Mendès- France werking met koerst aan Engeland op samen Onvermijdelijk rijst de vraag: WAT NU? Ruyi Koffieprijzen zijn dalend Schoonheid.... ook in de regen Twintigduizend katholieken uit Oost-Duitsland naar Fulda Blad in Manilla onthult strikt geheime plannen ROLLINS is vluchteling uit Oostzöne van Duitsland" Motor van „Willem Boniekoe" uit de zee opgehaald Woningtekort in Nederland DE SMOKKELAARS ZIJN MET HUN TIJD MEEGEGAAN de Beerenbrouck ivil de Duitsers opdelen De NAVO basis van plannen Zó reageerde de wereld RELLETJES IN SOERABAJA Streven naar een Christelijke eenheid Een „regen-ramp" in Overijssel Goedkope grond bij herbouw Nog wat wachten op nieuwste spelling Maar ook cle grensbewaking.... GOED GELD voor ziek konijn r DAGBLAD VOOR ZEELAND Congres van betekenis W arm FRANKFORTER POLITIE; Romantiek der dragers is niet meer Geheugen als een i jzeren pot 94e JAARGANG No. 21122 Uitgave: N. V. Uitgevers, Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag. Bureaux: Breda. Kasteeiplein 11 Tel Kedactie en Ad ministratie 3351 Verantwoüidelijk Hoofd redacteur J. J. H A. Bruna Kedactieraad: C. J. v. Hootegem, Mr L)r A, J J M. Mes, Mr H. B. L. de Hechter, L. J. v. 't Westende, P. V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55. per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) f 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841. Voor God, Koningin en Vaderland WOENSDAG 1 SEPTEMBER 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 - Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST, Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41. Tel. no. 35) Enige tijd geleden is er op de wereldmarkten voor koffie en cacao een prijsdaling ingetreden die volgens gisteren ontvangen berichten, voorlopig zal aanhou den. De prijzen liggen nog wel iets bo ven die van een jaar geleden, maar indien de daling zich voortzet, zul len wij spoedig weer goedkopere koffie kunnen drinken. Als tenminste de han del zich even vlot aan de lagere prij zen aanpast als zij deed toen de prij zen stegen 99 IN FRANKRIJK is de storm, na de verwerping van het EVG- verdrag nog niet gaan liggen, want onvermijdelijk was het- dat men Mendès-France voor de vraag zou stellen: „Wat nu?' Deze vraag inderdaad gesteld heeft tot nieuwe bewogen taferelen in de Nationale Vergadering geleid. Vijftig afgevaardig den hadden de premier gevraagd om een speciaal debat over de buitenlandse politiek ,nu de EVG is verworpen. De voorzitter van het parlement vroeg de premier, wanneer hij dit debat dacht te houden, waarop geantwoord werd, „Ik stel 3 November voor". Terstond begonnen leden van de oppositiepartijen te roe pen: „Treed af!, Treed af!" Later werd een motie van de regering waarin het debat op 3 November wordt bepaald, met 418 tegen 162 stemmen aangenomen. Reynaud de bekende oud-premier had Mendès France tevoren toegevoegd: „Door Uw neutrali teit en onverschilligheid, hebt U 'n groot idee om hals gebracht!" DE TWEE leiders van de N.E.S.B. zul len op 1 October voor het Haagse Ge rechtshof terecht staan. Eén hunner mr Wolthuis, zal bovendien wegens ille gale grensoverschrijding terecht moe ten staan. DE REPUBLIKEINSE meerderheid in de commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar het geschil tussen Mc Carthy en het leger, heeft zowel de se nator, als de minister voor het Leger, Stevens, schuldig bevonden. VAN DE tegenwaarderekening van de Marshall-hulp is weer een bedrag van ruim acht ton vrijgegeven voor enkele projecten ter verhoging van de produc tiviteit in Nederland. EEN POSTAGENT uit Amersfoort is tot acht maanden met aftrek, waarvan vier maanden voorwaardelijk, veroor deeld, omdat hij ten nadele van de P. T.T. een bedrag van ruim f 3114 zou hebben verduisterd. HET AMSTERDAMSE stadsvuil wordt altijd verbrand. Dat betekent pech voor de oude weduwe uit de Gashou derstraat, die per ongeluk haar geld kistje aan de vuilnisman had meege geven. Nu zijn haar centjes weg. EEN HOUWER en een sleper van de mijn „Laura" te Eygelshoven zijn Maandagavond bedolven onder vallend gesteente en om het leven gekomen. Eén der slachtoffers was vader van 2 kinderen. IN DE 524ste Staatsloterij, 4e klasse, 10e lijst, is de prijs van 25.000 gulden uitgeloot. De prijs viel op lot nummer 6751. EEN JAAR lang heeft het Canade se parlement voor Verkeer zitten uitkijken naar vliegende schotels. Nu er niets werd gezien is 'n uit kijkpost in Ottawa opgeheven. Laat maar waaien,denken de Cana dezen. DE VERJAARDAG van H. K. H. Prin ses Wilhelmina is dit jaar niet op Soestdijk gevierd. De gehele konink lijke familie, ook de prinses zelf, ver toeft in het buitenland. DE WESTDUITSE automobielfabrie ken hebben in de eerste helft van dit jaar hun productie sterk kunnen op voeren. Ford in Keulen en Opel in Ruesselsheim hebben aanzienlijke uit breidingen aangekondigd. IN MELBOURNE is Mgr. G. Vesters M.S.C., oud-Apostolisch Vicaris van Rabaul, op 78-jarige leeftijd overleden. In 1903 werd Mgr. Vesters die in Den Bosch is geboren, priester gewijd. OP 15 SEPTEMBER zal minister Witte een commissie installeren die tot spe ciale taak krijgt: het adviseren om trent maatregelen tegen uniformiteit bij de woning- en andere bouw. Drin gend nodig, die commissie. DE CANADESE federale regering ver trouwt op een economische opleving in de tweede helft van dit jaar. Dit blijkt o.m. uit het feit, dat de immigratie op hetzelfde peil als vorig jaar wordt ge houden. ENKELE watersporters hebben een leuk initiatief genomen. Zij gaven bij het begin van hun vacantie een klein bedrag, waarvoor kinderen uit arm lastige gezinnen een weekje uit mo gen. Dit voorbeeld verdient navolging. VANDAAG is de verbreding van het Amsterdam-Rijnkanaal tussen Amster dam en Utrecht gereed gekomen. OP 73-JARIGE leeftijd is de violist Ferdinand C. Helman overleden. Hij was oud-concertmeester van het Con certgebouworkest. Mendès-France zichtbaar nerveus onder deze aanval antwoordde niet. Zijn papieren zijn aanzienlijk in waar de gedaald, sinds Maandagavond. Oud-president Pinay beschuligde hem ervan, meer te hebben gedaan voor overeenstemming met Tsjou En Lai dan met Spaak, tijdens het ge sprek in Brussel Uit wat de Franse premier na de stemming van Maandagavond ver klaarde kan men afleiden, dat Frank rijk het initiatief wil nemen in de bui tenlandse politiek. Mendès France be oogt een bijeenkomst met Engeland, de V. S. en misschien West-Duitsland, waarbij men de NAVO als uitgangs punt zal nemen. Wat de Duitse mili taire deelneming aangaat, zo zei Men dès France, zal er niets buiten het par lement om worden gedaan. Een Frans-Duits verdrag, zonder En geland, komt vele Fransen als onvol ledig voor. Mendès France zal daarom de Engelse regering om nauwer om schreven garanties verzoeken. Door speciale schikkingen, zou Engeland zelfs bereid gevonden kunnen worden, mee te doen, aldus Mendès-France. Voor de heroprichting van een auto noom Duits leger, zal de premier ze ker geen meerderheid achter zich krij gen. De socialisten zijn daar fel tegen. In de socialistische partij is de onrust al even groot als in het parlement, waar gisteren weer enkele afgevaar digden elkaar te lijf gingen. Jules Moch, oud-minister van Defensie, oud premier Mayer en Max Lejeune zijn als leden van de partij geroyeerd, om dat zij tijdens het E.V.G.-debat tegen de partij opstonden. Men verwacht ook CISENHOWER heeft de verwerping van het E.V.G.-verdrag een „grote tegenslag in de strijd tegen het inter nationale communisme" genoemd. „Wij moeten echter niet ontmoedigd zijn, want het Westen is sterk. Zeer sterk". Foster Dulles liet doorschemeren, dat West-Duitsland zijn plaats als vrij en gelijkgerechtigd lid van de gemeen schap der volkeren zal moeten gaan innemen. Engeland zal op de Franse beslissingen over het herstel van de Westduitse souvereiniteit wachten, al vorens het stappen onderneemt, om de conventies van Bonn toe te passen. „La Libre Belgique" schrijft: „het debat, waarop jaren is gewacht, werd nu weggegoocheld". „Het Volk" veronder stelt, dat Mendès France welbewust de de weg effent voor de Russische poli tiek. Hij zou voor Frankrijk een volks frontregering wensen. Enkele Franse bladen noemen het ongehoord, dat een regering een regeringswetsontwerp aan het parlement voorlegt, dat zij zelf niet wil verdedigen. Italië voelt wel voor het inschakelen van een demo cratisch Duitsland bij de defensie. j Spaak noemde het drama met de E.V.G. een „geweldige over winning der Russische diplomatie". De Westduitse reacties getuigen van te leurstelling, maar ook van nieuwe hoop;> „De integratie-gedachte is niet dood zo zegt men. Adenauer bepaalt intussen de nieuwe koers der Duitse politiek. Alle communistische bladen en ra diozenders bejubelen Mendès-France en het Franse parlement. disciplinaire maatregelen tegen de 50 socialistische parlementsleden, die te gen de E.V.G. stemden. De drie socia listische leiders zullen in beroep gaan. EENVOUD Voor wat de nieuwe plannen van Mendès-France betreft: het blijft bij veronderstellingen. De premier zou denken aan samen werking op geheel gelijke voet van Engeland en Frankrijk bij de organisatie der Westeurope- se verdediging, waarbij ook Duitsland een plaats krijgt. Bij het overleg zouden ook de vijf andere EVG-landen betrokken worden. In Nederland klonk de rel in het Franse parlement na, door een reeks vragen van het Eerste Kamerlid Ruys de Beerenbrouck aan de minister. Hij suggereert het inschakelen van Duit sers bij de defensie op dc manier als de Fransen zelf in Indo-China hebben toegepast,.... dus door Duitse eenhe- den in geallieerde strijdkrachten te la- ten opgaan. In Duitsland zouden nu reeds interessante voorbeelden van dit soort „inschakeling" gevonden kunnen worden. Het zou de eenvoudigste weg zijn, aldus de heer Ruys de Beeren brouck. Wanneer men het in het groot zou toepassen, zou „Duitsland" niet herbewapend zijn in de feitelijke zin van het woord, terwijl men toch van de Duitse mankracht zou profiteren. Men verwacht in de eerste week van October een bijeenkomst van de mi nisters van Buitenlandse Zaken der staten-NAVO-leden, ter bespreking van de noodtoestand, ontstaan na de Franse verwerping van het E.V.G.- verdrag. Regering heeft nog andere zorgen Personeel van de Indonesische mari ne is in Socrabaja slaags geraakt met een aantal illustere figuren uit de bevolking. Hierbij kwam één persoon om het leven, terwijl er elf gewonden vielen. De ruzie ontstond, doordat de mari nemannen weigerden „zwarte" bios coopkaartjes te kopen. In politieke kringen in Djakarta heersen andere zorgen. Wat moet men aan met de Russen, die beloofd had den een kleine staf te zullen sturen voor hun ambassade en die nu met 60 man (de gezinsleden nog niet eens meegerekend) dreigen te komen? De regering heeft nog niet besloten wat haar te doen staat. In een vorig, soort gelijk geval (met rood-China) werd het teveel aan diplomaten eenvoudig weg teruggestuurd. De Wereldraad van Kerken Resoluties tegen A.- en H.-bom Hoewel er nog een enorme kloof blijft gapen tussen de R. K. Kerk en haar afgescheiden zusters, is er toch een groeiende kans op eenheid, althans in het andere kamp. Op het congres dat de wereldraad van kerken in Evanston heeft gehou den is besloten tot het houden van een gebedsweek in begin Januari, met als intentie: „de Christelijke eenheid". Het gebed is de weg naar eenheid, zo wordt in een resolutie gezegd. Verder ging het congres accoord met een re solutie, waarin wordt aangedrongen op het verbod van alle wapens voor massa-verniétiging. In andere resolu ties worden rassenonderscheid en ras senscheiding in alle vormen in strijd met het Evangelie verklaard. Evenals het anti-semitisme, zijn zij onverenig baar met de Christelijke leer. Tja, die vacantiemaand van duizenden Nederlanders is volkomen ver regend. Iedereen weet het en we zullen uw wrok daarover niet groter maken door cynische mopjes over het weer te plaatsen. Bewonder liever het optimisme van degeen, die zelfs in die regen nog schoonheid weet te vinden. Luistert, dit gebeurde in Breda. Op het Kasteelplein zat een man in zijn nog van regen druipende auto te wachten. Links en rechts glinsterden grote plassen en in één daarvan weerspiegelde zich één der gebouwen van de K.M.A. Dat trof die man opeens. Het was alsof iemand hem influisterde, dat schoonheid zich niets aan regen of zon gelegen laat liggen. Zij is overal en onder de meeste omstandigheden aanwezig. En hij knipte dit plaatje, dat we u met bijzonder veel voldoening als „ons regencommentaar" voorzetten. t ff tII III t i i J Weersverwachting, geldig tot J J vanavond: J In de vroege ochtend plaatselijk J mist. Overigens overwegend zon- t nig, droog en warm weer. Zwakke t t tot matige wind uit Zuidelijke J richtingen. t Vandaag: Zon onder 19.29 uur. J i Morgen: Zon op 5.52 uur. FOSTER DULLES IS ZEER GEBELGD Een dagblad in Manilla is op onver klaarbare wyze in het bezit gekomen van het Amerikaanse ontwerp voor een verdedigingsorganisatie voor Zuid- Oost-Azië en heeft de tekst ervan ge publiceerd tot grote ontsteltenis van „Washington". Volgens het blad, zullen Cambodja, Laos eh Vietnam tot de verdragstaten behoren en verder wordt bepaald, dat elk lid zal handelen overeenkomstig zijn constitutionele procedure om aan het gemeenschappelijk gevaar het hoofd te bieden. Een speciale raad zal kwesties, die toepassing van het ver drag betreffen, beschouwen. Deze raad kan overeenkomsten sluiten met niet- aangesloten landen op economisch en sociaal gebied. Het verdrag geldt voor onbepaalde tijd. Tegen de publicatie is hevig geprotesteerd. In Washington en Londen heerst verhoogde diploma tieke activiteit want de tekst van het verdrag moest geheim blijven. Manilla zou het hoofdkwartier van de ontwor pen organisatie worden. Dit gaat nu misschien niet door. Mogelijk zal Fos ter Dulles uit protest niet op de con ferentie aanwezig zijn. Eden gaat ze ker niet naar Manilla, daar de E.V.G.- kwestie hem in Europa houdt. In Fulda. de oude Duitse bisschops stad aan de grens tussen West- en Oost - Duitsland is gisteren de 76e Duitse rooms - katholieken congres begonnen dat tot het einde der week zal duren. Ook de Duitse bisschoppen zijn in Fulda samengekomen. Voor de groots opgezette sluitings plechtigheid, die Zondag a.s. wordt gehouden, verwacht men o.a. twintig duizend Oostduitseft! Het in deze dagen te Koenigstein beëindigde vierde congres Kerk in Nood dat door de Oostpriesterhulp werd georganiseerd, heeft nog eens met smart en bezorgdheid geconsta teerd, dat de strijd tegen de kerk en tegen de vrijheid en waardigheid van de mens in scherpte en omvang is toe genomen. Het congres doelde daarbij op de nieuwe gebeden met millioenen geloofsgenoten, die in de laatste maan den in het geweldsysteem van het Bolsjewisme getrokken zijn. Overigens heeft dit congres ook met groeiende zorg een verval der krach ten, vermoeidheid der goeden en on enigheid en verwarring der geesten in de vrije wereld vastgesteld. Het in Koenigstein behandelde, kan gelden als een aanwijzing van de zor- FOSTER DULLES, uit de school geklapt. VLIEGTUIG WAS NOG BOVEN LAND Gistermorgen vroeg heeft een sleep boot. die was ingeschakeld hij het zoe- ken naar wrakstukken van het veron gelukte K.L.M.-toestel „Willem Bonte koe" een van de vier motoren van het toestel opgehaald. De motor, waaraan de propeller ontbrak, is in IJmuiden aan land gebracht. De ramp met de „Willem Bontekoe" is door deskundigen gereconstrueerd, waarbij is vastgesteld, dat de machine nog boven land moet zijn geweest al vorens neer te storten. Vast staat, dat enkele getuigen uit Egmond aan Zee. die verklaard hadden het verongeluk te vliegtuig te hebben gezien, geen an der toestel kunnen hebben bedoeld. Er wordt intensief gevist naar wrak stukken, waarbij men onschatbare diensten ontvangt van de vissers, die het zeegebied uitstekend kennen Met behulp van het sleepnet haalde men enige stoffelijke resten van in zittenden van de „Willem Bontekoe" boven. 't Enige stoffelijke overschot, dat na de ramp werd gevonden, is inmiddels geïdentificeerd. Het is gebleken te zijn van de 5-jarige Richard Yarrow uit de V. S. Telkens worden stukken alu minium van het verongelukte toestel gevonden. Een kotter heeft gisteravond het stoffelijk overschot van de derde offi cier van de „Willem Bontekoe", de heer R. M. T. Meyers, geborgen. TRUC HERHAAUD Volgens de Frankforter politie is .Rollins", de aan geheugenverlies lij dende man die in Enschedé wordt ver pleegd, een Duitse landloper, die luis tert naar de naam Guenther Fischer. Hij zou vorig jaar in Frankfort we gens landloperij zijn voorgeleid. De politie herkende hem van foto's. Wat de Duitse politie niet kon verklaren, dat er op „Rollins" rug in het Duits staat getatoueerd: „Dit gebeurt met Amerikaanse brandstichters en gang sterpiloten" ..Rollins" lijkt sprekend op de man die de politie van Frankfort op het oog heeft. Hij zou een jaar geleden het zelfde hebben gedaan als nu in En schedé, doch indertijd noemde hij .zich „Ernest Williams". Hij werd in een militair hospitaal opgenomen, doch toen men zijn vingerafdrukken en foto naar de F.B.I. in Washington had ge zonden, bleek men met een bedrieger te doen te hebben. Deze vingerafdruk ken zullen ook nu worden vergeleken. Volgens de Westduitse politie is „Rol lins" een vluchteling uit Oost-Duits land. Hij zou 24 jaar oud zijn. gen, die de veel grotere rooms-katho- lieke gemeenschap van Fulda in de komende dagen zal bezig houden. In 15 werkgroepen zullen de naar Fulda gekomen katholieken de vraag behandelen, wat het christelijk ge tuigenis in deze tijd op alle terrei nen des levens van de gelovige mens verlangt Daarbij zal naast het be roepsleven en het familieleven ook het gebied van de sport en van de poli tiek niet worden vergeten. De overvloedige regen van deze zo mer heeft enkele duizenden Overij- selse boeren grote schade berokkend. Men spreekt zelfs van „een ramp" daar aan de aardappel- en de graan oogst voor millioenen schade is aange richt. Voor rampslachtoffers Rampslachtoffers, die verplicht zyn hun vernielde woningen op een andere plaats dan de vroegere te herbouwen, kunnen op grond van een nieuwe re geling in aanmerking komen voor re ductie op de prijs van de nieuw te kopen grond. Getroffenen zullen niet meer dan f 1200 aan grondkosten hoeven te be talen, mits de oppervlakte van het des betreffende perceel niet groter is dan 300 vierkante meter. Dit geldt alleen bij individuele herbouw door de ge troffene zelf of bij overneming van een woningwet-woning. Voor de ge schenkwoningen gelden afwijkende oppervlaktematen. Is de oppervlakte van het perceel groter dan 300 M2, dan zullen de betrokkenen nooit meer dan in totaal f 1500 hoeven te betalen. Eksperiment moet tijd hebben Er zal binnenkort een aanvullend koninklijk besluit verschijnen, waarin zal worden verklaard, dat er voor het inwerkingtreden van de nieuwste spel ling een ruime overgangstermijn zal zijn. De regering ziet geen kans om den volke voor 14 September vertrouwd te maken met het laatste snufje op taalgebied. De definitieve datum van inwerkingtreden zal worden bepaald in overleg met de Belgische regering. Hierbij een grafiek, welke een overzicht geeft vanaf de bevrijding tot op heden van de wedloop wo- GRENSBEWAKING en de controle langs de weg door douane-ambte naren zal een belangrijke wijziging ondergaan. De velddiensten door deze ambtenaren per rijwiel of te voet zullen tot een minimum worden be perkt. Gemotoriseerde eenheden zullen worden gevormd, welke door hun snelle verplaatsingsmogelijkheid waar nodig een intensievere controle zul len kunnen uitoefenen. De bestrijding van de eveneens gemotoriseerde smok kelhandel eist reeds lang deze aanpassing. NU „VLIEGENDE BRIGADES" In het West-Brabantse is de smok kelhandel thans erg rustig. Zelfs de belangstelling voor de smokkel van „goeie boter" is sterk gedaald, nadat daarbij flinke klappen zijn gevallen. De smokkel van vee viert momenteel hier evenmin hoogtij, Dit houdt ech ter niet in, dat de belangstelling aan beide zijden van de grens is vermin derd. Er zijn nog steeds flinke bedra gen mee te verdienen doch de risico's zijn zeer groot. In horloges ,tot voor kort een niet minder gewild artikel, is de handel vrijwel nihil. De binnenlandse markt biedt hier blijkbaar voldoende varia ties in prijzen en kwaliteit. ROMANTIEK VERDWENEN De trek van de smokkelaar per fiets of te voet naar de zogenaamde smok- kelketen over de grens is voorbij De vele smokkelpaadjes door bos en hei groeien dicht. De romantiek van- de dragers van loze vrachten, het ver schalken daarmee van de grensbe ambten is niet meer. De kleine man die vroeger probeerde naast zijn steunbedrag een vrachtje" te halen, werkt nu. De beroepssmokkelaar is met zijn tijd meegegaan. De dragers zijn aan de kant gezet, omdat de auto meer mogelijkheden biedt. Tijdens velddiensten door de ambte naren, soms vergezeld van honden, kan men nu hoogstens nog eens een illegale grensoverschrijder tot de or de roepen. Wat nog smokkelt, doet dit op mo derne leest. Het artikel „goeie boter" moet in massa per auto kunnen wor den vervoerd, wil het voor de be roepssmokkelaar rendabel zijn. Het ri sico dat men daarbij wordt „afgesla gen" is groot. Het betekent meteen een verlies van duizenden guldens aan materiaal en goederen. Met het vee is het al evenzo REORGANISATIE Centralisering van de beschik bare ambtenaren en het vormen van gemotoriseerde eenheden daaruit zal nu binnenkort wor den doorgevoerd door de dienst van Invoerrechten en Accijnzen afdeling grensbewaking en con trole op de weg. Deze beoogt 'n effectievere bestrijding van de smokkelhandel en een intensie vere controle op de weg voor wegenbelasting en goederenver voer. Ook hier gaat de „romantiek" van het veldbed voor de ambtenaar ver dwijnen. Vliegende brigades per auto of motor zullen de wegen mede gaan bevolken. ningbonw en woningtekort. Als men de grafiek volgt, kan men zien dat het woningtekort steeds minder wordt en zeer waarschijnlijk bin nen enkele jaren geheel verdwe nen zal zijn, mits er zich plotseling geen wijzigingen voordoen. IN ENGELAND Het grootste deel van Engeland blijkt besmet te zijn met myxomatose ofwel konijnenpest. Honderdduizen den dode of stervende konijnen wer den reeds aangetroffen en „genade-pa trouilles" opereren op velden en ak kers om de besmette dieren af te ma ken. De Engelse boeren zien in de epide mie over het algemeen een voordeel en sommigen hunner besmetten moed willig hun velden, waarvoor zij zieke dieren opkopen. De prijzen voor een besmet konijn zijn hoger dan er ooit voor een gezond konijn zijn betaald: soms 200 gulden per stukOp de gronden van Windsor worden de lij dende dieren afgemaakt. "N Jn Londen wordt op het ogen blik een automatisch geheu gen tentoongesteld. Het bestaat uit een net van dunne draden, waarlangs kralen van een spe ciaal soort magnetisch materiaal heen en weer kunnen schuiven juist als bij een telraam. In een millioenste seconde kan een moderne rekenmachine dat zijn de enorme apparaten die in een oogwenk de moeilijkste berekeningen kunnen maken) bepaalde uitkomsten door „het geheugen'' laten registreren. Met dezelfde snelheid kan het geheugen de cijferreeksen weer te voorschijn toveren. Door een aantal van deze „telramen" (of ficieel heten ze: magnetische matrijs magazijnen) te gebrui ken, kan men vele duizenden gegevens-eenheden in een ruimte bewaren. Het is met recht een geheugen als een ijze ren pot.

de Stem | 1954 | | pagina 1