breskens' noodlotsdag Kostbare herinneringen aan de geschiedenis der parochie Terneuzen „Operatie schaakmat" Fantastische remise van Nederlandse equipe VERRASSING Kind door trein gedood Het gaat weer spannend worden HET GAAT INTERN NIET BEST Angst ondanks naderende bevrijding De schaak-Olympiade Prins Hendrik" viert 70-jarig schutters-jubileum 11 11 Het eerste heiligdom stond aan ,.de Moffenschans Nieuwe trainer Ned. elftal m kennende gewonden enzwijgende doden MARKTEN DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 11 SEPTEMBER 1954 Voor een talrijk en zeer aandachtig: gehoor heeft de heer Albert IJsebaert te Terneuzen in het R.K. Parochiehuis een (bloem)lezing met lichtbeelden gege ven, over de geschiedenis van de parochie Terneuzen in het bijzonder en over de gemeente Terneuzen in het algemeen. Daarmee heeft de heer IJsebaert een klein gedeelte getoond van de grote hoeveelheid kostbaar geschiedkundig materiaal dat hü in de loop der jaren heeft vergaard. stuur noemen, opgericht. De noodkerk stond in de de Jonge- straat, de pastorie op de plaats waar nu het filiaal van de Gruyter is ge vestigd. EERSTE KERK Pastoor van Campen opende met kennelijke trots deze eerste avond van de R.K. Culturele Kring en heette be halve de talrijke aanwezigen, in het bijzonder zijn voorganger, de pastoor deken van Hulst, die voor deze lezing speciaal naar Terneuzen was gekomen, van harte welkom. De burgemeester van Terneuzen, mr. P. Teilegen, had tot zijn grote spijt bericht van verhin dering moeten zenden. Pastoor van Campen noemde het een grote verrassing, in het begin van zijn pastoraat te Terneuzen tot de ont dekking te zijn gekomen dat één zij ner kerkmeesters over zo'n rijke schat van geschiedkundige bijzonderheden beschikt. Na inzage van de prachtige collectie documenten, foto's en andere voorwerpen, ben ik er vast van over tuigd, aldus de zeereerw. heer v. Cam pen, dat niemand zoveel van de ge schiedenis van onze parochie en van de gemeente afweet als de heer IJse baert. Deze woorden van pastoor van Cam pen geven des te meer reden tot na denken daar er in Terneuzen met zijn sterk heterogene bevolking weinig uitingen van cultureel leven door de bevolking zelf te bekennen zijn in ver gelijking met andere gemeenten. En het is niet zonder reden dat burge meester Teilegen hierover reeds zijn spijt heeft uitgesproken en hoopte dat dit veel sterker zou gaan bloeien. SCHEMERING DER GESCHIEDENIS Vóór het jaar 1000 weten wij van de geschiedenis van Zeeuwsch-Vlaande- ren niet veel méér dan hetgeen de bo dem ons heeft willen vertellen, aldus de heer IJsebaert bij het begin van zijn betoog. Het enige, dat wij met zekerheid weten is, dat de H. Eligius in 641 een kerk in Aardenburg stichtte. Namen van nederzettingen in deze periode zijn ons niet bekend. DE EERSTE KERK Terneuzen heette oorspronkelijk No- vesium. Niet onmogelijk is het dat de naam gegeven is door de Noormannen die plm. 800 hun rooftochten in deze streken ondernamen. Immers in het vredestractaat van 1713 tussen Frank rijk en de Republiek wordt de naam „Terneuze" genoemd als een plaats in Noorwegen. De naam zou dus van Noorse afkomst kunnen zijn. De weduwe van Jan van Namen vroeg en verkreeg van de bisschop van Utrecht op'8 UpvenjtarUsS!), de officiële toestemming in ae "Triniteit een kerk te bouwen. Deze kerk 'moet hebben gestaan in dë"ÏT.-#. li nek van de tegenwoordige Zuidlandpolder te genover „de Moffenschans". Aan de aarts-diaken van Utrecht moest de parochie 6 „schilden" beta len. Zaamslag daartegenover moet een veel grotere parochie geweest zijn daar deze 27 „schilden" betaalde. In 1559 verdween alles in de golven. In de omtrek waren nog meer ker ken, n.l. ten W. van het Hellegat bii de tegenwoordige Kwakkel en grote Huyssenspolder. Hier lag de plaats Andijke. Tussen de tegenwoordige „Wulpen- bek" en „De Knol" lag de parochie Willemskerke. Daar ter plaatse zijn September a.s. een tweede lezing in het R.K. Parochiehuis houden. Deze lezing waarbij wederom een honderd tal fraaie lichtbeelden zullen worden vertoond zal dan speciaal de stad Ter neuzen tot onderwerp hebben. De eigenlijke eerste kerk (thans ons R.K. Parochiehuis) werd ingewijd door pastoor Cammaert. Bij deze in wijding in 1849 nam deze zeereerw. heer een kloek besluit door aan de ge lovigen die deze inwijding wensten bij te wonen, 50 cent entrée te vragen. Deze herder as zoals later nog bleek zeer resoluut. Toen n.l. de eerste maal de klok van de nieuwe kerk werd ge luid kwam de veldwachter op een hol letje naar de pastoor om hem namens burgemeester van Steenkamp, het lui den te verbieden. „De anderen doen het, ik doe het ook", was het antwoord van pastoor Cammaert. Bij de volgen de gelegenheid kwamen er zelfs twee marechaiissée's aan te pas, maar de zeereerw. heer wist van geen toege ven en.... won het pleit. KLEINOOD Het enige wat van de noodkerk is overgebleven, :i het klokje dat nu aan de ingang van de sacristie het begin der H. Mis en de uitreiking der H. Communie aankondigt. In 1915 was de tegenwoordige kerk klaar en werd dan ook in gebruik ge nomen. Op de plaats van de vorige pastorie staat nu het huis der eerwaar de zusters. HERINNERINGEN In zijn tweede gedeelte toonde de heer IJsebaert een honderdtal prach tige lichtbeelden van het oude Terneu zen niet alleen, maar ook van de her ders, die de parochie gehad heeft. Tot de allerlaatste toe verschenen zij nog eenmaal op het witte doek en in de gedachten der aanwezigen. In enkele woorden vertelde spreker van hun werk en hun leven voor hun mensen en de parochie. Vooral dé oudere Ter- neuzenaren zagen verschillende ge bouwen en straten in hun aanzien van lang vervlogen jaren en herkenden hierdoor vaak dierbare herinneringen uit hun jeugd. Terneuzen breidde wel snel uit, maar daarmee ging toch ook veel na tuurschoon, vooral aan de tegenwoor dige Axelsestraat, verloren! TENTOONSTELLING In één zijner étalages aan de Vloos- wijkstraat heeft de heer IJsebaert een pracht collectie voorwerpen, foto's en zeer oude kaarten van Terneuzen en Zeeland ten toon gesteld. Bovendien zal de heer IJsebaert op Maandag 13' m» Een ruim 2 1/2-jarig meisje uit Em- men is Woensdagmiddag door een uit Emmen komende Dieseltrein aangere den en gedood. Het meisje, dat achter de ouderlijke woning uit de tuin was gelopen, stond langs de spoorlijn. Het werd door de zijkant van een treinstel geraakt, waarna zij aan de kant werd geslingerd. Het meisje liep zodanige F„au,c inwendige kneuzingen op dat zij korte o.a. oude munten cn hoefijzers gevon- na het ongeluk aan de gevolgen den. Volgens de deskundige dokter A. overlee<t- W. Brons zijn deze hoefijzers uit dé i Spaanse tijd. STADSRECHTEN Wijziging ïvedstrijdprogramma In het KNVB-programma voor morgen, Zondag 12 Sept. zijn de navolgende wijzigingen aange bracht: Uitgesteld is Breda-Gilze (4e klasse E). Omgezet is: Halsteren-RKVVU. De ze ontmoeting wordt dus in Leur ge speeld. NBVB De profvoetbalwedstrijd Den Haag- Alkmaar wordt niet morgen Zondag, doch heden, Zaterdag in Den Haag gespeeld. 'm W Max Merkelde oud rechtsachter- speler van de Weense club „Ra pid", oud Oostenrijks International, trainer van H.B.S. die voorlopig be last is met de centrale training van het Nederlands Elftal. De Nederlandse wieier clubkampioen schappen 43 clubs starten in Wijk bij Duurstede „Willebrord Wil Vooruit", de be- ke wielervereniging die o.m. Wim van Est als lid heeft, zal als nummer één starten in de volgende week Woens dag te houden Nederlandse Clubkam pioenschappen op de weg. In totaal 43 clubs hebben ingeschreven voor dit jaarlijks nog in betekenis en belang stelling toenemende wielersportgebeu- ren. Ditmaal wordt, als men insiders geloven mag, een super-spannende strijd verwacht. De K.N.W.U. heeft dit jaar het Zui den weer de rug toegekeerd en de or ganisatie toegewezen aan de Utrechtse Wielerclub „De Volharding", die een zeer grote activiteit aan de dag heeft gelegd en aan de inrichting veel zorg heeft besteed. Het parcours is uitgezet in een ge deelte van de provincie Utrecht, dat door rust uitmunt en over wegen voert die ver van de grote verkeers aders zijn gelegen. De start is nabij Wijk bij Duurste de, voor de nieuwelingen om 10.u., voor de veteranen een kwartier later, voor de eigenlijke clubs om 12 uur. De nieuwelingen en veteranen heb ben een afstand van 54 km. af te leg gen, de anderen 154 km. (tweemaal het parcours) van 77 km.). r DE ROUTE. De route voor het clubkampioen schap is uitgestippeld als volgt: vanaf Wijk bij Duurstede via Maarnse Berg en de Pyramide van Austerlitz naar Zeist. Vandaar over Leusden (ten Zui den van Amersfoort), Scherpenzeel, de Klomp, Veenendaal en Amerongen terug naar Wijk bij Duurstede, waar zich ook de finish bevindt. Kenners van dit parcours voorspel len, dat het geaccidenteerde terrein naar Zeist toe o.a. klimcapaciteiten zal vereisen; heel wat anders dan vo rig jaar! „De Volharding", met de ijverige se cretaris, de heer J. Westbroek oud renner) aan het hoofd, wil er iets heel bizonders van maken. De deelnemende clubs werd namelijk gevraagd hun clubvlaggen vooraf toe te zenden. De ze vlaggen zullen aan de start aan masten worden opgehangen, zodat een kleurrijke entourage ter plaatse de start een aparte sfeer zal geven. Uit het Zuiden nemen deel, zoals gezegd „Willebrord Wil Vooruit", „Sportief", Breda, „Hoensbroek", „Ma- thieu Cordang", Maastricht, „Pijnen- i Advertentie). (fowcfïctcëïtcsseec, reet, eesc óoveKsïêóesZe s&uz/? Soepel en veerkrachtig Degelijk van afwerking Fraaie, duurzame damasten En waar het tenslotte om gaat Zn zun warm en U slaapt er heerlijk op In alle goede zaken verkrijgbaar vanaf f. 92.50 N.V. FABRIEK AUPING DEVENTER burg", Tilburg, „De Zwaluw", Den Bosch, „Gerrit Schulte", Den Bosch, „Het Zuiden", Eindhoven, „Bleyerhei- de" en „Ubach over Worms". „De Kampioen" Haarlem, wordt door velen als favoriet verklaard en in staat geacht de titel te prolongeren Maar er wordt dit keer bizonder veel van de renners gevraagd en nu het parcours geaccenditeerd is, lijkt het voor de hand liggend, dat de Limburg se clubs ook een goede gooi gaan doen Over die uit onze gewesten dan nog niet gesproken „Willebrord .Vil Vooruit", start im mers als nummer één!.,.. RIENUS BENNAARS IN NED. ELFTALCLUB Voor de training ter voorbe reiding van de wedstrijd België Nederland op 24 October a.s. te Antwerpen, welke thans ge houden wordt op het HBS-veld (Houtrust) in Den Haag, is ook uitgenodigd de Dosko-speler Rienus Bennaars- Vriendschappelijke wedstrijden bij Forlse Marathon Aangezien de Bergen op Zoomse handbalvereniging Fortse Marathon Zondag a.s. vry is van competitiewed strijden, zal zij die dag deelnemen aan vriendschappelijke weds ijden. De Middelburgse handbalvereniging E.M.M. zal met vier elftallen, t.w. het dameselftal, het eerste, het tweede en juniorenelftal, de gast zijn. Nederland legt in-één dag financieel fundament van Schaakolympiade Nauwelijks had de Argentijn se donderslag over de wereld geklonken: „Onze organisatie van de schaakolympiade 1954 is mislukt", toen de Nederlandse juichkreet „Amsterdam - Ne- TTEi" GA^AT MC LAATSTE TIJD niet goed met de beide tweede klassers op vValcheren. Vlissingen had twee avonden nodig voor zijn jaarvergadering en zit nog zonder voorzitter, zodat er nog een derde vergadering nodig zal zijn Ook de jaarvergadering van Middelburg droeg een bewogen karakter. Zes van de negen bestuursleden hadden hun functie ter beschikking van de ver gadering gesteld, daartoe genoodzaakt door een achterbakse roddelcampagne. gesteld, heen gegaan zodat Middelburg zonder bestuur zat. Het huidige bestuur is bereid ge vonden, om nog twee weken de lopen de verenigingszaken te behartigen, maar dan zal er een nieuwe vergade ring moeten komen, tijdens welke een bestuur gekozen zal moeten worden. Het is betreurenswaardig, dat deze beide tweede klassers juist bij de aan vang van de competitie in een schijn baar hopeloze crisis verkeren. Bij W/alcherse 2e klassers Na vijf uur vergaderen, enkele ma- len onderbroken door een schorsing voor onderling beraad, was men nog even ver. Een voorstel, dat een volle dig bestuur van negen personen om vatte, waarin de zes aftredenden wa ren opgenomen, werd namelijk door de vergadering met duidelijke meer derheid verworpen. Voordien waren reeds twee bestuursleden, die hun functie niet ter beschikking hadden Nadat de Watergeuzen in 1573 Ter neuzen in brand hadden gestoken, gaf Prins Willem van Oranje Terneuzen een rechtbank en een weekmarkt, waardoor met nog andere privilegiëp Terneuzen tot stad werd verheven. LATERE TIJD Op zijn tocht door Terneuzens ge schiedenis komt de heer IJsebaert in de latere periode, n.l. in 1844, toen -^rrirorr pastoor M. Verkaart te Terneuzen in LEEUWSCH - VLAANDEREN's tragedie begon in het „Schippershuis (het tegenwoordi-m Meyer, arriveerde. Toen werd de eer ste „Kerkfabriek", zoals dit destijds werd genoemd en dat wij nu kerkbe- ge café van de heer H."d"e"VriëzeT en i Breskens. Terwijl overal in de streek een bijna feestelijke toen bewoond door de heer J. B. de j stemming heerste, om het vertrek van de Duitse troepen en de zekerheid van de nabijheid der Canadese bevrijdingslegers, viel eensklaps over die stemming als van een lentemorgen, de duis- ternis en de zwartheid van de nacht De bevrijding, die zo dichtbij scheen, moest bevochten worden, ten koste van hele dorpen en. stromen bloed. Breskens kreeg vlaanHprPu ló ten f raa, Was en in Seheel West Zeeuwsch groot onheil omslaan in de angst voor een naderend TIJDENS DE RONDE van Frankrijk voor automobilisten is kort voor de finish te Nice, bij Saint Martin Ju Var, de Austin Healey van de Fran se equipe M. Bouchard-mevr. Pier rot Morel in een zeven meter diep ravijn gestort. Beide inzittenden werden uit de wagen geslingerd en gedood. OP VERZOEK van de spelers van ZFC (Zaandam) zal een buitengewone le denvergadering worden belegd, aan gezien een groep leden zich wil aan- suiiten bij de actie van de tweede klasclubs RCH en Het Gooi (èn Ba- kaolet TT'1 9m ddk i" óe tweede mpn "e'aling aan spelers te ko- "JARIGE Marilyn Bell is er als n in geslaagd over het Meer 7o ,,?1 :ln !Canada) te zwemmen. vntJa o? Y°ungstown en arri- eeide 21 uur later te Toronto waar inzenden haar toejuichten. De be- ^anaalzwemster Florence Uiadwick was tegelijk met Marilyn Bell gestart. Zi; moest de tocht sta ken nadat ze 27 van de 61 kilometer had afgelegd AAN DE 8e Airborne-wandeltocht te Uosterbeek is dit jaar deelgenomen door 13.612 wandelaars, verdeeld over 432 groepen en individuelen. Vorig jaar bedroeg het aantal deel nemers 10.500. Niet minder dan 3089 militairen en 1243 politiemannen ga- ven acte de presence. TE ROTTERDAM zal op Zaterdag middag 18 September a.s een BB- wandeltocht worden gehouden. Uit alle delen van het land zijn aanmel dingen binnengekomen. De BB-ers die allen in ur.iform aan de tocht zullen deelnemen, kunnen 15 of 25 km lopen, al naargelang hun geoe fendheid. BOMMEN OP HAVENDORP Die bijna vrolijke stemming aan de vooravond van de zeven weken duren de slag om dit gebied, was overigens ,n Breskens niet zo uitbundig. Daar waren de mensen wat angstig; grote troepen Duitsers trokken uit de ver loren gebieden ten Zuiden van de grens naar Walcheren en dit gehele dwaze transport concentreerde zich op Breskens, waar de boten af en aan voeren, dag en nacht De weg naar de veerhaven was het toonbeeld van ver slagen er vervallen leger, waarin som mige hoge officieren nog wat orde trachtten te herscheppen. Typhoons deden op onverwachte ogenblikken bliksemaanvallen op de terugtrekkende Duitse troepen en heel die wanordelijke bende boezemde Breskens angst in. Angst voor be schieting en angst voor de wandaden van de verslagen troepen. En toen kwam, op de ongeluksdag 11 September, nu precies tien jaar ge leden, he* bombardement. Onverwacht hevig en als een moordaanslag op de pas oplevende hoop. Een zwerm vlieg tuigen zwermde over 't dorpje aan de Scheldemond en beukte liet in puin, n troosteloze ruine makend en tweehonderd slachtoffers eisend onder de bevolking. Toen later "hulpploegen uit de om liggende plaatsen (wier beurt nog moest komen) opdaagden, aanschouw den ie een luguber slagveld, vol ge broken lichamen, bloed, afgeschoten en weggerukte ledematen. Resten van mensen die tot voor enkele dagen nog geloofden in een spoedige en vreugdevolle bevrijding. Toen zo'n opruimploeg ergens een stuk van een lichaam vond. staarde der man nen een 'inwoner van Breskens lange tijd op het welhaast onherken bare gelaat en naar de geschroeide ™üb"t°fte kleren. „Het is mijn broerzei hij toen langzaam. drie deserteurs Max de Milliano, uit het houten noodrestaurant bij de veerboot heeft ons zijn ervaringen verteld. Tot op de dag van het bombardement was hij in zijn nog jeugdige onbezonnenheid, in het geheel niet bang. En vreemd 'ge noeg was het niet op de eerste plaats die losbarstende hel van bommen en granaten welke hem de doodschrik op het lijf joeg. Lange tijd had hij Duitse soldaten en officieren moeten huisvesten en hij kende de Hauptmann goed. Maar niet zo goed, of deze Duitse officier vertelde hem, dat hij hem moest neerschieten. Drie soldaten (Oostenrijkers) die de droeve terugtocht meemaakten en in zijn zaak kwamen vroegen hem of hij hen wilde helpen te deserteren. En hij ging er op in. Ze waren katho liek cn ze wilden een priester spreken Listig verborg de heer Milliano ze in een slaapkamer. Maar de Feldgen- darmerie kreeg er de lucht van en een zwaar gewapende patrouille vat te post op de plek waar men de drie deserteurs waande: in de kelder. Met bewonderenswaardige kalmte vroeg de Milliano aan de kerels, die vergezeld waren van de bewuste Hauptmann, wat ze moesten hebben. „Oh, die drie soldaten? Wat maak jé je druk! Die wilden slapen, ze liggen boven". Zijn kalmte maakte de juiste indruk. De door vliegtuigen uitgeworpen ..vrijgeleiden" voor de Duitsers die wilden capituleren („ai sörrende" moesten ze maar zeggen) had Max de Milliano gelukkig bijtijds weggestopt. Daarmee, wilden de drie Oostenrijkers naar de Canadezen overlopen. Toen de Hauptmann de drie solda ten gevonden had (en hen een schan dalige aframmeling had laten geven) zei hii tegen de Milliano „Aber Max wass haben Sie jetzt gemacht? Jetzt muss ich Sie erscbiessen!" „En toen kreeg ik pas de angst te pakken, veel erger dan tijdens het bombardement. De drie soldaten zijn later in Vlissingen gefusilleerd; met veel moeite heb ik de Hauptmann van mijn „onschuld" weten overtuigen, maar de Duitsers hebben me tot de laatste dag scherp in de gaten gehou den!" DUIK OM het lev^i Om 3 uur in de middag van de 11e September begon het bombardement Nog steeds liepen er talloze honder den Duitsers rond in Breskens en in de zaak van de heer de Milliano wa ren een hoop soldaten neergestreken. Niemand nog had het bombardement horen aankomen, want de tweede bom was al voor het restaurant be stemd. Toen de eerste viel (vlak ach ter het restaurant) snerpte het fluitje door de zaak: de Flak-schutters moesten achter hun stukken. Op dat moment stond een Duitser aan de bar om drie kopjes koffie te betalen. Hij overhandigde de heer Milliano een biljet van 25 gulden. Toen viel die bom en klonk het alarmsignaal door de zaak. Met het bankbiljet nog in zijn hand riep de heer Milliano naar de Duitsers "een ogenblik" en angstig gewor den door het nauwelijks ontlopen doodvonnis dook hij als een zwem mer de kelder in. Juist toen hij op de vloer gekwakt was, sloeg een zware bom in het res taurant en maakte er een puinhoop van. De Duitser-had zijn wisselgeld niet meer nodig. Hij lag in stukken gere ten op de vloer. WEERZINWEKKEND BLOED Toen de heer de Milliano later in een bunker onderdak en bescherming zocht, vond hij daar een bloedbad, zó afschuwelijk en weerzinwekkend nog zq veel gruwzamer dan wat op en rond de puinhopen van wat eens Bres kens was, te zien bleek, dat hij gelijk de meeste Bressiaanders de wijk nam. Toen het dorp op 22 October bevrijd werd. bezetten de Canadezen slechts een verlaten puinhoop, die nog steeds een verschrikkelijk graf was. Tot maanden later vond men er lijken en zelfs nog onlangs groef men beenderen van gesneuveld^ Duitsers op derland redt de schaakolympia de 1954", alle ontsteltenis ver dreef. Slechts boorde men de onuitgespro ken verbazing: hoe kan Nederland in zes weken, wat Argentinië in een zee van tijd niet is gelukt! Administratief zal dat nog juist wel gaan maar finaneiëel? Voor zulk 'n monstertour- nooi is een bedrag nodig, dat (in Ne derlands geld) in niet minder dan zes cijfers wordt uitgedrukt. Toch verwijderde ook hier eerst het verzekerd zijn van die financiële basis het laatste beletsel. De verzekering van die financiële basis kan welhaast een „Hollands mirakel" worden ge noemd. Het geheim daarvan ligt in een pre cies op tijd tot stand gekomen contact tussen degenen, die zo graag een Ne derlandse schaakorganisatie-stunt wil den vertonen, en de Nederlandse geld inzamelingskampioen (de heer A. M. Berger), die met zijn landelijk leger reeds vele malen op één dag tonnen op tafel toverde (in één jaar 2.000.000 gulden) voor diverse doelen, die de offers van zovele belangelozen waard werden geacht. Deze man stelde terstond zichzelf en zijn apparatuur ter beschikking, ontwierp een actie en gaf de zjjnen opdracht tot de uitvoering ervan. Een één-dagsactie. Een één-dagsloterR: de „operatie schaakmat". De eigenlijke slag van deze opera tie valt Zaterdag 18 September a.s. Op die ene dag zullen de honderdduizen den loten (van 25 cents) in ons land (en ook in de Nederlandse Antillen en in België) zijn verkocht. Zondagavond daarop zal de uitslag per radio (AVRO) in een bijzonder programma bekend worden gemaakt. In dat programma zal ook de winnaar (nares) van de hoofdprijs - een woon huis ter waarde van f 15.000 of een bedrijfsinventaris, een veestapel of 'n reis om de wereld voor de micro foon komen. DE GEUITE veronderstelling, dat de Nederlandse equipe het tegen de Russische vier tot een viervoudige remise zouden brengen is verwezenlijkt (2-2). De Russische grootmeester Alexander Kotov liet zijn tegenstander van Donderdagavond, Lod. Prins, Vrijdagmorgen telefonisch weten, dat hij ervan afzag hun afgebroken partij voort te zetten en zich gewonnen gegeven. Hij bood zijn tegenstander zijn complimenten aan en tegelijkertijd zijn verontschuldigingen, omdat hij niet al Donderdagavond had gecapitu leerd. „Maar" voegde Kotov er aan toe, „ik schaak ditmaal niet voor mij zelf, maar voor mijn equipe en heb dus eerst mijn captain geraadpleegd." Tegen Russische grootmeesters Vrijdag werden een aantal partijen afgebroken en andere, uit de vierde en zesde ronde gespeeld. Griekenland verloor van IJsland (1.5-2.5), Israël won van Zweden (3-1), Joegoslavië klopte Denemarken met dezelfde cij fers, doch Engeland verloor van W. Duitsland (1.5-2.5). Oostenrijk-Finland gaf een 3-1 uitslag; eenzelfde resul taat werd genoteerd bij Canada-Ar- gentinië, doch in omgekeerde volg orde (1-3). HET SYSTEEM. Het systeem, dat wordt toegepast om uiteindelijk de winnaar te bepa len is als volgt vastgesteld: uit de 4 groepen, a, b, c en d gaan drie landen over naar de eindpoule, de overige teams komen terecht in een zoge naamde classificatiegroep. De finale poule bestaat dus uit twaalf landen, de classificatiegroep uit veertien lan den. In dit tournooi gelden uitsluitend de bordpunten. Het aantal wedstrij den dat een land verliest of welke in een gelijkspel eindigen, worden bui ten beschouwing gelaten. Heden Zaterdagavond wordt de laatste voorronde voor elke groep ge speeld. Reeds nu is zeker, dat in groep a Rusland zich voor de eindgroep heeft geplaatst en dat voor de overige twee plaatsen IJsland, Nederland en Oostenrijk zich candidaat hebben ge steld. Nederland speelt tegen Oostenrijk. Wint Nederland met de geringste mar ge, dus 2.5-1.5 punt van Oostenrijk, dan heeft Nederland zich ook voor de eindgroep geplaatst en verkrijgt 'n totaal aantal punten van tien, een half punt minder dan IJsland nu reeds heeft. Oostenrijk valt dan af. In ge val van een draw plaatst Nederland zich in de eindgroep en verkrijgen Oostenrijk en IJsland beiden 10.5 p., indien IJsland althans in zijn laatste ontmoeting tegen Rusland alle vier partijen verliest. In het geval Oostenrijk van Neder land wint, met de kleinste marge, plaatst Nederland zich in ieder geval in de finale-poule. Alleen in liet geval dat Oostenrijk met 2 of meer punten verschil zegeviert over het Neder lands viertal, loopt Nederland de kans uitgeschakeld te worden, waarbij nog de onzekere factor, lioe IJsland het er tegen Rusland zal afbrengen, een be langrijke rol speelt. In groep b is de situatie duidelijker en men mag aannemen, dat Tsjecho- slowakije, Bulgarije en Argentinië naar de eindgroep zullen overgaan. In groep C zijn nog verschillende mogelijkheden aanwezig, waarbij Is raël, Zweden, Zuidslavië en Noorwe gen de meest gegadigden zijn voor de drie plaatsen in de eindgroep. In groep d hebben Hongarije en Duitsland zich reeds definitief ge- 99 hl Biervliet gaan de pijlen snorren EEN WEL ZEER zeldzaam jubileum gaan de Zeeuwsch Vlaam se schutters Zondag a.s. vieren. Frans Mollet, de thans 88- jarige nestor der schutters, zal Zondag temidden van zijn sport vrienden zijn 70-jarig jubileum herdenken, in een wedstrijd, waarin Frans zijn beste beentje nog eens gaat voorzetten, of schoon thans de hoge vogels zijn doelwit niet meer zijn. Precies een jaar geleden was hij het immers die op de kapitale Dam hem neerhaalde.... dat is tot nu zyn laatste geweest, niet te schatten, wel wanneer en waar zijn r- Van nestor Frans Mollet In 1882 in de maand Juni haalde hij in de tweede ronde zijn eerste hoog vogel omlaag.... toen was hij de jongste deelnemer In 1927, bij zijn vertrek van Hoofd plaat naar Biervliet was hij voor de zesde maal koning.... De keizerstitel is hem tweemaal ontglipt.... (en die schade kan hi' nu niet meer inhalen). Zijn koningsmedaille moest hij bij zijn verhuis inleveren In Biervliet werd hij onmiddelijk lid van Prins Hendrik, waar hij in 1932 de konings titel won. MEDAILLE VAN H.M. KO NINGIN WILHELMINA IN ZIJN VESTJESZAK de hoeveelste weet hij In 1938, bij het 40-jarig jubileum van H.M. Koningin Wilhelmina heeft Frans de mooiste dag van zijn loop baan meegemaakt. Tegen de 1Ö0 schut ters wist hij als oudste deelnemer (72) de meeste punten te behalen en daar door winnaar te worden van de door Hare Majesteit beschikbaar gestelde zilveren medaille. Uit zijn Zondagse vest diepte hij de zware zilveren medaille op, die de schoonste herinnering is uit zijn lan ge schuttersloopbaan. NOG ééN KEER Zondag verwacht hij al zijn opvol gers (strijdbroeders uit zijn dagen zijn er niet meer) op de baan van Prins Hendrik cn hoewel geen koning, zal hij die dag het peleton van zijn club weer vóó»* gaan en menigeen zal moe ten ervaren, dat deze stoere strijder 1 RANS MOLLET Koninklyke medaille in vestzak met zijn boog en pijl op het klein spel nog treffers kan plaatsenen mocht e. iemand zo ongelukkig zijn zijn pijl kapot te schieten, Frans weet er raad op Zijn lijm'potje hangt boven het vuur en a raison van een dubbeltje is het leed zó geleden Bogen en pijlen repareren is zijn verzet en menig jeugdig schutter is door hem reeds geholpen aan mate riaal. de prijs schieting plaatst met resp. 15.5 en 15 punten. Het hangt van de resultaten van de laatste ronde af, welk land de derde plaats voor de eindgroep uit deze pou le zal innemen. ZUID SLAVIE WON Landenzwemwedstrijd Van Nederlandse ploeg De landdenwedstrijd Zuid-Slavië Nederland is na een wisselende strijd op de tweede dag met klein verschil door de Zuidslavische ploeg gewon nen. De eindstand werd 116-107 voor Zuid-Slavië* een verschil dus van ne gen punten. Hetgeen onze zwemmers en de waterpoloploeg te kort kwamen, hebben de Nederlandse meisjes met hun zeer goede prestaties niet goed kunnen maken. Uit Oost- en West Vlaanderen en België worden schutters verwacht om de vele prijzen en vooral ook om de extra prijzen een sportieve strijd zul len voeren. De jubileum-beker op zich is al een komst waard. GOES, 10 Sept. '54 Export en Indus trieveiling: Tr. de Vienne B 46, I 39-44, II 25.20-28.10. Br. de Merode I 15. II 5. Br. Lebrun I gr. 34, I 25, II 7.50. Bon. Louise A 33, B 29, I gr. 24-25, II 15. Br. Hardy A 49. B 50, C 41, I 32-44. Br. 'd Amanus I 17, II 12 Will. Duch. A 21, Bic 21, I 16, li 6. S. d'Esperen I gr. 24, I 12-13, II 7.50. Clapps Bic 21.60, I 21.70, II 8.60-10.85. Transp. A 21, Bic 16, I gr. 17, I 15, II 7.50. Zigeunerin A 26, Bic 11, I gr. 21.10-22.30, I .1170, II 5. Manks A 22, Bic 21.80, I gr. 22, I 15.90, II 7.20. J. Grieve A 26-30.45, B 29.10-30, C 26.30, I 20-24.50, II 16. Ellisons Orange A 29, Bic 26, I gr. 27, I 16. Dubb. pr.bonen II 89.80, afw. 88.40. Verpakt fruit: Zigeunerin A 29-32. B 29, C 22, I 24-29. Tr. de Vienne I 40-44. Gewone veiling- Clapps K 10, F 5-7. Tr. de Vienne K 24-27, f 11-20. Br. d. Merode K 8. Br. Lebrun K 12, F 5. B. Louise K 15-17, F 5. Br. Hardy K 29, F 10-21. W. Duch. K 6, F 5. Zigeunerin K 7-9, F 4. Manks 9-11, F 7-10, J. Grieve K 15- 20, F 8-9. Transp. K 8-15, F 6-8. Ell. Orange K 11, F 5. Groenten: Bloemkool 12-36. Komkommers 8-16. Tomaten 24-35. Kropsla 3.50-10. Stoksnijb. 45-77. Pronkb. 47-55. Stoktrospr.bonen 66-77. Spektonen 35-41. Gr. sav.kool 7-8. Rodekool 12-13. Andijvie 6-9. Wortelen 22-34. Kroten 11- 15. Uien 7-8. Prei 21. Augurken 128. Eer stelingen 9-10. Bintjes 5.50-9.50. Drui ven 112-124. KAPELLE, 10 Sept '54 Industrie- en exportveiling: Appelen en peren: Zi geunerin A 24, BC 21.10-22.80, I gr. 21.20- 21.40, I fijn 13.90, II 5.80-8, k. 8-9. fabr. 5.70, hagelbesch. 5.20. Manks Codlin A 21.70, BC 21.70, I gr. 21.70, I fijn 16.10, II 7.80, k. 5.70-8.90, fabr. 6.60. James Grie ve AA 28.10, A 28.90, B 28, C 21.90, I gr. 29, I fijn 25, II 13.30, k. 12-13, fabr. 7 90. Ellisons Orange BC 26, I gr. 28, I fijn 15.20-20.05, k. 10, fabr. 4. Transp. de Cron- cel A 20, I gr. 21, I 14.90, II 8, k. 11, fabr. 6.80. Jack Lebel I gr. 16.40-15.30, I fijn 15.20, II 7.20-7.40, k. 13, fabr. 6.40- 6.90. Triumph de Vienne A 56, BC 52.80, I gr. 55.10-55.50, I fijn 50.60, II 30.05, k. 23.40-26.20, fabr. 15.10-18. Bonnex Louisse d'Avranches AA 40, A 38.40, B 33.30-34.30, I gr. 34.20, I fijn 29.50-30.15, k. 21.70, fabr. 9.20. Beurre Hardy A 52.20, B 51.40, C 42.20, I gr. 46.80, I fijn 42.90, k. 21.90- 22. fabr. 10.80-12.90. Sign. d'Esperen BC 14.90, I gr. 19, I fijn 14.20, II 4.30, k. 11.90- 12.50, fabr. 5.10. Pitmaston Duchesse A 21.50, BC 21, I gr. 21.10, I fijn 21.20, II 6.50-7, k. 6.50, fabr. 3.90-4.50, hagelb. 3. Beurre Lebrun I gr. 36.70, I fijn 26.30, II 9.90, k. 16.40, fabr. 6.20, Beurre de Me rode I gr. 35.40. I fijn 20.55-21.30, II 6.70- 6.80, k. 7.30-8.20, fabr. 4-4.60. Beurre de Aminlis I fijn 17.30, II 10.70, k. 14. Margriet Marnlat I gr. 20. Beurre v.d. Ham I fijn 10, II 4,80, k. 6.60. Valappelen 3-3.10. Bramen A en B 73.20, afw. 40. Dubb. pr.bonen II 89.10-89.80, afw. 64.60, stek 29.70. Verpakt fruit: James Grieve AAA 38-42, AA 42, A 42, B 37, C 33. Zi geunerin AA 31-34, A 31-33, B 29, C 17- 26. Bonne Louisse d'Avranches AAA 42, AA 42, A 38, B 35. Gewone veiling: Bra men 68-98. Frambozen 60-79. Druiven 72- 114. Pruimen: Monarch 17-72. Reine Vict. 18-60. Abrikoospr. 19-54, Jefferson 18-57. Burbank Gyant 12-35. Warwick Droper 24-78. Rademaker 31-77. Reine Cd. d'Al- than 12-60. Rode eierpruim 13-56. Gele eierpruim 10-56. Kirkes 12-82. Belle de Louv. 15-20. Appelen en peren: Signe Tilles 6-13. Zoete Aagt 8-15. Juttenpeer 8-24. Zoete kroon 7-14. Clapps Fav. 7- 26. Sijsjesperen 7-15. Groentenveilirig: Aardappelen 5-9.5. Kropsla 2,5-6,5. Bloem kool 9-37. Sav.kool 6-15. Komkommers 13-16. Wittekool 4,5. Augurken 32-80. Snij bonen 59-82. Bosselderij 2-4. Andijvie 6- 12. Bospeen 29. Prei 31-33. Trosprinc. 99. Rodekool 4,5-12. LEEUWARDEN 10 Sept. Aangevoerd 105 stieren, 125 vette koeien, 782 melk en kalfkoeien, 250 pinken, 422 graskalve ren, 132 nuchtere kalveren, 710 vette en weideschapen, 374 vette varkens, 317 big gen en lopers, 50 bokken en geiten. 117 paarden, totale aanvoer 3175. Stieren 2.68- 2.77 p. kg. slachtgew., vette koeien, le kw. 2.70-2.90, 2e kw. 2.66-2.76. 3e kw. 2.25-2.35, 4e kw., worstkoeien 1-1.80. Melk- en kalfkoeien 700-900, pinken 325- 450, graskalveren 2.50-2.60 p. kg. sl.gew. nuchtere kalveren 35-50, vette en weide- schapen 95-115, vette varkens, oude var kens 1.60-1.80, vette biggen 1.85-1.92, zou ters 1.84-1.86, alles per kg lev. gew. Big gen 40-55, lopers 60-100, bokken en gei ten 10-35, paarden 700-1150. Van de stieren waren de prijzen als vorige week, de aanvoer was minder. Van de vette koeien waren de prijzen als vorige week, zelfde aanvoer. Melk- en kalfkoeien prijshou dend met kalme handel. Pinken stugge handel. Nuchtere kalveren, minder aan voer, prijzen niet duurder. Vette en wei deschapen minder aanvoer, prijzen duur der. Biggen en lopers zeer kalme handel. Bokken en geiten, handel zeer slap. Paar den kalme handel met behoorlijke aan voer. WATERSTANDEN Mannheim 364 (—1), Kaub 254 8), Trier 146 (—4), Koblenz 260 (+4). Keu len 242 (+1), Ruhrort 446 1), Lobith 1060 (—4), Nijmegen 842 (—8), Arnhem 847 4), Eefde 367 (—6), Deventer 270 5), Namen la Plante 168 (+11), Borg haren 3997 (+54), Belfeld 1111 (+9), Grave 484 19).

de Stem | 1954 | | pagina 11