ONZE PUZZLE MORPHINE Florence Nightingale ONDERWIJZERSEXAMEN Communisten weer in de aanval AT EEN ONDERLIJKE ERELD RADIO-PROGRAM MA'S 3 TWEEDE BLAD f DEZE WEEK IN HET BUITENLAND Steeds hetzelfde doel: isolering van Amerika Militaire situatie in Zuid Oost Azië Duurder anthraciet Liturgische Kalender Oplossing' vorige week Hond gINDS een week wordt er weer opnieuw gevochten, heeft de koude oorlog weer ergens ter we reld plaats gemaakt voor de hete. Thans ligt het strijdtoneel tussen Formosa en de Chinese kust. Het begon een paar weken gele den tiidens het bezoek van de En- eelse Labour-deleeatie aan Peking. Tsioe En Lai, de overwinnaar, van de conferentie te Genève ever het staken van de vijandelijk heden in Indo-China, deed een bit tere aanval op Amerika en ver klaarde Formosa, dat in het bezit is van Tsjang Kai Sjek en zijn na tionalistische Chinezen, als „eigen dom" te beschouwen van het com munistisch China en het eiland dat in geen enkel opzicht ooit aan de communistische Chinezen heeft toebehoord te zullen gaan „be vrijden." Er is dus geen sprake ge weest van enige duistere en onna speurbare activiteit, toen een week geleden communistische troepen met aanvallen begonnen op Quemoy en andere kleine eilandjes tussen Formosa en de Chinese kust, die tot dusver in handen van Tsjang Kai Sjeks bewind waren gebleven. De gewezen generalissimus van de Chi- neze republiek heeft deze aanval niet onbeantwoord gelaten en blijft voortdurend de communistische troepenbewegingen bestoken met de bommenwerpers, die hij van Ame rika ten geschenke kreeg. De nadrukkelijke aankondiging door Tsjoe En Lai van een aanval op Formosa, die intussen, zij het op ta melijk geringe schaal, begonnen is, betekent de nieuwste phase van de nooit aflatende communistische aggressiviteit. De rode propaganda verkondigt wel door heel de we reld. dat er vrede moet heersen, en bepleit voortdurend de zgn. Coëxis tentie van de communistische lan den naast die van de „kapitalisti sche", maar het onophoudelijk ge fladder van de rode vredesduiven maakt niet ongedaan, dat voortdu rend op een of ander strategisch punt van de wereld communistische troepen zgn. een bevrijdingsactie ondernemen. Dat is het geval ge weest in Griekenland, waar de be weging op een fiasco is uitgelopen; dat was nadien het geval in Korea, waar de Amerikaanse troepen on der de vlag van de U.N.O. de agres sie hebben weerstaan; dat is later te aanschouwen geweest in Indo- China, waar het communistisch succes in zijn uitwerking weer goed gemaakt heeft, wat verloren ging in Korea, waar de onbesliste strijd al thans voor gevolg heeft gehad, dat de vrije wereld metterdaad toonde niet langer met zich door het rode imperialisme onder valse vlag te laten spotten. Veel voreger dan men in het Wes ten verwachte, heeft de Chinese satelliet van Moskou zijn onbe schaamde herhaling van expansie pogingen weer ten tonele gevoerd. Na de voorlopige definitieve verde ling van Korea in het Noord-Oos ten heeft het maanden geduurd, vooraleer de Chinese krachtsinspan ning in het Zuiden aan de grens van Indo-China werd aangewend om de Fransen uit Annam te ver drijven en daardoor de invloed en het aanzien van de Westerse landen in Azië een geduchte slag toe te brengen. Het heeft nu slechts we ken geduurd om Chinese troepen ongeveer in het midden tussen Ko rea en Indo-China los te laten op de eilanden van Tsjang Kai Sjek. De actie heeft nog niet de omvang aangenomen van wat Peking in Korea en in Indo-China gepresteerd heeft. Blijkbaar heeft daarvoor de vereiste tijdspanne ontbroken. Want Tsjoe En Lai heeft zich willen haas ten om zijn gewapende vuist te la ten meespreken bij de conferentie van Manilla, waar nu deze week het reeds lang door Foster Dulles nagestreefde. Zuid-Oost-Aziatisch pact, de zgn. SEATO of ZOAVO, ge sloten werd. "POT OP zekere hoogte heeft de aangekondigde en in werking gestelde actie tegen Formosa reeds enig suco-s gehad. Want. de ZOAVO is wel een veiligheidsverdrag in de trant van de NAVO voor de Wes telijke wereld, maar gaat niet oe- paard met een daadwerkelijk mili taire organisatie, zoals uit het At lantisch verdrag is voortgekomen. In tegenstelling tot het beginsel van de NATO of NAVO. de Noord-At lantische Verdedigings-Organisatie, is de ZOAVO niet gebouwd op het beginsel, dat de aanval op een der aangesloten landen beschouwd wordt als een aanval op allen. De structuur van de ZOAVO lijkt meer op die van de ANZUS, het veilig heidsverdrag tussen Australië, Nieuw Zeeland en de Ver. Staten van Amerika, die slechts het begin sel belichaamt, dat aanval op een der aangeslotenen voor de anderen slechts een bedreiging is. Het ver schil tussen de twee systemen, die van NATO en ZOAVO, wordt hier door gedemonstreerd, dat voor een verdediging gewapenderhand van de ZOAVO-landen eerst bilaterale of tweezijdige overeenkomsten moeten worden gesloten tussen de afzon derlijke leden, Amerika heeft méér gewild. Al leen noodgedwongen heeft het af gezien van een strakker Zuid-Oost- Aziatisch pact. waarbij naast Enge land, Frankrijk, Australië, Nieuw Zeeland, Pakistan, Siam en de Phi- lippijnen ook Formosa en Zuid-Ko- rea, enigszins ook Japan, zouden zijn aangesloten. Japan verlangt geen deel uit te maken van de com binatie, omdat het zich niet de weelde veroorloven kan met com munistisch China in conflict te ko men; Zuid-Korea, dat reeds een bilateraal verdrag met Amerika heeft, is niet alleen gericht op be houd van de bestaande toestand, doch wil het Noorden van het schiereiland bij zich gevoegd zien en kan daarvoor geen daadwerke lijke hulp van de andere mogend heden verkrijgen. Formosa tenslotte kon niet in het bondgenootschap worden opgenomen, omdat Enge land zich daartegen heeft verzet, teneinde zijn goede betrekkingen met communistisch China niet in het gedrang te brengen. 'TEGENOVER de nieuwe aggressie van Peking kan Formosa daar om uitsluitend rekenen op de steun van de Ver. Staten. Die steun is in IV( Ati* poet Voor 4» Kor toont* mm oonog Voor woroiaooriog n het verleden reeds in aanzienlijke mate verleend en zal, zo nodig, in de toekomst nog overvloedig wor den gegeven. Dit maakt het huidig strijdtoneel onrechtstreeks tot een conflict tussen Peking en Washing ton. De Amerikaanse zevende vloot, die in de wateren van Formosa ope reert, heeft nog niet ingegrepen. Maar mocht de nood aan de man komen, dan zal zij zeker niet aar zelen toe te slaan. In de afgelopen dagen is wel on gerustheid er over uitgesproken, dat ook Russische schepen uit Wla- diwostok de jonken der Chinese communisten te hulp zouden ko men, doch waarschijnlijk is zulk een evolutie niet. Meer voor de hand ligt. dat '"sjoe En Lai de actie te gen Formosa verder benutten wil om een bres te slaan in de samen werking van de Westelijke mogend heden. Nu reeds is bij de verdedi- gmasbombardpmenten van Tsjang Kai Siek een Engels schip getroffen. Bii uitbreidin" van het gevechtsto neel kan de Engelse zeehandel van Hnnkong in het gedrang komen en een dergelijke ontwikkeling is na tuurlijk olie op het vuur van de al tijd latente spanningen tussen En geland en Amerika. Dat de communistische activiteit steeds, zij het met verschillende middelen, op isolering van Amerika afstevent, bewijst overigens vol doende, dat de leus van vreedzame coëxistentie geen andere zin heeft dan de spreekwoordelijke passie preek van de vos. Op de hierbij afgedrukte kaart vindt U de uitbreiding van de Amerikaanse invloedsfeer, zoals deze na de eerste wereldoorlog en aanvang heeft ge nomen en tot op heden zijn vorm heeft gevonden in het Zuid Oost Azië pact, dat een dezer dagen in Manilla bekrachtigd werd. Wie voor de a.s. winter zijn anthraciet bestelt, zal merken dat de prijzen heel wat hoger liggen dan het vorig jaar. En als men de han delaar vraagt „Hoe komt dat?", dan zal hij U zeggen: Schuld van de re gering en van de Kolen- en Staal gemeenschap. Voor een tijdperk van vijf jaar had Nederland het recht bedongen, om door toeslagen de prij zen nog laag te houden. Maar na twee jaar liet de regering dat recht al schieten. Van regeringszijde is men ten aanzien van dit verwijt niet om een antwoord verlegen: Wij hebben, me de op sterke aandrang uit handels kringen de handel in brandstoffen geheel vrij gelaten. Dat betekende tevens een loslaten van het egalisa tiefonds. Zeker, we hadden dit nog drie jaar lang kunnen handhaven. Maar kunnen we nu niet beter door de zure appel bijten, nu we in een periode van hoogconjunctuur zit ten? Over drie jaar zou de maatre gel wellicht slechts met veel meer pijn door te voeren zijn. Er is bovendien een uitwijkmoge lijkheid in de eierkolen. Daarvoor blijft de toeslag voorlopig gehand- hoofd. Met dat al betekent deze duurde re anthraciet weer een schepje bo venop de kosten van levensonder houd. En de aandrang tot loonsver hoging krijgt er weer een nieuwe prikkel door. ZONDAG 12 September. Groen. 14e Zondag' na Pinksteren. 2e gebed en laatste Evangelie H. Naam Maria. Credo. Prefatie van de H. Drievul digheid. MAANDAG 13. Groen. Mis van de 14e Zondag na Pinksteren. 2e gebed A cunctis. 3e voor de overledenen. 4e naar keuze. Gewone Prefatie. DINSDAG 14. Rood. H. Kruisverhef fing. Credo. Prefatie van het H. Kruis. WOENSDAG 15. Wit. Zeven Smarten van Maria. 2e gebed en laatste Evan gelie van Quatertemper Woensdag in September. 3e gebed H. Nicome- des. Sequentia. Credo. Prefatie van de H. Maagd. DONDERDAG 16. Rood. H.H. Corne lius en Cyprianus. 2e gebed H.H. Euphemia enz. 3e A cunctis. VRIJDAG 17. Wit. Wondetekenen van de H. Franciscus. 2e gebed en laat ste Evangelie van Quatertemper- Vrijdag in September. Den Bosch Breda: Rood. II. Lambertus. 2e ge bed Wondetekenen H. Franciscus. 3e gebed en laatste Evangelie van Quatertemper-Vrijdag in September. Of overal (behalve Breda): Paars. Mis van Quatertemper-Vrijdag in September. 2e gebed Wondetekenen H. Franciscus. Den Bosch: 2e gebed H. Lambertus. 3e Wondetekenen H. Franciscus. ZATERDAG 18. Wit. H. Joseph van Cupertino. 2e gebed en laatste Evan gelie van Quatertemper-Zaterdag in September. Of: Paars. Mis van Qua tertemper-Zaterdag in September, gebed H. Joseph van Cupertino. K. CECIL-THURSTON 32) En hiermede* was hij nog bezig, toen hij voor het huis stond, dat hij zo ge makkelijk en spoedig als zijn eigen huis was gaan beschouwen. Hij deed de deur open en liep lang zaam de vestibule door. Hij bleef een ogenblik boven aan de trap staan; toen bega! hij zich met lo me tred naar Eve's kamer. Het was een kenmerkende eigenschap van zijn karakter, dat hij, als hij eens e^n be sluit had genomen, het ook zo spoedig mogelijk ten uitvoi r bracht. Zonder te kloppen draaide hij de kruk van de deur om en trad binnen. De kamer zag er juist zo uit, als ze er altija had uitgezien; maar in zijn oog hadden de donkere kleur de> boe ken. de bronzen, de lampen, de rust, die over het geheel lag, plotseling een diepere beteivenis. En toen zijn blik zich van de levenloze voorwerpen af wendde en hij Eve aanzag, voelde hij eensklaps hoe ongelofelijk, hoe ver pletterend zwaar d~ taak was, die hij te vervullen had. Eve stond bij de schoorsteenmantel Zij droeg een rijk dinertoilet, een lang afhangende ketting bezet met diaman ten hing om haar hals Toen hij de ka mer binnenkwam, keerde zij zich haastig, bijna zenuwachtig naar hem toe en keek hem aan met die snelle, vragende blik, die hij reeds van haar gewoon was, als zij hem in enige uren niet gezien had. Maar bijna op hetzelf de ogenblik kreeg haar gezicht een uitdrukking van bezorgdheid. Met een zachte uitroep van schrik kwam zij naar hem toe. „Wat is er gebeurd? Je ziet er uit als een geest!" Hij deed zeil geen poging om te ant woorden, kwam nog een paar passen dichter bij en bleef toen bij de eiken houten tafel staan tussen de haard en de deur. Een ogenblik stonden ze on beweeglijk; toch kon Eve het niet lan ger uithouden en ze vroeg opnieuw: „Is er iets gebeurd? Is er iets niet goed?" Loder was onverbiddelijk jegens zichzelf. „Eve", zeide hij kalm, „ik was van avond in de „Arcadian". Er werd gege ven „Een ander mans schoenen". Je hebt het boek, waaruit het stuk ge trokken is, zeker wel gelezen?" Zij leunde met haar elleboog op de schoorsteenmantel; hij kon haar ge zicht niet zien. „Ja, ik heb het gelezen", zeide zij, zonder zich naar hem toe te wenden. „Het is het verhaal van een verba zende gelijkenis tussen twee personen. Geloof je. dat zulk een gelijkenis kan bestaan?" Hij spra.. met moeite. Zijn brein was als verdoofd. Eve's vingers lieten de diamanten ketting los. „Ja", zeide zij op zenuw achtige toon, „ja. dat geloof ik zeker zo iets is wel eens voorgekomen „Je hebt gelijk", viel hij haar in de (Advertentie). Een uitzonderlijk vrouwenleven Honderd jaar geleden zette een Engelse vrouw voet aan land in Turkye, om er de verpleging te organiseren van het door ziekte en ontberingen vernietigde Engelse expeditieleger op de Krim. Zij werd een nationale helrlin, een gestalte, die wereldfaam verwierf. De legende maakte haar al tijdens haar leven tot de Vrouw met de Li-mp, de aanbeden Engel der Soldaten. Dat is het, wat ook u van haar weet. Maar zij was niet de lieve barmhartige vrouw uit het sprookje. ZE WAS VEEL GROTER. Staalhard, onverzette lijk. Een vrouwelijke tiran, die omwille van haar idealen haar trouwste medewerkers genadeloos de dood indreef. Wilt u haar werkelijke leven Ieren kennen en al haar onsterfelijke grootheid, leest dan in LIBELLE de rijk geïllustreerde vervolg-serie, aan haar ware gestalte gewijd. staalhard, onverzettelijk In het nummer van 18 September verschijnt de eerste aflevering, tegelijk met de schokkende re portage: De wereld heeft honger. Horizontaal: 1 spil, 3 drank, 6 Euro peaan, 9 gewicht, 11 eiland in de Mid dellandse Zee, 14 mythologische fi guur, 16 onmeetbaar getal, 17 bitter vocht, 18 vogelproduct, 19 goud (fr.), 20 muziekterm, 22 voedsel, 25 afstands maat, 27 vaartuig, 28 lijst, 30 iedere, 31 en anderen (afk.), 32 lidwoord (fr.), 34 jongensnaam, 35 bestaat, 36 voeg woord, 37 nimmer. 40 rijgsnoer, 42 mo degek, 43 wiel, 44 klein water, 47 plat te steen. 50 water in Brabant, 51 stof- maat, 52 lucht (eng), 54 rondhout, 55 militair (afk.), 57 levenslucht, 58 pi. in Friesland, 60 steeg. 61 deel v. d. bij bel, 62 vlek, 64 voedsel, 66 familielid, 67 landbouwwerktuig, 69 vr. munt, 70 voorzetsel, 71 verrot, 74 tekengerei, 78 te zijner plaatse (lat. afk.), 79 dunne, 80 onvruchtbaar, 81 vaartuig (afk.). Verticaal: 1 in het lopende jaar (afk.), 2 zangstem, 3 vaartuig (afk.), 4 land in Europa, 5 inhoudsmaat, 6 bij woord, 7 titel. 8 zoals de akten getui gen (lat. afk.), 9 speelgoed, 10 pers. vnw., 12 het romeinse rijk, 13 edel steen, 14 bitter vocht. 15 lidwoord, 19 in orde, 20 enkelspel, 21 militair (afk.), 23 geogr. aanduiding, 24 vreselijke ziekte. 26 onbep. vnw., 29 projectiel, 33 gebergte in Europa. 35 elk, 38 ijzer houdende aarde, 39 deel v. e. boom, 40 ton. 41 aanzien, 44 slot, 45 water in Duitsland, 46 aanw. vnw., 48 eter, 49 gang, 50 voorzetsel. 52 jongensnaam, 53 voorschrift. 56 familielid. 58 sele nium (afk.), 59 sportterm, 63 keer, 65 Amer. echtscheidingsplaats, 69 ge wicht, 70 onder andere (afk.). 71 deel v. Amerika, 72 pers. vnw.. 73 als eer der (afk.), 75 hetzelfde (afk.), 76 titel, 77 de lezer heil (Ut.). Horizontaal: 1 klap, 3 teder, 5 voor, 7 ako, 9 ale, 11 ld, 13 roek, 15 lier, 16 eb, 17 elke, 19 isar, 21 kubus, 23 venlo, 27 sas, 28 lotus, 32 as, 33 ier, 35 van. 36 tl, 37 rap, 38 ver, 39 in, 41 lam, 43 ega, 45 en, 47 staal, 49 alm, 51 onzin. 53 dries, 54 glas, 57 toen, 60 ma, 61 (Advertentie) Brei niet langer voor de vraat- zuchtige motten, nu U volop geMiTiNiseerde motvrije wol kunt kopen sela, 63 rook, 65 uk, 67 ets, 68 one, 69 tram, 70 klank, 71 romp. Verticaal: 1 kil, 2 park, 3 toe, 4 rai, 5 vers, 6 rib, 8 koe, 10 lei, 12 de, 14 kous, 15 leus, 16 er. 18 lijn, 20 alt, 22 bas, 23 va, 24 es. 25 li. 26 oeral, 28 largo, 29 on, 30 ut, 31 sl, 34 ram, 35 vee, 39 is, 40 nt, 41 la, 42 eli, 44 an, 45 ei, 46 nn, 48 aal, 49 aria, 50 meer, 52 zee, 54 ga, 55 asem, 56 set, 57 ton, 58 oker, 59 nu, 60 mot, 62 lsk, 64 ook, 66 kop. Advertentie) In Chicago heeft de hond Tang vier kinderen het leven gered door ze van de weg af te du wen toen er een auto aan kwam. Tang is nu uitgeroepen tot Amerika's heldhaftigste hond in 1954. Behalve de titel uitgereikt door een fabriek voor hondenvoer krepg Tang duizend dollar aan spaar- certificaten, een gouden me daille, een gouden plaquette, een met goud beslagen hals band en een jaar gratis hon denvoer. Reglei De kortste en voordeligste opleiding: R E S A - HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus) ment De stewardessen van ue B.O.A.C.- iuchtvaart maatschappij hebben een nieuw reglement gekregen met in structies voor hun verzorging. Punt vijf luidt: „Tijdens de diensttijd moet men uiterst zorgvuldig geschoren zijn". De dames hebben het eens na gevraagd en daarbü is gebleken, dat deze maatregel alleen voor de man nelijke personeelsleden gold. Baler Rusland heeft in Nieuw-Zeeland 5000 ton boter gekocht. De Russen wilden onder geen beding zeggen waarvoor zij het spul nodig hadden. Vinding Een Russische atoomdeskundige heeft verklaard, dat enkele van zijn meest pientere landgenoten een automotor hebben ontworpen, die wordt aangedreven door kernbrand stof. Wanneer alles goed gaat kan een wagen met een soortgelijke aan drijving vierhonderd kilometer per uur lopen. Filmster De heer Ernest Hemingway, be- roemd geworden door boeken en woeste daden, heeft ons even laten weten, dat hij in een Amerikaanse film gaat optreden. De film behan delt de jacht op groot wild in Afrika en daar is onze Ernest juist zeer goed in. Hij zal ook het scenario schrijven. Klant Licille Palmer, die in een wapen winkel te Californië staat, is de poli tie komen vertellen van een man, die haar winkel binnenkwam en naar een goed bruikbaar, lekker richtend geweer vroeg. De juffrouw had ze in soorten. De klant had er echter aan één genoeg. Hij laadde het, richtte de loop op Licille, mompelde iets over geld of leven en verdween met de kas en het geweer. Oud Lassie, de befaamde filmhond van Hollywood, wordt oud. Hij treedt momenteel op in films, die voor de televisie worden gemaakt. Maar wan neer er stukjes in voorkomen dat hij hard moet lopen, val len Laddie of Sonsie in, die een jaartje of wat jonger zijn. Buit De politie van het Engelse Wisbech kijkt uit naar een bende dieven, die stalen mascottes en radiatorkappen van geparkeerd staande auto's ste len. Zij verkopen die voor dikke cen ten aan scharrelaars in oude meta len. En de automobilisten van Wis bech en omgeving wensen daar in het geheel niet om te lachen. Kalmpjes Engeland's oudste geleerde, de heer Nathaniël Micklem, is een dezer dagen 100 jaar ge worden. Hij heeft een geheid recept om het zo ver te bren gen, dat hij aan iedereen vertelt. „Rustig blijven en op tijd naar bed", zegt hij. Goud De Engelse regering heeft voor mogelijke belangstellenden bekend gemaakt, dat het goud van de staat netjes wordt bewaard in de Liberty-street te New York. Op nummer 33 is het te vindenmaar eventuele dieven zullen het adres wel niet hebben genoteerd, want het ligt opgeborgen in een safe van formidabele afmetingen. De wan den ^worden gevormd door staal platen van meer dan een meter dikte. Twist In Goelbarga sloeg een menigte aan het eisen. Er stond een vlag op een Hindoese tempel en de ene partij stelde, dat het ding moest verdwijnen. De andere partij liet echter onder gedreig van blote vuisten weten, dat er geweldige dingen zouden gebeuren, wanneer de vlag niet bleef hangen. De ge weldige dingen gebeurden. Er vie len veertig gewonden. Snel Het wereldrecord scheren schijnt in Napels te zijn verbeterd. Daar speelde de heer Francesco Buono het klaar een klant in 16 seconden te scheren zonder hem te snijden. „Ik kan het nog wel in 10 seconden ook", heeft Francesco verklaard, „maar daar kan ik geen klanten voor krij gen". „Zo groot was de hengelaar!" ZONDAG 12 SEPTEMBER 1954 HILVERSUM I, 402 M. VARA: 1.00 Nws weerber., postduivenber. en gram. 8.20 Gram. 8.45 „Langs ongebaande we gen", cans. 9.00 Sportmeded. en postdui venber. 9.05 Muzikale caus. met gram. 9.45 „Geestelijk leven", caus. 10.00 Gram. 10.30 Met en zonder omslag. 11.00 Promenade- ork. AVRO: 12.00 Sportspiegel en post duivenber. 12.05 Mil. ork. 12.35 „Even af rekenen, Heren!" 12.45 Lichte muz. 13.00 Nws 13.05 Meded. of gram. 13.10 De AVRO-Fotowedstr. 13.20 Verz. progr. v. d mil. 14.00 Boekbespr. 15.00 Omr. Ka- merork. 15.45 Toneelbeschouwing. 16.00 Dansmuz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Instr. sext. 11.30 V. d. kind. 17.50 Sport- journ. 18.15 Nws. en sportuitsl. VPRO: 18 30 Korte kerkdienst. IKOR: 19.00 V. d. kind. 19.35 Voordr. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Lichte muz. 20.50 Meded. 20.55 Gram. 21 10 „Sèvres-tantetje", hoorsp. 21.30 Me- tropole Ork. 22.00 Act. 22.10 Gram. 22.25 Pianotrio. 22.55 Schaakolympiade 1954. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Plechtige Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws. en waterst. 9.45 Orgel- conc. 10.00 Geref. kerkdienst. 11.30 Gram. KRO: 12.15 Gram. 12.20 Apologie. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.10 Lunchconc. 13.40 Boek bespr. 13.55 Gram. 14.00 V. d. jeugd. 14.30 Zang en piano. 14.55 „Kansen voor kunst schilders". caus. 15.00 Gram. 15.10 Omr. ork. en sol. 16.10 Katholiek Thuisfront Overal! 16.15 Sportrep. 16.30 Vespers. IKOR- 17.00 Oecumenische jeugddienst. 18.00 Zangdicnst. NCRV: 19.00 Kerkelijk nws. 19.05 Gram. 19.30 „Weg en werk der Kerkhervormers", caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Promenade ork. en solist. 21.15 Strijk- octet. 21.30 „Geschichten aus dem Wie- nerwald", muzikaal klankb. 22.30 Act. 22.45 Avondgebed en liturg, kal. 23.00 Nws. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL. 324 M. 12.00 en 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 V. d. sold 14.00 Gram. 15.00 Sport. 15.45 Gram. 16.35 „Franciscus", oratorium. 17.55 Sportuitsl. en meded. 18.15 Gram. 18.30 Godsd. half uur. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. progr. 21.20 Gram. 22.00 Nws. 2210 Symph ork. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.05-24.00 Dansmuz. BRUSSEL. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Verz. progr. 14.00 Gram. 15.00 Kamermui. 15.45 en 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.05 en 18.00 Gram. 19.00 Godsd. halfuur 19.30 Nws. 20.00 Ork. conc. 21.00 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55 Nws. 23.00 Gram. 23.55 Nws. MAANDAG 13 SEPTEMBER 1954 HILVERSUM I, 402 M. VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Lichte muz. 9.00 Gym. V. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Gram VPRO: 10.00 Voor de oude dag. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Pianorecital. 10.40 V. d. zieken. 11.25 Gram. 11.40 Voordr. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws .13.15 V. d. midden stand. 13.20 Gram. 14.00 V- d- vrouw. 14.15 Mezzo-sopr. en piano. 14.35 Gram. 15.00 Zestig minuten voor boven de zes tig. 16.00 Gram. 16.45 V. d. jeugd. 17.15 Gram. 17.30 Pianoduo. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws en comm. 18.20 Gram. 18.45 „Het volle pond", caus. 19.00 Orgelspel. 19.30 „Zestig jaar vegetarisme in Neder land", lezing. 19.45 Regeringsuitz.: Land- bouwrubr. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.50 Gram. 21.05 „De weg omhoog", caus. 21.20 Orkestenmozaïk. 21.40 „Een zwanen zang", hoorsp. 22.00 Radio Philharm. ork. rede, en nu sprak hij haastig. „Je hebt gelijk. Het is mogelijk, dat heb ik be wezen. Ik ken een man, die zo volko men op mij gelijkt, dat jij jij zelfs ons niet van elkaar zoudt kunnen onderscheiden". Zij bleef zwijgen en hield nog steeds haar gezicht van hem afgewend. „Zulk een gelijkenis is hoog ern stig", vervolgde hij, „het is een vrese lijk gevaar een vreselijke temptatie. Zij, die het niet bij ondervinding we ten, kunnen het niet beoordelen..." Weer hield hij op, maar ook nu kwam de zwijgende gestalte bij de haard hem niet te hulp. „Eve!", riep hij plotseling uit, „als je maar kon raden, wat ik probeer duidelijk te maken Zijn radeloos heid. het gehele lijden van zijn ziel sprak uit die woorden. Loder de krachtige man, die altijd uitkomst vond, die steeds zichzelf wist te be heersen, stond daar hulpeloos, met iets wanhopigs in zijn blik en in de tril ling van zijn stem lag als het ware een bede om mededogen. En Eve hoorde die en begreep die. In dit ogenblik van volledig begrijpen verdween alles, dat haar had doen zwijgen, al de beweegredenen, die haar verboden te spreken, voor de on bewust geuite vraag om hulp. Rustig maar snel keerde zij zich om; haar ge hele gezicht werd verhelderd door een licht, dat uit saar ziel scheen te stra len iets liefelijks en teers. „Je behoeft niets te zeggen", zeide zij zacht en eenvoudig. „Ik weet het" Het kwam rustig oals de meeste grote openbaringen komen. Haar stem was vrij van opwinding of agitatie; haar gezicht was nooit mooier geweest dan nu in haar volkomen vergeten van zichzelf. Op dit ogenblik waren al haar gedachten voor de man, die zij liefhad en voor zijn lijden. Wat die bekentenis voor haarzelf bevatte, kwam niet in haar op. Een ogenblik stond Loder daar voor haar, alsof hij niet kon geloven wat hij hoorde. Toen, langzaam, drong de waarheid tot hem door. „Je weet het?", herhaalde hij. „Je weet het!" Zonder te antwoorden ging zij naar een ouderwets kastje, dat tussen de ramen stond, deed een lade er in open en haalde daar een vel papier uit, op een paar plaatsen gekreukt en aan de ene kant dicht beschreven. Zij tradt er mee op hem toe en hield dat hem voor. Hij nam het, las het gedeeltelijk en keek toen op. Lang bleven hun blikken in elkan der rusten; het was, alsof zij zwijgend in eikaars harten keken en daar de hartstochten, de tegenstrijdigheden, de tekortkomingen zagen, die elk men senleven bevat. In die ogenblikken van stilte kwamen zij elkander nader dan zij door een stroom van woorden hadden kunnen doen. Er werd geen vergiffenis gevraagd, geen biecht af gelegd; in dat diepe, welsprekende zwijgen zagen zij beiden alles en be grepen zij alles. „Toen ik vanmorgen de ontbijtka mer binnenkwam", zeide Eve einde lijk. ,.en zag, dat Lilian dat telegram las, was niets verder van me, dan de gedachte dat ik haar voorbeeld zou volgen. Het was pas later, pas toen hij in de kamer kwam. pas toen ik zag, dat jij, zoals ik geloofde, weer verval len waart in hetgeen ik zo veracht, dat ik bemerkte, hoe echt menselijk ik in werkelijkheid ben. Toen ik hen hoorde lachen en praten, voelde ik plotseling, dat ik zo alleen was, zo vre selijk alleen. Ik geloof, dat ik op dat ogenblik jaloers was Zij hield op met spreken en lachte even, zenuwachtig. „Eve!" Maar dadelijk ging zij verder. „Ik voelde op dat ogenblik geheel anders dan ik vroeger ooit gedaan had", zeide zij „Ik dacht niet aan dingen als eer gevoel; dat alles was me onverschil lig. Toen zij c e kamer uit waren ge gaan, was het me alsof ik iets miste iets dat zij szaten. O. je weet niet wat een vrouw, voelt, als zij jaloers is!" Weer zweeg ze even. „Toen viel me plotseling dat telegram in en Li lian's glimlach vol zelfvoldoening en plezier, toen zij het las. Wat het was, dat me naar het bureau deed gaan. wee ik niet, maar ik volgde het ge voel, dat me er heen dreef en nam het telegram op. In een oogwenk had ik genoeg gezien, om het onmogelijk te maken het papier verder ongelezen weer neer te leggen. Het mag laag, het mag eerloos geweest zijn, wat ik deed ik geloof, dat geen vrouw ter we reld anders gehandeld zou hebben. Met het papier stijf in mijn hand ge klemd ging ik naar mijn eigen ka mer". Zij zweeg en keek hem aan; haar adem ging snel, 't was of haar ogen groter schenen dan anders. „Eve", zeide hij, „zeg me, wat je eerste gedachte was! Je eerste gedach te na de schok van dat telegram en de verbazing erover, toen toen ik in je herinnering kwam". Opnieuw heerste er een ogenblik stilte, maar slechts zeer kort. Toen zag Eve hem ernstig en open aan. Dezelfde trots en waardigheid, dezelfde onbe schrijfelijke tederheid, waarmede zijn eerste bede om hulp beantwoord was, lag weer op haar gezicht. „Mijn eerste gecUchtc was een grote dankbaarheid", zeide zij eenvoudig. „Een dankbaarneid, die jij en die geen enkele man ooit zou kunnen begrijpen". HOOFDSTUK 29 Een lichte glimlach speelde om haar lippen. „Ja", antwoordde zij zacht, „dank baarheid, at mijn geloof niet mis plaatst is geweest". Zij zeide dit eenvoudig en op een toon van vertrouwen, maar haar woor den troffen Loder meer dan enige be schuldiging had kunnen doen. Lang zaam kwam hij een paar passen nader bij. „Eve", zeide hij ontroerd, „je weet niet, wat je zegt". Zij had haar ogen neergeslagen, toen hij op haar toetrad; nu keek zij snel weer op. Voor het eerst sinds hij de kamer binnen was gekomen, ver scheen er een lichte trek van twijfel en angst op haar gezicht. „Waarom?", vroeg zij- ..Ik ik be grijp je niet". 22.55 Schaakolympiade 1954. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.40-24.00 Idem. HILVERSUM II, 298 M. NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8 00 Nws. en weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.20 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Idem. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 13.47 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Semi-klass. muz. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 Gevar. muz. 17.45 Rege ringsuitz.: Mr. A. Croin: Nederland en de Wereld: Nederland en de Unie van Zuid Afrika". 18.00 Gemengd koor en sol. 18^20 Sport. "'.30 Orgelconc. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Gram. 19.30 „Volk en Staat", caus. 19.45 Gram. 20.00 Radiokrant 20.20 Lichte muz. 20.45 „Het Mannetje", hoorsp. 21.35 Viool en piano. 21.55 „Ver geten, maar nog niet verloren", klankb. 22.15 Gram. 22.35 Idem. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15-24.00 Gram. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 V. d. landb. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Pianospel. 13.30 Gram. 13.45 Pianospel. 14.00 Gram. 16.02 V. d. zieken. 17.00 Nws 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Vlaamse liederen. 20.00 Kamerork. en sol. 21.00 Kunstkaleidoscoop 21.15 Omr. ork. en sol. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55-23.00 Nws. BRUSSEL, 484 M. 12.00 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Kamermuz. 14.35 en 15.00 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Kamermuz. 18.30 Gram. 19.00 Idem. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.45 Ork. conc. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 „Vrije tijd". 22.55 Nws. „Vanavond", zeide hij, „heb ik een blik geworpen in mijn ziel en dat heeft me een gevoelige schok gege ven. Wij begaan nooit groter vergis sing, dan wanneer we ons verbeelden, dat wij ons zelf kennen. Maanden ge leden, toen je man me het plan voor stelde, was ik naar mijn eigen idee een eenzaam zwerveling, die door het lot schandelijk behandeld was en die uit een verheven stoicisme een on berispelijk leven leidde. Dat geloofde ik vast. Maar ik bedroog mezelf. Ik was eenvoudig een man die zich op sloot, omdat hij een wrok tegen het leven koesterde en die zich geen ver keerdheden te verwijten had, omdat hij een aangeboren afkeer had van de ondeugd. Mijn eerste gevoel, toen ik je man zag. was een soort eigengerech tigde minachting en in mijn houding tegenover hem heeft dat gevoel altijd gedomineerd. Ik heb me dikwijls ver baasd over de ontzaglijke onverdraag zaamheid, die over me kwarzodra ik hem zag, het 1 eftig verlangen, dat me altijd vervulde, om me van zijn zwak heid af te k?ren en te doen, alsof ik die niet kende. Maar nu begrijp ik dat verlangen. Vanavond is me alles dui delijk geworden. Ik keerde me af van zijn zwakheid, omdat er in het diepst van mijn ziel iets sluimerde, dat er aan verwant was. Zwakheid is egoïs me. maar kracht is het ook. Chilcote heeft aan zijn ondeugd toegegeven ik aan mijn eerzucht. En een hoger oordeel dan het jouwe of het mijne zal uitmaken, wU van ons beiden de grootste egoïst is geweest". Hier zweeg hij en keek haar aan (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 3