De zinker zonk in de Zandkreek KAPELLE KRIJGT ER 20 WONINGEN BIJ Fa Wi V Mid, lelburgse raad weigerde Souburg een garantie Raadhuis wordt afgebouwd De achterstelling van katholieken bij benoemingen Stabilisatie van het Zeeuwse fruit-areaal Merkwaardige ervaringen bij de keuring NU KAN HET LEIDINGWATER OVERVLOEDIGER STROMEN Q£AAKckbeA.af! Walcheren „De Spar'' vestigde 2000ste filiaal Het Heinkenszandse protest Zuid-Beüeland Z.-VLAANDEREN 22ste NATIONALE TENTOONSTELLING Ruim 400 paarden op Bossche veemarkt DE Koninklijke Vereniging „Het Nederlandse Trekpaard", or Wagt 9e G Tivee SPIC Stofwisselingzout ministerieel bezoek wordt uitgesteld bedrijfsregeling in de zoollederhandel vlissingen goes axel hulst oostburg AGENDA HEDEN DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 TN nog geen uur heeft de N. V. Waterleidingmaatschappy „Zuid-Beveland" een zinker van 250 m. lengte gelegd door de Zandkreek tussen Kortgene en Wolfaartsdjjk. Het leggen van deze zinker, een eterniet buis van 250 m. lengte en met een doorsnede van 10 cm, betekent de definitieve watervoor ziening van Noord-Beveland. Binnen het jaar zal men het gehele eiland van water hebben voorzien en voor het eind van dit jaar de gemeenten Kortgene en Wissciikcke. Na de ramp werden naar het eiland twee plastic buizen gelegd, die samen een capaciteit hebben van 4 m3 water per uur. De nieuwe verbinding heeft een capaciteit van 20 tot 30 m3 per uur. COMPLIMENT WAARD Ir C. W. Hulsbergen, hoofd van de technische afdeling van het Rijksin stituut voor Drinkwatervoorziening die samen met ir A. de Graaff van het Arr. Vlissingen van de Rijkswa terstaat dit karwei bijwoonde, noem de het de snelste zinkerlegging per strekkende meter die hij ooit had ge zien en hij maakte ir M. Stoel Feuer- stein, de directeur van de waterlei dingmaatschappij, die het werk leid de, een compliment. Op het schor voor Kortgene had men de zinker gereed gelegd op een eenvoudige houten helling. Deze zin ker bestond uit losse segmenten, zo dat de buis zich gemakkelijk tegen de bodem van het vaarwater zou kunnen leggen. Niet zoals gewoonlijk werd deze zinker door een schip gesleept doch door een GMC. die aan de Wolfaarts- dijkse kant stond. Een staalkabel had men voord; m over water gebracht deze kabel liep ook door de buis heen zodat men slechts de zinker naar de overkant had te trekken. VLAGVERTOON Zo heel eenvoudig was dit echter niet en er v as heel wat „vlagver toon" met witte, rode en groene vlag gen voor nodig om de zaak precies volgens schema te laten verlopen, Doch, zoals gezegd, het werk verliep uiterst vlot. Met blikken drijvers hield men de zinker drijvende en toen hij aan de overkant was konden deze drijvers er gemakkelijk afge haakt worden. Een enkele die wat langer bleef zitten en mee onder wa ter verdween bracht zelfs schrik want de blikken bus onder water door de druk ingedeukt „liet lucht bellen ontsnappen" hetgeen de wa terleidingmensen even de indruk gaf dat de zinker lek was Burgemeester A. Elenbaas van 's- Heer Arendskerke, secretaris van de commissie van toezicht en burge meester A. C. Willemsen van Yerseke als lid van deze commissie, alsmede de burgemeesters van het eiland Noord-Beveland volgden met belang stelling deze inkerlegging, die voor het eiland een grote vooruitgang be tekent. HEI WINTER- PROGRAMMA DER Z.V.U. Uit het ons toegezonden winterpro- gramma der Zeeuwse volksuniversi teit blijkt, dat voor Middelburg zes toneel- en vier nuiziek-uitvoermgen zijn gecontracteerd o.m. zal Willem Andriessen in October een Chopin- avond geven. Vlissingen krijgt drie toneel- en twee Chopin-avonden; Goes vier to neel- en één muziek-uitvoering en Zierikzee eveneens. Oostburg, Terneu- zen en Axel ontvangen ieder twee to neelgezelschappen en twee laatstge noemde plaatsen worden resp. één en twee muziek-avonden gegarandeerd. ER KOMT EEN UITGEBREIDE TECHNISCHE SCHOOL rvWERENDE DINGEN bracht de behandeling der Middelburgse raads- agenda gisteren niet. De opmerking van de voorzitter, gemaakt bij de rondvraag, dat hij van de a.s. behandeling der gemeentebegroting, interes santer discussies verhoopt, was veelzeggend genoeg. (Advertentie). Bij overmatig vet, slechte spijs* vertering regelmatig yóA/iejféeA VA innemen Voert weefselvocht af en maakt slanker. Vraagt Uw Apotheker of Drogist In de raadsvergadering te Kapelle is besloten, dat de gemeente mede werking zal verlenen aan de bouw van 20 woningen ten behoeve van de arbeiders in de plaatselijke industrie. Deze medewerking zal bestaan in het beschikbaar stellen van bouwgrond. De bouw zal verder worden verzorgd door een bouwkas. Voor 4 woningen was extra bouwvolume ontvangen en de 16 andere zullen worden gebouwd in de vrije sector. Het bedrijfsleven zal de 20 woningen mogen verdelen. De kosten komen op plm. f 1500 in eens en verder gedurende 30 jaar 9.45 gld. p. week. De Raad toonde zich verheugd over deze verlichting van F eestvergadering te Breda Dezer dagen heeft het vrijwillige filiaal-bedrijf „De Spar" in Breda zijn 2000ste vestiging in Nederland geo pend. ter gelegenheid waarvan in ho tel de Schuur een feestelijke vergade- dering werd gehouden, waarbij naast het bestuur van de Spar-combinatie en het voorwerp van de feestelijkhe den, de heer Vermeulen, honderden filiaalhouders aanwezig waren. Na een welkomswoord, uitgespro ken door de voorzitter van de afdeling Brabant West, de heer Holland uit Roosendaal en de aanbieding van het geschenk een lichtreclame voor de nieuwgeopende zaak door de pre sident-commissaris, de heer A. de Well nam de heer C. Wilms Floet, direc teur van de N.V. Sparcentrale het woord. In een indrukwekkende rede schilderde hij de groei van het filiaal bedrijf. dat in 1932 met 16 kruide niers startte en momenteel in Neder land 2000, in het buitenland 12.000 aangesloten leden telt. Onze kracht, zo zei hij, is tweeledig: op de eerste plaats de gezamenlijke inkoop, waar door wij bij de grossiers gunstige prij zen kunnen bedingen en vervolgens onze geleide verkoop, die duizenden winkeliers in staat stelt, om, in tegen stelling tot het groot winkel-bedrijf, met behoud van eigen zelfstandigheid en eigen initiatief, op goedkope wijze een reclame-campagne te vperen. Men moet de filiaalhouders van Sparzaken niet zien als werknemers, doch als zelfstandigen, die zelf het risico van hun zaak dragen en vrijwillig een ge zamenlijke in- en verkooppolitiek voeren De heer Daniëls, verkoopleider en reclame-chef werkte in zijn toespraak deze gedachten verder uit. Met enkele cijfers de Spar omvat 8 procent van de Nederlandse kruideniers, doch 16 procent van de Nederlandse con sumptie toonde hij het bestaans recht en het nut van het vrijwillige filiaalbedrijf aan; hij besloot met de opwekking: laat het feit, dat wij van daag vieren, geen mijlpaal, maar een springplank zijn. De feestvergadering werd met de vertoning van een Spar-film en een gezellig samenzijn besloten. Het bezoek, dat de minister en de staatssecretaris van onderwijs, kunsten en wetenschappen op Donderdag 9 September a.s. aan Tholen en Zuid- Be veland zouden brengen, moet wor den uitgesteld in verband met een on voorziene wijziging in de vastgestel de vergaderdata van de ministerraad. Bezwaren opgeheven In de Nederlandse Staatscourant van 6 September 1954, No. 171 heeft de Minister voor Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie bekend gemaakt, dat de partijen, die bij de bedrijfsre geling in de zoollederhandel zijn be trokken, enige maatregelen hebben genomen, teneinde tegemoet te komen aan de bezwaren, welke tegen die be drijfsregeling uit een oogpunt van het algemeen belang bestonden. Derhalve bestaat voorhands geen reden tegen deze bedrijfsregeling op grond van het Kartelbesluit op te te treden. De hierbovenbedoelde bezwaren be troffen de uitsluiting van inkoopcom binaties van schoenherstellers en van schoenherstellersbedrijven van de rechtstreeks aankoop van zoollleer bij de aangesloten fabrikanten. Thans is voor inkoopcombinaties van schoen- herstellers en voor schoenherstellers bedrijven de mogelijkheid geopend om evenals grossiers tot het rechtstreekse handelsverkeer met ie looierijen toe gelaten te worden De voorwaarden tot toelating zullen op enkele punten zoals uit de bekendmaking blijkt, nog iets gewijzigd worden en wel vóór 1 Januari 1955. het woningprobleem, dat voor Kapelle wel zeer groot is. De aanbesteding zal zeer binnenkort plaats kunnen vin den. TOREN OP GEMEENTEHUIS Het voorstel om de bouw van een toren op het gemeentehuis te gunnen, ontmoette veel critiek. Tenslotte werd dit voorstelaangenomen met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heren van Hoorn (VVD), de Waard (SGP), De Koeijer (CH), Goud (Schore) en mevr. Beenakker-Hatersel (P. v.d. A.) In de rondvraag deelde mevr. Been akker-Hatersel mede, dat het verga derlokaal „Algemeen Belang" te Bie- zelingen verkocht is en Biezelinge hier door gebrek krijgt aan een dorpshuis. Verder vroeg de heer Goud op nieuw naar de bestrating van de Haai meet te Schore, waarop de voorzitter meedeelde, dat momenteel zelfs geen schip te krijgen is om de hiervoor be nodigde steen te vervoeren. Tenslotte werd nog medegedeeld, dat in de volgende raadsvergadering ter behandeling zal komen het nieu we rioleringsplan. Volgens de raming zullen de kosten hiervan bedragen f 1.300.000. Het voornaamste punt der agenda was het voorstel van B. en W. om niet in te gaan op het verzoek van Souburg om deel te nemen in de ga rantie voor een geldlening, groot 200.000, aangegaan ten bate van de stichting Verpleeg- en rusthuizen Walcheren. Mr v. Empel vond aan de ene zijde de afwijzing van het. verzoek teleurstellend, maar aan de andere kant is het een vreemde fi guur dat Middelburg, hoewel buiten de stichting staande, gezien zijn in wonertal, waar de garantie aan ge koppeld is, het leeuwendeel van een eventueel tekort zou moeten betalen. Enige hulp achtte hij echter gewenst, speciaal omdat veel chronische zieken uit Middelburg in ,,de Boede" ver pleegd worden. De heer Wattel wees er op dat het aantal bedden in „de Boede" voor 35% bezet is door Middelburgers, waarom ook hij vond, dat Middel burg de stichting een steuntje in de rug moest geven. Neem het voorstel terug, adviseert spreker B. en W. en tracht een compromis te bereiken. De heer Hubrechtse was daar vier kant tegen. Middelburg noch Vlissin gen zijn toegetreden tot de stichting en daarom dienen we er ook finan cieel geen belangen in te krijgen; voor de Middelburgse verpleegden wordt tenslotte betaald. Spr. zei, dat de fractie van de P.v.d.A. het voor stel van B. en W. steunde. Wethouder Berenpas vond het ver zoek van Souburg onzakelijk, In het hele geval van de lening en de be steding zijn we niet gekend; vandaar dat B. en W. in meerderheid „neen" zeggen. Wethouder Kögeler (A.R.) bleek de minderheid in B. en W. te zijn en zou gaarne zien, dat men tot een vorm van samenwerking kwam met het stichtingsbestuur, gezien het feit, dat Middelburg toch ook mede profiteert van de rusthuizen. Wanneer men zich zou beperken tot betaling van het achtste deel van een eventueel te kort, zou dit niet onredelijk zijn. De heer Wattel gaf te kennen het F)E passage in het Heinkenszandse Vinden de heren het verantwoord raadsverslag over de achterstelling I dat de verhoudingen tussen de standpunt niet te begrijpen van wet houder Schoren, die tot de prote stantse vleugel van de P.v.dA. be hoort. Deze laatste antwoordde, dat hij het beginsel niet in deze zaak wilde be trekken; op reële gronden was hij te gen inwilliging van het verzoek. VOORSTEL AANGENOMEN- Na enige discussie werd het voor stel van B. en W. in stemming ge bracht en met 143 stemmen aan vaard. Wethouder Kögeler die bij de te genstemmers behoorde, had wel vóór willen stemmen, indien B. en W. als nog zich tot overleg bereid verklaar den. De voorzitter wees dit evenwel af. Eenmaal tot stemming gekomen moet men „vóór" of „tegen" zeggen, meer niet. De heer Watter betreurde dat men niet ingegaan was op zijn idee het voorstel terug te nemen. „Dan had u daar uw voorstel van moeten ma ken", zei de voorzitter, „nu had ik niets op tafel". Meer eenstemmigheid heerste er bij het voorstel de voorwaarde te schep pen voor het stichten van een uitge breide technische school, als uitbouw van de bestaande technische school, waardoor men een opleiding krijgt, die onmiddellijk aansluit bij de MTS. De raad vond dat Middelburg, ook op onderwijsgebied, zijn centrumpo sitie moet handhaven en B. en W. wezen er nog op dat de financiële consequenties, voorlopig althans, niet groot zullen zijn. daar de lessen in het gebouw van de technische school kunnen worden gegeven. BENOEMING Tot waarnemend directeur van de avondschool voor nijverheidsonder wijs werd de heer P. Verhage be noemd. Goedgekeurd werd, na enig debat, het voorstel de goten aan de nieuwe stadhuisvleugel tegen doorwateren te prepareren. Alle andere voorstellen gingen er zonder discussie door. Meegedeeld werd, dat de openbare behandeling der gemeentebegroting op 26 October zal plaats hebben. HET FEESTPROGRAMMA VOOR ZATERDAG Het program der feestelijkheden op a.s. Zaterdag begint 's middags 2.30 uur met een bijeenkomst in het Schel- de-kwartier, uitgeschreven door het gemeentebestuur, waar ir. Snip van Rijkswaterstaat een uiteenzetting zal genover de sluiswerken. Even over 3 uur heeft vervolgens de opening der nieuwe Keersluisbrug plaats door de burgemeester; „St. Cae- cilia" verzorgt de muzikale omlijsting. Dan varen alle genodigden met een der prov. boten naar de nieuwe slui zen, om tegen 4.15 uur het daarvoor gespannen lint open te varen. „Ons Genoegen" zal hier feestklanken bla zen. Vervolgens vaart men naar de Hout kade, waar ten stadhuize verversingen worden aangeboden en de foto's der sluiswerken te bezichtigen zijn. 's Avonds verzorgt ,.St. Caecilia" een concert in het Bellamy-park en om 9 uur een taptoe op het Beursplein. SCHOLENBOUW-PLANNEN B. en W. hebben nog gedaan weten te krijgen, van Ged. Staten, dat, ten behoeve van de scholenbouw, de aan de onrendabele uitgaven gestelde li miet iets verlegd wordt. Daardoor zal het mogelijk zijn in 1955 te geraken tot de bouw van twee nieuwe scholen één openbare van 7 lokalen, die in West komt en een Chr. Nationale van 5 lokalen, die in Oost wordt gepro jecteerd. Met de bouw van de toege zegde kath. school moet gewacht wor den, hoewel de behoefte aan ruimte daar eerder groter dan kleiner is. Bij wijze van compensatie kan de kath. meisjesschool drie lokalen in bruik leen krijgen van de nieuw te bouwen openbare school, terwijl ook de acht- klassige kath. jongensschool, waarin drie klassen van de chr. nationale school zijn gevestigd, geheel vrij zou komen. Ook het bestuur van de kath. HBS denkt aan de bouw van een eigen school en de Rijksgebouwendienst on derzoekt de mogelijkheid van de bouw van een nieuw Goes' lyceum. Rectificatie. Niet de heer C van Opstal is gehuldigd in verband' met zijn zilveren jubilé als penningmees ter van „St. Joanna", maar de heer L.A. van Opstal. Heinkenssand Benoemd. Tot onderwijzer aan de Pius X school te Gilze Rijen (NB) werd met ingang van 15 Sept. be noemd onze dorpsgenoot de heer A. Simonse Azn. Sluiskil Gegund, Door de gemeente Ter- neuzen werd de koop van de oude Christelijke school gegund aan de hoogste inschrijver de fa. Core alhier. Dit pand, dat zal dienen tot uitbrei ding van de zaak, werd verkocht voor f 5600. Philippine van katholieken bij benoemingen is niet geheel volledig en juist weerge ven, zo meldt men ons: De heer Simonse (KVP) zei letter lijk: „Namens de KVP-fractie neem ik de vrijheid nog eens terug te grijpen op de feiten, zoals deze zich hebben voor gedaan op een B. en W.-vergadering en in de raadsvergadering, beide in Juni j.l. Alsdan werden benoemd de heren Dekkers en de Bliek, respectie velijk als ie ambtenaar ontvanger en 2e ambtenaar. Er is zodoende een secretarieperso- neel gekomen, dat slechts één katho liek in haar samenstelling heeft. m.a. w. dat van de uitgave aan gemeente ambtenaren slechts ongeveer 1200 gul den van de 17 a 18.000 ten deel valt aan die ene katholiek, de 2e ambte naar Grim. In aanmerking nemende dat de katholieken meer dan de helft van de bevolking uitmaken en door hen minstens 60 pet. van de gemeente- belastinggelden wordt betaald, zal het de heren zeker wel duidelijk zijn dat hier in ernstige mate sprake is van scheve, om niet te spreken van on rechtvaardige verhoudingen. Mijne heren, u bent bij het aanvaar den van Uw raadslidmaatschap beë digd en hebt toen de zedelijke plicht op u genomen op deze plaats te wer ken in het algemeen belang, let wel géén bepaalde groepsbelangen, maar inderdaad voor het algemeen welzijn van deze gemeente. meente-ambtenaren onderling, door hun houding in de raad, onnodig scherper worden toegespitst, waarbij ik hier natuurlijk vooral denk aan de invloed die de raad indirect daarop uitoefent? Ik doe hierbij een beroep op de fractie van Gemeentebelangen en de fractie van de Gereformeerde Partij, zich bovengenoemde zedelijke plicht terdege bewust te worden om zodoen de de geest van verdraagzaamheid on der de gemeente-ambtenaren te bevor deren. In de hoop dat zij hun verantwoor delijkheid in deze in de toekomst zul len onderkennen, dank ik de heren voor hun aandacht." PARKEERPLAATSEN LANGS VERKEERSWEG Momenteel is men bezig om langs de verkeersweg TerneuzenSas van Gent parkeerplaatsen aan te leggen. Deze gelegenheden zijn bestemd voor het verkeer dat van Sas van Gent richting Terneuzen rijdt en liggen uiteraard langs de kanaalzijde. Ter beveiliging zijn deze plaatsen met een ijzeren hek werk aan de waterkant afgzet. De par keerplaatsen tussen Sluiskil en Ter neuzen, 4 in totaal, zullen eerstdaags in gebruik worden genomen. Voor het steeds toenemende snelverkeer en dit zeker in de a.s. bietencampagne is dit ongetwijfeld een mooie verbetering. GUNSTIGE MOSSELEXPORT De mosselexport naar België loopt op het ogenblik zeer bevredigend. Voor deze tijd van het jaar worden wekelijks zeer behoorlijke hoeveelhe den in België geconsumeerd. Voor een groot deel komen deze mosselen van de Zeeuwse percelen, maar ook van de percelen in de Wad denzee wordt reeds aangevoerd. KLAP VAN EEN TAARD Toen de knecht J. D. op een paard wilde springen gleed hij er over heen en kwam hierdoor te vallen. Het paard schrikte ervan en sprong weg. D. kreeg er een klap van op zijn been, dat ernstig versplinterd werd. Hij moest met een ziekenauto naar het ziekenhuis vervoerd worden. WASGOED GESTOLEN Maandagmorgen werd de Oude Kerkstraat een beetje in rep en roer gebracht omdat de politie daar ver scheen. Wat was er aan de hand? C. van H. had aangifte gèflaan'dat er bij hem wasgoed gestolen was. Een poli tiehond kwam er zelfs bij te pas. Van de dader(s) nog geen spoor. CHR. ULO-SCHOOL I.v.m. het steeds stijgend aantal leer lingen van de Chr. Ulo-school is de behuizing in de Julianastraat te klein geworden. Bovendien is de school qua bouw zeker geen „model" te noemen. Geen wonder, dat er dan reeds lang plannen bestaan om tot de bouw van VERJONGING BOOMGAARDEN GAAT VOORT Enkele jaren geleden schreven wij een en ander over de verjongingskuur, welke de Zeeuwse boomgaarden ondergingen. Vooral werd huisgehouden on der de kersenbomen, terwijl ook de oude appelsoorten op hoogstammen er heel wat sneuvelden. De verjongnng gaat nog regelmatig voort en krijgt nog 'n extra-stimulans, nu vanwege de watersnood, ongeveer 1000 ha. boomgaard nieuw ingeplant is of wordt. Van het niet-geïnundeerde deel der Zeeuwse boomgaarden, groot ongeveer 4000 ha., wordt jaarlijks een honderd ha. vernieuwd, zodat er van de oude boomgaarden, daar de grote uitbrei ding van de fruitteelt pas van de laat ste tien a vijftien jaar dateert, niet zo heel veel meer over is. Zeer typerend is het, dat aan deze uitbreiding vrijwel een einde is geko men. De minder gunstige financiële uitkomsten der fruitteelt in de laatste jaren, vergeleken althans bij die in de landbouw, zijn daar misschien niet vreemd aan, hoewel er mogelijk ook andere factoren kunnen zijn. ganiseerde haar 22ste nationale paardententoonstelling, van welke Dinsdag, de eerste dag, gewijd was aan het individueel keuren der ruim 400 paarden in een dikke dertig categorieën, het welk in een viertal ringen gebeurde. Dus niet iets om het alle maal tot in de puntjes te volgen, hoe interessant dat ook zou zijn. Want interessant is zo'n keuring al tijd en ditmaal waren er wel momen ten die het allemaal des te interessan ter maakten. Zo was daar het feit, dat de dieren sinds vorig jaar ingedeeld worden in drie maten. Die dieren die volgens de maten in, het stamboek thuisbeb'-ren in de grote maat kunnen echter o* premeten worden. Dat was blijkbi Mauril met delr schi' OP ^en gebeurd met de Limburgse Geneind, d. Nico v. Beek, 'Haat dat hij naar de mid- s overgeplaatst een ver een centimeter! gemoederen te overtui- H*n alle 4 en 5-jarige heng sten teamen in de ring gebracht en toen bleek, dat deze verplaatsing wel verantwoord was. Een andere ervaring was bij de oudere hengsten, grote maat. Hiervan zegevierde als eerste de br. sch. Wil- fried, d. Karei v. Certain, van Willem de Buck en Zn. te Meliskerke. Nico v. h. Zwartewater, die in deze klasse stellig een goede kans zou hebben ge maakt werd echter niet teruggeroe pen! Niet te beoordelen, volgens de jury. De middelmaat telde als eerste de 6-j. Zwartsch. Nico v. Kapelhof, d. Nico v. Melo, van Kind. Mart. Simons te Grubbenvorst en van de kleine maat werd eerste de br. sch. Nico II van Caroline, d. N. v. Beek, Lim burgse van Gebr. Verdonk te Nieuw- dorp De 4 en 5 jarigen grote maat telden als eerste de zwartsch. Quarré. d. Ni co v. Annie, f.e. Stallen de Dobbelaere en Adr. J Catseman te Biervliet, ter wijl in de middelmaat twee eersten voorkwamen: de bruine Limburgse Maurits v. Geneind, d. N. v. Beek, van beste eersten. een combinatie in Zuid-Limburg en de Zwartsch. Victor v. Eversdam, d. N. v. Annie, f.e. Cyr. v. Overloop te Zuiddorpe en Jac. de Feyter te Axel. Maurits was de hengst die van groot naar deze klasse verhuisd was en pas na arbitrage kwam hij aan de kop: hij beweegt zich ja zo vlot. Het wil ons voorkomen, dat morgen de eindstrijd vooral gestreden zal worden tussen Nico v. Kapelhof, Quarré en Maurits. Bij de driejarigen waren resp. eer sten: de zwartsch. Guido uit de Kluis, d. Churchill v.d. Schaapshoeve. eig. Fa D. A. Timmerman en Zn. te Katten- dijke, groot; de br. sch. Nico v. d. Bungelaar, d. N. v. Geverik f.e. A. Bens te Beers en W. M. Bens te Mill en de vos Albert v. Berkenhof, d. N. v. Echt. Limburgse van de hengst, ass. Zeddam <Gld.)„ middelmaat en van de kleeine maat de verleden jaar zo opgevallen grove br. sch. Eglon v. Er- va. d Eglon v. Echt, f.e. L. J. M. Blon- deel te Aardenburg en mede-eigena ren, nu ook nog een heel mooi type echter niet onberispelijk in zijn onder danen. Als stammoeder zegevierde Annie v. Nico van F. Bruins te Slootdorp N.H.. gefokt door Oswald Kerckhaert te Westdorpe, met o.a. haar beste zoon Nico v. Annie. Ze werd gevolgd door Erva v. Aardenburg f.e. L. J. M. Blon- deel te Aardenburg. moeder 6.a. van Eglon v. Erva. Van de fokgroepen waren de vijf bruinen van stallen de Dobbelaere en de 5 schimmels van C Steyaert-Plas- schaert te Graauw twee opvallende een moderne school te geraken, die in een dringende behoefte moet voor zien. Nu is van de Inspecteur van het La ger Onderwijs te Goes bericht ontvan gen, dat goedkeuring verleend is tot de bouw van de Chr. Ulo-school. Aanbesteding heeft reeds eerder plaats gehad, terwijl de raad ook me dewerking heeft toegezegd. Ten einde de bouw vóór te financieren, is een bijzondere rekening-courant-overeen komst aangegaan tot een bedrag van f 70.000. Uitbreiding B.A. De heer M. de Smet heeft zijn benoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur aanvaard. Zuiddorpe RIOLERING DORPSKOM In verband met de aanleg van de riolering besloot de gemeenteraad om diegenen die een huisaansluiting ne men tijdens de uitvoering van het werk een bijdrage te schenken voor de helft van de kosten. FILMKRING OPENT SEIZOEN De Filmkring Hulst en omstreken opent Donderdag zijn winterseizoen met de Italiaanse film „Dagjesmen sen", een realistisch werk, dat in zijn opzet veel gelijkt op de bekende film „Fietsendieven" een film zonder „ster ren" dus. Een interessant verhaal over de alledaagse en ook wel niet- alledaags-? avonturen van een heel stel verschillende mensen, die een dagje in de kustplaats Ostia doorbrengen. (KFC-keuring, 18 jaar). In het voorprogramma twee een- acters: „Rondom een Rif", (onderwa teropnamen) en „Venetië", een expo sé van de kunstschatten in deze stad. Clinge WAT ER GEROOID WORDT Aan de ergste slachting onder de kersenbomen schijnt een eind te zijn gekomen, al blijft het een veeg teken dat nieuwe aanplant niet meer piaats heeft. De te hoge pluklonen zijn hier debet aan. Ten aanzien van de oude appelrassen gaat het meest de bijl aan de wortel bij de Codlin Keswick, de Early Victoria, de Jaques Lebel en de James Grieve; ook van de oude hoog- stam-bellefleuren wordt er menig om gekapt. DE FAA'ORIETEN De nieuwe aanplant bestaat voor 80 procent uit appels en de rest uit pe ren of uit een enkele pruim. Bij de appels valt meestal de keuze op de Cox Orange, de Jonathan, de Golden Delicious en de Winston, een nieuweling waar men nog mee aan het experimenteren is en die veel belooft. In de nieuwe boomgaarden wordt merendeels de moderne vrije spillen- beplanting toegepast, 'n systeem, dat steunt op zgn. zwakke onderstam met geringe plantafstand, wat intensieve teelt insluit. De goudreinet, die nog 20 pet. van het fruit-areaal bezet, past niet in dit stelsel, daar ze te hoog op schiet en komt dus mede in het ge drang hoewel vooral de rode mutatie van deze appel zeer goed is. Een han dicap is overigens voor de goudreinet, dat de belangstelling er voor in het buitenland afneemt. Een zwakke stee in de fruitteelt vor men nog altijd de vroege appels, waar van over het algemeen de smakelijk heid niet groot is. Gehoopt wordt, dat nieuwe zomerrassen als de Worcester Laxton Fortune en de Tydeman Early Close betere resultaten zullen afwer pen. Bij de peren zijn weinig nieuwe ras sen voorhanden, terwijl er toch heel wat oudere als Bergamotten; Dirkjes- Suiker- en Jutteperen in ongenade ge raakten of helemaal uit het sortiment verdwenen, hoofdzakelijk, omdat de opbrengst per boom te gering was. Misschien verdient het aanbeveling proeven te nemen of met de nieuwe onderstammen verbetering te bereiken is Juist onder de zomerrassen, waar toe de genoemde peren behoren, is enige aanvulling met smakelijke en sappige soorten wel gewenst. PATER VAN DEN BRANDEN HOUDT LEZING Dr. Pater van den Branden die nog steeds met vacantie in onze parochie vertoeft, zal Zaterdag 18 September a.s. in het St. Aloysius Patronaat een lezing houden voor de leden van de K.A.B. met hun dames. Tevens zal hij aan de aanwezigen lichtbeelden ver tonen, welke door hem zelf zijn ge maakt. Een en ander zal handelen over de reizen die hij indertijd maak te voor zijn studies. Voor het vrolijke gedeelte van deze avond zal het orkest van de K.A.B. zorg dragen. Graauw Benoemd. Tot onderwijzer aan de HK Lagere School alhier is als boventallige leerkracht benoemd heer J .v. d. Wiele te Hontenisse. Terhole de VERKEERSSTREMMING IN WEST-Z. VL. Afsluiting weggedeelte Oostburg-Sluis De toeristenbond ANWB bericht, dat het gedeelte van de weg Oost burg - Siuis tussen Draaibrug en de Lieter wegens de uitvoering van ver beteringswerkzaamheden m.i.v. 15 September a.s. voor alle verkeer zal zijn afgesloten. Dit betekent, aldus de bond, dat het verkeer van Oostburg naar Aarden burg. Sluis en verder naar de Belgi sche badplaatsen v.v., zal worden om geleid via Zuidzande en Oude Tol. Het verkeer van Aardenburg naar Oostburg v.v. zal van Draaibrug wor den omgeleid over de Langeweg, de Bakkerspolderdijk en de Bakkers straat. Deze verkeersstremming zal tot uiterlijk 1 November duren. heden groeiden zodanig, dat voor het voortbestaan der fanfare gevreesd werd en dit werd dan ook oorzaak van vergaderingen met hoogoplaaiende critiek. Na ernstige beraadslagingen heeft men een directeursverwisseling gekregen. De jeugdige directeur Hub. Vermeire is heengegaan en thans is een nieuwe directeur benoemd en wel dhr Hon. de Gucht uit Hulst, die een gelijke functie reeds heeft bij de mu ziekkorpsen van Lamswaarde, Stop peldijk en De Klinge. De gehele fanfare op uitzondering van twee werkende leden na, heeft zich solidair met het besluit van het bestuur getoond en is besloten om on der leiding van haar nieuwe direc teur de fanfare crescendo te voeren. Inmiddels heeft de fanfare deelgeno men aan het intern festival te Temse en wist daar een prijs van 1000 francs in de wacht te slepen. Retranchement GEEN PRETTIGE ONTVANGST Toen een inwoner van het Limburg se Beek van een buitenlandse reis hier weer terug in ons land kwam, bleek het, dat de dienstdoende grenskom- mies nog een appeltje met hem te schillen had, daar zijn signalement in het opsporingsregister voorkwam. De bewuste persoon zal in ons land nog een maand gevangenisstraf moe ten uitzitten wegens diefstal. Hij werd aan de rijkspolitie overgeleverd. GERAAMTE GEVONDEN Bij het aanleggen van een zuiverings installatie werd een skelet opgegra ven van wellicht eeuwen oud. Het is wel opmerkelijk dat in Retranchement op verscheidene plaatsen van tijd tot tijd geraamten in de bodem worden gevonden, daar. waar ook in oude tij den nooit een begraafplaats is geweest. Ongeluk. Bij het aanleggen van de riolering kreeg een arbeider van de firma Cambier een zware basalt steen op het hoofd. Een dokter was spoedig ter plaatse. Wellicht komt de arbeider er met enkele dagen rust af BENOEMINGEN De heer D. Louwerse, leraar V.L.O. aan de Technische School alhier is be noemd aan de Ulo-school te Harden- berg. Aan de Technische School werd be noemd de heer A. de Groote als leraar V.L.O. Breskem Vismijn Visaanvoer einde week van 80 Aug. t.m. 5 Sept. '54 6147 kg. export garn. 0,66-2,38. 78 kg. binnenland garn. 1,06-1,75. 581 kg. bot 0,16-0,32. 444 kg. Schar 0,41-0,78. 1546 kg. Schol 0,25-0,54. 2013 kg. Tong 1,02-2,69. 28 kg. Rog 0,18-0,50. Aardenburg REIS OUDEN VAN DAGEN Voor de eerste maal is er in onze parochie een reis voor de ouden van dagen georganiseerd. De oudjes stonden nog wat vreemd tegenover dit voor Terhole zo nieuwe experiment en zo kwam het dat slechts een 16-tal ouden van dagen van de geboden gelegenheid gebruik hebben gemaakt. Met een vijftal personenauto's werd 's-morgens gestart en de reis ging via het overzetveer Perkpolderhaven - Kruiningen zodat ook een blik kon worden geworpen op het watersnood- gebieci. Vervolgens ging de tocht via Zevenbergsche Hoek, alwaar gegeten werd. on* daarna naar Rotterdam te rijden. In Rotterdam werden diverse bezienswaardigheden bezichtigd, werd een rondvaart gedaan en werd de grootste man van de wereld onder de loupe genomen Na een inwendige versterking tot zich te hebben genomen, vertrok het gezelschap terug huiswaarts maar niet vooraleer men ook de Rotterdamse Diergaarde had bezocht, Op de terug reis werd in Roosendaal nog gecon sumeerd waarna men wederom via het overzetveer om pl.m. 20.30 uur in Terhole terugkeerde. In Terhole aangekomen, werd in ca fé M. Vonck een koffietafel aange boden, waarna de oudjes zeer vol daan over de reis nog enige tijd in gezelligheid met elkaar doorbrach ten. Benevens de comitéleden namen ook pastoor Schouten en zuster de Waal aan de reis deel. „EXCELSIOR" HEEFT EEN NIEUWE DIRECTEUR Amper was het gouden jubileum der fanfare „Excelsior" gevierd, of er ontstonden moeilijkheden tussen di* recteur en bestuur en deze moeilijk- RAADSVERGADERING Tegen Donderdag 9 September aan staande is een raadsvergadering be legd, waarbij niet minder dan 43 pun ten op de agenda voorkomen. Dit is een unicum, want sedert de totstand koming van de nieuwe gemeente Aar denburg in 1941 heeft men nog nooit zo'n lange agenda gehad. Men is be nieuwd in hoeveel tijd de raad zich daar doorheen zal kunnen werken. Van deze talrijke punten op de agenda willen wij enkele der voor naamste aanhalen: benoeming onder wijzeres aan de O.L. School, Markt, re geling onderwijs in nuttige handwer ken aan die school, vaststelling nieu we verordening reinigingsrechten, aangaan kasgeldleningen, aanduiding voetpaden Verloren Kostje, afsluiting Wandeldreef va..af Maris Stella voor voertuigen, rij- en, trekdieren en vee; verder zijn er talrijke aanvragen om subsidie, diverse gevallen van toewij zing, verkoop, ruiling alsmede ver pachting en uitgifte van erfpacht als mede ontbinding van pacht- en erf pachtovereenkomsten. Heille KERMISSCHIETING Ter gelegenheid van de kermis te Heille was een grote schieting belegd met medewerking van de schutters vereniging Sint Sebastiaan uit Aar denburg, doch vanwege het slechte weer ging deze door op de overdekte baan bij café Lampo te Middelburg in Vlaanderen, vlak in de buurt. Niet minder dan 68 schutters hadden het slechte weer getrotseerd. Er werd ge schoten op de liggende wip; de hoog vogel werd naar beneden gehaald door de jeugdige schutter Reginald Thomaes uit Hoofdplaat. De beide zij vogels werden niet afgeschoten. GOES - Grand: City Lights. MIDDELBURG Electro: City Lights. OOSTBURG Ledel 8 uur: Because you're mine. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: Wie van de heren. TERNEUZEN Luxor 8 uur: De grote Caruso. VLISSINGEN Luxor: Terugtocht der helden. Alhambra: City Lights. MOKGEIS GOES Grand: Ontwrichte jeugd. HULST Filmkring: Dagjesmenen. MIDDELBURG Electro: Encore. VLISSINGEN Ariënsgebouw: verga dering KAV om 20 uur. Alhambra: De gele ballon. Luxor» Terugtocht der helden. BRAS5 SLIMM scha; want zij veld met stand me dat ze op uitgevoei de kleine geslapen over de namelijk aan het s aan de b; Gebr in Het is ja Prijs van dig interes zoveel inte start verse] Fausto C was er en meegebracb Astrua, ma flarden gei „dolle" Fen ken Zwitse reed vanda le", maar volhouden tengevolge speelde gee najo, de v Pracht bi Onder gro grote Prijs rium over 1 reden. En in 100 km wei van 2 uur 1 Reeds in straten en toon aangav( ter spoedig bandenpech. een buitenge ten beste gai breuk weder voegen. In bert Saelens minder goed In de 15e en Wuijts er men direct welke tot oj werd. Na 35 en Wuijts vo volgd door dorp en Bert nuut 40 het Saelens zat. De Bruin (AVER VAvlucht beschrijvi dossiers het land pisten"-ge manier verdeeld Azië etc., geschapen mensen Een van uit deze condensee van 25 tot 25 heime Berlijn Zij heten H< hard Lau. afk Hoyerswerda Duitsland, bei beroep gespeci telecommunicc bandopname-ii rens zij het v. moesten zij uit Oost-Duits willen krijgen steungeld v, missie van ond rische noodkai Berlijn. Daar k en Lau het vo haal te horen. Beide electr< oordeeld tot h mumtarief van voor wat de ro „spionnage" be een tuchthuis t den Friedrich me staatspoliti. heet thans SSE zg- technische overgebracht n en geheimzin aan de Freienv Luckau, intern teld (te vertalc S en ter cam< gemeld onder Deze gebouwen slagboom afges merkwaardige jaa ge

de Stem | 1954 | | pagina 2