos stond". De onthulling van dit standbeeld, waarop Adriaen van Bergen staat af gebeeld met „wambuis en pofbroek" en een stuk van het roer van zijn schip, is gedateerd 8 September 1904, „ter herinnering van het nageslacht". Als curiositeit, zo hebben we ons laten vertellen, werden tevens twee documenten in loden kokers onder 't standbeeld „bijgezet". Dit gouden jubilé van de onthulling van 't standbeeld kon voor de Leure- naars van vandaag belangrijker zijn geweest, dan het bijna 365-jarig histo risch verleden, omdat dit standbeeld tevens nog een weerspiegeling mag zijn van de gemeenschap Leur vóór vijftig jaren. We hebben enkele oude dorpsgeno ten in een „bliksem-i terview" gepolst omtrent de feestelijkheden, die met de onthulling van dit standbeeld gepaard zijn gegaan, Het feestelijk karakter van deze onthulling is de meesten nog in grote trekken bijgebleven, maar het offi ciële is hen ontgaan. Acht dagen lang is er toen gefeest, zoals allee:. Leur feesten kon. Een grote historische optocht was een be langrijk onderdeel van dit volksfeest. Dan weten zjj nog te vertellen over de feestelijke „conferencier" Kokado- rus, een vermaarde „standwerker" uit het Amsterdamse marktleven, die men speciaal had uitgenodigd om in plat Mokums een geestig berijmd doopceel te lichten van menige Leurenaar. Zelfs de grote financier van dit groots volksfeest, van wiens geldbeurs ook het standbeeld werd gebouwd, de heer Heerma van Voss, ontkwam niet aan de berijmde kwinkslagen van de Amsterdamse „Marktjood". Honderden vreemdelingen moeten het Leurse feest hebben meegemaakt, en nóg genieten de oude Leurenaars als zij het hebben over de tijd van „toen", met plaatsgenoten als Voss, Bruning, Geesink, de Van Beckhovens en anderen, die met geld en geestdrift het volk combineerden tot een homo gene gemeenschap, een feestelijke ge meenschap soms, waarvan het Leur van heden maar een pover restant moet zijn. Maar hierom niet getreurd... Adriaen van Bergen staat er weer net jes bij en feest of geen feest: hij staat, krachtens zijn positie, toch volop in de bloemen. En of een opgepoetst en opge- schuurd standbeeld van een halve eeuw oud wel nieuw mag schijnen is een zaak waar moeilijk over te twis ten valt. GOES Grand: Sluiers ran Bagdad. Voorstelling circus van Bever 20 uur. MIDDELBURG Electro: Roman Holi day. Schouwburg: Tanzende Steme. OOSTBURG Ledel 8 uur: City Lights. SAS VAN GENT Olympia theater 8 uur: Huis der verloren vrouwen. SLUISKIL Café Waas 4 uur: Schieting op liggende wip. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Zonder sluiers. VLISSINGEN Alhambra: De gevan gene van Zenda. Luxor: Luchtslag om Japan. AXEL Het Centrum 6.30 en 9 uur: Barbarossa de zeeschuimer. DE KLINGE Kinema van Dijck 7.30 uur: De eed ener moeder en Twee ge broeders op weekend. GOES Grand: Sluiers van Bagdad. Voorstellingen van circus van Bever om 15 (matinee) en 20 uur. HULST Bioscoopgebouw 8 uur: De ondergang van de Titanic. LAMSWAART*x uur: Volleybalwed strijden WIK—S.V. Terhole (dames) en WIK—S.V. Terhole (heren). Bij A. v. Driessche 4.30 uur: Kermisschieting. MIDDELBURG Electro: Roman Hob day. Schouwburg: Tanzende Sterne. OOSTBURG Ledel 8 uur: City Lights. SAS VAN GENT Olympia theater 8 uur: Huis der verloren vrouwen. SLUISKIL Café Faas 4 uur: Schieting op de liggende wip. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Zonder sluiers. Concertgebouw 8 uur: Het le gioen der verraders. •MSRINGEN Alhambra: De gevan gene van Zenda. Luxor: Luchtslag om Japan. Ariënsgebouw: Contactavond R.K. Sportclub Walcheren.

de Stem | 1954 | | pagina 2