STUURMANSKUNST op de noodweg tussen Steenbergen en Dinteloord DE LONEN WEER OP DRIFT? OM DE VERDEDIGING VAN EUROPA STANDPUNT der BRITTEN bekend IN HILVERSUM de kampioen van Orleans Zuigende klei onder zware autobanden Nederlandse „bom" bracht Fransman tot zwijgen Voorarrest daarom met opzet gerekt P»kken Brnine's Duivenkroniek ïrén DERDE BLAD ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1954 HAAGSE Betekenis van de arbeidsvrede speelt een tol Regen handicapte 'n kapitaal werk Nieuwe methode Jonge Christen Democraten te Brugge RESOLUTIE De ontsnapten van Breda weer in de belangstelling „IDEALISTEN" St. Quentin liep nog redelijk goed af 1 gr *je larmlns*- >tels en kt doch l geschikt filiatie of lires: P. Iiveg 16. 545 AR. ruim 2 ka- 2765. Ie Kapel- li Hulst of 1 p.w. Br. Hulst. Breda. Ining op 1 Amster- loning in 1 no. 2871. Stel U, ■de hoog- lijkheden |door het PBNA. loze toe- Ëure Kijk loninklijk |em, Vel- 53671 |koop, in na 6 uur [straat 15, B53 hdge 1950, I 1950 ge- 11949 met fnp Fords Jl.C. Che- Idige kip- k Bedford Sloop), In. prima ■kswagen- 950. Che- Luxe. Ve- J radio J Autoban- ■nonteren ■ast. Terh. 1 7402. Ihines, ge- lr., ook op I de enige lin Neder- linehandel, TO Utrecht pav. Vre- 52788 haf f 130 ■2e h. da- ^n, 2e h. j Moffelen JWilhelmi- |Tel. 144. heeft een 53851 wanneer met ge- DN. Prin- (Z.H.). - liggende lept. a.s. - Clinge. 549 londag 12 Blommaert begin 3 u. jroor weg- vuurste- \fgehaald I geleverd, kbsdaalse- |l. 79. ERGENS tussen Steenbergen en Dinteloord rijdt een wagen, torenhoog geladen met vlas. De chauffeur nijpt zijn vuisten steviger rond het stuur en hij moet al zijn krachten inspannen om op het goede pad te blijven. Want onder zijn wa gen zuigt de modderige, spekvette klei aan de wielen en de brede banden ploegen die miniatuur watervalletjes in de grond, waar de volgende au tomobilist weer op kan ketteren. Er wordt stuurmanskunst gevraagd daar tussen Steenber gen en Dinteloord. Van iedere autobestuurder, maar zeker van de mannen in de cabines van de vrachtwagens en achter 't stuurrad van de au tobussen. Meer stuurmanskunst dan andere ja ren in de glibberige dagen van het suikerbieten seizoen- Nu wordt de weg over ruim twee en een halve kilometer gereconstrueerd en al zal iedere wegberijder daar straks, als het gereed is blij om zijn, op het moment is het iets minder dan een lolletje. Nu ligt er, aan het begin van de opbraak, dat geïmproviseerde bruggetje, om de duiker heen, nu ligt er de noodweg langs een deel van het wegherstel. ZODRA DE NOTA van de Sociaal-Economische Raad betref fende het vraagstuk van eventuele loonsverhogingen verscheen, heb ik deze uiteraard met grote belangstelling gelezen. Zij vormt immers de basis van de besprekingen in de Stichting van de Arbeid over loonsverhoging, besprekingen die de vorige week zijn aangevangen en vandaar worden voortgezet. doende ruimte aanwezig is of aan wezig geacht wordt door de betrokke nen om de loonsverhoging zonder afwenteling van betekenis op de prij zen te vangen. Hierbij is de positie der verschillende bedrijfstakken na tuurlijk een factor van betekenis en in verband daarmee of als gevolg daarvan het vraagstuk van de vergun ning der verhoging of de verplichting. Over dit alles beraadt zich thans de Stichting van de Arbeid. En niet al leen daarover. Want de nota acht het gewenst thans ook in principe een be- Toen de Prov. Waterstaat aan dit kapitale werk (al jaren In de pen) begon, wist ze nauwkeurig, voor welke moeilijkheden men kwam te staan. De weg Steenbergen-Dinteloord is in West-Brabant een van de intensiefst gebruikte wegen, die zware vrachten te tillen krijgt. Maar de kwaliteit van de weg was niet navenant. Hij was nooit volgens plan aangelegd. Van origine was het een landweg, die zich geleidelijk zo'n beetje aan het drukker wordende verkeer had aangepast. "Neej aangepast is beslist teveel ge zegd. Dat gaat nu feitelijk pas gebeu ren. Dat het nodig was, verhief zich boven iedere twijfel. Maar hoe? Ver- keersomlegging was practisch niet mo gelijk en er moest dus een methode gevonden worden, om het verkeer, juist dit drukke verkeer, door te la ten gaan. Die methode werd gevonden; en dank zij deze vindingrijkheid ziet IV est-Brabant nu een wijze van weg constructie, die nieuw is voor dit ge bied. Men maakt n.l. gebruik van een noodweg. grijze haren —„Schrijf maar gerust in de krant dat ik grijs wordt van die noodweg" grijnsde uitvoerder H. Akkermans van aannemersbedrijf W. de Wijs uit Made. Goed, hier staat het, Akker- mans, maar we willen er toch wel graag meteen achter schrijven, dat 'm dit meer in die vervloekte regen zit dan in de weg zelf. Dat is een van die onberekenbare elementen, waar zelfs een uitvoerder geen peil op kan trek ken. De eindeloze regen van de laatste weken heeft het zand en de klei ver dronken, finaal verdronken en de aanvoer van materiaal werd erdoor gestagneerd. Dat dit geen verhaaltje is onder vindt ieder, die een tochtje langs het wegherstel waagt. Hü moet er bij thuiskomst zijn auto maar eens op na kijken. LANGDURIG PROCES De reconstructie in de weg valt in verschillende delen uiteen. Men be gint met het opbreken van de oude verharding en het uitgraven van de wég tot ongevèer een meter diépte. Aan weerskanten van de oude weg is een stuk grond onteigend ter breedte van 10 meter en aan de westkant wordt de bermsloot dicht gegooid en daar komt de noodweg te liggen. In het uitgegraven cunet komt een stevige zandlaag van 70 cm dikte te liggen en daar komt over een breedte van 7 meter de fundering op, die be staat uit hoogovenslakken en oud puin Daarna is de tijd gekome/i om de be- tonbandjes te storten en hier tussenin worden twee lagen steenslag gewalst, die tenslotte de directe ondergrond vormen voor de uiteindelijke dek laag: 3 cm porfiersteenslag, vermengd met teer, dat gereed gemaakt wordt aangevoerd. NOG DIT JAAR.... Met ware stuurmanskunst loodst de chauffeur zijn zware vrachtwa gen over de noodweg. dijk tot en met de Mariapolderdijk. Ook aan de andere kant van het werk zal 100 meter teer worden gelegd. Men heeft daar speciaal op gewerkt om zo gauw mogelijk van het noodbrugje over de duiker af te zijn. Als alles loopt zoals men gepland heeft, dan is half October een gedeelte van 2 km. klaar. Helpt het najaar nog een beetje mee, dat wil zeggen, valt er niet al teveel regen meer. dan ligt er nog dit jaar een volkomen gere- construeejrd stuk wgg. EEN LEGERTJE De bedoelde nota kan men in vier belangrijke onderdelen verdelen: op de eerste plaats de karakteristiek van de huidige economische toestand, op de tweede plaats de behandeling van het loon-inkomen, vergeleken met de ontwikkeling van het nationale inko men; ten derde de globale behandeling van de consequenties van een even tuele loonsverhoging en ten slotte de conclusies, die reeds in hoofdzaak in de pers waren gepubliceerd. Geconstateerd kan worden, dat het Nederlandse bedrijfsleven zich op dit ogenblik kenmerkt „door een grote mate van bedrijvigheid". Deze wordt in het bizonder beïnvloed door bui tenlandse invloeden, dat wil practisch zeggen: door de buitenlandse afzet. De vergroting van de binnenlandse beste dingen, die zich in 1S33 duidelijk de monstreerde, verdient uit de aard der zaak geen verwaarlozing, maar be draagt wanneer men het jaar 1948 als jaar van uitgang neemt toch niet meer dan 10',o van de vergroting van de export. In de laatste twee jaren wordt een deel van het nationale inkomen niet besteed. Desondanks nam in 1953 de consumptie toe, stegen de overheids bestedingen eveneens in beperkte mate en verdubbelden zich, verge leken bij 1952, de investeringen (en de voorraadvorming). Het gevolg van de gang van zaken is: een overschot op de betalingsbalans en een toenemirjg van de deviezenvoorraad. Berekeningen van liet Planbureau hebben uitgewezen, dat in de nabije toekomst de productie nog verder zal stijgen. Maar ook het arbeidsaanbod zal groter worden. En dit is een gevolg van de groei der bevolking, van de beëindiging van het herstel van de watersnood, van de vermindering van het aantal militairen en ook een ge volg van de stijging der arbeidspro ductiviteit. Van ernstige werkloosheid zal echter geen sprake zijn. En de be talingsbalans zal in de komende jaren weer een aanmerkelijk overschot te zien geven. VOLDOENDE AANDEEL? ging van het nationale inkomen? Een in het algemeen besproken redelijke vraag, aan welker beant woording de S.E.R. zich heeft gezet. Deze vraag verdient echter niet alleen beantwoording voor de zeer grote groep der arbeiders, der handarbei ders waartoe de S.E.R. zich beperk te maar b.v. ook voor de brede groepering der middengroepen die in loondienst zijn. De S.E.R. komt tot de conclusie, dat de inkomens der hand arbeiders (de wachtgeld- en werk loosheidverzekering buiten beschou wing gelaten) sinds 1949 van 3 tot 4 1/2 io zijn achtergebleven bij de al gemene stijging van het Nederlandse inkomen, sinds 1951 van 2 tot 3 1/2 Zou men voor de middengroepen eveneens een vergelijking maken met 1951, dan zou blijken, dat deze pro- centsgewijze aanmerkelijk meer voor uit zijn gegaan dan het nationale inko men. Desondanks is hun positie nog ongunstiger dan vóór de oorlog. Zou men van de andere kant de positie der arbeiders met die van vóór de oorlog vergelijken, dan zou blijken, dat zij thans veel gunstiger is. Hetgeen voor deze groepering echter niet kan bete kenen. dat zij nu te gunstig is. Inte gendeel, want zij was voor de oorlog onvoldoende. Hieruit moge U blijken, dat het vraagstuk niet zo heel eenvoudig is, De S.E.R. maakte het eenvoudiger door zich in zijn studie te beperken tot de handarbeiders. Maar daardoor bleef het tevens onvolledig werk. DE CONSEQUENTIES Het zal U duidelijk zijn, dat de S.E.R. het vraagstuk van de lonen op de basis van haar verstrekte gegevens heeft behandeld. De S.E.R. heeft zich meteen voor de vraag gesteld, of de economische ontwikkeling er niet toe dwingt om het probleem van de lonen niet te baseren op de. kosten van le vensonderhoud ^oals tot 'dusverre), maar op het nationale inkomeh. Heb ben tie arbeiders een voldoende'aan deel gekregen in de belangrijke stij- De nota komt tot de conclusie, dat loonsverhoging der handarbeiders indien het georganiseerde bedrijfsle ven deze gewenst zou achten noch voor de situatie op de arbeidsmarkt, noch voor de betalingsbalans, noch met betrekking tot de inkomensver deling bezwaarlijk zal zijn. Uiteraard houdt zij een slag om de arm, omdat alle gevolgen niet con creet zijn. Komt er n.l. werkelijk een inkomensverdeling tot stand ten gun ste der arbeiders? De mogelijkheid bestaat immers, dat de ondernemers eveneens streven naar vergroting van hun nominaal inkomen. Zou dit het geval zijn dan zal de afwenteling op het prijsniveau tot gevolg kunnen heb ben dat èn lonen èn prijzen stijgen. En dan zou de tot stand te brengen loons verhoging geen of weinig effect heb ben. De vraag waar 't om gaat is dus, of er in de ondernemingsinkomens (van groot tot kleinondernemers en in de verschillende bedrijfstakken) vol- (Advertentie slissing te nemen over een verdere belangrijke verhoging der huren. De huren vormen thans nog een der wei nige aspecten van economisch herstel waarbij de kunstmatigheid normale verhoudingen in de weg staat. Een minderheid van de S.E.R. de socia listische groepering wil een nieuwe huurverhoging gepaard doen gaan met de instelling van een huuregalisatie- fonds. Dit fonds moet blijkbaar tot stand komen door afroming van de ho gere huuropbrengst. Het is nog niet bekend, hoe de Stichting van de Arbeid zal beslissen. Naar mijn mening zal een der argu menten van de S.E.R., n.l. dat de ar beidsvrede economische betekenis heeft in deze tijd van dreigende sta kingen bij het beraad een niet onbe langrijke rol spelen. Dat er een huur verhoging komt, ligt in de lijn der ver wachtingen. De reeds hier en daar ge publiceerde percentages bieden echter onvoldoende houvast voor een verant woorde voorspelling. WEKELIJKSE UNDERBERG PRIJSVRAAGI Wat kan UNDERBERG hier doen? Zendt een aardige tekst bij deze tekening. Iedere week ontvangt de beste inzender 1 doos met 50 flacons UNDERBERG ter waarde van f. 35.- Inzenden voor a.t. Zaterdag aan de Importeur TONY van HEESWIJK - ROERMOND De eetlustopweklcer, de katerverdrijver, pa overvloedige maaltijden, bij regenachtige dagen, een opklkkertje, als je je niet helemaal lekker voelt. Verkrijgbaar bij Uw drankhandelaar. ^baiwlwnaarw^ d»t blad brtend gemaakt. Prijswinn. adv. 28.8: Mevr. K. Kentgens, Wilhelminasingel 2, Roermond (Van een bijzondere verslaggever) Op het Europese Congres van de Unie van Jonge Christen Democraten, 'dat dezer dagen te Brugge wordt gehouden, heeft de 'Nederlandse delegatie voor een verrassing gezorgd. Terwijl de Franse woordvoerder 'n niet geheel te doorgronden politiek had vertolkt, zette Nederland precies de puntjes op de i. Gevraagd werd namelijk aan de Franse spreker, of hij zich wel reali seerde wat een afwijzen van elk alter natief voor de E.D.G. betekent. Men kan nu wel spreken over de verdediging van Europa en daarbij al leen maar Frankrijk bedoelen, maar wij Nederlanders weten, dat de ver dediging van Europa, zelfs binnen het kader van de E.D.G., in feite betekent, dat ook een stuk Nederland ten Oos ten van de IJssel, niet verdedigd kan worden. Dat is dus alles bij elkaar niet ge ring. Men is in Mei met het werk begonnen en momenteel is het zo, dat de eerste 800 meter teer nog deze week kan worden aangebracht. Die zal dan komen liggen van de Zuid- Maar hoe zit die wegreconstructie nu eigenlijk in elkaar. Ja, dat is niet in twee, drie woorden te zeggen. Dat is een langdurig proces. Want men kan niet spreken, van wegherstel. Er komt hier in feite een volkomen nieu we weg te liggen. De oude weg was 5 meter breed en aan weerskanten lag een smal stukje zachte berm. Men begrijpt dat dit voor druk verkeer uit twee rich tingen absoluut onvoldoende was. De nieuwe weg gaat dan ook 7 meter breed worden en aan beide zijde zal hij geflankeerd worden door twee stroken grond, die mettertijd bestemd zullen worden als rijwielpad. (Advertentie). Onder het dagelijks toezicht van de Prov. Waterstaat heeft aannemersbe drijf de Wijs er een behoorlijk le gertje, goed uitgerust, aan de slag ge zet. In totaal wordt er momenteel met ca. 45 mensen gewerkt. Er opereren twee walsen, een dragline, een bull dozer en tien vrachtwagens. En om een klein voorbeeldje te noemen: als alles klaar is, zal er 30.000 m3 zand zijn verzet. De buschauffeurs (pluim op de hoed!) en de vrachtwagenbestuurders moeten het nog maar even zien te redden. De wegwerkers doen hun ar beid onder hoogspanning. Er wordt gerekend en gecijferd, gegraven en opgehoogd in tempo. Feitelijk is er maar één, die er dag-in, dag-uit uiterst kalm onder blijft. Dat is Jose, de knappe gastvroiiw in de directie keet, die daar onder de rook (of be ter: de reuk) van de vlasfabriek een lekker, pittig bakske koffie schenkt, dal B onenjta. Geef Uw haar de schittering van een hrillant GEI verspreidt zich over het haar in ontelbare microsco pisch kleine deeltjes, welke een groot straalbrekend ver mogen bezitten. Tussen deze deeltjes speelt het licht als tussen de vele facetten van een brillont. Uw haar schittert de ganse dag. En de ganse dog zit het correct en luchtig. Verzorg Uw haar met een kleine hoeveelheid GEL en binnen, twee minuten heeft het de rijke schittering van een brillont. GEL bevordert M de natuurlijke golving en on- dulatie. GEL geeft het- gj zélfde schitte- g rende resultaat g voor het haar g van dames en g van heren I (Van de A.N.P.-correspondent in Bonn). T7"AN de zijde van het Britse Hoge Commissariaat in Bonn wordt v medegedeeld, dat de nota waarin de Nederlandse regering, de uitlevering der vijf in Duitse gevangenissen vertoevende Bre dase oorlogsmisdadigers heeft gevraagd, bij de geallieerde Hoge Commissaris in overweging is. Van bevoegde zijde wordt bevestigd, dat de Nederlandse regering ook aan de West-Duitse bondsregering een nieuwe nota heeft gericht, waarin wordt te verstaan gegeven, dat Nederland op uitlevering der oorlogsmisdadigers blijft staan. waren, werden deze heren niet uit de gevangenis ontslagen. Zij bleven in voorarrest in afwachting van een mo gelijke Duitse procedure tegen hen, waarover sedertdien evenwel niets meer vernomen is. Aan Nederlandse zijde be staat de verdenking, dat dit voorarrest met opzet wordt gerekt teneinde de betrokkenen te vrijwaren voor een ingrijpen der bezetting. JURIDISCHE ARGUMENTEN In het bijzonder wordt van bevoeg- y de zijde opgemerkt, dat het aan me dewerking by de opsporing der ont vluchten, van wie één nog altyd niet gepakt is, heeft ontbroken. In Bonn is over het nieuwe initiatief van de Nederlandse regering noch van geallieerde, noch van Duitse zijde commentaar geleverd. Opgemerkt wordt evenwel, dat de Britse Hoge Commissie reeds duidelijk blijk heeft gegeven van haar standpunt, toen zij op 19 Mei 1953 de eerste Bredanaar, die in de bondsrepubliek op vrije voe ten werd gesteld, in de kraag greep en naar Nederland overbracht. Het gold toen de gevluchte De Jonge, die door de rechtbank van Oldenburg was vrijgelaten. De Britse bezetting had het voorne men op vprzoek der Nederlandse re gering op dezelfde wijze te handelen met de overige Bredanaars, zodra de ze uit handen der Duitse justitie wa ren. Sedert De Jonge echter zijn in vrijheidstelling zo duur heeft moeten bekopen, zijn do vijf overige gearres teerde vluchtelingen niet uit handen der Duitse justitie gekomen. Ook nadat Duitse rechters voor twee der gevluchten hadden uitgemaakt, dat Hitier hen rechtsgeldig tot Duitser zou hebben gemaakt en wel met het uitdrukkelijk dc hen voor een la tere Nederlandse bestraffing te vrij- De bondsregering heeft steeds het standpunt ingenomen, dat het tot haar leedwezen niet mogelijk zou zijn aan het Nederlandse verzoek tot uitwij zing te voldoen, daar zij haar handen gebonden zou zien door de juridische complicaties der zaak. De waardering, die men aan Ne derlandse zjjde voor de juridische ar gumenten zou kunnen opbrengen, wordt zeer beperkt door de in Neder landse kringen te Bonn bestaande overtuiging, dat alle mogelijkheden tot een terugkeer van de Bredanaars sys tematisch door Duitse instanties van hoog tot laag zijn gesaboteerd. STEMMING IN DUITSLAND In Nederlandse kringen te Bonn heeft men sterk de indruk, dat de Duitse houding tegenover de Breda naars geheel en al bepaald wordt door de stemming, die in grote delen van het Duitse volk tegenover de wegens oorlogsmisdaden veroordeelden be staat, Deze stemming is in de laatste maanden onder meer duidelijk geble ken uit de wijze, waarop Duitse bla den meenden te moeten klagen over de behandeling van de nog in Breda zjttende oorlogsmisdadigers. Zij is juist in deze dagen nog eens geïllustreerd door het feit, dat de uit de Britse gevangenis van Werl ontsla gen SS-generaal Kurt Meyer in Nie- derkruechten aan de Nederlandse grens met fakkels, saluutschoten en tromgeroffel als nationale held werd ontvangen. Meyer was in 1945 ter dood veroor deeld, daar hij verantwoordelijk werd geacht voor de moord op achttien Ca nadese krijgsgevangenen. In Bonn wordt er aan herinnerd, dat een goed jaar geleden, toen de Britten op grond van een bijzonder uitwij zingsbevel De Jonge over de grens zetten, in de Duitse pers een protest van de Bondsdag tegen dit ingrijpen werd verlangd. Waarnemers in Bonn vrezen dan ook, dat de Hoge Commissie, wanneer zij zou besluiten haar invloed aan te wenden om aan de zaak-Breda een einde te maken, een storm van pro testen zou ontketenen bij de zeer tal rijke Duitsers, die de betrokkenen eer der als idealisten dan als misdadigers beschouwen. Wij hebben tot dit ogenblik deze toestand kunnen dulden, het is onze bijdrage aan de E.D.G. Maar wanneer Frankrijk zijn rechten, die nooit afge nomen zijn, meent te moeten herne men, dan zeker kunnen wij niet lan ger genoegen nemen met maar een ge deeltelijke verdediging van Nederland, terwijl wij toch volledig onze bijdrage tot het Europese leger hebben gepoogd te realiseren. Onze eis is dus ook thans: Duitsland moet herbewapend worden en als dit niet kan binnen de E.D.G., dan moet het maar binnen de Nato, maar dan ook zonder enige dis criminatie ten aanzien van Duitsland. Wanneer Frankrijk zichzelf buiten het Europese spel plaatst kan het niet van de rest van Europa verlangen nu ook Duitsland maar buiten de lijnen te sturen en naar het toeschouwersbank je te verwijzen. Dit bleek de bom te zijn die de ge laden stemming deed ontbranden. Tot op het ogenblik van de Nederlandse interventie had ieder in de debatten angstvallig het ware probleem verme den. Nederland noemde zonder blik ken of blozen man en paard, lanceer de na de heer Jonker de heer Schnei der als tweede spreker, terwijl tot slot de chef-d'équipe Drs, Cosijn een reso lutie indiende, waarin het Nederland se standpunt in enkele punten werd samengevat. Was liet de opzet van deze resolutie de Fransen in dit congres een toontje (en desnoods) een octaaf lager te la ten zingen, het effect was, dat dc Fransen geheel geen geluid meer ga ven. Maar slechts Oostenrijk kon ko men tot een openlijke bijval, terwijl de andere delegaties nog steeds de schrik niet te boven zijn. Wij geven-ook op het ogenblik onze équipe geen schijn van kans haar re solutie straks aangenomen te zien. Maar de houding die werd aangeno men, die na het gechicaneer in het Franse Parlement bepaald niet langer soepel maar veeleer stug is te noemen, heeft niet nagelaten indruk te maken. En dat beschouwen wij als winst om dat een van aile-walletjes-etende po litiek a la Mendès France voor nie mand enig perspectief kan bieden. Advertentie). VOORHAVEN 101 IEL 34971 ROTTERDAM Officieel kan bericht worden dat zwanik Oosterlaak (ir de wandeling öjaak, want zo'n heidense voornaam kan niemand uitspreken) uit dc Ade- aarstraat te Hilversum de eerste prijs nationaal Orleans wint tegen 32.000 huiven, wereldrecord wat de deelna- tue betreft. Sjaak is kolenboer van tel en zijn op slag beroemd gewor- uen overwinnende duif, is een klein niauw duivinnekc, niet groot van stuk, noch met slim oogskes in dc kop en nials in 't lijf. Een produet van krui sing van diverse rassen. Het had tot misver geen potten gebroken, alle ke ren dat het mee was, los er ouder door, twee keer heeft Sjaak het in de gehad, doch het kwam regelmatig en onvermoeid naar huis, reden waar om de baas in de veronderstelling leefde dat er wel eens fond in kon zit ten. Het is zijn tweede getekende van de twee en het vloog tot een kwartje. In Hilversum zit het drie kwartier los vooruit. Nadat de tweede duif ge arriveerd was, vielen ze als mussen. Hoe bestaat het? zult U zeggen, de duivensport is toch een wonder iets, Oosterlaak wint de „Grote Prijs der Junioren" plus de zgn, hoofdprijs voor boven de rivieren, zijnde de teievisie- radio-grammofooncombinatie (f 2780) plus wat er allemaal bij komt. De Nationale Derby wordt gewon nen door de tweede prijs van steen houwer Willemke Jole en Anneke Jo- le-Tijs uit de Nieuwstraat te Tilburg Imet een doffer op nest (plus kaal jong), gepaard met twee duivinnen. Ze mogen hem wel de naam van „Sul tan" geven. Die twee duivinnen wer den er af en toe heel even tegelijk bij gelaten. Dan vochten ze dat de plui men er af vlogen om op het nest te komen. Ze sloegen mekaar èn de dof fer van het nest. Een kreeg er zelfs op het laatste moment een kreupele poot van en kon niet ingekorfd worden voor Orleans. Kemphanen waren het, de kop naar beneden of de vleugels steil omhoog. „Zie dat leven eens aan", zei Anne ke, „ge kunt die duivinnen ook gerust voor heel de stad Brussel zetten". Wie niet beter wist, zou gezegd hebben: Die duivinnen nummer één en twee van 't lijstje. Maar Willemke speelde va banque. Alles of niks, Vier dagen voor de in- korving, gaf nij de doffer een plat jong. Hij kwam toen zo hevig te zitten dat hij nu op zijn beurt zijn beide dui vinnen. als die er even bijgelaten wer den. uit het nest sloeg. Dus niet meer stijf blijven zitten met zijn ogen dicht en alles lijdelijk overkomen wat hem overkwam, maar er zelf tegenaan gaan hangen, om zijn jong te verdedigen. ,,'t Is gebakken", zei Willemke, „en 't zal nooit geen late duif zijn, want ken nen doet hij het, dat heeft hij laten zien". Hij had namelijk reeds vijf prij zen gewonnen waaronder de le van Duffel (1475 d.), de le van Vilvoorde (1456 d.) en de 19e van St. Denis (731 d.). Hij viel te 13.26, negen minuten vooruit op die 2500 duiven uit de stad Tilburg. Als een projectiel kwam hij aansuizen, hij had zo'n vaart dat Wil lemke, die hem in 't oog kreeg als een stip, hem geen vleugelslag meer heeft zien maken; hij had ze stijf tegen het lichaam „als een kwaoi pèrd" dat de oren in de nek legt. Hij verloor geen seconde met binnenkomen en Willem ke draaide hem, dat de rook er af vloog. Want daar is hij rap in, al zegt hij het zelf. F 2500 trekt hij van de hoofdprijs, f 2750 is de waarde van de televisie-combinatie, f 800 van de ko ningspoule, f 250 van de heeft-wie- heeft enz. enz,, alles bij elkaar loopt het gauw in de papieren. dertig eersten Ziehier de dertig eersten nationaal: 1 Z. Oosterlaak te Hilversum. 2 W. Jole-Tijs te Tilburg, 3 H. Bron te Gou da, 4 K. Ooms te Amsterdam, 5 W. Terbeek te Muiderberg, 6 A. Horvers te Tilburg, 7 W. A. Schouten te Vel- sen, 8 A. Lodder te Amsterdam, 9 Th. van Gestel te Goirle, 10 J. Maas-Doms te Rijen, 11 B. C. Leijs te Bergen op Zoom, 12 P. van Riet te Eindhoven, 13 G. van Kinderen le Valkenswaard. 14 A. H. Donker te Eindhoven, 15 J Ros- sou te Tilburg, 1G H. Timmer te Ber gen (N.H.), 17 Gebr. van Mourik te Tilburg, 18 W. van Lier te Oss, 19 E. Bertens te Tilburg, 20 W. Jansen te Kaatsheuvel, 21 F. van Kempen te Til burg, 22 C, van Berkel te Hilvaren- beek, 23 W. Cox te Valkenswaard, 24 C. Hoeks te Beverwijk, 25 P. Jaspers te Den Haag, 26 B. Langkemper te Edam, 27 L, Heeffer te Tilburg, 28 J. J. Hommeien te Boxtel, 29 H. Zout- hout te Gouda, 30 J, Lindhout te Leid- sendam enz. 9658 Liefhebbers hebben met hun beste vliegers aan de „Grote Prijs der Junioren" van Piet van Geloven deel genomen. Dit jaar zijn het er dertig duizend geweest, volgend jaar zestig. Ziehier nog even de regionale uit slag in West Zeeuwsch-Vlaanderen, met dank aan mijn correspondent: 1 P. de Hullu te Schoondijke. 2 en 6 P, Groosman te Sluis, 3 en 15 Dierckx- Hartog te Breskens, 4 J. van der We- ge te Nieuwvliet, 5 J. van Driel te Groede, 7 A. van den Ameele te Hoofdplaat, 8 A. Simpelaar te Oost burg, 9 W. Fenijn (met zeer fenijnig dufke), 10 Staf Dusarduyn te Groede, 11A. Poppe te Breskens, 12 en 13 L. de Meester te Breskens, 14 Ch. de Poorter te Hoofdplaat, 16 Rijkaart- Wiersma te Breskens, 17 C, van Op- dorp te Breskens, 18 K. Versprille te Breskens, 19 C. van der Walle te Sluis, 20 J. de Meester te Breskens. ST. QUENTIN St. Quentin dat een barmhartige rampvlucht dreigde te worden, is ach teraf nog redelijk goed afgelopen. „Als convoyeur zijnde, kunde nie makkelijk goed doen; dan zijde altij de gebeten ,ond", zei een Steenbergse liefhebber, en gelijk heeft hij. „Los-te nie, dan zijn ze kwaad en los-te wel, dan deugt het ok nie". Zondagmiddag was het slecht, maar de Maandagmorgen heeft veel goedgemaakt, degenen die bevlo gen duiven mee hadden, zijn er geen kwijt. De meeste achterblijvers vallen onder de late jonge, waar niemand nog van wist of het goei of slechte wa ren. De hele goeie late zijn toch naar huis gekomen, daar weten we meteen van dat ze geen zaagmeel in hunnen kop hebben. Steenbergen, St. Quentin: 1 P. de Bruin, 2 Gebr. Geertse, 3 Th. de Groot, 4 Ant. Peeters, 5 P. Zantboer, 6 Chr. Stoffelen, 7 M. Buuron, 8 Vermeulen, 9 M. de Pree, 10 en 11 Gebr. Hoender vangers enz. Bij de late jongen is Kees Rommers de overwinnaar. Giel de Baat pakt 3 en 5. Goeie komen terug. In Ulvenhout waren er 's avonds twee thuis: 1 Piet van Eijnatten, 2 Wil lem van Oosterbosch, 3 en 7 A. Jansen. 4 M. Martens, 5 Driek Meijvis, 6 B. Nous, 8 A, Ooninckx, 9 Kost Martens en 10 .laan Voeten. In Cliaam was er één thuis: 1 Piet van Loon, 2 en 5 J. Olieslagers, 3 J. Oomen, 4 P. van den Ouweiand, 6 C. van Boxtel, 7 en 8 Jos. Vromans, 9 H. Cornelissen, 10 A. van der Put enz. Oud-Gastel: 1 H. van Oers, 2 Adr. van Beek, 3 C. Antes, 4 R. Ossenblok, 5 H. Wierckx, 6 P. Verstraten, 7 Joh. Wierckx, 8 K. Lambregts, 9 P. Luij- ten en 10 Joh. Verstraten enz. Nog een paar nagekomen berichten uit de Westhoek, Quevy: 1 en 7 M. Heesters, 2 F. Oerlemans, 3 C. Ridder hof, 4 C. van Loenhout, 5 C. v. Meer, 6 L. de Jong, 8 J. de Jong, 9, 11 en 12 W. Jansen, 10 J. Heijboer enz. Op Or leans in de „Ooievaar" te Nieuw-Vos- semeer wint de gevreesde Schouteren (Antoon): 1, 7, 8 en 9, op de voet ge volgd door de grote fondman Pauw v. Overveld (wat zei Lootje wel van het tafellaken van tegen de zestig gld.?), 3 Van Geel-Timmermans, 4 en 5 Ma- rinus Elsevier, ook niet voor de poes met ras van zijn goeie blauwe duivin gekruist met Staf Dusarduyn, 6 Th Akkermans, 10 H. Bernaar^s enz. Tot slot de uitslag in de Bredase Bond, hier waren er 's avonds dertien thuis: 1 C. G. van Nunen, 2 F. v Ga geldonk, 3 L. Smulders, 4 J. H. v. Dijk 5 M. Voesenek, 6 H. Verschuren, 7 p' van der Linden, 8 Pol van den Boi gaert, 9 P. Verschuren, 10 Jac. Verhe zen, 11 P. C. van Nijnatten. 12 P. Re- mie Jr., 13 M. Guns, 14 M. Sannen, 15 en 16 A. J, de Leeuw, 17 H. van Dar tel, 18 A, Geerling, 19 L. Remie, 20 Sjef Snelders. Allemaal goeie. DIKKEN BRUINE.

de Stem | 1954 | | pagina 5