Na bewogen debatten in het Franse parlement Doodvonnis over EUROPEES leger geveld Verslagenheid in partner-landen Aftreden van Franse ministers Bedreiging van de vrije wereld is onverminderd Vechtpartij was liet slot.... Zij, die ons moedig vóór ging Heeft zij haar broer gevonden? Aartsbisschop van Milaan aan hartaanval gestorven BERGEN OP ZOOMSE JONGELIEDEN SLOEGEN MAN NEER Vloedgolven op Formosa Explosie in een fabriek Herriot „stuurde het debat Filmpje over „Rollins" Lithause vluchtelinge in Londen verdivenen Meer Portugese troepen in Goa DAGBLAD VOÖR ZEELAND ,.Ik zegen u allen' Iets warmer Admiraal Radford is pessimistisch Zij deelden de buit f 800.-broederlijk Volledig bedrag teruggevonden in de ouderlijke woningen r Levende have voor „Blijdorp" 94e JAARGANG No. 21121 Uitgave: N, V. Uitgevers Mij Neerlandia. Verschijnt elke werkdag Bureaux: Breda Kasteelplein 11. Tel Redactie en Ad ministratie 3351. Verantwoordelijk Hoofd redacteur J. J. H. A. Bruna Kedactieraaa. C. J. v. Hootegem, Mr Or A, J. J M Mes, Ml H. B. L. de Rechter, L. J. v. 't Westende, P V. M. Vercauteren Abonnementsprijs bij vooruitbetaling t 5.85 per kwartaal, per post f 6.55. per week (uitsluitend bij niet-post- bestell.) t 0.45. Incasso wordt berekend. Losse nummers 13 ct. Postrek no. 278841 Bureau voor de Zeeuwse Eilanden: GOES, Westsingel 98, Telefoon 2236 Voor Cod, Koningin en Vaderland DINSDAG 31 AUGUSTUS 1954 Advertentieprijs voor de gehele oplage f 0.30 per m/m. (Ingezonden Mededelingen f 0.75 per m/m). Voor advertenties van plaatselijke aard uit Zeeland, uitsluitend in de Zeeuwse editie f 0.12 per m/m. (Ingezonden Mede delingen f 0.30 per m/m). Bij contract aan zienlijke reductie; volledig tarief en Alge mene Voorwaarden worden op aanvraag verstrekt. Staatwerk 3 ct. per m/m extra. Inzendingen op advertenties, welke de uit gevers om redenen te hunner beoordeling niet verlangen af te geven, worden vernietigd. Bureau voor Zeeuwsch-Vlaanderen: HULST Dubbele Poort 7, Telefoon 102 - (Bijbureaux: Terneuzen, Noordstraat 56, Tel. 2601 - OOSTBURG, Nieuwstraat 41, Tel. no. 35) DE POLITIE waarschuwt iedereen voor het in ontvangst nemen van Mar ken. die zijn afgegeven door de „Deut sche Notenbank" in Berlijn. Dit zijn namelijk de zgn. Ostmarken, die in Nederland niet geldig zijn. Biedt iemand u Ostmarken aan, licht dan direct de politie in. GISTEROCHTEND is zonder ceremo nieel de negende Herenmodebeurs geopend. De beurs wordt tot en met 3 September gehouden in het RAI-ge- bouw te Amsterdam. EEN DELEGATIE van de Sovjet-aca demie van wetenschappen is uit Mos kou vertrokken om in Amsterdam het aanstaande congres van methematici bij te wonen. VEILIGHEIDSTROEPEN in Kenya hebben de Mau-Mau-leider Mwangi Mtoto gedood. Deze man noemde zich „opperbevelhebber van het Afrikaanse landleger". Het is de vierde „Mau- Mau-generaal", die in de laatste twee maanden werd gedood. VIJFHONDERD afgevaardigden van de „Stahlhelm", een organisatie van Duitse oud-strijders hebben hun leider, ex-veldmaarschalk Kesselring horen verklaren, dat de „Stahlhelm" achter de Grondwet zal staan. Op 25 Septem ber wordt er een congres van oud-SS- lieden gehouden BIJ EEN verkeersongeval te Garmisch Partenkirchen zijn Zondagavond twee personen gedood en tien gewond. Eén van de twee dodelijke slachtoffers is een Nederlander, afkomstig uit En- schedé. VOLGENS in West-Duitsland ontvan gen berichten zijn er 14 Augustus hon derden personen omgekomen by een ontploffing in een olie-raffinaderij te Stalingrad. Onder de slachtoffers zou zich een vice-minister hebben bevon den. Di ■ie licht-geivoitden In het grote fabrieksgebouw van de metaalwarenfabriek Vefa N.V. aan de Luchtvaartstraat tc Amsterdam, is gis teren door nog onbekende oorzaak een moffeloven ontploft. Drie leden van het personeel wei den licht gewond. Een hunner had een arm gebroken, een tweede vertoonde een hoofdwond en de derde had een lichte shock opgelopen. Van de fa briek, waar men meubolveren en ma trassen vervaardigd, bleef geen ruit heel. Het glazen dak van de fabriek werd finaal weggeblazen. Er ontstond na de explosie een begin van brand, dat echter door het personeel kon worden gedoofd. De ravage in de fa briekshal was enorm. Het mag een wonder heten, dat van de 40 arbeiders die hier werkten, slechts drie verwon dingen opliepen. Een van de gewon den was gisteren juist voor het eerst bij de Vefa werkzaam. De schade wordt geraamd op 30 a 40.000 gulden. HET DOODVONNIS over de Europese Verdedigings Gemeenschap is geveld. Vlet 319 tegen 264 stemmen heeft de Franse Nationale Vergadering het verdrag inzake het Europese leger afgewezen 11a een bewo gen debat van drie dagen. Zonder deelname van Frankrijk betekent de gemeenschappe lijke verdediging van Europa door een ge bundeld leger niets meer. Italië bleek reeds De lijdensgeschiedenis is voor wat dit betreft, ten einde Misschien moet men daar blij om zijn. Géén E.V.G. is wellicht beter dan één, die geen levensvatbaarheid zou bezitten. En daar zag het naar uit. Drie dagen duurde het parlementsdebat en de waarnemers hielden de adem in, want steeds duidelijk werd het, dat het zwakke ideaal van een ver enigd Europees leger het niet zou redden tegen Franse vrees voor een herle ving van de Duitse machtswellust, tegen de bij vele bestaande kortzichtigheid en het cynisme. Toch is het opmerkelijk, dat bekwame staatslieden, zoals Her riot, betoogden, dat de E.V.G. het einde van Frankryk zou betekenen. E.V.G. deden een ij dele poging om het debat nog op te schorten en de mis lukte besprekingen te Brussel op grond van de door Mendès-France gestelde voorwaarden te hervatten. Het mocht niet baten. Aan de „verschrikkelijke onzeker heid" waarover de premier Zondag sprak, kwam een einde. De 82-jarige Herriot, zei te spreken „op het einde van mijn leven" heeft het debat zeer zeker zijn noodlottige wending gege ven. Volgens hem zou de E.V.G. Duits land in de armen der Sovjets drijven. Een van zijn voornaamste bezwaren gold de gedeeltelijke deelneming door Engeland, 'n Socialistisch woordvoer der stelde voor, dat Mendès France de standpunten van Frankrijk en de ove rige E.V.G.-landen zou verzoenen. De spanning steeg, naarmate het mo ment van de stemming naderde. In ruim een half uur viel eindelijk te belang rijkste beslissing van het na-oorlogse Frankrijk. Een motie om „over te gaan tot het volgende agendapunt", inge diend door de uiterst rechts georiën teerde generaal Adolphe Aumeran, werd aangenoipen. Slechts drie voorstanders van de E. V. G. hadden in de voorafgaande de batten het woord gevoerd. Daar tegen over stonden o.m. de rapporteurs van de parlementscommissies, die het le- gerplan in al zijn ondërdelen „bra ken". Mendès-France hield zijn wanhoops- rede, waarin hij zei, dat hij in Brussel met de toekomstige partners had ge sproken als een vernederd man, die geen eensgezinde, maar een mateloos verdeelde regering vertegenwoordigde. Hij sprak zich noch voor, noch tegen de E.V.G. uit. De voorstanders van de WEST-DUITSLAND IN DE NAVO? sinds lang een partner waar men weinig aan zou hebben. West-Duitsland is alleen nog onmachtig en slechts de Benelux-lan- den zouden in staat zijn de gedachte wer kelijk gestalte te geven. Zij zijn echter strategisch gezien l<> zwak daarvoor. Frank rijk heeft in deze kwestie, die door mil- lioenen wordt gezien als een zaak van leven of dood, het beslissende woord gesproken. Hoe het Kremlin op de doodstijding zal reageren kon men afleiden uit de vreugde van de communistische par lementsleden in Frankrijk, die na de stemming staande het Franse volks lied begonnen te zingen. Kreten voor en tegen de E.V.G. klon ken door de zittingszaal en zaalwach ters moesten een voorstander van de E.V.G. ervan weerhouden, een tegen stander te tijf te gaan. Zo stierf een plan van geniale visie. De Franse minister van Arbeid, Claudius Petit, radicaal-gezind voor stander van het E.V.G.-verdrag, heeft meegedeeld, dat hij zijn ontslag zou indienen. Hij geloofde, dat twee andere aan hangers van de E. V. G. in het kabinet waarschijnlijk eveneens zullen aftre den. Dit zijn Maurice Bourges Man- noury minister voor Industrie, die de premier naar Brussel vergezelde, en de minister van Justitie, Emile Hugues. Beiden behoren tot de radicale partij van Mendès-France. DE LANDBOUWER C. Struijk uit Dirksland, stond wel even raar te kijken, toen hij bij het rooien van aardappelen, een exemplaar uit de groond haalde, dat ruim een kilo gram woog. De aardappel leed aan moeheid,door het groeien. IN DE HOOGSTE rangen van het Per zische leger hebben mutaties plaatsge vonden als gevolg van maatregelen te gen een links gerichte beweging in Perzië, die omverwerping van de rege ring op het oog had. IN DOKKUM is Zaterdag het feest van „Dokkum 12 eeuwen" begonnen. En kele schepen uit het Zuiderzee-mu seum kwamen voor het eerst weer in de vaart, toen zij naar Dokkum togen om daar bewonderd te worden. 'PRESIDENT EISENHOWER heeft de nieuwe wet betreffende atoomenergie getekend. Hierdoor kunnen particulie re ondernemers in de V. S. zelf atoom energie gaan opwekken. Ook kunnen atoomgegevens met bondgenoten wor den uitgewisseld. RESTAURATIE-werkzaamheden aan de Westminster-abdy in Londen heb ben onthuld, dat een kevertje, het „doodskloppertje", grote schade heeft aangericht in het houten dak van het schip van de abdij. Herstel zal 10 jaar vergen. DE BRITSE REGERING heeft bij na tionalistisch China geprotesteerd tegen het beschieten van het Engelse vracht schip „Inchkilda" voor de kust van Foutsjou. IN DE V. S. is een electronisch appa raat geconstrueerd, dat het misschien mogelijk zal maken tot massaal onder zoek voor het vroegtijdig ontdekken van kankeraandoeningen over te gaan, juist zoals nu t.a.v. T.B.C. geschiedt. Geluidloos, maar niet minder on verbiddelijk, is gisteren de slag geval len. Groot, huiveringwekkend groot is de triomf van Mosl.oi». De geschiedenis zal een beslissende wending nemen, zo wordt er verklaard in de kanselarij en. Mogelijk zal West-Duitsland zijn souvereiniteit herkrijgen, zoals aan de Bondskanselier is beloofd door Enge land en de V. S. Groot is ook de te leurstelling in de andere E.V.G.-lan den. De Franse pers étaleert de ver deeldheid welke er in het na-oorlogse Frankrijk bestaat. Engeland zal waar schijnlijk alle zeilen bijzetten om er voor te zorgen, dat de Bondsrepubliek in de NAVO komt. Italië wil het initiatief nemen tot een acht-mogendhedenconferentie om nog zoveel mogelijk van het oorspronke lijke verdrag te redden. ZOEKEN NAAR „WILLEM BONTEKOE" GAAT VOORT Vandaag zal het zoeken naar wrak stukken van de „Willem Bontekoe" worden voortgezet. Een opleidings schip van de marine, dat met een zo genaamd ,.Asdic"-apparaat is uitgerust, is reeds in IJmuiden aangekomen om te assisteren. Asdic" wordt in oorlogstijd ge bruikt voor het opsporen van duik boten. Zoals bekend werden er Zaterdag wrakstukken aangetroffen ter hoogte van Bergen aan Zee. Deze foto toont de Amerikaanse Mevrouw Alvin Ka pp, die de foto vasthoudt van haar vermiste broer sergeant Walther Kells, en van de man die enige tijd geleden op een plein in Enschedé werd aangetrof fen en politie en medici voor grote raadselen stelde (Telefoto) BOTSING IN HAVEN VAN LE HAVRE In de haven van Le Havre is het Panamese schip „Atlantic" in aanva ring gekomen met de Franse sleepboot „Abeille 4". Het kleinste schip werd in tweeën gesneden. Hoewel de bemanning, welke uit 13 leden bestond, direct overboord sprong vond men na het ongeluk slechts ze ven overlevenden, onder wie de kapi tein. „Rollins", de Amerikaan die aan ge heugenverlies lijdt en in het R. K. zie- huis te Enschedé wordt verpleegd, zal misschien weldra zijn bestemming vinden. Er is een filmpje van hem opgeno men, met verklarende tekst, dat door de Amerikaanse en Canadese televisie zal worden uitgezonden. Het bleek, dat „Rollins", zoals hij zich noemt, ook Frans spreekt, zodat hij mogelijk uit Canda komt. Hij schijnt ook in Am sterdam te hebben vertoefd, want hij kende daar verschillende straten. H. K. H. Prinses Wilhelmina wordt vandaag 74 jaar. Hoewel zij zich aan 'n te drukke viering van haar verjaar dag hoeft willen onttrekken, door een reis naar Noorwegen te maken, ver wijlen onze gedachten op deze dag toch. hij haar, die Nederland in zijn moeilijkste dagen is voorgegaan als 'n dappere vrouw. De vrouw, waarvan men m 1942 in Londen zei: „Zij is de enige man tussen een troep oude wij ven Dc uitbundige vreugde van vroe gere koninginnedagen maakt nu plaats voor een dieper-beleefde viering van haar verjaardag Wij zijn haar, die ons zolang heelt geleld engediend veel dankbaarheid verschuldigd Moge God haar_nog vele gelukkige jaren Weersverwachting, vanavond: geldig tot Droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Overwegend mati ge wind tussen West en Zuidwest. Iets warmer, vooral in het binnen land. Vandaag: Zon onder 19.32 uur Maan onder 19.56 uur. Morgen: Zon op 5.50 uur. schenken. De foto die wij hierbij plaat sen, dateert uit de laatste jaren van dê regeringsperiode van de Prinses. Zó kennen wij haai en zo zullen wij haar blijven kennen in ons hart. j /"^ISTEREN is Kardinaal Alfredo II- ^defonso Schuster, Aartsbisschop van Milaan, op 74-jarige leeftijd over- leden. Zijn diocees was met 3.000.000 zielen het grootste van Italië. I Door de dood van Mgr. Schuster is i de tweede vacature ontstaan in het college van Kardinalen, dat uit 70 le- den bestaat. I Mgr. Schuster, die aan een hartaan val leed, was tot aan het ogenblik van zijn dood geheel bij bewustzijn. Zijn laaste woorden waren: „Ik vraag ver giffenis voor wat ik gedaan heb en voor hetgeen ik heb nagelaten te doen.Ik zegen allen.„Hij sloeg daarop een kruis en stierf, met hemel waarts gerichte blik en de handen als voor het gebed gevouwen. De overleden kardinaal had talloze vrienden in Italië. Hij was tijdens de oorlog voor velen een moedige voor man. Hij was indertijd ook aanwezig bij het onderhoud van Mussolini met vertegenwoordigers van het verzet, j waarbij men echter niet tot een ver- gelijk kwam. Tijdens de Duitse bezet ting van Noord-Italië trok hij zich het lot aan van vele Italianen, die naar Duitsland waren gedeporteerd. Ook was het aan zijn optreden te danken, dat bij het vertrekken van de Duitsers vele industriële installaties gespaard bleven. EISENHOWER: DE DEUR BLIJFT OPEN „MIETS DUIDT OP een verminde- ring van de bedreiging van de vrije wereld door de Sovjet-Unie", al dus heeft admiraal Arthur Radford, voorzitter van de commissie van Amerikaanse Chefs van Staven, ver klaard. Volgens Radford beschikt de Sovjet- Unie over een geduchte strijdmacht te land, ter zee en in de lucht, die op elk gewenst ogenblik en in elke richting zou kunnen toeslaan. De reserves in de Verenigde Staten acht Radford onvoldoende. Hij voor ziet echter, dat op dit gebied de vol gende 12 maanden grote vorderingen zullen worden gemaakt. Eisenhower is er nog steeds van WAARSCHIJNLIJK IS ZIJ ONTVOERD T ONDEN IS IN opschudding geraakf door de plotselinge verdwijning van mevrouw Lena Hegarty, de Li thause vluchtelinge, van wie men zich herinneren zal, dat zij vijf weken ge- Twee schepen met aanzienlijke troe pen- en politieversterkingen zijn in Mocamedes, de voornaamste haven van Goa, aangekomen. Allen zyn Por tugese vrijwilligers. De Portugese dagbladen hebben een tegenspraak gepubliceerd op de op 26 Augustus door premier Nehroe van India gedane erklaring over onder handelingen, die in 1947 zouden heb ben plaats gehad tussen Portugal en Hyderabad met betrekking tot de al gehele of gedeeltelijke afstand van de Portugese souvereiniteit over Goa of over de spoorweg van Mormugao. (Van onze speciale verslaggever). "["WEE ACHTTIEN JAAR OUDE BERGENAREN hebben de stunt van hun leven uitgehaald door een man neer te slaan en hem van zijn portefeuille te beroven, die hij zenuwachtig in zijn hand klemde. Dit laatste was een ge volg van het feit, dat de twee vlegels hem met de grootste regelmaat aan het verstand probeerden te brengen, dat hij niet veel stappen meer in zijn leven 7r»pkZ n indi?n niet direct gevolg wilde geven aan het gelanceerde ver- m;); zeer begrijpelijk niet in op het verzoek van de jongelieden, iontens e weg naar buis te vervolgen. Dit lukte hem niet, want de o k'n'ml Cn, een "latr"os' sloegen hem tegen dc vlakte en het was zo maar niefbij de politie"binnenwan-' gaven daarna denortef» P?rtc,cul]lc 'eeg t(' haI™- zi) namen er f 800.— uit endeien. Hij stelde deze visite dan ook durfde derhalve n?i aai? de el£enaar terug. Deze was dronken en hij et naar de politie te wandelen voor de volgende ochtend. gezien hij niet voldeed aan de verlan gens van de knapen, maakten deze korte metten met K. en wierpen zij hem eenvoudig tegen de grond. De twee jongelui telden daarop het geld en het bleek, dat zij tesamen achthonderd gulden hadden „ver diend". „Weet je wat", zeiden zij tegen elkaar. „We zullen ieder maar vier honderd gulden nemen." Aangezien de zaken dicht waren trokken zij met het geld naar huis. Zij verstopten dit in hun ouderlijke wo ningen. ONTKNOPING W. K. was met een bonzend hart in zyn woning aangekomen. Hij kon. zelf wat in het glaasje gekeken hebbend, zat dit weekeind in het cafe van de heer van R. rustig zijn biertje te drinken. Hij nam er nog al een en sprak rustig met de klanten die in de gelagzaal bijeen waren' Daaronder bevonden zich ook twee hele jonge mannen, namelijk de 18-ja- rige L. V. en de even oude H R., die een matrozenpak droeg. Ook zij pikten een biertje en het gezelschap trok pas uiteen toen het één uur in de nacht was geworden. W. K. stapte naar bui ten en werd begeleid door de jonge ren, die zeer waarschijnlijk wisten, dat K nogal wat geld bij zich droeg. De wandeling van het trio verliep even rustig, maar in de Coehoornstraat Kwam er sensatie. Daar begonnen de jongelieden K. lastig te vallen, die uit angst zijn portefeuille uit zijn zak naaide, want hij kon wel begrijpen, dat het daarom was begonnen. Aan- uit en verscheen pas in de ochtend uren. Onmiddellijk werden maatrege len getroffen cn spoedig had men één van de jongelieden te pakken. De ma troos viel ook weldra door de mand, ofschoon hij aanvankelijk hardnekkig weigerde te bekennen iets met de roof te maken te hebben. Een huiszoeking werd gedaan ~n het volledige bedrag werd teruggevonden. V. en R. zitten thans over hun zon den na te denken. Zij worden een de zer dagen voor de Officier van Justitie geleid. leden van een Russisch schip werd ge haald, toen dit in Rotterdam lag. Een jongetje hoorde haar door een patrijspoort om hulp roepen. Toen de politie haar van boord had gehaald, vertelde zij dat zij de kapitein had ho ren zeggen: „Wij zullen haar niet in Londen van boord laten gaan, maar haar meenemen naar Rusland". De 24- jarige vrouw werd op een andere ma nier naar Londen gebracht, waar zij huisvesting kreeg. Haar verdwijning werd gemeld door een controleur van de Londcnse ondergrondse, zekere Hills. Deze had haar in een café ont moet en hij had haar beloofd voor on derdak in Tottenham te zullen zorgen, waar zij veiliger zou zijn. Kort daar op werd de heer Hills tweemaal be naderd door mensen, die volgens hem behoorden tot de Sovjet-ambassade in Londen. Zij verzochten hem, naar de ambassade te komen om over het ge- val-Hegarty te spreken. Tenslotte gaf Hills gevolg aan dit verzoek. Op de ambassade werd hem aangeraden me vrouw Hegarty geen hulp te verlenen, hetgeen hij negeerde. Woensdagmor gen was de Lithause plotseling ver dwenen. /„I haar bezittingen waren nog in haar kamer, waaruit wel blijkt dat zij niet vrijwillig is vertrokken. overtuigd, dat Rusland uiteindelijk er toe kan worden gebracht oplossingen voor belangrijke wereldproblemen te overwegen. Voortdurende pogingen van Amerikaanse kant om de Sowjet- Unie hiertoe te bewegen kwamen de vrede ten goede. Ondanks de ontmoedigende resulta ten om te komen tot een atoombank, zou de deur open blijven staan voor deelnemen door Rusland. De Amerikaanse president zei, dat de veiligheid van elk afzonderlijk land in de vrije wereld direct afhangt van de werkelijke eenheid van alle vrije volken. Bij de bestaande bondgenootschap pen moeten de V.S. zich wel wachten voor de gevaarlijke aanmatiging, dat andere landen, als onze bondgenoten moeten doen, wat wij willen. Zij heb ben zichzelf nooit in die zin verbon den evenmin als wij, aldus Eisenho wer. Noorse oogstmethode vindt navolging Formosa is geteisterd door grote vloedgolven, die veroor zaakt werden door een wervel storm in de Stille Oceaan. Ruim tweeduizend personen zijn hun huis en bezittingen kwijt en 1600 hui zen kwamen onder water te staan. Ver schillende rijstvelden werden verwoest De India'se minister van Voedselvoor ziening heeft verklaard, dat ondanks de enorme schade door overstromin gen en door droogte in andere delen van India, de voedselvoorziening geen gevaar zou lopen. Ook in Engeland berokkent het on betrouwbare weer de boeren veel schade. Een boer in Wales heeft op advies van een Noor echter een me thode toegepasE om het nat geregen de hooi toch spoedig te bergen. Hij volgde het Noorse voorbeeld, door 't natte hooi op over het veld gespan nen draden te hangen. De boer vond er volledig baat bij. QISTERMORGEN kwam de „Wonogiri" de Rotterdamse haven binnen met een vreemde lading. Het schip had namelijk een giraffenechtpaar aan boord, dat bestemd is voor de diergaarde Blijdorp. Sinds Juni 1952 ontbeerde de diergaarde deze dieren, maar onlangs wer den er twee gevangen in Zuid- Oost-Afrika. Dp giraffen heb ben zich onderweg best ver maakt, vertelden hun oppas sers. Behalve voor hooi, legden zij een voorkeur aan de dag voor stukken meloen! Verder waren er nog negen purper koeten aan boord. Een purper koet is een purperkleurige vo gel met een rode kuif, die op levenslustigheid wijst. Dat bleek in Genua, waar een van de vogels kans zag om te gaan passagieren. De bemanning slaagde erin, de vogel weer te vangen.

de Stem | 1954 | | pagina 1