0 De geest van „Bornes met de haak KALMTHOUT bezit mooiere dan de LIBANON ceders Snel tempo op het landbouwbedrijf GEEN verrassingen op BRITSE luchtvaart show Roosendaalse Aquarellen F, aaiste publiek Droog weer moet oogst redden „Mars - parade te Tilburg Het begon, eeuwen geledenin Kloosterzande Voor het grootste deel oud nieuws bomentuin van Europa open voor 8 Binnen veertien dagen suikerbietenlevering Nieuwste straaljager bleef echter verborgen in hangar Op zoek naar plaatsvervanger DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 P de landbouwbedrijven heerst momenteel een abnormale en soms zenuwachtige drukte. De weinige zonnige dagen hebben het bouwland weer toegankelijk gemaakt en het rooien van de knolgewassen zoals gladiolen pootuien, maar vooral aardappelen geschiedt nu op de goed gedraineerde velden massaal. De aardappelrooiers draaien op volle toeren. Vele en rappe handen zijn nodig om het gewas in kisten te rapen. Het tempo wordt daarbij soms zeer geremd door de vele klei, maar vooral ook door het vele vuil, dat tegelijk met het gewas wordt opgewor pen. Het beeld, dat men nu half September vrijwel nog in elke polder ziet, n.l. dat ook nog granen moeten worden gemaaid, is wel tekenend voor deze abnormale zomer. De combines draaien op tal van plaatsen nog dag en nacht door. GLADIOLENTEELT GEEN SUCCES Dat er in deze tijd van het jaar aardappelen worden gerooid is vrij normaal. Abnormaal is het echter, dat men nu pas er toe kan overgaan om de vroege soorten te rooien, welke eind Juli en begin Augustus reeds uit de grond hadden moeten zijn. De aan houdende regens maakten, dat het land wekenlang niet te betreden was en enkel g^.eri afwaterende gronden laten nu pas tamelijk vlot werken toe. W«ar een goede drainage ontbreekt, of een te hoog waterpeil behoorlijke afwatering \an de gronden onmogelijk maakt, is zelfs het rooien nu nog prac- tisch niet mogelijk. VEEL ZIEKTE De aardappel is er door de vele re gens niet beter op geworden. Op onze tocht door het gewest hoorden we overal: „Veel ziekte. En op verschei dene plaatsen ging men zelfs percen tages noemen van 50 en meer procent Dit betreft dan wel in hoofdzaak de vroege soorten welke nu weken te laat worden gerooid. Het gevolg van dit ziekteverschijnsel is, dat de handel erg stroef gaat. Handelaren en grossiers kopen zeer voorzichtig tot het juist benodigde kwantum, terwijl voor de export van pootgoed al heel weinig interesse is. Als de weersomstandigheden het toe laten om het gewas droog van het veld te krijgen kan er nog veel gered wor den. Vooral de latere soorten komen dan wel aan de gewone trek. Voor de vroeg te rooien soorten zoekt men in 5? Op 26 September De Tilburgse Federatie van Harmo nie- en Fanfare - gezelschappen heeft het plan opgevat om een jaarlijkse mars-paradedag te gaan instellen. Daartoe is bereids de samenwerking verkregen tussen alle elf aangesloten corpsen met in totaal ruim 800 leden. Het zijn in alfabetische volgorde: Ac cordeon-harmonie „Apollo", R. K. Har monie „St. Antonius", Tilb. Capelle - St. Jan, Harmonie „L'Echo des Mon- tagnes", Harmonie „Excelsior", Harmo nie „Ons Genoegen", (Huize Nazareth) Harmonie „Opwaarts", „Harmonie „Or pheus", R.K. Harmonie „VKC", Har monie „Volt" en Harmonie „Willem II" Waarbij zich dan nog zullen aanslui ten de jeugd - drumband „De Scotjes" en de jeugd-harmonie „de Tirolers". De gymnastiekvereniging „Olympia" heeft er in toegestemd de pas aan te geven. Om de aantrekkelijkheid van de de monstratie vooral voor de jeugd te verhogen, zal een ballon-wedstrijd worden gehouden en een „muzikale" prijsvraag worden uitgeschreven waar van de deelneming openstaat tot 1 Oc tober. De parade zal plaats vinden op Zon dagmiddag 26 September a.s. Na de tocht door de stad komen alle muziek gezelschappen samen op het Piusplein om gezamenlijk een mars te blazen. Met begeleiding van de accordeon harmonie „Apollo" worden vervolgens rhytmische dansen uitgevoerd, en zul len de „Scotjes" hun drumband-trom mels laten daveren. Hierna gaan 300 ballonnen de lucht in en tenslotte brengen de drie geüniformeerde corp sen „Ons Geno gen", „Capelle - St. Jan en de „Volt" gezamenlijk de taptoe ten gehore. Al met al een unieke manifestatie, waarvan de Federatie ongetwijfeld genoegen kan beleven, met de bedoe ling er een traditie van te maken. vele gevallen een oplossing in het la ten stomen van het product tot vee voer, omdat het als consumptie-aard appel niet meer geschikt is. In land- bouwkringen verzekerde men ons, dat „de klappen" op sommige bedrijven hard aankomen. Want ook de massale aanvoer naar de stomerijen drukt de prijs daarvan nog aanmerkelijk. Van het product op percelen, welke gedurende lange tijd onder water ston den komt totaal riets meer terecht. Gelukkig beperkt zich dat tot een en kel geval. NIEUWE TEELT Enkele honderden hectaren zijn o.a. dit jaar in de westhoek van Brabant beteelt met gladiolen. Het gewas liet zich aanvankelijk goed aanzien, doch ook hier kon de natuurlijke groei door het vele vocht en te weinig warmte niet geheel tot ontwikkeling komen Hierdoor werden vaak de normaal gangbare afmetingen van de bol niet bereik*. Er is goede hoop, dat men die standaardmaten tot b.v. 12 cm. zal te rugbrengen, omdat ook in de streek van de gladiolenteelt bij uitstek Zuid en Noord Holland dit product zijn normale omvang van volwassen bol niet haalde. HET WEER De landbouw heeft vooral nu behoef te aan droog weer, omdat anders alles gaat vast lopen. Blijft het enkele we ken aanhouden dan kan nog veel ach terstand worden ingehaald. De graan oogst gaat er dezé'week zeker geheel af. Met de gladiolen, poot-uien en aard appelen moet het in snel tempo kun nen gaan. Dit temeer omdat binnen een kleine ve~.tien dagen de eerste levering van suikerbieten aanvangt. Arbeidskrachten worden van alle mogelijke plaatsen naar de landbouw centra gedirigeerd. Het bureau oogst- voorziening is dag en nacht in de weer om te trachten aan de grote vraag naar mensen voor het rapen en bergen van deze gewassen te kunnen voldoen. Al les gaat zoals men dat noemt „in het aangenomen". Daar het werk vaak door allerlei omstandigheden niet zo vlot kan geschieden als normaal, ligt de aanneemprijs meestal ook weer bo ven de normaal gangbare. Zo stapelen zich de problemen op bij de boer, die helemaal afhankelijk is van de natuur. Is deze hem mild gestemd dan kan al les nog in orde komen. O O IN menig dorp in Zeeuwsch-Vlaanderen wor den de kinderen gewaarschuwd om niet te dicht bij het water te komen, want daar zit tus sen het groen, in de diepte van kreek en weel, van plas en sloot, Bornes met de haak. Bornes is goed gecamoufleerd. Zijn huid is zo zwart als modder, zijn loerende ogen zijn vals-groen, en hij draagt een ruige baard van waterplanten, die meedeint met de stroming. Wanneer hij echter de schaduw van een kind dat aan de kant staat, in het water weerspiegeld ziet, schiet zijn haak te voorschijn en rukt het kind de diepte in. (Van onze luchtvaartmedewerker) \7"OL belangstelling hééft men uitgezien naar de grote Britse luchtvaartshow, die, zoals ieder jaar op het vliegveld Farn- borough, werd gehouden. Reeds vroeg deden de wildste geruch ten de ronde, mar naarmate de tijd naderde, kwam de teleur stelling. Wij kunnen rustig zeggen, dat de show dit jaar niet aan de verwachtingen heeft beantwoord, want wat de toeschouwers werd voorgeschoteld, was niet veel nieuws. Men toonde een tweemotorige Ambassador, waarvan de zuiger motoren waren vervangen door Bristol Proteus turboprops, straalmotoren, die propellors aandrijven. Het toestel zelf was een bekend type. Hetzelfde grapje had men uitgehaald met een Vickers Varsity, die in dit geval voorzien was van twee Napier Eland turboprops. Nog niet veel vliegende driehoeken Voorts werd gepresenteerd de Glos ter Meteor, ook een oude bekende, die voor deze gelegenheid vloog op de nieuwste Rolls-Roye Soar straalmoto ren, men had er onder elke vleugeltip een bevestigd. Tot zover was het meer een show van vliegtuigmotoren en niet van nieuwe vliegtuigen. DE DELTA'S Ook de bekende Canberra's waren van de partij en wel vier verschillen de typen te weten de P.R. 7. B-8. de Olympus Canberra en de Shappliire Canberra. Deze geweldige toestellen maakten wel een diepe indruk op de aanwezigen, maar brachten weer niets nieuws. Hetzelfde gold voor de delta-bom menwerpers, die als machtige vliegen de driehoeken over het veld gierden en een onuitwisbare indruk achterlie ten. Maar zij waren er al in 1952 en wanneer men narekent, hoeveel van deze toestellen er nu practisch in de vlucht zijn. dan staat men verwonderd, want het zijn er niet meer dan men op twee handen kan aftellen. De pro ductie van nieuwe toestellen laat nog al veel te wensen over en men is er dan ook beslist niet over tevreden. Enorme apitalen worden besteed aan nieuwe proefnemingen. Men ex perimenteert tot in het oneindige, maar een redelijke productie van een geslaagd type blijft nog steeds uit. Hierbij komt trouwens nog het feit, dat kopers dikwijls niet durven te be slissen, want de verbeteringen volgen elkaar te snel op. Voordat men zijn or der afgeleverd heeft gekregen, zijn de toestellen alweer verouderd, of al thans is er een beter type verschenen. Dit is het grote probleem. DWERG-VLIEGTUIGJE Het grote nieuws van Farnborough bestond dit jaar uit de Folland Midge, een klein straaljagertje, dat aanmer kelijk goedkoper en eenvoudiger te bouwen is dan de gewone straaljagers. De fabriek beweert zelf, dat zij 5 van deze vliegtuigjes levert in de tijd en voe r het geld benodigd om een nor male straaljager te bouwen. In een dergelijke verklaring zit toekomstmu ziek. Deze Miüge zal in de toekomst van een driemaal sterkere straalmotor wor den voorzien en supersone zijn. Het toestel gaf tijdens de demonstratie blijk van een fantastische beweeg lijkheid en iedereen was enthousiast over dit klein insect, dat ongetwijfeld een goede toekomst heeft. De Havillandfabrieken demonstreer den hun nieuwe Cornet 3 voor de bur gerluchtvaart. Een verbeterde uitga ve van de beruchte Cornet 2, het straalpassagiersvliegtuig, dat na enige mysterieuze rampen geheel uit de vlucht werd genomen. Men verwacht dat de Havillandfabrieken met deze Comet 3 niet over één nacht ijs zijn gegaan en dat dit vliegtuig in de bur gerluchtvaart de toekomst zal heb ben, al moet men rekening houden met de fantastische vooruitgang van de producten der Amerikaanse Boeing- fabrieken. Toch heeft de Cornet 3 een zeer goede kans. HET GROTE GEHEIM Zo bezien, zou men de indruk krij gen, dat de Engelsen in dit jaar stil hebben gezeten, aangezien er eigen lijk niet veel nieuws op Farnborough werd getoond. Toch is dit niet juist, want het neusje van de zalm de English-Electric P-l, de nieuw ste Britse straaljager, die ieder een zo graag had willen zien bleef verborgen in de hangar. Men was bang, dat er bijzonder heden over dit toestel zouden uitlekken en achtte het voorlo pig beter, dat het geheim bleef. Het enige dat men weet is, dat de P-l in staat is in horizontale vlucht de geluidsmuur te door breken, hetgeen een prachtige 'prestatie is. Ook de nieuwste vliegtuigen, die verticaal zouden kunnen starten, wer den niet getoond en zo bleef het nieuwste voorlopig nog verborgen. Misschien krijgen we er het volgend jaar iets van te zien.... Er bestaan in België vele en prach tige parken, waarin men een grote va riëteit van inheemse en uitheemse boomsoorten vindt. Maar een systema tische verzameling van levende boom soorten, bijeengebracht met weten schappelijke oogmerken, zor.ls er een te Kalmthout bestaat, vindt men ner gens in heel Europa. Zelfs het bekende arboretum van Tervuren dat in 1902 aangelegd werd, is niet zo rijk aan va riëteiten als dat van de gebroeders Georges en Robert de Beider te Kalmt hout. 4000 BOOMSOORTEN Het arboretum van Kalmthout werd in de vorige eeuw door de Antwerpe naar van Geert aangelegd. Deze kon beslag leggen op een zending Japanse planten, die eigenlijk bestemd waren voor de botanische tuin van Leiden. Hij trok met deze collectie direct veel belangstelling. De bestaande verzame ling werd steeds uitgebreid. Spoedig bezat men dan ook uit alle wereldde len de meest verscheidene bomen. Toen echter de gebroeders De Beider het ruim 8.5 hectaren groot domein in 1952 in handen kregen, verkeerde het min of meer in verval. Onkruid overwoekerde jonge plan ten en in de laatste 50 jaren was de collectie maar weinig meer uitgebreid. In minder dan twee jaren maakten de nieuwe eigenaars schoon schip met al het onkruid, ordenden het be staande en breidden de collectie uit. Zodanig, dat momenteel het Kalmt- lioutse arboretum meer dan 4000 boom- varieteiten rijk is, voornamelijk coni feren en heideachtigen. UITWISSELING De eigenaars verzonden naar alle landen ter wereld catalogi, waarin de voorradige variëteiten vermeld wer den. Weldra kwam een interessante uitwisseling tot stand. Uit de vier windstreken kwamen zaden van nog niet voorhanden zijnde bomen toe en vanuit Kalmthout werden andere naar deskundigen in alle landen gezonden. Benevens de studie van de planten achten de gebroeders De Beider het als hun voornaamste taak, het pro bleem van de bodembedekking op te lossen. Het is immers begrijpelijk, dat onder die duizenden en duizenden bo men allerhande onkruid welig tiert en de groeikracht der kostbare en zeldza me exemplaren tegenwerkt. Men is thans zover dat men weet, CONSCIENCE in zyn tijd beschreef gaarne in lyrische termen het „onweer op de heide". Hij trok dan telkens naar Kalmthout, maar niet naar de heide. Wel zag men hem dan vaak naby een oude lindeboom die thans verdwenen is, in de buurt van het huidige station van Kalmthout. Namelijk daar waar de mooiste bomenverzameling van Europa begint. welke kleine grondgewassen precies moeten, worden uitgezaaid. DE CEDERS Urenlang hebben we gewandeld door de koele boompartijen, over de mooie bospaden. Voorbij de 500 verschillende rhododendronssoorten, de rij met 150 verschillende coniferen, de 25 verschil lende bamboesoorten (paradijs van honderden schreeuwende spreeuwen) de 100 verschillende azaleastruiken, de 35 Japanse esdoornsoorten en voorbij de prachtverzameling ceders. Niet alleen ceders van de Libanon, ook ceders uit de beide Amerika's, Ja pan, Indië, het Atlasgebergte, de Hima laya, Zilverceders enz., een verzame ling, zoals de Libanon die niet bieden kan. Ge vindt er de wonderbaarlijkste boomsoorten o.m. een nestvormige kerstboom, die als een blauwgroene rotsblok uit het gazon steekt. In een aparte kwekerij worden de kleine zaadjes met zorg aan de aarde toevertrouwd, wordt aan veredeling gewerkt en selectie. Daar worden de exemplaren ook bestudeerd, naar hun weerstandsvermogen, men gaat na of ze „winterhard" zijn, zoals-men dat in vaktaal noemt. Een palmboom heeft het lange tijd in het arboretum uitge houden, maar is tenslotte kapotgevro- ren. Wie nu door het toverbos wandelt straks gaat er in volle wintertijd de zogenaamde toverhazelaar bloeien geraakt bedwelmd van de wierookgeu ren die overal door de bomen ver spreid worden. Nog vallen er de witte theebloemen en vreemde rhododen- dronsstruiken tonen een donker blad met amberkleurige onderkant, die zacht is als fluweel. Tot nog toe bezochten alleen des kundigen en kenners dit park. Vooral ook boomkwekers uit Nederland (Bos koop en Zundert). De eigenaars zijn echter thans volop bezig met het door trekken en verbreden van wandelpa den, omdat het in hun bedoeling ligt het park vanaf de volgende lente toe gankelijk te maken voor het publiek. Een eeuw geleden kende men Bor nes alleen in Kloosterzande, waar hij in de uitgestrekte aardedonkere kel ders van het Oude Hof rondspookte. Wanneer daar iemand in afdaalde, of als een metselaar er moest werken blies de onzichtbare Bornes de kaarsen uit met zijn ijskoude adem, en dan lachte hij luid en lang. Velen gingen niet voor een tweede keer naar bene den. Soms echter dook deze kwade geest uit de keldergewelven op en reed op een vaal paard rondom het Hof, ge volgd door zijn koolzwarte hond, wiens vurige ogen oplichtten in het donker en die voor niemand uit de weg ging. Eenmaal in de honderd jaar bestond er voor Bornes de mogelijkheid om voorgoed verlost te worden: dan reed hij, met het nodige geraas en getier, in een vurige wagen, door het dorp en het domein op zoek naar een plaats vervanger, maar deze tochten waren altyd tevergeefs. In 1856 sloopte men dat merkwaar dige oude gebouw, het Hof van Kloos terzande en metselde de toegangen tot de kelders dicht. Sindsdien houdt Bor nes zich in het water op. Dit spook heeft al vroeg de belang stelling van folkloristen gewekt. De Duitse onderzoeker Johan Wilhelm Wolf, die in de veertiger jaren der vorige eeuw aan de universiteit van Gent enkele colleges gaf, redeneerde: Bornes. is dat :iiet „le borgrie", de een ogige Wodan, de hoofdgod der Germa nen, die is ondergedoken toen het licht van het Christendom over Zeeuwsch- Vlaanderen begon te schijnen? TWEE BROERS benoemd tot rentmeester van 't kroon domein in Hulsterambacht en ging op het Hof te Kloosterzande wonen. Dit domein was in 1582 door de vier leden van de Staten van Vlaanderen aan Prins Willem van Oranje geschon ken. als schadeloosstelling voor het verlies van zijn bezittingen in Bour- gondië, die door de Spaanse koning verbeurd waren verklaard. De schenking bestond uit het in de oorlog verwoeste klooster van Zan- de, een bezitting van de Abdij ter Duinen in Vlaanderen en uit goederen van andere kloosters in de Hulsteram bacht. Vooreerst had de Prins niet veel aan die schenking daar Zeeuwsch Vlaande ren nog oorlogstoneel was, waar de vestingsteden genomen en hernomen werden en het land tijdenlang braak lag en dikwijls onder water werd ge zet. Eerst na de herovering van Hulst in 1645 kon de schenking ten voordele van Frederik Hendrik worden beves tigd en drie jaar later verrees op de ruine van de kloostergebouwen het Hof van Zande, als woning voor de rentmeester. DE PRINS GREEP IN Zo ver behoeven wij echter niet te rug te gaan in de historie, om deze ge vaarlijke geest te identificeren. Bor nes, die nog lang na zijn dood in staat was om de mensen in Kloosterzande te laten klappertanden van de schrik heette, bij zijn leven, Henricus. Bornius was zijn achternaam, en hij was te Utrecht geboren in het jaar 1620. Henricus en zijn oudere broer Arnol- dus waren altijd buitendijkers geweest die er van hielden om hun omgeving voor verrassingen te plaatsen. Arnoldus Bornius, eerst predikant te Kamer ijk en later te Delft was een stoutmoedig hartenbreker, die op zijn vijftigste jaar nog de schatrijke bur gemeestersdochter Agatha Welhouc, 'n schoonheid van 18 lentes wist te ver overen, ondanks het verzet van haar invloedrijke familie. In tegenstelling: tot zijn broer was Henricus een man van weinig woorden Hij dacht in cijfers en scheen alleen belangstelling te hebben voor wiskun dige problemen. Op jeugdige leeftijd was hij reeds professor, en tot diep in de nacht zag men op zijn kamer kaarsen branden, als vingers, die waarschuwend om stilte verzochten. Henricus was zo verdiept in zijn be rekeningen, dat hij alles om zich heen vergeten had. EEN VERGISSING Johan de Witt, de raadspensionaris, liet zijn oog op deze haast mensen schuwe geleerde vallen, toen hij een nieuwe leermeester zocht voor het Kind van de Staat, de latere Willem de Derde. Zulk een man wiens gedachten el ders waren, zou hem niet dwarsbomen bij zijn pogingen om het Kind, dat nooit stadhouder mocht worden, klein te houden. Nimmer heeft Johan de Witt zich zo vergist. Henricus die zo gewoon was om de cijfers naar zijn hand te zet ten, bleek in de practijk van het le ven, een zeer ongemakkelijk heer, die er eigen meningen op na hield en die voor niemand prijs gaf. Na verschillende heftige discussie met andere leermeesters, die de hielen van de raadspensionaris likten en een stormachtige uiteenzetting met de zichtbaar verblekende Johan de Witt, verdween Henricus van het Loo en werd niet weergezien. RENTMEESTER Willem de Derde vergat de profes sor echter niet. Henricus Bornius werd Natuurlijk lag Bornius weldra over hoop met diverse lage en hoge autori teiten in Zeeuwsch Vlaanderen en in het bijzonder met de regering van Hul sterambacht. De heren van het Hulsterambacht za gen zich voortdurend in hun rechten te kort gedaan door deze even scherpe en spitsvondige als op twist beluste hoogleraar. Ten laatste besloten zij tot een wanhoopsdaad, verzamelden alle dienaren van de justitie, waar ze de hand op konden leggen en lieten het Hof te Kloosterzande bestormen. Het was in de Meidagen van 1675. De rentmeester werd met zijn schipper en zijn molenaar op geweld dadige wijze uit het Hof ontvoerd en in Hulst opgesloten. De triomf was kort want onmiddellijk na deze „violente inhechtenisneming" kwam Willem de Derder persoonlijk tussenbeiden en men moest de drie gevangenen weer op vrije voeten stellen. In hetzelfde jaar eindigde Henricus Bornius zijn onrustig bestaan en ver scheen als geest. Zelfs zijn voorbeeldige zoon Mr. Jo an Henricus Bornius, die in 1699 bur gemeester var Hulst en rentmeester van het domein was, heeft de reputa tie van zijn vader niet kunnen her stellen in de opinie van de bewoners van Kloosterzande. Bornes bleef rondspoken. I K E benoemt. Luitenant Generaal Hubert R. Har mon is door president Eisenhower benoemd tot opperbevelhebber van de nieuwe school voor Luchtstrijd krachten, die in September 1955 te Colorado-Springs geopend zal wor den. Aan betrokken school worden luchtmachtofficieren opgeleid. Ge neraal Harmon is sinds 1949 als specialist voor luchtvaart-zaken aan het Amerikaanse leger verbonden. Janvier en de andere bonte man- den op de tuin van Allah. Hoe zij, She- nen nebben hun etablissementen uit harazade, danste voor de sultan binnen elkaar laten halen, deze onder de cle *ent en hoe de stem, als gij waart arm genomen en koers gezet naar bil™engegaan in de tent zou stokken andere feestplaatsen. Het valt mii en h°e men verbijsterd zou zijn door i een zo overweldigende pracht en praal. Gemoedsrust Deze man droeg Turkse puntschoenen te moeten neerschrijven, want ik en een Turkse puntbaard en hij vroeg ben en gij weet heteen verwoed maar één (Nederlands) kwartje. Ik heb kermophiel. Het was geen bijster natuurlijk aan de aandrang niet kun- drükke kermis en dat is ook wel nenweerstaan en het hééft mij inder- h.ariiripliik nu zovéél vermaak verbijsterd. Het heeft mij ver- oegrypeitjK, nu zoveel vermaan pietterd, hoe men voor één kwartje zó de moderne mens m de schoot ge- hevig genept kon worden, omdat She- toorpen wordt: een voetbal en een harazade een roerloze en starre tri rolletje film, waarmee hij naar plex-dans voltrok en hoe ook alle ro- hartelust speelt in zijn vrije mo- menten. Het was niet meer een ker- dien ooit Elevens lot mij zal mis, zoals die er vroeger waren; ten uit de tempel der schrijverij, wel, men kon dan als men fluwelen dan zult gij op de kermissen der we- schoentjes droeg snel over de reld twee zulke tentjes zien i\/r„~Ty.+ de Irade Het eerste van die man, die er nu koppen van Markt naar de kade gl wag En het tweede yan mjj w™ lopen, al heb ik het, helaas helaas, kwartje is niet veel en triplex is nooit iemand zien doen. Maar het goedkoop en vele kwartjes tezamen toch weer een feest in onze eigen maken een prachtige Ford - Sedan. Er stad en ik heb met velen genoten was een tentje met twee beren en wij van de draaiende kleuren zonder waren nog maar net binnen, of het wit van ae araaienae Kleuren, zonaar wankel kind (0i Bert Decorte), dat d aai om zelf mee i,e draaien. my begeleidde, vroeg, of zij nu ook Er was veel, dat het hart in verruk- broodjes zouden smeren. Maar dat de king brengen kon. Er was dat orgeltje den ze nu niet. Zij moesten wel erg bij een kleine fietsenmolen. Het stond lelijke dingen doen voor een beer: wip er wat ouderwets bij te kijken, als 'n pen en op een kogel lopen en kopje museumstuk uit eer rustigere tijd, uit buitelen en op hun hoofd gaan staan, dagen, waarin hij, die de werking van Ik vond het maar een trieste geschie- een straaljager zou hebben uiteenge- denis. Vervolgens bleek de beer Sylvia zet, terstond in een dwangbuis tus- dan wel bereid een rondje te boksen sen vier krach.ige mannen naar de ge- met een man uit het publiek en er vaarlijkste afdeling van Voorburg zou werden rake klappen uitgedeeld, zijn overgebracht. Het orgeltje deed want beren zijn in het algemeen geen geen enkele concessie: niet aan Oh zwakke jongens. Het ging er, tijdens mein Papa, of The Man with the Ban- onze voorstelling, zo warm naar toe, jo, niet aan de samba van „Anna" en dat het hele omheinende hekwerkje niet aan Swinging on the Moon. Het uit elkaar sprong, zodat ik vreesde, pijpte onverstoord zijn Leichte Caval- weldra zelf met een beer te zullen lerie en zijn Dichter und Bauer en zijn vechten. actieradius steeg zelfs tot de melodi- Dit bleek niet 't geval te zijn maar ach sche fantasieën van vader Verdi, van het is kermis en dan heeft men er al- wie het iroubadourde dat het een lust les voor over; ik had het desnoods wel was. Heerlijk. Er was die man die ik willen doen. op één avond zeker zevenentwintig Het is allemaal zo oud als de wereld, maal een lofrede heb horen hou- saltimbanques en artisten en Koperen After the ball is over, uren met Wim, de schoonheid, die de vroomheid dient, nu allemaal aan één tafel en mét Ludwig in een vrij Europa Ko's en gerookte paling. Het is toch wel goed, dat men het in ere houdt en laat bestaan. De tijd is al zo ge stroomlijnd, en verchroomd, dat het goed is, eens een draaiend monument, uit het verleden te aanschouwen. Want dat blijft het, ondanks de wi re-recorders, de versterkers en de boo gie-woogies, die helaas, helaas met schorre dronken kelen de draaior geltjes overschreeuwen. Uren met Wim De uren met Wim waren wel beter, dat wel. Daar /oei de frisse wind van de Olympustop omheen en het mag tot vreugde stemmen, dat wij Sonne- veldt twee volle zalen hebben klmnen aanbieden.. Nu zijn er cultuurpessi misten, die beweren, dat de mensen ge komen waren voor Willem Parel, weit- udat? Wel, als dat zo is, is het jammer in dat opzicht, maar: ze waren er toch en hebben genoten. Toen wij, even in de pauze, met Wim himself stonden te praten, kwam er 'n jongetje dat vroeg of hij vanavond Willem Parel niet zou doen en toen zei hij- nee jongetje, want Willem Parel is heel erg moe en hij zit met vacantie ir Mexico. Gij moogt het gerust weten: wij zijn de volgende avond wéér gegaan. De uren met Wim waren verrukkelijk. Niet al le minuten van die uren, dat niet. De student was nét iets te lang en Froekje uit Marken was tamelijk vervelend, maar voor de rest.... Men moet toch wel een groot meester zijn om het lied je van de drie schuintamboers zó te kunnen concipiëren voor het toneel. Het ogenblik .waarop het teleurgestel de meisje, de handen aan het gelaat bracht, nét voor het licht aanging voor de volgende scène, zal degenen, die dat zagen, denk ik, toch we héél lang bij blijven als een moment van diep ge luk. De typeringen van Sonneveldt, (van zo'n Limburgs hoteldirecteur) lieve hemel! en van zo'n korporaal en een gekke kellner en van zo'n artiste international) kunnen niet beter. Hij is daarvoor geboren; tot in de kleinste nuances kan hij een dialect imiteren. Maar goed, ook zijn secondanten mochten er zijn. Van de lichtmatroos uit het Dominee-liedje tot en met de drie vlegelachtige jongelui, die de voorbijgangers stonden te critizeren (en dat dar allemaal nog via de da- mesrollen) was alles af. Er waren een paar buitengewoon goede teksten van Van der Plas. dje mij daa.door wel heel erg is meegevallen. Het was een tweetal prachtige avonden; artistiek 't hoogtepunt vormend van de Kringker- mis. En het blijkt te kunnen; wij wor den stad. Kan het nu ook buiten de kermis Schone vroomheid Wel, laat ons vergeten w-t gisteren was, want vandaag is een kostbaar be zit (om een spreuk aan te halen van van Duinkerken, die ik vroeger op de eerste bladzijde van mijn geschiede nisboek geschreven had). Precies ken ik de mannen niet, die de tentoonstel ling hebben georganiseerd, welke deze week in de Katholieke Kring gehou den wordt, maar kapelaan Baars is daarbij en Broeder Albertinus en Wim Schütz en er zijn nog anderen. Kape laan Baars: welsprekendheid. Actuali sering van het Evangelie in een wel wat te vér gaande vorm. maar bij uit stek modern. Broeder Albertinus: fol klore, heemkunde, historie, kunstzin, en wat al niet meer. Wim Schütz: schilderijen. Na veel experimenten nu wel een feestelijke eigen stijl; een beetje Dufy en wat kinderlijke Cha- gall-vreugde maar toch helemaal eigen Het is dus in goede handen. Het is 'n Mariale expositie in zeer ruime zin. Oud en nieuw werk, de Maria-devotie uit Brabantse huiskamers en die van postzegels, kindertekeningen en calli- grafie. Een expositie, die wil aantonen hoe de schoonheid de vroomheid heeft ge diend en hoe de vroomheid de schoon heid heeft geinspireerd en tot leven gewekt. Het is heel begrijpelijk, dat deze tentoonstelling niet volledig wil zijn; nog niet voor een tienduizendste. Die van Antwerpen, (met hetzelfde onderwerp) is dat niet eens en het kan ook niet. Maar wat waard is gedaan te worden zoals Shakespeare zegt is waard goed gedaan te wor den en het organiseren van een ten toonstelling over Maria voor Roosen daal is hier goed gedaan. Nu is er een ding hopen; dat Roo sendaal ook gaat kijken. Hier valt te bewonderen, hoe de Katholieken op een mooie vorm van hun vroomheid hebben getuigd en te constateren, dat Nietzsche er volkomen naast was, toen hij zei: „Ik zou wel verlost willen zijn als die Christenen er maar een beetje verloster uitzagen." Het gaat niet om ons gezicht. Dit be wijst de Kring-tentoonstelling. weet niet precies wat er vandaag tien jaar geleden gebeurde, maar we leef den toen in een vreemd interregnum van weglopende Germanen en nog niet helemaal (maar toch wel in de lucht) aanwezige Engelsen. En toen dan de dekens waren opgehaald en de sokken en interlocks en fietsen waren gestolen en hier en daar al een radio uit zijn oorlogsslaap was gewekt, toen, op die onvergetelijke 30e October, is de eerste Canadees lachend op Huls donk verschenen en heef hij de ciga- rets symbolisch om zich heen ge strooid. Wij kregen die later ook van zijn vrienden en waren er even mis selijk van na al die Consi en Belgische shag (speciaal voor duivenliefhebbers) en eigen teelt en TES, zoals, gelijk gij nog wel zult weten, die vieze surro- gaatrommel heette. Het was afgelo pen en behoudens een enkele misselij ke V I die nog pruttelend de geest gaf boven ons grondgebied, was het ge vaar geweken en wij ademden weer de vrijheid in. Mét petroleumdampen en benzinegeur, maar dat gaf tóen alle maal niets. Kijk en dat gaan we nu vieren, bij dit tweede lustrum. Het Oranje - Comité werkt een pro gramma uit en het staat al vast, dat het eigen Brabants Orkest zal komen concerteren in de Kring. Met een spe ciale rhapsodi-„Libertas Venit", van Hendrik Andriessen, met achter de vleugel de zwarte Spaanse pianist Eduardo del Pueyo in Beethovens Kai- serconcerto. Déze keer zal natuurlijk de zaal toch wel helemaal vol zyn? Men moet dan maar denken aan de woedende kras, die Beethoven in dat Benzinedamp en Beethoven éne °Benbii c, toen hij hoorde, dat Na- 1 poleon zijn land binnenviel, haalde door de opdracht „Voor Napoleon Bo naparte", die aanvankelijk boven zijn Eroica stond. Met hém zijn we dus in goed gezelschap. En niet minder met Hendrik Andriessen, die zo heel ge woon en fijnzinnig zulke ware en mooie dingen over de muziek heeft ge schreven, En niet alleen óver, ook in muziek, YORICK Jongens onder eilkaar De gemeenteraad heeft andere ra den geschapen. Niet, gelijk de eencel- ligen dat doen, door splitsing, maar ge woon, zomaar, zoals in een democra tisch land besluiten tot stand komen, bij meerderheid van stemmen. Een sportraad, een jeugdraad en een cultu rele raad. Zeer in het algemeen gezegd is het doel van die instellingen: over koepeling. Een eigentijds woord, ge lijk „coördinatie", P.B.O. en „vrijetijds besteding" contemporaine namen zijn voor, meestal, heel oude begrippen. Want er is (en ook hier geldt het woord van Bomans) nog nooit iets nieuws gezegd, maar er is altijd al iets nieuw gezegd. Wel, die overkoèpe- ling. Het zal er in de practijk, om het dan eens doodgewoon te zeggen, om gaan, betere resultaten te bereiken door samenwerking. Het is heel duide lijk^ dat men die niet bepaalt door een reglement of een stichtingsakte, of wat dan ook op een officieel papier. Men slaagt daarin alleen, als er aan alle zij den bereidheid bestaat en als men zegt nu willen wij iets laten zien, laten we nu met zijn allen de eventuele ge schillen vergeten en samen optrekken. Laten we nu eens gewoon, als jon gens onde- elkaar aan één tafel gaan zitten en zeggen: we maken de beste sport- of toneelprestatie, als de beste spelers van ons en van jullie allemaal samen gaan meedoen in dat amateur stuk. Dan zullen deze raden hun doel bereiken. Moge het Roosendaalse ver enigingsleven dat inzien. Nou, dat s dan ooi- weer bijna tien jaar geleden. Dat de straten volhingen van benzine- en virginia-geuren en dat zich van Antwerpen tot Roosen daal één aaneengesloten rij militaire vrachtwagens bevond, die optrok om in Berlijn te gaan zeggen, dat het ge bulder nu voorgoed afgelopen moest zijn. Vandaag tien jaar geleden was Dolle Dinsdag al achter de rug. Ik

de Stem | 1954 | | pagina 9