Yand Sterven in Europa de vogels uit? Meesterlijk standaardwerk MORPHINE JEUK D.D.D Om de vrije Rijnvaart Frankrijk ongezond voor vogels AT EEN ONDERLIJKE ERELD UDSONï RADIO H 1WEEDE BLAD n WOENSDAG 15 SEPTEMBER 1954 Ook Maas en Schelde zi jn internationale rivieren Het is intussen een anomalie, dat alleen voor de Rijn een inter nationale conventie de volledige vrijheid op de stroom garandeert. Zulk een waarborg bestaat er niet voor Schelde en Maas, die toch ook internationale rivieren zijn. Zij werden even goed als de Rijn op het Congres van Wenen in Insectenpoeder vernietigt insecteneters VLUG, VEILIG EN GOEDKOOP j Overleg De K.S.G. in het gedrang Het geval: Betty Meljado Bijbel en bijbelstudie Atlas van de Bijbel M Oom ens' door K. CECIL-THURSTON Geringe uienoogst, hogere prijzen p R 3 a 9 fX a 3 1 3 3 m n ■■■a BIJNA 100 JAAR waakt de Rijnvaartcommissie op grond van de Actie van Mannheim over de vrijheid van het in ternationale verkeer op de Rijn. Dit neemt niet weg, dat er ook nu nog wordt gesproken en gediscu teerd over de vrijheid bij de Rijn- vaartpolitiek. Het beginsel van de vrije vaart voor schepen van ver schillende naties op deze interna tionale rivier wordt daarbij in de waagschaal gesteld. Nu weer scheppen de Duitsers moeilijkheden door een bevoor rechting van wat zij noemen het „Innenverkehr" door Duitse sche pen. Deze houding is nadelig met name voor Nederland, dat over de grootste Rijnvloot beschikt. De Ne derlanders heten niet voor niets de vrachtvaarders van Europa. Zij staan dan ook uiteraard op de hand having van de Acte van Mannheim en de daarin neergelegde rechten voor het internationaal vervoer. Wanneer de West-Duitsers zich graag gelijkberechtigd zien in Europa, dan mag men van hen ook verwachten, dat zij de beginselen van gelijkheid voor de West-Euro- pese Rij noe versta ten mede zullen handhaven. Dat mag voor hen wel eens onvoordelig zijn, maar het is een voorwaarde en een waarborg voor de door hen met West-Europa gewenste samenwerking. Het is toe te juichen, dat Zwitser land, dat zo weinig mogelijk mee doet met de Europese pogingen en instellingen, die tot nauwere ver bondenheid van Europa moeten leiden, thans ook mede voor Neder landse belangen in deze de spits af bijt. Op de Rijnvaartdagen te Ba zel heeft Bondsraad Petitpierre de onverkorte handhaving van de Acte van Mannheim met kracht verde digd. 1813 tot internationale rivieren ver klaard. Een overeenkomstig ge waarborgde vrijheid op deze stro men is van belang voor de zes West. Europese staten, die thans, al mag de Europese Defensie-Gemeenschap op de achtergrond zijn geraakt, toch nog door de Kolen- en Staal-Ge- meenschap onderling verbonden zijn. Een nadeel als dat van een Duits protectionisme op de Rijn kan ook op ander gebied aan de dag treden. Daarom mag Nederland aandringen, dat ook op andere ri vieren gelijkberechtiging zal gel den. In feite is dit niet volledig het geval, wanneer op Nederlandse waterwegen servituten rusten, doch omgekeerd andere staten, met na me België en Frankrijk, dergelijke servituten piet kennen ten gunste van Nederland. J<^westies als deze spreken niet tot de verbeelding van het grote publiek. Zij zijn niettemin belang rijk en zij worden het ook meer en meer voor onze Zuidelijke provin cies, die door de expansie van haar economie veel meer dan vroeger bij het internationale verkeer betrok ken raken. A»1vpr*pp»ipl (Van onze Parijse correspondent) WOGELLIEFHEBBERS in Frankryk hebben berekend, dat Marianne over veertig jaren geen vogeltje meer in de lucht zal zien, indien de vernieti ging in gelijke mate blijft voortduren. De afgelopen dertig jaren zijn ongeveer vijftig soorten vogels geheel verdwenen. De bekende ornitholoog Smet, die al sedert jaren de vogelwereld rond Parijs bestudeert, heeft een vergelijking gepubliceerd tussen de jaren 1938 en 1954. Deze valt heel droevig uit. Vlak bij Parijs trof hij in 1938 in een bepaald stukje bos een dozijn nachtegalen, een zelfde aantal grasmussen, lijsters, roodborstjes en vinken. Het aantal meesjes en kneutjes was niet te tellen. Ook ontdekte hij er twee zwaluwenfamilies plus twee paartjes winterkoninkjes. In 1954 bleken nog slechts een nachtegaal en twee vinken te zijn overgebleven. Niet alleen rond Parijs doch ook in andere streken van Frankrijk sterven de vogels schrikbarend snel uit. Vol gens vrij nauwkeurige gegevens is de vogelstand in Normandië en in het ge hele Zuid - Westen gedurende de laat ste halve eeuw teruggevallen op on geveer een c erde der sterkte. De lucht boven Frankrijk wordt leeg en de oor zaken zijn velerlei. Allereerst dienen de katten gebrandmerkt te worden als vogelverslinders. Naarmate 't aan tal ratten toenam gingen de Fransen meer en meer katten houden. Overbo dige jongen werden niet afgemaakt, doch ergens in de vrije natuur ge plaatst, waar ze al spoedig leerden, dat vogeltjes smakelijker waren dan rat ten. De millioenen katten van Frank rijk hebben tientallen millioenen vo geltjes opgepeuzeld. Een andere oor zaak is de roofbouw in de Franse bos sen. Maar belangrijker nog is de scha de, aangericht door vogelvangers. Dui zenden stropers verdienen er hun brood mee, want de Fransen zijn dol op gebraad. Voor de vogels verkocht worden, worden bek en poten afgesne den om conflicten met de vogelwet uit de weg te gaan. Hoe sterk de slach ting van de vogelvangers is moge blij ken uit het feit, dat in het departement Haute Marne door een, enkele persoon in een tijdsverloop van anderhalve maand, 10.575 vinken, distelvinken, grasmussen, nachtegalen en zwaluwen werden buitgemaakt. Ook in Nederland worden de vrolij ke vogeltjes steeds zeldzamer. Volgens de Nederlandse en de Franse orni thologen is het onverstandige gebruik van arsenicum houdende insectenpoe ders hiervan toch de belangrijkste oor zaak. De gebruikers houden niet altijd de hand aan de gebruiksaanwijzing, strooien meer dan noodzakelijk is of maken de oplossing sterker. Hiermee wordt het evenwicht in de natuur ver stoord want op deze wijze doodt men tevens de vogels, de beste insectendo- ders. Omdat de (dode) vogels hun taak als insectendoders niet meer kunnen ver richten, moet weer meer en sterker poeder worden gestrooid, met het ge volg dat weer me». insectendoders sterven. Sterkere vogelbescherming en een verstandig gebruik van insecten poeder kan de vogelstand voor uitster ven behoeden, maar, dan moet snel worden ingegrepen. In dit verband is het wel aardig om eens te vertellen dat 'n enkele zwa luw per dag een slordige 12000 insec ten soldaat maakt. Een roodborstje eet per dag een even groot aantal insecten op, ongeveer 50 procent van zijn ge wicht. Een echtpaar kraaien met jon gen vernietigt per dag 4000 rupsen. Te gen de Meikeverplaag in Vexin wer den dit jaar hefschroefvliegtuigen aan gewend. Men doodde op deze wijze 200 meikevers per vierkante meter. Maar een kraaienechtpaar met jongen brengt het in een week tot 190 per vierkante meter. (Historisch) Een officier reisde van Hilversum naar Breda. Zijn vervoerbiljet 2e klasse bleek niet te gebruiken, om dat de administrateur van zijn gar nizoen. die steeds maar vervoerbil- jetten 3e klasse zit uit te schrijven, per ongeluk op het biljet van de officier ook derde klasse vermeldde en dit bemerkende ,het woordje „derde" had doorgestreept en ver vangen door „tweede". „Ongeldig" zegt de loketambtenaar in Hilver sum. De officier toont zijn legitima tie-bewijs, dat hem recht geeft op tweede klas vervoer. „Tegen de voorschriften" zegt de loketambte naar. De jonge officier wil naar huis en telt zijn centen. Hij kan nog juist voldoende vinden om voor het mi litair tarief (dit is halve prijs) een derde klas kaartje Breda te kopen. Opgelost, denkt hij. Mis hoor! Bij de kaartjescontrole, sporend tus sen Hilversum en Utrecht zegt de conducteur: „Meneer dat gaat niet. U hebt als officier slechts recht op half tarief tweede klas. Wilt u der de reizen dan moet u het volle ta rief betalen." Het derde klasse kaartje wordt in beslag genomen. In Utrecht naar het loket voor moei lijke gevallen. Niemand weet een oplossing voor het feit, dat de officier wel vol doende geld had voor een half ta rief kaartje derde klas Breda maar niet voor een half tarief kaartje tweede klas Breda. „Voorschriften zijn voorschriften" klatert het op het Centraalstation te Utrecht te gen alle muren. De officier wisselt zijn derde klas kaartje Breda in voor een tweede klas kaartje Den Bosch en krijgt 0.28 terugbetaald. In Den Bosch nog een oom ont dekt, die hem wat geld leende voor de reis naar Breda. Hilversum- Breda werd afgelegd in 8.30 uur, tegen betaling van f 3,- in plaats van gratis. Voorwaar vlug en goed koop! En geen ambtenaar derailleerde ten aanzien van de voorschriften „Dus ook veilig!" W 2 De eersten, die het dwars door Duitsland lopende ijzer- J en gordijn" kordaat terzijde 2 hebben geschoven, zijn de 2 Duitse directeuren van dier- entuinen. Zij hebben in Neu- J renberg een beraad gehouden, 2 nog wel onder leiding van een 2 man uit de Oostelijke zone, De directeuren zijn bij die po- litieke daad niet stil blijven 2 staan en hebben meteen ook 2 het „zijden gordijn" openge- 2 trokken, dat tussen de bonds- republiek en het Saargebied J hangt. Ook uit het Saarland 2 was er namelijk een af gevaar- J 2 dig de. Zij praatten bovendien nog J over dieren. Zo werd onder- 2 meer vastgesteld, dat de uit- 2 eenlopende politieke stelsels 2 geen invloed hebben gehad 2 op de slechte gewoonte der 2 dierentuinbezoekers om de 2 dieren ziek te voeden. 2 Meubels Een Nederlandse vennootschap houdt zich op het ogenblik bezig met de vervaardiging van glazen meubels. Zij worden gemaakt van zo genaamd opaak-glas, zoals men dat ons zei. Het spul is ondoorzichtig en kan in verschillende kleuren worden geleverd. Het glas is volgens de ma kers bestendig tegen hitte, zuren, stoten en schokken. Men kan er dus zonder gevaar op zitten. rondgang over het terrein van de Schotse industrie-tentoonstel ling uit Glasgow. Hij keerde daar niet zonder wrevel de stand van een antitank-kanon-zonder-terug loop de rug toe. „Ik ben een man van de vrede", zei hij. „Ik wil dat kanon niet zien". Dit verbaasde de organisatoren zeer, want men had steeds ge dacht, dat hij heel anders was. Fanfare In de buurt van Rusland heeft ie mand het initiatief genomen een fan fare samen te stellen uit hondjes, zo wordt ons voor de volle waar heid verteld. Dertig hondjes heeft men bij elkaar gekregen, die in principe wel iets voor het gijntje voelen. Zij hebben de eerste repe titie pootjes geven en in de maat lopen reeds gehad en de ver wachting leeft, dat zij in de toekomst behoorlijk uit de hoek zullen ko men. Voorstel ONBEVOEGDEN hebben in 't politiebureau te Los Angeles een briefje tegen de muur ge plakt met het volgende op schrift: „Wij hebben een gou den verlovingsring met twaalf diamanten. (Gestolen)Wij willen die ruilen tegen een po- litierevolver in goede staat". Vasthoudend Na de afstoting van de Europese Defensie-Gemeenschap door Frank rijk is hier en daar de vraag al ge rezen. of nu ook de Europese Ko len- en Staal-Gemeenschap nog wel een toekomst heeft. In West-Duitsland heeft oud-mi- nister dr Th. Dehler als zijn mening uitgespoken, dat met het afwijzen van de E.D.G. meteen het doodvon nis over de K.S.G. is geveld. Op zichzelf zou de K.S.G. volgens hem niet kunnen bestaan. De Duitse vice-president van de Hoge Autoriteit, Etzel, is juist het tegenovergestelde standpunt toege daan. Naar zijn mening moet aan de K.S.G. worden vastgehouden. Nu de politieke intergratie, welke door artikel 38 van het E.D.G.-verdrag werd geconditionneerd, in het slop geraakte, zou het zwaartepunt des te meer verlegd moeten worden naar de economische integratie van West-Europa. De door de K.S.G., bewerkte gedeeltelijke integratie dringt juist naar een verder reik ende eenheid op economisch ge bied. Dr Etzel schijnt hiermee ook de overheersende mening in het Ruhrgebied te vertolken. Men vreest daar echter tevens tegenkantingen van Frankrijk. Er is een alleszins belangrijk mo tief voor de instandhouding van de K.S.G., nog afgezien van de Euro pese doeleinden; en dat is, dat gro te investeringen in basisindustrieën zekerheid op lange termijn vereisen Daarom werd de termijn van het K.S.G.-verdrag op niet minder dan 50 jaar gesteld. Geen van de zes deelnemende landen kan deze overeenkomst ver loochenen zonder een hoogst ern stige blamage voor zichzelf en zon der prijsgeven van het internatio naal fatsoen. Maar allicht kan de K.S.G. moei lijkheden tegemoet gaan en haar ontplooiing nu worden gehinderd. Dat is b.v. denkbaar, wanneer Men- dès-France premier in Frankrijk blijft en, bij aftreden van Jean Mon- net- als voorzitter van de Hoge Au toriteit, over een jaar in diens plaats een Franse candidaat voor het lidmaatschap der Hoge Auto riteit aanwijst, die evenzeer een te genstander van de supranationale K.S.G. is als van de supra-nationale en verworpen E.D.G. Dan zou de K.S.G. van binnenuit worden gesa boteerd en uitgehold. Dergelijke evolutie mag niet uit gesloten worden geacht na de er varing van de vrijmoedigheid, waar mee men te Parijs de E.D.G. om hals heeft gebracht. Een mededeling van de Amster damse Voogdijraad geeft te verstaan dat deze Raad thans teruggekomen is van zijn besluit, om het 14-jarige Joodse weesmeisje Betty Meljado aan een katholiek gezin toe te ver trouwen. Het zal nu worden ge plaatst in een milieu, „dat geen be paald godsdienstig stempel draagt, doch wel positief r .aat ten opzichte van alle religieuze waarden opdat Betty de volledige mogelijkheid heeft zich naar alle kanten te ont plooien Het is een prachtige volzin, maar het betekent, dat het gezin waar Betty nu komt, wel degelijk .en bepaald stempel draagt, dat name lijk van de overtuiging, dat alle godsdiensten evenveel waard zijn. En die overtuiging is beslist strij dig met de katholieke (evenals trouwens met de Protestants-or thodoxe). Zo komt Betty dus toch in een geheel ander milieu dan waarin ze tof nu toe gevormd werd. Zal dat voor haar ontplooiing ên zielerust bevordelük zijn? Atlas van de Bijbel door Luc. H. Grollenberg O.P. met mede werking van de Bijbelgeograaf Dr. A. van Deursen (Elsevier Amsterdam Brussel) Het uitbeelden van Bijbelse tafere len is bü alle kunstenaars, waaronder de allergrootsten zeer geliefd geweest. Duizenden beschouwen jaarlijks de wonderschone ramen in onze middel eeuwse kathedralen, de oud- en nieuw testamentische beelden en schilderijen van onze grootmeesters der kunst. Nochtans bij velen leidt deze be schouwing hoogstens tot een aestheti- sche ontroering, zij kennen te weinig van de Bijbel om zich met het gegeven als zodanig bezig te houden. Maar zo als reeds opgemerkt er vertoont zich een verheugende kentering. In deze onzekere tijd zoekt de mo derne mens bemoediging en houvast in het Boek der boeken, de Bijbel. Hij stelt zich niet meer tevreden met pro ducten van vrome fantasie, hij vraagt naar de feiten. Dat deze feiten niet leiden tot koel begrip alléén, maar ook in staat zijn de lezer tot geest drift te wekken, blijkt o.m. uit de snel- Advertentie). L. GROLLENBERG O.P. Gebonden in linnen 29.50. Levering door BOEKHANDEL BREDA Ginnekenweg 66 Filiaal Ginnekenstraat 30 Telefoon 9375 le verspreiding van deze Atlas, die op korte tijd 'n tweede druk nodig maak te. Pater L. Grollenberg O.P. oud do cent aan de Ecole Biblique te Jerusa lem en docent aan het Albertinum te Nijmegen en de Bijbelgeograaf Dr. A. van Deursen leraar aan de Eerste Chr. HBS te Groningen hebben in deze at las de Bijbelse Geschiedenis geplaatst tegen haar geografische en historische achtergrond. De snel voortschrijdende ontwikke ling der palaeologische en archaeolo- gische wetenschap heeft een werk als deze atlas mogelijk gemaakt. Ruim 'n eeuw geleden zou dit ook afgezien van de techniek, waarmee dit werk tot stand kwam niet mogelijk ge weest zijn. Toen wist men van het Na bije Oosten niet veel meer, dan wat Herodotus en zijn vakgenoten in de 5e eeuw voor Christus en later daarvan hadden nagevorst en in hun werken vastgelegd. Alleen de Bijb. Geschiede nis bood gegeven over een eerder ver leden. In 1822 vond Champollion na jarenlang speurwerk de sleutel van het mysterieuze beeldschrift dat de Egyp tische ruines .bedekte, terwijl in die jaren andere geleerden, de talloze kleitabletten ontcijferden, die de op gravers in Mesopotamië hun toezon den. Dank zij het moeizame werk van archaeologen en taalkundigen bewon deren wij nu de culturen die in Egyp te en Mesopotamië bloeiden, lang voor dat de stamvader van Israel uit het Ur der Chaldeeën wegtrok. Nu weet men, dat tussen die beide oude cultuurlan den Israel zich vestigde als een be trekkelijk jong volk. Nu weet men, dat talloze verschijnselen van Israëls taal, zeden en godsdienst tot heel de Oosterse wereld behoorden. Wie Israel en zijn geschiedenis wil leren kennen, wie een begrip wil krij gen van de aard van het milieu, waar in de Bijbelboeken zijn ontstaan, moet een duidelijk beeld hebben van deze culturen en van Palestina's centrale ligging daar tussenin. De Atlas van de Bijbel geeft hem dit duidelijk beeld. De beide samenstel lers hebben de gebeurtenissen van het Oude- en Nieuwe Testament op 37 kaarten bijeengetekend. De eerste 3 kaarten geven een beeld van de opgra vingen in Palestina in het geologische kader. Dan volgt het verloop van Isra els geschiedenis in 6 hoofdstukken: wording en verborgenheid, Israels jeugd, zelfstandigheid, ontrouw en straf, inkeer en hoop, dood en opstan ding. Op de kaarten vindt men niet al leen de Bijbelse plaatsnamen, maar ook hun modern equivalent. Boven dien staat op de kaarten het verloop der gebeurtenissen ingedrukt, hetgeen een zeer suggestief en aanschouwelijk beeld geeft. De kaarten worden bege leid door een boeiende, makkelijk leesbare tekst, die de grote lijnen ont wikkelt en verband legt tussen de kaarten en de meer dan 400 zorgvuldig gekozen foto's, een prachtige veraan schouwelijking van de oude cultuur schatten, die door de opgravingen aan het licht zijn gekomen. MEER DAN EEN ATLAS „Atlas" in de gangbare betekenis des woords, is derhalve voor dit werk een te eng begrip. Wij kunnen het 't best vergelijken met de Atlas der moderne beschaving van Dr. F. v.d. Meer, en kele jaren geleden bij dezelfde Uitge ver verschenen. Het is een atlas, een geschiedenis en een foto-album, maar meesterlijk verweven tot een eenheid, die bij het lezen van de tekst, het be studeren van de kaarten en foto's onze hoogste eerbied oproept voor de ken nis, het vakmanschap en de liefde, waarmede de beide geleerden hun werk samenstelden. Het geheel is een standaardwerk geworden, getuigende van de hand van zijn beide meesters. Wij complimenteren de Schrijvers met deze prestatie, de Uitgevers met het prachtig resultaat van hun vakman schap en bijbelminnend Nederland en België met deze rijke bron, die hun kennis en liefde voor de Bijbel en het land ervan hogelijk zal vermeerderen. Franse en Engelse edities van dit werk zijn reeds in voorbereiding. Hiei; te spreken van „aanbevolen" zou te ordinair klinken. Wij willen deze bespreking sluiten met de woorden, die als een omlijsting rond de foto op de voorpagina prijken: Moeizaam woeien de geleerden in de heuvels van het Bijbelse land, waar Drinkers Het Franse bureau voor de sta- jn Indianapolis kon de rechter tistieken heeft gisteren een over- maar niet besluiten de heer Paerson zicht gepubliceerd van wat de Fran- e veroordelen. Hij was naar zijn sen allemaal kunnen, wanneer het mening onschuldig, ondanks de stel- op drinken aan komt. Zij besteden jjge beweringen van de verdachte jaarlijks vijf milliard gulden aan al- zejf) ^ie zei ^at hij het ten laste ge- coholische dranken. Aan wijn wordt best kon hebben gedaan. De 3,4 milliard, aan bier 250 millioen, getuigen bewezen echter het tegen aan cider 240 millioen en aan aper- heel. Paerson werd dus vrijgespro- ativen en dergelijke een milliard ken £>eze fraci daarop naar voren en gulden uitgegeven. Het totaal bedrag sioeg he rechter op zijn hersens, is 7.3 procent van het nationale m- paerson kreeg twee maanden. En dat komen. scheen de bedoeling. Een saillante bijzonderheid is, dat het alcoholisme de staat per jaar anderhalf milliard gulden kost aan ziekenhuiskosten en sociale voorzie ningen. Belet Toen de politie in Pittsburgh de heer John Lloyd kwam arresteren, vroeg deze even belet. Hij was nog 7„l,l~nmn met zijn ontbijt bezig en wilde graag lueiUMum even afeten De poljtie vond dat dit pEN appelboom, die in het wel kon. John at nog zesentwintig Friese dorp Oosterlittens ^«hammetjes en vier spiegelei- Staat, heeft zich niets aange trokken van de zonloze zomet Terwijl hij rijpe vruchten draagt, heeft hij ook takken met bloesem aan zijn stam. Meevaller Een landbouwer uit Terwoude kocht op de veemarkt te Sneek een zeug. Zoals dat gaat. Het dier zou door een expediteur aan de boerde rij worden afgeleverd. Toen de auto bij de hoeve aankwam, stapten er tot verbazing van de nieuwe eige naar, niet één maar elf varkens uit het voertuig. De zeug had onderweg het leven geschonken aan tien mol lige biggetjes. Voorkeur De Sovjetrussische ambassa-,,Een ding heeft deur Jacob Malik maakte een deze flat voor: U weet steeds hoe laat het is". 35) Eindelijk begreep zij, dat het doel bereikt was en 't was alsof zich een koude hand om haar hart legde. Zij stond stil en haar hand omk'emde ze nuwachtig de leuning. Haar lippen openden zich alsof ze om nulp wilde vragen, maar er kwam geen geluid over heen En Loder, die niet vaste tred het portaal overstak. vermoedde niets van die stomme bede. Een ogenblik bleef zij aarzelend staan; toen werd haar zwakheid, haar wanhoop overheerst door de gespan nen aandacht, waarmee zij zijn bewe gingen gadesloeg. Langzaam de enkele nog overblijvende treden beklimmend, volgde zij hem als onder een soort be tovering naar de deur. die haar bij het licht van een onbedekte gaspit met een harde, vulgaire kleur aangrijnsde. Bijna op 't zelfde ogenblik, dat hij deze bereikte, strekte hij zijn hand uit naar de knop. Even bleef hij er aan morrelen en Eve, die nu vlak ach ter hem stond hoorde het knarsen van hel slot. Na nog een paar maal geprobeerd te hebben, keerde hij zich lang7P4iT en bijna met tegenzin om. „Ik ben bang, dat er iets niet in or de is", zeide hij op gedempte toon. „De deur is op slot en ik zie geen licht branden." „Maar je hebt immers een sleutel?" antwoordde zij fluisterend. „Heb je geen sleutel?" Het was duidelijk, dat beiden dit onverwacht beletsel om hun plan ten uitvoer te brengen, gevaarlijk achtten. „Ja maar...." Hij zweeg en keek weer naar de deur. „Ja, ik heb een sleutel. Jamisschien heb je ge lijk!" voegde hij er haastig bij. „Mis schien is 't beter. Wacht even hier, terwijl ik naar binnen ga." De tijd, die zij daarop wachtende doorbracht, scheen haar buitengewoon lang toe. Ze hoorde hem van de ene kamer naar de andere gaan en toen kwam het haar voor. dat hij stil stond, volkomen stil, minuten achtereen hoe lang wel niet! Ingespannen bleef zij luisteren, maar zij hoorde niets dan haar eigen zwakke, onregelmatige ademhaling. De stilte, de eenzaamheid, de vage, instinctmatige angst werden plotseling ondraaglijk. Maar eensklaps week haar spanning: Loder kwam te rug. Hij stond 'n ogenblik stil op de drem pel: toen keerde hij zich om met iets onzekers in zijn bewegingen, trok de deur dicht en sloot ze weer af. Eve trad op hem toe. Ze had ter nauwernood een blik op zijn gezicht kunnen slaan en zijn stem had zij niet gehoord, maar zijn gedrag vervulde haar met hevige angst. Plotseling en zonder reden werden haar handen ijs koud en begon haar hart heftig te kloppen. „John"zeide zij, naar adem hij gend. Hij kwam naar haar toe. Alle kleur was uit zijn gezicht geweken; er lag een uitdrukking van ontsteltenis in zijn ogen. „Kom", zeide hij. „Ga dadelijk mee; ik breng je thuis." Hij sprak met be vende stem. Eve keek naar hem en greep zijn hand. „Waarom? Wat is er?" Zonder te antwoorden trok hij haar mee naar de trap. „Loop zo zacht mo- melijk", zeide hij kortaf, „niemand moet je hier zien." Het eerste ogenblik gehoorzaamde zij hem werktuigelijk; maar toen zij bij de trap kwam, bleef ze staan. Haar ene hand omklemde de zijne; met haar andere greep zij de leuning en zij wei gerde naar beneden te gaan. „John", zeide zij, „ik ben geen kind. Wat is er gebeurd?" Een ogenblik keek hij haar besluite loos aan, maar de uitdrukking, die hij in haar ogen las, overwon zijn aarze ling. „Hij is dood", fluisterde hij. „Chil- cote is dood!" HOOFDSTUK. 31 Het stille pleintje over te steken, The Strand weer te bereiken, een taxi aan te roepen was 't werk van een ogenblik. Door een eigenaardige spe ling van het lot, verliet het geluk, dat hem gedurende zijn dualistisch leven zo trouw ter zijde had gestaan, hem ook nu niet. Niemand had hem Clif ford's Inn zien binnengaan; niemand had hem er uit zien komen. „Goddank, dat het gevaar voorbij is", zeide hij, toen de taxi naast het trot toir stilhield. „Je weet niet, in welk een spanning ik verkeerde." Gedurende verscheidene seconden spraken zij niet. Eve drong elke an dere gedachte op zijde, zat dicht naast Loder en klemde zich harnekkig vast aan het geruststellende, troostende ge voel van zijn bescherming. En Loder, die zijn gedachten trachtte te ordenen, schrikte voor spreken terug. Eindelijk begreep hij, dat zwijgen niet langer mogelijk was; hij wendde zich tot haar en zeide op gedempte toon, waarin enige aarzeling lag: „Eve, van het eerst eogenblik af, dat ik hem zag van het ogenblik af, dat ik het begreep heb ik aan jou ge dacht aan jou en aan niemand an ders." Zij sloeg haar ogen naar hem op. „Zie je alles in?" begon hij opnieuw; „begrijp je wat wat dat betekent?" Nog altijd bleef zij zwijgen. „Het betekent, dat er vanavond in Londen geen John Loder meer bestaat. Het betekent, dat morgen de man, die onder die naam bekend was, dood in zijn kamer zal worden gevonden; zijn lijk zal geschouwd worden en de lijk schouwing zal uitmaken, dat hij stierf aan een te grote dosis morphine. De werkvrouw, die zijn kamers in orde hield, zal de getuigenis afleggen, dat hij een eenzaam man was, die jaren lang een achtenswaardig leven geleid heeft en toen plotseling bergaf gegaan is met verbazende snelheid. In zijn ka mers zal niets van belang worden ge vonden; geen bloedverwant zal het lijk opeisen; na de vastgestelde tijd zal hij begraven worden de eenvoudige begrafenis van alle mensen van zijn stand. Deze bijzonderheden zijn af schuwelijk; maar er zijn tijden, waar in wij ook de afschuwelijke kanten van het leven moeten bekijken." „Eve", vervolgde hij met een plotse linge heftigheid, die haar deed ontstel len, „een hoofdstuk van mijn leven is vanavond geëindigd, en mijn eerste opwelling was, het boek te sluiten en het weg te gooien. Maar ik denk ook aan jou. Ik denk alléén aan jou. Hoe grooi de beproeving ook is, wat de moeilijkheden ook zullen zijn, jouw naam zal er niet onder lijden. Ik ga nu terug met je naar Grosvenor Squa re en ik blijf daar, totdat er een ge schikte reden is gevonden voor een langdurig verblijf van Chilcote bui tenlands; ik zal ongesteldheid voor wonden, ik zal zoveel mogelijk vermij den Fraide te ontmoeten, ik zal de po litiek laten varen. En dan ga ik heen naar een andc land en zal trachten te doen, wat ik hier heb gedaan." Er volgde een lange stilte; toen keer de Eve haar gezicht naar hem toe. „In een ander land?" zeide zij. „In een ander land?" (wordt vervolgd) liet zand der eeuwen de puinen van vroeger bedekt; want de glans van 'n eeuwig licht straalt nog steeds in wat hier eens gebeurde, en zeer kostbaar is elk contact met de historie, die het middelpunt der tijden bluft en alle eeuwen stelt voor de vraag, die nie mand kan ontwijken. J.H. P.S. In onze eerste bespreking deed de zetter ons een vermakelijke onge rijmdheid neerschrijven: het is brood nodig, dat deze losgekomen belangstel ling overgaat in teleurstellingDe aandachtige lezer wil geloven, dat wij het als volgt bedoelden: Het is brood nodig, dat deze losgekomen belangstel ling geleid wordt, anders is de vrees niet denkbeeldig, dat de belangstelling spoedig overgaat in teleurstelling. (Advertentie) Nietkrabben.Deheldervloei- bareD.D.D.kalmeertde jeuk in enkele seconden, doodt de ziektekiemen en geneest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN VLOEISTOF B Alle factoren hebben dit jaar voor een minimale uienoogst gezorgd. De oogst vormt slechts de helft van de hoeveelheid die de laatste jaren ter beschikking van de export kwam. Maar hierdoor zal in het seizoen 1954 - 1955 de vraag naar uien het aanbod overtreffen, hetgeen de prijs zeker ten goede zal komen. Vorige jaren was de oogst te groot om lonende prijzen mogelijk te maken. Advertentie) s DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954 HILVERSUM 1 402 m. 746 kc—s. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 V.d. kleuters. 11.00 Kamerork. 11.45 „Tehuizen in Nederland", caus. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In 't spionnetje". 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Ham mondorgelspel. 12.50 „Uit het bedrijfs leven". caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en lichte muz. 13.45 „Met de Toeringa's op stap!" 14.30 Pianorecital. 15.00 V.d. zie ken. 15.45 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 17.00 V.d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Dr. H Riemens.: „Latijns Amerika". 18.00 Nws. 18.15 Marinierskapel. 18.45 V.d. jeugd. 19.00 Lichte muz. 19.15 Gesproken brief uit Londen.19.20 Rep. of gram. 19.25 Dansmuz. 19.55 Steun wettig gezag. 20.00 Nws. 20.05 Mannenkoor. 20.20 Concertge- bouwork. en ^olist. 1. d. pauze (21.20); Voord. 22.30 Gram. 22.40 Sportactuali- teiten. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM 11 298 m. 1007 kc—s. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30 Land en tuinb. meded. 12.33-12.40 V.h. platteland.) 12.50 „Het In ternationaal Katholiek Migratie Congres te Breda." 13.00 Nw. en Kath. nws. 13.20 Alt. blokfluit en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.35 Gram. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Gram. 17.00 V.d. jeugd. T7.20 Gram. 17.40 „Tussen Dollard en Schel de". 18.00 Gevar. muz. 18.30 Gram. 18.40 Een goed woord voor een goede zaak. 18.45 Legr des Heilsmuz. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Cello en fagot. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.00 Lichte muz. 20.50 Gram 21,00 „Wonderlijke wetenswaardig heden". 21.15 Gram. 22.00 Radio feuille ton 22.15 Orglconc. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Eeng. les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V.d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Verz. progr. 21.30 Pianokwintet. 22.00 Nws. 22.15 Pianokwintet. 22.35 Gram. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 13.30 en 14.30 Gram. 15.00 Ork. conc. 15.45 Gram 17.00 Nws. 17.15 Dansmuz. 18.30 en 19.00 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Hoorspelen. 22.00 Nws. 22.15 Relais. 22.55 Nws.

de Stem | 1954 | | pagina 5