Grote nationalistische aanval op communistisch China K.R.O. PROGRAMMA WORDT VERNIEUWD Berging van „Triton zal enorm karwei zijn ELFJARIGE maakte SOLOVLUCHT met een luchtballon Strijd om een kerkplein r STRIJD TEGEN DE DOOD N iST qagblad voor zeeland Blijft Saarkwestie toch oplosbaar? Ruim 150 bombardemeiitsvluchten Kleine Carl kan alweer lachen Weldra 2e fase van bevrijding" Ambtenaar en schrijfmachine Drieduizend Amsterdamse havenarbeiders staken Warm water voor auto-kampeerders Ambonnees pleegt een moord Grote gaten in de portemonnaie Duivelse toeleg mislukte OVEREENKOMST IN MANILLA OP BIJNA ALLE PUNTEN Miehei bood bloemen aan.... Verdere eenmaking van accijnzen HDUSTRIE Erkende vakbonden blijven erbuiten PHILIPS IS WEER UIT DE MOEI- LIJKHEDEN mnning en.... steviger kost BALLON STEEG TOT 3000 M. ■s-France om In (a Imevr. Oilier. I ning, dat de Franse Imbassadeur te Can- l;st zijn opgetreden. Issadeur te Canber- litts optreden bij de l i'ing geprotesteerd. |egd, dat de Petrovs, van medewerking letichtten, „betaalde In de afde- wordt ge inen nog Aan hen j kennis te In over de ph melden uur n.ir |n-ook nog BAARDEN fen 9 en 12 I I I I 60S 664 721 900 533 546 605 621 ll 428 448 1 1 878 I? 522 577 i ll 815 ll 504 643 ld 500 609 I2 517 522 13 2S4 347 |4 739 757 661 690 681 736 576 590 349 400 883 914 I) 501 580 684 692 997 |6 499 ■9 799 I® 15 222 1 440 0 727 3 916 2 134 2 301 >8 658 0 171 1 296 9 480 0 630 1 965 9 171 7 312 9 840 525 549 625 812 816 817 249 254 264 524 533 594 753 766 768 964 974 999 138 151 155 338 396 398 686 807 815 187 197 204 311 339 346 540 547 563 716 745 804 183 187 194 335 352 379 853 946 947 5 201 204 220 251 i 365 404 407 410 1 665 672 686 722 7 867 872 905 917 2 077 084 093 097 3 246 266 309 318 6 584 620 702 726 14 071 085 097 113 1 359 362 367 381 9 489 491 "47 9 744 764 o02 6 177 219 222 224 8 335 340 390 401 6 549 606 619 725 0 843 847 900 903 0 210 225 249 250 498 512 514 535 7 626 643 651 678 9 900 905 913 915 moet zijn 11357 papier: en d.w.z. izaken, •- 13e lijst 7331 15645 16716 1.0086 10834 11235 120519 20614 20961 94e JAARGANG No. 21128 Uitgave: IN, V. Uitgevers My. JMeerlandia Verscnijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteelplein 11. Tel. Redactie en Ad' ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd' redacteur J. J. H. A. Bruna. Redactieraad; C. J v. Hootegem, Mr Dr A. J. J. M. Mes. Mi H. B L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per posl 6.55 per week (uitsluitend bij met-post- besteii.) t 0.45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct. Postrek. no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 8 SEPTEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen 1 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau vooi de Zeeuwse Eilanden; GUES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch- Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7. Teletoon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) Vanmiddag: zal de Britse regering een besluit nemen inzake het uitno digen van de E.V.G.-landen, de V.S. en Canada tot een conferentie van negen. Men houdt eraan vast, dat de conferentie moet beginnen vóór de al gemene vergadering der V.N. Nederland is bereid aan zo'n confe rentie deel te nemen. Mr. Beyen zal ons land vertegenwoordigen. Mr. Van der Goes van Naters is weer actief met zijn Saar-onderhan- delingen. De gewijzigde omstandighe den in Europa maken het volgens hem niet noodzakelijk te wanhopen aan een regeling van de Saarkwestie. Vol gende week wil mr. Van de Goes zijn plan voor Europeanisatie van de Saai- bij de Raad van Europa te Straatsburg indienen. Bondskanselier Adenauer wenst niet alleen uitstel van de conferentie der negen, maar hij heeft ook laten weten, dat hij liever geen conferentie wenst, als deze zo slecht zou worden voorbereid, dat een mislukking als in Brussel geriskeerd zou worden. DE CHINESE nationalisten, die Formosa tot hun vaderland en bolwerk hebben gemaakt, schijnen officieus te zijn begon nen met een oorlog tegen het Chinese vasteland, dat in handen van de communisten is. Sedert Zondag brengen Tsjangs vlieg tuigen en marinevaartuigen, die hem door de Amerikanen zijn geleverd, de vrede in gevaar, door aanhoudende, grote aanvallen op communistisch - Chinese steden. Daar gedetailleerde berichten ontbreken, kan men zich moeilijk een juist beeld van de situatie vormen, maar wel staat het vast, dat de nationalistische opera ties tot ernstige verwikkelingen aanleiding kunnen geven.. Hon derd of meer van Tsjangs vliegtuigen hebben de Chinese haven Amoy en andere doelen in rood-China aangevallen. Er wordt ge meld dat er 150 vluchten werden gemaakt, waarbij 5000 bommen v/erden afgeworpen. De nationalistische luchtmacht vernielde bovendien honderd jonken. Uit de thuisvliegende machines kon den omvangrijke branden worden waargenomen- KLACHT VAN VS IN V-RAAD De nationalisten wierpen o.m. twee f vroegere Amerikaanse) torpedoboot- jagers in de strijd. Vanaf het natio nalistische eiland Quemoy werd ge schutvuur op Amoy afgegeven. Een kanonneerboot van de communistisch Glimlachend om de schamele resten van een legpuzzlehet enige dat hij uit de resten van de verongelukte K.L.M.-Superconstellation Triton" kon reddenvond de fotograaf de 12-jarige Carl Farrington, de jongste passagier en tevens de jongste geredde op Shannon Airport. Carl was al wat over de schrik heen en verkneuterde zich op de extra dagen vacantie, die hij onverwacht heeft gekregen en op het unieke verhaal dat hij straks aan zijn vriendjes zal kunnen vertellen..., Telefoto Chinese marine, werd tot zinken ge bracht en tien kazerne-gebouwen wer den in de as gelegd. Radio Peking be vestigde dit nationalistische legerbe- richt en voegde- er aan toe. dat uit een groep van 92 aanvallende vlieg tuigen. 19 toestellen omlaag werden gehaaid. Radio Peking meldde voorts, dat een formatie nationalistische vliegtuigen woonwijken in Sji Tsjoen en Woe Sji, ten Zuiden van Tsinkiang had gebom bardeerd. Er vielen enige doden. Reacties in Washington blijven uit. Wel heeft Amerika om een spoedige bijeenkomst van de Veiligheidsraad verzocht, ter bespreking van het lucht- incident van Zaterdag j.l., waarbij 'n Geschil om Goa Op 16 September zullen India se vrij willigers proberen een tweede fase van de „bevrijding van Goa" in te zetten Zij willen dan het fort Terekhol be zetten, dat sinds de actie van 15 Au gustus j.l. door Portugezen is bemand. Zoals bekend had India ingestemd met het zenden van neutrale waarne mers naar de door India bezette Por tugese enclaves Nu weigert India evenwel, deze waarnemers over zijn gebied te laten trekken. Ook legt de India'se regering moeilijkheden in de weg aan de commissie, die de toestand aan de grenzen tussen de enclaves en India zouden bestuderen. Portugal heeft bereids over dit alles gepro testeerd. Dinsdagochtend zijn 300 miltairen per schip uit Lissabon naar Goa ver trokken. vliegtuig van de VS door Sovjet-ja gers werd neergeschoten. De kwestie zelf is slechts aan leiding, maar de V-raad zou zich voor namelijk wijden aan een bespreking van de mogelijke gevolgen. Tsjangs luchtmacht is enkele dagen geleden ook nog op een andere wijze actief geweest. Nationalistische vlieg tuigen wierpen voedselvoorraden af boven gebieden op het vasteland, die door de Jangtsc waren overstroomd. In pamfletten, die de zendingen ver gezelden, werd gezegd, dat de com munisten de schuld hadden van de overstromingen. In communistisch-China worden mo menteel verschillende particuliere on dernemingen omgezet in gemengde on dernemingen, als een nieuwe stap op de weg der geleidelijke socialisatie van de Chinese economie. De staat en de particulier werken hier samen: een nieuwe vorm van communisme, geheel afwijkend van de eigenlijke leer, zoals die in Rus land toepassing vindt. Voor de ambtenaren van de Burgerlijke Stand was het al tijd een heel getob omdat zij bij het opmaken van akten en duplo's geen gebruik konden maken van de schrijfmachine. Niet dat dit wettelijk verboden was, maar de registers waren t otdusverre steeds vastbladig. Nu is er bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij het gebruik van de schrijfmachine op de bureaux van de Burgerlijke Stand mo gelijk wordt gemaakt: wat wil zeggen, dat men losbladige re gisters zal gaan gebruiken. Ver- der wordt voorzien in de mo- gelijkheid om registers op mi- crofilms te fotograferen. Drieduizend Amsterdamse havenar beiders, voor het merendeel behorend tot de „Samenwerkende Havenbedrij ven" zijn gistermorgen een 24-uurssta- king begonnen. De E.V.C. had een sta king als enige uitweg aanbevolen. De eisen van de arbeiders zijn: 1. een langere rusttijd; 2. betere taakverde ling van het nachtwerk; 3. loonsver hoging van f 6.50 per week voor alle havenarbeiders, zowel in Amsterdam als Rotterdam. Vier jaar lang is er in Amsterdam niet gestaakt, maar wel deden zich vele kleine conflicten voor. Maandag protesteerden de arbeiders, omdat zij te lang in de dagdienst en te weinig in de nachtdienst werden ingedeeld. (In de nachtdienst zijn de lonen 33 tot 50 pet. hoger). De arbeiders had den 1.5 uur besteed aan het confere ren over deze kwestie. Toen deze uren niet werden uitbetaald greep de E.V. C. in met een stakingsoproep. De erkende vakbonden zijn buiten de staking gebleven. In de haven wachtten 60 schepen om gelost te worden. De helft van de haven-ar beiders verscheen echter niet op het werk. De moeilijkheden met deviezen voor de Philips-bedrijven in Indonesië zijn opgelost, waardóór het gevaar voor sluiting van beide bedrijven is be zworen. Door de inmiddels ontstane vertraging zal de productie wel wor den ingekrompen. Het Indochinese ministerie van Eco nomische Zaken deelde mee, dat er een nationale organisatie zal worden gevormd voor de afzet van Philips- producten in Indonesië. Totdusverre werd dit door buitenlandse bedrijven gedaan. DE NAJAARSBEVRS IS BEGONNEN Twee uur nadat gisteren de Na- iaarsbeurs in Utrecht haar poorten had geopend, had men al bezoekers uit 24 verschillende landen geregis- j treerd. De eerste officiële gast was de president van de Iraakse kamer van koophandel, die vergezeld was van zijn zoon. PRESIDENT EISENHOWER heeft n wet ondertekend volgens welke per sonen, die zich aan een klein vergrijp hebben bezondigd, toch naar de V. S. mogen emigreren. DE EVANGELISCHE kerk in Duits land heeft er bezwaar tegen gemaakt, dat het gehele volk" tijdens de ka tholiekendagen in Fulda, aan Maria is toegewijd. IN MIDDEN-SUMATRA is een ro versbende, bestaande uit 150 man, slaags geweest met het leger. Er vie len in totaal 32 doden. DE CHRISTEN-DEMOCRATEN in de Westduitse Bondsdag hebben weer de meerderheid bereikt, door het over lopen van een lid van de vluchtelin- genpartij. HET PARLEMENT van India heeft de minimum-leeftijdsgrens voor het huwelijk voor resp. meis jes en jongens tot 18 en 21 ver hoogd. Vroeger kon een 14-jarig meisje al gaan trouwen. 1 2 59 95 VAN ALLE openbare gebouwen in België wapperden gisteren de vlag gen, wegens de 24ste verjaardag van Koning Boudewijn. DE VREEMDE jongeman, die er in Australië met een vliegtuig vandoor wou gaan is gearresteerd. Hij wilde inderdaad naar de Molukken vliegen. AMERIKA en andere landen willen spoedig besprekingen beginnen over Eisenhowers plan voor samenwerking op het gebied der kernenergie. DE V. S. hebben voorgesteld, Libanon militaire hulp te verstrekken op de zelfde basis als de Amerikaans-Iraak- se overeenkomst. j KOUDE OCHTEND J Weersverwachting, geldig tot vanavond: J Koude ochtend met plaatselijk mist of laaghangende bewolking. Na het verdwijnen hiervan halt J tot zwaar bewolkt met plaatselijk J enige regen Zwakke tot matige wind tussen Zuid- en Zuidwest, t Ongeveer dezelfde middagtempe- raturen als gisteren. Vandaag: Zon onder 19.13 uur Morgen: Zon op 6.03 uur. J (Van onze Radio-medewerker) Het nieuwe radio-seizoen betekent voor de KRO een wezenlijke vernieu wing. De leidende gedachte is nu, dat er op elke uitzendavond zal worden gedacht aan luisteraars, die ontspan ning begeren en aan hen die behoefte hebben aan steviger kost. Daarom zal iedere avond worden verdeeld tussen beide groepen. Omdat een eigen nieuwsvoorziening zeer belangrijk is, wordt de afdeling nieuws en actualiteiten sterk uitge breid. Er komen dus meer nieuws uitzendingen. Vernieuwing ook is getroffen, ten aanzien van de eigen orkesten. Omdat bij_ de lichte muziek de smaak zich snéller wijzigt, dan bij de serieuze muziek, zijn enkele nieuwe orkest groeperingen gevormd, waarvan de kleur verschilt van die van vroeger Op de uitzendavonden is er tot 9 uur ontspanning in een programma, dat „Na gedane arbeid" zal heten. Het bestaat uit twee delen: muziek aan de lopende band en variété, waaraan medewerken Jules de Corte de Bie tenbouwers en 't ensemble „Tam tam" dit laatste op Zaterdagavond ter ver vanging van „Negen heit de Klok", met Jan de Cler. Alexander Pola en Emile Lopez, als samenstellers. Met dit programma hopen zij gro tere vrijheid cn meer mogelijkheden ter afwisseling te bereiken. Onder de titel ,,Geef mij maar muziek" zal on der meer een piogramma „De Zilver vloot" verrijzen. Op de Zondagavonden volgt even eens een kleinkunstprogramma. De K RO zal op Zaterdagavond ook een ernstige noot in het programma bren- gert. Dit avondprogramma wordt vooraf gegaan door het avondgebed, dat voortaan om half acht wordt gehouden, en als overgang van het lichte naar het ernstige programma volgen nieuws en actualiteiten onder de titel .Echo" waarbij „de gewone man" de slot beschouwing zal houden. Het Licht baken komt nu reeds om 19.10. Wat het ernstige programma be treft. zullen muziek cn dramatische kunst elkander afwisselen: daarbij is ook gedacht aan „populaire klassie ken". De Zaterdagavond brengt een muzikale wedstrijd. Op Zondagavond cn Dinsdagavond komt er een hoorspel. Ook zal een reeks beschouwingen aan het Bis schoppelijk mandement worden geJ- wijd in de streek-halfuren op Vrijdag krijgt nu naast Brabant ook Friesland een plaats; eens in de maand zal mr. A. Diepenbrock pr. de Katholieke ac tie bespreken. Hat politieke forum blijft op het programma, evenals het KAB-praatje over sociale aangelegen heden. Op Zondagmiddag komt nu het Ra dio-prentenboek, klassieke concerten, vraaggesprekken over actuele onder werpen en bel canto. Op Zaterdagen zal de Wigwam worden gesplitst in twee delen: voor jongeren en ouderen. De vaste rubrieken ondergaan wei nig of geen wijziging. Wat de speciale programma's betreft: er komt een emigratiedag, een St. Augustinusher- denking, een Missiezondag en een we reld-kindsheiddag. Op 7 November wordt een financiële actie gevoerd, waaraan de katholieke EHBO zal me dewerken. Ook in het nieuwe seizoen zal de KRO enige speciale opdrachten geven thans echter in de vorm van een open wedstrijd op hoorspelgebied, met een eerste prijs van f. 3000#Verder wordt een opdracht verstrekt aan 'n musicus en 'n letterkundige tot het samenstellen van een Kerstoratorium voor de jeugd. Het vernieuwde KRO-programma wordt de volgende week reeds aan de luisteraars voorgezet. Groot gezin opeens moederloos Een bewoner van het Ambonnezen- kamp Well in Limburg is door de po litie van zijn bed gelicht, omdat men hem verdacht van moord op een huis moeder uit het dorp Bergen. Bij een verhoor bekende de Ambon nees, dat hij de avond tevoren een be zoek had gebracht aa-- mevrouw L.- J. in Bergen en dat hii 'naar direct nadat ze hem do <1 had met een dolk in he' h-u: ha'* gestoken. Het motief, waarom deze man een moeder van zes kinderen doodde, is nog niet bekend De Ambonnees was al drie jaar in uienst van de echtge noot van zijn slachtoffer. De Amerikaanse passagiere van de „Triton', Elizabeth Snyder, die een nog ergere ramp voorkwam door een mede-passagier te beletten, een sigaret op te stekenwaardoor de Tritonzeker zou zijn ontploft. Enkele Haarlemse kerkeraden heb ben bij Ged. Staten van Noord-Hol land geprotesteerd tegen het feit, dat het plein voor de nieuwe Sint Bavo twaalf dagen per jaar mag worden afgesloten voor het houden van gods dienst-oefeningen. In verband met een uitbreidings plan ter plaatse besloot de Haarlemse Raad tot een overeenkomst met het Bisdom Haarlem, waarbij het grote voorplein van de kathedraal in erf pacht aan de gemeente zou worden gegeven waarbij 't bisdom het recht kreeg, dit plein 12 dagen per jaar af te sluiten. De niet-katholieken van Haarlem zijn hier tegenop gekomen. G. S. zullen later hun beslissing be kend maken. WRAK OVERGEDRAGEN AAN DE K.L.M. De berging van de „Triton" belooft nog vele moeilijkheden met zich te zullen brengen. Gis teren beukten zware golven het wrak van de Super - Constella tion en men vreesde terecht, dat het gehavende toestel in stuk ken zou breken. De Ierse regering, die het wrak, in verband met het onderzoek in beslag had genomen, heeft het voorwaarde lijk aan de KLM overgedragen, opdat de bergingsploegen het voorbereiden de werk kunnen beginnen. Bij specia le vergunning is er ook uitrusting van de RAF naar Ierland gekomen. Hoe men het wrak precies zal bergen, is nog niet bekend. Er wordt gedacht aan het plaatsen van ballonnen in de romp waardoor de machine kan drijven. Mogelijk is men genoodzaakt, de „Triton" in stukken te bergen. Vannacht zijn de stoffelijke over schotten van de bij de ramp omgeko men Nederlanders op Schiphol aange komen. De lijken van de uit de VS afkomstige slachtoffers werden recht streeks van Shannon naar Amerika gevlogen. Vanmorgen verwacht men commodore A. Viruly op Schiphol. BANK INDONESIA In een algemeen overzicht van de financiële en economische situatie van de Bank Indonesia, wordt gezegd, dat ook Indonesië in het afgelopen jaar z'n deel heeft gehad van de depressie Vooral de achteruitgaande interne en externe stabiliteit. de toenemende druk op het monetaire evenwicht en op de betalingsbalans hebben bezorgd heid gewekt. Als gevolg van de uit putting der beschikbare reserves aan goud en deviezen in de laatste jaren is thans het stadium bereikt van ener zijds een tekort aai, kasmiddelen voor de schatkist en anderzijds van liqui diteitsproblemen wegens de buiten landse verplichtingen en wegens de betalingen. die verricht moeten worden aan andere landen voor im porten en bewezen diensten. VIETNAM DIT JAAR ONAFHANKELIJK Nog voor 31 December zal Vietnam één der drie verbonden Indochine se staten zelfbestuur krijgen. Dit heeft de Franse Hoge Commissaris in Vietnam, generaal Ely, verklaard bij de overdracht van het historische No- rodompaleis te Saigon aan de Vietna- mezen. Frankrijk, zo verklaarde Ely verder, zal de tegenwoordigheid van Franse troepen en het koppelen van de Viet namese aan de Franse munt, niet op dringen. De structuur voor de werke lijke onafhankelijkheid moet echter nog gebouwd worden. Twee mannen wilden trein doen ontsporen De Officier van Justice bij de Utrechtse rechtbank heeft tegen twee mannen gevangenisstraffen van vier en twee jaar geëist, omdat zij vorig jaar hadden geprobeerd een trein te laten ontsporen. De opzet van dit duivelse plan was, dat een reizigster in deze trein om het leven zou komen. Op haar leven had den de beide schelmen namelijk een flinke verzekering afgesloten. De toe leg mislukte echter. Psychiatrische rapporten schetsten de twee verdach ten als verminderd toerekeningsvat baar. Mede daarom werd naast ge vangenisstraf ter beschikkingstelling van de regering geëist. Een Duitse firma heeft een „Warmwaterreservoir" gefabriceerd, dat speciaal voor autokampeerders van nut kan zijn: Op de uitlaat van de wagen kan een 3 L aluminiumtankje worden bevestigd. Een pijpje zorgt ervoor, dat de stoom - wanneer het water kookt - kan ontsnappen. (Zover bekend wordt er nog geen fluit bij geleverd). Het toestel, dat alleen geschikt is voor de Volkswagen, wordt gedemonstreerd op de In ternationale Herfstbeurs te Frankfort. Handvest voor de Stille Oceaan In Manilla verwacht men, dat van daag een overeenkomst inzake de ZO- AVO zal worden getekend. Over de redactie van negen van de tien arti kelen waaruit het ZOAVO-verdrag zal bestaan was men het al eens. Het ziet er naar uit, dat de acht ministers, die in Manilla vergaderen, zullen instemmen met het Philippijn- se denkbeeld tot opstelling van een Handvest voor het Stille Oceaange-' bied. De economische clausule van het verdrag voorziet in het verlenen van DE ELFJARIGE Michel Fontaine, van Angers, heeft verleden Zondag de luchtdoop gekregen in een ballon, moederziel alleen en op gans on verwachte wijze. In een wijk van Angers had een kermis plaats en het in richtend comité van de feesten had besloten, dat bij die gelegenheid een bal lon zou opstijgen, bemand door een bekende figuur uit de streek, de tach tigjarige Cormier, van Saumur, die nu één der oudstgedienden van de Fran se ballonluchtvaart is. Alles verliep uitstekend: omstreeks 5 uur in de na middag, na een bloementuil te hebben gekregen, uit de handen van Michel Fontaine, zoontje van de heer Fontaine, voorzitter van het feestcomité. Na drie kwartier in de lucht gedwaald te hebben, kwam de heer Cormier te rug neer op 6 km. van daar. gas, sterker wordt dan de buitendruk- king van de lucht en zich zo een gas- ontsnapping voordoet (het is deze ont snapping welke de luchtvaarders ke ren door balast uit te werpen). Na een drie kwartier begon de ballon te dalen en hij kwam heel rustig neer op 35 km. van Angers, vanwaar de rijkswacht naar Angers telefoneerde om iedereen gerust te stellen, de kleine Michel in een jeep zette en hem te rugbracht naar huis. De kleine ver klaarde, dat hij slechts enkele ogen blikken schrik had gehad cn dat hij daarna gedacht had. dat het beste was zich muisstil in een hoekje van de schuit te zetten en te wachten, wat nog zo dwaas niet was, zoals de feiten bewezen. Omstreeks zes uur waren een goed deel van de kermisgangers op de plaats waar de heer Cormier geland was. Natuurlijk wilden de kinderen allemaal eens in de schuit van de bal lon. De groten hielden met een koord de ballon vast op enkele meters van de grond. Maar op zeker ogenblik, toen de kleine Michel Fontaine juist in de schuit zat, deed zich een geweldige rukwind voor, de ballon ontglipte aan de handen van de vrijwilligers die hem vasthielden en ging de lucht in. De ballon steeg cn steeg maar.' Men berekent, dat hij tot drieduizend m. hoogte ging cn daarna verdween hij in de wolken, met zijn elfjarige lucht vaarder. moederziel alleen in de schuit. Men verwittigde alle mogelijke politiediensten cn twee vliegeniers van de luchtvaa'-tclub van Angers ste gen op om de ballon terug te vinden. Dit ging nogal vlug. Het ongeluk was dat Michei te klein was om het koord te bereiken, waarmee hij de dalings- klep kon opentrekken. EEN GELUKKIGE NEIGING Doch gelukkig is het met de lucht vaartballons zo. dat ze gewoonlijk ge neigd zijn om hoger op te stijgen, dan hun draagvermogen toelaat, met het gevolg dat de binnendrukking van het hulp aan Z.O.-Aziatische landen, zon der dat rechtstreekse verplichtingen op gesteunde landen wordt gelegd. Een „militaire plancommissie" zal de militaire vraagstukken uitwerken. De ZOAVO-raad. welke zal worden inge steld beziet het geheel. Benelux-ministers De Benelux-ministers, die gisteren in Brussel hebben vergaderd, ver klaarden zich in principe accoord met het voorstel tot instelling van een in terparlementaire Benelux-raad, welke ook ongevraagde adviezen mag geven. Het voorstel zal aan de drie regerin gen worden voorgelegd. De accijnsrechten voor een drietal producten zullen ofwel nog dit jaar, ofwel in 1956 gelijk worden gemaakt. Het gaat hier om tabak, mineraalwa ter en bier. De maatregel zou voor de tabak reeds dit jaar ingaan. Binnen drie maanden zullen de ministers weer bijeenkomen, ter bespreking van landbouwproblemen. De Nederlandse delegatie heeft voorgesteld, de Beneluxlanden alle drie in het vervolg te betrekken bij stappen zoals die, welke onlangs door de Belgische regering in verband met de protectionistische politiek van Frankrijk bij de Franse overheden werden gedaan. VIET keren van het getij heeft Maartdagavond de hoop dat een man en een vijfjarige jon gen in een gezonken sleepboot, nog gered konden worden, de bodem ingeslagen. De 16O-ton metende Hamburgse sleepboot „Fair play 1" was gekapseisd en gezonken na een botsing met het 22.000 ton metende passagiersschip Italia, buiten Cuxhaven. Een reddingsploeg werkte onder kunstlicht koorts achtig voort en trachtte de sleepboot in ondiep water te brengen, in de veronderstel ling, dat de in de boot aanwe zige lucht de man en de jongen in leven zou houden. Door het keren van het tij kantelde ech ter de boot en de lucht ont snapte. Elf leden van de be manning, drie vrouwen en een vijfjarig meisje hadden zich weten te redden voor de sleep boot zonk.

de Stem | 1954 | | pagina 1