Fantastische sprintzege van Ockers VLUCHT UIT ONTWERP - BUREAU GROTE PRIJS (28ste) VAN BRASSCHAAT Wim v. Est (8ste) eerste Nederlander Ongelofelijk staaltje van een riskante ontsnapping HET FIDE-SCHAAKTOURNOOI TE AMSTERDAM DE NEDERLANDERS OP DE SCHAAK OLYMPIADE SPIONNAGE Wagtmans en Suijkerbuijk pechvogels PIET DE BKUIJN WON 9e GROTE PRIJS VAN KOEWACHT Dcit is nog eens doorzetten 0 Twee monteurs kregen 25 9,geheime kerker jaar AANBESTEDINGEN MARKTEN 7 DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 7 (Van onze sportredacteur) BRASSCHAAT, Dinsdag. SLIMME STAN OCKERS heeft de 28e Grote Prijs van Bras- schaat op zijn naam gebracht. Een overwinning- die meetelt, want zij werd niet alleen op fantastische wijze behaald, uit een veld met talrijke grootheden van de weg, zij kwam daarnaast tot stand met een eindsprint, die grote bewondering afdwong, om dat ze op het juiste moment was ingezet en met grote allure werd uitgevoerd. Die zege van Stanneman had te meer waarde, omdat de kleine Antwerpenaar de voorbije nacht slechts enkele uren geslapen had, evenals trouwens Wim van Est, die zich als achtste over de finish wierp. De twee Bordeaux-Parijs vedetten waren namelijk pas deze zelfde ochtend uit Tours komen rijden Wim aan het stuur! en dan zó'n koers fietsen, 't Was weer eens om aan de balk te schrijven! Wim van Est zo zuur heeft gemaakt in Bordeaux-Parijs. Hij kreeg wiel- breuk en verdween op zijn beurt van het toneel. Evenals de Luxemburgers Charlie Gaul en Jempi Schmitz, beiden door materiaalpech uitgeschakeld. DE NEDERLANDERS. Gebroeders Voor ting in groep geëindigd Het is jaren geleden, dat een Grote Prijs van Brasschaat zulk een gewel dig interessant verloop kende en dat zoveel Internationale cracks aan de start verschenen. Fausto Coppi, zo nerveus als wat, was er en hij had drie landgenoten meegebracht: Gismondi, De Santi en Astrua, maar de combinatie werd aan flarden gereden! Daar waren verder „dolle" Ferdi Kubler en de nieuwbak ken Zwitser Carlo Clerici. Kubler reed vandaag weer eens als een „dol le", maar werd ondanks zijn moedig volhouden „gedubbeld", een en ander tengevolge van bandenpech. Clerici speelde geen rol. Daar was ook Var- najo, de vinnige Fransman, die het Daar waren voorts van Nederlandse zijde: Wim van Est, zoals gezegd in blakende vorm en gezondheid, Wout Wagtmans, pas terug van de huwe lijksreis, voortdurend in de groep, maar in de 13e ronde door handbreuk uitgeschakeld, de gebroeders Gerrit en Adri Voorting, goed gereden, beide geklasseerd (14e ex aequo en 33e) en Adriaan Suykerbuyk, die met mate riaal sukkelde, los van het peleton geraawte en daarna de strijd staakte, omdat het ondoenlijk was met goed gevolg verder te fietsen. Ondoenlijk Prachtige strijd en veel belangstelling Onder grote belangstelling is de 9e grote Prys van Koewacht, een crite rium over 100 km, voor amateurs ver reden. En in een moordend tempo. De 100 km werden afgelegd in de tijd van 2 uur 19 minuten! Reeds in het begin waren het Ver straten en De Vree die vooral de toon aangaven. Verstraten moest ech ter spoedig de stijd staken wegens- bandenpech. Het was Westdorp, die een buitengewoon staaltje van rijden ten beste gaf, door zich na een band breuk wederom bij het peloton te voegen. In de 12e ronde verliet Gil bert Saelens het parcours, daar hij in minder goede conditie verkeerde. In de 15e ronde gingen De Bruin en Wuijts er samen van door en na men direct een flinke voorsprong, welke tot op het eind steeds groter wérd. Na 35 ronden lagen De Bruijn en Wuijts voorop, op 1 minuut 10 ge volgd door een groepje met West dorp en Bertus de Vree en op 1 mi nuut 40 het peloton, waarin Gentiel Saelens zat. In de eindsprint toonde De Bruin zich sterker dan Wuijts. De uitslag was als volgt: 1 Piet de Bruin, Roosendaal 100 km in 2 uur 19 min., 2 A. Wuyts, Kruisland, z.t., 3 H. v. Glerum, St Willibrord op 1 min. 45 sec., 4 B. de Vree, 5 Jan Ko- nings, 6 Jan Westdorp, 7 C. v. d. Borst, 8 P. Jacobs, 9 W. de Wit, 10 A. Borremans op 2 min. 39 sec., 11 Gentiel Saelens, 12 E. Thielens, 13 C. Oosthoek, 14 K. Inghels. zó geweldig hard is er gereden en zo onophoudelijk 150 kilometer aan één stuk is er gedemarreerd. PREMIE-SPRINTS. Ongetwijfeld hebben de Belgen nombreus in aantal en sterk van al looi de koers hard en zwaar ge maakt. Dat zat 'm in die geweldig gro te premie, waarvoor elke ronde ge sprint moest worden. Van Looy, van Nitsen (snel als de wind) en Ollivier waren met nog enige anderen de mannen die steeds weer het tempo opvoerden. Die anderen waren Gis mondi, Coppi, Zagers, en in de vier laatste ronden óók Stan Ockers. Minder nadrukkelijk, maar toch on ophoudelijk, hebben onze landgeno ten mede aan de kop gestreden, waar van Adri Voorting ongetwijfeld het meest. Maar de broer van Gerrit moest ondervinden, dat je je kruit óók te vroeg verschieten kunt (nog altijd!) en toen het op die fameuze, sensatio nele eindsprint aankwam, was Adrie los van het peleton, helemaal achter aan, te vinden! Maar men moet hem nageven, dat hij een der velen is ge weest, die de wedstrijd aantrekkelijk heeft gemaakt. Tegen het eind, toen nog een goede halve ronde (circa 5 kilometer) moes ten worden weggefietst, gaven we Wim van Est nog een kans om de lau weren mee naar St. Willebrord te ne men. Tezamen met Rik van Looy had Wim van Est het verder compacte peleton de hielen laten zien. Maar de groep was zeer attent en het Neder lands-Belgische duo kreeg geen gele genheid om definitief de plaat te poetsen. SENSATIONELE PING. ONTKNO- Met hoog opgevoerde spanning wachtte de menigte (niet zo enorm als gewoonlijk, maar daar had het regen achtige weer de hand in) de ontkno ping af. Een zenuwachtige jury schaarde zich nabij de eindstreep. Geen wonder, als 33 renners in waai- ergroep aan komen suizen. Terwijl het gros durfde rekenen op een zege van het trio Belgen, dat in de klassementssprint de toon had aan gegeven: van Nitsen, van Looy en Ol livier, kwam daar een vijftigtal me ters vóór de finish, als een duveltje uit een doosje, de slimme Stan Ockers TED MAY WIL OPNIEUW OVER HET KANAAL DE 44-jarige Brit Ted May, wiens poging om alleen, zon der volgboot, over het Kanaal te zwemmen, enkele we ken geleden is mislukt, is te Calais gearriveerd, voor een tweede poging. Hij was van plan in de nacht van Dinsdag op Woensdag bij Cap Gris Nez te water te gaan, maar de Franse politie heeft zijn paspoort ingehouden. Pas Woensdagmorgen zou hij te horen krijgen, of hij de tocht, die wederom zonder volgboot zou geschieden, mag ondernemen. naar voren geschoten, met aan zijn wiel Germain de Rycke en De Wach ter. Dat waren de drie eerstgeplaats- ten in deze volgorde. Pas daarna was van Nitsen aan de beurt, vervolgens Ollivier, toen De Baere, daarna weer een Belg: Buyi namelijk. Maar Wim van Est die steeds beter gaat sprinten, legde beslag op de achtste plaats. Ne gende werd Jochums en tiende van Looy. Gerrit Voorting werd tezamen met Coppi 14e ex aequo geklasseerd, in dezelfde tijd als de winnaar 3 uur 43 min. 47 sec. Adri Voorting eindigde als 33ste. DE VOORWEDSTRIJD. Vooraf was een wedstrijd voor de „mindere goden" onder de beroepsren ners verreden over een afstand van 139 km. Hier was het eveneens een Belg die zegevierde, t.w. Jos. Verhaert in de tijd van 3 uur 15 min. Van Roos- broeck werd tweede, Jos. Weyns der de en Jos. Hendrickx vierde. Jan Plantaz bezette de 7e plaats, Eddy de Waal de 9e, Harm Smits de 12e, Piet van As de 16e en Jules Mae- nen de 19e. Klaas van Est moest de strijd sta ken, tengevolge van blessures, welke hij jl. Zondag in Antwerpen-Luik- Antwerpen, tijdens een valpartij, had opgelopen. Dinsdag werd allereerst begonnen met het afspelen der afge broken partijen uit de tweede en vervolgens met die van de der de ronde van het landenschaaktournooi te Amsterdam. In die van de tweede ronde verloor Canada van Bulgarije (groep B) met 1.5-2.5. België deed hetzelfde met nog meer uitgesproken cijfers van Honga rije (groep D), namelijk 1-3. DERDE RONDE. Israël won met 1-3 van Israël con tra Saargebied. Tot een puntenver deling (1.5-1.5) leidde de ontmoeting Noorwegen-Frnkrijk. Ook Denemar ken en Zweden deelden de winst (2- 2). Deze drie ontmoetingen werden in Groep C gespeeld. In groep D slaagde Hongarije er in ook Zwitserland aan zijn zegekar te binden (3-1), doch West-Duitsland en Columbia speelden gelijk (2-2). Tsjecho-Slowakije gaf Canada geen kans (2.5-2.5), evenmin als Italië dat Ierland deed (2-0) en Bulgarije was sterker dan Argentinië (2-1). De verdere uitslagen van de 3e ron de waren (groep A): Rusland-Oosten rijk 3-1. Nederland-Griekenland 0.5-0.5 (Euwe-Parliaros 0.5-0.5. Donner Anagnoslon, Prins-Panagapoulos, van Scheltinga-Papapavlou alle afgebro ken). VIERDE RONDE. De resultaten van de eerste partijen uit de vierde ronde luidden: Frankrijk-Denemarken (0-1), Israël -Noorwegen (3-1), Joegoslavië Saarge bied (0.5-0.5), België-West-Duitsland (0-3), Zwitserland-Luxemburg (4-0), Groot-Brittannië-Hongarije (2.5-1.5) ALGEMENE STAND. Groep A: (na de derde ronde): Rusland 11 punten, IJsland 6.5 punt (plus 2 afgebroken partijen), Neder land 6 p. (plus 3 afgebroken partijen), Oostenrijk 5.5 p., Griekenland 1 punt (plus 3 afgebroken partijen), Finland 1 punt (met 2 afgebroken partijen). Groep B (na de derde ronde): Tsjecho-Slowakije 8.5 p., Bulgarije 6.5 p. (plus 1 afgebroken partij), Ar gentinië 6 p., (plus 1 afgebroken par tij), Canada 6 p., Italië 3.5 p. (plus 2 afgebroken partijen), Ierland 0.5 p. (plus 2 afgebroken partijen). Groep C (na de vierde ronde): Zweden 8.5 p., Israël 7.5 p., Frank rijk 7 p. (plus 3 afgebroken partijen), Noorwegen 7 p., Joegoslavië 5.5 punt „MARGRIETHAL" GEOPEND Dinsdag heeft H.K.H. prinses Mar griet haar eerste officiële daad ver richt, n.l. de naar haar genoemde hal van de jaarbeursgebouwen aan de Croeselaan geopend. Bij deze plechtigheid was ook H.M. de Ko ningin aanwezig. De eigenlijke ope ningsplechtigheid vond plaats door het volgieten van een aesculaap met (plus 1 afgebroken partij), Denemar ken 4.5 p. (plus 3 afgebroken partijen) Saargebied 4.5 p. (plus 1 afgebroken partij. Groep D (na de vierde ronde): Hongarije 11.5 p„ Duitsland 9 p. (pi. 1 afgebroken partij), België 6.5 p. (pi. 1 afgebroken partij. Groot-Brittannië 6.5 p., Zwitserland 6.5 p., Columbia 6 p., Luxemburg 1 p. Na een kleine veertig jaren van prominent wedstrijdschaak, is dr. M. Euwe nog altijd een bijzondere attractie voor het schaakminnend pu- bliek> Dit schaarde zich Dinsdagavond tenminste rondom zijn bord in een aantal, dat ook voor de huidige nationale kampioen Donner, nog niet bijeen was gedromd. De voormalige wereldkampioen gaf zijn sup porters een tijdlang genoeg stof tot voldoening, maar terwijl zijn twee vervaarlijke lopers nergens een beslissend doel wisten te treffen, ver orberde Parliaros tersluiks een pionnetje, dat hij in handen wist te hou den zonder concessies te doen. Na 41 zetten werd remise overeengeko men, omdat de lopers nu toch ook weer niet waardeloos bleken te zijn. Donner belandde al vroeg in een onbehaaglijke situatie van waaruit Anagnostou bedachtzaam een aanval op de koning kon ontwikkelen. Tot aan de verdaging heeft het Nederlandse publiek in vrees moeten verkeren. Het is nog altijd niet zeker, dat Donner de dans is ontspron gen. Prins en van Scheltinga hebben langzaam en zeker en klein over wicht op het bord gewerkt en zullen heden, Woensdag, trachten dat te vergroten Heden, Woensdag is de Nederlandse equipe overigens weer vrij, daar de groepen A en B slechts vijf, de groepen C en D zeven ronden moe ten spelen. VER RISKANTE ONTSNAPPINGEN en schrandere vlucht-experimenten zijn hele boekenplanken met beschrijvingen gevuld, en elke maand levert nog nieuwe dossiers voor zulk een avonturenbibliotheek. Engeland het land der curieuze collectionneurs, heeft aparte ,esca- controle-uitrusting van de merken Philips (Eindhoven), AEG (Berlijn), Rhode en Schwarz (Frankfurt), de fijnste apparatuur van Westelijke fa brieken. Men was in de Planstelle S bijzonder trots op een zelf-ontworpen afluistersysteem, binnenshuis genaamd spezialeinrichtung B, uitgerust met ra diobuizen Philips-Valvo PL 21 en AEG AG 1014, en in staat om 5 telefoonlei dingen tegelijkertijd en vol-automa- tisch af te luisteren, waarbij niet al len het op de gecontroleerde lijn bin nenkomende of uitgaande gesprek magnetofonisch geregistreerd kon wor den, doch ook het opgeroepen num afstand waarneembaar waren. In min stens 6 beambtenwoningen van het parade-flatblok der nieuwe Berlijnse Stalinlaan aldus de vluchtelingen Lau en Friedrich zijn nog in Janua ri 1954 door monteurs (gevangenen) uit de Planstelle S van Luckau zulke microfoons verborgen. Zij kunnen con versaties opvangen en minstens 100 meter ver „wegzenden" (na ingewij den die hen op een bandapparaat re gistreren), zonder dat de flatbewoners daar iets van merken. En nu de vlucht van het tweetal. ZO BEGON HET! pisten -genootschappen van lieden, die op een of andere mer en de gespreksduur werd vastge j l legd. Ook was men erg trots op een "(diner geslaagde ontsnappingen achter de rug hebben type „minimicrofoon" dat op een 220 verdeeld in Wereldoorlog I, Wereldoorlog II, Europa', i Azië etc., «1 het escapisme heeft daar een litteratuurgenre ^Sdf^^ekk^n'^tTp3 lOmefe" geschapen, dat spannende boeken produceren zal zolang mensen listig weieen te ontkomen aan belagers. Een van de ongelofelijkste staaltjes van „gelukszwijnerij" uit deze zomer wordt door De Linie naverteld uit een ge condenseerd relaas in het Hamburgse weekblad Der Spiegel Jan 25 Augustus 1954. Het betreft twee electrieiens, elk tot 25 jaar kerker veroordeeld en opgesloten in een ge heime gevangenis te Luckau, een voorstad van Oost- Berlijn. heten Herbert Friedrich en Ger hard Lau, afkomstig uit Köpenick en Uoyerswerda in de Sovjetzone van jJuitsland, beiden 30 jaar oude, van Deroep gespecialiseerde monteurs voor e'ecommunicatie-apparatuur (zenders, oandopname-instrumenten etc.). Alvo- ve'l'ge Westen bereikten, moesten zij als alle vluchtelingen Oost-Dmtsland die de legale staat .ton vo°r protectie, asyl en teungeld verschijnen voor een com- v(.S'lle van °nfterzoek van het proviso rische noodkamp Marienfelde. West en 1 ?a.ar kreeg men van Friedrich haal te tore™ fantastische ver- n®aeid?aele?tr<>-m°nt<^s waren ver oordeeld tot het gebruikelijke maxi- vnn?,?".6!/3"-,2'"1 Jaar gevangenisstraf VaT„Wat d® ïode Politie en justitie als ëenT £5? .betllclt- Inplaats van naar Hon t2c.ht,hV!a ,e worden gevoerd, wer- m. Srle.dricben Lau' zodra de gehei hl»t k °cl?n de rode Gestapo heet thans SSD ontdekt had dat zii lr.1 specialisten waren overgebracht naar een vreemdsoort.- geheimzinnig gebouwencomplex aan de Freienwalderstraat in Berlijn r»7a ?,U' mte.r1 met P'anstelle S heli teld (te vertalen als „ontwerpbureau pnmfm er Samo,T,fla<?e bij de post aan gemeld onder „Luckau. postbus 9a" Leze gebouwengroep aan een met een merkwa" afsesloten- straat bleek een merkwaardige luxegevangenis te zijn, waar voor ongeveer 75 tot lange straf fen veroordeelde vaklieden 80 politie- bewakers en 8 SSD-officieren aanwe zig waren, dus per gevangene méér dan 1 opzichter. Het om-muurde deel der gevangenis bestond uit de verblijfplaats der gede tineerden (zij waren niet in cellen on dergebracht, hadden slaapkamers met schone lakens en dekens, kregen be hoorlijk te eten, konden beschikken over bad, douche, tafeltennis, eenmaal per week film, en dagloon tot 5 mark toe) benevens werkplaatsen waar in 4 afdelingen werd geopereerd: hoogfre- qucntie-electrotechniek, chemisch la boratorium. boekdrukkerij en machi nebouw annex garage. Dan waren binnen de omheiningen nog het gevangeniskantoor plus de wacht ondergebracht. Buiten de muur lag een woonblok voor de SSD-politie en het gebouw van de politie-radiocen- trale. VOORLOPIG ONVINDBAAR Hier kwamen Friedrich en Lau te recht om, vele jaren van de buitenwe- eld afgesloten en voorlopig dus on vindbaar, te worden aangesteld bij de meest vertrouwelijke branche van het mde regiem: geheime instrumenten- ï'roductie ten dienste van spionnage en sabotage. Er werden miniatuurca- ncra's gemaakt die in actetassen wa rm ^ingebouwd, wire-recorders en zg. minïphoons, afluisterapparaten voor tclefoonleidingen, ultra-kleine radio zenders, en andere obscure electroni- sche wapentjes. Ter beschikking ston den modernste meetinstrumenten en Op een Zaterdagavond in Juli van dit jaar werden Friedrich en Lou door hun onmiddellijke chef, de SSD-onder- luitenant Hans-Joachim Dittmann, van hun slaapzaaltje gehaald vlak vóór insluitingstijd. Er moest een geheime spoed-montage plaats hebben, cn daar voor was alleen in dit weekend tijd. In de particuliere gala-automobiel van staatspresident Wilhelm Pieck, een Russische SïS-limousine, wilde Ditt mann door deze prima monteurs een „miniphoon" laten inbouwen een kleine, platte wire-recorder, die de twee vaklui dan ook in een weekend van hard werken wisten aan te bren gen tussen het plafond van de wagen en de binnenbekleding, met een druk- contact onder het dashbord van de chauffeur, alles voor buitenstaanders keurig verborgen. Daarbij kregen zij ook de gelegen EMW-radiowagen van de politie (een omgebouwde zware BMW-luxewagen voorzien van mobilofoon), reed deze auto naar de werkplaats, en verderde Friedrich en Lau nog even op om ook aan deze wagen een spoedreparatie te volbrengen. De wacht vond dat niet abnormaal, en liet de beide mannen halen had immers Dittmann het he le weekend óók niet met deze twee gevangenen gewerkt? De wachtcommandant van deze Zon dagavond was een SSD-onderofficier, wegens zijn verregaande domheid Schal genaamd, maar de domste part ner van het vermaarde duo Tonnis en de Schele. DE POORT UIT De lichten in de garage werden ont stoken, poorten met veel lawaai ge opend, en de radiowagen door Ditt mann met dë achterzijde reserve wiel en kofferruimte naar binnen gemanoeuvreerd. Dit had heel wat voeten in de aarde, want de onder luitenant had geen rijbewijs, en kon nog minder rijden. Hij wist nauwelijks het verschil tussen rempedaal en kop peling. Toch kreeg men de 50 pk. zwa re kar half naar binnen. Friedrich Lau haalde reserveband, gereedschaps kist en bagage met veel lawaai eruit, en stortte zich ijverig aan de arbeid in het geopend kofferruim. Het zag er allemaal vanzelfsprekend uit. Chef Dittmann nam zelfs de voorzorg om bij de wachtcommandant achteloos te gaan waarschuwen: Let vanavond een beetje goed op, want ik heb in dit late uur nog twee gevangenen aan het werk voor een spoedkarwei. Daarop haalde hij binnen eon pakket, waarmee hij enkele ogenblikken later terug keerde. Bij het oversteken van de ver lichte binnenplaats naar de garage viel iets uit de bundel die hij onder de arm torste. Heer Onderluitenant, u laat een deken vallen, roept een van de monteurs hem uit de reparatieloods toe, vanwaar lawaai klinkt van ge reedschappen en een electrische boor machine. De luitenant bukt zich en raapt de ..deken" op: het is een broek van een burgercostuum. Hij werpt het pakket kleren dan achter in de auto. Enkele seconden later valt het deksel dicht van de bagageruimte, waarin zich Friedrich en Lau verborgen heb ben. Dittmann duwt de EMW enkele heid vast te stellen dat de luxe-wagen van president Pieck (een voormalig meters naar buiten, sluit de garagedeu timmerman, die als balling o.m. in Amsterdam gewoond heeft, later vele jaren in Moskou, thans als ronde, zil- verharige Altvater van Oost-Duitsland dienst doet) bepantserd is met staal- blik van 5 mm dikte, kogelvrije ra men heeft, voorzien is van 4 verborgen bevestigde machinepistolen, en circa 6 ton weegt. Zondagavond was deze intieme ver rijking van het instrumentarium van Pieck's salonrijtuig klaar, en werden- de twee electriciëns weer opgesloten in het manschapsverblijf der gevange nis. Maar onderluitenant Dittmann, die de operatie geleid had. kwam even la ter terug aan de hoofdwacht met een ren, laat lampen branden en de boor machine snorren. Hij neemt plaats vóór in de wagen, start, en wil wegrij den. Zesmaal moet hij opnieuw probe ren: hij schakelt zo slecht dat de mo tor telkens afslaat. Ten einde raad sist Lau hem achter uit de bagageruimte toe: Handrem Die zijn eventjes opgesloten in de werkplaats, ik kom direct terug. Bij de tweede poort zwaait Dittmann met zijn rode SSD-Ausweis, waarop een post ook de slagboom op straat opent. Hij roept zijn superieur nog na: Kameraad onderluitenant, uw lam pen branden niet, Dittmann prutst een beetje op het dashbord, weet echter de contactschakelaar niet te vinden, en rijdt dus zonder licht door, aan het einde van de Freienwalderstraat links om buigend, de Goeckstraat in. Achter hem hebben intussen Friedrich en Lau de rugwand der zitting naar voren ge duwd, kruipen uit de bagageruimte, beginnen zich in de burgerkleren te wurmen over hun boevcnplunje heen, en merken daarbij dat de mouw van een jas al de hele tijd naar buiten hangt, tussen een achterportier ge klemd IN DE TREIN Zij zijn juist klaar met de verkleed partij en hebben het portier weer dichtgeslagen, als achter de EMW twee patrouillewagens van de Volkspolizei opduiken, die beginnen te signaleren. In doodschrik realiseert Lau zich nu pas ,dat zij zonder licht rijden. Blik semsnel buigt hij zich naar voren, schakelt naast Dittmann de koplampen aan en de blauwe schijnwerper (poli tie- en ziekenwagens in Duitsland heb ben een blauw signaal op) dan laten de VoPo-volgers hen weer met rust Na 24 minuten stopt de EMW voor het buurtstation Ostkreuz. Het is precies 5 minuten na middernacht. Dittmann laat de auto buiten staan. Hij wil de twee vluchtelingen persoonlijk in West-Berlijn afleveren bij hun echt genoten, die van tevoren waren ge alarmeerd en reeds voorbij de sector grens vertoefden. Het treintje is stampvol op de late zomeravond, maar iemand heeft oog voor de drie man nen, die elk, strategisch opgesteld, bij een portier blijven hangen. Twee hunner hebben oliehanden, ruige haren, broeken die veel te wijd en te kort zijn. werksloffen aan. Alle drie bezitten zij een kennelijk kostba re, rundlederen actetas die ze onder de arm klemmen wel een beetje opval lend voor zulke vermoeide arbeiders; doch niemand heeft er aandacht voor. De treinreis verloopt zonder inciden ten, en vroeg die Zondagnacht winnen drie Oost-Duitsers de vrijheid. Want ook onderluitenant Dittmann heeft natuurlijk de plaat gepoetst. Hij is pas 21 jaar. had een opleiding voor electrotechnicus gevolgd, doch was bij een sollicitatie opgeroepen voor de job van technisch beambte.... die bij na dere ontdekking opzichter in een ge heime gevangenis bleek te zijn: de SSD had hem gewoon uit de sollicitan- 'OS!; 'UHkt het' Hortend Pn rukkend tcn geselecteeerd. en voor zkh'öpëë- gaat de radiowagen naar de eerste uit- oict pge gangspoort, dan de tweede. Aan de wacht roept Dittmann tot de onderoffi cier Schal: Ik moet even de straat op voor een proefrit, kijken of het ap paraat functionneert. Waar hebt u de gevangenen gelaten? vraagt Schal saluerend terug. eist. Daar had Dittmann spoedig ge noeg van. OF HET „ECHT" WAS Toen Friedrich en Lau dit alles ver haald hadden aan de ondervrager in het vluchtelingenkamp, reageerde deze een beetje ongelovig en herhaalde nog eens bedachtzaam: Overdrijft u niet een beetje met die geheimzinnige ge schiedenis van kleine zendertjes en af luisterapparaten, welke julli in die z.g, Planstelle S moesten bouwen? De twee vluchtelingen keken elkaar even aan en grijnsden. Lau wierp een blik op zijn polshorloge, antwoordde toen: Als u nog een minuut of 8 ge duld hebt, zullen we het u bewijzen. Zij gingen dus even door met het lozen van details, die ze kwijt wilden. Chef van de geheime apparatenproductie in Luckau was een zekere luitenant-kolo nel Herbert Pers van de SSD, de be langrijkste figuur ter plaatse, die be halve supervisie over het werk ook het bevel voerde over de politiezender aan de overzijde der straat. Comman dant der gevangenis was een 40-jarige goed uitziende, donkerharige kolonel Zimmerman, die vloeiend Russisch sprak. Hij had een cursus achter de rug voor partijchefs van de SED (de leidende rode groep). Het apparaat, door Friedrich en Lau in de auto van president Piek gemonteerd, was een compacte wire-recorder van Ameri kaanse makelijeen Webster name lijk. Onderluitenant Dittmann.die da gelijks met beide vluchtelingen sa menwerkte, was geen „echte" geweest, geen partijman, die daarom nog al eens ruzie maakte met chefs Zimmer man en Pers, o.a. over het feit dat de ze levenslange technici-gevangenen ze ker nooit amnestie zouden krijgen, daar zij teveel geheimen kenden. Toen had hij met Friedrich en Lau maar af gesproken, dat ze alle drie zélf amnes tie zouden organiseren. Voor de kolo nels Zimmerman cn Pers zou thans het pijnlijke spektakel wel beginnen, nu de vlucht van het drietal inmiddels bekend geworden zou zijn, bovendien drie actetassen vermist werden, en de geheimen van „postbus9 a" onthuld gingen worden. Het zou een kapitaal waard zijn, het gezicht te zien van SSD-opperhoofd Ernst Wollweber de „staats-secretaris" voor veiligheids wezen in Oost-Berlijn, voorheen be rucht saboteur en dynamietsmokkelaar uit de havens van Antwerpen, Rotter dam en Hamburg. Men zou nu het ge hele gebouwencomplex aan de Freien- waldestraat wel kunnen opheffen, nu inventaris en plannen bekend gewor den waren waarvan Dittmann, Fried rich cn Lau natuurlijk nog véél meer konden vertellen aan geïnteresseerde westelijke experts. Het verhoor had nu precies 30 minuten geduurd. Friedrich stond op en haalde uit zijn fraaie actetas. die tegen een stoel ge plaatst was, een draad met twee gebogen plastic-buisjes. Deze geïmproviseerde koptelefoon plaatste hij de beambte, die de ondervraging leidde, om het hoofd, liet hem dan de buisjes in beide oren planten. Vervol gens bukt hij zich even en mor relt in de tas. De verbaasde on dervrager hoort zijn eigen stem en de „miniphoon" geeft keurig het hele verloop der interviews weer. Friedrich en Lau hadden niet overdreven: het precisie- materiaal uit postbus 9a bleeK van prima kwaliteit. water, dat direct daarop een oranje kleur kreeg; toen de aesculaap ge heel gevuld was, viel automatisch het doqk, dat de naam van de hal bedekte. Naast H.K.H. Prinses Margriet de Voorzitter van de Kon. Ned Jaar beurs, Mr W. H. Fockema Andreae, op de achtergrond H.M. de Konin gin met links van haar de secre taris van de Raad van Bestuur, Mr J. Milius. WEGENAANLEG IN „DE ZAK'» Te Ovezande had de eerste aanbeste ding plaats voor het herverkavelings- werk in de Zak van Z. Beveland. Het ging om het maken van aardebermen voor wegen en het daarop aanbrengen van een fundering, over een lengte van zes kilometer, nabij Ellewoutsdijk. De uit slag was: Gebr. Hakkers en Schermers, Werkendam f 432.000; Fa. van Oord, Dordrecht f 426.00; M. Wandel, Oost- Souburg f 417.740; P. Hubers, De Bilt f 412.000; G. Volker, Vlissingen f 410.000; Fa. Leijs, Middelburg f 403.712,50; Aann. bedrijf Zeeland N.V. Middelburg f 395.000 R. Cremers, Vinkenveen f 390.000; Gebr. van 't Verlaat, Nederhardinxveld f 366.700 Fa. Gebr. Geldof, Serooskerke f 365.000; Fa. Sanders, Delft f 360.000; Fa. F. Duyn- houwer en gebr. Knuist, Goes f 360.000; J. de Kroon, Rhenen f 359.777; Fa. Ele- veld enZn., Groningen f 349.900; N.V. Hillen en Roosen, Amsterdam f 348.000; Aann. bedrijf Van Splunder, Ridderkerk f 347.000; Aann. bedrijf D. Verstoep, Den Haag f 344.000; Aann. bedrijf Hol, Hulst f 319.770. GOES, 7 Sept. Eierenprijzen. Be richt van handelaren. Kippeneieren 11,5; poelje-eieren 8; eendeneieren 8; kalkoen eieren 15; ganzeneieren 15. GOES, 7 Sept. '54 Export- en Indus trieveiling; Clapps A 38, Bic 29, I gr. 38, I 27.70, II 22. Tr. de Vienne AA 50-61, A 58, B 60, C 45, I 46-60, II 29-30. Br. d. Merode gr. 35. I 19.50, II 5.40-5.80. Br. Lebrun gr. 36, I 27, II 11. S. d. Esperen BLC 19, I gr. 29, I 19, II 9.50. Ben. Chr. Wisl. I gr. 38, I 44.20, II 30. Jutten I gr. 45, I 25-31, II 15-17. Zigeunerin A 22.80, Bic 21.70, I gr. 21.30, I 16.70, II 10. Manks A 25. Bic 16.90-17.20, I gr. 21.80-22.50, I 15.50-15.90, II 8.20. James Grieve A 36- 37, B 34, C 29, I 26-38, II 14. Transp. A 21, B 18, I gr. 15, I 14. Jac Lebel I gr. 16. I 13, II 7. Dubb. pr.bonen II 93.10, afw 94.10. Verpakt fruit: Tr. de Vienne A 75, B 76, C 63, I 51-69. James Grieve A 42, B 42, I 40-47. Zigeunerin A 36, I 26-31. Gewone veiling: Clapps k. 10-16, fabr. 4-17 Tr. de Vienne k. 27-41, fabr. 10-28. Br. de Merode k. 6-8, fabr. 5-6, Jutten k. 19-23, fabr. 6-8. B. Chr. Will. k. 21, fabr. 12-18. Zigeunerin k. 7-10, fabr. 3-6. Manks k. 8-13, fabr. 3-6. James Grieve k. 12-23, fabr. 11-38. Transp. k. 8-10, fabr. 5-7. Druiven 90-120. Belle de Louv. I 31- 32, II 24-28, gr. 24-32, f 9-13. R. Vict. pr. I 49-63, II 26-35. gr. 33-53, f 18-30. Reine Cd. d. Althan I 26-110, II 38-47, gr. 49.51, f 14-24. Jefferson I 45-77, II 21-25, gr. 20-50, f 13-24. Kirkes I 49-51, II 46, f 13. KAPELLE, 7 Sept. '54 Exportveiling: Appelen en peren: Zigeunerin A 21.60, BC 21.40. I gr. 21, I fijn 15.30, II 7.80, keuken 7.20-9.10, fabr. 3.60-4.30. Manks Codlin A 24.10, BC 16, I gr. 22. I fijn 15.40, II 8.10, keuken 11.90, fabr. 6.90. James Grieve AA 33.20, A 35.10, B 33.70, C 24.10, I gr. 28.90-29.30, I fijn 24.80-29, II 12.40-14.10, keuken 11.90-17.40. fabr. 9.50-13. Jack Lebel I gr. 18.60, I fijn 14.30, II 7.80, keuken 11.70, fabr. 7.70. Codlin Keswick I 12.60, II 4.10, keuken 10.60, fabr. 3.60. Transp. de Croncel I gr. 16.70, I fijn 15.10, keuken 13.60, fabr. 7.60. Beur- re Lebrun I gr. 34, I fijn 24.60-26.30, II 10.45-10.60, keuken 16.60, keuken (hagel- besch.) 14.60, fabr. 7.90. Beurre de Me rode I gr. 32.80, I gijn 18.10. II 5.50, keu ken 6, fabr. 3.20. Clapps Fav. I gr. 38, I fijn 27.80, II 17.90. keuken 18.50, fabr. 10.55. Triumph de Vienne (brons) A 73, BC 71, I gr. 69.50 I fijn 63.50-63.70, II 29.30- 30.05, keuken 35.10-37.90. Idem (groen) I gr. 62.60, I fijn 54.20, II 25.40, keuken 33. fabr. 21.30. Signeur d'Esperen I gr. 27.60, I fijn 15.50, II 5.90, keuken 6.90. Ge plukte zure kroetappelen 3. Valappelen 3.10. Bramen A en B 72.80-74, afw. 40.10 Dubb. princ.bonen II 92.50, afw. 70.25, stek 30. Kleine veiling: Bramen 40-37. Pruimen: Reine Vict. 23-87. Jefferson 20- 85. Kirkes 26-102, Warwick Droper 22-76. Belle de Louv. 18-25. Abrikoospruim 14- 48. Catalonie 20. Rode eierpruim 30-47. Monarch 17-82, R. Claude Verte 59. Jut- tenpeer 19-27, Beurre de Amanlis 7-17, Clapps Fav. 8-17. ROTTERDAM, 7 Sept. Aanvoer in totaal 3537 (5054. Vette koeien en ossen 420. Gebruiksvee 998 550. Vette kalve ren 150. Graskalveren 416 (278). Nuchtere kalveren 354. Varkens 133. Biggen 243. Paarden 143. Veulens 118. Schapen of lammeren 515, Bokken of geiten 47. Prijs in centen per kg. Vette koeien 270-282, 252-262, 220-242. Vette kalveren 260-270, 240-250, 200-230. Slachtpaarden 205, 198, 190. Prijs in guldens per stuk. Graskal veren 350, 275, 200. Nuchtere kalveren 64. 54, 43. Veulens 400, 300, 230. Schapen 120, 100, 85. Lammeren 98, 85, 75. Kalf- koeien 1025. 950, 800. Melkkoeien 1025, 950, 800. Vare koeien 770, 670, 600. Vaar zen 800, 700, 550. Pinken 525, 425. 325. Vette koeien als vorige week, levendiger, niet lager prima's boven not. Vette kal veren, gewoon, willig, prijshoudend. Gras kalveren, ruimer, traag, onveranderd. Nuchtere kalveren iets meer, tamelijk, niet lager. Biggen als vorige week, lui, teruglopende prijs. Slachtpaarden ge woon, levendig, vooral niet lager. Veu lens als vorige week, goed, stabiel. Scha pen redelijk, vlug, constant. Lammeren, redelijk, vlug. iets hoger. Kalfkoeien, matig, stil, stabiel. Melkkoeien matig, stil, stabiel. Vare koeien tamelijk, traag, onveranderd. Vaarzen als vorige week, lui, constant. Pinken als vorige week, lui, constant. Bokken of gieten, kleiner, stil, als vorige week. W 4TF.RST 4 DEN Mannheim 376 i—12), Kaub 270 (—5), Trier 132 (—18), Koblenz 263 (—7), Keu len 249 (—15). Ruhrort 462 (—14). Lobith 1085 (—13). Nijmegen 869 (—11). Arnhem 867 (—8). Eefde 394 (—14). Deventer 295 13), Borgharen 3981 (—42), Belfeld 1136 28), Grave 492 (—0).

de Stem | 1954 | | pagina 3