WAAR MENSEN STERVEN VAN DE DORST Roeken rotten in de kast WESTELIJKE inlichtingendiensten gedesorganiseerd ■land EEN KIJKJE IN ITALIAANS SOMALILAND In Johns bureau werkten communistische spionnen TURIJN leverde twee nieuwe Europese zwemkampioenen RADIO REPARATIE RADIO TAZELAAR 'ihune Oost-Duitse geheime politie heeft het druk Comité van overlopers >A Willen is kunnente Lamswaarde Wereldrecord EXAMENS AANBESTEDINGEN MARKTEN ACCURATE TYPIST (E) - FACTURIST(E) EEN DRAAD STEKER TE KOOP: DAGBLAD DE STEM VAN WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1954 erghestraat; igd in de 5TERS- 3uysse haar loyé van de Op die dag pster werk- letrouw (bij ibilea voor) De winkel het gehele irectie naar winkeljuf- de fa werd ïangeboden. aak van de functie van a en in deze der jaren .eraakt. •OEDE een persoon op de weg d van drank lleenstaande zijn, die al drankzuch- nfonds O. Z. ■meente een temberbede- mogen me de Koning M. Mattens- MUZIEK- KANT iternationaal (B,), waar ioor 59 in de de R. K. de 2e prijs ontving van ze prestatie n ook aan 't 1956 te Tem men. De 1ste de muziek- twerpen. RINK. algemene be steld, wijlen irecteur van rijf heeft de verborgen racht. mee burge- 'an Goes; di- gasbedrijven inden van de ïgen van wij- aan de groe- idene dankte :r zijn vader 5 H ALVE ■nissing te zchtbank sal voor de r de diefstal Ie vüftig- dui- an de Amster- es. Zoals kort iet geld werd il werd de bankbediende rresteerd. Hij pril het pakje antoor, dat bij •dam slechts bevatten. B. racht naar het liddelburg. hij schuldig naar hij moet tstaan. igen en getui- PREKEN EISERS ijk worden? is geland, tnge haren, in brand, maar gebaren, wonderland gesmeten kunnen weten ens, puntjes? 't maar wist! rbaar Dagblad ïtje? D vist!! LUCIE uur: Alraune. dagenschrik- uur: Heim- Clectro: Gene- uur: Sousa de pia 8 uur: Fan- uur: Pony Ex- cnsgebouw Be- Eloy": „Alham- Luxor: Het i Het l\ rnbr Het grote car- „Tramlljn 3 „Senoua- fatale uur ADDIS ABEBA: lawaai, stank, musea, vlooien, paleizen, Afrika's grootste bioscoop in een vroegere schuilkel der, de hoofdstraat waar men met twee cent wordt beboet als men op het linkertrottoir loopt, opdringerige verkopers van valse Parkers, weelderige villawijken, achterbuurten vol diepe armoede en ellende, scooters, halfnaakte inboorlin gen met zwarte baby's op de rug, politieagenten in witte uni formen, honderden kinderen die allemaal iets van willen, een cacafonie van klanken, op stoepen slapende mensen, liederen en palmen, met overtuiging genegeerde hygiëne, lachen en tranen. Wij zijn erheen gevlogen over de eindeloze woestijnen van de Cyrenai- ca: miles and miles of nothing, zoals de Engelse soldaten plachten te zeg gen. Wij hadden daarna het dal van de Nijl gezien, majestueus aflopend naar de Middellandse Zee als een ont zaglijke stroom van groene planten- weelde en vette zwarte aarde geperst tussen oevers van geel zand. Öe pyra- miden hadden zandtaartjes geleken, die het kind van een woestijnreus voor ons gebakken had. Toen waren we geland in Khartoem, in de Soedan: op het moment van landen was de scherpe schaduw van ons vliegtuig op de vlakke woestijn gestreken langs het witte silhouet van een inlander die in een boernoes op een kameel reed. Khartoem had den wij even bezien: trap na trap steeds weer lompen aan lijnen han gend, steegjes, beelden aan de muren, naakte zwarte kinderen, beladen ezels, koeien die op straat in het ge woel hun begeleiders waren kwijt geraakt, water dat klaaglijk tussen de stenen ruiste, gehele families on der de blote hemel. De heuvel had 'n soort olifant geschenen, in wiens flan ken zich scharrelende menselijke in secten hadden gevestigd. Terug in de lucht, hadden wij de woestijn van ge daante zien veranderen. Dikke zand wolken kolkten naar boven. Windsto ten deden hemel en aarde samensmel ten tot een enkele stofwolk. Ik had me verloren gevoeld in vijandige ele menten; zo waren we in Addis Abeba geland. Het was het laatste tussenstation op onze reis naar Italiaans Somaliland, waar wij op uitnodiging van de al daar werkende ambtenaren uiteen zettingen zouden geven over de stand van zaken m.b.t. de landhervorming in Zuid-Italië. in hun moederland dus, waaraan wij als adviseurs zijn verbonden. Na Abessynië's hoofdstad gingen de woestijnen wijken voor de oerwouden: bossen, waar de natuur ons te machtig en te groots voor kwam om ooit door de mens te wor den overwonnen. Er was alleen de blauwe lucht en het oerwoud, hon derden en honderden kilometers lang. Grote witte vogels vlogen over de eindeloze wouden en bleven nog lang zichtbaar. Nu en dan schemerden vlekken groene en grijze aarde tus sen de bomen. Dan zagen wij kudden tientallen olifanten (in draf, naar het scheen) onder ons lopen. Een uniek gezicht Een koninkrijk der wildernis. MOGAD1SJOE: Italiaans Somali land: De hitte is onbeschrijfelijk. Het lijkt alsof ik voortdurend met 'n ha- n},er PP hoofd word geslagen. Bij elke beweging van het lichaam voelt men hoe de lome lucht zich méé in beweging zet. Ik ben in Zuid-Italië op dit stuk wel wat gewend, maar hier zie ik voor het eerst hoe het licht de dingen kan opslorpen, dat licht wel nodig is om te zien, maar dat het zó fel kan worden dat het aan al les de omtrekken gaat ontnemen. Blijkbaar is de overgang naar deze hitte te snel geweest, want 't bloed schijnt te gaan kqken en ik krijg een gevoel van plotseling opkomende koorts. Ik moet kinine slikken en breng dan mijn lichaam (want het lichaam en ik schijnen gescheiden dingen in deze zwoele hitte) in de auto die ons van het vliegveldje naar de plaats zelf zal brengen. Rond vreemdsoortige bomen zijn ranken gewonden. In deze trillende hitte heeft dit iets van een fantoom: als kwamen de bomen over de velden gedanst, links van ons, rechts van ons. Vaag hoor ik, dat iemand zegt: ,,U bent in Somaliland. vergeet dat niet" een zin, waarin alles schijnt opgeslo ten te liggen wat over de braadoven- hitte gezegd kan worden. Dan lig ik uitgeput in een kamer in Mogadisjoe Nauwelijks heb ik me uitgestrekt, of een vrouw in de dracht van het land komt binnen, knielt voor mij neer, wast mijn voeten met enkele drup pels lauw water, droogt ze af en ver trekt zonder een woord te zeggen. Ik maak hier kennis met een oude zede van het land. SOMALILAND werd in 1905 een Italiaanse kolonie, maar de hemel mag weten, welk heil men hiervan verwachtte. Het klimaat bleek dus- nig ongunstig dat economisch profijt niet werd verkregen. Slechts 0.7 pet. van de Italiaanse import werd uit dit gebied betrokken. Toen Mussolini aan de macht kwam, besefte hij direct de strategische betekenis van de streek, de sleutel tot centraal-Afrika. Bin nen enkele jaren werd de inheemse bevolking van 1 millioen zielen aan gevuld met Italianen: 20 soldaten te gen één burger. Maar in de jongste wereldoorlog was het gebied na een jaar al verloren. Op 21 November 1949 werd door de U.N.O. bepaald, dat Somaliland voor 10 'jaren door Italië bestuurd zou blijven en inmiddels moest worden opgevoed tot zelfstan digheid. Het was de enige kolonie die Italië mocht behouden; de kolonie ook, waar de pro-Italiaanse gevoelens het sterkst waren en de anti-Engelse (dank zij een door de Engelsen aan gericht bloedbad) evenzeer. Met het mandaatschap, door Abessynië niet erkend wil Italië bewijzen, dat het slechts de belangen der inheemsen wil bevorderen en geen imperialistische bedoelingen heeft. De twee bezoeken, die ik nu aan Somaliland heb gebracht, hebben mij er niet van kunnen overtuigen, dat dit gebied in 1960 klaar zal zijn voor onafhankelijkheid. De Italianen doen wat zij kunnen, maar staan voor een bovenmenselijke taak. Zij bezoeken de dorpen der inboorlingen, die dan hun wensen water, water! mo gen kenbaar maken: een aquaduct is gebouwd, maar het watertek r! blijft schreeuwend. Zelf huizen cie ambtenaren in de eenvoudige witte woningen van de kuststadjes. Lezen kunnen zij niet, want het klimaat doet de boeken verrotten. In hun vrije tijd hangen zij aan de radio, waar „Europa" onder veel gekras en gezoem te horen is. Een van de vrou wen, vernemend dat ik Nederlander ben, vertelde mij dat de japon van koningin Juliana onder een autowiel was gekomen tijdens het bezoek van president Coty; zij was er hier aan de evenaar beter van op de hoogte dan ik Te voet. per boot en per jeep trok ken wij van de ene plaats waar Ita liaanse ambtenaren woonden naar de andere. „Ergens geweest te zijn, maakt de mens gelukkiger dan er te zijn" was op de oerwoudmarsen wél van toepassing De hitte steeg op uit de droge grond, die de voeten even zeer verschroeide ais de helm. Pa radijsvogels vlogen over onze hoof den weg. Apen renden over de tak ken van grijze katoenbomen. Als ka thedraaltorens wierpen zij zich de he mel in en verdwenen in een wirwar van groen. Na enige tijd scheen niets anders meer te leven dan de slangen en de vogels. En de mieren. Hun le gerscharen trokken over de paden als Romeinse legioenen. Nu en dan lagen hutten tussen de wouden, waar men sen wonen die hun baby's als straf maatregel met alle kracht tegen een muur gooien zonder dat de schepsel tjes iets mankeren. Na een kwellende tocht zonder een druppel water kwa men wij aan een dorp met een bron. Een vrouw ging rond, die met haar handen de mest opschraapte, kinderen met huidziekten en vleermuisoren snuffelden tussen het eten dat voor ons werd bereid. Nieuwsgierig dron gen de inboorlingen om mij heen: waar of ik nagr toe ga en vanwaar ik kom? Ik wil uiteindelijk naar Obbia en ik kom van ver weg, nog verder dan Italië. Zij keken erg ongelovig, dat een mens van achter Italië dat hun aan Abessinië te grenzen scheen zou komen. Hun kijken en staren ging op de zenuwen werken; ik kon geen zakdoek pakken zonder dat men zich rekte om vooral niets van dit schouwspel te missen. En zij waren zo lelijk en zo vol ziekten. Met de jeep trokken wjj door woestijnen: vlakten van zand en ste nen en van niets. Er lagen karkassen van kamelen. Nog niet lang geleden had men hier het lijk van een Italiaan gevonden, waarbij een briefje met de woorden: „ik sterf van dorst". Flauw buigend liep de weg uren en uren lang door zandvlakten zover het oog reikte. Toen kwam het leven langzaam terug. In de cactussen en agaven hurkten hutten: lage, platge- daakte muurblokken zonder ramen, waaruit de zwarte inboorlingen naar buiten kwamen om de jeep te zien. Met hun handen maakten zij het ge baar dat om water, water vroeg. Wij hadden het evenmin, nog niet. Maar eindelijk werd de zee zichtbaar en de kust. Obbia lag in de diepte, een klein wit stadje, vooruitgeschoven in de wijde watervlakte van de Indische Oceaan Hier zouden wij water zien, water drinken. Het werd de hoogste tijd. De meesten van ons waren door de Afrikaanse hamer murw geslagen. bezig van ver houdt, heeft Van een Berlijnse correspondent. CINDS de gewezen chef van de West-Duitse contraspionnage het zogenaamde „bureau ter bescherming van de grondwet", r Otto John, naar de Sovjetzone is overgelopen, heeft de Oost- uitse geheime politie niet over werk te klagen gehad. Reeds zes weken lang is er vrijwel geen dag voorbij gegaan, zonder dat medewerkers van een der talrijke in Oost-Duitsland opererende geheime diensten werden gearresteerd Hei aantal arrestanten is veel groter dan men in Bonn wil toegeven. AI- °P 3 Augustus jongstleden werden honderden personen, die er wn verdacht worden geheime verbindingen met het Westen te onderhou- f„LaCï, .r S,0t en grendel gezet' Vele anderen zijn hen sindsdien nog ge- TOigd. Vrijwel iedere organisatie, die zich met het verzamelen «•ouwelijke of geheime berichten over Oost-Duitsland Verliezen te betreuren. Dit geldt zowel voor de dienst van as gewezen chef der „afdeling vreem- oe legers in het Oosten" bij het "sofdkwartier van de Duitse gene- a|e staf, generaal Gehlen, die voor ^werikaanse rekening heet te wer- ,5?' a)s voor het „bureau ter be rtJhiiB van de grondwet" en zelfs Br'tse Secret Service. Ook heeft „"aantal agenten zich vrijwillig ge- nadat de Oost-Duitse geheime 'n een oproep had verzekerd rne niet te zui'en straffen. Deze op- Vi:p. hseft weliswaar niet de weer- 5evonden, die de communisti- ne afweer had gehoopt, en ook de Ver-w °P-en braven met rouwmoedige i.„ r.aringen van gearresteerde agen- nsbben geen uitzonderlijke uit- rking..gehad, maar geheel zonder ireSS. '"i" deze initiatieven in ieder «svai toch ook niet gebleven. Zij heb- vlWu-f,veneens toe bügodragen, dat min i de inlichtingendiensten O' meer werden gedesorgani- dpHuien hun operatief werk uitzon- w werd bemoeilijkt. Er is een rSÏÏV. .vertrouwenscrisis ontstaan, rnm 'tsers' die beftig tegen net ommumsme zijn gekant en er toe willen bijdragen, dat het Westen goed ?e geheime plannen der com- 5"'?™ op de hoogte is, trekken ich terug of weifelen. Zij zijn bang v, tussen te worden genomen of in "anden te vallen van lieden, die voor wee kanten werken Het overlopen ,.*n John zowel als van het gewezen ho der West-Duitse parlementscom missie voor Europese veiligheid, pcnmidt-Wittmack, heeft bij velen de indruk gewekt, dat in het Westen al les corrupt is en men in niemand vertrouwen kan stellen. Daarom valt de laatste weken overal een sterke terughouding waar te nemen, het geen op de eerste plaats de inlich tingendiensten merken. Sommige con- tactlieaen komen niet meer en het wordt steeds moeilijker nieuwe aan te werven. Omdat John en Schmidt- Wittmack deze stemming beduidend hebben bevorderd, is hun overlopen alleen reeds een zware slag voor de sterkte van het Westen. ONTDEKKING den had verschaft, die in werkelijk heid evenals hij voor de communisti sche geheime dienst werkten. Ver schillende agenten der communisten had hij met geld uit John's organi satie betaald. Tiemann zit nu droog en veilig in Oost-Berlijn en vertelt daar de chef der geheime politie, Wollweber, wie naar zijn weten voor het Westen werkt. Reeds kort na zijn verdwijnen moest worden vastgesteld, dat vier personen in Oost-Duitsland tep ge volge van zjjn verraad waren geare- steerd. Dit voorval, dat de jongste tijd he laas niet het enige is geweest, heeft er natuurlijk niet toe bijgedragen het vertrouwen der Oost-Duitse bevol king in de integriteit van het Westen te versterken. ORGANISATIE OVERLOPERS VAN De Oost-Duitsers kan men in alle objectiviteit niet kwalijk nemen, dat zij op hun hoede zijn, zo spoedig een medewerker van een of andere Wes telijke organisatie om inlichtingen bij hun aanklopt. Nu pas werd bijv. ontdekt, dat zich onder John's mannen een persoon in leidende positie be vond, die in werkelijkheid voor de communistische geheime dienst werkte. Zijn naam is Tie mann en hij speelde een voor aanstaande rol in het Berlijnse „bureau ter bescherming van de grondwet". Hij was over alle vertrouwelijke dingen op de hoogte. Pas nadat hij op 1 Augustus jongstleden spoorloos was verdwenen, werd het doen en la ten van Tiemann wat nauwkeuriger onder de loupe genomen. Al ras bleek, dat hij zijn superieuren altijd vervalst inlichtingenmateriaal had verschaft, een nauw medewerker van de majopr der Oost-Duitse contra spionnage, Von Zersen, was en het „bureau ter bescherming van de grondwet" verschillende contactlie- Ik herinner mij weinig meer van Obbia. Ergens moet ik een muur ge zien hebben met daarop nog steeds gekalkt: „Ik geloof in God, die mij geschapen heeft. Ik geloof in de Duce, die ons leidt. Ik geloof in het leger, dat strijdt. Ik geloof in het bulletin van de Generale Staf. En ik geloof, muurvast geloof ik, in de overwin ning." Ik moet toen water hebben gekregen en kinine, voordat wij door de Italiaanse ambtenaren naar hun sociëteit werden geleid. WATER: het was een belevenis, toen na de droogte van de woestijnen in Obbia de fonteinen bleken te spui ten. Hoe vanzelfsprekend aanvaarden wij in Europa het wonder dat water heet en waarmee men in Oost-Afrika niet is gezegend. Ik kon mijn ogen niet afhouden van die fonteinen. Het water sprong in vele sprongen naar beneden, naar de terrassen, liep koelte verspreidend erlangs, ver zamelde zich opnieuw, klaterde in watervallen, stroomde uit bronnen, uit de muilen van roofdieren, dook in grotten en ijlde met een laatste krachtsinspanning in fonteinen die hoog ,lioog, naar de hemel spoten en dat water boven in de lucht los lie ten en deden vallen. Overal stroomde en zong het water en de melodie ver bond zich met die van het ruisen der bomen. Het water zong! En het was, alsof de god Pan blies op de herdersfluit en begeleidde. DR L. VAN EGERAAT Een sportvereniging die er zijn mag Intussen schijnen verschillende vooraanstaande overlopers niet van plan te zijn verder met de handen in de schoot te zitten. Zij' willen aan het politieke spel blijven meedoen. Om dit mogelijk te maken heeft de Oost- Duitse regering hen en aan „allen, die uit de Bondsrepubliek deserteren om op Oost-Duitse bodem tegen de Europese verdedigingsgemeenschap en voor het herstel der Duitse een heid te strijden", een platform aan geboden. Dit moet een soort bevrijdingsco mité worden, waarin onder andere zitting zullen hebben generaal-veld- maarschalk Paulus, dr Otto John, Schmidt-Wittmack en de vroegere minister van landbouw in Nedersak- sen, Gereke. Dit comité vangt al de genen op, die het voorbeeld van bo- vengenoemden willen volgen. Men verwacht hiervan nogal het een en ander, omdat de initiatoren aanne men, dat nieuwe overlopers vooral uit die kringen zullen voortkomen, die naar hun smaak in de Bondsre publiek niet aan hun trekken zijn gekomen. De communisten behoeven niet be vreesd te zijn, dat een dergelijk co mité aan hun controle ontglipt, want zij hebben reeds de beschikking over een hele reeks vooraanstaande figu ren uit de West-Duitse communisti sche partij, die naar Oost-Duitsland zijn uitgeweken. Zoals bekend, be hoort tot hen ook partiichef, Max Reimann. En middelerwijl houden John, Schmidt-Wittmack en anderen zich onledig met het op papier bren gen van al hetgeen zij uit hoofde van hun gewezen functies over interne verhoudingen in de Bondsrepubliek weten. Bei dc hebben voor de pers welis waar verzekerd, dat zij geen gehei men zullen prjjs geven. Maar wie de methoden der communisten en inzon derlijk van hun geheim apparaat kent, kan daarbij siechts glimlachen. Wollweber zal zijn prominente over lopers niet vragen. Zij zullen ook zo in ieder gewenste vorm voor hem werken en hem in ieder opzicht in lichten. En dit mag inen niet baga telliseren. REVANCHES WERELD. KAMPIOENSCHAPPEN IN AMSTERDAM Amsterdam heeft vier wereldkam pioenen, de Fransman Louison Bobet, de Engelsman Reg Harris en de Bel gen Dolf Verschueren en Emil van Cauter op stormachtige wijse onthaald Het applaus van de meer dan 30.000 toeschouwers in het stadion gold ook de inzittenden van de tweede auto, de Nederlandse prijswinnaars bij de we reldkampioenschappen. Voor de eerste wedstrijd kwam we reldkampioen van Cauter in de baan in een Australische achtervolging over 4 km. met van Dongen, van der Wey- den en van den Borgh. De uitslag luidt: 1 Van'Dongen (Ned.) 5 min. 13.8 s. 2 van den Borgh (Ned.) 5 min. 19.0 sec. 3 van der Weyden (Ned.) 5 min. 19.0 sec. 4 Cauter (België) 5 min. 26.0 sec. Het eerste onderdeel van de omnium voor profs, een tijdrit over 1 km. met staande start, leverde een onbetwiste zege op voor Bobet. Hij reed nl. ruim drie seconden sneller dan Wagtmans en precies 6 sec. sneller dan van Bree- nen. Het tweede onderdeel, een rit over 5 km. achter handelsmotoren werd daarentegen door Wagtmans ge-, wonnen, die na zeven ronden de kop nam en in de laatste 500 meter Bobet, die een snelle eindsprint produceerde, zeker 10 meter achter zich kon hou den. Het derde en laatste onderdeel van de omnium, 10 km. achter handelsmo toren, was zeer attractief voor de toe schouwers, omdat de drie deelnemers vlak bij elkaar bleven en de kop steeds in andere handen overging. De uitslagen luidde tenslotte: 1 Van Breenen 10 min. 3.4 sec. 2 Bobet, 3 Wagtmans. Totaal: 1 Bobet 5 p., 2 Wagtmans 6 p., 3 van Breenen 7 p. Een sprintmatch voor profs werd gewonnen door van Vliet. 2 Harris, 3 Derksen, 4 Sacchi, 5 Bel- lenger. HELLAS WON IN EIGEN HANDBAL-TOURNOOI Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan organiseerde de Goese hand bal- en atletiekvereniging Hellas Zon dag een jubileum-tournooi op het Goe se sportterrein waaraan door 10 ver enigingen en in totaal door 28 elftal len werd deelgenomen. Vanaf des morgens 10 tot 's avonds 6 uur werden op drie velden geani meerde wedstrijden gespeeld, die een behoorlijke belangstelling genoten. In district le klasse heren was de uitslag 1 Hellas (Goes), 2 Tonido (Goes), 3 Marathon (Vlissingen)4 H. E. W. (Eindhoven). De verdere prijswinnaars waren: dis trict 2e klasse heren: 1 Dios (Den Haag), 2e Hellas II, 3 H.E.W. II. Afd. le klasse heren: 1 Tonido II, 2 Hellas II. 3 Volharding I (Goes). 4 Ma rathon II. District le klasse dames: 1 Athene (Den Haag). 2 Marathon, 3 Hellas, 4 A.D.A. (Amsterdam), 5 H.E.W. District 2e klasse dames: 1 Dios, 2 Athene II, 3 De Zeeuwen (Vlissingen). 4 Hellas II. Afdeling le klasse dames A: 1 Vol harding, 2 Marathon II, 3 Roda (Rot terdam), 4 Tonido I. Afd. le klasse dames B: 1 Athene III 2 De Zeeuwen II, 3 Luctor I (Hein- kenszand), 4 Luctor II. De voorzitter van Hellas de heer M. Haasdonk reikte met een toepasselijk woord de prijzen uit. GOEDE PROFKOERS te verwachten in Oostburg Zaterdag 18 September wordt te Oostburg voor de vijfde maal het cri terium voor profs verreden, een wed strijd, die in West Zeeuwsch - Vlaan deren grote belangstelling zal vinden. Een van de grootste attracties is de' hoge snelheid, welke op het uitste kende parcours van de Kroonwijksin- gel mogelijk is. Uit België en Nederland zullen ver schillende van de sterkste renners deelnemen. De start is om half drie. PROF-KOERS TE EEDE Op Zondag 12 September Zondag 12 September wordt te Eede de 3e Benelux Ronde voor professio nals verreden over het bekende par cours. Om 2 uur zal burgemeester J. van Dongen van Aardenburg het start schot lossen, waarna een sterk veld renners, waaronder enkele Tourman nen. de baan op zal stuiven. Behalve enkele van de meest bekende Neder landse en Belgische coureurs, zal ook de Groedenaar Piet v.d. Lycke mee doen. Het is zijn eerste prof-course. In stijgende lijn De belangstelling voor de dames sportvereniging ,,'t Vrije" te Sluis be- bewcegt zich in stijgende lijn. De animo is zo groot, dat er drie groepen gevormd moesten worden die op Maandagavonden druk aan het oefenen zijn in het gymnastieklokaal van de Openbare Lagere school. Ver heugend is dat thans ook een lang ge koesterde wens in vervulling is ge gaan n.l. de aanschaf van een stel ringen. Binnenkort krijgt men ook de beschikking over netten. De Engelse League op Dinsdag Eerste divisie: Arsenal-Everton 2-0. Burnley-Chelsea 1-1. Reeds eerder schreven wij over de voortvardendheid waarmede de twee initiatiefnemers wachtm. le kl. Fr. Amendt en wachtmr. O. de Bruine van de Rijkspolitie te Lamswaarde in dit dorp 'n sportvereniging uit de grond stampten, die in een kort tijdsbestek snel is gaan bloeien. De W.I.K.willen is kunnen zoluidt de naam van deze sportvereniging, die verschillende onderdelen heeft, n.l. de afdeling Volleybal welke ge splitst is in een heren- en een damesteam en voorts de afdeling voetbal voor de school en pas schoolvrije jeugd. De volleybalteams deden in korte tijd al veel van zich doen horen en hebben om het even tegen welke club zij moesten uitkomen steeds medailles weten te verwerven. De af deling voetbal moet al evenmin onderschat worden hetgeen in diverse voorbije jeugdwedstrijden zowel tegen de Zeeuwse als tegen de Belgische ploegen tot uitdrukking is gekomen Thans is de afdeling Volleybal van W.I.K. in uniform gestoken, een wit shirt met WIK-embleem en blauwe broek (voor de dames een blau we rok). De beide Volley-teams poseerden in hun nieuwe uniformen voor oze fotograaf samen met hun teamleiders Amendt en de Bruine. Turijn heeft de eerste dag van de Europese zwemkampioen- schappen afgewerkt en de velen gisteren het ruim gebouwde Stadio Nautico bevolkten, heb ben zich daar eerlijk over ver baasd. Want de organisatie ha perde aan alle kanten. Gelukkig trokken de zwemmers zich van die gisteren 't ruim gebouwde want er werden puike dingen gedaan. Zo vestigde het Duitse zwemstertje Jutta Langenau een nieuwe wereld en Europees record, door de 100 me- •ter vlinderslag te zwemmen in 1 min 16.6 seconde. Zij bleef daarmee 0.3 seconde beneden de tijd, die sedert de scheiding van de schoolslag en de vlinderslag als limiet voor het vesti gen van een record was gesteld. Men bracht het al spoedig tot enke le finales. Voor de finale 100 meter vlinderslag dames plaatsten zich 8 zwemsters, waaronder Nel Garritsen. De Vreng haalde de finale voor de 100 meter vrije slag heren niet. Hij werd door de Rus Kurrenoj geslagen in de repechage, waarvan de winnaar in de finale zou komen. Het werd een enerverend gevecht tussen twee practisch gelijkwaardige zwemmers, maar de Rus tikte een fractie van een seconde eerder aan. Voor beiden werd dezelfde tijd afgedrukt. De series op de 400 meter vrije slag dames brachten twee Nederlandsen in de finale, namelijk Hetty Balkenende (5.25 1) en Tine van Brenk (5.26.8) die beiden tweede werden in hun series. TWEE TITELS Later op de dag werden twee num mers afgewerkt. De titel 100 meter da mes vlinderslag kwam met 1 min. 16.6 sec. in het bezit van Jutta Langenau, op twee volle seconden gevolgd door de Hongaarse Maria Littomeritsky. Nel Garritsen werd in de voor haar uitste kende tijd van 1.23.1 zevende. De Hongaar Nyeki won de Europese titel bij de 100 meter vrije slag heren in 57.8 sec Tweede werd de Rus Bal- landin in 58.2 en 3e de Hongaar Kadas in 58.3. Kurrenoj, die de Vreng wipte juist voor de finale, werd vijfde in 58.6. WATERPOLO Nederland won in poule b. in een tamelijk teleurstellend gevecht tegen Engeland met 7-6. Met rust hadden onze landgenoten reeds met 3-2 de leiding In poule c. werd Hongarije - Oos tenriik gespeeld. De Hongaren wonnen met 8-1. Met rust was de stand 3-0. 43 PLOEGEN voor clubtitel op de weg Vrijwel alle belangrijke clubs, in totaal 43, hebben met hun sterkste renners, (zowel profs als amateurs), Ingeschreven voor het clubkampioen schap van Nederland op de weg, dat Woensdag 15 September gehouden zal worden met start en finish te Wijk bij Duurstede. Het parcours voert van Wijk bij Duurstede over Doorn, Maarn, Huis ter Heyde, Soesterberg, Leusden, Woudenberg, Scherpenzeel, de Klomp, Eist (Utrecht) en Amerangen naar Veenendaal en van daar terug naar Wijk bij Duurstede. Dit parcours dat 77 kilometer lang is en waarin de pyramide, de Maarnse Berg en de Veenendaalse Berg zijn opgenomen, moet twee maal gereden worden. De organisatie van de wedstrijd be rust bij de Utrechtse wielervereniging „De Volharding" TYPISTEN Te Oostburg slaagde als typist met 150 aanslagen per minuut: de dames: Tinnie van Gijs, Breskens; Rie den Hollander, Oostburg; Tr. van Seyen, IJzendijke; Greta de Sutter, Oostburg. En de heer A. de Liizer. St. Kruis. Als met 180 aanslagen per minuut: de da mes: Ina Contant, Oostburg, Suus Janssen, Oostburg Dina de Koene, Aardenburg, Suus YLako, Breskens, Jozien Luteyn, Groede en de heren: J Aernoudts, Sluis; Willy Geysels, Sluis, Joh. de Meeter, Groede. In poule A werd de waterpolo-wed- strijd Italië - Duitsland om het Euro pees kampioenschap gehouden. De Ita lianen wonnen met 6-0. Rust 3-0. RUSTHUIS TE KAPELLE. De Architect le Clercq te Kruinin- gen heeft gister aanbesteed het Rusthuis te Kapelle. De uitslag was: fa. v. Gorp, Goes f 233.929; W. Stegink, Vlissingen f 213.600; J. de Kok en Zonen. Goes f 213.200; A. de Nijs, Hulst f 213.000; fa. gebr. de Theye, Terhole f 212.000; gebr. Kriekaart, Hengstdijk f 205.000; J Baayens, Kapelle f 204.300; P. Voet, Kloosterzande f 198700; van Maris, Ka> pelle f 198.400; D. v. d. Poel, Oudelan- de f 198.000; v. Koeveringe, Schore f 195.790; J. v. d. Brande, St. Jansteen f 195.000. P. Engelse, Heinkenszand f 193.750; de Munck en Petri, Vlissin gen f 190.000; fa. J. en M. Schrijver, Goes f 189.500; fa. J. de Jonge, Bieze- linge f 182.400. GOES. 31 Augustus. Export- en Industrie veiling. Clapp's A 42. Bic. 34.50—34.60. I cal2 41. I 32.30— 32.60. II 25.10—26.10. Br. 's Amandis I c/12 15—17. I 17—18, II 13. Zigeunerin A 33. Bic 30—31, I gr. 12. 28. I 26 40—27.40. II 21. Manks Codlin A 25 10 Bic. 22.70— 23.10. I c 12 23.30, I 21.20—21.50 II 10. C 29. 28—32.10 II 22. Dubb. pr. ponen rm A 34—43. B 35—37. C 30—35. I 33.40. II 90 60. Afw. 90.05 Verp. fruit Zigeune James Cirieic AA 29, A 2832. Bic 34, I 32—38. Manks Codlin B 2829. C 24. Benoni A 35—61 B 43—49. Gewone vei ling: Druiven 95130, Bramen 75, Kir- James Grieve A 35—36. B 34—35, C 31—32. kus I 3141, I c/12 31. Jeffersons I 30- 35, c/12 23—23 Beubre LouvainI 13—22. II 9—13. Gr. 12—22. F 5—15. Reine Vic toria I 27—48, II 26—28. Gr 14—25, F 8- 21. Reine Cl. d' Althon I 30—47, II 17- 26, Gr. 24—36, F 5—14, Reine Cl. Verte II 25 25. Gr 41—43. F 13—26 Clapp's keuken 1622 fabr. 1214. Br.'s Aman- lis keuken 12—15. fabr. 68. Jutten keuken 17—20, fabr. 6—12. Perzikappel keuken 1724, fabr. 1317. Manks Codlin keuken 10—16. fabr. 6—10. Zigeu- 35. c/12 23—28. Belle Louvain I 13—22, keuken 18—23, fabr. 12—14. GOES. 31 Augustus. Eierprijzen: Bericht van handelaren. Kippeneieren 13, poelje 9, eendeieren 8, kalkoen- en ganzeneieren 15 ct. KAPELLE, 31 Augustus. Export en Industrieveiling: Appelen en Peren: Manks Codlin A 25.20, BC 23, I gr. 22.60—22.80, I fijn 16.—22.—II 9.70. K 13.—15.40, fabr. 10.50—10.90. James Grieve A 32,—. I 28.30, 28.40, K 19.40, fabr. 13.50—14.20. Zigeunerin A 35.10, BC 31.90—32.—, I fijn 27.80-^-29.10. II 21.70. K 15.90—22.—. fabr. 15.—15.20. hagelbesch. 9.20—9.40. Perzikappel I gr. 36.30—36.60. I fijn 35.10, II 21.60, K. 27.50. Codlin Keswick I gr. 19.10, I fijn 11.90 12.—, II 6.80, K 10.20. fabr. 8.20. Earley Victoria I 12 70. II 6.30. Clapp's Favorite A 46.60, BC 30.60—33.50, I gr. 41.80, I fijn 31.20—32,—. II 25.50, K 22.10—24.10. fabr. 15.50, hagelbesch. 11—11.20. Juttenpeer B 44.40, I gr. 45.20, I fijn 33.40, II 8,1.0, K 25.20. Br. d' Amanlis I 19.40. II 15.10, 13.90. Bramen A en B 70.80—71.70. afd. 48.Kroetappelen 3.80, Kroetperen 4.— 5.10. valappelen 7—7.20. Dubb. Princes- sebonen II 85.20—86.90, afd. 54.90. Ver men 6092, Frambozen 85133, Prui- 1048, Belle de Louvain 828, Jefferson men: R. Victoria 14—16. R. Cl. 'd Althan A 41, B 39, C 37. Gewone veiling: Bra- Seedling I 28—38. James Grieve AA 38, pakt fruit: Zigeunerin B 41 C 37, Lady 29—58, Kirke's 14—43. Catalonie 6—17. 12—47, Boere Witte 15—32, R. Cl. Verte Wijnpruimen 921, Appelen en Peren: 28, Dr. Julius Guyot 10, Precose de Tre- Juttenpeer 13—27, Clapp's Favorite 15- voux 1226. Perzikappel 930, James Grieve 1526. ROTTERDAM, 31 Augustus. Aanvoer in totaal 3878 (5401). Vette koeien en ossen 440. Geb'ruiksvee 1321 (605). Vette kalveren 145. Graskalveren 396 (232). Nuchtere kalveren 330. Var kens 178. Biggen 239. Paarden 155. Veu lens 11. Schapen of lammeren 527. Bok ken of geiten 36. Vette koeien 270285. 255—265, 225—245. Vette kalveren 260— 270, 240—250, 200—230. Graskalveren 350, 275, 200. Nuchtere kalveren 64, 54, 50. Biggen 70, 60, 50. Slachtpaarden 205, 198, 190. Veulens 400, 300, 230. Schapen 120, 100, 85. Lammeren 97, 82, 72. Kalfkoeien 1025, 950, 800. Melkkoeien 1025, 950, 800. Vare koeien 770, 670, 600. Vaarzen 800, 70, 550. Pinken 525, 425, 325. Vette koeien als vorige week, kalm, als gis teren als boven not. Vette kalveren ge won, vlot, prijshoudend. Graskalveren even ruimer, traag iets lager. Nuchtere kalveren als vorige week, stug, niet geh. prijshoudend. Biggen iets groter, stroef, teruglopend. Slachtpaarden even ruimer, kalm, onveranderd. Veulens iets minder, levendig prijshoudend. Schapen even groter, willig, onveranderd. Lammeren even groter, willig, iets stijver. Kalf koeien matig, stil, vooral niet hoger. Melkkoeien matig, stil, vooral niet ho ger. Vare koeien flink, kalm, niet geheel teruggaande prijzen. Pinken als vorige terugaande prijzen. Pinken als vorige week, traag, teruggaande prijzen. Geiten of bokken iets meer stil, onveranderd. 7ERNEUZEN, 30 Aug. Per 100 st in centen: Sla 4.9012,10. Bloemkool A 3911, B. 10—25. Groene komkommers B2023, C 1416, Witte komkommers B 1517, C 916. Per bos in centen: Peen 2129; Kroten 1314, Per k.g. in centen: Eerstelingen 99.50; Bintjes 7.408.Andijvie 613, Princ. bonen II 46—68, afw. 37.20—40; Pronk- bonen 5760, Kroten 1314, Rodekool 11—17, Sav. kool 14, Wite kool 6. Spina zie 1921, Tomaten A 5261, B. 56, C 41. Uiven 6—19. Appelen James Grieve A 28.2035, B 29.60—31.30, C. 27.80—29.50, H grof 26.20 —31.10; H I 27.70—29.40. H II 27—, K 20.20—33.—. F 18—25. Manks Godlin: A 25—26.90, BC 23.60—25.50, H grof 22.90— 24.80, H I 21.30—23.—, H II 15, K 19—20, F 14. Zigeunerin: K 26, overige soorten appelen 313. Peren Clapp's Favourite: A 46.20—47.90 BC 25.10—36.80, H grof 45.20—48; H I 28.10—30; H II 21.90—23, K 21—32. F 1218. Précose de Trévoux A 45.20—47; B C 45.20—47; H grof 45.20—47, H I 43.20—46; H II 16.20—17.90; K 16 F 12. Overige soorten peren 327. Prui men: Belle de Louvain: I 53, II 32, F 46, Reine Claude d'Althan F 31, Victoria I 52—60, II 42—52. f 22—38, Bramen per doosje 3943. WATERSTANDEN Mannheim 472 (-0.23) Kaub 354 (-0.13), Trier 192 (- 0.18), Koblenz 348 (- 0.15), Keulen 361 (- 0.24), Ruhrort 594 (- 0.24), Lobith 1224 (- 0.14), Nijmegen 1002 (- 0.08), Arnhem 982 (- 010), Eefde 515 0.01), Deventer 405 0.04), Na men la Plante 154 (- 0.07), Borgharen 4065 (- 0.00), Belfeld 1148 (- 0.32), Grave ïi)l (- 0.04). VAKKUNDIG SNEL BILLIJK ONDER GARANTIE APPARATEN WORDEN IN GEHEEL Z.-VLAAN- DEREN OPGEHAALD EN THUISBEZORGD. NOORDSTRAAT 21 TERNEUZEN TELEFOON 2361 GEVRAAGD: Dilploma M.U.L.O. en typen /ereist, kennis van stenogra fie strekt tot aanbeveling, als. mede enige kantoorervaring. LOUISSE-MIDDELBURG N.V. Gortstraat 6062, MIDDELBURG. TERSTOND GEVRAAGD: bij het Loondorsbedrijf TH. v. d. VELDE, Schelfhoutshoek, Graauw Sportkleding met Harmisol: soepel luchtig stoot water af bij regen: blijft droog blijft schoon pia kt niet plezierig vraag drogist EEN TRACTOR SCHIJVEN- EGGE (28 schijven): een \ANHANGKAR OP VEREN, geschikt voor tractor. Adres: M. ZUIDWEG, Smederij. Heinkenszand. Tel. 386 (K 1106). 367-0

de Stem | 1954 | | pagina 3