Scholen voor negers en blanken MEISJES MET GELD MORPHINE J riet probleem der waterwegen De apartheidAmerika Oplossing volgens de Grondwet Intern, instituut te Wageningen gaat niet zonder verzet Cockpitt „Triton'' onderzocht Knap óp die onogelijke schuur mei AT EEN ONDEKLUKE ERELD If Belgisch onderwijs- schandaal RADIO <r Loskoppeling van de befaamde trits Ir. Mesu en het Deltaplan Welvaart monde Weinig wrijving Ons nieuwe feuilleton Wolkendenker TWEEDL BLAD DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 gij DE OPENING van de 9de In ternationale Jaarbeurs van Vlaanderen te Gent heeft de voor zitter, de heer Cl. Morraye, voor de 1 negende maal om spoed gevraagd bij de uitvoering van de plannen voor de bouw van een nieuwe sluis te Terneuzen en de verbreding van het zeekanaal van Terneuzen naar Gent Hij herinnerde aan de stipu leringen hieromtrent in het verslag Van Cauwelaert-Steenberghe. Reeds zijn er credieten in België verstrekt voor de uitvoering van de eerste werken tot verbreding van het ka naal. Maar om de totstandkoming van de sinds lang gewenste verbe teringen te bespoedigen heeft de ge meenteraad van Gent onlangs eens gezind een motie goedgekeurd, waarin zij op scheiding der Belgi sche havenproblemcn aandrong. Tot dusver hebben noch de Bel gische noch de Nederlandse rege ring ten aanzien van het verslag- Van Cauwelaert-Stcenoerghe over de drie waterwegenvraagstukken, het Moerdijkkanaal, de opruiming van de Stop van Ternaaien en de verbreding van het kanaal Gent- Terneuzen, haar houding bepaald. Het ziet er zelfs naar uit, dat het Moerdijkkanaalplan andermaal in de diplomatieke ijskast is terecht gekomen, wellicht omdat men in re. geringskringen van mening is, dat het oordeel over de opportuniteit van de uitvoering van een dergelijk kanaal in aanzienlijke mate afhangt van het uiteindelijk beeld, dat de plannen der Deltacommissie voor de afsluiting van de zeegaten zullen vertonen. Waarom men in Brabant vurig hoopt op een spoedige vast stelling dier plannen, opdat dan ze kerheid kan worden verkregen over de vraag, hoe de reeds zo lang han gende kwesties omtrent de water wegen en afwatering in West Bra bant kunnen worden geconfron teerd met het plan voor een nieuwe Schelde-Rijnverbinding. J^ie ijskast behoeft echter geens zins te functionneren ten aan zien van de kanaal-werken, waar naar Gent verlangt, evenmin als ten aanzien van de verbreding van de sluizen bij Ternaaien, waardoor de aansluiting voor schepen van 2000 ton tussen Albertkanaal en Ju- lianakanaal tot stand moet komen. Evenzeer als de gemeenteraad van Gent heeft ook de gemeente raad van Luik eensgezind een mo tie goedgekeurd om de vraagstuk ken van Terneuzen en Ternaaien niet langer vastgekoppeld te hou den aan dat van het Moerdijkka naal. Voor de goede verstandhouding in de Benelux-samenwerking lijkt het ons dienstig met nadruk op te merken, dat bij het Nederlandse publiek volstrekt geen onwelwil lendheid ten opzichte van deze Bel gische verlangens bestaat. En wat de Nederlandse regering betreft, willen we herinneren aan een op merking, die vorig jaar bij gele genheid van de Benelux-dag op de Internationale Jaarbeurs te Gent is gemaakt door onze ambassadeur te Brussel, baron van Harinxma thoe Sloten Niet de Nederlandse, maar de Belgische regering, zo zeide hij, heeft de drie vraagstukken van Gent, Luik en Antwerpen aan el kaar gekoppeld. De Belgische minister wan Fi nanciën, H. Liebaert, zelf een Gen tenaar, heeft geen rechtstreeks ant woord gegeven op de vragen van de heer Morraye. Begrijpelijk, aan gezien de nieuwe Belgische rege ring. zoals gezegd, haar houding nog niet heeft bepaald. Maar on rechtstreeks is hij de voorzitter van de Gentse Jaarbeurs toch tege moetgekomen door te verklaren, dat het kerkelijk de bedoeling is van de Belgische regering een gans nieuw kanaal naar Terneuzen aan te leggen. We geloven te mogen aannemen, dat deze mededeling niet be doeld is als een uitvlucht of een kluitje in 't riet, zodat wij reke ning er mee houden, dat de Belgi- gische regering, zo niet formeel, dan toch feitelijk, reeds gekozen heeft voor loskoppeling van de be faamde trits. Gezien het belangrijk aantal figu ren uit Luik en Gent, dat in het kabinet-Van Acker zitting heeft als minister zou een andere gezind heid ook wel een verrassing zijn. yE ZIERIKZEE heeft ir F. P. Mesu, lid van de Deltacommis sie, andermaal gesproken over ,,de aspecten van het Deltaplan". In tegenstelling tot een persin terview, dat hij onlangs aan de „Provinciale Zeeuwse Courant" gaf, heeft de heer Mesu zich ditmaal onthouden van voorbarige mede delingen. Hij begon n.l, met te ver klaren aan de vergadering, dat het wetsontwerp tot afsluiting van de zeegaten nog niet bij de regering is ingediend, zodat hij zich moest beperken tot de voorbereidende plannen en de adviezen, die tot nu toe zijn verstrekt. Alleen op grond van deze „voor bereidende plannen en adviezen", waaromtrent nog geen enkel besluit van bevoegde zijde is genomen, heeft ir Mesu opnieuw gezegd, dat men in de eerste plaats het Ha ringvliet en het Volkerak zal af dammen. Ook al is dit niet als een voor barige mededeling bedoeld, toch wordt hiermede andermaal een voorbarige indruk gevestigd. Wan neer b.v. in de eerste plaats een afdamming van de Nieuwe Mer- wede zou worden uitgevoerd, dan wordt op veel eenvoudiger wijze be reikt dan door afdamming van 't Volkerak, dat 't zoete water van de Rijn, (Waal en Merwede) in plaats van weg te vloeien in de Zeeuwse stromen, langs Dordrecht en de Nieuwe Waterweg het zoute water zou kunnen terugdrukken waar aan de verzilting van Zuid-Holland behoefte heeft doen ontstaan. Bevreemdend lijkt het ons, dat ir Mesu met geen enkel woord rea geert op de bezwaren, die van de zijde der visserijen en der schelp dierenteelt in Zeeland te berde zijn gebracht tegen de oorspronke lijke plannen van de Deltacom missie, waaraan ir Mesu schijnt vast te houden. Zoals mr W. Hugen- holtz uit Leiden, juridisch raads man van Yerseke, nog vorige week in een uiteenzetting voor de pers heeft verklaard, zou de schade voor de Zeeuwse visserijen in geval van ontzilting der Oosterschelde ge raamd moeten worden, niet op 60 millioen gulden, zoals in de omge ving van ir Mesu is veronder steld, maar op het meervoudige, n.l. 600 millioen gulden. Als de zaken zo staan dan wordt het toch hoog tijd, dat bij volgende propagandistische redevoeringen voor het oorspronkelijk plan der Deltacommissie eens behoorlijk aandacht wordt besteed aan de tot dusver te veel verdonkeremaande bezwaren van Zeeuwse zijde tegen het opofferen van de Oosterschel de als kweekplaats voor oesters en mosselen aan het nog dubieuze of in ieder geval maar betrekkelijk en overdreven voorgesteld belang van een half zoet, half brak bin nenmeer in de Tussenwateren. J^)e eerste berichten over de loon onderhandelingen gaven geen juist beeld van de stand van zaken. Woorden als ■onaanvaardbaar" e.d. waren veel te dramatisch. Drie da gen later immers was de overeen stemming tussen de afgevaardigden van werkgevers en werknemers er reeds. De regering heeft daaraan wel een handje meegeholpen door van te voren inzicht te geven in haar plannen tot een flinke belas tingverlaging. En de werkgevers weten, dat de premiën voor de so ciale voorzieningen wat omlaag kunnen, zonder dus die voorzie ningen zelve worden aangetast. We (Advertentie) (Advertentie; fn blauw-zwart, blauw. Ideaal voor elk merk vulpen rood, groen, en ook uifwasbaar blauw Amerikaans geschenk De Kellogg* Foundation te Wagenin gen wil een bedrag van 200.000 gulden beschikbaar stellen voor de stichting in ons land, van een internationaal in stituut tot het verzamelen van inlich tingen en het bestuderen van activitei ten op het gebied van cultuurtechniek landaanwinning en inpoldering. De Kellogg Foundation heeft zich bovendien bereid verklaard de exploi tatiekosten, welke voorshands worden geraamd op f. 150.000 per jaar, de eer ste vijf jaren volledig en daarna vol gens een aflopende schaal, voor 80 pro cent in 1960, voor 60 procent in 1961 enz. te dragen. Het instituut zal der halve eerst in 1964 volledig uit Neder landse bronnen moeten worden gefi- nancieerd. De regering stelt zich nu voor, deze schenking met een gevoel van dankbaarheid te aanvaarden. Ze meent, dat het instituut bij voorkeur in of in de directe omgeving van Wa geningen moet zijn gevestigd. Het kan dan bovendien gelieerd worden aan het in Wageningen gevestigde interna tionale landbouw-studiecentrum. maatschappelijke gewoonten afgeschaft worden om te kunnen voldoen aan de uitspraak van het Opperste Gerechts hof. ZO GAAT DAT BEGIN September kwam het onbekende petroleum-stadje Hobbs, dicht bij de Mexicaanse grens, plotseling in de al gemene belangstelling te staan, toen de schooldeuren zich na de zomervacantie weer voor de leerlingen openden. Hobbs is de eerste gemeente die krachtens de uitspraak in Mei van het Amerikaanse Opperste Gerechtshof met betrek king tot rassendiscriminatie, thans van de gescheiden scholen geheel en al overgeschakeld is op gemengde scholen: de 400 ne ger-leerlingen in dat plaatsje zitten nu zij aan zij met de blanke kinderen, ook eten en spelen zij nu samen- Er viel nergens enige wrijving te bespeuren, maar wat van nog groter belang is: de dreigementen die dë ge hele zomer hebben weerklonken, dat georganiseerd verzet zou worden ge boden tegen de vermenging van de ras sen op de scholen zijn op niets uitge lopen: de opheffing van de bestaande scheiding heeft inderdaad niet de min ste verandering gebracht in het dage lijks leven van het stadje. Hobbs is een van de weinige ge meenten in Nieuw Mexico, die vast hielden aan scheiding op de scholen, want het is in belangrijke mate be volkt door mensen die afkomstig zijn uit Texas en Oklahoma, die nu een maal gewend zijn aan dit soort apart heid; zij zijn in maatschappelijk op zicht eerder zuidelijk dan noordelijk van aard: de rustige wijze waarop zij de gemengde scholen aanvaard heb ben, wijst tenminste in die richting. In het Noorden is behalve in en kele delen van Illinois de opheffing van de apartheid eer een feit dan een probleem, maar in het Zuiden en dat is in ongeveer een derde deel van al le staten van de Unie, moeten oude Hoe gaat een en ander nu in zijn werk? Het Opperste Gerechtshof heeft de kwestie aangehouden voor nadere besprekingen met de betrokken sta ten, doch er kunnen maanden verlo pen alvorens er officiële voorschriften worden gepubliceerd, waarin de pro cedures zijn neergelegd waardoor de opheffing van de apartheid ten uitvoer wordt gelegd. Over het algemeen is door de 12 sta ten die de kern vormen van het „ui terste Zuiden" besloten deze verorde ningen af te wachten alvorens maat regelen ter zake te nemen. Hier en daar is het vraagstuk in studie geno men door schoolbesturen en -commis sies teneinde zich voor te bereiden op de komende behandeling voor het Op perste Gerechtshof. Een van die staten, Tennessee, is echter al verder gegaan: de regering heeft namelijk toestemming gevraagd het Hof voor te stellen dat de scholen geleidelijk voor beide rassen kunnen worden opengesteld, te beginnen met de eerste klas zodat er elk jaar een klas bijkomt. In de hoofdstad Washington en in vijf van de zogenaamde „randstaten", die in sociale aangelegenheden het midden houden tussen Noord en Zuid, is men in dit opzicht vrijwillig al heel wat verder gegaan. Zo is bij voorbeeld door de Inspecteur van het Onderwijs in Washington een plan uitgewerkt om bij het begin van de nieuwe cursus op 13 September nieuwe leerlingen en van andere scholen overgeplaatste leerlingen in gemengde klassen te plaatsen; hij wordt echter in de uit voering van dit plan verhinderd door een nog lopend proces, waarin geëist wordt dat hiertoe vooralsnog niet wordt overgegaan' in afwachting van de verordeningen van het Opperste Gerechtshof. VOORBEELDEN De gemeenteraad van Baltimore, de grootste stad in Maryland, heeft ver ordend dat alle openbare scholen 198 in getal onmiddellijk voor beide rassen moeten worden opengesteld; de schoolbesturen elders in deze staat hebben besloten een afwachtende hou ding aan te nemen. In Delaware hebben enkele distric ten in het Noorden besloten in de la gere klassen beide rassen op te ne men, andere weer beginnen daarmee in de hogere klassen. In West-Virginië heeft men met grote behoedzaamheid enkele plannen dienaangaande opge steld. In Kansas, waar evenals in Nieuw-Mexico, volgens de wet alleen gescheiden onderwijs mogelijk is, wor den in de negen steden met aparte scholen plannen uitgewerkt om bin nen twee jaar tot een volledige ophef fing van het gescheiden onderwijs te komen. In de grootste stad van Missouri, St. Louis, wordt begonnen met omschake ling van de kweekscholen en wil men pas na verloop van jaren ditzelfde doen op de scholen van lager onder wijs. Er wordt blijkbaar bij de opheffing van de apartheid nog niet volgens een vooraf opgesteld schema te werk ge gaan; in de grote en kleine steden schijnt men in dit opzicht evenwel voortvarender te zijn dan op het plat teland. Men neemt echter al proeven met allerlei soorten plannen en deze zullen al verscheidene maanden in uit voering zijn, wanneer het Opperste Gerechtshof de zittingen begint om te beraadslagen over de op te stellen ver ordeningen. GROOT BELANG Het is echter van groot belang dat in sommige delen van het Zuiden al de eerste maatregelen zijn getroffen om de scholen waarop beide rassen toegang hebben door de bevolking op dezelfde wijze aanvaard te zien als in het Noorden. Het is te begrijpen, dat hier en daar door reactionaire blanken verzet wordt gepleegd. Traditionele vooroordelen hebben een taai leven. De tijd zal ze moeten overwinnen. Het voornaamste deel van de romp van de „Triton", de vleugels en twee van de vier motoren van de „Triton" zijn geborgen. De cockpitt, die begin van deze week aan wal werd gebracht, is onderzocht, maar resultaten zijn nog niet bekend. Vandaag hoopt men de staart en de overige motoren te bergen, waarna het onderzoek zich over de gehele machi ne zal kunnen uitstrekken. Op 1 Octo ber zal het onderzoek naar de ramp worden heropend. hebben goede hoop, dat tot deze welvaartsronde van zes procent nu verder in eerste instantie zonder verdere strubbeling zal worden be slist. De tweede instantie vormt echter het bedrijfstakgewijze over leg. Daarbij zouden nog wel eens moeilijkheden kunnen rijzen, voor al voor kleinere groepen, die niet de steun van sterke vakcentrales genieten. Het wordt immers geen verplichte loonronde. We hopen echter, dat het rekenen met machts factoren hier geen rol zal spelen. Het besluit tot een zes-procents- welvaartsronde is gebaseerd op re delijke gronden. Alleen die moeten beslissen. IN 11 FLEURIGE TINTEN MAT EN GLANZEND „Best, kereltje. Luister nu eens naar ome." Kellogg leunde over de tafel en keek hem met enthousiasme aan. „Hier, steek eens op. Ik zal je eens wat zeggen.Ik weet een methode, waardoor je binnen het jaar goed voor een millioen dollars bent of zo ongeveer." Duncan keek Kellogg stom-verbaasd aan en zei alleen: „Toe, zeg dat nog eens." „Je kunt binnen het jaar goed voor een millioen zijn." „Oh". Duncan knikte langzaam, als begrijpend. „Laat hem maar zwammen", vervolgde hij raadselachtig, zwaar trekkend aan zijn sigaret. ,,Ik ben niet in de war; ik spreek volkomen ernstig." „Natuurlijk. Maar wat zou ik krijgen, als ze mij snapten?" „Het is geen grap, mijn plan is wettig geoorloofd. Het is meer gebeurd." V heeft het al begrepen; dit is een gesprek uit de nieuwe roman „Meisjes met geld", die we u binnen enkele dagen als feuilleton kunnen aanbieden. Een „dolle" geschiedenis, een ver haal zoals alleen in Amerika kan worden geschreven en.... be leefd! Louis Joseph Vance heeft van die dekselse noodsprong „Trouw dan een meisje met geld" aan de vrijgezel Duncan een ro man meegegeven, die in volle waarheid alle toonladders van het menselijk gemoed bespeelt. Maar het meest van alles zult u ge nieten van het welluidend „liedje van de Liefde", waarbij alle geld wegsmelt als sneeuw voor een tropenzon. We wensen u veel genoegen met de avonturen van Duncan, „de dwaze vrijgezel vol wijsheid" (Hij zou in 6revenbricht alle vrijgczellinnen binnen enkele dagen het hoofd op hol brengen....) door K. CECIL-THURSTON 36) „Ja; ik ga een nieuwe loopbaan be ginnen in een ander land. Ik voel, dat ik er in slagen zal iets te worden. Ik ben niet te oud om te doen, wat an dere mannen gedaan hebben. En ik wil je iets aan kunnen bieden." Hij zweeg. Een ogenblik keek Eve naar de lange rij lantaarns langs The Strand; toen wijdde zij vastbesloten haar gezicht weer naar hem toe. „Neen", zejde zij bedaard en beslist. „Je bent niet te oud. Maar er zijn ge vallen. waarin dergelijke overwegin gen niet in aanmerking komen. In mijn oog moeten op dit ogenblik je eigen wensen, je persoonlijke opvatting van goed en verkeerd op de achtergrond treden. De vraag is: heb je het recht om weg te gaan?" Zij wachtte even en haar blik bleef strak op hem geves tigd „Hen je vrij om weg te gaan om een nieuw leven te beginnen? Is het ooit te verdedigen, dat iemand een dwaallicht volgt als hij de branden de lantaarn, die voor hem staat, maar behoeft te nemen!" Er ging een schok door Loder's le den. „Eve!", riep hij uit. Plotseling ver anderde zijn toon. „Je weet niet. wat lG ïSt vervolgde hij. haastig spre kend; „je begrijpt niet, wat je zegt." Maar Eve boog zich een weinig voor over, hem steeds in de ogen kijkend. „Jawel", zeide zij, „ik begrijp het heel goed." Haar stem klonk bedaard, haar ge hele houding had iets beslists, iets overtuigends. Zij was niet langer de zachte vrouw, die boog voor een kracht, groter dan de hare; zij was de vrouw, die stoutmoedig haar recht op persoonlijk geluk eiste. „Ik begrijp alles", herhaalde zij. „Het was niet het toeval, dat je met hem van naam verwisselen liet, dat je mij deed liefhebben, dat hem deed sterven. Ik geloof niet, dat het 't toe val was; het was iets iets veel ho gers. Je bent er niet toe bestemd om weg te gaan." Terwijl Loder naar haar luisterde, drong zich plotseling de herinnering aan zijn eerste dagen als Chilcote aan hem op; de herinnering, hoe hij toen reeds vaag voelde, dat onder haar kal me rust een kracht, een diepte lag, die weinig vrouwen bezitten. Dit vage be sef werd nu overtuiging. „Eve!" riep hij onwillekeurig uit. Haastig hief zij haar hoofd op. „Neen," hernam ze snel, „neen, zeg niets! Je moet de dingen zien, zoals ik ze zie je moet je hebt geen keus. Geen man in de waarachtige zin van het woord werpt iets substantieels weg voor een schaduw!" Haar ogen schitterden, de kleur kwam weer op haar wangen terug. „John", vervolgde ze, „ik heb je lief en ik heb je nodig; maar er is iets. dat nog meer recht op je heeft, dat je nog meer nodig heeft dan ik. Weet je niet. wat dat is?" Hij zeide niets, roerloos zat hij naast haar. „Het is de politieke partij het land! Liefde kan je op zijde zetten, maar plicht niet. Je bent niet vrij meer; je hebt jezelf aan de belangen van het land gegeven. En je kunt je nu niet meer terugtrekken." Hij wilde iets in 't midden brengen, maar zij voorkwam hem. „Neen," zeide zij, „neen, zeg niets. Ik weet, wat er in je omgaat. Maar als wij de zaak nauwkeurig ontleden, dan is het mijn liefde niet en evenmin ons geluk, dat hier de weegschaal moet doen overslaan. Dat is alleen jouw toe komst." Haar stem trilde. „Je bent op 't punt een groot man te worden! En een groot man is het eigendom van zijn land. Hij heeft geen recht om, bij een ingrijpend besluit als dit, alleen aan zichzelf te denken. Je denkt, dat het mooier en edeler is weg te gaan en een nieuw leven te beginnen, dan het leven voort te zetten van de laatste weken het leven, dat op je wacht omdat het eerste onafhankelijkheid betekent en het andere 't gebruik van een ander man's naam en een ander man's geld. Dat is het, wat je denkt! Maar wat is het, dat je tot die gedach te brengt?" Opnieuw begaf haar stem haar bijna maar haar ogen bleven on afgewend op de zijne gericht. „Ik zal je zeggen. Het is geen zelf opoffering. geen adel van geest maar trots". Zij zeide dit woord zon der aarzelen. Het bloed steeg Loder naar de wan gen. „Een man moet trots bezitten", zeide hij op gedempte toon. „Ja ,te rechter tijd. Maar is dit de rechte tijd om trots te tonen?" Zij zweeg even. Loder zat roerloos naast haar met afgewende ogen en ge bogen hoofd. „Vanavond, nog geen twee uur ge leden", vervolgde zij, „zeide je me, dat alles je toeriep om toch de gemakke lijke, aangename weg in te slaan. Toen was het sterk en edel van je om die weg de rug toe te keren; nu is het dat niet, John" zij boog zich naar hem toe en legde haar handen op de zijne „mijnheer Fraide zeide mij van avond, dat in het nieuwe kabinet, waarvan hem de samenstelling was opgedragen, mijn mijn man minis ter van Buitenlandse Zaken zou wor den." Die woorden kwamen heel rustig en zacht. Zo zacht dat voor een minder scherp oor dan dat van Loder de be tekenis er van verloren zou gaan. Zo zou ook zijn eigen roerloze houding ie der minder aandachtig oog dan dat van Eve in de waan hebben gebracht, dat hij haar niet begrepen had. Gedurende enige seconden werd er geen woord ^esproken; eindelijk om sloten haar vingers zacht zijn hand. „John....", begon zij. Maar op dat ogenblik hield de taxi stil voor Chil- cote's huis. Zij zweeg en trok haar hand terug. Op hetzelfde ogenblik, dat zij uit stapten, werd de deur geopend en een vloed van warm helder licht viel ver kwikkend in de kille duisternis. „Ik dacht wel, dat u het was, mijn heer", zei Crapham op zijn eerbiedige toon, toen zij de vestibule binnentra den. „Mijnheer Fraide zit al een half uur te wachten om u te spreken. Ik heb hem in de studeerkamer gelaten." Hij sloot de deur en verdween. Toen, in het warme heldere licht, keerde Eve zich nog eens tot Loder, om het besluit te horen, waarvan de toekomst afhing. „John", zeide zij langzaam, „je weet, waarom mijnheer Fraide hier is. Je weet, dat hij gekomen is om je per soonlijk je weigering te ontvangen of je toestemming." Ze zweeg; er volgde een ogenblik van spanning. Toen keerde Loder zich naar haar toe. Zijn gezicht zag bleek en er lag een diepe ernst op de ernst van een man, die 'n ogenblik te voren van aangezicht tot aangezicht heeft gestaan met de dood. Maar be halve die, ernst lag er nog iets anders op: de oude uitdrukking van kracht en zelfbewustzijn, getemperd en veredeld door een nieuwe nederigheid. Hij trad een pas naar voren en stak haar zijn beide handen toe. „Mijn toestemming of mijn weige ring". zeide hij rustig, „ligt in de han den van mijn aanstaande vrouw." EINDE Volgens een Canadees blad I heeft de Nieuw Zeelandse arts Rolf Alexander, die ook filosoof is, tijdens een demon stratie te Órillia in Ontario drie wolken laten verdwij nen. De demonstratie waar mee Alexander de kracht van hersenenergie wilde bewijzen, werd door vijftig personen bijgewoond. Ken ooggetuige verklaarde, dat reeds na drie minuten concentratie twee wolken „weggedacht" waren. De derde wolk verdween min der vlug, doordat dr Alex ander vermoeid raakte. Echtgenote In Chicago heeft de heer Vito Pio- vosi verteld hoe de gang van zaken was, toen hij 's Zondags met moei te en ontbering het middagmaal had klaargemaakt. De gang van zaken was aldus: 1. Uitroep van zijn vrouw: „Wat?, alweer geen appel sap?" 2 Zij gooide vervolgens alle geroosterde boterhammetjes naar hem toe. 3 Sloeg het emaille van de theepot' op zijn hoofd in stukjes. (Waardoor hij begrijpelijk genoeg buiten Westen geraakte). 4 En goot de walmende hete inhoud over zijn henen. Toen Vito weer hjj zijn positieven kwam heeft hij eens over het geval nagedacht en is tot de conclusie ge komen, dat het toch niet normaal is. Motief Mevrouw Tamara Gryzakan in Passaic sloot haar man plotseling buiten. Toen de politie kwam in formeren naar de bedoeling van deze handelwijze, zei mevrouw: In Polen moest ik werken als een paard. In Duitsland moest ik werken als een paard. En nu we in Amerika zijn bemerk ik eensklaps, dat man nen hun echtgenotes eigelijk beho ren te helpen". Zij had dit bezwaar even uitgeleefd. De man mocht naar verloop van tijd weer binnen. Hij ZAL helpen. Spoor In Toledo was de politie-in specteur Alfred Bartkowiak bezig met het verzamelen van gegevens omtrent een moord. In de onmid dellijke nabijheid van de misdaad ontdekte hij een gave indruk van een schoen in het zachte zand. Hij zegde al zijn ondergeschikten toe, dat daarmee voorzichtig diende te worden omgesprongen. Enkele dagen van nauwgezet onderzoek brachten aan het lichtdat het zijn eigen voetindruk was. Vergunning JN het France Nice heeft de Minister van Landbouw la ten weten, dat er goed moet worden uitgekeken naar de mensen, die zich in speciale bassins bezig houden met on derwatervisserij. Zij moeten ook een visakte hebben, vindt de minister. Weg In San Diego heeft de politie een klacht onderzocht van een grote vleesfabriek, die zei voor f2000 vleeswaren te hebben geleverd aan de chefkok van het stoomschip Ca- santa en geen geld te hebben ont vangen. In de haven bleek echter geen chefkok rond te lopen, terwijl bovendien in jaren geen schip Casanta was binnen gelopen. Men vermoedt nu, dat de Vliegende Hollander is geweest. Vergeefs In Portland zat de politie weer een motorrijder achterna, die te hard had gereden en daardoor een bon te goed had. De achtervolgde heer James Martin gaf zich alle moeite om te ontsnappen. Zijn laatste poging in die richting was, dat hij de bar probeerde binnen te rijden. Toen konden de agenten hem pakken. De deur bleek name lijk te smal voor het stuur van de motor. Hij bleef steken. Filmbezoeker Athony Santangelo in Boston kwam na vier dagen weg geweest te zijn weer boven water. Hij vertelde zijn dodelijk ongeruste familieleden, dat hij de tijd had benut om naar de film te gaan. Zeven keer had hij hij „Een meisje voor Joe" gezien, „Weet te leven" drie maal, „In de storm" tien maal, „Duel in de zon" vijf maal en „De wondertuin" drie maal. Anthony is naar de dokter ge bracht. V reemd In een Spaanse stad heeft een in breker verbazing gewekt. Hij brak een hele serie deuren open en be landde tenslotte bij de safe. Toen hy die opengebroken had lagen ka pitale bedragen voor de pak. De volgende morgen werd echter uiets vermist. Er lag alleen een briefje in de brandkast met; Ik kan ook inbreken". (Advertentie). Als de 40 gepasseerd bent is oppassen dubbel geboden. Dan kunt D eigenlijk niet buiten Kruschen Salts. RheumaLsehe pijnen vinden in veel gevallen hun oorzaak in onzuiver bloed. De aansporende werking van Kruschens zes minerale zouten geven de bloedzuiverende organen nieuwe kracht en energie. Als U die weer goed op gang brengt, met de kleine dagelijkse dosis Kruschen, worden on zuiverheden in het bloed op natuur lijke wijze verwijderd en daarmee ook de oorzaak van Uw slopende pijn. C.V.P. staat op de bres In een te Brussel gehouden bijeen komst van de C.V.P.-groepen van Kamer en Senaat is een motie aan genomen waarin het ontslag van een honderdtal leerkrachten uit het ka tholieke onderwijs door de socialis tische minister van onderwijs ten scherpste wordt afgekeurd. Vastgesteld is, zo heet het in de mo tie, dat de regering door de handel wijze van haar minister van onder wijs goed te keuren, zich schuldig maakt aan de ergste aantasting, welke zich na de oorlog heeft voorgedaan, van het constitutionele principe van een gelijke toelating van alle Belgen tot openbare ambten. Door de leer krachten. die gevormd werden door de Katholieke Universiteit van Leuven en door de katholieke normaalscho len, ter zijde te stellen, begaat de re gering een grove onrechtvaardigheid en geeft zij duidelijk blijk van haar vijandigheid tegenover het katholieke onderwijs. De parlementsgroepen der C.V.P. gedogen niet dat ondanks de waar schuwingen, die de laatste twee weken tot de regering zijn gericht, deze nog niet besloten heeft de ontslagen op te schorten en zich slechts beperkt heeft tot de herziening van enkele indivi duele gevallen. De C.P.V. heeft daarom de heren Harmei en de Schrijver opgedragen de regering zonder verwijl over deze aangelegenheid te interpelleren en de Kamer hiertoe op korte termijn bij een te roepen. (Advertentie) VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954 HILVERSUM 1 402 m. 746 kc—s. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 V.d. huisvr. 9.00 Gym. v.d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Avonturen met kinderen", caus. 10 05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V.d. kleu ters. 10.40 Orgelconc. 11.00 Voordr. 11.20 Gram. AVRO: 12.00 Pianoduo. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. 13 20 Promenade-ork. 13.55 De reünie van oud-politieke gevangenen. 14.00 V d huisvr. 14.20 Amus. ork. 14.50 Gram. 15 00 Plechtige zitting t.g.v. het 10-jarig be staan Benelux. 15.45 Gr. VARA: 16.00 Gr. 16.30 V.d. jeugd. 17.00 Hammondorgel spel. 17.20 Muzikale caus. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18.40 Kinderkoor. 19.00 Boek- bespr. 19.15 Muzikale caus. VPRO: 19.30 „Op bezoek bij anderen", caus. 19.45 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Kamer koor. 20.30 „Tien jaar Benelux". VARA: 21.00 V.d. jeugd. 21.35 Instr. kwart. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Gram. 22.20 „Tien jaar geleden" rep. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM 11. 298 m. 1007 kc—s. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. ,7.33 V.d. jeugd. 7.45 Een woord v.d. dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 V.d. zie ken. 9.30 V.d. vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.40 Idem. 12.00 Idem. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Vocaal ens. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 14.05 School radio. 14.35 Koorzang. 14.50 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Franse volksliedjes. 16.00 Bijzondere bloembollen voor de tuin, caus. 16.15 Pianokwart. 16.45 Gram. 17.00 Kamerork. en soliste 18.00 Ork. conc. 18.20 Fries progr. 18.35 Lichte muz. 18.59 Vragenbus. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toelichting. 19.30 Gram. 19.45 Rep. 20.00 Radiokrant. 20.20 Orgelconc. 20.45 „Voorportaal der bevrijding", klankb. 21.30 Radio Pbilh. ork. groot koor en sol. 22.10 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS ber. 23.15 -24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Volksmuz. 15.00 en 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Beiaardspel. 18.10 Voor dr. 18.20 Gram. 18.30 V.d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.15 Symph. ork. en sol. 20.55 Kunstkaleidoscoop. 21.10 Symph. ork. en sol. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55-23.00 Nws. 484 m: 12.00 Gr.13.00 Nws. 13.20 Gr. 14.00 ork. conc 15.00 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Kamermuz. 17.50, 18.30, 19.00 en 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Relais. 22.55 Nws.

de Stem | 1954 | | pagina 3