fa arom worden de immigranten Aussies?,, geen 1 SPANJE brouwt „DRUIVENBIER PARKET maken en secuur werkje leggen is een BEKORING Geen gedrang voor naturalisa tie-aanvragen De Kempische autostrada Stemming te Amsterdam uitermate rustig Bij onze landgenoten in Australië Wijn-crisis veroorzaakt narigheid Benzinevan wijn-alcohol Weinig uitvoer Vroeger uitsluitend handwerk, thans doet ook de machine mee Crete ftrtrbietnen wwt te DERDE BLAD DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 Het Zuiden blijve attent en actief! Het eerste parket vindt men in de prae-historie Obligatie -emissies worden zwaar overtekend MIERLfl Bit ZOON ij. (Van onze Australische correspondent) AUTORITEITEN in Australië hebben zich in de laatste tijd met enige bezorgdheid afgevraagd, waarom onder de immigran ten zo weinig animo bestaat tot aanvragen van naturalisatie. Zo hier en daar is men gaan zoeken naar de oorzaken er van en is halverwege blijven steken. Hetgeen bij een Australisch speurdersoog niet zo erg valt te verwonderen. Laat ik als immigrant trachten nog wat nader te ver klaren, waarom er geen gedrang is voor die naturalisatie-aan vragen. lier" wenst te worden, uit laatstge- Het i'aat om velen noemd leven wordt gebannen. Wat de tweede, en dus „vrije groep' In het kort, de procedure tot het betreft, velen van hen zijn nog niet verkrijgen van het Australische bur- zeker óf en hoe lang zij in Australië gerschap uiteen zettend, vermeld ik zullen blijven, maken plannen om dat een immigrant binnen twee jaar eerst eens met vacantie naar hun na zijn aankomst in dit land, een aan- „homeland" te gaan, om daarna te be vraag voor naturalisatie in kan dienen, slissen of zij inderdaad hun nieuwe Dit bindt op zichzelf tot niets; men nationaliteit zullen aanvaarden. En blijft Nederlander gedurende minstens met dat alles is tijd gemoeid, vijf jaar. Doch dr. Bares gelooft dat heel veel In enkele bijzondere gevallen, zoals binnen tien jaar „terecht" zal komen na actieve militaire dienst tijdens de oorlogsjaren in de Pacific, kan natura lisatie binnen drie jaar plaats vinden. De eerste verklaring binnen de twee jaar, is slechts een mededeling dat men voornemens is naturalisatie aan te vragen. De feitelijke aanvrage ge schied dus pas na vijf jaar in Austra lië te hebben gewoond. Men heeft daarom geen rekening te houden met het feit, dat momenteel zich in Australië ongeveer een mil- lioen immigranten bevinden, waaron der ruim vijftigduizend Nederlanders. De grote stroom heeft zich immers pas de laatste vier jaren in beweging gezet. Niettemin, omstreeks 1949 bevonden zich plm. 80.000 immigranten in Aus tralië en zij zouden dus eigenlijk reeds „Aussies" kunnen zijn. Tot in de eerste helft van dit jaar hebben evenwel slechts 6600 van hen een definitieve aanvrage tot naturali satie ingediend, terwijl in de maand Juli hieraan nog 1770 werden toege voegd. Nauwelijks dus 10 procent van het aantal immigranten dat er de vijf jaar „op heeft zitten." Op welk percentage het uit zal draaien, wanneer we enkele jaren ver der zijn en we dus met de grote ge tallen van immigranten gaan werken, is heel vaag te voorspellen; ik vrees dat het niet snel omhoog zal gaan De reden voor de geringe animo tot naturalisatie? Laat ik eerst de Australische visie op deze kwestie weergeven. AUSTRALISCH INZICHT Dr. Emery Bares in een beschou wing in „The Daily Telegraph", con stateerde dezer dagen dat er twee groepen van niet-Britse immigranten zijn, n.l. die van de „IJzeren Gordijn Landen", „oals Polen, Slowakije, Hon garije etc. Al deze immigranten kun nen althans momenteel niet naar hun vaderland terug. De tweede groep wordt gevormd door degenen afkomstig uit de vrije Europese landen, waaronder dus ook Nederland. Voor hen is Australië een „experiment", zij kunnen blijven of terug gaan. Men zou kunnen denken dat immi granten uit eerstgenoemde groep en thousiast de gelegenheid aan zouden grijpen om tot de bewoners van een nieuw land te behoren. Dit is geens zins het geval. Wanneer men het oor onder hen te luisteren legt, aldus dr. Bares, kan men een diep verlangen constateren om eenmaal weer naar hun vaderland terug te keren en het eigen leven te hervatten. Merkwaardig is ook, dat het vooral degenen uit deze groep zijn, die hier dicht „op elkaar klitten", een sterk eigen club- en verenigingsleven heb ben en vasthouden aan hun eigen taal. Het is zelfs zó sterk, dat wie „Austra Advertentie) en becijfert dat een termijn van vijf jaar te klein is om zich nu reeds on gerust te maken ove rde geringe animo tot naturalisatie onder de immigran- HALVERWEGE In de grote lijnen is het betoog van dr. Bares volmaakt juist en zijn ver klaring voor de afzijdigheid van de immigranten waar het naturalisatie be treft, is tot op zekere hoogte accepta bel. Zelf zou ik er nog aan toe willen voegen, dat het „klit-systeem" onge twijfeld óók onder de Nederlandse im migranten toepassing vindt; daarvoor heb ik slechts te wijzen op Nederland se „nederzettingen" van vier- tot vijf duizend landgenoten in slechts één en kele plaats; voorts op het bloeiend ver enigingsleven en.... vasthouden aan eigen taal. Nu is het vooral vanuit de verte! heel gemakkelijk om dit alles te veroordelen en grote woorden te spre ken bij de verklaring hoe het wèl moet. Doch dan zeg ik: „Wees eerst eens een poosje immigrant, dan pas kun je over deze problemen mee praten." Daarvoor moet je ook iets méér van de wereld hebben gezien en onder vonden Want dr. Bares is naar mijn mening slechts halverwege gegaan op het pad van de immigranten. Hij wandelde te rug naar hun respectievelijke landen, doch meed té angstvallig het Australi sche pad. Waar hij ongetwijfeld min der aangename klanken zou hebben opgevangen. En nu wil ik het niet hebben over het feit, dat vele immigranten zich af vragen „Wat voordeel heb ik eigenlijk aan naturalisatie." Behalve dan een mogelijk ouderdomspensioen, dat voor de oudere immigranten wel op heel oude leeftijd bereikt kan worden. Doch, wat doet men om de immi grant zich werkelijk „thuis" te doen gevoelen in het land, dat zijn tweede vaderland zou moeten worden? DE IMMIGRANTEN VOELEN ZICH NIET „THUIS" Om écht van zijn land te houden, moet men zich er thuis voelen. Dit kan echter niet, zolang een „new-Aus- traliën" als een soms minder ge wenste vreemdeling wordt be schouwd. Zolang het hem b.v. kwalijk wordt genomen, dat hij een baan heeft, ter wijl een Australiër werkloos staat, of laatstgenoemde geen voorrang krijgt in een baan, welke voorrang hem trou wens in het algemeen heus ruim wordt geschonken. Zolang een immigrant als met verwijtende blikken wordt aan schouwd, wanneer hij door hard wer ken, niet drinken of gokken, zich een huis heeft verworven. Zolang de dagbladen trouw vermel den, dat het een „new-Australiën" was, die één of ander misdrijf heeft begaan, terwijl ik nog nimmer een dergelijke toevoeging zag, indien het een „old- Australiën" betrof. Dit zijn slechts en kele factoren, welke naar mijn mening de animo om zich officieel „Austra liër" te laten worden, mede in sterke mate vermindert. De immigrant die een harde, koppi ge nationale trots bezit waarvoor hij geen Zeeuw of Fries behoeft te zijn! moet onder dergelijke omstan digheden z'n ziel vaak teveel geweld aan doen, om van nationaliteit te ver anderen. Waarvoor hij zowel een Pool, Slowaak, Hongaar als Nederlander kan zijn Zie, dr. Bares, dat had ook gij kun nen vaststellen. Indien gij geen Austra liër waart Spanje, wjjnland bij uitstek, keldert jaarlijkt ruim 21 millioen hectoliter wijn in. Vanzelfsprekend kan dat allemaal niet opgedronken worden door Span jaarden. En zelfs is die hoeveelheid té groot om geëxporteerd te worden. De prijzen zijn zo gezakt, dat de Spaanse wijn ginder nog amper de waarde heeft te maken en onlangs zijn dan ook door de staat acht millioen hectoliter aan- van water. Steeds maar moet de regering trachten de overproductie te gelde gekocht om er alcohol uit te branden, die met benzine verlengd wordt. De wijncrisis in Spanje heeft ver schillende oorzaken. Toen in de voor bije eeuw de wijnbergen in Frankrijk door ziekten geteisterd werden, ken den de Spaanse wijnboeren in Asturië en Baskenland gouden jaren. Frankrijk kocht dan jaarlijks drie tot vier millioen hectoliters Spaanse wijn, waarmee de eigen te weinig alcohol- bevattende Bordeauxwijn werd ver hoogd van gehalte. Op dit ogenblik heerste er in Frank rijk zelf een overproductie van wijn en nauwelijks een derde van het vroe gere contingent wordt nog uit Spanje aangevoerd. De Spaanse regering heeft al her haaldelijk propaganda gevoerd bij eigen volk om wijn te drinken, maar de Spanjaarden drinken zeer weinig en als ze dan drinken dan is het nog bij voorkeur bier, dat steeds meer in de smaak valt. r)E KAMERS van Koophandel van Amsterdam en Rotterdam hebben aan de ministerraad een brief gericht, waarin zij aandringen op spoedige vol tooiing van de rijksweg nr. 12 van Utrecht naar de Duitse grens. Het gaat hier om een betere verbinding met het Ruhrgebied en de Kamers vrezen, dat de weg voorlopig slechts gedeeltelijk tot aan de rijksweg Arnhem-Apeldoorn tot stand zal komen. Dit adres is merkwaardig, omdat in het voorjaar ir. Hoendermarcq te Ant werpen aan de hand van een citaat uit een Memorie van de Nederlandse minister van Waterstaat betoogde, dat van Nederlandse zijde (omwille van de verbinding UtrechtDuitse grens) de totstandkoming van een autostrada Antwerpen-Oberhausen werd tegenge werkt. Het gebruikte citaat werd door ir. Hoendermarcq echter verkeerd ge ïnterpreteerd. Het sloeg niet op de autostrada van de Kempen, welke door Oost-Brabant en Noord-Limburg naar Oberhausen zou leiden, maar op reeds bestaande verbindingen, van slechts regionale betekenis tussen Eindhoven en Venlo. Men hoorde integendeel fn de Bel gische Kempen even later voortdu rend over obstructie in België tegen de spoedige aanleg van de Kempische autostrada. De verbinding van Antwer pen met Duitsland zou over Meisbroek bü Brussel naar Luik worden geleid. Ministeriële verzekeringen, dat het oorspronkelijk tracé door de Kempen zou worden aangehouden, hebben ook thans de Kempenaren nog niet geheel gerustgesteld. Van Nederlandse zijde gaat de rijks waterstaat intussen in het najaar be ginnen met de voorbereiding van het tracé der vertakking van de Kempi sche autostrada op Nederlands gebied. Zo pas is er in Well een Baileybrug over de Maas geopend, welke vooral militaire doeleinden moet dienen, doch tevens voor civiel verkeer is ingescha keld. Men kan daarin een aanknopings punt zien voor het toekomstige ver loop van de zijtak door Nederland van de grote Kempische verkeersweg, die immers ook dienen moet voor de troe penverplaatsingen uit de Engelse le gerbasis bij Herenthals naar het Engel se hoofdkwartier te Muenchen-Glad- bach. BELANGSTELLING Er is voortdurend belangstelling voor de verkeersvraagstukken aan bei de zijden van de Nederlands-Belgische grens. Op de Kempische week te Weert hield men er zich thans ook mee bezig en de studiedag van de Limburgse Economische Raad op 18 September te Hasselt zal speciaal aan deze vraag stukken zijn gewijd. De brief van de Amsterdamse en Rotterdamse Kamers van Koophandel aan de ministerraad mag een aanlei ding en prikkel zijn om ook vanuit het Zuiden in vertogen tot de regering te blijven aandringen op de spoedige ver betering en aanleg van verkeerswe gen, ook ten Zuiden van de Rijn, in het gebied van Oost-Brabant en Lim burg, niet alleen of in ie eerste plaats om Antwerpen van een grote verbin ding met het Ruhrgebied te laten pro fiteren, maar vooral ter ontsluiting van een streek, die aan weerszijden van de grens in Beneluxverband steeds in economische betekenis toeneemt. Om de zogenaamde ..wijnellende" te bekampen, heeft men de hoteliers wil len verplichten hun klanten wijn te laten drinken. Maar vanzelfsprekend had deze maatregel weinig succes. Er bestaat natuurlijk een veel effectiever middel om uit het slop te geraken: namelijk het grootste gedeelte der wijngaarden op te doeken. Daartoe kan de staat moeilijk overgaan, want wiens wijn gaard moet als eerste en hoe gaat dat alles vergoed worden, als de benadeel de wijnbouwers hun eisen beginnen te stellen voor schadevergoeding? Men heeft derhalve eenvoudig een premiestelsel ingevoerd, waarbij elke wijnbouwer, die zjjn druivelaars uit trekt een premie krijgt. Maar dat heeft ook weinig succes. Want elke wijnbouwer hoopt op goede jaren en is bereid intussentüd zijn druiven maar op de struiken te laten rotten HET WIJN-BIER Er is tenslotte een derde oplossing voor de crisis. Wijnbier brouwen; dat is geen wijn en dat is geen bier, maar allebei tegelijk. Een Italiaanse firma te Lecce is er al in geslaagd uit de druivenmoes bier te brouwen. Dage lijks produceert deze firma 300 hecto liter wijnbier, dat er uitziet als mout- bier, donker en licht en ook smakend naar moutbier. Het wijnbier wordt zoals dat het ge val is met echt bier met hop gebrou wen. Een grote besparing is het in al le geval voor wat de gerst betreft die anders tamelijk duur moest worden PARKET is al oud. Ouder dan de vijftig jaar, dat de parket- fabriek Lachappelle thans in Breda bestaat. In de zalen van het Louvre bv. liggen parketvloeren. Zij zijn geheel met de hand gemaakt. De moderne parketteur staat hier altijd opnieuw ver baasd wat zijn reeds eeuwen overleden collega heeft weten te ma ken. Fantasie-rijke figuren, minutieus stukje voor stukje inge legd met eindeloos geduld en geweldig vakmanschap. Maar eigen lijk bestond het principe van parket al veel eerder. Geleerden hebben eens paalwoningen gevonden in de Zwitserse meren. Daar lagen vloeren in van een dusdanige samenstelling, dat de mo derne mens zei: Hier ligt eigenlijk een parketvloer. En daarmee wordt dus opnieuw bewezen, dat er niets nieuws onder de zon is. Zodoende is de bakermat van de parketindustrie terug: te vinden in de grijze oudheid, zo men wil. Maar van die prae-historische tijd, tot de schoonheid der parketvloeren in Versailles ligt een hele ontwikkeling en ook de ontwikkeling van de eeuw van de Zonnekoning tot nu is een hele stap, al was de eerste gro ter dan de tweede. Maar eerste klas-vaklui blijven nodig Parket wordt thans machinaal ge maakt. Maar met een accuratesse en precisie, die de leek versteld doet staan. Wie de fabriek van Aug. Lachappelle te Breda bezoekt, merkt dat ogenblikkelijk op. Hier wordt met tienden van millimeters gemeten, hier moet fekening gehouden worden met de reacties van hout op vocht en warmte. Zodoende heeft de mechani sering van dit bedrijf niet geleid tot verwaarlozing van het vakmanschap. Dit blijft hoofdzaak. Zonder een goed vakman is geen vloer te leggen en het merkwaardige in dit bedrijf is, dat het vak heel dikwijls overgaat van vader op zoon. Ervaringen gaan zodoende over van de ene generatie op de an dere en eigen verworven kennis wordt met die ervaring verenigd. KENNIS VAN HOUT tot een goed eindproduct te komen. In die fabriek werken de mannen.' die met een handigheid, waar men als leek toch wel even van staat te kijken, die blokjes en driehoekjes kostbaar ^de van deze dag. hout aaneenlijmen tot het gewenste fi guur. Snel maar precies werken zijn handen. Onwrikbaar worden de delen aaneen gelijmd en gedroogd. Iedere verdere bewerking is er een van uiter ste nauwkeurigheid, het mag geen mil- limetertje schelen. Precisie-machines dokteren dat uit, die echter bediend moeten worden door vakmensen. Dat machinepark is deels speciaal voor dit soort werkzaamheden gebouwd. Lachappelle heeft zich in de loop der jaren een naam als speciaalfabriek verworven. Hij stichtte fabrieken in Zwitserland. Frankrijk, Duitsland en België. In 1904 bracht deze onderne mende industriëel een fabriek naar het toenmalige Teteringen, als filiaal van de Belgische fabriek. In 1920 ging de zaak over in een zuiver Nederlandse N.V. De directie werd toen gevormd door de heer Strack van Schijndel en Dr. P. J. Witteman, een oud-minister van Binnenlandse zaken. De tegen woordige directeur is de heer A. B. J. van Noort. Hij en al zijn medewerkers zullen Zaterdag a.s. het feest van het 50-jarig bestaan opgewekt vieren. Er wordt in de morgenuren een H. Mis van dankbaarheid opgedragen in de Christus Koningkerk, er is die morgen een gezellige koffietafel, een auto-tocht door het Brabantse land en een diner waar het er gezellig aan toe zal gaan, vormt het vervolg en besluit van de dag. Vanzelfsprekend recipieert de di rectie die dag om zakenrelatie en vriend mee te laten delen in de vreug- ingevoerd. Momenteel zijn de produc tiekosten van het wijnbier nog iets ho ger dan voor het normale brouwerij- proces, maar dat alles is nog maar in een proefstadium. En in afwachting dat de Spanjolen dan drüivenbier gaan drinken, verheugen ze er zich over, dat hun auto's toch even goed j rijden als vroeger, nu hun benzine j doordesemd is van de edele vruchten van Spanje's rijke wijngaarden. Het gaat er niet alleen om. dat men de precies afgesneden blokjes hout mooi in een visgraat-dessin kan leg gen, er komt meer kijken. Kennis van allerlei uitheemse houtsoorten b.v. Het is in dit verband misschien merk waardig te weten, dat inlands hout voor parketvloeren practisch niet te gebruiken is. Daarvandaan import en die komt van de gehele wereld. Uit Brits-Indië en Afrika, uit Yoego-Sla- vië en Frankrijk, uit Canada even goed als van Java. Dat hout ondergaat tal van bewerkingen voor het op de vloer ligt. Het wordt eerst natuur-ge- droogd in enorme loodsen, het gaat in droogkainers en met uiterste precisie wordt nagegaan, wanneer zo'n kamer leeggehaald moet worden. Het wordt verzaagd in - de fabriek, die zelf vol parketvloeren ligt en waar een pijnlijke zindelijkheid in acht wordt genomen. Exhausters zui- j gen meteen het zaagsel weg, zodat in een propere omgeving gewerkt kan worden. Dat laatste is noodzakelijk om Een van de vele precisie-machines in de parketfabriek. Hier worden de blokjes hout tot op een millimeter nauwkeurig middendoor gezaagd. Wekelijks beursoverzicht van 9 t.m. 15 September 1954 UhEZE berichtsperiode heeft voor de beurs geen bijzondere aspecten opgeleverd en de stemming is in het algemeen uitermate rustig geweest. De activiteit is uitermate beperkt ge bleven en slechts in enkele hoeken heeft men nu en dan van een behoor lijke handel kunnen spreken. In het koersbeeld is dan ook zeer weinig ver andering gekomen. Dit geldt zowel voor de internationale waarden als voor de locale fondsen. De certificaten van aandelen Ko ninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken hebben hierop een uit zondering gemaaKc. Dit fonds verloor op Dinsdag liefst 16 punten, tot 240 Woensdag trad echter een lichte ver betering in tot 242 De sterke daling vond zijn oorzaak in berichten, vol gens welke de vennootschap genood zaakt zou zijn een onveranderd divi dend van 10 voor te stellen. Na de sterk opgetreden verwachtingen, die t.a.v. het dividendvoorstel in brede kringen waren verwekt en waarbij, zo als bekend over herkapitalisatie werd gesproken, kon een diepe teleurstel ling niet uitblijven. Daarentegen kwamen aandelen Al gemene Exploiratie Mij op een hoger niveau; na bekendmaking, dat deze maatschappij tot een terugbetaling op de aandelen zal overgaan van 25.- per aandeel, is de koers geleidelijk ge stegen. Hierbij heeft ook een bestuurs- mutatie een rol gespeeld, die door de beurs gunstig werd geïnterpreteerd. NIEUW STADIUM Het is nu wel duidelijk, dat de Am sterdamse effectenbeurs in een nieuw stadium is aangeland. Het publiek, verwend door de belangrijke koersstij gingen, die bij de meeste fondsen zijn opgetreden, begint hier en daar, zij het in geringe mate, winst te nemen om de dikwijls aanzienlijke koerswinsten binnen te halen, temeer daar een ver dere belangrijke stijging vooralsnog niet wordt verwacht. Zij laat zich in dit verband ook leiden door de weinig vertrouwenwekkende politieke berich ten. Met herbelegging komt men dan echter in moeilijkheden, omdat het koersniveau op de obligatiemarkt zon der meer onaantrekkelijk moet worden genoemd. Zodoende worden zeer be langrijke bedragen liquide gehouden, die op herbelegging wachten. Het gevolg hiervan is, dat aantrek kelijke obligatie-emissies, die thans aan de markt verschijnen, zwaar wor den overtekend. Hier en daar zoekt men zijn heil in Belgische obligaties, waarop bij aankoop in België rende menten van 4 1/4 tot 4 1/2 kunnen worden gemaakt, doch deze omzetting wordt nog niet op grote schaal toege past. Toch kan men stellen, dat de be langstelling voor Belgische obligaties, die in het eerste halfjaar uitermate ge ring was, steeds verder gaat toenemen. Dit heeft men kunnen zien bij de 4 1/4 (i'o lening der Nationale Mij der Belgische Spoorwegen van 1974, voor welke obligaties een noteringsaan- vraag bij de Vereeniging voor den Ef fectenhandel is ingediend. Kennelijk wordt het valuta-risico, dat aan een belegging in Belgische francs is ver bonden, steeds minder groot geacht. Het is duidelijk, dat de naar belegging zoekende middelen een steun vormen voor de aandelenmarkt. Het is dan ook niet waarschijnlijk, dat een eventuele koersdaling grote vormen zal aanne men. Een eventuele stimulans voor de markt zou kunnen uitgaan van de mo gelijke belastingverlaging, die, moch ten hiertoe plannen bij de regering bestaan, in de a.s. troonrede zal wor den medegedeeld. INDONESIë In de Indonesische sector blijven de koersen een dalende lijn vertonen. De ongunstige monetaire en politieke be richten zijn hieraan debet. De staatsfondsenmarkt blijft vast gestemd. 3 3 3 3 3 (Van onze onderwijsmedewerker) Misschien hebt U het ook gelezen van die HBS- directeur, die in ons land wil nagaan, welke school de beste is? Een leuk idee van die goeie man, ze ker. De moeilijkheid is alleen nog maar,: hoe moet je uitmaken, welke school de beste is? Die direc teur zegt, dat je het kunt zien aan de behaalde cij fers op het eindexamen. Daar zit natuurlijk wel iets in. Maar het sommetje gaat toch ook niet helemaal op. Intussen is er nogal kabaal gemaakt omtrent het idee van deze directeur. Natuurlijk zijn hem bedoe lingen toegeschreven, die absoluut niet bij hem heb ben voorgezeten. Zo gaat dat nu eenmaal. En na tuurlijk is 't einde van het conflict, dat er twee verkeerd - begrepen partijen blijven, die stilletjes voortmokken over het onverstand van de ander. Toch is het niet zo hoel nieuw, dat er gepraat wordt over: de beste schooi. De ouders van onze leerlingen nemen tenminste nog wel eens graag de ze term in de mond. Die school van meester Pietersen? Niks waard. Nee, dan de school van Kareisen, da's pas je ware! En vraag je dan, hoe weet U, dat die ene school zo goed is en de andere zo slecht, dan krijg je aller lei antwoorden: Pietersen is niks, want het is daar een wilde bende, of daar leren ze niets, of het is een onooglijk gebouw, of er slaagt nooit iemand voor het toelatingsexamen. Maar Kareisen is goed, want daar krijgen de kin deren een macht huiswerk, of daar ligt nooit een snipper papier op de speelplaats, of daar staat zulk vlot personeel, ofdaar zijn ze dit jaar weer al lemaal geslaagd voor hun toelatingsexamens. Ja, die school is goed, want daar slagen ze alle maal, dat hoor je nog wel het meeste. Maar dan moet ik U toch eens vertellen van de bekoring van Cijffers. Ook vriend Cijffers heeft namelijk graag een „goeie school" en hij weet drommels goed, dat de uitslag van de examens in die waardering 'n grote rol speelt. Nu had onze vriend dit jaar een redelijk pientere klas en U zult begrijpen, dat zo iets nogal van belang is, om de beste school te worden. Eigen lijk zaten er dit jaar maar 3 sufferds in 't 6e leer jaar. Pietje Bonger kon helemaal niet leren, maar die ging straks toch mee oud papier ophalen. Frits Karsten werd in Augustus vijftien jaar en dan was die meteen van het lijden verlost want die zat toch enkel maar op het einde te wachten. En dan had je daar nog Jan Keller. Dat. was een moeilijker geval. Jan was een beste kerel, maar dom, doodgewoon dom. Papa Keiler zat warmpjes in de centen en papa zei: Jan gaat studeren. Hij gaat naar de H BS. Cijffers zei: Weggegooid geld meneer. Stuurt U Jan liever naar de zevende klas. Papa zei: Jan gaat naar de HBS. Cijffers pingelde: Pro beert U 't dan hoogsten nog op het ULO. Maar meneer Keiler ze: Naar de HBS. Dus maakte Jan het toelatingsexamen mee voor de HBS en welke wonderlijke dingen zich hierbij mogen hebben afgespeeld, ik weet het niet, maar hij bracht het er voor zijn doen nog redelijk af. Dat wil zeggen: onvoldoende, maar toch nog zo, dat de di recteur ginds twijfelde, of er voor de jongen mis schien toch nog een kansje lag. De directeur belde Cijffers op: Het examen was dubieus, Uw oor deel moet de doorslag geven. Toen kwam de bekoring: als Cijffers zei: On geschikt! dan was Jan gezakt en had Cijffers geen smetteloze klas afgeleverd. Als Cijffers zei: Het proberen waard.' dan kwam Jan op de HBS, bleef daar natuurlijk al direct het eerste jaar zitten, maar dan kon Cijffers zeggen: allemaal geslaagd bij mij! Het was een benauwende bekoring: met een enkel woord kon hij de vader van Jan en zichzelf plezie ren: de beste school van de stad! Maar was het ook in het belang van de jongen?? Cijffers schraapte zijn keel aarzelde nog even en zei dan: Ongeschikt U ziet: het is niet zo simpel om de beste school te hebben. In Wallstreet vief een herstel waar te nemen, hetgeen zijn oorzaak vond in bemoedigende berichten uit het be drijfsleven. Dit is temeer onwaarschijnlijk, daar een werkelijke terugslag ter beurze niet wordt verwacht. De be richten uit het Nederlandse bedrijfsle ven blijven guitig luiden, de werke loosheid is nog steeds dalende en de geldhoeveelheid hier te lande neemt nog voortdurend toe. (Advertentie) Bankier» Anno 1884 BELEGGINGSADVIEZEN OBLIGATIES 7/9 1954 14/9 1954 Ned. '62-'64 101 1/16 Ned. 1947 99 13 16 Ned. '47 dol.l. 94 5 8 Ned. 1937 97 1 4 Ned. Inv. Cert. 100 l 8 Gr. boek obl. '46 98 7/16 Ned.-Ind. '37 A 99 3 8 3Vt% Ned. ,1953 103 1/8 AANDELEN A'damsche Bank R'damsche Bank Twentsche Bank Nat. Handelsbank' Ned. Handel Mij. Alg. Kunstz. Unie v. d. Bergh's Jurgens Mach. fabr. „Breda" Van Gelder Zonen Unilever Holl. Kunstz. Ind. Ned. Kabelfabr. G. B. v. A. Philips Kon. Ned. Hoogovens Wilton Feijenoord Int. Gew. Betonbouw Internatio Billiton Mij II Kon. Petroleum Rubb. C. Mij A'dam Bandar Rubb. Mij. Hol. Am. Lijn K.N.S.M. Ned. Scheepv. Unie R'damsche Lloyd K. Jav.-Ch. Paketv. L. Ver. Vorstenl. C. Mij Handelsver. „A'dam" Ned. Ind. Suiker Unie Ver. Deli-Mijen Senembah AMERIKAANSE FONDSEN Cert. v. aand. Beth. Steel C. General Motors Int. Nickel Rep. Steel C. United St. Steel C. Cities Serv. Comp. Shell Union Oil C. Tide Water Ass. Oil C. Southern Pacific C. Union Pac. Railroad C. 1011/16 100 1/8 94 5 8 97 3/16 100 7/16 98 5 8 99 7/16 103 1/2 213 1/2 212 194 3/4 192 1/4 196 1 2 196 1 '2 149 3'4 149 1/2 191 1/2 188 3/4 224 3/4 224 1/2 299 298 1/2 150 147 1/4 243 238 1 2 374 1/2 373 1/4 122 120 225 1/2 220 1/2 277 1 4 277 3 4 244 1/2 240 1/2 216 1/4 213 148 144 1/2 144 3 4 140 1/2 275 270 426 1 2 428 1/4 90 1 8 87 1/4 130 1/2 127 1/4 160 159 144 143 1/4 139 139 3/4 129 129 1/2 132 1/2 133 21 20 125 3 4 124 74 1/4 72 112 1/2 112 1/2 103 1/4 101 1/2 39 3/8 41 7/16 74 1/4 78 1/4 80 3 8 81 11/16 48 3/8 48 1/8 59 1/4 64 1/8 52 7/16 55 97 3/4 101 1/2 50 1/4 51 1/8 21 1/8 21 3'8 43 1/2 45 7/8 133 1/2 134

de Stem | 1954 | | pagina 5