7 Hl 9 Af9 M #77 1:1X13 ƒ,7 M '6 DE MEEST BEFAAMDE detective van Scotland Yard In 1939 poogde Zweed wereldoorlog II te vermijden.... Thans een conferentietafel in Manilla Geen Nederlandse renners in Ronde van Europa IS Honderd misdadigers in drie jaar Historie van de „man met de rode anjer" Weer medaille voor Geertje Wielema WIM VAN EST, de onvermoeibare HELDERZIENDE met troebele blik 10 11 DAGBLAD DE STEM VAN ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 11 SPECIALITEIT: HET BESCHERMEN VAN PAARTJE» OP 50 METER BEN RUIKT DE MISDAAD De klassieke Acht van Brasschaat Goud, zilver en brons opéén plaatje tesaam Na 15 jaar officiële lezing gepubliceerd Een Zweed, verwant aan Goering WIND TEGEN: 190 K.M. IN 6 UUR PELLEN/ARS: „NIET MET EEN UITGEREDEN PLOEG" Ook niet - deelnemende landen binnen beveiligingskring HANDELTJE MET NIEUW GUINEA EUROPEES KAMPIOEN. SCHAP OLYMPIA-JOLLEN Belg André Nelis won eindklassement MARKTEN Officiële publicatie I (Advertentie). aan uwe hele ter! 000 ren, nde Ur- tt U deau aleet op ende voor allen dan «8 plaor orden delen daarna in 7 te DONDER DAG SEPTEMBER QCOTLAND YARD heeft een nieuwe held voortgebracht, die hart en ge moed van het Britse volk gevangen houdt. Elk van zijn daden bete kent een kop in de krant; ardio en teelvisie verslaan zijn loopbaan. Zijn grootste onderscheiding is, dat koningin Elisabeth hem vriendelijk op de rug geklopt heeft, een eer, die hem, als men zijn vrienden van de Yard geloven mag, het hoofd volkomen op hol bracht. Daaraan moet toegevoegd, dat het zijn manier van omspringen met misdadigers slechts ten goede eg- komen is. Deze op publiciteit beluste held is Ren, een hond, die in de af gelopen 3 jaar meer dan honderd wetsovertreders gevangen heeft. „Ouwe Ben", zegt hoofd-inspecteur S. Peck, „heeft een record gevestigd, dat door de meeste agenten in hun hele diensttijd niet geëvenaard wordt, laat staan overtroffen. te vangen, die zijn cel ontvlucht was en verondersteld werd, zich ergens in Middlesex verborgen te houden. Gewaarschuwd, dat hij waarschijn lijk gewapend was, patrouilleerden tientallen agenten omzichtig in de omgeving; de bewoners van de streek leegden in paniek-stemming. Onverwacht dook de misdadiger in Innburg op om kleding en voedsel te stelen. De politie trok een cordon; drie honden werden naar het toneel van de strijd gebracht, maar JPoole bracht ieder en alles op een dwaal spoor. Men telegrafeerde ten einde raad om Ben. Ben kwam, snuffelde even en ver dween. Hü leidde de politie onfeil- Ben werd in 1947 bij Scotland Yard ingelijfd. Hij was toen een jaar oud. Sinds de oorlog is Engelands befaam de speurdersdienst namelijk aan het experimenteren gegaan met een nieuw soort politie-honden: vreedza me, wijze dieren, even vriendelijk, maar tegelijk even onverzettelijk als de traditionele „bobby" zelf. Deze honden patrouilleren in de Londense straten en leveren de dienstdoende agent een paar extra ogen en oren, en bovendien dat zesde zintuig, waar om mselijke wezens hen alleen maar kunnen bewonderen en benijden. Na een opleiding van slechts 3 maanden op zichzelf een record was Ben klaar voor actieve dienst. Hij kreeg het bei'oemde Hyde Pakr in Londen als operatie-terrein toe gewezen. Ieder enacht ging hij, ve-r gezeld van een agent, de donkere paden langs, de kop discreet weg draaiend van paartjes, maar met een waakzaam oog voor de gauwdieven, die, op hun kousevoeten rond de be zige gelieven sluipend, azen op een veronachtzaamde portemonnaie. Ben legde daarbij een opmerkelijk fijn gevoel voor schuld en onschuld aan de dag. Wanneer hij plotseling staan bleef en een donker gegrom liet horen, kon men er zeker van zijn, dat ergens onraad driegde. „Hij voelt de geestelijke reactie van de schuldige", leggen de agenten, die met hem werkten, uit, „iemand, die iets op zijn kerfstok heeft, is bang bij het zien van politie. Ben ruikt die vrees!" Vaak schoot hij plotseling het sturikgewas in en volgde de agent hem, hij vond onfeilbaar een gauw dief, bibberend van angst op zijn kousevoeten. De buit, in paniek weg gesmeten, werd eveneens door Ben gezocht en teruggebracht. Zijn doods vijanden waren echter wel de „spiws" zoals zwarthandelaren in sigaretten en nylons in Londen heetten. Hij rook ze reeds op vijftig passen af stand. „Ik vraag me af, of Ben nog niet precies wist, wat voor waren ze bij zich hadden ook", plachten de agenten te zeggen. VREEDZAAM baar door rommelige achtertuintjes, over heggen, langs alndwegen en ak- waarschuwend geblaf en zag men een schim vanachter een bosje weg schieten. De schim viel, neergedrukt onder het zware lijf van Ben, die hem op de rug gesprongen was: Fred Poole was gevangen, zonder dat één schot werd afgevuurd. VOOR DE TELEVISIE Dit onvrbeterlijk staaltje van speur werk bracht de toch al populaire hond op het televisiescherm, waar de ogen van millioenen bewonderaars hem gadesloegen. Toen hij, zijn dicht- behaarde huid glanzend in het felle licht van de schijnwerpers, in de stu dio van de BBC verscheen, toonde hij zich behalve intilligent ook uiterst hoffelijk, want desgevraagd keek hij frank in de cameralens en vertrok zijn spieren tot wat Shelton koppig ..zijn karakteristieke glim lach" noemt. Ben ving dit jaar zijn honderdste misdadiger. Bij die gelegenheid merk te de rechter op: „Het spijt mij en het hof, dat wij dit opmerkelijk dier onze waardering niet kunnen betonen. Als er voor politie-honden promotie moge lijk was. zou Ben zonder twijfel tot de hoogste rang opgeklommen zijn". Maar het was al voldoende, wanneer Ben de dankbaarheid kon voelen van Londens burgers, die zich weilig voe len, als zij hem in de buurt weten. Wim van Est, Wagtmans en Gebr. Voorting aan de. start De jaarlijkse „Acht van Brasschaat", 't wielerevenement van groots formaat bij onze naaste Zuiderburen, z.al dit maal a.s. Dinsdag 7 September worden verreden. Tal van grootheden der wie lersport zullen aan de start verschij nen, óók uit ons land en bet is te ver wachten, dat deze internationale koers die steeds óók uit onze gewesten grote belangstelling trekt, opnieuw een evenement van bizonder allure gaat worden. De organisatoren hebben aangekon digd, dat Fausto Coppi definitief is aangeworven. Als hij komt en dit schijnt nu absoluut zeker te zijn zal het eerste maal zijn, dat Fausto in België aan een wegwedstrijd deel neemt. In zijn gezelschap is Michele Gismondi (tweemaal achtereen 4e in het wereldkampioenschap), een andere Italiaan met grote rennerscapaciteiten. Daarnaast treden aan: Ferdi Kubler, Astrua, Varnajo, De Santi, Clerici, de Luxemburger Gaul, Wim van Est en Wout Wagtmans, Gerrit en Adri Voor ting en een hele „straat" Belgen, o.w. Ockers, de Bruyne, Germain de Rijcke Impanis, van Genechten, Brankart, Schotte, van Looy, Vlaayen, Borgmans Zagers, Nest Sterckx enz. Aan de grote koers gaat een kleine re, eveneens voor profs, over 130 km. vooraf. Deze wedstrijd begint om half elf. Daaraan nemen o.m. deel onze landgenoten Nico van Est, Harm Smits de Oostenrijkers Schneider en Kain, plus een schare Belgische beroepsren ners van klasse, die niet in de grote „Acht" konden worden ondergebracht. De start voor het grote evenement zal geschieden om 3 uur. Bens zesde zintuig voor schuld of een bezwaard geweten is bij Scotland Yard legendarisch geworden. Eens nam een agent, Shelton, hem mee naar een van Londens voorsteden om een getuige te horen in verband met een aantal misdaden, die daar ge pleegd waren. De man bleek lastig en weinig mededelzaam, zodat Shel ton hem ten einde raad mee naar het bureau wilde nemen. „Toen hjj in de wagen stapte, waar Ben op me wachtte, vertelde de agent later, begon het dier te grommen en zette zijn nekharen op. Gedurende heel het verhoor bleef hij rusteloos en toen de getuige werd vrijgelaten zette hij het op een verontwaardigd en protesterend blaffen. Weken later bezweek de weerbarstige getuige on der de dwang van een koppige onder vraging en bekende, dat hij zelf de mysterieuze misdaden bedreven had. De wapenfeiten van de hond be gonnen stof te vormen voor opzien barende koppen in de krant. Hij „be schadigde" zijn slachtoffer nooit, „hoewel het vaak gebeurde", vertelt Shelton, „dat die hem lelijk op de huid zaten". Een misdadiger gaf Ben een gemene schop, toen hij betrapt werd en nam opnieuw de benen. Het dier ging hem achterna en gebruitke zijn befaamde truc: kop gebogen, neus tussen de benen van de vluch teling. „Toen ik kwam, scheref Shel ton in zijn rapport, lag de knaap languit op de grond en Bcn's tanden speelde een taptoe op zijn onderarm, maar hij verwondde de man niet, zo als ieder ander uit wraak of in drift gedaan zou hebben". HET GEVAL POOLE overhandigde de brief aan Goering Hij was diep bewogen". De brief was een antwoord op een van Hitler's nota's In deze gevaar lijke periode. Lord Halifax maakte naderhand een notitie, dat „Dahlerus van mening was, dat er verlangen be staat om tot overeenstemming te ge raken". „MISSIE" BEËINDIGD Maar Dahlorus rapporteerde meer. Het Duitse leger meldde hij, zou in Het grootste applaus verwierf Ben dit jaar, toen hij een gevaarlijke, nog jonge misdadiger, Fred Poole, wist Den Bosch zag het puikje DEMONSTRATIE NEDER LANDS RUNDVEE STAMBOEK Op de demonstratie-terreinen van het gemeentelijke veemarktterrein te 's-Hertogenbosch is gistermiddag on der enorme belangstelling een show gehouden van het beste, dat het Ne derlandse rundvee-stamboek kan ex poseren. Voor deze demonstratie wa ren ook veel belangstellenden uit het buitenland naar Den Bosch gekomen. Op de ere-tribune hadden plaats geno men de Belgische, de Luxemburgse en de Nederlandse Minister van Land bouw, de Commissaris van de Konin gin in Noordbrabant en enkele gezan ten en landbouw-attaché's. De bekroningsuitslag is als volgt: Stieren: kampioen Roland, eigenaar ver. van K.I. „Nieuw Leven" Zieu- went. Res. kampioen: Doel, eigenaar K.I. ver. „Land van Cuyk" te Beers. Melkgevende koeien: kampioene: Reina, eigenaar G. Bru^ink Denem- Het was op 1 September Juist 15 Jaar geleden, dat Hitler's troepen Polen binnenvielen het begin van Wereldoorlog II. Juist op deze dag was het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken overgegaan tot de publicering van het officiële relaas deg. pogingen, die een Zweeds zakenman in 1939 ge heel op eigen initiatief in het werk heeft gesteld om het uitbreken van de tweede wereldoorlog te voorkomen. Het relaas is een onderdeel van een lij vige documentenreeks, 6Ï3 pagina's tellend en uitgegeven onder de titel „Documenten betreffende de Britse Buitenlandse Politiek 1919 - 39 De hoofdpersoon in het verhaal is Irger Dahlerus „de man met de rode anjer", zoals hij volgens de „News Ccronicle" genoemd werd, vanwege de bloem, welke hij geregeld in zijn knoopsgat droeg. Hij was een Zweed en gehuwd met een bloedverwante van Goering. Hij bekleedde geen en kele officiële opdracht. Alleen een groep Britse Zakenlieden stond achter hem. EIGEN RELAAS Dit vertelt hij althans in 1945 in zijn eigen verhaal over zijn „Vredes missie", dat onder de titel „De laat ste poging" in 1945 te Stockholm werd gepubliceerd. Die Britse zakenlieden, zo verhaalt hij in zijn boek, hadden op 7 Augus tus 1939 in Sleeswijk-Holstein een een ontmoeting met Goering, waarbij besloten werd, dat een „geheime vre desconferentie" gehouen moest wor- den tussen Engeland, Dutsland, Frank, rijk en Italië. Dahlerus speelde be h<_# volgende overleg de rol van tussen persoon en zat nu eens in Berlijn en dan weer in Londen, tevergeefs po gen de dramatische ontwikkeling der gebeurtenissen te stuiten. DE BRITSE LEZING Dat is het verhaal van Dahlerus zelf. Hier volgt thans kort samenge vat. de officiële lezing van het Brit se Foreign Office, waarin deed de Zweed vaak alleen met de letter „D" wordt aangeduid. De eerste keer wordt zijn naam ge noemd in verban^ met een telefoon gesprek, dat hij op 24 Aug. 1939 met het Britse ministerie van Buitenland se Zaken voerde. Hij vertelde toen, dat hij ruim twee uur met Goering gesproken had. Van toen af telefo neerde Dahlerus dag en nacht met het ministerie. Soms sprak hij met Halifax, die toen minister van buiten landse zaken was. Op een gegeven ogenblik, aldus het rapport, had hij uit Berlijn zo'n lang durig telefoongesprek met Londen, dat een ambtenaar van het ministerie van Buitenlandse Zaken hem ten slotte verzocht „zijn mond te houden". Toen Dahlerus dit niet deed verbrak de ambtenaar de verbinding ten slot- de nacht van 30 op 31 Aug. in een gunstige positie verkeren om Polen aan te vallen. Daarom stelde hij voor de hulp van de koning van Zweden in te roepen. Op 30 Aug. verklaarde hij nog dat Goering „de wereld zeer gaarne zou willen bewijzen dat de Duitsers niet zo zwart waren als zij afgeschilderd werden", doch op 1 Sept. moest hij Londen telefoonisch mededelen, dat de inval in Polen begonnen was. In een laatst^ gesprek met het Britse ministerie' van Buitenlanse Za ken zei hij, dat ,Goering hem verzocht zijn Engelse vrienden te vertellen dat „zij geen open steden zouden bom. barderen indien Engelands zulks ook niet deed". Op de avond van de eerste September vloog Dahlerus naar Stock, holm terug. Overgelukkig omhelzen Geertje Wie- lema en Joke de Korte elkaar, nadat zij respectievelijk eerste en tweede zijn geworden op de honderd meter rugslag voor dames tijdens de Euro pese zwemkampioenschappen te Tu rijn. Gisteren wist Geertje Wielema op de 100 meter vrije slag eveneens 'n medaille, zij het een bronzen in de wacht te slepen. ROGER BANNISTER, Europees kam pioen 1500 meter, heeft nogmaals verklaard, dat hij dit seizoen niet meer op wedstrijden zal uitkomen. Zijn werk neemt hem dermate in beslag, dat hij niet voldoende tijd kan vinden voor de training en nu hij afgestudeerd is, heeft hij nog minder vrijeuren dan toen hij stu dent was. Twee Hongaarse en twee Russische zwem kam pioenen Geertje Wielema was best in haar schik met de tweede medaille, die zy gisteren in de finale om het Europees kampioenschap op de 100 meter vrjje slag, na een fraaie en spannende strijd tegen de winnares, de Hongaarse Ka- talin Szoke, heeft weten te veroveren, al blonk het brons niet als de gouden plak, die de dag tevoren haar deel ge worden was. Ik had het niet verwacht, verklaarde zij na afloop van de cere monie, die Hoongaarsen ook num mer twee, Judith Ternes, komt van de boorden van de Donau zijn zo sterk! Nog eenmaal heeft trouwens het van de Franse hoofdstad. De klok wees half een in de mid- Jg- „Vanavond voor zeven uur ben in in Parijs", 2ei Wim van Est Donderdagmiddag tegen zijn verzorger Torcin. Toen was hij in Capelle op ongeveer 190 km te. VIJF VOORSTELLEN Vier jongens van 15 tot 18 jaar, af komstig uit Rotterdam-Zuid, hebben hun ouders een paar angstige weken bezorgd. Sinds 24 Augustus waren zij zoek en de ouders hadden het niet meer, toen een helderziende hen ver telde, dat hij hen in Parijs „zag", waar schijnlijk als candidaten voor het vreemdelingenlegioen. De blik van de helderziende moet wel wat troebel zijn geweest, want nu is gebleken, dat de knapen via die goede oude, Rotterdamse haven het zeegat zijn uitgevaren: namelijk als verstekelingen aan boord van de „Zui derkruis". Reeds de dagna het ver trek werden zij ontdekt. De gezag voerder meldde dit aan zijn rederij, maar om onverklaarbare reden zijn de ouders nu pas ingelicht. De jongens komen per kerende boot terug. Enige tijd geleden is aan Kees leider van de Ronde van Euro- j Pellenaars verzocht een ploeg pa Jean Leuilliot medegedeeld, samen te stellen voor de Ronde dat hij de opdracht niet kan aan- j van Europa, welke 21 Septem- vaarden, aangezien hij geen j ber te Parijs aanvangt. Naar wij kans ziet om een representatie- thans vernemen heeft Pelle- ve Nederlandse ploeg samen te i deux-Parijs had voorbereid" werd hem Normaal gesproken kan van Est dat aan, gemakkelijk zelfs. Maar het wordt een tikje anders, wanneer er een ste vige bries staat aanzwellend tot storm kracht. Tenminste wanneer die bries dwars tegen je aan gaat beuken en net zo lang doorsakkert tot je als cou reur het gevoel krijgt, dat je door een ondoordringbare muur van wind moet heenbreken. Zo was het, toen Wim startte. Zo bleef het, terwijl hij door reed tot in de Lichtstad, waar hij om precies zeven uur in een warm bad stapte van hotel „Angleterre". Zijn ge middelde snelheid ging de 30 km. per uur tijdens deze keiharde trainingsrit dus te boven! Twintig minuten had Torcin er voor nodig om Wim na deze rit weer „gloednieuw" te masseren. Het leek de Fransen, die de Nederlandse „wieler- reus" van dichtbij te zien kregen, een compleet wonder. Of hij zich nog op een speciale manier op de rit Bor- naars aan de sporttechnische stellen. Het is bekend, dat aan de Ronde van Europa fabrieksploegen deelnemen ieder bestaande uit 7 man. Pellenaars heett zich tot de „Locomotief" gewend, waar men weliswaar sympathiek tegenover het denkbeeld stond, maar van oordeel was dat aan het eind van het seizoen, vrijwel alle renners ver over hun vorm heen zijn. Pellenaars heeft ook contact gehad met de sportcommissie van de KNWU om te informeren of een deel van de kernploeg misschien kon worden aangevuld door enkele renners, die van het amateurisme naar het professionalisme zouden overgaan, maar van de zijde van de Unie kon men, althans voor dit jaar geen enkele toezegging op dit punt doen. Dit zijn de redenen, waarom Pellenaars aan Leuilliot een briefje heeft geschreven, dat hij de aan bieding niet kan accepteren: met een uitgereden rennersploeg wil hij niet aan de start voor de Ronde vna Europa verschijnen. gevraagd. Wim, de man zonder gehei- men, zei eenvoudig: „Nee. Wel heb ik de laatste tijd veel gereden. Zondag nog een course. I Maandag hield ik rust en Dinsdag reed ik 50 km. Morgen pik ik er 150, dan ga ik namelijk naar Tours... om eens een nachtje lekker te slapen". W ATRRST A1\DEN Mannheim 411 0.18), Kaub 298 0.14), Trier 152 0.11), Koblenz 293 0.15), Keulen 296 0.22), Ruhrort 520 0.27), Lobith 1156 0.24), Nijme gen 939 0.22), Arnhem 925 0.20), Eefde 459 0.19), Deventer 354 0.19) Namen la Plante 165 0.05), Borgharen 3990 I 0.06), Belfeld 1148 0.24) Grave 470 0.23). Wanneer Dahlerus niet aan de te lefoon zat, spoedde hij zich voor zijn niet-officiële missie tussen Berlijn en Londen heen en weer voor ge heime besprekingen met Hitier en Goering enerzijds en Chamberlain en Halifax anderzijds. Op 24 Aug. vloog hij weer naar Lon den met ontwerpen van 5 voorstellen voor een vreedzame regeling. Hij gaf deze voorstellen aan lord Halifax, die er de volgende kanttekening op maak. er de volgende kanttekening op maakte: „Ik geloof niet, dat zij iets waard zijn". Toch ging hij er mede naai Chamberlain. Nog dezelfde avond telefoneerde „D" van het Carlton Ho- uit met Goering, die zeide dat de toe stand ernstiger was dan ooit, en dat van Britse zijde onverwijld een of andere suggestie gedaan moest wor den. Een uur iater bevond zich van It telefonisch gesprek ook verslag in ganden vanHalifax. Op 27 Aug. bracht Dahlerus een JAANDAG begint te Manilla op de Philippijnen de conferen tie over e enZuid-Oost-Aziatisch pact, dat een pendant zou moeten worden van de Noord-Atlantische Verdedigings-Or- ganisatie. Vooral de Ver. Staten hebben sinds lang; op de vorming van een ge meenschappelijk verdedigingsfront in Azië tegen het opdringende commu nisme aangedrongen. Juist vór de conferentie van Genève wisten zij de medewerking van Engeland en Frankrijk hiertoe te verkrijgen. kamp. Res. kampioene: Coba, eigenaar bl'.lef van bord Halifax naar Goerrlng A. J. G. Meutstege te Enterbroek. Drachtige koeien: kampioene Dina, eigenaar H J. van Katwijk. Langen- boom. Res. kampioene: Jeannette van Ham, eigenaar R. H. Peters te Echt. Hij beschreef deze gebeurtenis als volgt: „Goering was zeer geargiteerd. omdat hij bij de Führer was en juist orders voor de mobilisatie schreef. Ik Behalve deze landen nemen nog Australië en Nieuw Zeeland deel, dei reeds door het ANZUS-pact met de ver. Staten verbonden zijn: verder zijn ook de Philippijnen, Thailand en Pakistan op de conferentie vertegen woordigd. Dit betekent tevens dat een effectieve verdedigings-oreanisa- tie voor Zuid-Oost-Azië van deze conferentie nog niet te verwachten valt, want belangrijke staten als In dia, dat neutraal wil blijven tussen het Westers en het Sovjet-blok. en ook Japan nemen er niet aan deel. Aan de vooravond van de confe rentie is te Manilla door indiscretie reeds de tekst bekend geworden van het Amerikaanse ontwerp-verdrag Uit deze tekst blijkt, dat de verbin tenissen. welke de deelnemende sta ten onderling aangaan, niet zo straf zijn als die van het Noord-Atlantisch pact. Deze lichtere opzet moet mede dienen om staten als India een toe treden op later datum mogelijk te maken. In het eerste artikel wordt uitdruk kelijk bepaald, dat de deelnemende partijen zich verplichten al# interna tionale geschillen, waarin zij verwik keld worden, langs vreedzame weg te regelen en zich er van te onthouden door dreigementen of geweld invloed te oefenen op de internationale ver houdingen. Hoewel niet anders dan een weerslag van een algemene norm der Ver. Naties, naar welke hier ver wezen wordt, dient deze bepaling in de aanvang van het ontwerp-trac- taat toch zeker ook om India, dat steeds het pacifisme belijdt, te ont zien en dit land toetreding te verge makkelijken. De contracterende landen moeten verder elkander bijstaan om hun krachten te vergroten, teneinde een gewapende aanval te weerstaan en ondermijnende activiteit, vanuit het buitenland op hun territoriale en po litieke integriteit gericht, te keren. Deze verbintenis om zich tegen revo lutionaire onruststokerij vanuit het buitenland gemeenschappelijk te ver zetten is een soort novum voor inter nationale verdragen. Men moet te ruggaan tot de Heilige Alliantie uit de tijd na Napolc om een analoog geval in de geschiedenis te vinden. BELANGRIJKSTE BEPALING De belangrijkste bepaling is intus sen, dat iedere partij een gewapende aanval op een gebied, waarvan de verdediging door het verdrag bestre ken wordt, als een aggressie be schouwt, welke de vrede en de vei ligheid van alle deelnemende landen aangaat, en dat elk dezer landen het hoofd moet bieden aan het gemeen- schapelijk gevaar in overeenstem ming met zijn grondwettelijke bepa lingen. Dit laatste verzwakt overi gens de kansen op een snel eensge zind handelen. Van bijzonder gewicht is. dat het gebied, waarvoor het ontwerpverdrag de beveiliging voorziet, ook landen omvat, die aan het contract niet deelnemen. Met name worden hier Cambodja, Laos en het nog vrye ge deelte van Vietnam genoemd. Het verdrag zou otepasselijk zijn voor het gebied van Zuid-Oost-Azië en van het Zuid-Westen van de Stille Oceaan bezuiden 21 graden 30 minu ten Noorderbreedte. Deze terreinaf bakening kan echter bij unaniem be sluit egwijzigd worden. Zij sluit thans Japan, Korea en Formosa van de toe passing van het verdrag uit. Tegen deze toepasselijkheid van het verdrag, ook bij een aanval op niet deelnemende landen, schijnt opposi- Philippijnen. Anderzijds wordt be twijfeld, of Pakistan, dat reeds met Turkije bij een andere sector van de Westerse verdediging betrokken is, met het oog op zijn hachelijke rela ties met India, waarmee het een ge schil heeft over Kasjmir, wel tot het pact zal toetreden. OOK INDONESIë NIET Ook Indonesië is in Manilla niet vertegenwoordigd. Het heeft tot he den de neutralistische politiek van India gevolgd, maar het schijnt niet tot de onmogelijkheden te behoren, dat het hiervan afwijken wil, als het door deelneming aan de opzet van een Zuid-Oost-Aziatische verdediging het hevig begeerde Nieuw-Guinea van Nederland kan losmaken. In die geest moet men in Washington al een proefballonnetje hebben losgelaten. De Ver. Staten hebben zich tot he den in de kwestie Nieuw-Guinea af- *i.)dig gehouden. Zelfs als zij geneigd zouden zijn Indonesië hierin gehoor te verlenen, zullen zij echter reke ning er mede moeten houden, dat Australië zich zeker zo sterk als Ne derland tegen de overdracht van West-Irian aan Indonesië verzet. Voor Australië gaat et hhier om de zekerheid van een eerste verdedi gingslinie en Australië is reeds par- tu bij de besprekingen over het Zuid- Oost-Aziatisch pact. De conferentie van Manilla, die ook op sociaal-economisch gebied voor Zuid-Oost-Azië maatregelen wil treffen om het communisme een ge rede voedingsbodem te ontnemen, be- gingt op een moeilijk moment. Een bealngrijke figuur als Eden zal van wege de toestand in Europa na de Franse afwijzing van de EDG niet eens naar Manilla gaan. Grote re sultaten kan men niet direct ver wachten. maar een begin wordt hier nu toch gemaakt met de versterking tie te verwachten van de zijde der van de veiligheid in Zuid-Oost-Azië. Hongaarse volkslied weerklonken, dit maal ter ere van Ssordas, die de 400 meter in een pectaculaire race won, vóór de Olympische kampioen Boi- teux, die door de Zweed Ostran en de Pool Greenlowski naar de 5e plaats werd verdrongen. Voor de finale schoolslag voor dames hebben zich Ursula Happe 'West-Dld.) Yvette Hanssen (Den.), Klara Killer- man (Hong.), Helen Gordon (G.B.), I. Gryka (Polen), Vinka Jercevic (Z.- Slavië), Dorrit Christensen (Den.), evenals onze landgenote Rika Bruins die als zeveende met een motige 3.00.9 de demi-finale zwom. Zij zal echter tot een betere prestatie kunnen komen dan deze tijd. SCHOONSPRINGEN. De Russin Karakachjanza won het torensprngen dames met een totaal van 7986 punten. Tweede werd Birthe Hansson (Zw.) met 7217 p. en derde Eva Pfarrhofer (Oostenrijk) met 6568 punten. Het schoonspringen heren (3 meter plank)-is na een prachtige, helaas dopr regenbuien onderbroken demonstratie van lichaamsbeheersing en souplesse gewonnen door de Rus Brener met 'n flinke voorsprong op zijn landgenoot Udalov (153.25 tegen 141.16 punten). De Nederlandse vertegenwoordigers van Moll en Gnodde, met een extra handicap van een verkeerd ingevulde springlijst, brachten er reeds bij de ge limiteerde sprongen bitter weinig van terecht. Zij bezetten resp. de 26e en 28e plaats van de 29 deelnemers en wer dén dus kansloos uitgeschakeld. POLO In de halve finale poule A van het waterpolo-tournooi heeft het Neder lands zevental met 7-5 van W.-Duits- land gewonnen. Met de rust hadden onze landgenoten een 5-1 voorsprong. De waterpolo-wedstryd Hongarije Spanje (halve finale-poule B) is in een 5-2 overwinning voor Hongarije geëin digd, ruststand 3-1. Het Europese kampioenschap Olym- piajollen is gewonnen door André Ne lis. De Belg, met zijn 18 jaren de jong ste deelnemer aan de wedstrijden, werd in het eindklassement met een totaal van 518 punten eerste. Het eindklassement luidt: 1 Nelis (B.) 518 p., 2 Krogmann (West-Duits- land) 475 p., 3 Sarby (Zw.) 430 punt., 4 Elvstroem (Den.) 419 p. 5 Vogler (O. Duitsland) 419 p„ 6 Fereberger (Oos tenrijk) 378 p., 7 de Jong (Ned.) 289 p. LEEUWARDEN, 3 September. Aan gevoerd 115 stieren 2.77—2.68. 100 vette koeien le kw. 2.90—2.70, 2e kw. 2.76—2 66. 3e kw. 2.38—2.28, per kg. slachtgew., 821 melk- en kalfkoeien 900700, 225 pinken 459325, 406 graskalveren 260250, 96 nuchtere kalveren 50—35, 913 vette en weideschapen 10095. 383 vette varkens oude varkens 1.80—1.65, vette biggen 1.95 1.85, en zouters 1.871.85, 299 biggen en lopers, biggen 5843. lopers 10063. 46 bokken en geiten 3010. 165 paarden waaronder 45 veulens 1150—780. totale aanvoer 3569. Overzicht: stieren: minder aanvoer. Iets hogere prijzen. Melk- en kalfkoeien prijzen lager, handel stug, Vette koeien minder aanvoer. Nuchtere kalveren stug ge handel, weinig aanvoer. Rinken prij zen hoger. Biggen en lopers matige aan voer, handel lui, schapen prijshoudend, paarden prijzen gelijk. Slachtpaarden iets minder. BIJDRAGEN IN OORLOGSSCHADE. Het ministerie van Financiën herin nert de belanghebbenden eraan, dat boven de gewone bijdragen in oorlogs schade aan de bedrijfsuitrusting, bere kend naar het prijspeil van 9 Mei 1940 volgens bepaalde richtlijnen op ver zoek van de belanghebbende aanvul lende bijdragen worden verleend inge- volge artikel 72 van de wet op de materiële oorlogsschaden. Dergelijke verzoeken dienen voor 1 October 1954 te zijn ingediend. De verzoeken kunnen bij eenvoudi ge brief, onder vermelding van naam en adres van de aanvrager, plaats, waar de schade is geleden, en go mo gelijk van het nummer, waaronder de schade is geregistreerd, worden ge- riciht tot: 1. De directeur van de rijksdienst voor Landbouwherstel, Hooftskade 1, te 's-Gravenhage voor uitrusting en inventaris van land- en tuinbouwbe drijven; 2. De bevoegde schade-enquête commissie voor uitrusting en inventa ris van andere bedrijven. 98S-oo

de Stem | 1954 | | pagina 11