r zijn m Ontstellend veel duistere punten Instrumenten van „Triton waarschijnlijk defect FIFAX Personeel luchthaven dacht, dat radio defect was Grote campagne ophanden voor de vluchtelingen Amerikaanse voorkwam erger itslag Onderzoek naar ramp met begonnen ZO AVO heeft handen en tanden" Overstromingen ook in Egypte? Sneltrein ontspoorde en viel gedeeltelijk in moeras „Getikte" muziek Vredespogingen van India Half September „de negen" bijeen? ACCOORD INZAKE UITWISSELING ATOOMGEGEVENS GESLOTEN Communistische bommenwerpers Ir Aler, na terugkeer uit Ierland: 99 VRACHTTARIEF Beneluxconferentie over 5 punten r 4 lRKTEN LEK DAGBLAD VOÖR ZEELAND Stomme ging weer spreken De kleinste en de snelste.... vlogen boven Formosa NS gaat omhoog Stap maar gewoon in.... t alleen omdat hi) ka naar gekeken, noch noch naar sociale noesten er uitomdat ren! !OG EEN STAALTJE Itje van schrijnende ermeldt „De Nieuwe zich herinneren dat 1 maatregelen had ge- zogenaamde overtoi ls. r beschikking gesteld :en nieuwe plaats zou- ;ot ze op pensioen zou- gemeentebesturen en werden daarvan d. minister Collard? ïentelijke onderwijzers :oninklijk besluit zijn kkingstelling. Collard el besluit ondertekend, ente-onderwijzers een- en. Maar voor de vrije worden de wedden aald van het eerste af De énen worden socialistische maat ge- eren kunnen stikken! ïllendigste maatregelen ;n minister van Onder- d werden genomen. :ember. Export- en In- :iapps A 35. BK 24.40-24.70 2 15.40-17.50. Br. de M$- 19.60, 2 6.20, Zigeunerin A 9.50-20.50, 1 gr. 13, 1 11.40- nks Codlin A 24, BK 21', 10, 2 6.80. James Grieve A 27, 1 28.60-31, 2 13. Dubb. -94.70, afw. 84.50. Tr. de Vienne 1 76-88, 25. Gewone veiling: Clapps abr. 7-13, Tr. de Vienne abr. 26-28, Br. de Merode 7, Br. d'Amanlis keuken jutten keuken 18, fabr. 6- ?uken 9-15, fabr. 6, Manks 9-11, fabr. 5, James Grie- 0, fabr. 5-12, druiven 100- -96, Belle de Louvaine 1 gr. 25-33, f. 19-23, Reine 2 22-35, gr. 30-47, f. 10-25, lan 1 69-77, 2 24-39, gr. 27 rkes 1 40-77, 22 30, gr. 28- ;on 1 38-56, 2 16-21, gr. 28- emkool 8-43, komkommers 1-61. kropsla 8-13, stoksnij- onkbonen 52-57, stoktro$- -90, dubb. pr. bonen 41-80, -8, rode kool 14, andijvie >5-37, kroten 13-14, uien 2- 9-10, bintjes 7-9, meloenen n 94-105, postelein 25-27, Sept. Export en In- Appelen en peren: Manks Bc 21, I gr. 21', I fijn 15.40 >10, fabr. 6.20—6.40. Zigeu- BC 21.10, I gr 13.40—21, I 7.20—7.60, K 8.80—9, fabr. -3.20. James Grieve AA 28, C 23.40, I gr. 26.10, I fijn 11.50!2.50, fabr. 7.508.40 26.10 ,11 10. Jacques Lebel 1 14.70, II 7.30, K 12.20, fabr. oria 1 12.10, 2 6.20, afbr. 3.80 k 1 gr. 13.10, 1 fijn 12.10, 2 'he Queen 1 gr 8.40, 1' fijn nr. 3.20. Clapp's Favorite A 4.10, 1 gr. 32, 1 fijn 22.80— K 18.20—18.30, fabr. 10.80— gel 7.80. Br. Lebrun 1 gr. n 24 ,K 15.90, fabr. 7.60— Vienne A 84.10, 1 gr. 87.80, 32.80, afbr. 22.50. Sign. d'Es- BC 21—24.20, 1 gr. 24.90— ro. 2 5.90. K 8.20—10.85, fabr. r 1 24.40—28.80, 2 7.30, K de Merode 1 gr. 26.40, 1 K 7.30, fabr. 5.40. Bon Chr. 2 26.40, K 28.10, fabr. 15.30 03.70, kroetperen 33.40. B 72.30, afw. 40.05. Dubb. 98.30—98.40, afw. 58.50, stek g: verpakt fruit: Zigeune- gr. ja22, James Grieve !3, A 29, Blauwe druiven 69 88io7, frambozen 60'40, 51. Victoria 12-60, R. Cl. d'Al- 11e de Louvain 7-36, R. Cl. Jefferson 15-62, kirkes 17- 14, rode eierpruim 10-49, R. Cl. Verte 49, Catalonie pruim 7-40, R. Cl. Violet 30, Moyenne 39, Rademaker 46- aardappelen 6-9.5, kropsla 1 9-39, savoyekool 11-12, an- ïijbonen 24-72, augurken 37 en 7, rabarber 4-5.5, perfect- ïkommers 16-26, tomaten 22 j 5.5-7, witte kool 11, rode princessen 75. wastafels en gootstenen gaan vanzelf open met vettige |>WIJNT MET yDROGIST RM-MAASTOICHl n heen stonden. ,.H"er ten", brulde hij. ..or!" deze stad zal ik Jul" al" isterde Aram, „spaar ogenblik heeft tegen- le hebt gelijk", grom de bedwingend, ,JK ewaren voor de afre- istig liet hij zich mee- ki vlamden onheilspei- e vreemde stoet door ten van de vervallen 94e JAARGANG No. 21127 Uitgave: N. V. Uitgevers Mij. Neerlandia Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda Kasteelplein 11. Tel. Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur J. J. H. A. Bruna. Redactieraad C. J. v. Hootegem, Mr Or A. J. J. M. Mes, Mi H. B L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P V. M. Vercauteren Abonnementsprijs by vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per pos) f 6.55. per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841 Voor God, Koningin en Vaderland DINSDAG 7 SEPTEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Teleloon 102 (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) GISTEREN ZIJN Ierse en Nederlandse luchtvaart-autoriteiten begonnen met het onderzoek naar de ramp met de -Triton". KLM-personeel en alle leden van de verkeersleiding op het vlieg veld worden gehoord en alle papieren die op de ramp betrekking hebben, zijn in beslag genomen. Dit onderzoek begint in een sfeer van raadselachtigheid. Er is ontstellend veel gebeurd, dat onverklaarbaar is. Zijn er fouten gemaakt door de vliegers van de „Triton"? Waren de instrumenten aan boord niet in orde? Of bleef de verkeersleiding van het vliegveld Shannon ernstig in gebreke? Zonder op de vele speculaties te willen ingaan, zullen wij weergeven wat er totnogtoe officieel bekend werd. Hier en daar zal blijken, dat er in de eerste berichten over de ramp fou ten zijn geslopen. Dit was onvermijdelijk, door de verwarring van het ogenblik. Stellen wij voorop, dat volgens Viruly het aan tal doden niet kleiner zou zijn geweest, als er direct hulp was geboden. De benzinedampen hebben de slachtoffers verstikt. Lijkschouwing heeft dit ook uitgewezen- 9?' De conferentie over een veiligheids pact voor Zuidoost - Azië is gisteren in Manilla begonnen. De gedelegeerden hielden redevoeringen waarin zij lie ten blijken, dat de ZO AVO „handen en tanden'' moet hebben. Tanden om terug te bijten na eventuele agressie en handen om zich economisch te ver sterken. De Amerikaanse minister Dulles zei datde Westerse mogendheden zich niet mogen laten binden door de ge voeligheden van hen, die kolonialis me nog steeds verbinden met het Wes ten. Hij wenste het verdrag open te zien voor nieuwe leden. Zafroella Khan wilde een ruimere omschrijving voor het woord „agressie" welke im mers niet onvermijdelijk van de com munisten hoeft te komen. Als deze af gevaardigde daarop doorgaat, begeeft de ZOAVO zich in allerlei interne ge schillen, zoals die tussen India en Pa kistan. Volgens conferentiekringen zullen Laos, Cambodja en Vietnam niet bij name in het verdrag worden genoemd Voor het „communistisch" zal men 'n synoniem (totalitair?) zoeken. De lid staten zullen elk internationaal geschil waarin zij geraken, langs vreedzame weg oplossen. De delegaties maakten er bezwaar tegen, dat ook met het economisch welzijn van Japan reke ning zou worden gehouden zoals Dul les had voorgesteld. VOLGENS de Vietminh zijn er nu in Noord- en Midden-Vietnam geen Franse unie-strijdkrachten meer, die door de Vietminh als krijgsgevangene worden vastgehouden. IN TILBURG heeft de politie een psychopaath aangehouden en opge borgen, die een vierjarig jongetje had meegelokt. Men was nog juist op tijd. EEN 15-JARIGE knaap, die bij Oss aan het vissen was, is Zondagmorgen door de bliksem getroffen en gedood. JN ASSEN heeft men een beeld ont huld, dat de figuur van Bartje, uit de bekende boeken van Anne de Vries voorstelt. Het is de schrijver aange boden. DOOR EEN soort van Röntgen foto heeft men ontdekt, dat er on der het vliegveld van Rome, een gebouwencomplex uit de Romein se keizerstijd ligt. NOODSEIN WERD GEZIEN Zondagochtend om 22 minuten voor vier steeg de „Triton" op Shannon op en twee minuten lang onderhield de marconist radio-contact met de lucht haven. Volgens de voorschriften moet er gedurende vijf minuten na de start radio-contact zijn tussen het vliegtuig en luchthaven. Na 2 minuten viel dit contact dus uit, doch op het vliegveld maakte men zich hierover niet onge rust. Er was druk luchtverkeer op Shannon en men verdiepte zich niet in dit incident. Enige tijd later (hoe veel moet nog blijken), probeerde men eerst radio-telefonisch en toen op de seinsleutel weer contact met de KLM-vogel te maken. Eerst toen werd de conclusie getrokken, dat er iets niet in orde was, maar aan een ramp dach men nog niet. Hoogstens zou de radio van de „Triton" defect zijn, zo dacht men. Eveneens voorschrift is het, dat er vanuit het plaatsje Kilkee fan Marker 46 km van het vliegveld, wordt ge meld, dat die en die machine over is gekomen. Deze melding bleef Zon dagmorgen uit..... Nog geen argwaan. Tegen vijf uur 's-morgens hoorde 'n ander KLM-toestel, de .,dr ir Damme" dat Shannon de „Triton" opriep. De „Damme" meldde zich toen. NOODSEIN Of in de verkeerstoren op dat tijd stip de ongerustheid gestegen was? Daarover zwijgen de autoriteiten van Shannon. Wei lette men scherp op en inderdaad werd een noodsein, komend van de rivier, waargenomen. De ver keerstoren verzocht daarna een ver trekkend Amerikaans vliegtuig, scherp uit te zien. Even later meldde deze machine, dat er rubberboten in de Shannon dreven. De rubberbootjes la gen op dat moment al twee uur in het water Vrijwel gelijktijdig, of hoogstens 'n kwartier later, kwam de tweede vlie ger, Evert Webbink (en niet Tieman, zoals eerder gemeld), binnenvallen en daarop was de gehele luchthaven in rep en roer. In dit relaas zitten enkele hiaten, die men zal moeten opvullen. Sommigen opperen, dat men op de verkeerstoren om prestige-redenen maar besloten heeft, de zaak eerst nog eens aan te zien. Vast staat, dat de Het water van de Nijl heeft in Soe dan een onrustbarende hoge stand be reikt. Het hele gebied van Waduhalfa, waar in 1946 reeds overstromingen op traden, loopt gevaar. Er is al sprake van 600 daklozen. In India is men in allerijl bezig met het ontruimen van de stad Dibroe- garh, die met grote snelheid door het water van de Brahmapoetra wordt op geslokt. ZES DODENVELE GEWONDEN Bij Roervick in Zuid - Zweden is gistermorgen een electrische sneltrein ontspoord en gedeelte lijk in een moeras terechtgeko men. Zes personen kwamen om het leven en er vielen 50 gewon den. De trein, die op weg was van Mal- mö naar Stockholm, vervoerde 400 passagiers, voor het merendeel va- cantiegangers. De locomotief en veer- IN DE V. S. verwacht men, dat er aan het einde van het tot Juli 1955 lopen de marktjaar geen koffietekort meer zal bestaan. EEN LANDBOUWER in Ede vond op zijn akker een geel-witte mol, die oranje vlekken aan de buikzijde had. EEN VERLOOFD stelletje zag Zon dagavond boven Schiedam een vlie gende schotel zweven. Was het de maan niet, jongelui? EEN OF MEER zonderlingen hebben in Den Haag de banden van 19 ge parkeerd staande auto's doorgesne den. Zeker verbolgen voetgangers ge weest EEN BEROEMDE Amerikaanse psy chiater heeft McCarthy uitgenodigd, zich in 's lands belang eens aan een psychologisch onderzoek te onder werpen. HET ZUIDKOREAANSE parlement behandelt een voorstel om de functie van premier af te schaffen. Rhee zou voor onbepaalde tijd herkozen kunnen Worden. NU EN DAN ZON Weersverwachting, geldig tot J vanavond: Veranderlijke bewolking met J aanvankelijk enk ie buien, later ook opklari,. ;c,i /.wakke tot ma- I tige wind ruimend van Zuidwest I naar West tot Noordwest. Weinig verandering in temperatuur. J Vandaag: Zon onder 19.16 uur 'lorgen: Zon op 6.02 uur. Voortaan gaat de wereld over „ge tikte muziek beschikken, voor zo ver die nog niet aanwezig was Robert Freese uit San Francisco demonstreert op onze foto een mu- ziekschrijfmachine welke werd uit gevonden door Robert Keston, eveneens uit Frisco, die niet min der dan negen jaar aan deze uit vinding werkte. „ATOOMGESCHUT" BIJ HERFST-OEFENING Ook 40.000 Nederlanders worden ingeschakeld Van 22 tot 28 September zullen 40 duizend Nederlandse militairen deel nemen aan de grootste geallieerde oefening die ooit gehouden werd, „Battle Royal", waarvoor een enorm gebied in West-Duitsland is uitgeko zen. In totaal komen 140.000 Amerikaan se. Britse, Belgische en Nederlandse militairen in het veld en zij zullen voor het eerst optreden met atoom kanonnen. Deze zullen een stempel op de oefening drukken, want hun aan wezigheid opent geheel nieuwe pers pectieven voor de practische strategie. De optredende divisies moeten daar enboven aan speciale eisen voldoen, b.v. voor wat betreft camouflage, dek king en verspreiding. tien wagons liepen door een onbekende oorzaak uit de rails. Vier wagons wer den volkomen vernield. Na de ontspo ring was er een ogenblik doodse stilte. Toen echter klonken er wanhopige kreten om hulp. Het reddingswerk werd zeer bemoeilijkt door de duister nis. ACCOORD NEDERLAND OOST-DUITSLAND Uitbreiding handel De Nederlandse en de Oostduitse Kamers van Koophandel hebben een contract gesloten voor het normalise ren en het uitbreiden van de handel tussen beide landen. Tot 30 Juni 1955 levert Nederland o.m. landbouw en chemische produc ten. waarvoor het machinerieën terug krijgt. De omvang van deze handel zal f. 25.- millioen bedragen. Op de Leipziger Messe kan men met eigen ogen zien, dat het Westen voor wat de handel betreft^ méér betekent dan vroeger. redders veel te laat kwamen. Op het vliegveld beschikte men niet over reddingsboten of personeel om die te bemannen. Zo duurde het tot 7 uur 's-morgens eer er boten bij het vlieg tuig arriveerden Degenen die door de rubberboten van de „Triton" werden gered, werden ondanks dat op dat tijdstip de luchthaven al was gealar meerd, niet door grotere red dingsboten overgenomen. Die waren er eenvoudig niet. In Ierland niet alleen, maar overal ter wereld waar men het bericht over de ramp vernam, wordt vurig gehoopt dat het onderzoek klaarheid zal bren gen in deze duisternis. Dat een vrese lijke ramp, als die van Zondag, daar door kan worden voorkomen. Voorzitter TUC Het machtige Britse vakverbond „Trade Union Congress", dat enkele millioenen leden telt, houdt te Brigh ton het 86ste congres. De voorzitter van het ..TUC" roemde in zijn ope ningsrede de vredespogingen van In dia. Blijkens deze rede vertrouwt ook 't TUC op een vreedzaam naast elkaar bestaan van communistische en niet-communistische landen en in dit verband werd veel verwacht van de vriendschapsbezoeken der Labour-lei- ders. Veroordeeld werden de „emotionele vooroordelen" welke tot uiting komen in de resoluties tegen de Westduitse herbewapening die bij het congres zijn ingediend. Een resolutie, die de herbewapening van Duitsland steunt werd aangenomen. Iedereen geve één uur loon De organisaties van werkge vers en werknemers, die samen werken in de Stichting van de Arbeid hebben het plan opge vat, om een grootscheepse actie voor de vluchtelingen in Oosten rijk en Griekenland te begin nen. De drie vakverbonden zullen hun leden vragen, in de maand October één uurloon af te s aan voor de mensen, die onder kommervolle omstandighe den in de vluchtelingenkampen le ven. De werkgevers zullen de aldus binnenkomende bedragen verdubbelen Als leidinggevend orgaan is het „Co mité Vluchtelingenhulp 1954" opge richt. onder voorzitterschap van de heer Reinalda, commissaris der Konin- Wondcrgenezing Een Italiaanse krant bericht over een bijzondere genezing, die zich naar aanleiding van het bezoek van kardi naal- Schuster zou hebben voorgedaan Toen de kardinaal in 1948 in de paro chie van Dugnano te Milaan het H. Vormsel toediende bracht men na de plechtigheid een 14-jarige jongen uit Dugnano bij het, Virginio Varisco ge noemd die sedert zijn geboorte stom was en door de artsen voor ongenees lijk was verklaard. De kardinaal leg de hem de hand op zijn schouder en zei: „Wees kalm, je wordt beter". De knaap keerde naar huis terug en be gon daar zeer duidelijk te spreken. Sedertdien praat de jonge man, die nu 20 jaar is op normale wijze. Artsen geven toe, dat zij hier voor een raad sel staan. Toen de kardinaal van Mi laan van deze genezing in kennis werd gesteld, verzocht hij tot na zijn dood hierover het stilzwijgen te be waren. gin in Utrecht. Dit Comité hoopt op de medewerking van het gehele volk en het vertrouwt erop, dat het Neder landse initiatief ook andere landen zal aanmoedigen. In Oostenrijk „wonen" nog 216.004 mensen in kampen, terwijl er in Grie kenland 15.841 vluchtelingen zijn, waaronder er zijn die al sinds 1920 als opgejaagden leven. De Hoge Com missaris voor Vluchtelingenproblemen de Nederlander van Heuven Goedhart, heeft een plan opgesteld, om deze vluchtelingen door Europese landen laten opnemen. Hiervoor moet er ech ter eerst geld zijn. Engeland heeft voorgesteld, dat de Conferentie - van - negen over een Westduitse bijdrage tot de Westerse defensie 14 September zal beginnen. Er zijn nog geen officiële uitnodi gingen 'verzonden, doch de Britse re gering peilt in de regeringssteden der acht andere landen de „landen van de EVG", Canada en Amerika de mening omtrent de voorgestelde confe rentie. Vermoedelijk zal men geen tegen standers vinden. Deze opname, gemaakt te Farnborough in Engeland, verenigt twee mo menten luchtvaartgeschiedenis op één foto: Op de grond het (tot dusver) kleinste straalvliegtuig: de helft in afmeting en een derde in gewicht van een standaard straaljager. Boven vliegt de eerste formatie Delta vliegtuigen (Gloster Javelins), een „stunt" welke tot dusver nog niet met deze toestellen was ondernomen. ONDERHANDELINGEN MET BELGIE B*j de opening te Denver, van de eerste fabriek in de V. S., die haar energie ontleent aan by kernsplijting vrijkomende kracht, heeft president Eisenhower meegedeeld, dat tussen O het Sovjetvliegtuig werden aangeval len. Driemaal gaven de aanvallers een salvo af. Bij het tweede en derde werd de „Neptune" getroffen. Het toestel vloog in brand en stortte in zee_ Vol gens de bemanning was het geschut van de machine op het moment van de aanval niet geladen, zodat terugschie ten een technische onmogelijkheid was. PROTEST VAN VS Boven Formosa zijn voor het eerst sinds Tsjangs regering zich daar ves tigde communistische bommenwerpers gezien. De machines vlogen boven Tai- peh, dat geheel verduisterd was. Het luchtafweergeschut in die stad, was bijna twee uur in actie. Chinese nationalistische vliegtuigen hebben een tegenaanval uitgevoerd op communistische artilleriestellingen rondom Amoy in de provincie Foe- kien. De negen overlevenden van het Amerikaanse „Neptune" patrouille vliegtuig. dat door twee Russische straaljagers werd neergeschoten, heb ben verklaard, dat zij onverhoeds door De Amerikaanse regering heeft in een nota aan Moskou, bestraffing van de schuldigen geëist. Zij behoudt zich het recht voor, schadevergoeding te vorderen. Senator Knowland vindt dit de tijd, de betrekkingen met de USSR te verbreken. O r\E PRESIDENT-DIRECTEUR van de K.L.M., de heer I. A. Aler, heeft na zyn terugkeer uit Ierland, gistermiddag, verklaard, dat de oorzaak van de ramp met de Triton zou kunnen zijn, dat de instrumenten bij het opstijgen aanwijzingen hebben gegeven die niet met de werkelijkheid overeenstemden. Met alle verschrikkingen van deze ramp, aldus ir. Aler, is het toch wel een zegen, dat allen die voor de besturing verantwoordelijk waren, het ongeluk hebben overleefd. Ook enkele deskundige passagiers, b.v. een vroegere piloot van de R.A.F. en een sportvlieger, konden waardevolle inlichtingen geven. Het staat vast, aldus ir. Aler, dat de „Triton" na de start niet steeg, hoewel de instrumenten wel een stijging registreerden. Viruly daarentegen beweert, dat hij de naald van de hoogtemeter snel zag teruglopen. Toen was het reeds te laat. ongeluk, dat zij zich voor in het vlieg FF/V IFFFR7/F/V tuig had bevonden. De meesten die n rit in i\ ijl Hz in omgekomen zijn, zaten achterin, OP SCHIPHOL Op Schiphol speelde zich gistermid dag een ontroerend toneel af, toen de geredde bemanningsleden daar hun familieleden ontmoetten. Verschillen de leden van de bemanning hadden nog jonge kinderen en niemand die het gek vond, dat die koene vliegers hun tranen niet konden bedwingen. racho-telegrafist had als een trofee zijn met modder besmeurd uniform- Jwf T^erde arm hangen. Commo- ore Viruly, de eerste vlieger en de ?"Sie ™":Cano. zijn nog op Shannon, verband met het onderzoek. tifwL,S„me1 nu,bezig met de iden tificatie van de slachtoffers. De stof felijke overschotten van de omgeko menen zullen, in overleg met de na bestaanden, naar de diverse landen van herkomst worden overgebracht Nu een beter overzicht verkregen kan worden van de toedracht, is ge bleken, dat een Amerikaanse me vrouw heeft voorkomen, dat er nog meer slachtoffers zouden zijn geval len. Zij verhinderde namelijk een me de-passagier een sigaret aan te steken kort nadat de ..Triton" was neerge komen en de cabine zich met benzine dampen had gevuld. De Amerikaanse vertelde over het (De Super-Constellations hebben een cabine, die uit verschillende compar timenten bestaat). „Eén van de laatste dingen, die ik hoorde", vertelde de Ame rikaanse, „was de stem van de stewardess, die zei: ,,Wees maar gerust. Wij hebben een uitste kende piloot en alles komt in orde"Misschien waren het haar laatste woorden." HELDENMOED. Menig épos van heldenmoed is er in die vreselijke nacht geschreven. Dat van de 2de piloot, die door het water waadde om hulp te halen, dat van de bemanning van een ,,Sabena"-toestel dat op Shannon landde, en die direct hulp ging bieden, dat van de Neder landse sleepboot die op de Shannon voer en hulp bood bij het reddings werk en nog vele andere, die echter nimmer bekend zullen worden door dat de hoofdpersonen het leven lieten. De enige Nederlandse passagier van de „Triton", die de ramp heeft over leefd is de heer De Brauwer uit Rot terdam. Hij vertelde dat hij zijn leven dankt aan het feit, dat hij geen „sleep-air" heeft gekregen. Hij had namelijk zo'n verbeterde slaapstoel willen nemen en toen dit niet moge lijk bleek, had hij dit erg jammer ge vonden. De „sleep-airs" bevinden zich echter in het achterste gedeelte van het vliegtuig, waar de doden zijn ge vallen. De „Triton" had ook veel post aan boord, zo meldt de P.T.T. Men heeft 20 van de 26 zakken kunnen redden. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben een telegram van deelneming aan de directie van de K.L.M. gezon den. Over de ramp zelf heeft een des kundige passagier verklaard, dat de „Triton" IN DE LUCHT plotseling be gon te trillen. Daarna volgde een he vige klap. Deze passagier verwachtte het einde, maar de „Triton" kwam slechts met een zachte schok geheel tot stilstand. Hieruit blijkt dus, dat er in de lucht al iets moet zijn gebeurd. De „Triton" mist één van zijn staartvinnen. Het kan zijn, dat deze in de lucht is afge broken. Merkwaardig is, dat het toe stel in de rivier, met de neus in de richting van het vliegveld ligt. de V. S. en een aantal andere landen een overeenkomst is gesloten, waarbij een internationale organisatie wordt ingesteld, wier taak het zal zijn de aanwending van atoomsplijtingskracbt voor vreedzame doeleinden te bevor deren en technisch mogelijk te ma ken. De „andere landen" zijn Groot-Brit- tannië, Canada, Australië, Zuid-Afri- ka. Frankrijk en België. In zijn toespraak zei Eisenhower onder meer: „Ik hoop, dat geen enkel land zich afzijdig zal houden van het werk dezer organisatie". Hij deelde voorts mee, dat de V.S. met België onderhandelen over het aldaar bouwen van een atoomreactor. De V. S. zullen een school voor kernsplitsingswetenschappen openen, „om vertegenwoordigers van bevrien de landen te helpen zich de nodige bekwaamheid op dit gebied te ver werven". Eisenhowers gezegde: „Ik hoop, dat geen enkel landenz." wordt ge zien als een hernieuwde uitnodiging aan de Sovjet-Unie, om aan interna tionaal werk ter bevordering van de aanwending van atoomsplijtingskracht voor vreedzame doeleinden, deel te nemen. Men verwacht, dat de fabriek te Denver genoeg energie zal opleveren om in de behoeften van honderddui zend mensen te voorzien. Per 1 October a.s. zullen de tarie ven voor het vervoer van stukgoed per spoor, verzonden als vrachtgoed, snelgoed of expressegoed worden ver hoogd. Stukgoed met een gewicht van 1 t.m. 30 kg. vergt 7.5 procent meer transportkosten. De tarieven voor het vervoer van stukgoed van 31 t.m. 100 kg. zullen met 12 pet. en die voor het «■rvoer van stukgoed van meer dan 100 kg. met 20 pet. worden verhoogd. De loonsverhogingen sinds 1951 zjjn de oorzaak van de tariefsverhoging. De delegaties uit de drie Benelux- landen, die vandaag in Brussel aan de ministersconferentie zullen deelnemen zullen de volgende agenda voor zich krijgen: 1. Een nieuwe lezing van het pro tocol tot instelling van een interpar lementaire raad. 2. De aanwijzing van de ministers van landbouw als werkende leden van het Beneluxcomité. 3. De lijst van de beraadslagingen in het kader van de organisatie voor Europese economische samenwerking 4. Het verdrag tot eenmaking van de accijnzen. 5. Een nota van de Nederlandse minister van Landbouw inzake de co ördinatie van de landbouwpolitiek binnen de Benelux. Van Nederlandse zijde zijn er de ministers Luns, van der Kieft Ziil- stra Mansholt en Suurhoff, alsmede staatssecretaris van den Berghe. Ir Aler tijdens de persconferentie op Schiphol, Ierland. na zijn terugkeer pOLITIE en leden van de vei ligheidsdienst in Australië zoeken naar iemand, die ge poogd zou hebben in Darwin een Dakota te stelen. Hij be vond zich reeds in de cockpit, toen een ingenieur van de Transaustralia Airlines hem verraste. Hij liet echter papie ren achter waaruit bleek, dat hij van plan was naar Ceram te vliegen. Hij zou verscheide ne maanden in Darwin als scheepsreparateur gewerkt heb ben. De politie bewaakt het havengebied. De poging tot het stelen van het vliegtuig zou geslaagd zijn, als niet was na gelaten de deur goed te slui ten. Nu veroorzaakte het niet goed sluiten een geluid, dat de aandacht op het vliegtuig ves tigde.

de Stem | 1954 | | pagina 1