De band bestaan Haarlemse „DE KAMPIOEN 3e maal titelhouder voor Ramp bracht Zeeland dichter bij het Rode Kruis MALENKOV LIJDT NIET AAN STALINS GROOTHEIDSWAAN VLIEGEN EN KAKKERLAKKEN HET ENIGE VERSE VLEES Publieke Tribune Na 3e Fide-Ronde Nederland zesde Woningbouw op stagneert Schouwen-Duiveland VAN CAUTER NAAR MEXICO Jan Hijzelendoorn prof 11 11 Weer een record-opbrengst der inzameling In één van Mao's gevangenissen Sukarno huwde tweede vrouw Een clubwielerkampioen schap om van te smullen „Willebrord Wil Vooruitkwam slechts 40 seconden tekort Sportief(Breda) 2e Brabantse club Transfers in Italië MARKTIEN DAGBLAD DE STEM VAN DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 f)P HET SECRETARIAAT van het Rode Kruis te Middelburg; hoorden wij van de Kringsecretaris, de heer A. Sonstandse, interessante gegevens over de jongste inzameling in Zeeland. Evenals in 1951 had deze weer een record opbrengst van ruim 'n halve ton. Voor 1954 spreekt dit getal nog sterker, om dat dit jaar niet, gelijk in 1951, het bedryfsleven er bij ingeschakeld is geweest. Het streefcijfer werd in Zeeland voor 70 procent benaderd, wat waar schijnlijk het hoogste landelijke ge middelde is. Daarom verwacht men in 1951 kwam het eerste voor 1954 het tweede ere-wandbord van het lan delijk hoofdbestuur. In 1952 is in Zeeland ƒ33.000 inge zameld en in 1953, toen de rampgebie den uitvielen, kwam men niet verder dan ƒ26.600. Zeeland heeft zijn schade echter ruimschoots ingehaald. De ramp bracht onze provincie dichter bij het Rode Kruis en Speciaal de getroffen gebie den, waar men aan de lijve onder vond, wat het Rode Kruis waard is in tijden van nood, hebben mild geofferd. Tholen excelleert met een bedrag van 5400, wat 1200 meer was dan het streefbedrag; Oost Zuid Beveland volg de met ƒ5124 (streefbedrag ƒ4800). Van de steden houdt Goes, waar ook een bazar is gehouden, de kop met ƒ4300 tegen ƒ2535 in 1953; Vlissingen bracht het, dank zij ook 'n gift van „de Schelde" tot ƒ3900 (ƒ3150); Ter- neuzen leverde ƒ3250 op (ƒ3325) en Middelburg ƒ3100 (ƒ2700). Het eindbedrag van ƒ50.768 wordt nog hoger daar men met de inzame ling op St. Philipsland wilde wachten tot de zilveruienoogst binnen was. VIJF NIEUWE AFDELINGEN Als onderdeel van de ledenwerfactie zijn vijf nieuwe afdelingen in oprich ting, waarvan alleen vier in O. Z. Vlaanderen, n.l. te Sas v. Gent, waar Westdorpe en Philippine zich hopelijk bij aansluiten; te St. Jansteen (met Koewacht en Clinge); te Hulst en te Hontenisse met Vogelwaarde en Graauw. De vijfde zal te Kapelle ko men, dat nu nog bij W. Z. Beveland was ondergebracht. De kath. E.H.B.O.- afdelingen in O. Z. VI. zullen door het Rode Kruis niet in het gedrang ko men, doordat men colonne-vorming achterwege laat en bovendien krijgen die afdelingen hun vertegenwoordi ging in de Rode Kruis-besturen. Volgende week wordt in O. Z. VI. een serie propaganda-avonden met films en cabaret gehouden. De heer Constandse deelde nog mee, dat er sinds vorig jaar bijna 2000 nieuwe leden zijn aangeworven en dat men dit jaar de 16.000 hoopt te halen; 20.000 is het ideaal voor Zeeland. Op sommige plaatsen is de animo geweldig. Zo zijn in St. Philipsland van de 550 gezinnen er 505 aangeslo ten met een contributie-afdracht van ƒ11.000; St. Annaland bracht 150 nieu we leden aan; Souburg 100, enz. STEUN NODIG Van veel betekenis nog is, dat er bij eventuele rampen een samenwerking tussen 't Nederlanuse en Belgische Rode Kruis zal zijn. KABINETSCRISIS IN DE ANTILLEN OP KOMST De kans bestaat, dat de Ned. Antil len nog voor de verkiezingen in dit najaar een kabinetscrisis beleven. De Kath. Volkspartij en de Cura- eaose onafhankelijke partij hebben de voorzitter van de regeringsraad mee gedeeld, dat de regeringspartijen nu tot driemaal toe geen quorum konden vormen in het parlement, waardoor de wetgevende arbeid verlamd werd. Een zakenkabinet, dat de lopende zaken zou kunnen afhandelen, ware ge wenst. De voorzitter van de regerings raad heeft verklaard, dat er geen en kel bezwaar bestaat, indien het ver zoek tot aftreden van de regering aan het oordeel van de staten is onder worpen. BEVAN: IK ZETTE DE DEUR OPEN Stalin was een machtiger persoon dan Malenkov nu is, maar toch is het verkeerd om de bekwaamheid en de intelligentie van de laatste te onder schatten. IIU heeft op Stalin voor, dat hij niet lijdt aan de grootheidswaan, die Stalins laatste dagen kenmerkte. Dit is de persoonlijke mening van de Britse socialistenleider Attlee, die kort geleden een ontmoeting met Malenkov' had. Aneurin Bevan, de leider van de linkervleugel in de Britse arbeiders partij heeft ook over Sovjet-zaken ge sproken. Hij heeft tijdens zijn reis door Rusland en China kans gezien enke le deuren die gesloten waren, weer te openen, naar hij vertelde. Er was vol gens Bevan nu gelegenheid om een goede verstandhouding in de plaats te stellen van misverstanden. Het Kremlin heeft dezer dagen een verklaring uitgegeven over de ZO AVO de veiligheids-organisatie voor Zuid - Oost - Azië. De Sovjets noemen de ZO AVO in één adem met de NAVO en hun vertaling is: „Totstandgekomen door verregaande Westerse bemoei zucht en volkomen in strijd met de be ginselen van de Verenigde Naties. Het ZO AVO - verdrag is eenvoudigweg 'n anti-Komintern-blok, naar het voor beeld dat Duitsland, Japan en Italië voor de oorlog leverden. De grote be langstelling welke in Manilla werd ge koesterd voor de drie Indochinese sta ten wijst er op, aldus Moskou, dat ge streefd wordt- naar het ondermijnen van de „Geneefse" resultaten. Deze verschijnselen zijn zeer geluk kig want de ramp heeft het Rode Kruis tonnen gekost. Bijna alle ram- pendepóts waren leeg en het vullen daarvan komt op een 20 a ƒ25.000 per depót, 'n Mooie aanwinst voor de de póts is het bezit van 16 buitenboord motoren. De sterkte van de Rode Kruis-korp- sen neemt ook regelmatig toe. De ver schillende colonnes tellen momenteel 150 helpers en 150 leerling-helpers en daarenboven nog 50 man kader. De 17 colonnes en 6 pelotons hebben allemaal doktoren als leiders. Het vrouwelijke korps telt ruim 150 krachten, die, evenals hun mannelijke collega's, allemaal het E.H.B.O.-diplo- ma op zak hebben. ZONDER BEKENNEN KOM JE ER NIET Bekennen en nogeens bekennen, wat ze je ook aanwrijven dat is de enige manier om ooit weg te komen uit een communistisch-Chinese gevan genis. Dit vertelde één van de drie Amerikanen die in 1953 door de com munistisch-Chinese marine waren ge arresteerd omdat ze met hun jacht in Politieke rel in liet verschiet De vrouwen in Indonesië, althans voorzover ze behoren tot de grootste vrouwenorganisatie in het land „Per- satuan VVanita Indonesia", maken halt en front tegen niemand minder dan president Sukarno. Deze schijnt in het geheim een tweede huwelijk te hebben gesloten met zekere Njonja Soewondo uit Sa- latiga. Mevrouw Sukarno wist hier niets van. De vrouwenorganisaties, die strijden tegen de polygamie, vinden dat Sukarno's handelwijze een smet werpt op het hoge ambt dat hij be kleedt. Zij willen een gezamenlijke actie, welke weieens verstrekkende politieke gevolgen kon hebben. de territoriale wateren van Peking- China waren beland. Gisteren is dit- drietal vrijgelaten. Zij waren niet slecht behandeld in hun gevangenschap. Na een jaar be sloten de gevangenen om maar te be kennen. Zij vertelden een aandoenlijk verhaal over opzettelijke grensschen- ding, maar aangezien elk van hen dit verhaal uit de duim had gezogen, klopten de vertelsels onderling niet. De communisten maakten toen van de drie bekentenissen een „standaard' verhaal", dat de drie gevangenen moesten overschrijven.... Een journalist zei tegen één der vrijgelatenen, dat Attlee had beweerd, dat hij in China geen vliegen had ge zien. De ander antwoordde: „In de ge vangenis van Canton waren er anders genoeg. Het enige verse vlees dat ik kreeg waren vliegen en kakkerlakken, die in mijn eten zaten...." Ambtenaren vlugger dan burgers In de vergadering van de Stichting Nieuw Schouwen-Duiveland kwam on langs ter sprake de trage gang van zaken bij het herstel van door het water beschadigde woningen. Het is op zich zelf een merkwaardig ver schijnsel dat de ambtenaren bij de particulieren op spoedige afwikke ling van zaken moeten aandringen, doch in dit geval blijkt het inderdaad nodig te zyn. De ambtenaren staan gereed alle voorkomende gevallen zo spoedig mogelijk af te wikkelen. Nog merkwaardiger is, dat in vele geval len de plaatselijke aannemers thans gelegenheid hebben herstelwerkzaam heden te verrichten, doch dat op drachten uitblijven. Het is duidelijk, dat dit een onge wenste toestand is, daar vele wonin gen die thans nog onbewoond zijn, indien zij spoedig hersteld zouden worden, voor de winter betrokken moeten worden. Daardoor komen weer andere woningen vrij, hetgeen dus een verruiming van de woonge legenheid met zich brengt. Doch ook het particuliere belang van de eige naren zelf wordt hiermede zeer ge baat. Indien de woningen nog een winter onbewoond blijven zal de schade steeds groter en zullen de wo ningen steeds vochtiger worden. In de meeste gevallen stuit het her stel af op de kosten. De schade is over het algemeen door de taxateurs behoorlijk opgenomen, doch een feit is, dat bij het herstel meestal reeds lang '/erlangde verbouwingen wense lijk of nodig zijn, die kosten met zich brengen, welke niet met schadever goeding betaald kunnen worden. De Stichting „Nieuw Schouwen-Duive land" wijst er echter met nadruk op dat langer wachten met herstel een zuinigheid is, welke de wijsheid be driegt. Immers, niets wijst er op dat de kosten in de toekomst lager zul len worden. Integendeel! Daar komt nog bij dat, zoals hiervoor reeds werd geconstateerd, veel aannemers thans gelegenheid hebben herstelwerkzaam heden te verrichten, terwijl er reke ning mee gehouden moet worden dat in het voorjaar van 1955 de nieuw bouw op volle gang zal zijn, zodat de aannemers geen tijd meer zullen heb ben voor herstelwerkzaamheden. QNZE „Poolse Actie" is alweer lang geschie denis geworden, maar toch leeft zij op een andere ma nier nog voort. Tussen de Poolse DP-kampen en me nig Nederlands gezin is namelijk een band ge groeid. Wij vernamen reeds van uiterst plezierige correspondenties over en weer, van herhaalde palc- kettenzendingen (nu op eigen initiatief) en zelfs van uitnodigingen aan Poolse kinderen om een vacantie in onze contreien te komen doorbrengen. De ze foto ontving het Bre dase meisje Anneke Dek kers uit de St Ignatius- straat in Breda. De kin deren op de foto dragen de kleren, die Anneke', ouders en zij zelf indertijd hebben geschonken. Zie die trotse blikken eens! Dat deze arme mensen zo veel kosten hebben willen maken voor een foto, be wijst wel, dat hun dank baarheid heel groot is. MARIA Handbalcompetitie gaf schrale oogst AFDELINGSVOETBAL draait Zondag op volle toeren De eerste dag van de Zeeuwse hand balcompetitie heeft een schale oogst opgeleverd. In Vlissingen werden alle velden afgekeurd en bovendien werden cr verschillende wedstrijden uitgesteld. ODI uit Kwadendamme begon goed in de eerste klasse dames, met een 2-0 zege op het bezoekende Luctor 2. In de eerste klasse heren won Tonido 3 met 10-7 van Hellas 3. maar bij de he ren-junioren zag Tonido zich met 5-7 geklopt door Hellas. De Zeeuwse afdelings-elftallen na men in Eindhoven 'deel aan de dis trictswedstrijden. De uitslagen waren: Dames: West Noord BrabantOost Noord Brabant 1-8: ZeelandWest Noord Brabant 3-3; ZeelandOost Noord Brabant 2-5. Heren: West Noord BrabantOost Noord Brabant 11-11; ZeelandWest Noord Brabant 10-13: ZeelandOost Noord Brabant 9-13. De uitslagen van de voor de zeven- handbalcompetitie gespeelde wedstrij den waren: TonidoHellas Vinken 2-0; Tonido VlugHellas Panters 4-3: To nido LenigHellas Tijgers 0-10. K.N.V.B. AFDELING ZEELAND Programma a.s. omlag De Zondagcompetitie van de afde ling Zeeland van de KNVB gaat pas a.s. Zondag op volle toeren draaien. Afgelopen Zondag waren er twee wed strijden vastgesteld. In de res. 1ste klasse A begon Steen 2 met een 4-2 zege op Goes 3. In de res. 1ste klasse B werd de ontmoeting Middelburg 3 Biervliet 2 afgelast. Ie klasse A: Sluis IDomburg I Walcheren IGroede I; Yzendijke I Noormannen I; Sehoondijken III—Re- tranchement I. Ie klasse B: Rapenburg IGraauw I: Robur IHansw. Boys I; 's-H. Arends- kerke I—Vogelwaarde I; Volharding 32 IKruiningen I; Lewed. Boys I Kwadendamme I. Ie klasse C: Burgh 2Renesse I; Dreischor. IZierikzee 3. 2e klasse A: Zuidzande INoorman nen 2: Breskcns 3—Vlissingen 4; RCS 3Zeelandia 3. 2e klasse B: Hansw. Boys 2Clinge 2; Zuiddorpe I—Hontenisse 3; Hulst 3— Axel 3. 2e klasse C: Dreischor 2Zierikzee 4 Zonnemaire I—Renesse 2; SVOWK I— Brouwershaven I. 3e klasse A. Schoondijke 2Retran- chement 2; Vlissingen 5Walcheren 2. 3e klasse B: 's-H. Arendskerke2—Vo gelwaarde 2: Terneuzcn 4Koewacht 2: Patrijzen I—Luctor 3; Corn. Boys 3 Rapenburg 2. BEROEPSVOETBAL NIET IN STRIJD MET ARBEIDSWET (Van onze sportredacteur)- WIJK BIJ DUURSTEDE, Woensdagavond. TTET interessantste van alle clubkampioenschappen van Neder- land heeft zich ongetwijfeld vandaag op het werkelijk ideale parcours te Utrecht afgespeeld. „De Kampioen" Haarlem (zonder Gerard Peeters, die uitviel) heeft voor de derde achtereenvolgen de maal de nationale wielerlitel behaald, maar Willebrord il Vooruit werd tweede, met slechts 40 seconden verschil. En „De Kampioen" mag zich wel heel gelukkig prijzen, dat W.W.V zo gehavend in de strijd kwam te liggen (Thijs Roks. Wout Wagt- mans en Nico van Ést vielen n.l. weg) en dat zij zelf alleen Pee ters kwijt geraakte. Dat maakte de strijd voor Wim van Est, Piet Maas en Wout Heeren, die overbleven, wel bijzonder ongelijk. Dat desondanks „De Kampioen die met de gebr Voorting, Piet van Roon, Wim Rusman en P. Steenvoorden nume riek sterker was, slechts die luttele seconden voorsprong behalen kon, be wijst, hoe sterk het trio van WWV gereden heeft. DTS uit Zaandam werd puike derde (4.02.37) en Bataaf, met 18 seconden langere tijd, vierde. Toen kwam „Maastricht", op de eveneens zeer mooie 5e plaats, met 4 03.32. En dan te weten, dat Piet Haan en Lambrichs absenteerden! Drie befaamde Limburgse jongens behaalden dit succes: M. v. d. Borgh, K Boelhouwers en Leo Stevens. Jan Nolten. wel gestart, reed de wedstrijd niet uit. „Sportief" uit Breda was de twee de Brabantse club in de reeks; zij werd nog goede twaalfde met Wies van Dongen, Bortus de Vree en C. v. d. Borst (4.09.05). „Pijnenburg" eindigde als 13e met 4.10.29 en „Gerrit Schulte" zestiende met 4.14.16. „Helpt Elkander" uit Oud Gastel bleef met C. Keepers, J. Looij- en J. Haverkamp over en voor dit drietal werd 4.14.22 genoteerd. De overige resultaten vindt de lezer in de uitsiag. ZWAAR REPRODUCTIES Tot mijn niet geringe verbazing, las ik in Uw blad gedateerd 10 September 1954, een artikel over „Legale reproducties". Het komt mij tamelijk onbegrijpelijk voor, dat in plaatselijke- en streekbla* den, zoveel ophef hierover wordt ge<- maakt, daar wij reeds 8 jaar gleden in onze stad Bergen op Zoom, tot een zelf de resultaat kwamen, zij hét dan niet wat betreft copiëen van werken van Renoir, van Van Gogh of van Leonardi da Vinei. De weeldebelasting echter noopte ons deze werkzaamheden te staken, daar dit niet werd beschouwd als kunst en dus in hoge mate belast werd. Dit was des te meer te betreuren, daar grote buitenlandse concerns ons reeds grondstoffen, op onze aanwijzing vervaardigd, leverden, om het procédé te vervolmaken. De jeudige kunstschilders, voor dit procédé in ons bedrijf werkzaam, wer den opgeleid door een academicus. Onze relaties waren spoedig uitgebreid naar overzeese gebiedsdelen en de per spectieven waren zeer gunstig. Het commeriëele stond bij ons zeker niet op de voorgrond. Eerder dachten wij er aan in tijd van oorlog, waarbij de meesterwerken grote kans liepen ver woest te worden, deze te vervangen door onze reproducties, zodat een tweeledig doel werd bereikt: le. het sparen van het origineel stuk bij een eventueel bombardement; 2e het zorgdragen voor het verrijken van de kennis van deze meesterwerken, zonder dat het origineel aanwezig was. Ik vraag mij af waarom in het buiten land dit procédé zo'n wortel kan schie ten, terwijl in ons land niet alleen de waardering ontbrak, maar bovendien iedere medewerking werd ontzegd. Bergen op Zoom i r N.V. LAREVO KAMPEREN III Over hetgeen „Opmerker" heeft ge schreven over het meer noodzakelijke toezicht bij kamperen is ondergetekende het zeer eens. Al de punten die door „Opmerker" worden opgesomd zijn in derdaad een doorn in het oog van alle goede kampeerders. Kamperen is altijd nog iets meer dan slapen in een tentje en zelf je potje koken. Goed kamperen is een kunst en deze kampeerkunst bereikt men alleen door degelijke training en zelfdiscipline. Daar om is het inderdaad zeer noodzakelijk dat de jeugd dit kamperen leert onder toezicht van erkende jeugdleiders, die zelf het kamperen door en door kennen. Dan alleen loopt men de kans dat de z.g. massa-terreinen van wat degelijkere kampeerders worden voorzien, want in derdaad is het hier en daar hemeltergend en zeer funest voor de rijpende jeugd. Over het algemeen wordt in de zomer kampen van de erkende jeugdbewegin gen als verkenners, jongensgilde en voor de meisjes het gidsen en pioniersters- werk op een degelijke wijze de kampeer- sport beoefend. Er is hier naast het po litionele toezicht ook nog een inspectie door een commissaris uit de verkenners of gidsenbeweging, die zeer streng de kampen inspecteert, vooral met het doel het kamperen op een hoger peil te bren gen. Voor de rest is het kamperen maar wat gelummel en geknoei in de ruimte, alhoewel er natuurlijk uitzonderingen zijn. JEUGDLEIDER Menigmaal heeft men ons gevraagd om positieve berichten over Maria, het meisje met tbcdat dank zij de hulp van velen uwer in Nederland verpleegd kan worden. Ondanks herhaalde pogingenslaagden wij er nog niet in haar naar ons land te halen. Er is een menigte formaliteiten voor nodigwaarvan wij eenvoudig geen idee hadden. Toch blijven we door- gaan en er is een goede kans. dat ons aller adoptelingetje en een vrien dinnetje nog voor de winter, die in de kampen 'n ramp is, bij ons zal zijn Buurtschieting bij „Soranus99 (HeinkenszaiicO Op de door „Soranus" te Heinkens- zand gehouden buurtschieting, wer den de beste resultaten behaalt door P. de Rijk en W. Geys van Soranus; M. Steenbakker en L. Geus van Julia na; H. Steenbakker; M. Verbeek en A. Remijn, id.; M. v. Stee „St. Sebas- tiaan"; M. Glcrum. Yerseke; Moreau, „Juliana" en A. Rijk van „Soranus". Enige tijd geleden is melding ge maakt van het voornemen van de eco nomische recherche te Enschede om te onderzoeken of spelen voor een be- roepsvoetbalclub een overtreding in hield van de arbeidswet. Nader verne men wij, dat de politie geen aanlei ding heeft gevonden om stappen te on dernemen tegen het ..proefkonijn",, de doelverdediger M. Kosters van de N.V. de Twentse profs, noch tegen een an der lid van de Nederlandse beroeps voetbalbond. tenzij de justitie anders over deze aangelegenheid oordeelt. DE ENGELSE LEAGUE De uitslagen van de wedstrijden, gespeeld in de Engelse league, luiden: Eerste divisie: Manchester United-Tottenham Hot spur 2-1. Portsmouth-Bolton Wande- ÏTc?-°\,Pl;eston North End-Chelsea 1-2. Sunderland-Wolverhampton Wan derers 0-0. West Bromwich-Albion- Everton 3-3. KICK TERUG NAAR K.N.V.B. De speler C. Kick, die verbonden was aan de profclub Amsterdam, heeft aan de K.N.V.B. te kennen gegeven, dat hij terug wenst te keren naar zijn oude club de Volewijckers. In Italië wordt de voetballer nog altijd duur betaald. Maar de fantas'- tische transfer-bedragen van enkele jaren terug worden niet meer neer geteld. Destijds betaalde F.C. Na pels voor de Zweed Hasse Jeppsson de lieve som van 105 millioen lires, in Nederlands geld 630.000 gulden, aan Atalanta Bergamo. Maar die tijd schijnt voorbij te zijn. F.C. Milaan ïeeft voor de be roemde Schiaffino, ster van het elf tal van Uruguay „slechts" 55 mil lioen lires (330.000 gulden) op tafel gelegd. Interessant is verder, dat verdedi gers en stopp. -s op de Italiaanse voetbalmarkt hoger genoteerd staan dan aanvallers, hoewel er aan de laatste categorie toch een onmisken baar gebrek heerst. Zo betaalde Ro ma voor de stopperspil Giuliano van Turijn 75 millioen lires (450.000 gul den) en Internazionale had voor de spil Bernardin, de som van 60 mil lioen (f 300.000 gulden) over. Mal- dini, een der backs van Triest ging voor 55 millioen- lires (330.000 gul den) naar F.C. Milaan over, maar voor de midvoor van Udine, Virgili, werd door F.C. Florence maar 50 millioen lires betaald. De amateur wereldkampioen op de weg, de Belg Emile van Cauter, zal deelnemen aan de Ronde van Mexico. Hij zal worden vergezeld van drie an dere Belgische amateurs, die nog door de wielerbond zullen worden aange wezen. De Nederlandse amateur-sprinter Jan Hijzelendoorn uit Amsterdam zal vandaag in de Grote Prijs van Am sterdam als prof. debuteren. Hij zal samen met Bakker deelnemen aan 'n koppelwedstrijd. De koppels worden geformeerd uit een sprinter en een stayer. De sprintwedstrijden om de Am sterdamse prijs worden ook andere verreden. Men hanteert hiervoor maar weer eens de formule van „match a trois". De sprintpummers worden over het algemeen in series van twee man verreden. Amsterdam brengt nu 3 renners tegelijk in de baan. De weersomstandigheden waren al lesbehalve fraai: nu en dan regen en een zeer harde wind, die vooral langs de Lek velen parten speelde. Dat desondanks door de eerst-geklasseer- de ploegen een gemiddelde van ruim 40 km werd aangehouden (de afstand was 160 km: 2 ronden) zegt alles voor de vechtlust en de hardnekkigheid, waarmede de clubs, onderling om de erepalm gestreden hebben. Temeer, omdat er daarnaast nog grote stuk ken geaccidenteerd terrein in het par cours waren gelegd. PUIKE ORGANISATIE De organiserende Utrechts wieler club „De Volharding", met aan het hoofd de oud-renner Joep Westbroek, mocht op een practisch vlekkeloos verloop bogen. Het gemeentebestuur van Wijk bij Duurstede toonde zich op zijn beurt zeer wieler-minded en had de zaken puik voor elkaar. DE UITSLAG: 1 De Kampioen, Haarlem, voor 3e maal titelhouder in successie, tijd 3.52.08, met gebr. Voorting, Piet van Roon, W. Rusman, P. Steenvoorden. 2 Willibrord Wil Vooruit, 3.52.48 met Wim van Est, Piet Maas, W. Heeren. 3 DTS, Zaandam 4.02.37. 4 Bataaf, Halfweg 4.02.55. 5 Maastricht, 4.03.32, M. v. d. Borgh, K. Boelhouwers, Leo Stevens. 6 Feijcnoord 4.03.56. 7 De Spartaan, Den Haag 4.05.16. 8 Pedaal ridder 4.06.34. 9 Plet Zuiden 4.06.42. 10 Le Champion 4.06.54. 11 Olympia, A'dam 4.08.06. 12 Sportief 4.09.05, YVies van Dongen, Bertus de Vree, C. v. d Borst. 13 „Pijnenburg" 4.10.29. 14 Ger maan 4.10.36. 15 Volharding 4.11.35. 16 „Gerrit Schulte" 4.14.16. 17 Helpt Eikander, Oud-Gastel, 4.14.22 met C. Keepers, J. Looijen, J. Haverkamp. 18 Ulijsses 4.14.59. 19 Westland Wil Vooruit 4.16.28. 20 R'damse Leeuw 4.16.32 STAND HALF KOERS (80 km) 1 „De Kampioen, Haarlem 1,52.43. 2 Willibrord Wil Vooruit 1.53.14. 3 DTS, Zaandam 1.55.33. 4/5 „Maas tricht" en „Het Zuiden", Eindhoven 1.56.31. 6 Olympia, A'dam 1.57.36. 7 pion, A'dam 1,58.12. 9 De Bataaf, Half weg 1.58.33. 10 De Spartaan, Haag 1.58.40. 11 Volharding, Utrecht 1.58.46. 12 Sportief, Breda 1.59.08. 13 West land W. V., Naaldwijk 1.59.40. 14 De Germaan, A'dam 2.0.11. 15 „Pijnen burg", Tilburg 2 uur 51 sec. 16 Helpt Elkander, O.-Gastel 2.01.09. 17 Pedaal- ridders, R'dam 2.01.50. 18 Ulysses, A'dam 2.01.51. 19 Gazelle, A'dam 2.02.13. 20 Gerrit Schulte, Den Bosch 2.02.14. 22 Zwaluw, Den Bosch 2.03.13. 25 Buitenkist, Helmond 2.03.31. 30 Ubach over Worms 2.05.27, 31 Het Centrum, Gilze 2.06.23. 32 Hoensbroek 2.06.29. „Hoensbroek" kwam met vier rij ders binnen: A. Stijkel, B. Doek, R. Spreen en A. v. d. Breugel, tijd 4.11.35. Het Centrum, Gilze, finishte met A. Kieboom, A. Broosens en C. Jacobs in 4.26.57. „Feijenoord" bereikte de eindstreep met drie Brabantse coureurs: Piet As, Ant. van Oers en Alf. Borremans. Buitenlust, Helmond, maakte een tijd van 4.22.36, H. Rutten, M. Bloks en H. Timmer mans vormden de drie overgebleven renners van „Gerrit Schulte" te Den Bosch, met een tijd van 4.14.16. De Zwaluw, Den Bosch, deed 4.27.17 no teren met M. v. Oers, Liebregts en v. d. Loo. „Helpt Elkander" vermeldden wij eeds. „Ubach over Worms" haalde de finish eveneens met drie dapperen: J. Willemsen, J. Meesen en J. Vek, in de tijd van 4.22.45. „Bleijerheide" maakte een tijd van 4.33.26 met het drietal L. v. d. Loo, Meidstra en M. Doveren. Het Stadion (Utrecht) was de enige club die uitviel. 40 Clubs waren gestart. UITSLAG NIEUWELINGEN: 1 J. Groot, Beverwijk, tijd: 1.23.10 over 54 km. 2 Lammers. 3 Marcus. 4 Eentjes. 5 Lutte. 6 Kaselier. 7 Arma. 8 Zijlstra. 9 Neesman. 10 Muller. 11 v. Garven. 12 v. d. Ven (Vlijmen). 13 De Veer (Den Bosch). 14 Heijde. 15 Langeraar. VETERANEN: 1 B. van Dijk, Haarlem 54 km: tijd 1.30.51. 2 J. Nagel, A'dam. 3 H. Ber- wers, Delft. 4 A. Krijgsman, Voor burg. 5 P. Vrins, Breda. 6 L. Schoen makers, Arnhem. 7 J. Smets, Tilburg;. 8 A. Joosten, Helmond. 9 N. Prince, Tilburg. 10 D. Bakker, A'dam. 12 A. v. d. Linde, Tilburg. ZONDAG 21 NOVEMBER zal te Arn hem een wedstrijd worden gespeeld tussen het Nederlandse jeugd-voet- bal-elftal en de Engelse jeugd. DE TSJECHISCHE staatsfilmmaat- schappy te Praag heeft bekend ge maakt, dat zij het leven zal verfil men van Emil Zatopek. DE TWEEDAAGSE athletiekwedstrijd tussen Griekenland en Noorwegen, welke te Athene is gehouden is door Noorwegen gewonnen met 119 te gen 92 punten. DE JUBILEUMSCHIETING TE BIERVLIET M. Cortvriendt „Prins Hen drik" onderscheidde zich opnieuw Een groot aantal verenigingen was te Biervliet present om de Nestor der Nederlandse schutters, de 88-jarige Frans Mollet, met diens 70-jarig schuttersjubileum te vieren. Na een hartelijke en „hartige" hul diging maakten 59 schutters zich ge reed voor de strijd en het was voor de zoveelste maal M. Cortvriendt (Prins Hendrik), die de hoogvogel met een prachtig schot deed tuime len..., Eug. Anker, de keizer van St. Se- bastiaan (IJzendijke) en slechts eni ge jaren jonger dan de jubilaris, ge lukte het zowaar de oude generatie nogmaals in de belangstelling te plaatsen door de eerste zijvogel neer te halen. Een der jongste deelnemers, P. Temmerman, van 'de Scheldezonen uit Hoofdplaat, plaatste de meeste voltreffers. De jubileumbeker, waar menig pijl tje voor verschoten werd, ging naar Driewegen, door een voltreffer van P. Lippens, terwijl de Scheldezonen door B. de Paauw ook nog beslag leg den op de tweede beker. Een buitengewoon gezellige en ge slaagde huldiging, ondanks het feit, dat Frans het ditmaal zonder treffers moest doen. AMATEUROMNIUM TE HENGSTDIJK Sterk veld op Zondag Aan de voorbereiding van 'n groot sportevenement op wielergebied is thans de laatste hand gelegd. Het wie- Iercomité te Hengstdijk is er in ge slaagd een rennersveld op de been te brengen van grote kwaliteit. Dat gaat Zondag draaien. Als grote favorieten starten Daan de Groot, Gijs Pauw, Wim Rusman en A. Borremans. Gevaarlijke mededingers zijn echter ook de Zeeuwse renner T\n Westdorp, Tonny Peters, Wout Bos, Cor Schraau- wen, A. Wuijts en Jac. Looyen, terwijl de comingman Bertus de Vree uit Breda ook wel een gooi zal doen naar de erepalm. In totaal 20 renners, waaronder 7 Zeeuwen zullen elkaar in deze prach tig omnium bekampen. Hiernaast zullen de nieuwelingen in 4 manches van 15 km. uitmaken, wie onder hen de sterkste is. Prof Aloïs de Loor won in Waarschoot De beroepsrenner Aloïs de Loor uit De Klinge (B.) heeft een prachtig re> sultaat behaald in de wegwedstrijd over 160 km. te Waarschoot. De Loor heeft in deze koers, waaraan 69 ren ners deelnamen, een schitterende zege behaald en wist cracks als Olivier, Kijckaert, Rosseel, Couvreur, Pieters enz. met meerdere seconden te klop pen. De Loor legde de 160 km. af in 4.09 uur. Prins en v, Scheltinga wonnen kanspartijen Gisteren heeft men in liet Fide lan- den-tournooi de restantjes van de tweede en derde Ronde afgewerkt. In de classificatiegroep (tweede ron de) werd OostenrijkDenemarken met een 3-1 eindstand afgesloten. Voor de derde rode werd ItaliëNoorwegen (3 1/21/2) afgewerkt. In de classificatiegroep (derde ron de) werd verder ColumbiaGrieken land (2 1/2-1 1/2), SaargebiedCana da (1-3) en DenemarkenZwitserland (2-2) afgespeeld. In de winnaarsgroep (derde ronde) kwam Tsjecho SlowakijeNederland ook klaar. Het werd 2-2. Prins slaag de er in zijn partij tegen Sajtar tot een (goed) einde te brengen en v. Scheltinga presteerde hetzelfde tegen Ujteley. Bulgarije—Argentinië werd 1 1/2-2 1/2, Sovjet-Unie Israël 2-2, Joego-SlaviëEngeland 3 1/2-1/2 en IJsland-Hongarije 1/2-3 1/2. DE STAND De stand na de derde ronde van de winnaarsgroep luidt: Joegoslavië, Rus land 9 pnt; Argentinië, Hongarije, ls- saël 7 1/2 pnt; Nederland 6 1/2 pnt: Tsjecho-Slowakije 6 pnt; West Duits land 5 1/2 pnt; Burgarije 4 1/2 pnt: Engeland, IJsland 3 1/2 pnt; Zweden 2 punten. De stand in de classificatiegroep na drie ronden: Canada, Oostenrijk 10 pnt; Zwitserland 7 1/2 pnt; Columbia, Finland 7 pnt; Griekenland, Denemar ken 6 1/2 pnt: Noorwegen, België 6 pnt; Frankrijk, Italië 5 1/2 pnt: Saar gebied 3 1/2 pnt; Ierland, Luxembura 1 1/2 pnt. VIERDE RONDE De grootmeesters begonnen in de loop van de dag ook maar aan de vierde ronde. De eerste uitslagen in de classificatiegroep zijn: Oostenrijk— België 2-2 cn LuxemburgSaargebied 0-4. Voor de winnaarsgroep werd Bul garije IJsland uitgesteld tot Donder dag. De verdere uitslagen van de vierde ronde luiden: Winnaarsgroep: Argentinië—Neder land 1 1/2-1/2 (voorlopig) Nadorf— Dr Euwe 1/2-1/2. Panno—Donner af- gebr. Guimard—Prins 1-0. Rosetto-- van Scheltinga afgebr. Zweden—Tsje- choslowakije 0-1 plus 3 afgebr. par tijen. Israël—Joegoslavië 1-3. Groot BrittanniëWest-Duitsland 1/2-1 1/2 Plus 2 afgebr. partijen. Hongarije— Sovjet-Unie 1-2 plus 1 afgebr. paitij. Classificatiegroep: NoorwegenDe nemarken 0-2 plus 2 afgebr. partijen: CanadaItalië 1-1 plus 2 afgebr. par tijen. Zwitserland—Ierland 2 1/2-1 '2 plus 1 afgebr. partij. Griekenland-Fin- land 2-1 plus 1 afgebr. partij. Columbia Frankrijk 0-2 plus 2 afgebr. partijen. GOES, 15 Sept. Export- en industrie veiling: Tr. de Vienne 1 39-45, 2 24. Will. Duch. 1 gr. 19, 1 21.30-21.60, 2 8.50. Bonne Louise AA 43, A 33.60, B 32.10, C 27, 1 26-33, 2 13. Br. Hardy A 57, B 49.60. C 43.80, 1 40.09, 2 21.60. S. d'Esperen 1 gr. 26, 1 20. Cox Orange A 42-48. Transp. A 21, BC 21, 1 gr. 17, 1 16, 2 12. Zigeu nerin A 25.20-25.30, BC 20.90-21, 1 gr. 18.30, 1 14.90, 2 5.50. Manks A 23, BC 21, 1 gr. 21, 1 15.90, 2 7.90. James Grieve A 33-38, B 37, C 32, 1 33-38, 2 18. Ell. Orange A 32, BC 28, 1 gr. 28, 1 24. 2 14. Dubb. pr. bonen A2 89.30, afw. 86.30. Gewone veiling: Tr. d Vienne K 22-33, F 12-20, Br. Lebrun K 13, F 5, Bonne Louise K 23-26, F 12-16, Br. Hardy K 28, F 18-19, Will. Duch. K 6-7, F 4-5, Zigeu nerin K 7-10, F 5-6, Manks K 7, F 5-6, Transp. K 12-16, F 6-14, Ell. Orange K 13-15, F 4-12. J. Grieve K 23-26, F 13-17. Groenten: bloemkool 10-51, komkom mers 8-13, tomaten 22-38, kropsla 3-8, stoksnijbonen 50-93, stoktros princ. bon. 71-93, rentegevers 85, gr. sav. kool 7-8, rode kool 6-13, witte kool 2, andijvie 6-8, wortelen 19-24 kroten 5-13, uien 4-5, prei 26-28, bintjes 5.50-8, meloenen 24-59, ugurken 110-148, koolrapen 6-7, spinazie 19-28. 's-BOSCH, 15 Sept. Op de Bossche veemarkt van heden werden aangevoerd 5788 stuks vee, zijnde: 2203 runderen, 368 vette kalveren, 364 nuchtere kalveren, 101 fokzeugen, 222 slachtzeugen, 148 lo pers, 1956 biggen, 410 schapen, 16 geiten. De prijzen waren als volgt: melk- en kalfkoeien 675-950, guiste köeieiï 550-800, kalfvaarzen 600-875, klamvaarzen 540-640, guiste vaarzen 550-665, pinken 340-510, graskalveren 225-315, nuchtere fokkalve- ren 95-155, nuchtere slachtkalveren 43- 58, zware soorten 62-87, drachtige zeu gen 325-435, lopers 85-115, biggen 48-68, schapen 75-115, zuiglammeren 70-90, wei lammeren 58-68. Aanvoer van slachtvee: 716 stuks. Prij zen: le kw. 2.70-2.85, 2e kw. 2.55-2.65, 3e kw. 2.30-2.40, vette stieren 2.45-2.60, worstkoeien 2.10-2.30, alles per kg esl. gew„ vette kalveren zware soorten 2.40- 2.60 p. kg lev. gew., vette kalveren mid denklasse 2.20-2.35, vette kalveren lichte soorten 1.95-2.10, nuchtere slachtkalveren 1.35-1.48, zware soorten 1.57-1.83, slacht zeugen 1.63-1.69, fijne jonge slachtvar- kens 1.82-1.86, alles per kg lev. gew. Verdere mededelingen: Groter aanvoer van melk- en kalfkoeien, handel kalm, nauwelijk prijshoudend. De handel in guiste koeien en weidevee verliep iets vlugger, de prijzen bleven gehandhaafd. Het aanbod van magere ossen van prima kwaliteit is de laatste weken sterk toe genomen. De grote aanvoer van jongvee overtrof enigszins de vraag, waardoor trage handel met lagere prijzen. Ruimer aanbod van vette kalveren, handel rus tig, prijzen iets lager. De handel in nuch tere slachtkalveren verliep bij minder aanvoer vlugger, prijzen hoger. Vette schapen en zuiglammeren werden nogal gevraagd voor export, handel vlug en ruim-prijshoudend. Fokzeugen werden redelijk goed verhandeld met weinig ver andering in prijzen. Grote aanvoer van lopers en biggen, handel gedrukt, prijzen iets lager. Normaal aanbod van slacht vee, handel tamelijk vlot, afloop trager, de prijzen bleven ongeveer gehandhaafd. Slachtzeugen stroeve handel, prijzen ech ter niet lager. KAPELLE, 15 Sept. Industrie- en exportveiling: Appelen en peren: Zigeu nerin A 21 60, BC 16.30-17.10. 1 grof 14.60- 14.80. 1 fijn 13.10, 2 6.20, keuken 8-8.80, fabriek 6.30-6.70. Manks Codlin A 23.10, BC 21.70, 1 grof 22. 1 fijn 16.40-17.10, 2 8.10, K 9.30, F 7.10-7.30. Cox Orange Pip pin AAA 42.20, AA 42, A 43.10, B 35.60, C 25.80, 1 grof 35.70, 1 fijn 27.20, K 19.20, F 4.70. Ellisons Orange A 30, BC 26, 1 grof 27.90, 1 fijn 22.20, 2 11.70, K 11.10, F 6.50. James Grieves 1 grof 35.80, 1 fijn 36.10, 2 14.10, K 20.80, F 16.40. Transpa rante de Croncel A 21.60. 1 grof 15.40- 17.20, 1 fijn 16.10, 2 7.90, K 13.50, F 9.10- 10. Jack Lebel 1 grof 16. 1 fijn 15, 2 7.60, K 13.60, F 6.90. Beurr Durondeau A 58.30, BC 26.70, 1 grof 50, 1 fijn 19.10, 2 8.40, K 8.50-9 20, F 3.70. Beurre Hardy AA 54.50, A 58.30, B 46.50, C 44.20, 1 grof 51.10, 1 fijn 38.90-42.70, K 26.10, F 12.40-13.20, ha- g! 9.90. Bonne Louise d'Avranches AA 45.60. A 36.40, B 30.70, C 28.60, 1 grof 33.60-34.10, 1 fijn 27-29.60, K 20.75, F 10.10- 10.45. Triumphe de Vienne, brons, A 56.20, BC 55.60, 1 grof 54, 1 fijn 49, 2 25.90, K 28.40, F 17.50. Idem. groen. 1 grof 44, 1 fijn 32. 2 22.10. Beurre Lebrun 1 grof 30, 1 fijn 25, 2 9, K 16.70. F 6.50-7. Pitmaston Duchesse A 22.10-22.60, 1 grof 20, 1 fijn 19.10-21, 2 8.30, K 9, F 4.80-5.50, hagel 3.10. Beurre de Merode 1 19.60, 2 9, K 10, F 3.30-4.90. Sijsjespeer 1 grof 13.40, 1 fijn 11. 2 7.30, K 9.10. Zure kroet- appelen, gplukt, 3, valappelen 4.10, val- peren 3.00-3.30. Bramen A en B 76.20- 77.10. dubb. princ. bonen 2 93.80, afw. 47.80, stek 23. Gewone veiling: druiven 86-110, perzi ken 6-6.5, bramen 60-104, frambozen 120. Pruimen: Monarch 22-75, Rademaker 19- 58, Burbank Gyant 20-40, Abrikoospruim 16-49, Warwick Droper 20-91, Reine Vic toria 10-34. Appelen en peren: Beurre de Amanhs 18, Zoete Ribbelmg 25, Clapps Favorite 25, Margriet Marrillat 9-16, Pre sident Rosevelt 8-13. Signeur d'Esperen 15-20, Duifjesperen 6, Codlin Keswick 9, Juttenpeer 18. Groentenveiling: Aardappelen 8-10, kropsla 2.5-6.5, bloemkool 9-46, andijvie 6-14, komkommers 10-17, stekuien 9-9.5, trosprincesscn 85-109, snijbonen 67-85, rode kool 4.5-12, savoye kool 4.5-13, witte kool 5.5, bospeon 20. prei 31-37, breekpeen 8, tomaten 26-28, knolselderie 8.5 bos- selderie 2.5. W 4TERST 4 />E\ Mannheim 351 (4 0.10), Kaub 234 (—0.04), Trier 132 (—0.12), Koblenz 233 (—0.04), Keulen 219 (0). Ruhrort 422 0.06), Lo- bith 1035 f0.05). Nijmegen 816 0.01 Arnhem 827 (—0.02). Eefde 346 (—0.08), Deventer 231 (—0.06), Namen la Plante 10 (—150), Borgharen 4069 (4-0.39). Bel- feld 1090 (—0.58), Grave 434 (+0.16).

de Stem | 1954 | | pagina 11