MODESHOW in HULST BISSCHOP VAN HAARLEM GEEFT RICHTLIJNEN St. Corneliusfeesten en kennis te Lamswaarde Huub van Doorne clacht niet aan het „behoefte-element Walcheren ZUID-BEVELAND Tussen Schelde en grens Z.-VLAANDEREN De herverkavelingswerken op Schouwen-Duiveland Avereester Kunstkring bracht bezoek aan IJzenclijke Instelling van Bedrijfsapostolaat MIDDELBURG HULST Theater Carré kreeg een ultimatum AGENDA HEDEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 SEPTEMBER 195-1 FIRMA WILKING EN MAISON NEELEMANS TOONDEN A.S. WINTERMODE TAE bioscoopzaal te Hulst was drie maal stampvol dames, die hun hart weer eens hebben kunnen ophalen aan de geneugten van een modeshow, het jaarlijks festijn van elegance, kleur en lijn dat de firma Wilking en Maison Neelemans op touw zetten. De aanstaande herfst- en wintermode paradeerde daar op het speciaal aangebrachte podium door de zaal, geshowd door vijf mannequins. Mevrouw de Vries uit Amsterdam leidde de mode show, welke voor de vele honderden dames tegelijkertijd een prettig avondje-uit geweest is. waarbij ook nog verschillende uiter mate fraaie teddyjasjes in diverse bontsoorten, oogstten telkens veel bij val en terecht wat een dergelijke col lectie winterkleding biedt ieder de mogelijkheid iets m< i en deugdelijks te kopen. Maison Neelemans toonde hoe bij ieder toiletje, ook bij de japon, een volkomen passend hoedje gekozen kan worden, een onderdeel van de dames kleding dat belangrijk is, want een verkeerd gekozen dopje kan de zaak geheel bederven. Vele op het eigen atelier ontworpen en vervaardigde hoeden muntten uit door orginaliteit. Natuurlijk kregen de drie kleine Hulsterse mannequintjes het grootste applaus; meer nog om hun parmantig optreden, dan om de leuke en sportie ve jasjes die ze lieten zien. DRUK BEZOCHT De bijpassende entourage had men niet gezocht in de vertoning van ex quise toiletten, welke toch niet in de winkel verkocht worden zodat de show op zich geheel practisch is geweest. Wel had men de zaal keurig versierd (met vel bloemstukken, gearrangeerd door Bloemenmagazijn de Iris) en speelde de pianist de Caluwe uit Sluiskil populaire muziek, zodat de sfeer gezellig was. Het merendeel van de getoonde mo dellen bestond uit mantels en japon nen. Er waren verschillende zeer fraaie stukken onder, zowel van cou pe als stof. De houtje-touwtje mantel, eens zo populair, heeft zich moeten aanpassen en heeft nu een wat beter afgewerkte lijn gekregen; het geslob- ber is nu voorbij. De swagger is nog maar steeds niet te verdringen, maar wel zijn er bepaalde veranderingen in dit zo gemakkelijke kledingstuk aangebracht. Zo is de sluiting veel verbeterd. Bij de mantels is de fantasie van de ontwerpers vooral gericht geweest op de kragen, mouwen en zakken; in plaats van allerlei buitenissigheden te bedenken heeft men met grote zorg een artistieke lijn in deze onder delen weten te brengen waardoor het geheel soms verrassend aandoet. „De mode verbetert zich steeds", zei mevrouw de Vries, maa: het is eerder zo, dat de mode zic>- ieder jaar weer aanpast aan de nieuwe lijn welke de tijd en de smaak van het ogenblik ge biedt. Als de mode zich zelf steeds zou verbeteren, zou al eeuwen geleden het toppijnt bereikt moeten zijn, want de vrouw is sedert haar bestaan al bezig de mode te veranderen. Het gaat er echter om, in de kleding de opvatting van schoonheid van iedere generatie tot uitdrukking te brengen. NIEUWE LIJNEN. V.V.V. OP HET EILAND THOLEN Uitwerking van oprichtings plannen Met de bedoeling een V.V.V. op het eiland Tholen op te richten, kwamen een aantal belangstellende op het stadhuis te Tholen bijeen. Onder voor zitterschap van de heer J. Bal werden de problemen, verband houdende met liet stichten van een dergelijke vereni ging, van alle kanter. belicht en be keken. De directeur van de Prov. V.V.V., de heer Oskamp, zette doel en werkwijze van de V.V.V.'s uiteen. Na een prettige en geanimeerde dis cussie, waaraan o.a. de burgemeesters van Tholen, St. Maartensdijk, St. An- naland en Oud-Vossemeer aan deelne men (de burgemeesters van Poortvliet en Stavenisse hadden bericht van ver hindering gestuurd) werd besloten eerst te onderzoeken of de midden standers van het eiland Tholen bereid zouden zijn, zich achter deze zaak te stellen. In elke gemeente van het eiland Tholen is een werkgroepje opgericht. Het ligt in de bedoeling 8 October a.s. wederom bij elkander te komen, doch dan als gast van de gemeente Sint- Maartensdijk. Op deze vergadering zullen, aan de hand van de ervarin gen door de werkgroepen opgedaan, nadere bes.issingen worden genomen. De gemeente-secretaris van Tholen, de heer Laban, verklaarde zich bereid voorlopig het secretari at te beheren, terwijl de heer J. Bal het voorzitter schap zal waarnemen. „P)E maatschappelijk structuurveranderingen, zo kenmerkend voor de ont- wikkeling in de eeuw die achter ons ligt zullen ook de toekomst beheersen. Immers, zowel de randen van de grote steden als in de plattelandsgebieden zullen in ons bisdom machtige fabriekscomplexen verrijzen. Wil deze ont wikkeling zich voltrekken ten bate van het geestelijk heil van de mens, dan moeten w(j in een aantal gebieden, welke wij als geestelijke ontwikkelings gebieden beschouwen, bijzondere pastorele en apostolische taken ontwikkelen". Moet men dat bij de mantels voor het grootste deel langs de weg van weeftechnieken en Coupe-mogelijk heden trachten te verwezenlijken, bij de japonnen heeft men ook nog de meest uitgebreide gelegenheid zich in de kleurenfantasieën uit te leven. Men kan combinaties vormen tussen rok en bovenlijf, maar ook een bepaalde schakering brengen in de gehele ja pon. Er waren veel modellen bij, welke stuk voor stuk juweeltjes van kle- ding-ontwerpkunst zijn. De garnering is niet alleen mogelijk in functieloze versieringen, zoals „vleugeltjes" en dergelijke speelse bijvoegsels, maar men heeft ook volop keus de in wezen functieloze onderdelen, zoals kragen en knopen in de opschik te betrekken. Zo wordt er veel met knopen ge werkt; ze hebben voor het grootste deel geen ander nut dan de japon mooier te maken en dat is nu eenmaal bij dameskleding wel ongeveer het grootste nut dat ze kunnen hebben. De tricot voor winter japonnen is nog altijd favoriet en in deze soort stof heeft men nu de fraaie wevenit gelanceerd; het is warm en het kleedt elegant De ruim zestig getoond modellen, HET DIJKHERSTEL OP SCHOUWEN - DUIVELAND Afwateringsleidingen eerste vereiste De dienst Dijkherstel heeft de dijken op Schouwen Duiveland weer overge geven aan de normale beheersinstan ties, n.l. de pulder- en waterschaps besturen. De rechten van beweiding zullen nu ook weer door de eigenaren uitgeoefend kunnen worden De werkzaamheden aan de wegen beginnen dezer dagen. Met man en macht wordt gewerkt aan de hoofdaf- wateringsleidingen daar men voor de komende \vnterregens 't ontwaterings plan voor de polder Schouwen gereed wil hebben, wat voor een goede ontzil- ting van de gronden een eerste vereis te is. Over de nieuwe leidingen zullen verscheidene bruggen moeten worden gebouwd. Op enkele plaatsen zullen er snelle oplossingen gevonden moeten worden. Daarom zal men een viertal Baileybruggen slaan. Deze uit het ge allieerde militaire kamp stammende bruggen zullen dus thans op Schouwen goede diensten kunnen bewijzen. Tal van nieuwe complexwerken komen de ze winter waarin zeer veel werk zal moeten worden verzet, in uitvoering. Aldus schrijft de bisschop van Haar lem. Mgr. J. P. Huibers. in een brochu re. welke zo juist verschenen is. Het bisdom Haarlem omvat ongeveer 1.200.000 katholieken en 45 pet. van de gehele Nederlandse bevolking, voor het merendeel bijeen in de grote ste den Amsterdam, Rotterdam en Den Haag'. Deze steden groeien met onge kende snelheid. Ook enige kleine ste den breiden zich in schrikbarend tem po uit. In de „Richtlijnen" geeft de bisschop een omschrijving van een aantal pro blemen, welke zich in zijn bisdom voordoen en hem hebben doen beslui ten zich door een adviescommissie voor de geestelijke ontwikkelingsge bieden te doen bijstaan. Deze proble men liggen op twee grote gebieden; het woningmilieu en het arbeidsmilieu. Doorlopend dient men beide in het oog 17e FOKVEEDAG TE OOSTBURG Groot aantal kampioenen en reserve-kam pioenen Burgemeester mr K. Hoekzema open de Woensdagmorgen om tien uur de 17e fokveedag te Oostburg. In zijn toespraak zei de burgemeester, dat de markt zeker niet achteruit gaat en hij hoopte, dat de fokveedag er toe zou bijdragen de belangstelling voor het melkvee te vergroten. De aanvoer van vee was zeker niet minder dan andere jaren en ook de belangstelling was zeer behoorlijk. Door de burgemeester werden tien be kers en diverse medailles en plaquet tes uitgereikt. De voornaamste uitslagen waren: Geiten, geboren in 1952 en later, kam pioen Lena, eigenaar F. Vanhulle, Zuidzande: reserve-kampioen Mona, eigenaar J. Sonnevylle, Groede. Vetvee, vaarzen: kampioen Schot, eigenaar Gebr. van Gijs, Groede; re servekampioen Vaars, eigenaar Firma Moelaert en van Hijfte, Schoondijke. Dikoillen: kampioen, eigenaar Gebr van Gijs, Groede; reserve-kampioen, eigenaar Gebr. van Gijs, Groede. Handelsvee: kampioen Kalfsvaars, eigenaar Gebr. van Gijs, Groede; re serve-kampioen, eigenaar F. Dubois, Zuidzande. Fokvee: eerste prijs met wisselbeker Corry, eigenaar A. Verhage, Schoon dijke. Droogstaande koeien: kampioen Cor ry, eigenaar A. Verhage, Schoondijke; re3erve-kampioen Molle, eigenaar J Kouijzer, Biervliet. Melkgevende koeien: kampioen Eeke eigenaar G. Tas, Waterlandkerkje; re- serve-kampioen Anna, eigenaar I. Ris- seeuw, Cadzand. Stieren: kampioen Anna's Juweel, eigenaar Stierenvereniging, Cadzand; reserve-kampioen Eachweid Juweel, eigenaar K.I. van West Zeeuwsch- vlaanderen. te houden, te saneren en nieuwe vor men te helpen scheppen. In verband hiermede heeft de bis schop opgericht een R.K. Instelling „Het bedrijfsapostolaat in het bisdom Haarlem", die ïot doel heeft de ker stening van het bedrijfsleven en van de bedrijfsgenoten afzonderlijk. Zij wordt onder leiding van de hoofdaal moezenier door bedrijfsaalmoezcniers uitgeoefend. Deze instelling wordt bij gestaan door een door de bisschoppen aangestelde, uit leken bestaande be heersraad. De bisschop verwacht, dat het reeds in ontwikkeling zijnde be drijfsapostolaat goede resultaten heeft voor het parochiële leven, waarop het georiënteerd moet zijn. De kerstening van het bedrijfsleven zelf is taak der leken, die echter nauw met de pries ters moeten samenwerken. Daarbij wordt veel hulp verwacht van werk gevers- en werknemersorganisaties. Tot de diasporagebieden, waarover de bisschop zijn bijzondere zorg zou willen laten gaan, rekent de bisschop de Zuid Hollandse en Zeeuwse eilan den, die geleidelijk ook meer als re creatiegebieden dienst beginnen te doen. In zijn conclusie doet Mgr. Huibers dan een beroep op allen om de Kerk in Haar moeilijke taak te steunen. Tijdelijke toedeling van gronden Met het vorderen der werkzaamhe den in de Burgh- en Westlandpolder het gebied rond Haamstede, de Gou- weveerpolder en de Zuidernieuwland- polder, is het noodzakelijk tot tijdelij ke toedeling over te gaan. De agrarische subcommissie keurde de plannen vo r deze toedelingen goed De betrokkenen zullen dus dezer da gen officieel in kennis gesteld wor den van deze maatregelen. Het is goed in verband hiermee er nog eens op te wijzen, dat deze toedeling een tijdelijk karakter draagt. De definitieve toede ling op grond van de wetsbepalingen zal pas over enige jaren plaatsvinden. Het Bureau van Uitvoering dringt er daarom nog eens bij de belangheb benden op aan, niet met overhaaste klachten te komen. Alvorens tot de werkelijke toedeling wordt overgegaan is er nog alle gelegenheid met ieders wensen rekening te houden. Er zullen namelijk nog zogenaamde wenszittin- gen worden gehouden. Op de wenszittingen krijgen de be langhebbenden gelegenheid hun ver langens ten aanzien van de toedeling kenbaar te maken. De tijdelijke toede ling is nodig om aan de herstelde gron den de zo noodzakelijke goede zorg te besteden. Dit werk kan natuurlijk niet beter gedaan wor en dan door de landbou wers zelf. In het Schelphockgebied is de toe stand nog anders. Tengevolge van de zeer ingrijpende werkzaamheden is ex ploitatie van de oude bedrijven niet mogelijk. Toch zou men plaatselijk kunnen inzaaien aangezien de grond weer herstellende is. Hier is echter een voorlopige toede ling heel moeilijk te verwezenlijken, daar het gebied nog zeer ontoeganke lijk en onoverzichtelijk is. Het Bureau van Uitvoering wil in dit gebied de exploitatie in samenwerking met de betrokkenen nog deze winter voortzet ten. De tijdelijke toedeling zal dan pas het volgend voorjaar plaatsvin den. WERKEN VOOR HET WINTERSEIZOEN gen, daar men voor de a.s. winterre gens het ontwateringsplan voor de pol der Schouwen gereed wil hebben. Voor 'n goede ontzilting is dit abso luut vereist. Er bestaat goede hoop, dat het zal lukken. Over de nieuwe leidingen zullen ver scheidene bruggen moeten worden ge legd. De fa. de Oude en de Jonge uit Zierikzee gaat er weer drie leggen. Op enige plaatsen zullen echter snellere oplossingen moeten komen. Daarom zullen vier Bailcy-bruggcn worden ge slagen. Deze uit het geallieerde mili taire kamp stammende bruggen, zul len nu dus op Schouwen nog goede diensten kunnen bewijzen. DE SIMCA-KARAVAAN ARRIVEERDE Met veel vlagvertoon arriveerde gis ter op de Grote Markt de uitgebreide Simca-karavaan, bestaande uit <-en tiental gloednieuwe auto's, waarvan de kwaliteit aan heel wat bewonde raars door een serie deskundigen wer den gedemonstreerd. De gehele dag trok het glanzend en kleurig geval de aandacht van velen. 's Heerenlioek Toerisme heeft toch eigenlijk ook zijn nade len. Daar zitten ze in sommige landen te be weren, dat die Neder landers - op - vacantie toch zulke smeerpoetsen zijn, maar als men gaat generaliseren, kan men dat van vele volkeren zeggen. Generaliseren doen we niet. maar in 'n Hulsters café zat toch eens een Frans gezel schap dat door de eige naar beslist de deur ge wezen werd-, Omdat men geen zin had zich behoorlijk te kleden. En die Fransen gingen toen buiten een beetje staan schelden (in het Frans) op die preutse Hollan ders. Zo zijn de café bazen in het Land van Hulst: wel voor een lol letje, maar géén onzin. En om nog even in Hulst te blijven: die oud - burgemeester van Dortmont, aan wiens strijd om 't fraaie Stad huis te redden wij een artikel hebben gewijd, hangt nu op een eervol le plaats in de Oudheid kamer. Zijn portret na tuurlijk. De Terneuzense Har monie vindt het te recht een eis des tijds om er een martiale drumband op na te gaan houden. Deze winter zal het er van komen. Het bestaande tamboerkorps wordt uitgebreid met 6 signaaltrompetten, een basdrum en 'n stelletje dieptetrommen. Dat is iets anders dan diepte bommen, beweert onze tipgever. Dus in 't vol gende voorjaar zorgt de Harmonie van Z. Vlaan- deren's havenstad be- in zat een man met zijn gade aan zijn zijde. Toen de boot in Vlissin- gen meerde, moest die oude kar er af. Doch toen sloeg de startmotor kapot. De man stapte uit liep naar zijn achter buurman, klopte hem op de arm en zei getergd: „van Rotterdam naar Spanje, dwars door de bergen, terug en niks mankeren en nou vlak bij huis slaat ie in puin! halve voor geschitter Die puntjes mag ook voor geschetter. Op de weg Hulst - Perkpolder bestond een mooi plekje: het kruis punt bij Terhole waar de weg naar Terneuzen afbuigt. Een stel fraaie bomen flankeerde daar de betonbaan. Maar wa terstaat „deed ze uit". Veel mensen vinden dat jammer maar de automo bilisten klappen in hun handen, want die bomen ontnamen het verkeer op dat gevaarlijke punt alle uitzicht. We. hebben nog nooit zulke hartgrondige ver wensingen aan het adres van een auto horen ui ten als toen op de boot naar Breskens. Daar stond een vierkant vehi kel uit eel, reeds grijs- bestofte jaargang. Daar- U zelf invullen. Uit Oostburg belde onze Nonkel Camiel even op. Moet je horen zei hij. Was hier een Amsterdammer. Die zag de beelden. Kwam op 't Raadhuisplein. Zei: „hé daar hei - je Had - je wat!" Het beeld van die dokwerker is een broer tje van een Amsterdams monument. De stevige, uitdagende gestalte van de havenwerker, die dreigend de vuisten balt en de kin ferm vooruit steekt, noemt heel Am sterdam namelijk „had je - wat?" En dat vond Nonkel Camiel best een telefoontje waard Want zo is die man: altijd be reid om onze culturele ontwikkeling bij te spij keren. De werkzaamheden aan verscheidene wegen zullen dezer dagen beginnen. De aannemer Kats uit Surhuizum gaat in de polder Vierbannen de Schooiersweg. de Oostweg, de Vissers- weg en het Reigerswegje aanleggen. Deze wegen hebben naar verhouding van de te verwachten verkeersbehoef- te een verschillende breedte. De totale lengte bedraagt bijna 6 km. In de Polder Schouwen worden we gen aangelegd door de fa. Gebrs. van 't Verlaat uit Neder Hardinxveld. VIER BAILEY BRUGGEN Met man en macht wordt voorts ge werkt aan de hoofdafwateringsleidin- Fruit naar Finland In het handelsverdrag tussen ons land en Finland is een post van f. 1 350.000.opgenomen voor de leve ring van Nederlands fruit. Van dit be drag hoopt men dat eind September een bedrag van f. 700.000.— beschik baar zal worden gesteld voor de im port van peren. Verwacht wordt dat de Finse markt speciaal belangstelling zal hebben voor de Nederlandse Legipont, terwijl er ook vraag bestaat naar de Zwijn- drechtse wijnpeer. ADVIESCOMMISSIE WOON RUIMTE-WET. De commissie van advies, bedoeld in de Woonruimtewet 1947, welke tel kens voor één jaar wordt benoemd, dient met ingang van 1 October a.s. te worden herbenoemd. B. en W. stelle de raad voor de vijf leden van deze commissie t.w. mevr. A. Schreuder-Ruitenbeek en de he ren A. Flipse, J. van der Harst, I. van Loo en S. Versluijs opnieuw voor één jaar te benoemen. VERHOGING PRESENTIEGELDEN. Ged. Staten van Zeeland hebben het gemeentebestuur van Middelburg toe stemming gegeven om het presentie geld voor de raadsleden van f 7.50 op f 10.te brengen; voor de commissie vergaderingen der raadsleden mag f 5 inplaats van f 3.75 betaald worden. B. en W. stellen nu de raad voor een besluit in die geest te nemen. SPELEN MET VUUR Het zoontje van v.t. W. viel spelen derwijze in een vuurtje, gestookt van droog gras. De brandwonden aan ar men en benen waren van dien aard, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Parochienieuws De Paters Re demptoristen hebben momenteel druk werk te 's-Heerenhoek met het geven van triduums. Eerst hebben alle af delingen der Mariacongregatie van de meisjes een driedaagse onderricht ge kregen, waarna de beide afdelingen der H. Familie een beurt kregen, die inmiddels ook nog een bedevaart maakten naar Oostacker <B.) Behou dens bij de H. Familie afd. mannen, was de belangstelling groot. NIEUW INTERIEUR GEMEENTEHUIS Begonnen werd met de verbouwing van het gemeentehuis en ieder die bet gemeentehuis van binnen al eens heeft gezien, zal beamen dat deze ver betering geen overbodige luxe is. De plannen voor het bouwen van een nieuw gemeentehuis schijnen voorlo pig weer van de baan. VORMINGS-WEEKEND K.A.J. Voor de jongens, die dit jaar de lagere school verlieten, is door het districtsbestuur der KAJ een vor- mings-weekend gegeven, waarbij de 17 deelnemers heel wat mee kregen, waaraan zij in hun verdere leven steun zullen hebben. Inleidingen werden gehouden over de volgende onderwerpen: „De bedoe ling van mijn leven"; „Het arbeids milieu"; „Waaraan ga ik werken"; en ,,Wat betekent mijn loon en zakgeld"? Na iedere inleiding ontstond een opgewekte discussie, waaraan ook door de heer de Kooning, voorzitter van de KAB-kring op de eilanden, leid'ng werd gegeven. Pastoor Wolf, de districts aalmoe zenier, gaf de cursisten nog enkele pittige woordjes mee, terwijl de dis trictsleider, de heer P. Ars, het jam mer vond, dat de deelname niet gro ter was. De muzikale illustratie werd ver zorgd door mej. v.d. Dries. Verlading kunstmest. Begin deze week kwam voor de kade van de Azo te het Spaanse s.s. Ulia. Deze zeeboot zal een lading kunstmest innemen be stemd voor export. EEN UITGEBREID PROGRAMMA Zolang de parochie Lamswaarde bestaat heeft er steeds een grote de votie voor de H. Cornelius de be schermheilige der parochie bestaan. De verering van de H. Cornelius is zelfs gegaan buiten de parochiegren zen tot in geheel Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen en jaarlijks op de Zondag na de 16e September (de feestdag van de heilige) komen de gelovigen van heinde en er met hun kinderen naar Lamswaarde om de plechtige kinderze gen deelachtig te mogen zijn, om door de voorspraak van de H. Cornelius de kleintjes te beschermen tegen de kin derziekten, in het bijzonder tegen de gevreesde stuipziekte. De viering van de feestdag van de parochiebeschermheilige gaat tevens gepaard met een kermis, zodat er tel- kenjare gedurende deze dagen een grote drukte te Lamswaarde heerst. DE KERKELIJKE VIERING. De kerkelijke viering begint van daag de eigenlijke feestdag met een tweetal H. Missen, waarna in de namiddag een plechtig H. Lof wordt opgedragen waaronder kinderzege ning. In de avonduren wordt weder om een H. Lof gedaan. A.s. Zondag wordt een plechtige Hoogmis met assistentie gecelebreerd en in de namiddag om 15.00 uur vindt een H. Lof plaats waarna de kinder zegen wederom wordt gegeven, dit maal hoofdzakelijk bedoeld voor ver eerders van buiten de parochie. DE KERMIS. Samenvallend met de Cornelius feesten is het Zondag en Maandag ook kermis en het programma vermeldt dit jaar wel een bijzonder groot aan tal attracties die niet alleen dienen tot vermaak van het volk maar ook door het volk worden opgevoerd. Eigenlijk wordt de kermis Zaterdag reeds geopend en wel met een vol leybalwedstrijd tussen WIK-Lams- waarde en S.V. Terhole. Van beide clubs zullen een dames- en een he renteam op het groene veld verschij nen. De wedstrijden vangen aan om circa 15.00 uur. Voor de Zondag is er een meer al gemeen programma van dansen, schie tingen enz., terwijl die dag ook een duivenconcours zal worden gehouden. De vermakelijkheden van Zondag gelden ook voor de kermismaandag, maar clan komen er nog andere attrac tieve gebeurtenissen. In de namiddag nl. vinden volksspelen voor de jeugd plaats, welke om 16.00 uur worden ge volgd door een „cross-wedstrijd" op gewone fietsen. Om 20.00 uur zal een lichtstoet door het dorp trekken. De plaatselijke fan fare Vrijheid Eendracht zal de stoet met vrolijke tonen opluisteren. Naar alle waarschijnlijkheid zal ook de harmonie St. Cecilia uit Kloosterzan- de hierbij acte de présence geven. Bij gunstige weersgesteldheid zal Lamswaarde drukke dagen tegemoet gaan. Sluiskil openingsavond gaf is door vele be langstellenden op hoge prj,js gesteld. Het muziekfeest waaraan zeven ge zelschappen deelnamen bracht een opgewekte stemming. De besturen werden ontvangen in de grote zaal van het fraaie Parochiehuis. De pas toor en de burgemeester waren mede aanwezig. Over en weer werden vriendelijke woorden gesproken; de voorzitter van het feestcomité dankte voor de spontane deelname der on derscheidene gezelschappen. De ere- wijn werd geschonkn en de verloting der prijzen gftiouden. Daarna volg de de ene muziekuitvoering na de an dere. De schietingen op beide ker misdagen werden druk bezocht. Er werd een felle kamp geleverd. De draaimolens werkten op volle toeren, in schiettent, snoep- en frites-kra- men kwam men handen tekort. Er was vertier en plezier. De derde dag van de kermis werd de 3e grote Scheldeprijs verreden en er was gro te belangstelling. KAV HEEFT GROTE PLANNEN De plaatselijke afdeling der KAV een afdeling die niet minder dan 187 leden telt koestert grote plannen voor het aanstaande winterseizoen, waarbij niet alleen aan het aangena me maar evenzeer a^a het nuttige wordt gedacht. Er zullen naai- en kookcursussen worden georganiseerd, nog in October zal een voorlichtings avond met betrekking tot de taak van de vrouw worden gehouden en ten slotte komen er ook nog één of mo gelijk twee ontspanningsavonden, waar bij getracht zal worden de muzikale opluistering te doèh geschieden met 'n KAB-orkest. Sint Jansteen SIRENE OP DE BRANDWEER AUTO. De brandweerauto is dezer dagen voorzien van een sirene met flikker lichten. De ondervinding had geleerd dat deze voor vrijmaking van de weg bij brand onmisbaar was, Graautc Meevaller. De fanfare Nooit Ge dacht nam deel aan de grote muziek feesten ter gelegenheid van de ker mis te Nieuw - Namen. Bij loting viel hun de eerste prijs ten deel ten be drage van f. 75.wat een buitenge wone meevaller voor de kas betekent. Mooie activiteit. De Vrouwelijke afdeling van de katholieke actie ver heugt zich de laatste tij in een gezon de belangstelling en werkzaamheid. Als laatste activiteit heeft de KA be sloten bij doopgelegenheden een zoge naamde ..doopkaars" te geven. Dezer dagen ontving een dochtertje van de heer P. Taalman als eerste dopelinge zo'n doopkaars. Nieu u -Nam en K. R. O. film naar de eilanden In de laatste week van October zal de nieuwe KRO-film in vijf verschil lende plaatsen op de Zeeuwse eilanden draaien. Nader zal nog uitgemaakt worden welke plaatsen dit zijn. Voor Goes staat het evenwel reeds vast. DE KERMIS IS VOORBIJ De jaarlijkse kermis behoort weer tot het verleden en het mag tot eer en genoegen van het feest- en sport comité gezegd worden, ze is geslaagd. Het weer was tamelijk goed en of schoon de drukte iets minder was dan verleden jaar, de neringdoenden en kermisexploitanten hebben goede zaken gedaan. Het marsenconcert dat onze fanfare de Scheldezonen op de Leivedorp Kuitaurt JACHT EN GEVOLGEN 'Dat bij de jacht op wild ook wel 'ns andere slachtoffers kunnen vallen on dervond dezer dagen de landbouwer B.B., die zijn reisduiven even een luchtje liet scheppen en tot zijn schrik moest ervaren, dat drie van zijn „goeie vliegers" niet meer huiswaarts keer den. Korte tijd later vond hij de die ren daar jachthagel getroffen dood op het veld. Biervliet AANRIJDING Op het kruispunt Noordstraat Beukelsstr. Noordstraat Singel kwam de electricien J. v. d. S. met zijn auto in botsing met de uit de tegenovergestelde richting komende bestelwagen van de fa. Visser-Koole uit Axel. Slechts materiële schade was het gevolg. De verkeerspolitie, spoedig ter plaatse, nam de situatie op. Stekene ERNSTIG ONGELUK. Toen een zekere P. J. een repelma- machine aan het smeren was, werd hij door een riem gevat, zodanig dat zijn rechterarm over de gehele lengte ver brijzeld werd. Het slachtoffer is ijlings naar het ziekenhuis te St. Niklaas vervoerd. Waterschapbenoeniing Bij Koninklijk Besluit is benoemd: in de provinciën Zeeland en Noord- Brabant: tot lid van het dagelijks be stuur van het waterschap de Hoger- waardpolder, de heer Chr. A. C. Da- verveldt te Woensdrecht. Dr VELDKAMP IN DE TWEEDE KAMER: PUIKE OPERETTE Het hoogtepunt van het twee-daags bezoek, dat de Averecster Kunstkring aan IJzendijke heeft gebracht, was de openlucht-uitvoering door dit ge zelschap van de Amerikaanse operet te „Het Lied der Woestijn", dat op sublieme w(jze werd vertolkt. Ofschoon de publieke belangstel ling nu niet direct tegenviel, omtrent 600 bezoekers volgden met grote in teresse de verrichtingen op het to neel, had deze toch veel groter kun nen en moeten zijn en is op dat punt het V.V.V.-bestuur in haar pogingen om eens iets anders te brengen, jam mer genoeg niet ten volle beloond. Mogelijk is het koude weer hieraan debet geweest. Voor de uitvoering een aanvang nam, sprak de heer A. G. Calon als voorzitter van de plaatselijke V.V.V. een kort woord van welkom, waarbij hij in het bijzonder de leden van de Avereester Kunstkring begroette, be nevens wethouder Drenth uit Ave- reest en diens IJzendijkse collega, de heer Cam. Doens. Ook de heer G. Oskamp, directeur van de Provinciale V.V.V. uit Middelburg, bevond zich onder de belangstellenden. WAAR SUCCES De uitvoering zelf was een succes en van de talrijke medewerkenden moeten vooral genoemd worden de hoofdrolspeelster Margot Bonvalet (mej. A. Groten) die opviel door haar prachtige zang, haar tegenspeler Pier re Birabeau (Bertus Westenburg), Generaal Birabeau (Luc. de Lange) en Benjamin Kidd (Bé Hulleman). die voor de komische noot zorgde. Ook de dirigent K. Lindeman had een werkzaam aandeel in het tot stand komen van dit succes. Na afloop mocht het gezelschap dan ook een daverend applaus in ontvangst nemen en bood de heer Calon een fraaie bloemenmand aan, die door de voor zitter van de Kunstkring, de heer J. v. d. Berg, in dank werd aanvaard. Het gezelschap maakte de andere dag nog van de gelegenheid gebruik om een uitstapje te maken naar Knocke en Brugge, waarna de volgen de dag op de Markt het afscheid plaats vond. 9V Het gaat niet om de inkomensgrens (Van onze parlementaire corres pondent). Direct tastbare i isultaten zullen de debatten over de Middenstandsnota, die gisteren in de Tweede Kamer wer den voortgezet, niet opleveren, even min overigens als de nota zelf. Staatssecretaris Veldkamp stelde dit zelf onmiddellijk vast. toen hij het woord nam. De nota is geen tover boek met pasklare soluties, maar een documentaire en een grondslag voor een te voeren beleid. De resultaten hiervan zullen gedeeltelijk op korte termijn verwezenlijkt worden in ver schillende wetsontwerpen, die aan de Kamer worden voorgelegd. Dr. Veldkamp bevestigde nog eens, wat uit zijn nota was duidelijk gewor den: er zal geen beschermende mid- denstandspolitiek worden gevoerd, maar dit zal aangepast worden aan het algemene economische beleid. Overigens hield de staatssecretaris een knap college over de vraagstuk ken van de middenstand. Staatssecre taris v. d. Berge zal misschien over te verwachten fiscale maatre elen iets zeggen, ofschoon dit zo vlak voor het uitspreken van de Troonrede niet een voudig zal zijn. Ofschoon er geen beschermende middenstandspolitiek zal worden ge voerd, toch woiden .peciaal voor de kleinere zelfstandigen verschillende maatregelen getroffen. Dr. Veldkamp wees o.a. op de kinderbijslag, de ouderdomsverzekering, de credietver- lening, enz. Maar wanneer men van overheidswege b.v. het behoefte-ele ment zou toepassen, dan zou dit de middenstand slechts schaden. Kleine bedrijven zouden dan geen expansie- mogelijkheid krijgen en nieuwkomers helemaal geen kansen. Wanneer liet behoefte-element was toegepast toen II. v. Doorne een kleine smederij opende, dan zou daaruit niet het bedrijf zijn gegroeid, dat we thans kennen. Een steun aan de midden stand door prijsgaranties zou even eens bezwaarlijk zijn. Dit zou om de veelheid van producten niet uitvoer baar zijn, maar bovendien zou hierin geen steun liggen aan de randbedrü- ven, omdat daar .iet de prijs maar de omzet bepalend is. Er is door verschillende afgevaar digden bezwaar gemaakt t»gen het aanleggen van een grens van f 3000 inkomen voor de bepaling of een be drijf tot de randbedrijven behoort. De heer Hooy (KVP) zou f 6000. de heer Peschar (P. v. d. A.) f 4000 als grens willen zien. Dr. Veldkamp antwoordde hierop, dat niet de inkomensgrens, maar een reeks van andere factoren, o.a. de on derbezetting, als criterium moet gel den. Deze mededeling van de staatssecre taris is hierom wel interessant, omdat er een speciale commissie-randbedrijf aan het werk gaat voor het beramen van maatregelen. Deze commissie zal zieh dus niet beperken tot de bedrij ven, waaruit een inkomen van f 3000 per jaar komt. Staatssecretaris v. d. Berge komt vandaag aan het woord. NIEUWE HERV. KERK. Waar reeds lang sprake van was, zal nu binnenkort gebeuren. De plan nen voor de bouw van een eenvoudig kerkje voor de Hervormde Gemeente staan op het punt uitgevoerd te wor den.: Bestek en tekeningen zijn gereed en het wachten is nog op de bouwver gunning, welke de gemeente moet ge ven. Dan zal de aanbesteding plaats vinden. Kapelle GASCEL MET BRAMLEY WORDT GESLOTEN In het koelhuis van de veiling zul len dit jaar twee gascellen met Bram- ley Seedling worden bewaard. De kwe kers hebben thans besloten de eerste cel a.s. Zaterdag definitief af te slui ten. De inbreng moet daarom voor de ze datum plaats vinden. Bramley Seedling, welke in gascellen wordt be waard, moet allemaal gewikkeld wor den. FLORALIA TENTOONSTELLING Vrijdag 24 en Zaterdag 25 Septem ber a.s. krijgt Kapelle weer een Flo- ralia bloemententoonstelling. Deze zal gehouden worden in een der veiling hallen. Er komen inzendingen van de school kinderen welke hiervoor planten heb ben gekweekt en daarnaast is er ook grote belangstelling van de zijde Ier particulieren, welke zowel potplanten als snijbloemen in kunnen zenden. Sleutelbeen gebroken Toen de achtjarige Leuntje Lepoeter op de fiets naar school reed, kwam zij op de hoek bij hotel „De Zwaan" in aanraking met een luxe auto. Deze had gelukkig weinig gang, maar het meisje had toch nog een gebroken sleutelbeen, een lichte hersenschudding en een ge kneusde knie. Ongelukkige val Het 6-jarig zoon tje van de heer M. Verhulst te Bieze- linge was op de markt te Biezelinge aan het spelen en kwam toen zo on gelukkig te vallen dat de dokter erbij gehaald moest worden. Deze achtte opname in het ziekenhuis te Goes noodzakelijk. Vermoedelijk is het oor vlies van het ventje gesprongen. Kloetinge ARBEIDSONGEVAL De landbouwersknecht C. Hoog- strate was tijdens de werkzaamheden in het vlas zo ongelukkig met zijn hand bekneld te raken tussen een vrachtwagen en een paal. Hij liep ernstige verwondingen op en werd naar een der ziekenhuizen in Goes overgebracht. WEER EEN AUTO IN DE SLOOT Een nieuw verkeersongeluk op het punt waar de rijksverkeersweg de Molenweg kruist, vond Woensdagmid dag plaats toen de de fruitkweker W. van Liere met zijn tractor uit de Mo lenweg komende geen voorrang ver leende aan een uit de richting Bergen op Zoom komende personenwagen, be stuurd door de heer K. uit Rotterdam. De heer K. week naar rechts uit, maar kon niet verhinderen, dat hij met zijn wagen in de nabijgelegen sloot terecht kwam. Dit was echter ook alles, want per soonlijke ongelukken kwamen niet voor en de wagen werd totaal niet be schadigd. Wat doe je aan het begin van het speelseizoen met een gigantische .schouwburg, als je geen artisten hebt die erin willen optreden? Deze brandende vraag beheerst de directie van theater Carré in Amster dam sinds het moment, dat de alge mene bedrijfsbond van kunstenaars en werknemers in film, theater en amuse mentsbedrijven een ultimatum stelde, van de volgende strekking: „Als de di rectie van Carré niet meewekt aan de totstandkoming van een collectieve arbeidsovereenkomst voor het bij haar werkend personeel, dan komt er na eind September geen man meer op de planken". Voorwaardelijke straf voor Bergense huurkoper De chauffeur C.H.M.V. uit Bergen op Zoom had te Breda verduistering gepleegd door een radiotoestel, in huurkoop gekocht, te verkopen voor vijftig gulden De Officier van Justi tie bij de Bredase Politierechter Mr Thijssen vroeg tegen de jeugdige'zon daar een maand gevangenisstraf voor waardelijk met een proeftijd van 3 jaar. De Politierechter, Mr. Holleman, bekrachtigde deze eis. GOES Grand. Nr. 880. HULST Volksconcert door het Rotter dams Symphonisch Orkest in het Bio scoopgebouw om 7.45 uur. MIDDELBURG d'amour. Electro: Histoire SAS VAN GENT Olympia 7 en 9 uur Welcome the Queen. VLISSINGEN Ariënsgebouw: Leden- vergadeiing Kath. Woningbouwver. - Alhambra- Mijn moeder is studente. Luxor; Carnaval in Texas. \U)!U,E!\ SLUISKIL Café Waas 4 uur: Schieting op liggende wip.

de Stem | 1954 | | pagina 2