de edele handboog" D Om Je Europese kampioenschappen van Twee „Hollandse' overwinningen Uitzonderlijk evenement te Gvezande 13e SCHELDEBEKERZ WEMWEDSTRIJD Europese roeikampioenschappen IS§jfe:,V Russen niet oppermachtig bij Europese roeikampioenschappen Boekenplank Zij brachten de blijde mare dagblad de stem van maandag 30 augustus 1954 Frankrijk won landenwedstrijd en P. Rentmeester 't persoonlijk kampioenschap FRAAIe prestatie tamara krijgt nieuwe medaille schulte tweede te leuven landelijke ruiter. kampioenschappen te vrouwenpolder Willemstad onderscheidde zich alle bosbaanrecords verbeterd AXEL AANBESTEDINGEN MARKTEN DE ONDERGANG VAN UR V» TN EEN EVEN spannende als sportieve ontmoeting te Ovezan- *- de heeft Frankrijk met 40 van de 50 te behalen punten het Europese kampioenschap handboog op de staande steng veroverd Nederland werd goede tweede met 37 punten en België met 34 punten derde. De persoonlijke titel van Europees kampioen viel ten deel aan de heer P. Rentmeester van „Willem Teil' te Ove- zande. die in drie schoten tweemaal de hoofdvogel afschoot; een prestatie die zelden geëvenaard is. Het was de eerste maal, dat om deze Europese kampioenschappen op eigen bodem werd gestreden en hoewel men dus de ervaring miste, klopte de or ganisatie als een bus, wat de prettige stemming niet weinig verhoogde. „Hier is sfeer, hier is een band" zei de Commissaris der Koningin tijdens het wel kom in „Willem Tells"-clublokaal, bij de heer Doene en niet scherper had hij de situatie kunnen tekenen. Zeer graag had jhr. de Casembroot aan Ged- Staten het voorstel gedaan een provinciale prijs ter beschikking te stellen, en spontaan hadden de leden daarin bewilligd. Dit had 'geleid tot een op dracht aan mevr. Messer te Vlissingen, die een boogschutter had gemodel leerd, die in brons zal worden gegoten en nu nog, op de „prijzentafel" in gips te pronken stond. De Commissaris hoopte van harte, dat uit deze ont moeting een traditie groeit, welke zich om de drie jaar manifesteren zal. De bijeenkomst in café Doene werd geopend door de voorzitter van de Bevelandse bond, de heer den Beste, die de Commissaris der Koningin dankte voor zijn komst en daarna de Franse, Belgische en Nederlandse schutters begroette. Veel is er, zei spreker, aan deze dag voorafgegaan en wanneer hij slaagt is dit voor een groot deel te danken aan de secreta ris van de bond, de heer C. Raas van Willem Teil" Ook burgemeester An- driessen sprak een hartelijk welkomst woord en lichtte een tipje op van de sluier die over de voorbereiding hing, „We zijn nog leerlingen" verklaarde hij, maar had niettemin goede hoop, dat het een welgeslaagde dag zou worden. Voor de Belgen trad de heer Rooms naar voren, stak een enthousiaste speech af en stelde onder applaus voor een telegram te zenden aan Koningin Juliana. Tenslotte voerde namens de Franse schutters de heer Jean de Graaf het woord. KLINKENDE OUVERTURE Na een muzikale ouverture van „Ju liana" marcheerden, met de vaandels voorop, de 72 schutters ieder land nam met 24 man deel naar het veld. De Commissaris der Koningin spande het eerst de boog en loste het eerste schot. Terstond daarop trad de Fran se ploeg aan, die op tien kleine vogels na, de gehele prang pluimde. De Zeeuwse schutters de ploeg bestond uit 16 Bevelandse en 8 Z. VI. schutters startte voortreffelijk en had na 5 van de 10 beurten al 32 punten, daarna achtervolgde hen de pech maar omdat de Belgen nog onfortuinlijker schoten behoefden ze niet de rode lantaarn te dragen. Om het persoonlijk kampioenschap werd op een aparte steng, waarop slechts de hoofdvogel stond, geschoten en eerst door de Zeeuwen. Al vlug sloeg de heer Rentmeester zijn mees terlijke slag en was het ieder duide lijk, dat deze prestatie feitelijk al de beslissing om de titel gebracht had. DE PRIJSUITREIKING 's-Avonds te half zeven was het kampen afgelopen en kon burgemees ter Andriessen tot de prijsuitreiking overgaan Frankrijk ontving de mo numentale kristallen wisselbokaal een geschenk van de Belgische rege ring de medaille van onze konin gin en nog een aantal andere trofeeën de bronzen boogschutter der provincie Zeeland en o.m. ook de zilveren be- IVies van Dongen derde te Berlijn Een internationale wegwed strijd over 215 km, welke te Berlijn is gehouden, werd ge wonnen door de Duitser Beckers in 5 uur 46 min 48 sec. In de eindsprint klopte hij Ledissez, (Fr). Wies van Dongen, Brun (Did) en Darrigade (Fr), die al len dezelfde tijd noteerden. De wereldkampioen van Cauter, be zette de 10e plaats met 5.49.10. De Russische roeister Tamara Tarsj- kova uit de quadruple vier, die Zon dag bij de prijsuitreiking haar gouden medaille in het water liet vallen, krijgt een nieuwe medaille. Diverse malen heeft men nog getracht de me daille op te duiken, maar de Bosbaan gaf het Russische goud niet prijs. ker van Ovezande was voor Nederland en de Belgen kregen o.a. een reus achtig wandbord van plateel. De heer Rentmeester werd de prach tige plaquette van de Belgische rege ring uitgereikt; de heer Castermans (België) ontving het z.g. keizerskruis als tweede prijs en de heer Goethals uit Terneuzen een medaille als der de prijs. De prijzen voor het grootste aantal punten bij de landenwedstrijd behaald vielen als volgt: Eerste prijs, een zil veren medaille van de Commissaris der Koningin, Huib Driedijk van Wol- faartsdijk; tweede prijs M. van Rou- baeys (Frankrijk) en derde prijs A. Begheyn van Terneuzen. Namens België werd aan burge meester Andriessen een ere-diploma geschonken en de Fransen bereidden diens echtgenote een bloemenhulde. Alle deelnemers werden verrast met een platelen herinneringsbord. De Commissaris van de Koningin spant de boog voor het eerste schot Te Leuven is een wielerwedstrijd voor profs gehouden over 100 km., waaraan de Nederlandse Tour-ploeg deelnam. Winnaar werd de Belg Sterkcx in 2 uur 24 min. Onze land genoot Schulte eindigde op de tweede plaats op een lengte. De Belg Ockers werd derde op vier lengten. De ove rige Nederlanders bezetten de volgen de plaatsen: 12 Maenen. 13 Smits. 14 Faanhof, 17 Nolten, 18 Wim van Est. 20 Roks, 21 Gerrit Voorting, 22 Wagtmans en 23 Adri Voorting. Zaterdag werden te Vrouwenpolder de landelijke ruiterkampioenschappen gehouden, waarvoor grote belangstel ling bestond. De dressuurproef voor achttallen om het provinciaal kampioenschap werd met gering verschil gewonnen door „De Schouwse Ruiters" uit Dreischor met 82.5 pnt. De „Oranjeruiters" uit Willemstad Fijnaart werden tweede met 80,5 pnt. en de afdeling Nieuw en St. Joosland van de rijvereniging „Walcheren" derde met 72,5 pnt. De Schouwse Ruiters kwamen dus in het bezit van de wisselbeker van jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De dressuurproef voor viertallen 1 bracht alleeèv,de groep van „Noord Beveland", die dus automatisch win naar werd. Veel strijd gaf het nummer indivi- duele dressuur klasse B. Er waren 33 deelnemers en daarom werd er in twee groepen gewerkt. De uitslag was: Groep I: 1 J. Bom met Mona (Oran jeruiters); 2 J. Munters met Banner (Oranjeruiters); 3 N. v. d. Werf met Bento (De Schouwse Ruiters); 4 mej. J. Steendijk met Hans (Walcheren afd. Nieuw en St. Joosland). Groep II: 1 J. Bom met Edo (Oran jeruiters). 2 Iz. de Feyter met Octavia (Julianaruiters Zaamslag), 3 G. de Klerk met Prins (Julianaruiters). Bij het springconcours won H. Kruisbeek van de Oranjeruiters met Katja, na beheerst alle hindernissen te hebben genomen, de wisselbeker. Tweede werd I. de Feyter met Octa via. De dressuurproef om het provinciaal kampioenschap veelzijdigheid werd gewonnen door J. Munters uit Willem stad met Boy. Tweede werd L. M. Moermond van De Schouwse Ruiters met Bonzo. Bij de individuele dres suur ging de eerste prijs naar Mevr. M. Bom-v. d. Hil van de Oranjeruiters met Joy. De Oranjeruiters uit Willemstad Fij naart wonnen ook het Eiland-spring concours, gevolgd door De Schouwse Ruiters uit Dreischor. D. A. Nieuwenhuyzen van Nieuw en St. Joosland won het springconcours naar eigen 'keuze met Max, die op een na alle hindernissen keurig nam. Tenslotte was er nog een parade, waaraan alle ruiters deelnamen. De Commissaris van de Koningin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot hield hierna een inspectie, waarna hij de prijzen uitreikte. 9) ZELDZAAM FEIT: GEEN ENKELE UITVALLER Spannend van begin tot eind (Van onze sportredacteur) Deze dertiende Scheldebekerzwem- wedstrijd is waarschijnlijk de meest spannende geweest van de gehele reeks, al is hij dan niet in recordtijd afgelegd. De enerverende duels, die de winnaar, de 22-jarige Arndt Kayser van „De Robben" uit Hilversum, van af het begin geleverd heeft met zijn grootste rivaal, G. de Bruyn, Neptu- nus, Amersfoort, waren dermate aan trekkelijk, dat men er de ganse avond niet over uitgepraat is gekomen. Het zelfde was overigens het geval met de 19-jarige winnares bij de dames. Me juffrouw A. Meinsma, van het Hilver- sumse HZC, die nota bene des och tends tijdens de voorgeschreven keu ring zich zo onbehaaglijk gevoelde, dat zij maar liever niet mee wilde doen.... Zij zwom een wedstrijd, die niet licht zal worden vergeten, temeer, omdat ze voor de eerste keer deelnam! Het blijft overigens merkwaardig, dat de deelnemers uit onze gewesten, óók de vrouwelijke onder deze, het nog nimmer tot een overwinning heb ben weten te brengen. Prettig was in tussen te kunnen constateren, dat alle ingeschreven, geselecteeerde twintig deelnemers (sters) ditmaal de tocht hebben volbracht en over het alge meen in zeer behoorlijke tijd. Het snelste meisje uit het Zeeuws-Bra bantse was ditmaal Annie van Gerven, van het Bredase Surae. Na haar kwam de Souburgse mejuffrouw J. van Eenennaam (SZV), vervolgens klas seerden zich Bep Schrauwen (Surae, Breda), terwijl als laatste meisje Ria Aarts, uit Bergen op Zoom aantikte. Haar volhouden werd allerwegen bi zonder geprezen, temeer omdat ook zij voor de eerste maal meedeed. PERFECTE ORGANISATIE De organisatie was wederom per fect. „De Zeehond" uit Vlissingen weet steeds opnieuw de medewerking te verkrijgen van de talrijke instan ties, zonder welke het onmogelijk is een evenement als dit op touw te zet ten en tot een goed einde te brengen. Dat laatste is ook ditmaal weer het ge val geweest. Hoeden af voor de onge veer 300 mensen, die op de een of an dere wijze bij de uitvoering betrokken zijn geweest! De weersomstandigheden hebben tenslotte in alle opzichten meegewerkt om dit jaarlijkse zwem-gebeuren vol- Op de Bosbaan te Amsterdam werden Zondag de finales verroeid van de Europese roeikampioenschappen, waarvan de voorwedstrijden voor heren reeds sedert Vrijdag aan de gang waren. De finish van de acht met stuurman. V.l.n.r.: RuslandDenemarken en Tsjecho-Slowakije. Er werd ook in deze volgorde gefinisht zodat Rusland in deze race het kampioen schap behaalde. komen te doen slagen! Daar zag het overigens rondom het middaguur, toen de deelnemers en officials zich op de „Antwerpen I" van het Belgische Loodswezen te Vlissingen inscheepten allerminst naar uit. Er zat onweer in de lucht en de regen viel plotseling met stromen. Maar weldra klaarde de hemel op en toen om kwart voor twee (precies de tijd!) het vertreksein gege ven werd, scheen de zon en zij heeft de begeesterde massa óók aan de wal te Vlissingen daarna geen ogenblik meer in de steek gelaten. ZEER VLOT Het overbrengen van de deelnemers vanaf de tender naar de twintig volg boten was opvallend vlot verlopen, ook wel dank zij het kalme water. Reeds direct na het begin maakten twee zwemmers zich van de overigen los: Kayser en de Bruyn en geen der achttien andere heeft ook maar kans gezien hen te benaderen. Met circa 40 slaagen per minuut doorkliefden zij het water, dat alleen maar extra be- wogoen werd wanneer het scheep vaartverkeer voor sterk hoekwater zorgden. Kayser nam de kop en heeft die niet meer afgfestaan. Zijn ernstigste tegenstander, de Bruyn, heeft intussen niet erg tactisch gezwommen. Tot tweemaal toe heeft hij zich ingespannen om Kayser voor bij te gaan; beide keren kon hij slechts op gelijke hoogte met hem ko men. Toen het op een „eindsprint" aankwam, bleek de Bruyn teveel kruit te hebben verschoten en met een viertal minuten achterstand op de winnaar arriveerde de Amersfoorter op het strand. Hij had beter gedaan om achter Kóyser te blijven. Wellicht was dan een nóg spannender slot het resultaat geweest. DE DAMES lemsen, HDZ, A'dam 1.28.12; 3 Mevr. A. de Vries-Veldhuijzen, HZC, Hilver sum, 1.29.49; 4 Mej. C. van Reenen, de Robben, Hilversum, 1.31.19; 5 Mej. An nie van Gerven. Surae, Breda. 1.38.16; 6 Mej. J. van Eenennaam, SZV, Sou burg, 1.42.13; 7 Mej. R. S'ymons, HDZ, A'dam, 1.43.20; 8 Mej. Bep Schrauwen, Surae, Breda, 1.50.16; 9 Mej. Ria Aarts B. o. Zoom (Merwede, Dordrecht) 2.01.41. (Advertentie). Het N.C.B.-sportfeest te Roosendaal Opname van de massa-demonstra ties vrije oefeningen Alle Boshaanrecords zijn gisteren in de finales van de Europese roeikam pioenschappen gesneuveld. Van een Russische overheersing, zoals bij de dameskampioenschappen was geen sprake. Na twee nummers ging de Russische vlag in de hoogste mast, n.l. na de acht en de vier met stuur man en slechts één tiende seconde redde de Russen in de strijd om de coupe Glandaz, de prijs voor de mees te overwinningen. Deze tiende seconde dankten de Russen aan de jonge Duitsers Schnei der en Haege uit Konstantz, die Ste- bler en Schrieber in een adembene mende fotofinish klopten en daarmee Zwitserland een derde overwinning en daarmede de coupe Glandaz onthiel den. De zes Nederlandse ploegen hebben het in geen der halve finales tot de eerste twee plaatsen kunnen brengen en daarmee werd ons land uitgescha keld. In de twee met stuurman werden de Europese kampioenen uit Frank rijk geslagen door een zeker niet mooier, maar wel harder sleurende Zwitserse ploeg. Dat de Deense équipe een ware vechtersmentaliteit heeft bewees het nummer twee zonder st' bij Roskilde Roklub het Russen in zijn voordeel besl stc. Een oppermachtige Colomb heeft in de skiff-finale geen twijfel over ten bestaan, wie op het moment c' beste sculler van Europa is. Tegen Berkutov en de Zuidslavier Vlasic en ook vandaag was zijn roeien weer een dergelijke machtige manifestatie van rust, kracht en techniek. HET DONKERE WATER r Benoemd. Tot tijdelijk onderwij zeres aan de Openbare Lagere School is benoemd mevr D. N. Platteeuw- Leenhouts, te Sluiskil. RIOLERING TE ZUIDDORPE Op het gemeentehuis van Zuiddorpe werd de riolering aanbesteed van de kom van de gemeente, waaronder ook de Achterstraat nog valt. Laagste inschrij ver was de aannemer Sanders uit Axel met f 22500,Hem werd het werk ge gund. De uitvoering wordt reeds over enige dagen ter hand genomen. Bij de dames hebben Mej. Meinsma en Mevr. de Vries-Veldhuyzen elkaar weinig toegegeven, hetgeen ook uit de gemaakte tijden blijkt. Annie van Ger ven is doodsbenauwd geweest voor kwallen. Zij „ontmoette" er een en heeft, zoals zij ons na afloop vertelde, er een „ommetje" voor gezwommen. Bep Schrauwen heeft last gehad om de zwarte ton te vinden, gelegen te genover de uitkijktoren, waartussen de finish was geiegd. Zij heeft lange tijd nodig gehad om daar te geraken en dit heeft er o.a. toe geleid, dat zij onder de laatste aankomenden was. Ria Aarts is weliswaar als nummer laatst gearriveerd, maar niettemin was de Bergen op Zoomse allerminst uit geput. Ik kan nu eenmaal niet harder, zij ze ons, en ik ben dolgelukkig, dat ik het heb gehaald. Des avonds, tijdens de prijsuitrei king in het gebouw van het Belgische Loodswezen heeft de voorzitter van ..De Zeehond", Ir. Hupkes, lof ge zwaaid over de organisatie en erkente lijkheid betuigd aan de deelnemers (sters) voor de grote sportiviteit, wel ke tijdens de wedstrijd aan de dag is gelegd. DE RESULTATEN De uitslagen waren: Heren: 1 Arndt K/yster, de Robben, Hilversum, 1 uur 12 min. 59 sec.; 2 G. de Bruijn, Neptunus, Amersfoort 1.16.31; 3 John van Rijk, DJK, A'dam, 1.27.05; 4 L. Gue, Londen, 1.28.03; 5 H. Bouwmeester, DJK, 1.28.45; 6 P. v. d. Heuvel, Scheldestroom, Brekens (le Zeeuw) 1.38.15; 7 Georges Ramael, Le Nage, Brussel, 1.40.52; 8 Herman Mal- fait. de Ijsberen, Antwerpx, 1.44 07; 9 Dick Vink, de Robben, 1.44.08; 10 M. Caljouw, SZV. Souburg, 1.45.40; 11 C. Wagenaar, SZV, Souburg, 1.51.31. Dames: 1 Mej. A. Meinsma, HZC, Hilversum, 1.27.28; 2 Mej. Willy Wil- TEN AANSCHOUWE van circa 4500 bezoekers hebben de profclubs „Alk maar" en „De Graafschap" Doetin chem op het gemeentelijk sport park te Alkmaar een vriendschappe lijke wedstrijd gespeeld. Het werd een volkomen verdiende 1-0 over winning voor de Oostelijke ploeg. DE INTERLAND voetbalwedstrijd Noorwegen Finland, te Oslo ge speeld is door Noorwegen gewonnen met 3-1. Bij de rust stonden de Fin nen met 1-0 voor. VOOR DE internationale motorzes- daagse, die van 20 tot en met 25 Sept. in Wales wordt gehouden, zijn de Duitse teams als volgt sa mengesteld: Vaasteam A: Haas. Frey Sauter en Piwon (allen met NSU); Vaasteam B: Bodmer, Flinkenzeller en Feser (allen met DKW 175 cc); Als individuele rijders schreven in: Pohl, Deike (beiden met Macico 175 cc), Westphal, Stecher (beiden met NSU 250 cc) en Best met Hecker, 250 cc. DE ITALIAANSE ZWEMBOND heeft van de Britse zwembond bericht ont vangen dat deze laatste bond geen ploeg zal afvaardigen naar de Euro pese kampioenschappen te Turijn De Britse bond sprak er zijn leed wezen over uit niet te Turijn verte genwoordigd te zullen zijn, maar gaf geen reden op voor zijn besluit. DINSDAGAVOND (morgen) worden op tie stadionbaan te Amsterdam, de revanches van de wereldkampioen schappen gehouden. Tevens worden de aanwezige wereldkampioenen ge huldigd, die daarna aan de wedstrij den zullen deelnemen. DE OUD-SPIL van Noad, Walhout, die tot de profclub Den Haag was toegetreden, zegde Zaterdag zijn overeenkomst op. Die dag heeft hij met Noad tegen Olympic Charleroi gespeeld en gisteren tegen het Ant werpse Beerschot. DE IN AMSTERDAM gespeelde wed strijd tussen de profclubs Amster dam en Rapid '54 (Heerlen) werd 'n verdiende 3-2 zege voor de bezoe kers. 12000 toeschouwers waren ge tuigen bij deze ontmoeting, die on der de verwachtingen bleef. FORTUNA '54 uit Geleen won in het sportpark aldaar met 3-2 van de profclub Den Haag. De belangstel ling. was ook daar zeer groot. In de eerste helft werd ^óed voetbal ver toond. Een der aardigste momenten bij de opening van het sportpark te Made was ongetwijfeld het oplaten van een groot aantal duiven. Dit gebeuren legde onze fotograaf op bovenstaand plaatje vast. torges Bernanog behoort tot de ratie van hedendaagse katholiek* - rijvers, die voortdurend worstelen iet het probleem van het kwaad in deze wereld. Zij zijn gegrepen, door een eindeloze deernis met leed en ellende en zoeken ook in de diepste verwording nog naar een lichtstratl van goedheid en barmhartigheid. In de thans voor ons liggende korte ver telling, welke Uitgeverij De Toorts in Nederlandse vertaling bracht, vindt rpen kwaliteit en tekort van deze ro mankunst zeer helder weerspiegeld. In proza met directe trefvaardigheid, in een strak gecomponeerde bouw speelt zich de tragische historie al van het ongelukkige meisje, kind van een dronkaard, geschoffeerd-door een eenzelvig stroper en tenslotte de dood zoekend in het donkere water. De vreemde trots van dit schuwe onhan delbare kind, de samenspanning der omstandigheden, welke tenslotte haar levenswil vernietigt, het is hier sober en markant getekend. Deze roman kunst is echter eenzijdig door steeds de donkere kanten des levens te zoe ken en nergens een uitweg te laten, als de wanhoop nader sluipt. Men be grijpt, dat dit geen boek is voor gees telijk onvolwassenen. DE DWAZEN Als roman wordt dit boek van Bela Just aangediend. De Franse recen senten geven echter te verstaan, dat het door historische werkelijkheid werd geïnspireerd. De wijze, waarop deze roman wordt verhaald, heeft trouwens iets van een historisch ver slag zonder litteraire versiering of uitweiding. Deze strakke soberheid past trouwens bij het gegeven: Een Trappisten-abt wil de oorspronkelijke Regel van Sint Benedictus herstellen, welke volgens zijn inzicht te rigou reus werd toegepast. Het Generaal Kapittel is het daarmee niet eens en als hij uit zichzelf geen ontslag wil nemen, wordt hij in een cel opge sloten. Hij ontsnapt, maar als hij zijn klooster weer wil betreden, wordt hem dit belet door afgevaardigden van het Kapittel. Dan neemt hij ont slag en trekt naar de ruïne van een bouwval in Bretagne. Het tweede deel van het boek verhaalt dan, hoe Dom Bernhard met goedkeuring der kerkelijke overheid deze abdij weer opbouwd met enkele getrouwen onder onvoorstelbare moeilijkheden en be laagd door de haat van een niet-be- grijpende bevolking. Zelfs wordt een der broeders dood geslagen. Het einde is een merkwaardig wonderverhaal: Pater Anselmus wekt een gestorven kind weer ten leven. Bela Just weet met eenvoudige middelen de drama tiek van dit monnikenbestaan voor ons t-e doen leven en het bovenns tuurlijke als het ware tastbaar te ra ken. Een sterk geschreven, hoog, merkwaardig boek. (Uitgave H. Nelil- sen, Bilthoven.) TERNEUZEN, 27 Aug. Per 100 «t. in centen: sla 5.40-11.50. Per stuk in cen ten: bloemkool 14-41, witte komkommer» A 15-18, B 12-17, C 11-15, Per bos in cen ten: selderij 1-4, peen 13-27, Per kg in centen: Eerstelingen 9-9.50, Bintjes 8.10, andijvie 7-16, stoksnijbonen 70-75, princ. bonen 42-72, afw. 20-51.60, rode kool 4-8, sav. kool 5-13, witte kool 4, prei 15-30, knolselderij 2-6, tomaten A 47-56, B 46- 52, C 40, Appelen: James Grièves A 42.20- 57, H grof 42.20-55, Hl 37-45, H2 25. K 17.20-33, F 23, Manks Godlin A 21.50-33.2f BC 25.80-27.50, H grof 28.90-33.60, Hl 24.60- 30. H2 11.90-19, K 15-20, F 13-16. Pert rode zomerappel H grof 36.20-38.10, Hl 35.80-37.20, H2 24.20, K 33, F 20. Zigeu nerin H grof 27.20-31, Hl 26.20-28,10, Hl 16.20-20, K 20-31, F 17-19. Overige soor ten appelen 3-16. Peren: Clapps Favorit» BC 34.40-37.40, H grof 44.30-46, Hl 31.80- 35.30, H2 25-27.80, K 20.20-25, F 11 -21 overige soorten peren 3-27. Pruimen: Belle de Louvain 1 52-54, F 39-54, Vict.2 50-65, F 31-42, overige soorten pruimen 23-37. Bramen per doosje 55, druiven 1.26-1.30 p. kg. 12-7 Verlangend staarden Aram en Harald naar de vulkaan in de verte. Zou het wrak daar aanspoelen, of zouden zij op grote af stand voorbij drijven, zodat deze kans op redding verkeken zou zijn? Gelukkig was de stroming hen gunstig; dichter en dichter na derden zij de machtige berg, die het grootste deel van een somber eiland bleek te omvat ten. Tegen.de middag torende de vulkaan hoog boven hen uit en naderden zij de bran ding, die tegen de grimmige rotsen beukte. Harald bond zijn zwaard op de rug opdat dit hem straks niet bij het zwemmen zou hinderen en Aram volgde zijn voorbeeld. Langzaam dreven zij naar de witte strook waar het water in zijn eeuwige stormloop op het land kookte en bruiste. Plotseling kreeg een zware grondzee het wrak in haar greep en voerde het in pijlsnelle vaart naar een uitloper van de berg. die ver in zee doordrong. „Er op of er onder!" schreeuwde Harald, „klem u vast, zodra wij de rots ra ken, laat U niet terugsleuren door de zui ging!" Het volgende moment gingen zij on der, in een mist van jagend schuim. Aram voelde een hevige schok, toen het wrak te gen de uitloper versplinterde. Zijn lichaam schoot vooruit door het kolkende water, tot zijn vaart in een weeë smak op de rots ge stuit werd. Zijn handen klauwden zich in stinctmatig in de stenen vast, maar zijn greep was verslapt door de verdovende slag. Het werd zwart voor zijn ogen, toen het te ruglopende water hem in een dodelijke zui ging omspoelde; zijn handen lieten los Doch voor hij geheel het bewustzijn verloor, voelde hij een krachtige hand, die zijn arm omsloot. 94e Uitgav Verse Kaste mimst redacl C. J. H. B. V. M vooru f 6.55. bestel Losse Bureau Stalingr zich eer den. DE LA\ Dirksli] kijken aardajl groonc gram u moehe IN DE I zische 1< vonden gen een Perzië, c ring op IN DOK „Dokkui kele sc seum k\ de vaartS om daaij PRESIDj nieuwe getekem re ondei energie atoomge den uitg resta| de Wesi ben ont „doodsk aangeric schip Vc vergen. DE BRI tionalist het besc schip Foutsjoi IN DE raat gec mogelij li zoek vo van kan juist zo; m Ji 0 0 0 0 0 J Wee 0 vanav Droc 0 wolke ge wii j Iets w 0 land. 0 Vam 0 Maan j Zon o 0

de Stem | 1954 | | pagina 6