Mat voetbalgerecht ontwierp wankele basis voor K.N.V.B. semi profs ÊM Prachtige zege van Bert de Vree in Fijnaart Keulen leverde vier (verrassende) baantitels BRAM HEEREN beheerste Ronde van Roosendaal Weer siste de teleurstelling Zatopekopde 5000 meter geklopt! Principe („betaling mogelijk") na tam sluitstuk aanvaard Pittig spelmomen t Glorieuse opmars van de jongste amateurs Janus Wuyts, de strijdlustigsie, maakte het verbluffende koerseinde rolt beter plakt beter brandt beter Hup met de wieltjes in Norg... Water in de wijn gedaan.... Beroepsvoetbal in Nederland Reg Harris sloeg Nederlander Van Vliet Geen Italianen hij amateur-sprinters TWEEDE BLAD 31A AND AG 30 AUGUSTUS 1954 (Van onze speciale verslaggever) aanstaande seizoen: Alleen vergoeding voor eer ste klassers, voor één jaar onbeperkte bedragen, voor één jaar geen vergoeding in de lagere klas sen, geen transfers, handhaving van de over schrijvingsbepalingen. Op deze wankele basis onoverzichtelijk en voor velen onbegrijpelijk als een experimenteel schilderij wordt het Nederlandse betaalde spel opgetrokken. DE K.N.V.B. heeft één jaar gekregen wegens „doodslag uit noodweer" op het amateuris me. Zo besliste Zaterdagmiddag in het zonnige Amsterdam (Krasnapolsky) het sombere voet balgerecht, 97 (matte of opgewekte) mannen sterk. Eén jaar krijgt de bond kans het bestaans recht van het semi - professionalisme te bewij zen. Want alle maatregelen, die na de aanvaar ding van het principe - voorstel over al dan niet betalen werden genomen, gelden voor het ene, De tweederde meerderheid, die het bestuursvoorstel in het be- gin van de bijeenkomst behaalde, heeft geen einde gemaakt aan de zorgen. Vijfenzeventig stemmers (61 was het minimum) spra- ken zich om half drie van de 28e Augustus uit vóór het principe om betaling mogelijk te maken. Het is geen historisch uur ge worden» waarin alle moeilijkheden met een royaal gebaar van de baan werden geveegd en waarin de dreigende scheuring in de KNVB met kloeke hand werd afgewend. Reeds tijdens de bijeen- komst siste de teleurstelling van bepaalde tweede klassers, die zich hadden voorgenomen ook te gaan betalen. Toen dit voor nemen later reglementair onmogelijk werd gemaakt, althans voor l het eerste jaar, werd achter hun schermen reeds de desertie naar de (gehate) prof bond overwogen WEINIG BEZIELING In de veertien dagen, die men na I de bewogen bijeenkomst van 14 Au gustus had gekregen om diep na te 1 denken, was slechts één besef ge- I groeid: We kunnen niet meer aan een beslissing ontkomen. Deze opvatting met geestdrift of tamme moedeloosheid aanvaard, naar gelang de persoonlijke principes sprak al de tijd, dat het hoor en we- I derhoor in woorden zonder spranke lende bezieling klonken. Hopster han teerde onmiddellijk de weegschaal van het ja of nee. Het werd een ,.ja, de KNVB gaat betaling mogelijk ma- I ken." De uitslag werd 75 voor, 17 tegen en 3 blanco. Deze cijfers geven bij benadering de (geschokte) verhoudingen, zoals die in de Bond liggen. Eerst na deze principe-uitspraak te kenden de tegenstellingen zich scher per af. Er kwam weer passie en er stonden weer sprekers op, die harde dingen zeiden en de barre tragiek I hanteerden ter verdediging van hun (heilige) principes. Dat was toen de samenstelling van de richtlijnen aan 1 de orde kwam. Bondsvoorzitter Hopster, terug van (een (prettige? Ja dank je wel.) va- cantie, stelde, dat het semi-beroeps- voetbal voor het eerste jaar geregeld diende te worden. Nog niet met de strakke lijnen van een reglement, om dat niemand kan voorspellen hoe het allemaal lopen guat, maar aan de hand van een klein aantal maatregelen met zo veel mogelijk speling. Be wust heeft het bondsbestuur het li berale „laat maar waaien" gehuldigd en zonder al te bindende instructies hebben de eerste klassers het recht gekregen voor één jaar aan te mod deren. GLOED Goed: toen kwam er dus gloed. Niet II bij de vraag of betaling ook moge- f lijk gemaakt moest worden voor de Zaterdagmiddagcompetitie, want nie- I mand achtte de afdelingen, die daar- i in uitkomen, in staat breed te gaan betalen. Wel toen men diende te be slissen over betaling aan alle klassen (zoals het bestuursvoorstel wilde) of I alleen aan de eerste klassers. Merkwaardig genoeg waren het J voornamelijk de afgevaardigden van 't lagere voetbal, die onderling slaags raakten. De eerste klassers toonden zich opvallend zwijgzame toehoor ders. Zij zeiden bij monde van de heer Martens alleen: „Wij zouden het immoreel van ons zelf vinden (gelach) aan anderen te weigeren, wat aan ons is toegestaan. (Betaling.) Wij zullen dus stemmen vóór betaling aan de la gere klassers." De heer Hartsuyker noemde deze opvatting een ramp. Lot- sy, vergrijsd in de prediking van het amateurisme, vond dat ook. „Toon «en jaartje geduld," adviseerde hij. Maar Dirk Nijs, grijze kop, zware wenkbrauwen en een spottende mond, wilde anders. „Jullie hebben betaling geforceerd," zei hij tegen de eerste klassers vlak voor hem en de heer Hoek bevestigde dit met veel ver maan. „Jullie gaan je eigen gang. Ook straks, wanneer je tegen de even tuele afspraken in bij ons spelers korr.t wegkopen. Het moet het lagere voetbal mogelijk gemaakt worden ook te betalen, wanneer ze denken, dat ze daarmee hun spelers denken te behouden. Maar ze moeten er vrij in zijn. Wij hoeven daarover niet te beslissen. Dat moet de kas doen van de betreffende vereniging." GROOT RUMOER menten van deze bijna sentimentele voetbalprater uit Rotterdam. Oden- kerke van Zuid II bijvoorbeeld. Voor één jaar kan die manier best van toe passing worden verklaard, dacht hij. Maar Plooyen profeteerde, dat in dat ene jaar tientallen tweede klasers naar de haaien zouden gaan. „Ze gaan pot verteren," meende hij. In groot rumoer werd een kwartier beraad doorgebracht. Toen kwam de stemming over het bestuursvoorstel aan de orde. De over weging van Nijs was dus opzij gezet. De uitslag bracht 52 mensen, die al leen aan eerste klassers wilden be talen, 34, die alle klassen gelijke kan sen wilden geven en 11 onthoudingen. GEEN MAXIMA Er waren mensen, die daarin wel wat zagen. Zij aanvaardden de argu- Koolhaas van Ajax suggereerde daarop nog de maxima van de uit te betalen bedragen (wederom voor één jaar) vrij te laten. ..Kapitalisten", riep iemand, die het schijnbaar erg span nend wilde maken. Het werd niet spannend. Hopster hield alleen vast aan een beperkt aantal spelers, die kunnen worden betaald (twintig per club) en liet de grootte van hun loon voorlopig aan de clubbestuurderen over. De enige consequenties, die bij dit alles overeind werden gehouden, wa ren: handhaving van de overschrij vingsbepalingen, het bestuur van se- mi-profclubs dient in handen te blij ven van amateurs en voor het seizoen 1955-1956 dient een gescheiden com petitie tot stand te worden gebracht. Hij zei ook, dat het bondsbestuur het voorlopig hield op de competitie indeling van vier maal dertien voor het aanstaande seizoen. Het lag nu HARD INGEGREPEN j Het bestuur van de sportvereni- ging Maurits heeft bij het bestuur van de K.N.V.B. een verweer- J schrift ingediend inzake het slui- ten van een huurovereenkomst met de stichting Sportparken te J J Geleen, wat naar de opvatting van J t het Bondsbestuur medewerking aan de BeroepsvoetbajÉ^nd bete-* J kent. v Refererende aan dit verweer- 0 schrift heeft het bestuur van de t K.N.V.B. aan het bestuur van* Maurits medegedeeld, dat besloten' J is de elftallen van deze vereniging t 0 buiten het competitie-verband te* plaatsen. Deze beslissing geldt* J eveneens voor de afdeling LimburJ eenmaal vast en veranderingen waren volgens hem niet meer mogelijk. Hij dacht aan de wensen van de eerste klassers (een competitie van 17, 17, 18) op andere wijzen te kunnen ver vullen. GENERAAL PARDON Odenkerke wilde een milde vorm van transfers. „Verenigingen, die bij ons lager voetbal spelers weglokken, doen daarmee schade aand/e clubs. Laat ze daarvoor betalen," suggereer de hij. Er kwam niet veel van in. Voor de rest bepleitte Martens van de V.E.K. nog. dat de bond een „ge neraal pardon" moest gebruiken. „Geef de spelers, die naar de prof clubs overliepen, maar nu terug wil len, daartoe de kans tot 1 October," wilde hij. Men zal de veelheid van wensen en suggesties bekijken. De bond heeft er één jaar de tijd voor gekregen. VOETBAL OVER DE GRENZEN ENGELAND Eerste divisie: Blackpool—Manches ter United 2—i. Cardiff City—Leices- ter City 2—1. Charlton Athletic— Huiddersfield Town 21. Chelsea Bolton Wanderers 3—2. Everton— Preston North End 1—0. Manchester City—Burnley 0—0. Newcastle United —Sheffield United 1—2. Portmouth— Wolverhampton Wanderers 00 Shef- field WednesdayAston Villa 6-3. Tot tenham HotspurSunderland 01 West Bromwich AlbionArsenal 31 Tweede divisie: Birmingham City— Rotherham United 31. Blackburn RoversSwansea Town 41. Derby CountyLiverpool 32. BuryFul- ham 1—3. Doncaster RoversBristol Rovers 22. Ipswich TownLuton Town 32. Leeds UnitedLincoln City 2—3. Middlesbrough—Stoke City 12. Notts ForestHull City 01 Port ValePlymouth Argyle 10. West Ham UnitedNotts County 3— 0. FRANKRIJK f RacingMarseille 33. MetzBor deaux 10. NimesRijssel 0—1. Saint EtienneNancy 20. Straatsburg— Troyes 40. MonacoToulouse 11. RoubaixNice 42. LensReims 00. SochauxLyon 20. AAN HET internationaal landenho- ckeytournooi. van 27 Oct. tot en met 1. Nov. a.s. te Brussel wordt ook door Nederland deelgenomen. De eerste ontmoeting (in poule B) wordt te gen Oostenrijk gespeeld. Op een peis aangelegd terrein in Duivendrecht werd Zondagmiddag een voetbalwedstrijd gespeeld tussen het Amsterdams beroepsvoetbalelftal en de beroepsclub Rapid 54 uit Heerlen. De bezoekers wonnen na een pittige wedstrijd de ontmoeting met 3-2. Een spelmoment voor net doel van Amsterdam juist voordat Rapid het derde doelpunt scoort, v.l. n.r.: H. Smit (A.), F. Mesman (A.), doelman H. van Raalte (A.) die juist heeft misgegrepen en H. Bisschops van Rapid. (Advertentie) Europese athletiekkampioen schappen achter de rug Russen wonnen nog 6 titels op laatste dag fNP DE LAATSTE DAG van de Eu- ropese athletiekkampioenschappen te Bern hebben de Russen weer op overtuigende wijze blijk gegeven van hun hegemonie. Zij wonnen zes van de twaalf beschikbare medailles, ter wijl zij tevens drie wereldrecords op hun naam brachten. Krisonosov won het kogelslingeren met 63.34 meter, waarmede hij met ruim 1 meter boven het wereldrecord van zijn rivaal bij deze kampioen schappen Sverre Strandli bleef. Kort daarna liet Vladimir Kuc zijn tegen standers op de 5.000 meter achter zich en liep onbedreigd naar de overwin ning in een tijd van 13.56,4. De favoriet voor de titel, Zatopek. zag zich hierdoor niet alleen het kampioenschap ontnomen, maar te vens het wereldrecord dat hij reeds enige jaren op zijn naam had staan en dit jaar nog verbeterd had en op 13.57,2 gebracht had. En passant ver beterde de Rus ook het 3 mijl record, dat op naam van de beide Engelsen Green en Chataway stond. Hoewel na afloop van de kampioen schappen bekend gemaakt werd dat in de opgegeven tijden van Kuc over de 5000 meter en de 3 mijl een verbete ring aangebracht was, bleven het toch wereldrecords. De officiële tijden ble ken te zijn 13,56,6 voor de 5000 meter en 13.27,4 voor de 3 mijl. Voorts be haalden de Russen nog de titels op de beide hordennummers 110 en 400 me ter heren, terwijl de Russische dames- ploeg de titel won op de 4x100 meter estafette en Itkina de gouden medaille voor de 200 meter dames veroverde. VERDER VERDEELD.... De overige zes titels werden ver deeld over Hongarije (4x400 meter he ren), Zweden (hoogspringen). Polen (speerwerpen). Engeland <1500 meter), Duitsland (200 meter heren) en Frankrijk (4x100 meter heren). Frank rijk kwam in het bezit van de titel, omdat de Engelse ploeg, die het eerst door de finish ging, gediskwalificeerd werd. De Duitse overwinning beteken de voor Heinz Fuetterer de tweede gouden medaille. Hij had ook de 100 meter gewonnen en bij zijn tweede ze ge, de 200 meter, presteerde hij 't het oude Europese record van Koernig te evenaren door een tijd van 20,9 sec. af te laten drukken. De weersomstandigheden, die in de loop van de vijf dagen steeds beter ge worden waren, lieten deze laatste dag ook niets te wensen over. Ruim 26.000 toeschouwers woonden in het zonover goten stadion de wedstrijden bij. De brave Bertus de Vree uit Breda won Zaterdagmiddag op een zeer mooie wijze het amateurcriterium van Fijnaart. Hij schudde in de laatste tweehon derd meter drie concurrenten van zijn wiel. Het waren Kees van de Borst, Piet Marchand en Piet Jacobs. Een dikke halve minuut nadien finishte Janus Wuyts, opnieuw de strijdlustigste coureur. Ruim twee minuten later arriveer den de bonzen Piet de Bruyn en Piet Maas. Zij hadden een verbeten gevecht geleverd tegen hun veel jongere collega's en waren tegen een haast verplette rende nederlaag aangelopen. De jongeren beheersten deze wedstrijd. Zij kwa men tot een even verrassende als glorieuze opmars. Zij schreven hun namen met vette letters aan de wielerhemel en zorgden voor een koers, die tot een van de beste van dit jaar uitgroeide. ZEER HARDE STRIJD De wedstrijd (honderd kilometer, 20 ronden) bestond uit drie gedeelten. In de eerste dertig kilometer gingen zes jongens het peloton op een halve mi nuut vooraf, namelijk Piet Marchand, ZW AAR AFSCHEID De heer Schroder, de voorzit- ter van de afdeling Brabant van de KNVB, deelde aan het eind van de bondsvergadering een zwaar besluit mee. „Voor mij", aldus de heer Schrö- J der „is het tijd om weg te gaan nu niet „dienen" maar „verdienen" t het hoogste geluk in de bond zal zijn. Ik doe dit met weemoed, J maar kan mij als oude man niet t meer aan de nieuwe gang van za- ken aanpassen". Leo van der Pluym, Jan Westdorp, Ri- nus Korst (Willemstad), Leen van de Brand en Theo van Wijchen. De kna pen. profiteerden van een premieregen, maar moesten het hoofd buigen voor het geweld, dat Piet de Bruyn en Piet Maas, Jef Coone en Jantje Konings en vooral Janus Wuyts ontketenden. Het peloton bleef niet lang intact, want toen het leidende zestal was ingelopen beproefden Piet Emmen en Leen van de Brand hun geluk. Zij slaagden erin eveneens een halve minuut te pakken, maar Janus Wuyts en Sjaak Rooyen trokken zo hard aan de groep, dat het leidende duo naar adem begon te snak ken. Inmiddels was er ook heel veel gevraagd van de krachten van Piet Maas, Piet de Bruyn en andere vedet ten. Zij grepen er dan ook in de slag, die thans werd opgevoerd, helemaal naast. Demarrages van Piet Jacobs be werkstelligden, dat er vier man voorop kwamen. De vier mannen, Piet Jacobs, Piet Marchand, Kees van de Borst en Bert de Vree, deden allereerst het peloton uit de doeken. Zij pakten circa één minuut tijdens een jacht van ten hoog ste tien kilometer en zaten op fluweel. Drie coureurs gingen zich echter verdedigen, Jan Konings, Jef Coone en Janus Wuyts. Deze laatste reed zo for midabel hard, dat Coone en Konings moesten afhaken. W'uyts draafde al leen door, kwam tot op vijftig meters van de vluchters, maar zakte daarna in de laatste vijf kilometer af. De overwinnaar moest dus uit het viertal te voorschijn treden. De snelle Piet Marchand trok de sprint aan. Kees van de Borst wipte over hem heen. Hij had Bert de Vree in zijn wiel. Deze demarreerde in de laatste meters en zegevierde met een lengte. 1 Bert de Vree, Breda, de 100 km. In 2 uur 41 min. 35 seconden. 2 op 1 lengte Kees van de Borst, Etten. 3 op 2 lengten Piet Marchand, Tilburg. 4 op 5 lengten, Piet Jacobs, Breda. 5 op 38 sec. Janus Wuyts, Kruisland. 6 op 43 sec. Jan Konings, Breda. 7 op 1.04 min. Jee Coone, Eindhoven. 8 op 2.02 min. Jef Coone, Eindhoven. 8 op 2.02 Maas, Pinsdorp z.t. 10 Sjaak Looyen, Steenbergen. 11 Leo van de Pluym, Dussen. 12 Jan Haverkamp, Fijnaart. DE NIEUWELINGEN. Enkele uren tevoren had consul Ca- miel Mattheeuwsens zeventig nieuwe lingen op pad gestuurd. De uitslag van deze strijd was: 1 J. de Haan, Klaaswaal, 50 km. in 1.17.43. 2 J. de Roo, Schore, 3 P. de Jong, Breda. 4 J. Rijkborst, Nieuw- Vennep. 5 op 13 sec. P. Dijck, Made. 6 G. Suykerbuyk, Nispen. 7 Th. Lam- bregts, Etten. 8 J. Groot, Beverwijk. 9 Ph. Sijthoff, IJsselmonde. 10 A. van Steen, Etten. 11 Fr. Hofmans, Etten. 12 P. Farla, Zevenbergen. 13 H. van Dongen, Dongen. 14 Th. Liebregts, Vlijmen. 15 A. v. d. Broek, Roosen daal. Te Norg in Drente hebben Zondag motorduivels uit verschillende Euro pese landen verwoed gestreden in de Motocross des Nations om de Grote Prijs van Europa. Een beeld uit de tweede serie van de motocross. Na- 'bij de finish moesten de rijders in totaal negen maal deze vervaar lijke hindernis nemen. Elke keer slaagden zij er echter weer in om een geslaagde „landing" te maken. Link op onze foto G. H. Ward van Enge land op A.J.S. en rechts René Baeten van België op Sarolea. AMATEURS LEVERDEN FELLE STRIJD De amateurs, die Zondagmiddag om 3 uur van start' ginge voor de 130 km lange Ronde van Roosendaal, heb ben van het begin tot het einde een ongemeen felle strijd geleverd, waar uit uiteindelijk de sterke Bram Hee- ren uit St Willebrord als machtig win naar te voorschijn kwam. Reeds in de allereerste ronde weer den nagenoeg alle kopstukken zich. W. v. As, T. Peters, Bos, Westdorp, Het bestuur van de KNVB heeft besloten, spelers die wegens het verlenen van medewerking aan een niet. erkende voetbalorganisatie van het lidmaatschap zijn vervallen, tot 15 September a.s- in de gelegenheid te stel len weer tot de KNVB toe te treden. (Van een speciale verslaggever). TAE MEESTERTITELS voor de beste wielrenners zijn alle uit- rJ gereikt. De Engelsman Reg Harris verwezenlijkte zijn hef tige verlangen naar de sprinttitel bij de profs. Hij was een kwart wiel sterker dan zijn eeuwige rivaal Arie van Vliet, een van het povere tal Nederlanders, dat bij deze wereldkampioenschappen kon domineren. Ook bij de sprint voor amateurs werd het een Britse aangelegenheid. In de finale sloeg Peacock de tot dusver onbekende Australiër John Tresidder. De kleine Italiaan Guido Messina, zes jaar geleden in Amsterdam juichend naar de amateurtitel achtervolging gereden herhaalde in Keulen deze prestatie bij de profs. Landgenoot Faggin behaalde het wereld kampioenschap achtervolging van de amateurs. Het internatio nale legioen heeft Keulen verlaten. De regenboogtruien liggen thuis bij de sterksten- Fn s'jl^on 'e Deleen werd Zondagmiddag de profvoelbalwedstrijd oj una 54 tegen Den Haag gespeeld. In de beide ploegen kwamen ver smalen de oud-internationals uit. Spelmoment voor het doel van For- na, v.l.n.r.: Clavan (Den Haag), Van 't Hart en de Munck (beide Fort.) MESSINA WON VAN KOBLET *ei;;land. 7al het dit L" zonder wereldkampioen moeten doen Een Eoede gewoonte van de laatste iaren is onderbroken door de Engelsman Reg Harris, die in twee ritten van de finale aan Arie van Vliet zijn wil op legde. Zelfs de sterke Woerdenaar kon het dus niet rooien in dit tournooi van (Nederlandse) teleurstellingen. In de eeerste rit tegen van Vliet moest de Nederlander de kop nemen. Er volgde een fantastische krachtme ting tussen twee grootmeesters, van wie Harris in 11,6 sec. de snelste was, maar slechts 10 centimeters eerder bocht zette hij aan, maar ging over Harris heen, die nu geen moeite had de aanval op te vangen. Toen de twee naast elkaar de laatste bocht instorm den, was van Vliet al geslagen. De Italiaan Sacchi bezette de derde plaats door in twee ritten over de Fransman Bellenger te zegevieren. Jan Derksen was vóór de halve fi nale reeds uitgeschakeld door van Bel lenger te verliezen. GEEN ITALIANEN en de brave Tresidder tegen elkaar in het geweer. De Engelsman onder streepte de snelle opmars, die zijn land op het scherpste nummer van de wielersport (de sprint) maakt. STERKE RUSH De Italianen hebben ook niet gedo mineerd bij de amateurs voor de sprint. Favoriet Pinarello werd door de beleefd laqhende volkomen onbe kende Tresidder uitgeschakeld. De enige Nederlander de A'damse sla- over de streep flitste. In de tweede rit gerszoon Jan Hijzelendoorn, was in de beging van Vliet een onbegrijpelijke achtste finale reeds van de baan De fout. Bij het ingaan van de voorlaatstefinale bracht de Engelsman Peacock De kleine Messina toonde zich in de achtervolging voor profs een groot rij der. Want men moet bewondering heb ben voor de wijze, waarop hij Zondag middag in de finale de Zwitser Hugo Koblet versloeg. Koblet was de eer ste, die de Italiaan voor deze presta tie huldigde. Koblet is anders dicht bij de wereld titel geweest. Hij startte verschrikke lijk snel. En al vocht Messina nog zo hard, hij kon niet verhinderen, dat zijn achterstand na 6 ronden tot 50 meter was aangegroeid. Niemand gaf meer een cent voor de kans van Mes sina. Niemand, behalve de Italiaan zelf. Een tussensprint leverde hem 10 me ter op en toen hij dat bemerkte, kwam zijn zelfvertrouwen terug. Na 10 ron den was de voorsprong van de Zwit ser geslonken tot 10 meter. Met een laatste krachtsinspanning gooide Mes sina al zijn kunnen in de strijd en toen dc laatste ronde inging lagen beiden gelijk. Met een felle eindsprint ging de Italiaan nog geen meter eerder dan Koblet over de eindstreep. BIJ AMATEURS Piet van Heusden de enige Ne derlander, die in staat werd geacht een titel te veroveren heeft het er bij lat enzitten, bij de achtervolging voor amateurs. Hij protesteeerde tegen het volgens hem onregelmatig verloop van de halve finale. Het protest werd afgewezen en v. Heusden toonde zich zo teleurgesteld, dat hij zelfs weigerde voor de derde plaats te vechten. PERSFOTOGRAFEN STAAKTEN De tientallen persfotografen bij de wereldkampioenschappen zijn i J Zaterdagavond in staking gegaan. Toen Harris en Sacchi hun eer- ste rit reden, liepen de fotografen J ergens op het middenveld uiting t t te geven aan hun ergernis. Wat was er gebeurd? De perstribune in het stadion Mungersdorf is zoda- J nig opgesteld, dat het uitzicht van J t de journalisten op de eindstreep J ontnomen werd als de fotografen zich daar opstelden. Op last van i de oud-sprinter Oszmella werden J de fotografen toen naar een plaats J t verwezen, vanwaar het voor hen onmogelijk was om te werken. i J De staking duurde niet lang, J want een afgezant van de fotogra- f fen, die bij de president van de U.C.I. een protest indiende, kreeg J een welwillend gehoor, zodat even later de lampen weer flitsten. De Engelsman Sheil kreeg de derde prijs nu cadeau. Maar niemand had verwacht dat zijn landgenoot Brother- ton het in de finale tegen de Italiaan Leandro Faggin zou moeten afleggen. De blonde Italiaan had een bijzonder snelle start. „Dat houdt hij nooit," was de gedachte van de toeschouwers. Maar men had zich in de Italiaan ver gist. Brotherton, die bekend staat als een snelle finisher lag veel te ver ach ter om nog kans te maken, toen het er op aan kwam. UITSLAGEN De complete uitslagen luiden: Sprints profs: 1 en wereldkampioen Harris (G.B.), 2 van Vliet (Ned.), 3 Sacchi (It.), 4 Bellenger (Fr.). Sprints amateurs: 1 en wereldkam pioen Peacock (G.B.). 2 Tresidder (Australië), 3 Gaignard (Fr.), 4 Pina rello (It.). Achtervolging profs: 1 en wereld kampioen Messina (It.), 2 Koblet (Zwits.), 3 Gillen (Luxemburg), 4 Nielsen (Denemarken).' Achtervolging amateurs: 1 en we reldkampioen Faggin (It.), 2 Brother ton (G.B.), 3 Sheil (G.B.). Marchand, Wuijts, P. v. Est en P. de Bruijn gingen achtereenvolgens met lichte voorsprong aan de kop. Veel had het echter voorlopig niet om het lijf, ook niet de iets verder reikende uitlooppoging van Konings, Jacobs, Haverkamp, Peters, v. Glerum en v. Houwelingen na ca. een vierde van de koers. Toen plm. 30 ronden gere den waren, trok Bram Heeren er voor het eerst serieus tussenuit. Hij kreeg echter spoedig gezelschap van de Bruijn, Looijen, Marchand en even later ook van Wuijts, P. Maas en Westdorp. Werkelijk menens werd het echter pas, toen v. Glerum de benen nam en zich een sterke groep vormde van een vijftiental renners, waaruit en kele ronden later nogmaals de onver moeibare Heeren wegwipte met de Wit achter zich aan. Intussen was Bos uit Greup uit de strijd verdwenen. De Wit moest goed halfweg koers Heeren laten gaan, maar in een imponerende rush voeg de de Roosendaler de Bruijn zich i.p.v. de man uit Leur bij de leider. Ronden lang raasde genoemd duo al leen over het parcours, terwijl achter hen de Wit, Verstraten, Westdorp, P. Maas, Wuijts en Marchand alles deden om de achterstand goed te maken. De ze liep evenwel op tot ongeveer één minuut. Toen nog ca 25 ronden te rij den waren, werden zelfs de eersten gedubbeld. Slechts Konings, P. Maas, Marchand en Wuijts zouden aan dit lot ontkomen. Tot teleurstelling van de vele Roo- scndalers moest de Bruijn met nog ongeveer 25 ronden voor de boeg, zijn strijdmakker alleen laten. Hij viel terug tot het tweede groepje. Bij de niet-gedubbelden sprong een half uur voor het einde Wuijts nog weg, in gezelschap van J. Maas, die een ronde achter lag. Ronden lang joeg hij in tweede positie achter Hee ren, maar die ging in een uiterst ge lijkmatig tempo onverstoorbaar door. Wuijts kreeg geen loon naar werken, want in één der laatste ronden maak te hij met Maas nog een val, die even wel goed afliep. De wedstrijd was voor hem echter ten einde. Jos Hee ren en Keepers gingen er nog samen tussen uit, maar eerstgenoemde trapte een pedaal stuk en Keepers werd tot de orde geroepen. Nadat de winnaar rustig had gefinished, leverden P. Maas. de Bruijn, Konings en Mar chand nog furieus strijd om de tweede plaats, terwijl het er ook in de twee de groep nog even geducht spande. De uitslag luidt als volgt: 1 B Hee ren, St. Willebrord, 130 km in 3.32.16. 2 P. Maas, Pindorp. 3 P. de Bruijn, Roosendaal. 4 J. Konings. Breda. 5 'P. Marchand, Tilburg. 6 J. Westdorp, 's-Heerenhoek. 7 C. v. d. Borst, Etten. 8 J. Looijen, Steenbergen. 9 K. Kee pers, Roosendaal. 10 H. de Wit, Leur. 11 A. Roks, Sprundel. 12 P. Goorden, Nispen. 13 C. Oosthoek. 's-Heerenhoek. 14 Jos Heeren, Roosendaal.

de Stem | 1954 | | pagina 5