Een onderaardse rivier wordt vakkundig gesaneerd Geweldig" werk in Bergen op Zoom E. HEIJBLOK D. G. van Werkum Zes maanden lang in de stank en in de modder „H Aanleg van een betonnen kanaal Reportage uit een riool EEN SMIDS KNECHT administratieve kracht R. K. Hoofdaktecursus - Hulst Ambtenaar ter Secretarie Aardappelvoorraadrooiers Fa. HECTORS vertegenwoordiger DAGBLAD DE STEM VAN DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954 Harmonie te KORTGENE „Koninklijk" Z. Klaassen-Oord Afwezig: AANBESTEDING 1 September aanvang der lessen. A ational compleet v. prd. tr. f 975.— EEN VERTEGENWOORDIGER DE ONDERGANG \4 e Nol, daar hai- je een vleer- =i" muis! Nol. de fotograaf, stond in een zeer moeilijke positie. Hij leunde met zijn rech terschouder tegen de druipnatte wand van „De Grebbe", een ri viertje, dat onder de huizen en gebouwen van Bergen op Zoom loopt, dienst doet als een moederriool en thans, dank zij de stoutmoedige pogin gen van een aanne mersfirma, geheel wordt gesaneerd. Nol (Van onze speciale verslaggever) leunde zó tegen de muur, dat hij met zijn rechterhand nog pre cies de gelegenheid had op het knopje van zijn fototoestel te drukken. Hij wilde 'n plaatje schieten, maar schrok van het geroep, dat hem op dat mo ment bereikte. Hij keek even boven zijn zwarte apparaat uit om er achter te komen wat er allemaal gaande was en op dat ogenblik zwiepte de vleermuis tegen de buitenkant van zijn Blitzapparaat aan. „Ik dacht, dat die krengen altijd alles zagen", mopperde Nol, geen aandacht schen kend aan het gekrijs van de vleermuis, die in de diepe duisternis verdween. Hij legde opnieuw aan om een plaat te schieten, maar het zat hem an dermaal niet mee. Want doordat hij reeds enkele minuten op dezelfde plaats was blijven staan, zakten zijn rubberlaarzen steeds verder in de moddermassa weg en Nol zag nu geen kans meer zijn benen ook maar een centimeter te verzetten. Hij klem de zich aan de muur gedeeltelijk vast om zijn evenwicht niet te verliezen en zijn appa raat te behouden. Twee mannen in vunze overalls waren bereid de arme foto graaf uit zijn positie te redden. Het duurde enkele ogenblikken voordat zij daar mee gereed waren, maar goedde moeilijk heden leken allemaal van de baan- TAE moeilijkheden kwamen echter pas, want vijf meter ónder de Btraten van Bergen op Zoom, in dat stinkende en onmenselijke riool, liep een verslaggever en in zijn ijver probeerde hij enkele notities te maken, die hem welkom zouden zijn als hij zou beginnen aan de compositie van zijn verhaal. Derhalve hield hij zijn blocnota voor zijn buik greep naar zijn potlood in zijn broekzak, maar daar mee bezig zijnde, kwam er plotseling een straal water op zijn boekje te vallen. de onderaardse gang van de stad af te dalen om daar waarnemingen te doen en deze aldus voor te schote len aan het publiek, dat (het is on mogelijk) geen kans krijgt een kijkje te gaan nemen in het riool, waar de arbeiders voor een haast ondragelijke taak staan (ze krijgen er extra voor betaald!), want het is een stinkend karwei. DE DIEPTE IN In de Morgenstraat staat een dragline, die een massa modder uit „De Grebbe" haalt. Deze modder moet eerst door de arbeiders tnet krui wagens onder het gat worden gereden. De grijparm verschijnt dan en pakt de massa mee. Het is zwaar en ongemakkelijk werk, maar het moet nu eenmaal gebeuren. Dat water kwam uit een klein ri ool, dat, bij nader inzien, vlak boven zijn hoofd bleek te zitten en dat zo maar plotseling was gaan stromen. Johannes Moerland, de aannemer uit Sint Annaland, vond het best, dat er een paar mensen van de krant kwamen kijken, hoe hij bezig was een uniek en ongetwijfeld historisch werk uit te voeren met zijn twintig arbeiders. Hij kon niets, althans zeer weinig zeggen van het verleden van dit riool. Het enige wat hij wel wist te vertellen was, dat „De Grebbe" vroeger een riviertje was geweest, dat inderdaad werd bevaren. Er kwam in het midden van de vijftien de eeuw een ander riviertje voor in de plaats en sedert 1845 was het toe gestaan boven „De Grebbe" gebou wen op te richten. In dat jaar im mers verrees het Markiezenhof. De stad groeide en weldra werd „De Grebbe" zo goed als geheel onttrok ken aan het oog van de mensheid. Slecht op enkele plaatsen zagen de inwoners het riviertje en zij konden zich louter beklagen over de vrese lijke stank, die door het moerriool werd veroorzaakt. De gemeente had het zo geregeld, dat „De Grebbe" daarvoor dienst ging doen. Vroeg of laat dienden maatregelen te worden getroffen om het geheel te verbete ren, want het kon toch niet eeuwig blijven duren, dat er onder de stad Bergen op Zoom een riviertje liep (vanaf het Pillekenswater tot aan de haven) van 685 meter lengte, waar aan nooit iets werd gedaan. In het begin van de oorlog stelde de toen malige directeur van gemeentewer ken ir H. B. J. Witte een schema op. j dat na de bevrijding nog eens werd bekeken, zodat er uiteindelijk 'n plan I uit de bus kwam om „De Grebbe" volledig te gaan saneren door het leggen van een betonnen kanaal. De zaak passeerde de raad en diverse andere instanties en werd ter uitvoe ring aangenomen door de firma Moerland uit Sint Annaland. Het werd het merkwaardigste karwei uit de Bergse geschiedenis. Enkele dagen geleden begonnen de werkzaamhe den en Moerland vond het prettig daarbij enige blijken van deelneming te ontvangen en krantenmannen op bezoek te krijgen, die voorstelden in Fotograaf en verslaggever keken eerst in het gat van het Beursplein- tje, vonden dat dat nog al meeviel en stapten vervolgens de ladder af, be ginnend aan hun avontuurlijke tocht. Het eerst werden zij geconfronteerd met enkele arbeiders, die onder het open gat stonden en genoten van ver se lucht. Zij waren juist klaar geko men met het slaan van een damwand die het water vanaf het Beursplein- tje tot aan de Moeregrebstraat op eenzelfde peil laat staan. Het bleek namelijk, dat door die damwand de verbinding tussen het Pillekenswater en de haven was verbroken. Ook dit leverde geen bijzonderheden op, maar links en rechts rondkijkend werd het weldra duidelijk, dat het een kennismaking ging worden met een zeer aparte en romantische sfeer. Daar ginds immers, op honderd vijftig, misschien tweehonderd meter van de damwand, hing een kleine pe- troleumlantaarn tegen de muur. Daarachter bewogen zich schimmen, die dan weer bukten dan weer langs de muur gleden. „Daar zjjn mijn mensen", wees Moerland, die het raadzaam achtte een tocht naar zijn arbeiders te ondernemen. Dat vond Nolsde-fotograaf ook, maar hij nam spoedig zijn besluit te rug, want het was niet mogelijk op twee benen jot bij de arbeiders te komen. „Ik zorg voor een derde been", zei Moerland en hij haalde boven eventjes enkele schoppen. „Juist", vond Nol: „daar kunnen we iets. mee beginnen". Het was maar goed, dat Nol zijn schop had ontvangen. Daarmee kon hij immers de modderbodem aftasten. Hij deed dat zeer secuur en het be spaarde hem een nat pak, want Nol's spade zonk op een gegeven moment een halve meter diep weg en dus was het het beste zoveel mogelijk in het midden van het riool te blijven. Daar was de grond tenminste nog een beetje hard. Moerland lachte om de grap met de fotograaf, maar heel lang duurde zijn lachen niet, want weldra zat ook hij verstrikt in de modder. De ster ke aannemer zag echter kans zich zelf te ontzetten en zonder hulp weer „boven" te komen. Hij moest een mi nuut uitpuffen en van die gelegen heid maakte hij gebruik te wijzen op lichtte zijn lantaarn boven zijn hoofd enkele bezienswaardige dingen. Hij en vertelde iets van de kwaliteit van de gewelven. „Je moet eens kijken hoe stevig, dat zaakje hier in elkaar zit", concludeerde de aannemer. „Ik zou zeggen, dat ze in de Middel eeuwen toch wel wisten wat voor materiaal ze gebruikten. Het is onge lofelijk, maar dit spul is bijna niet stuk te krijgen. Ik ben er in ieder ge val niet bang voor, dat er ook maar één steen naar beneden zal komen. Je kunt natuurlijk nooit weten, maar ik geloof dat het mee zal vallen". EN DE RATTEN? Ons drietal arriveerde bij het open gat in de Morganstraat en manoeu vreerde voorzichtig over enkele plan ken, die door de arbeiders waren ge legd en die het lopen in het riool wat gemakkelijker moesten maken. Dat zou zeker zo geweest zijn, indien Nol niet zo onhandig was pardoes op een van die planken te stappen. Het gevolg was, dat de plank omhoog kwam en op Nol's reactie weer naar beneden kletterde. Ziezo! Nu zat ten minste ook de heer Moerland onder de modder. Een geluk bij een onge luk was het. dat althans het fototoe stel niets had geleden. Het werd vijf minuten lang prettig ademhalen onder het gat in de Mor ganstraat. De frisse lucht deed ieder een goed, maar van lange duur kon ook dit niet zijn, want de dragline (in de straat staande) moest zijn werk kunnen doen. De grijper werd het gat binnen geloodst en zacht op de moddermassa neergelaten. Dit zacht hield nog zoveel in, dat er op nieuw een grandioos modderballet ontstond, dat er in ieder geval voor zorgde, dat Nol's fototas nu ook enige schade kreeg. Vanaf dat ogenblik werd er alleen nog maar gesproken over de ratten. Nol wilde zo graag wat ratten'foto- donker in het riool. In verband met de gassen durfde Moerland in dit ge deelte niet met een petroleumlamp rond te lopen. „Is levensgevaarlijk", zei hij en hij kon daar wel eens ge lijk in hebben, want de stank was nu verschrikkelijk. „Snap niet hoe de arbeiders dat uithouden", merkte Nol op, die daar mee wel een spijker op zijn kop sloeg. Het was zó donker, dat Johan nes Giljam zijn werkmakker Jacob van Vossen moest bijlichten, anders zag deze niet waar hij zijn schop plaatste, waarmee de modder werd verzet. Nol pakte zijn toestel maar weer eens en vereeuwigde Johannes en Ja- graferen, maar het was een vraag of cob. dit wel zou lukken. Moerland meen de oprecht van niet, want hij zei, dat de ratten nog teveel ruimte hadden. Als straks het werk wat verderop was dan zouden die beestjes wel te pakken zijn. Desalniettemin werd be sloten de „wandeling" voor te zetten. Deze moest dan eindigen in de Moe regrebstraat. „Daar heb je een rat!" scheeuwde Moerland. Maar Nol kreeg het aal- vlugge diertje niet in zijn bereik en bovendien had hij per se geen kans zijn toestel aan zijn oog te brengen of omgekeerd. Want het was pek- De blitzlamp veroorzaakte heel wat herrie in het riool. Blijkbaar sloegen er wat ratten op de vlucht en schrok ook hier of ginder een vleer muis. Het einde van de „wandeling" kwam naderbij. Niet voordat echter de-man-van-de-krant nogmaals wat „derrie" op zijn hoofd had gekregen en ook niet voordat de stevige Moer land was verlost door zijn zoon, toen hij weer eens wegzakte. Het was een ware verademing het gat in de Morganstraat te naderen. Daar stond tenminste de ladder, die het gezelschap weer terugbracht naar de normale begane Bergse grond. Voor ons was dat ook het laatste bedrijf. Niet het laatste echter voor de dapperen van Moerland, die zes maanden lang in de „buik van Ber gen" moeten verblijven. Het is wa rempel geen lolletje, maar het kan slechts eerbied en dankbaarheid te weeg brengen ten aanzien van de ar beiders, die dit belangrijke werk in dienst van de gemeenschap doen. Bij het 75-jarig bestaan Het harmoniegezelschap „Eendracht Maakt Macht" te Kortgene bestond Zaterdag 75 jaar. Dit feit werd op luisterrijke wijze gevierd. De Arnhem se politiekapel zette aan het feest luister bij. Arnhem was de stad, die Kortgene na de ramp adopteerde. Behalve de Arnhemse politiekapel maakten ook de leden van de Am- hemse reinigingsdienst, die na de ramp Kortgene moddervrij gemaakt hebben, de reis naar Zeeland mede. Tevens was een aantal pleegouden van Kortgeense kinderen, die Arnhen met vacantie bezocht hebben, naai Zeeland medegenomen. Het ongeveer tweehonderd man sterke Arnhemse gezelschap stond onder leiding van de burgemeester dier stad, de heer C. H. Matser. Tijdens de officiële ontvangst ten gemeentehuize deelde burgemeester A A. Schuit mede, dat het H. M. de Kóningin behaagd had de jubileren de vereniging het praedicaat Konink lijke te verlenen. FAMILIEBERICHTEN (Uit andere bladen) Ondertrouwd: Riet SchellenPiet Roovers, Til burg. R. Cambier Goes en C. E. Hamelink, Terneuzen. Ma rijke v. d. Assum, Dongen en L. E. Ariëns, Maurik. Overleden: J. J. M. Raaymakers, 74 jaar. Roosen daal. Petrus Pasmans. 83 jaar, Den Bosch. Geertruid, A. L. Sleenhof, echtgenote van J Wetzer, 78 jaar, Den Bosch. Met grote vreugde en dank aan God geven wij kennis van de geboorte van ons zoontje en broertje,die bij het H. Doopsel de namen ontving van JACOBUS GERARDUS MARIA W. Steenbakker. M. Steenbakker- v. d. Waart. Peter Rietje Heinkenszand, 25 Aug. 1954. Dorpstraat 180. 4- Heden overleed geheel I onverwachts, tot onze diepe droefheid onze lieve moeder behuwd, groot- en overgrootmoeder PETRONELLA SCHOUWENBURG Wed. van W. Steenbak ker, in de gezegende ouderdom van ruim 89 jaar. Uit aller naam, Fam. Steenbakker. De uitvaartdienst zal plaats hebben op Dinsdag 31 Augustus om 9.30 uur in de parochiekerk van de H. Bonifacius te Kwa- dendamme, waarna de begrafenis op het R. K. Kerkhof aldaar. Baarland, 28 Aug. 1954. Voor de vele blijken van be langstelling, die wij mochten ontvangen bij onze zilveren bruiloft betuigen wij aan al len onze hartelijke dank. R. J. Vermorken-Voet en kinderen. Kloosterzande. W. G. Aarsen E. S. C. Aarssen-Vermorken danken allen ook namens we derzijdse ouders voor de veie blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Kloosterzande. Voor de hartelijke hulde en de vele felictaties in de vorm van bloemen, cadeaux, brie ven en kaarten ons gebracht op onze 60-jarige huwelijks dag, zeggen wij onze op rechte dank. Vooral danken wij de Z. Eerw Heer Pastoor, ;emeentebestuur, muziekver eniging en de buurtbewoners. N. van Hurck-Rammeloo Philippine, Havenstraat. Hartelijk dank aan het kle dingmagazijn „De Schaar" te Terneuzen en de directie van De Stem, alsmede de heren de Jong, Groen en Braecke. voor het fijne costuum enz door ons gewonnen met de Tour-prijsvraag. Joh. Moelker en Ria de Decker. Philippine. Bij vonnis van de Arrondisse- ments-Rechtbank te Middel burg van 25 Augustus 1954 is in staat van faillissement verklaard Jacobus van de Guchte Jaczn., schilder en caféhouder, wonende te Drie wegen, Dorpsstraat 57, met benoeming van de E. A. Heer mr. B. S. Sieperda tot Rech- ter-Commissaris en van on dergetekende tot curator. Mr. J. G. van der Burgt. Curator. Goes, 28 Augustus 1954 Klokstraat 3. Tel. K 1100—2643. Tandarts, Heinkenszand. van 30 Augustus tot en met 12 September a.s. NOTARIS te HEINKENSZAND zal op Woensdag 8 Sept. '54, bij inschrijving a contant publiek verkopen: DE APPELS wassende in de boomgaard van- en bij de Hofstede van dhr. Jan de Jonge in net Oudeland C 14 te Heinkens zand. Reserve 200 k.g. naar keuze. Inschrijvingen in te leveren tot nam. 3 uur ten kantore van de Notaris. Bewijzen van erkenning me debrengen. 267-0 Terstond gevraagd TH. F. KINDT Smederij Telef. 11 LAMSWAARDE. TE KOOP EEN GESLOTEN JEEP nieuwe motor, en banden Bouwjaar '49. Deskundig on derzoek toegestaan. Te zien en bevragen: VEESTRAAT 108, TILBURG. PERSONEEL GEVR. Vuurwerkers, bankwerkers, elec- trische lassers, draaiers, een on geschoolde kracht, twee leer jongens gevraagd. Fa. Iz. Cap- pon, Heinkenszand. 49 Hoge verdiensten aangeboden voor nette dames die zich wil len belasten met de verkoop van onze rubber maatcorsetten. Br. onder no. 48, bur. v. d. bl. R.K. deftig dienstmeisje gevr. voor d. en n. Goed loon. Voor zwaar werk hulpw. Mgr. Stil- lemansstr. 32, St. Niklaas W. TE KOOP GEVR Een kinderrijwiel lft. 6-8 j. te koop gevraagd. J. Vermeule, Westkade li, Sas van Gent. 525 TE KOOP AANGEB. Nieuwe Tudor accu's, 6 Volt, 90 Amp., met 15 mnd. garantie f 45 f 7.50 voor uw oude terug. Bestelkant. J. M. Tijs, Talma- straat 61, Breda. Tel. 4542. 2102 21/2 Tons luchtbandenwagens, te koop, partij open- en ge sloten bakfietsen, 2- en 4-wie- lige geremde aanhangwagens, grote en kleine dresseerkarren op lucht, shetlandse ponny's en -tuig, lichte en zware lucht- onderstellen v.a. f 100, grote par tij alle maten autobanden. - J. M. Tijs, Talmastraat, Tel. 4542, Breda. 2103 Een i.g.st.z. tramwagon te koop. Te bevr. Fr. Pieters, Vylain laan 10, Heikant. 516 1500 kg. rogge dekstroo te koop met vlegel gedorsen. Te bevr. bij F. v. d. Klooster, Graauw. HUIZEN Loopschansstraat, nwb. t 14000, kosten inbegrepen, grote hvp beschikbaar, voorts nieuwbouw van f 13500, f 15.500, f 16.500, f 17.300 enz. vrije, vestiging. - Makelaars v. d. Berg Co Nwe Gmnekenstraat 43. Breda. HYPOTHEKEN Hypotheken - Zoek niet verder, wij kunnen u helpen aan elk bedrag tegen gunstige voorwaar den. Br. onder no. 8535, Dag blad De Stem, bijk. B. op Zoom WONINGRUIL Vrij huis te Haarlemmermeer bij Schiphol, huur f 6.45 p. w. te ruil voor vrije woning Breda of omg. Brieven onder no. 2183. VERLOREN Een lederen moto£handschoen verloren. Teg. bel. ter. te bez. bij A. Saman, Heerstraat 30 - St. Jansteen. GEVONDEN Een menreep gevonden. Tegen adv. kosten terug te bekomen. Molenstraat 14, St. Jantseen. WIJ HEBBEN PLAATS voor een AANKOMENDE Zij, die reeds enige kantoorervaring en vaardigheid in machineschrijven bezitten, genieten voorkeur. Leeftijd niet ouder dan 18 jaar. Sollicitaties gaarne vóór 6 September aan: N.V. MASSEE ZOON - GOES - B. de Witte straat 2. OPGAVE NIEUWE CURSISTEN ZO SPOEDIG MOGELIJK bij Drs Lockefeer, Tivoliweg 33, Hulst Aanvang der lessen op Zaterdag 11 September in het Janseniuslyceum (voormiddag: B, namiddag A). L. Lockefeer, directeur Burgemeester en Wethouders van OOST- en WEST- SOUBURG, roepen sollicitanten op naar de betrekking van 2e klasse, in vaste dienst, jaarwedde f 1638,f 2352, met 6 jaarlijkse verhogingen van f 119,jeugdaftrek pl.m. f 50,voor elk jaar beneden de 21-jarige leeftijd, pensioentoelage kan worden toegekend. Bekendheid met registratuurstelsel van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten strekt tot aanbeveling. Sollicitaties in te sturen aan de Burgemeester vóór 11 September 1954. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Het Bestuur der Waterkering van de Cal. Polders, On rust, Jacoba en Anna-Friso zal op Vrijdag 24 September 1954, des namiddags te 2 uur in Café De Kroon te Wis- senkerke, onder nadere goedkeuring van Gedeputeerde Staten van Zeeland, trachten aan te besteden: Het herstel, de vernieuwing en het Onderhoud tot 30 April 1955, der Waterkerende en andere wer ken aan de Waterkering van bovengenoemde Ca- lamiteuze Polders. Raming f 59-455. De besteding geschiedt volgens par. 2 der A.B. Het bestek ligt ter inzage ten kantore van de Water bouwkundig Ambtenaar en van de Secretaris-Ontvan ger en is bij laatstgenoemde tegen betaling van f 2,50 per exemplaar (plus 4 ct.' port voor toezending) van 13 September 1954 verkrijgbaar. Aanwijzing der werken op Vrijdag 17 September 1954 des namiddags van 2 tot 3 uur. Samenkomst in café Nimrod te Kamperland. Buitendien geschiedt geen aanwijzing. De nota van inlichtingen ligt van 17 September 1954 af ter inzage ten kantore van de Waterbouwkundig Amb tenaar te Kamperland. 260-o Wissenkerke, 30 Augustus 1954. Het Bestuur voornoemd, A. J. Karelse, Voorzitter N. D. v. d. Heijde, Secr.-Ontvanger. ged. Muziekleraar en Koordirigent, M. A. DE RUYTERLAAN 9 GOES. Piano Orgel Zang en theoretische vakken. (Ook lessen buiten Goes). PROVINCIALE STOOMBOOTDIENSTEN IN ZEELAND In verband met te verrichten baggerwerk in de haven van Hoedekenskerke, kunnen op Donderdag 2 Septem ber 1954, op het veer TerneuzenHoedekenkskerke slechts twee vaarten vice versa worden gemaakt, te we ten: van Terneuzen 19.25 en 21.25 van Hoedekenskerke 20.25 en 22.25 Reeds tientallen tot volle tevredenheid in bedrijf. Worden geleverd op proef van goede werking. 1 prds NATIONAL WERPRADROOIERS f 550.—. WOUW - Telefoon 325 K 1G58. Landbouwmach.-import LEVENSMIDDELEN-GROOTHANDEL in plattelands- streek, vraagt zo spoedig mogelijk ,een FLINKE ENTHOUSIASTE Bi; voorkeur een jonge man, die in het levensmid delenvak voldoende ervaring heeft opgedaan, die uit gerust is met veel werklust en frisse ideeën en die goed met het publiek en personeel kan omgaan. Enige administratieve kennis en kunnende typen, strekt tot aanbeveling. Geboden wordt: een variërende werkkring, met goed salaris. Brieven met uitvoerige inlichtingen, vorige werkkring, leeftijd, huidig salaris, opged. ervaring (ver vulling Mil. dpi.) enz. onder no. 52264-oo bur. v. d. bl. BEKENDE FABRIEK VAN LEVENSMID DELEN vraagt voor spoedige indiensttreding voor het bezoeken van detaillisten. GEVRAAGD WORDT: een jonge energieke kracht bij voorkeur bekend met de levensmiddelenbranche. GEBODEN WORDT: een zelfstandige werkkring met goede toe komstmogelijkheden. Brieven onder no. 52210-oo bur. van dit blad Het werk in dé onderaardse rivier valt niet mee. Dat bewijst deze foto duidelijk. De vlekken op de overalls der arbeiders zijn afkomstig van de kleine rioolbuizen, onmiddellijk vanaf gebouwen en huizen uit mondend in „De Grebbe" en in de gehele ruimte te vinden. Ze „spui ten" bij verrassing en de arbeiders moeten deze last maar op de koop toe nemen. Op deze plaats licht Johannes Giljam zijn collega Jacob van Vossen wat bij. Op de achtergrond de Aarts'en, twee Bergse, stoere werkers. 13-7. „Gelukkig, Uw schedel schijnt een stootje te kunnen verdragen!" Nog een wei nig versuft staarde Aram omhoog, naar Ha- rald die over hem heen gebogen stond, Zijn blikken gleden over het rotsachtige strand waarop hij lag, naar de plaats, waar de bran ding op de rotsen beukte, „Het was een heel karwei om U daaruit te slepen", zei Harald, die de blik van Aram gevolgd had, „maar wij zijn er nu toch doorheen." „Ge hebt mij het leven gered", mompelde Aram, ietwat wan kel overeind komend. Harald haalde de schouders op. „Ik had weinig zin om alléén over dit barre eiland te dwalen", zei hij, air schaamde hij zich voor een goede daad. „Overigens geloof ik, dat ik hier best een flinke strijdmakker gebruiken kan. Kom dan zal ik U laten zien, wat ik ontdekt heb toen gij nog van die stoot tegen Uw hoofd lag uit te rusten". En hij ging voor, tegen een uitloper van de berg op, die een deel van het eiland aan het gezicht onttrok. Boven aangekomen wendde hij zich naar Aram en wees omlaag. „Kijk" zei hij slechts, „Een stad", riep Aram verbaasd. „Ja," zei Harald „en schijnbaar een dode stad, er is geen teken van ieven in te bespeuren." Enige tijd keken zij zwijgend op de stad neer. Er ging een zekere beklemming, een onbestemde dreiging, van deze verlaten hui zen uit. Harald vetbrak eindelijk het zwij gen. „Kom" zei hij, „laat ons daar eens een kijkje nemen: Er is daar iets, dat mij niet bevalt. En ik zoek het gevaar liever op, dan dat ik het Iaat loeren". En resoluut daal de hij de helling af. DE TWEE len op 1 rechtshof 1 Wolthuis, gale grena ten staan, f VAN DE Marshall-! ruim acht| projecten l" tiviteit inl EEN POS tot acht J vier maan deeld, omj T.T. een hebben vd HET AMS altijd verlji voor de oj derstraat, kistje aan geven. Nu f EEN HOI mijn „Lau Maandaga] gesteente Eén der sj kinderen. IN DE 52l 10e lijst, i| uitgeloot. 6751. EEN JA se parleij uitkijken Nu er nl kijkpost Laat mag dezen. DE VERJ/ ses Wjihelj Soestdijk Üjke famill toeft in h<f DE WEST) ken hebbeq jaar hun voeren. FoJ Ruesselshei breidingen j IN MELB0 M.S.C., oud Rabaul, op I In 1903 wel Bosch is gq OP 15 SEPl een commif ciale taak trent maaf bij de won gend nodid DE CANA1 trouwt op de tweede I o.m. uit he( hetzelfde houden. ENKELE leuk initial het begin bedrag, wl lastige gezT gen. Dit vd VANDAAq Am.sten.iar' dam en u| OP 73-JA1 Ferdinand! was oud-cfl certgebouv Weersv vanavond In de mist. Ovl nig, drool tot matij£ richtingei Vandaa Morgen:

de Stem | 1954 | | pagina 6