Gillette Kloetinge kwam klaar met gemeentebegroting Walcheren Zuid-Beüeland Sluitende begroting van Middelburg voor 1955 Z.-VLAANDEREN BREDE WATERING had een voordelig jaar <2> HERVERKAVELINGSWERK IN ZEELAND Zwin afsluiting door een dijk U voelt zich als 'rt millionnair MET BEHOUD VAN EIGEN INITIATIEF 2 2 PLEEGZUSTER BLOEDWIJN MIDDELBURG GOES BLUE - 75 cent per 5 TERNEUZEN AXEL HULST AGENDA HEDEN MORGEN JN DE vergadering van de Brede Watering te 'Goes deelde de voorzitter P. J. Dekker mee, dat met het definitief herstel van het wegdek over de zeedük te Kattendijke dezer dagen wordt begonnen en de nieuwe dijkmuur op de zeedijk bij het gemaal te Kattendijke, bijna gereed gekomen is. Een aanvang wordt gemaakt met het delven van de nieuwe leiding van de in- laagdjjk tot de IVIonnikendük over een lengte van 2500 m. Door middel van een dragline zullen 16 kilometer watergangen worden gegraven. In het afge lopen seizoen zijn 26 km wegen verbeterd en 30 km teerwegen zijn opnieuw geteerd terwijl onderhoudsgrind voor de wegelingen is aangevoerd. OM DE BIJDRAGE UIT WEGENFONDS De heer J. Lenshoek bracht namens de financiële commissie rapport uit over de rekening 1953 - '54 die sloot met een batig saldo van f. 217.000, bij een uitgaaf van f. 980.000. Aanleiding tot opmerkingen was er niet, waarop de rekening werd goedgekeurd. De voorzitter deelde mee, dat het batig saldo reeds verwerkt is in de onlangs vastgestelde begroting voor 1954-'55. Enige voorstellen ten bate van de aan het waterschap verbonden amb tenaren werden aanvaard. Goedgekeurd werd het voorstel tot het sluiten van een overeenkomst met het Waterschap Kruiningen, waarbij dit tegen f. 50 vergoeding het recht krijgt tot lozing, via de Brede Water weg van enig overtollig water; ditzelf de was het geval met een wijziging der overeenkomst in gelijke zin voor de buitenpolders var, Nisse. TOELAGEN BESTUURDEREN Na enige voorstellen van formele aard. wees de heer Dekker op een cir culaire van Ged. Staten over een ge wenste herziening der toelagen van be- stuürderen; zijn voorstel om dit te be handelen in de vergadering van April 1955 ontmoette geen bedenking. Bij de rondvraag merkte de heer Straab iets op over de aan Kloetinge opgelegde plicht een deel van de sloot langs de spoordijk met betonnen platen te voorzien. Dit vergde een uitgaaf van f. 1000.wat hij nogal veel vond; z.i. kon het waterschap ook wel iets bijdragen. De voorzitter wees er op, dat het voorschrift is uitgevaardigd in ver- fa md met aanleg van riolering door Kloetinge, met lozing op bedoelde sloot. Tegen de versnelde stroom zijn voorzieningen nodig om de berm te be schermen. Het bestuur wil echter nog eens praten met Kloetinge en met de N.S. De heer Lindenbergh vroeg wat soepelheid van het Waterschap t.a.v. wegenonderhoud door derden, gezien het feit, dat de Brede Watering uit het wegenfonds een flinke toelage ont vangt De dijkgraaf betoogde, dat die f. 16.000 slechts een druppel op een gloeiende plaat zijn. daar het weg onderhoud sommen verslindt. WATERLEIDING IN OOSTELIJK DEEL ZUIDWATERING Er wordt op 26 aansluitingen gerekend Naar wij vernemen lieeft de Her verkavelingscommissie Walcheren be sloten op verzoek van een aantal be langhebbenden over te gaan tot uit breiding van de waterleiding in het Oostelijk deel van de Zuidwatering. Er zal hier ongeveer 2.5 kilometer nieuwe leiding worden aangelegd en er wordt gerekend op de aansluiting van een 26-tal bedrijven en weilanden. Voorts heeft de Herverkavelings commissie de normen der schadever goeding voor de verschillende gewas sen, rekening houdend met het tijd stip waarop herverkavelingswerken worden uitgevoerd, voor dit jaar vast gesteld. Tenslotte werd het plan tot aanleg van waterleiding in 1955 vast gesteld, mits de nodige gelden daar voor zullen worden gevoteerd. RAAD VAN ZIER1KZEE discussieert over Rondiveg In grote lijnen accoord Even veerde de raad van Zierik- zee recht toen de rondweg om de stad ter sprake kwam. Vooral omdat hiermee de aanlegplaats van de Val van de Provinciale boten in het ge ding kwam. B. en W. hadden een brief aan Prov. Staten over deze kwestie opgesteld. In grote lijnen kunnen zjj met het voorgestelde ac coord gaan, maar op 4 punten wilden zjj wijzigingen aangebracht zien. Zie- rikzee heeft bovendien geen behoefte aan een verbindingsweg Meeldijk Schouwse Dijk, evenmin aan een dito SassluisSchouwse Dijk. Bij de discussie bleek dat er t.a.v. het sportpark enige moeilijkheden zouden ontstaan, door vermindering van grootte op twee plaatsen. Op verzoek van mr De Croo zal wat het stuk bij de Kadeweg betreft ver zocht worden het tracé ter plaatse zo mogelijk te behouden zoals in het uitbreidingsplan is vastgelegd. Ver der was de Raad accoord met het op gestelde antwoord. De commissie van fabricage zal de Westbrug die voor volledig herstel voor het zware verkeer is afgeslo ten, onder handen nemen. Aan Ged. Staten zal verzocht worden voor de nieuwe gemeenteraad de presentie gelden vast te stellen op 8.en voor het bijwonen van commissiever gaderingen op 4.Een bijzondere rooilijn werd vastgesteld voor het perceel gelegen aan de Klokstraat, in verband met de bouw van een ma gazijn voor rekening van de N. V. A. Timmerman Czn. Medewerking werd verleend voor aanschaffing en aanbrenging van nieuwe schoolborden in de vier leslo kalen van de R. K. parochiële school. De heer H. Enslnk te Drachten werd benoemd tot vakonderwijzer in licha melijke oefeningen aan de openbare lagere school met ingang van 1 Sep tember a.s. B. en W. deelden verder nog mede een commissie van onderzoek naar de slachthuizen te hebben benoemd bestaande uitweth. Den Boer (voorz.) en de raadsleden van d. Doel en Hoek (leden), J. Stevenisse te Re- nesse (dierenarts), deskundig lid, E. H. Mulder (secretaris). Aan de in specteur voor de volksgezondheid zal verzocht worden nog een lid aan te wijzen. ER KOMT EEN BADHUIS De gemeenteraad van Kloetinge be handelde als tweede Zeeuwse ge meente haar gemeentebegroting 1955; wel een bewijs dat de administratie volkomen bij is. De heer M. Reijnhoudt (C.H.) die als eerste het woord voerde by de al gemene beschouwingen vestigde hier de aandacht op. Tevens bracht spr. dank aan B. en W. voor de grote werkkracht door dit college in het afgelopen jaar ont plooid. Er is reeds veel bereikt aldus spre ker. Er worden 32 nieuwe woningen gebouwd, zodat in de naaste toekomst het barakkenkamp gaat verdwijnen. Spreker had tevens nog wel en kele wensen. Hij zag graag dat B. en W. er op aan zouden sturen de bij zondere uitkering te verhogen. Te vens is het noodzakelijk dat krotwo ningen verdwijnen, dat woningsplit sing gesubsidieerd wordt en dat waar dit nodig is, closets worden geplaatst. Bijzondere aandacht vroeg de heer Reijnhoudt voor de huisvesting van de wijkverpleegster en de noodzake lijkheid van het instellen van een dienst van sociale zaken. De heer Leijs (arb.) kwam met soortgelijke wensen en vroeg nog speciale aandacht voor het sportveld en een billijke verdeling van de woonruimte. De heer Lenshoek (VVD) wees op de onvoldoende uitkering van het ge meentefonds en de heer Koster (CH) op bestrating van wegen, etc. De heer R. Buitenhuis (AR) die als laatste spreker het woord voerde, bracht namens allen verslag uit van de in een voorvergadering gehouden onderzoek van de begroting, op de tailpunten. De begroting werd hierna m.a.s. aangenomen. DE AGENDA Vooraf was onder voorzitterschap van wethouder Straub wegens uitste- digheid van de burgemeester een uitgebreide agenda vlot onder de ha mer doorgegaan. Bij het voorstel van B. en W. om afwijzend te beschikken op een sub sidie-aanvrage van de commissie voor de hygiëne van het kind, brak de heer Reijnhoudt een lans voor deze nuttige instelling en verkreeg de toe zegging dat deze aanvraag alsnog ernstig onder het oog zal worden ge zien. De Oranjevereniging kreeg een sub sidie van f 100 voor het a.s. Oranje feest. Een crediet van f 1800 werd be schikbaar gesteld voor de inrichting van het badhuis. Enige percelen grond werden aan gekocht voor de verbetering van de Buijs-Ballotstraat en Parallelweg, ter wijl tevens besloten werd in beide genoemde straten een negental licht punten aan te brengen. RIOOLBELASTING Er werd een verordening vastge steld voor het heffen van rioolrech ten. Voortaan zal voor elk pand dat op het gemeenteriool is aangesloten f 5 per jaar worden geheven. De begroting van het Burgerlijk Armbestuur voor 1955 werd aangeno men, benevens de achtste wijziging van de gemeentebegroting 1954. Tenslotte werden de grondprijzen vastgesteld van de exploitatie tot het bouwrijp maken van gronden aan de Lewestraat en de Wilhelminastraat. NACHTWACHT OM HET LEVEN GEKOMEN Te Keizersveer Gistermorgen ontdekten werknemers van de constructie-werkplaats „Hol- landia" te Keizersveer, dat de nacht wacht, de heer Christ van Hees, de avond tevoren blijkbaar niet was ver schenen om zijn dienst te doen. Men ging op onderzoek en weldra vond men bij de haven van „Hollandia". de fiets en de jas van de heer Van Hees. Spoedig daarna werd begonnen met dreggen, daar wel vaststond, dat de nachtwacht moest zijn verdronken. In derdaad haalde men gisteravond om zeven uur het stoffelijk overschot op. Het horloge van de omgekomen nacht wacht stond op 4.15 uur. Op die tijd is het ongeluk dus waarschijnlijk ge beurd. De heer Van Hees was onge veer 40 jaar oud en ongehuwd. Hij woonde in Hank. Zeeuwse gedeputeerden op Goéree-Overflakkee Maandag hebben de Commissaris der Koningin jhr. mr. A. F. C. de Ca- sembroot en het college van G. S. van Zeeland het eiland Goeree-Overflak- kee bezocht. Zij waren de gast van het provinciaal bestuur van Zuid-Holland, De Comm. der Koningin v. Z.-Holland, mr. L. A. Kesper, was overgekomen. Het gezelschap werd ontvangen door burgemeester D. Rijnders. Tijdens een tocht over het eiland werden de wa terstaatswerken zowel van de Provin ciale als van de Rijkswaterstaat in ogenschouw genomen. Veiliiigsvereiiiging voor oesters in oprichting De vereniging De Zeeuwse Oester heeft een plan uitgewerkt om te ko men tot een Coöperatieve Veilings vereniging voor oesterbroed, bakken- goed zaai- en consumptie-oesters. De bedoeling is op monster te veilen en bij afslag te verkopen. Concept-statu ten en veilingreglement zijn ter in zage aan de leden van de ZO. uitge reikt. Zij zullen zich verplichten op straffe van boete, al hun producten voor zover niet benodigd voor eigen gebruik, over de veiling te verkopen. Leden van de vereniging kunnen al leen diegenen zijn die 't kweken van oesters als bedrijf uitoefenen. Het sla gen van de Coöp. Veiling hangt nu af van het aantal oesterkwekers dat zich als lid op zal geven. (Advertentie). Voor Uw zieken en her stellenden is een bron van energie en kracht. Vraagt Uw apotheek of drogist erom Projecten, die 61/2 millioen vergen Op de jongste bijeenkomst van de Herverkaveiingseommissie Zeeland, in de „Korenbeurs" te Goes gehouden, bestond de hoofdmoot uit de ter goed keuring ingediende plannen voor liet komende seizoen. Als men ziet, welke bedragen ge moeid zijn met de Herverkavelings werken, is het duidelijk, dat men, al vorens een beslissing te nemen, de op zet van de werken grondig bestudeert. De Bureaux van Uitvoering in de vier gebieden stellen met behulp van des kundigen van cultuurmaatschappijen en ingenieursbureaux een werkplan met begroting op. De agrarische sub commissie uit het betrokken gebied, geeft haar advies over zo'n plan. GEMEENTE MIDDELBURG BEGROTING 1955 Burgemeester en Wethouders van Middelburg maken bekend, dat de ge meentebegroting en de bedrijfsbegro- tmgen voor 1955 op de gemeente-se cretarie (afdeling Financiën) voor een ieder ter inzage ligt en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaal wordt gesteld. Middelburg, 27 Augustus 1954 Burgemeester en Wethouders voor noemd. J.W. Kögeler, Burgemeester wnd. J. Ph. Koene, Secretaris. K. BRINK OVERLEDEN Na een kortstondige ziekte is op bij na 68-jarige leeftijd in „St. Joanna" overleden de heer K. Brink, die ruim dertig jaar directeur van het Goese gasbedrijf was en veel voor de ontwik keling daarvan deed. Vorig jaar werd hem het eervol ontslag verleend. De heer Brink, Drentenaar van ge boorte, was vóór hij naar Goes kwam, verbonden geweest aan de gasfabrie ken te Winschoten, Leiden, Klundert en Kerkrade. Ontstemming over bouw. volume-verdeling De toekenning door Ged. Staten van het gehele extra bouwvolume voor honderd industrie-woningen aan de gemeente Vlissingen, heeft ook hier nog al ontstemming gewekt. De be hoefte aan huizen voor de industrie Is, zo meent men hier, zeker niet geringer dan in Vlissingen, waarom men niets van deze gang van zaken begrijpt. Het industriële comité dat hier is, probeer de vorige week nog toegang tot het college van Ged. Staten te krijgen, wat echter niet gelukt is. Het was trou wens voor Ged. Staten toch niet goed mogelijk om op de zaak terug te ko men, daar inmiddels de toezegging aan Vlissingen reeds had plaats gehad. 's Heerenhoek BESLUIT VAN „HET VRIJE VAN SLUIS": DE ALGEMENE vergadering van het Waterschap „Het Vrije van Sluis" heeft gisteren besloten over te gaan tot afsluiting van het Zwin op Nederlands gebied, door het leggen van een dijk. De kosten hiervan worden geraamd op f. 140.000. Hiermede be reikt men een besparing van ongeveer 1 1/2 millioen gulden door dat de internationale dijk rond het Zwin niet hoeft te worden versterkt en de wachtsluis daardoor kan komen te vervallen. Nadat aldus het plan is voorbereid, wordt het aan de voltallige Herver kavelingscommissie ter goedkeuring voorgedragen. Grote projecten dienen door de Minister nog te worden be zien, alvorens men tot uitvoering over gaat. De commissie keurde een aantal op drachten goed, die in totaal f. 6.586,000 zullen vergen. Voor Tholen werd f. 706.000 goedgekeurd, waarvan f. 81.000 al is aanbesteed; 'voor Schou wen - Duiveland f. 4.182.000 (reeds voor f. 771.000 aanbesteed) terwijl voor Waarde al voor f. 926.000 aan werken opdracht is gegeven. De komende maanden zullen dus heel wat kostbare werken in uitvoe ring komen. Men besloot te streven naar aanbesteding van complex-wer ken. Verder werden in de vergadering aan de orde gesteld de provinciale weg van Tholen naar Scherpenisse en de rentevergoeding aan belanghebbenden die hun gronden en bezittingen aan de stichting tot het beheren van land bouwgronden verkopen. Er zaj, zo werd besloten, rente vergoed worden over de koopsom tot 3 procent, indien de datum van uitbetaling niet samen valt met de datum van aanvaarding van het gekochte. De grondgebruikers in de 1500-ge- rnetenpolder ten Zuiden van de straat weg Tholen - Poortvliet worden gead viseerd voorlopig te wachten met het uitzaaien van wintergewassen en met de aankoop van zaai- en pootgoed van int(»s leve gewassen. Van de zijde van het Bureau van uitvoering zullen zo spoedig mogelijk nadere richtlijnen volgen. (Advertentie) AUTOMOBILIST TEGEN BOOM De politieman van 't W. uit Middel burg, die met een gehuurde auto een uitstapje maakte, is gistermiddag on der deze gemeente, toen hij moest uit wijken voor enkele kinderen, in volle vaart tegen een boom gereden. De on fortuinlijke chauffeur liep een ver brijzeld been op en is naar St. Joanna te Goes gebracht. De wagen was totaal vernield. Heinkenszand ORANJEDAG Ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Wilhelmina zal op Zater dag 4 September in onze gemeente weer de jaarlijkse Oranjedag gevierd worden. Het feestprogramma begint met spelen voor de schoolkinderen. Om 13 uur zal de klok luiden en daarna zijn er de volksspelen voor de ouderen, zoals koekhappen, stoeltjes rijden, tonnetje-steken, enzf Daarna is er nog een wielerwedstrijd op ge wone fietsen. Des avonds zal er mu ziek gemaakt worden door Muziek- ver. Euterpe en door het kamerorkest Guymanca en zang door het kinder koor en meisjeskoor van de Herv. Kerk. Eeivedorp EEN BRIEF AAN ALLEN DIE GOED VOOR MIJ WAREN De jongens slapen rustig en ik heb nu even tijd om U te schrijven. De mooie dagen van de Priesterwijding en de Eerste H. Mis en m'n vacantie- dagen in Zeeland zijn als 'n mooie droom omgevlogen, 't Waren veel ja ren van voorbereiding, maar voor al len die mij daarbij hielpen waren die dagen van de wijding en de eerste H. Mis 'n grote voldoening. Veel mensen zijn ook in de weer geweest om 25 Juli tot 'n onvergetelijke dag te maken. Aan allen die mij hielpen in m'n voor bereiding, en aan allen die meehielpen voor het feest, 'n hartelijke dank. Ik Waarschuwing aan winkeliers GEEFT GEEN WISSELGELD VOOR OOSTMARKEN Naar de commissaris van politie te Middelburg mededeelt kopen in ver schillende plaatsen van het land een man en een vrouw, beiden Duits spre kend, bij winkeliers voorwerpen, die met bankbiljetten uit Oost-Duitsland worden betaald. Zij verzoeken dan Ne derlands wisselgeld terug te ontvan gen. Deze z.g. Oostmarken zijn in Ne derland nagenoeg waardeloos. Nu eens komt de man een winkel binnen, dan weer de vrouw. Het signalement van de man is: leeftijd 30 tot 40 jaar, lang 1.75 meter, gezet postuur, blond haar, bleek gezicht, gekleed in lichtgekleur de gabardine regenjas, groene hoed. Het signalement van de vrouw luidt: 30 tot 35 jaar oud, lang 1.65 tot 1.70 meter, donkerblond krullend haar, rond en bleek gezicht, lichtgekleurde gabardine regenmantel en blauwe of zwarte alpinopet. INTERN. CHARITATIEF CONGRES IN DEN BOSCH In het Oranje Hotel te 's-Hertogen- bosch zal van 16 tot en met 20 Sep tember een internationaal charitatief congres worden gehouden. Het betreft hier een bijeenkomst van het dagelijks bestuur der ..Internationale Caritas Conferentie", een instituut, dat is inge steld op verzoek van Z. H. de Paus, en waarbij 23 landen zijn aangesloten. Op het aanstaande congres zullen ze ven landen vertegenwoordigd zijn. o.a. Italië door mgr. Baldelli (voorzitter van het congresAmerika door mgr. Ogredi. Frankrijk door mgr. Rodhin, Oostenrijk dooi mgr. Pheiffer, Duits land door mgr. Joei gin. Het landelijk sociaal charitatief centrum, dat als gastheer zal optreden, wordt vertegen woordigd door rector Mommersteeg en mr. Sark. als II zich scheert met Gillette. Dat ligt in ieders bereik! Het Gillette precisie-seheerapparaat 32' met 2 Blauwe Gillette mesjes kost slechts f 1.10. Met Gillette scheert U zich perfect en snel. Gillette mesjes zijn de scherpste en hardste ter wereld. Daarom gaan ze ook langer mee. 'n „goeie morgen" begint met Gillette! Diipenser met 10 mesjes f 1.50. Zonder extra kosten kant U nn Blauwe Gillette mesje» krijgen in de ideale Dispenser-verpakking. Eén drnk met de duim en een nienw mesje ligt ia Uw apparaat! ^yJIET ZONDER voldoening: bieden B. en W. van Middelburg de begroting '55 aan, daar deze, voor het eerst na 1950 weer sluitend gemaakt kon worden, zonder dat alle initiatief uitgesloten is. De algemene situatie over ziende, menen B. en W. zelfs een duurzame verbetering te kunnen constate ren. Dit danken zij aan het feit, dat de budgetaire tekorten over de jaren 1940 - 1947 groot één millioen, afgeschreven konden worden tot twee ton. Het grondbedrijf kan zodanig gesaneerd worden, dat in de toekomst niet meer gerekend moet worden op uitgaven van grote omvang en was het in de ja ren 1951 en 1952, teneinde de begroting sluitend te maken, nodig ten laste van de reserve gemeentefonds 1948 - 1950 belangrijke extra-afschrijvingen te doen op kapitaalsuitgaven: de begroting voor 1955 biedt ruimte om deze re serve in een aantal jaren te herstellen. Duurzame verbetering verwarht Dankbaar constateren B. en W. in deze de medewerking van regering en provinciaal bestuur. Een belangrijke stap in de goede lichting is voorts dat op een algemene uitkering gerekend kan worden van f. 51 per inwoner tegen f. 44.37 in 1954. Op het voorde lig verschil van f. 144.000 wordt nog 20 procent toeslag gegeven, mits de jaarlijkse afschrijving of reservering voor de Wederopbouwuitgaven van f 80.000 op f. 150.000 wordt gebracht cn voor de stijging van het Gasthuis tekort f. 50 000 wordt afgezonderd. Een staat .aangevende de verschil len tussen de ramingen en de primitie ve begroting voor 1954 en de ontwerp begroting 1955 laat bovendien een gunstig verschil van f. 180.000 zien. Uit de toelichting blijkt nog dat voor de nieuwe zwem-inrichting, waar. van de geraamde last heel wat hoger is, dan men aanvankelijk dacht weer een conjunctuurreserve zal worden gevormd; voorlopig wil men daar jaar lijks f. 12.000 voor uittrekken. Een ta riefsverhoging voor de waterleiding zal weldra voorgesteld worden als ge volg van de watersnoodramp. Ze zal f. 12.000 opbrengen. De subsidie-ver mindering voor het bijzonder MO zal f. 14.000 besparen. SANERING KLEUTERONDERWIJS Voorgesteld wordt het subsidie per leerlir*' voor het voorbereidend lager onderwijs van f. 40.te verhogen tot f. 55.Het ligt in het voornemen, de sanering van het kleuteronderwijs, zo wel financieel als materieel, met kracht ter hand nemen. Deze subsidie verhoging is een eerste stap op de weg die naar het doel leidt. Over de toe stand van de huisvesting van dit on derwijs zeggen B en W.: Het is vol doende bekend, dat de huisvesting zeer veel te wensen overlaat. De bouw van kleuterscholen heeft de volle aan dacht; plannen om daarmede een aan vang te maken, zijn reeds in studie genomen Met grote belangstelling vol gen B. en W. bovendien de activiteit van de centrale overheid met betrek king tot de subsidiëring van het kleu teronderwijs. Met het uittrekken van een post van f. 3.000.willen B. en W. een aanvang maken met de subsidiëring van het jeugdwerk in deze gemeente. Te zijner tijd hopen zij omtrent de besteding van dit bedrag een voorstel te doen. Concrete mededelingen om trent de vorm waarin en de wijze waarop subsidie zal worden beschik baar gesteld, kunnen zij thans nog niet doen, omdat deze zaak nog een voorwerp van studie uitmaakt in het college. WERKEN DIE OM UITVOERING VRAGEN Evenals vorige jaren is, terzake van kapitaalslasten, voortvloeiende uit in 1955 uit te voeren kapitaalswer- ken, een bedrag van f, 30.000. ge raamd. Van de werken die in de eerstvol gende jaren om uitvoering vragen, noemen wij: de verbetering en verlegging van de Langevielebinnenbrug de bouw van een of meer kleuterscholen, de verbe lering van de Segeerssingel, de verbe tering van de Koningsbrug, de Spijker- brug cn Dokbrug en voorzieningen met betrekking tot de huisvesting van het Gymnasium. Met een bedrag van f. 30.000.we gens kapitaalslasten, kan voor ruim f 400.000.— aan nieuwe werken wor den uitgevoerd. De begroting van de gewone dienst sluit op 'n eindbedrag van f. 8.128 781 met een Post onvoorzien van f. 56.922, schaam mij, want ik heb nog 'n heei lijstje van namen, 't Waren allen die mij hielpen, die mij verlegen maakten met hun edelmoedigheid. Maar ik heb geen tijd gehad allen te bedanken. U hebt gezorgd dat ik m'n werk onder de jongens mag beginnen met 't prettig gevoel; M'n vrienden, m'n familie en m'n dorpsgenoten laten me niet in de st> (k. U gaf mij 'n ke'k, 'n albe 'n ty pemachine. 'n brevier (zo'n boekje kost bijna ƒ200!) 'n vulpen, 'n electrisch scheerapparaat, 'n heel stel boeken en nog veel andere mooie en nuttige din gen. Die zullen mij altijd herinneren aan Uw hulp en vrijgevigheid. Maar denk er om, laat U van 't „thuisfront" ons niet in de steek. Blijft ons helpen met af en toe 'n Weesgegroetje. Jeugd werk is voornaam, mooi, maar ook moeilijk. Ik zal m'n jongens af en toe voor U laten bidden. U weet, kinderen hebben bij O. L. Heer 'n streepje voor. PIET VERBART Rilland AANRIJDING De motorrijder A. v.d. Berge kwam op het kruispunt Hoofdweg - Derde Weg in botsing met een Belgische au to. De motorrijder maakte een flinke smak en liep een gebroken sleutelbeen op. Zijn vrouw die eveneens op de motor zat, werd licht gekwetst. Dr. Allewijn uit Kruiningen verleende de eerste hulp. De motor werd lelijk be schadigd. De auto werd eveneens be schadigd, doch kon later op eigen kracht weer verder. CONCERT Zaterdagavond bracht het muziek gezelschap „Rillendia" een bezoek aan Bath om na een tocht door het dorp een concert te geven. De belangstelling van de burgerij was zeer groot. GEMEENTERAAD BESPREEKT BOUW VAN 45 HUURKOOP WONINGEN Woensdagavond om 7 uur komt de gemeenteraad bijeen om te trachten een beslissing te krijgen inzake het waarborgen van hypothecaire geldle ningen aan de heer G. v. d. Peyl voor de bouw van 45 woningen in de Zuid- landpolder. Bovendien zal een voorstel van B. en W. worden behandeld tot verkoop van een perceel grond aan de In dustrieweg aan een firma te Rotter dam. Sluisk Nieuwe kraan geplaatst Door het plaatsen van een 3e Kraan op de kade van de C.N.A. te Sluiskil zal men de bedrijvigheid in de haven van de fabriek belangrijk gaan op voeren. Het zal nu mogelijk zijn om de los- cn laadeapaciteit met 100 ton per uur te vergroten, wat, gezien dc gunstige ligging aan het grote zee vaartkanaal Gent-Terneuzen, waardoor de C.N.A. zeeschepen kan ontvangen van ruim 8.000 ton, voor het bedrijf van grote betekenis is. De nieuwe kraan, die met de mo dernste aceomodatie is uitgerust, werd geconstrueerd door de fa. Conrad Stork uit Haarlem. In diverse stuk ken geladen op 2 platte schepen werd voorgaande week 200 ton staalcon structie van Haarlem naar Sluiskil versleept. Met behulp van de Dok Arend van de N.V, v. d. Tak Bergings mij. werd het geheel in minder dan 30 uren geplaatst. De voornaamste werkzaamheden vonden 's nachts plaats omdat dan de wegen konden worden afgezet. Deze tijd werd uenut om de 25 meter lange brug over het wegdek te plaatsen. Geheel volgens programma konden de wegens s mor gens worden vrijgegeven en lag de 200 ton wegende brug op haar poten In de brug is een complete laadin- stallatie ingebouwd, die zowel gezakt als los product kan laden. Boven op de brug staat de cabine met de 20 meter lange arm. Wanneer de arm gestrekt is, ligt het hefpunt 12 meten van de kade kanaalinwaarts. De Kraan heeft een hoogte van 30 meter en kan 6.5 ton heffen. Vanzelfsprekend was de belangstel ling voor deze snelle montage zeer groot. Sas van Gent WAT DE KERMIS BRENGT Het programma voor de a.s. jaar lijkse kermis ziet er als volgt uit: Zaterdag 4 Sept.: 2 km zwemwed- strijd in kanaal Gent-Tcrneuz6n, (Ronde van Sas), georganiseerd door de Sasse Zwem- en Poloclub De Bruinvis". Zondag 5 Sept.: Handboogschieting bij A. Huijsman, Bolling bij café G. Bockstacl. Duivenvlucht. Maandag 6 Sept.: Gaaibolling voor dames en heren bij café A. Huijsman Handboogschieting bij café De Oudé Brug, J. Maas. Kinderspelen op ver schillende plaatsen in de gemeente, o a. Vredestraat, Oostkade, enz. Bolling bij café G. Bockstael. Dinsdag 7. Sept.: Jaarmarkt, Zondag 12 Sept.: Handboogschieting bij A Huijsman Boiling bij café G. Bockstael. De kermis wordt officieel geopend met muzikale rondgang door het Harmoniegezelschap De Verenigde Vrienden. De reeds traditioneel geworden Ronde van Sas van beroepsrenners, zal dit jaar door omstandigheden geen doorgang kunnen vinden. DE VLAAMSE GAAI De vogelvereniging „De Vlaamse Gaai" hield een bijeenkomst, waarbij de leden vergast werden op een lezing door de heer J. Bakkers uit Breda. De heer Bakkers gaf een uiteenzetting over het telen van kanaries en gaf hierbij verschillende methoden aan, die voor de kwekers van zeer groot belang zijn. Verder werd er ook gesproken over het houden van een tentoonstelling. Besloten werd om met de Kerstdagen een tentoonstelling te organiseren in DeKlinge-België. ST. BERNARDUSSCHOOL De restauratic aan de St. Bernardus- school alhier is nog steeds in volle gang. Nu met September het nieuwe school jaar begint, zal het onderwijs weer moeten gegeven worden in de concert zaal bij L. van Duyse en in het patro naat. Daar niet tegelijk aan alle klas sen les kan worden gegeven, worden de leerlingen in ploegen verdeeld. Het is te hopen, dat met de restauratie .flink wordt aangepakt, zodat het on derwijs weer normaal in de school kan worden gegeven. Been gebroken. Op het gevaarlij ke kruispunt „De Roskam" had weer een ongeval plaats, waarbij het dit maal niet zo goed afliep. Een vracht auto op de rijksweg kwam met een motorrijder in botsing. Het gevolg was, dat de motorrijder R. de B. kwam te vallen en een beenbreuk opliep De B. werd in het ziekenhuis te Hulst opgenomen. Kloosterzande 2e noodleslokaal voor de R.K. Lagere School Door het toenemende aantal R. K schoolkinderen is de R. K. Lagere School in 1952 te klein geworden. Een noodoplossing werd toen gevon den door in het voormalige schoolhuis een noodleslokaal in te richten. Voor het nieuwe schooljaar, dat met September aanvangt is het aantal aanmeldingen wederom zo groot, dat ondanks die uitbreiding er weer een tekort aan schoolruimte is, In het zelfde schoolhuis wordt nu een iweede noodleslokaal in gereedheid gebracht In verband met het landelijk te kort aan schoolruimten, zal het nog wel enkele jaren aanlopen, eer met schoolgebouw aan de Walstraat een de definitieve uitbreiding van het aanvang kan worden gemaakt. Benoeming. Met ingang van 1 September werd aan de Chr U.L.U.- school alhier als 5e leerkracht be noemd, de heer H. Hoekstra te Ber- likum. Oudheidkundige Kring op excursie Woensdag gaat de Oudheidkundige Kring De Vier Ambachten op excur sie De reis voert ditmaal naar Delft, waar men het Prinsenhof en de be roemde antiekbeurs gaat bezichtigen. Des morgens om vijf voor zeven ver trekt de speciale bus vanaf de Markt. Nadat Delft met al zijn historische bezienswaardigheden bezocht is leidt de terugreis langs het nieuwe cen trum van Rotterdam. Na de oudheden komen dus ook de moderne architec tonische scheppingen nog aan de beurt. Kapellehrug ERNSTIGE AANRIJDING. Toen A. de Beule per motor uit de richting Hulst over de rijksweg Hulst- Paal reed, kwam er te Roskam een vrachtauto uit de richting St. Jansteen. Een botsing wa sonvermijdelijk, waar bij de Beule er zo ernstig aan toe was, dat geneeskundige hulp dringend noodzakelijk was. Dokter Casparie constateerde een beenbreuk en liet het slachtoffer naar het ziekenhuis te Hulst overbrengen. Sint Jansteen BRAND. In de klompenfabriek van de Fa. Laureijs te Kapellehrug brak Vrijdag namiddag om ongeveer 5 uur brand uit. In samenwerking met de brand weer kon het personeel het vuur blus sen. Er gingen ongeveer 300 paar klompen verloren. I PLOTSELING STERFGEVAL. Toen de 65-jarige Th. P., uit Abs- dale op het land enige werkzaam heden verrichtte, is hij plotseling on wel geworden. De bijgeroepen genees heer kon niets anders dan de dood vaststellen door een plotselinge hart aanval. Clinge AVONDCONCERT Ter gelegenheid van de verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina zal hedenavond op de kiosk een concert worden gegeven door de plaatselijke harmonie St. Cecilia. Breskens de POGING TOT INBRAAK. De heer J. M., wonende aan ut Scheldekade, schrok 's nachts wakker door het gerinkel van glas. Een onder zoek wees uit, dat ongenode gasten geprobeerd hadden met een zware stang een raam op te schuiven. Toen dat niet gelukt was, hadden zij de ruit ingedrukt, maar dat was het einde van het avontuur, want de heren namen toen snel de benen. Aanbesteding. Architectenbureau J. Loonen BNA heeft aanbesteed het bouwen van een woonhuis met be drijfsruimte aan het Spuiplein. voor rekening van de heer J. Brugge-Du- bois, alhier. Het werk is opgedragen aan de fa. gebr. Maas. IJzendijke BESTUURSVERKIEZING R K. STU DENTENVERENIGING „ISENDICA" De R. K. Studentenvereniging „Isendica" hield in café-restaurant Lievens een vergadering waarbij o.m. een nieuw bestuur gekozen werd. Dit bestuur ziet er als volgt uit: Praeses: R. Nelissen Ab-actis: P. Magnus, Quaestor: Joh. Dellaert. De scheidende Praeses P. Cornells maakte in zijn afscheidsrede o m. ge wag van de plannen die er b'estaan, om in de nabije toekomst deze studen tenkring uit te breiden over geheel West - Zeeuwsch Vlaanderen. GOES. In Grand: bewind. /Vijf dagen schrik- MIDDELBURG. SAS VAN GENT. Fanfare der Liebe. In Electro: Genevieve. Olympia 8 uur: Luxor 8 uur: Pony TERNEUZEN Express. VLISSINGEN. In Alhambra: „Harten vrouw" en in Lux. r: „Het fatale uur 13". GOES. bewind. Het Centrum 8 uur: Alraune. In Grand: Vijf dagen schrik- HULST Bioscoopgebouw 8 uur: Heim- weh nach dir. MIDDELBURG viève. OOSTBURG. Marsenkoning. SAS VAN GENT Olympia fare der Liebe. In Electro: Gene- Ledel 8 uur: Sousa de uur: Fan- Luxor 8 uur: Pony TERNEUZEN. Expres. VLISSINGEN. In Ariënsgebouw Be- stursvergadering ,,St. E)oy"; Alham bra": „Hartenvrouw' in Luxor; „Het fatale uur 13'.

de Stem | 1954 | | pagina 2