Wachttijden van 2 tot uitzonderingen uur sreen mm. WALCHEREN Wekelijks aantre kkingspunt voor boeren uit wijde omgeving Z .'V laanderen Zuid.Beüeland Verraad bleek een krijgslist Enorme vlastransporten zijn weer begonnen MISDRAGINGEN van JEUGDIGE VACANTIEGANGERS Rondom het jubileum van de Ettense veemarkt K.v.K. hield enquête VERMISTE ZEEMAN BLEEK VERDRONKEN Lijk in kanaal Gent-Terneu- sen gevonden NIEUWE ZEEWERING TE CADZAND WEG OOSTBURG-DRAAI BRUG WORDT VERBETERD Kranig, hè, met zo'n kraan! crème tablet VRfl A MIDDELBURG SOUBURG KLOPTE BIJ MIDDELBURG AAN VLISSINGEN Landbouw en industrie in tentoonstelling geconfronteerd Aup&tg 600/tft faefêr de vast cët§geed?/ Zwerftocht door Bergens verleden PARMA VERLOOR HET PUIK VAN ZIJN TROEPEN TEKENWEDSTRIJD OOST ZEEUWSCH-VLAANDEREN Tentoonstelling te Hulst AGENDA HEDEN MORGEN 2 2 SEIZOEN DRUKTE STELT VEREIS OP ZEEUWSCH- VLAANDEREN VOOR PROBLEMEN J~5E TIJD VAN DE ENORME vlastransporten is weer aangebroken en tiental- len zwaarbeladen vrachtwagens met aanhangwagens rollen vanuit het Noorden van het land naar Zeeuwsch-Vlaanderen, een lange en voor de chauf feurs zware reis. Het zijn evenwel niet in de eerste plaats de honderden kilometers die de auto's moeten afleggen, welke het transport naar het land aan de overzijde van de Wester-Schelde zo'n last maken. Als de reis op enkele tientallen kilometers na achter de rug is. komt pas de grote barrière, liet brede water. Verreweg de meeste wagens moeten bestemd voor Oost Zeeuwsch-Vlaan deren vla het veer Kruiningen-Perkpolder overgezet worden en wie aan Kruinlngen-haven komt. ziet daar vaak lange files zwaarbeladen vlasauto's staan. Ze staan te wachten Wat ds oplossing moet brengen ls nog een moeilijk te beantwoorden vraag. Opvoering van de frequentie is onmogelijk, dus alleen de grotere sche pen, tot welker bouw is besloten, kun nen uitkomst brengen. Doch het duurt nog enkele jaren voordat die klaar zijn. Het ziet er helaas dus wel naar uit, dat men voorlopig met de lange wachttijden en dus een extra bezwaard vervoer, moet blijven sukkelen. Ook over de veerdienst Terneuzen Hoedekenskerke is men vooral in Terneuzen niet erg gesticht. In feite is de toestand daar nu weer zoals ze voor de ramp was, maar als men een tijd „verwend" is. valt het normale toch weer tegen. Toen in Mei van dit jaar het veer PerkpolderKruiningen weer ging functioneren, werd de uur- dienst veranderd in een twee-uurdienst en in het begin van Augustus werd de grote boot, welke tot nog toe gebruikt werd, vervangen door een kleinere. Deze kan helaas hoogstens niet meer dan 10 auto's bevatten, hetgeen de automobilist zo weinig kansen geeft, dat hij over het algemeen dit veer schuwt en liever omrijdt via Perkpol der of Breskens. Het is, in Vlissingen komend, dan een sneu gezicht daar een grotere veer boot in de haven te zien liggen, ook al is het meer dan logisch dat die op zijn tijd eens gereviseerd moet worden. ONAFZIENBARE RIJEN AUTO'S Het veer Kruiningen-Perkpolder is het drukste en dus het voornaamste van de drie veren op Zeeuwsch-Vlaan deren, althans wat de economische be tekenis betreft. Uiteraard kan het te Breskens vaak drukker zijn in het zo merseizoen, doch het gaat hier groten deels om toerisme. En een toerist is soms (het komt wel eens voor!) gene gen een uurtje op dc boot te wachten. Het Oostelijke veer is echter het meest van belang voor de talrijke in dustrieën in het bedrijvige Oost Zeeuwsch-Vlaamse gebied. Dat is dan ook het enige Schelde-traject dat het voorrecht heeft een half-uurdienst te bezitten. Met slechts enkele uren on derbreking varen de twee boten af en aan, veelal grotendeels vrachtwagens overzettend. Het nu weer losgebroken vlas transport stelt de reizigers en nog meer de bedrijven wier wagens naar de overkant „lopen" voor grote moei lijkheden. De twee schepen kunnen het enorme vervoersaanbod veelal niet aan en het resultaat daarvan is: veel te lan ge wachttijden, welke ongunstig wer ken op de bedrijfseconomie. Een pas ingestelde enquête welke door de altijd actieve Zeeuwsch- Vlaamse Kamer van Koophandel is ge organiseerd heeft nieuwe cijfers aan het licht gebracht, cijfers welke een steeds voortgaande stijging van het vervoer over de Wester-Schelde aan tonen. Uiteraard verzamelt men deze gegevens niet met de bedoeling, daar mee direct protesten en acties op touw te gaan zetten, want men kent en be grijpt de moeilijkheden van degenen die voor het bootverkeer in Zeeland zorgen. Maar interessant is toch wel te we ten, dat aan beide veerhavens hopen geld blijven liggen, onrendabele tijd welke het vervoer en daarmee de be- drijfsuitkomsten zeer ongunstig be ïnvloeden. Van de 162 in bedoelde enquête op genomen vrachtwagens bleek er een zeer groot gedeelte gedwongen te zjjn geweest onmogelijk lang te wachten. Niet minder dan 48 auto's registreer den wachttijden van een half tot een heel uur, 43 moesten van 1 tot 1 1/2 uur staan, 26 auto's hebben van 1 1/2 tot 2 uur geduld moeten oefenen, 15 stuks kwamen na 2 tot 3 uur pas aan de beurt en er waren er zelfs drie wel ke een langere wachttijd dan 3 uur hebben moeten doorstaan! Wanneer men dus geruststel lend opwerpt, dat die lange wachttijden toch uitzonderin gen zijn, moet men zich aan de andere kant wel afvragen, wat men onder „lange wachttijden" moet verstaan NIET MET „DE MOOIE BOOT" Deze cijfers hebben alle betrekking op Kruiningen, Op de heenweg, te Perkpolder, ligt de zaak iets gunstiger. Daar kunnen n.l. alle hoog- en breed- geladen vrachtwagens met beide boten overgezet worden. Aan de overkant, in Kruiningen, ko men deze hoogopgetaste wagens ech ter niet op „de mooie boot alleen dê Moerdijkpont vervoert ze. Met het oog op beschadiging van het andere vaartuig is dit natuurlijk een verstan dige maatregel, welke echter de zaak voor de vervoerders nog beroerder maakt dan ze al is. In deze zomertijd Is het Westelijke veer het meest spectaculaire. Bij op komende drukte f vooral op Donderdag kan het verschrikkelijk zijn) legt men onmiddellijk een boot extra in, zodat er een half-uurdienst ontstaat, welke vaak nog grote moeite heeft het enor me aanbod tc verwerken. Onlangs vul den de geparkeerde auto's niet alleen het immense plein aan de aanlegplaats Ongeveer ter hoogte van „de zeven huisjes" in de richting Sluiskil werd in het kanaal Gent - Terneuzen, door een voorbijvarende schipper een drij vend lichaam opgemerkt. De politie constateerde dat dit hét stoffelijk overschot was van de sinds enige da gen vermiste Groningse machinist van de Engelse kustvaarder „Marinus V". Het lijk was aan het hoofd verwond wat waarschijnlijk door de schroef van een voorbijvarend schip is veroor zaakt. Het stoffelijk overschot is naar het lijkenhuisje te Terneuzen overge bracht. van Breskens (zes rijen dik!) maar moesten de als maar door stromende vervoermiddelen al opgesteld worden langs de betonnen rijksweg, tot ver In het dorp toe. En 's avonds, wanneer de vacantie- gangers van Walcheren terugkeren, moet men soms de rij wachtende auto's helemaal om de „marinehaven" te Vlissingen heen slingeren, om niet in gedrang te komen met het verkeer op de brug! Het zijn practlsch allemaal toeristen, dus de ook hier voorkomende lange wachttijden hebben weinig economi sche betekenis. Maar het is logisch dat de vrachtwagenchauffeur of de verte- genwoordiger-met-haast, die er tussen geklemd zit en een of twee boten voor zijn neus ziet vertrekken, af en toe eens hartgrondig moppert.... Op 8 September a.s. zal door de di rectie Zeeland van de Rijkswaterstaat te Middelburg worden aanbesteed bet maken van twee gedeelten zeedijk met steenglooiingen en de uitvoering van bekomende werken te Cadzand. De nieuwe zeewering te Cadzand. een negen meter hoge dijk zal worden gebouwd in aansluiting van de in aanoouw zijnde sluis, deze dijksge- deelten sluiten voor tweederde de ha ven van Cadzand af. Door de nieuwe hoogte zal het uitzicht vanuit hotels en woningen grotendeels verloren gaan. terwijl het haventje als bassin overblijft. De bouw van de nieuwe sluis vor dert zeer snel. De onderbouw voor het gemaal is grotendeels gestort, even als de kokers. De laatste stortingen ge schieden thans. Verwacht wordt, dat in geval van noodzaak de lozing van polderwater spoedig ter hand kan worden geno men. Tot nu toe heeft men kans ge zien het overtollige water te lozen via het gemaal te Nieuwvliet. A.N. W .B.-kam pkaart brengt oplosing Het gedrag van vele jeugdige „kam peerders" heeft dit seizoen in Valken burg tot ernstige klachten aanleiding gegeven. De talrijke gevallen van straatschenderij, vernielingen, morele misdragingen en lastig vallen van an dere vacantiegangers doen de Zuid- Uimburgse gemeente thans naar mid delen zoeken om voor de toekomst aan dit ergerlijke euvel paal en perk te stellen. Het gemeentebestuur heeft daarbij ook de hulp van de A.N.W.B. ingeroe pen en de Bond verzocht zijn invloed aan te wenden, teneinde in de veront rustende situatie verbetering te bren gen. De A.N.W.B. heeft zich daartoe vanzelfsprekend bereid verklaard. Het is de Bond bekend dat zowel Valkenburg als enkele andere plaat soort jongelui, dat overdag wat bij kingskracht uitoefenen op een bepaald sen in ons land een grote aantrek- tenten rondhangt, om 's-avoiids in stad of dorp een vertier te gaan zoeken, dat'vaak ontoelaatbare vormen aan neemt. De A.N.W.B. heeft het gemeente bestuur van Valkenburg er dan ,iok op gewezen, dat de aldaar verplichte kamkaart een voor de hand liggend middel ter beteugeling van dit euvel oplevert. De gedragsregels, waaraan de bezitter uan een kampkaart zich. te houden heeft, gelden vanzelf sprekend namelijk niet alleen zo lang men op een kampeerterrein vertoeft. En de praktijk van jaren wijst uit, dat de intrekking van de kampkaart voor kortere of langere tijd als zwaardere straf wordt ge voeld, dan een proces-verbaal ge- (Advertentie). Het weggedeelte te Oostburg - Draaibrug vanaf de Liter (brug over uitwateringskanaal) tot Draaibrug zal worden verbeterd door de Rijkswa terstaat. De z.g. blauwe steentjes leveren slipgevaar op. Het werk zal duren van 31 Augustus tot 1 ftecember a.s. Ge durende deze tijd zal het verkeer van Aardenburg en Sluis naar Oostburg worden omgeleid via de Langeweg, Bakkerspolderdijk en Bakkerstraat, allen polderwegen. Proef ons heerlijke per tablet van 200 gr ocolaot ionèon$ volgd door een geldboete. Overigens dient wel in het oog te worden gehouden, dat de moeilijkhe den in Valkenburg mede een gevolg zijn van het feit. dat niet in alle om liggende gemeenten het bezit van een kampkaart geëist wordt en veel van de rustverstoorders hun tenten juist daar opslaan. Het zal dan ook eerst mogelijk zijn aan deze overlast een einde te maken, wanneer alle bij het vraagstuk betrokken gemeenten tot een juiste samenwerking geraken, zo wel onderling als met de Ned. Kam- peerkaarten Centrale. E.H.B.O.-demonstratie in 's-Gravenpolder De afdeling Zeeland van de Kon. Ned. Vereniging voor E.H.B.O. zal Za terdag aanstaande te 's-Gravenpolder op de weide van de heer B. Rijk aan de Provincialeweg demonstraties or ganiseren. 10 ploegen uit Zeeland zul len aan deze demonstraties "deelnemen. Bij ongunstig weer zal getracht wor den de demonstraties in een daarvoor geschikt gebouw te doen plaatsvinden. B. en W. schrijven de raad: „De raad van de gemeente Oost- en West Souburg heeft in het begin van dit jaar besloten om rente en aflossing te garanderen van een geldlening van maximaal ƒ200.000.- aan te gaan door het bestuur van de stichting „Ver pleeg- en rusthuizen „Walcheren", zulks ten behoeve van aflossing van een kasgeldlening, vervroegde aflos sing van geldleningen: aankoop en in richting van het zusterhuis „Albertine" en uitbouw verpleeghuis „Der Boede". In een adres van Souburg wordt aan andere gemeenten op Walcheren dus ook aan Middelburg gevraagd, een gedeelte van het bedrag dat de ge meente Souburg eventueel tengevolge van deze garantie moet betalen, in ver houding tot het aantal inwoners, voor hun rekening te nemen. Genoemde stichting is destijds in het leven geroepen door een aantal kerk genootschappen op Walcheren en door alle Walcherse gemeenten, met uitzon dering van Vlissingen cn Middelburg. Uiteraard hebben de beide laatstge noemde gemeenten dus ook geen en kele zeggenschap in het bestuur van deze stichting. Hoewel wij de werkzaamheden van genoemde stichting hogelijk waarde ren, kan de meerderheid van ons col lege toch niet inzien, dat deze gemeen te, die dus geheel buiten deze stich ting staat, zou moeten deelnemen aan een te haren behoeve te stellen garan- Advertentie). Om Zuurbrand te blussen: Eén of twee Bennies klaar! En op 't zeilde moment. Da's een extra voordeel met Rennies U hoeft nooit af te wachten of het helpt. Rennies helpen - altijd, ieder een. En U ondervindt dat op het mo ment dat ge ze inneemt. Inderdaad 't is net of U de brand uitblaast. Floep - weg! Rennies gebruikt u volkomen onoüvallend Water of wat ook komt er niet aan te pas. En ze zijn één voor één verpakt - practisch en hygiënisch. U kunt ze zó bij U steken en hebt ze dan Bimpelweg voor 't grijpen. Bij de eerste aanwijzing. tie. Eén lid van ons college is een an dere mening toegedaan en zou wel tot deelname willen adviseren." B. en W. vragen nu een uitspraak van de raad. EEN TEGENVALLER B. en W. vragen de raad een crediet van 15.000 om de goten van de stad huisvleugel waarin „maatschappelijke zorg" is ondergebracht met lood te be kleden, evenals de andere goten. Men had zich er toe bepaald bedoelde go ten, die van natuursteen zijn, met bi tumen te besmeren. Ze lekken nu door. waardoor de muren van genoemde vleugel vochtplekken vertonen. VUURWERK GING ECHT DOOR Onder bijna ideale weeromstandig heden is Zaterdagavond op de Boule vard Evertsen bij de Nolledijk het reeds tweemaal uitgesteld vuurwerk afgestoken. Duizenden belangstellen den op de boulevard en op het bad- strand hebben kunnen genieten van een prachtig programma, waarvoor de bewonderende uitroepen en het ap plaus niet van de lucht waren. Even na 9 uur gingen de lichten op de boulevard uit, waarna de spanning ten top steeg en zich pas ontlaadde toen de eerste vuurpijlen als kometen door de lucht vlogen en in vurige en gekleurde balen uiteenspatten. Van de grote stukken was het jam mer dat het beetje wind dat er was juist van de verkeerde kant kwam. De mensen die op het strand stonden hebben hiervan weinig kunnen zien. Ook zjj die op de boulevard zelf ston den, hadden bij sommige stukken zo als bij het wapen van Walcheren, Ben gaalse verlichting en de Zilveren tro- phee last van ïook. Schitterend te zien waren daarentegen de Vliegen de Schotels, waarvan er echter enke le mislukten, de diamanten waterval en de grote slotdecoratie het Zeeuw se wapen. Voordat het vuurwerk begon, kon het publiek dat reeds vroeg op de boulevard een goed plaatsje had ge zocht, genieten van een concert dat door de Kon. Harmonie „Ons Genoe gen" op de Boulevard Evertsen werd gegeven. Ook voor de boer geeft het 360-jarig bestaan van de Ettense Vee markt alle reden tot feestviering. Allereerst omdat 360 jaar een res pectabele leeftijd is, maar vooral omdat het tijdens de bezettingsjaren en kort daarna leek of de markt van de kaart zou gaan. Door het in stellen van verplichte leveringsmarkten, waarbij Etten ondanks alle mo gelijke inspanningen geen leveringsplaats van vee werd, leek de eens zo bloeiende veemarkt, welke met recht de grootste van Noord-West Noordbrabant genoemd werd, ten dode opgeschreven. Dank zij het door zettingsvermogen van verschillende instanties, kon de veemarkt langzaam weer op gang gebracht worden cn men kan nu het 360-jarig bestaans feest vieren. langrijkheid heeft ingeboet. Pers en radio, met hun uitvoerige marktbe richten, hebben vooral het informa tieve aspect van de markt groot na deel gedaan. Toch blijft de weke lijkse veemarkt het nantrekkingspunt voor de boeren en het is de Woens dag die zij reserveren voor het hou- ■ieren. CONCURRENTIE VAN PERS EN RADIO Het valt niet te ontkennen, dat de veemarkt als prijsregelend en infor matief orgaan voor dê boer aan be- Auping matrassen hebben een onover troffen bmnenvering, zijn sterk en be kleed met fraaie, duurzame damasten En de hoofdzaak van alles- zij zijn warm en U slaapt er heerlijk op. den van onderlinge besprekingen en het regelen van hun zaken. De we kelijkse berichtgeving van de Ettense veemarkt: „de belangstelling was zeer groot" is nooit overdreven. Al is er niet dat vee meer van voor de oorlog: men kan over de koppen lo pen. De kramerijen van de markt bieden de boer gelegenheid aankopen te doen, welke min of meer verband houden met de boerderij. De boer zou dan ook het wekelijkse contact met de markt zeer node missen TENTOONSTELLING In alle goede zaxen verkrijgbaar vanaf f. 92.5C N.V. FABRIEK AUPING - DEVENTER Wat de feestelijkheden betreft: hiervan vormt de tentoonstelling het middelpunt en wel speciaal, omdat hierin de landbouw, middenstand en industrie elkaar gevonden hebben. Een samenwerking welke in de dorps gemeenschap nog wel eens een enkele keer wordt gemist. Middenstand en landbouw zijn in de Ettense dorpsgemeenschap ver trouwde figuren. De industrie is van iets jongere da tum. Uiteraard gaat de belangstelling uit naar de producten, welke de plaat selijke industrie produceert. Interes sant zou het echter wel zijn ,om de mogelijkheden te zien, welke zy voor de landbouw heeft. Tot nog toe heeft de industrialisatie de boer alleen nog maar misere en ellende gebracht, vanwege de onteigeningen van land bouwgronden. De boer is daarom zeer nieuwsgierig, welke positieve voor delen de industrie zal brengen. On getwijfeld zullen er aardige stands worden ingericht; wanneer zy echter de boer kunnen overtuigen van de noodzakelijkheid van de industrie, zal dit het geheel zeer ten goede ko men en de boer over zyn gebrachte offers heen helpen. Darma's poging om de Markiezenstad volledig van de buitenwereld te iso- i leren was, dank zij de vindingrijkheid van de Bergse schippers en vissers i en dank zy de preek en het voorbeeld van ds. Basellus, die de burgers einde- l lijk dan aan het werk aan de schansen en wallen had gekregen, mislukt. De Spanjaard restte dus nog de mogelijkheid om door verraad de vesting in han den te krijgen. In alle oorlogen die de mensheid gevoerd heeft speelt de ver rader zyn rol, maar het schynt, dat de 80-jarige oorlog wel bijzonder veel van verraders gebruik heeft gemaakt. Hansje Horns van de Noordsingel 19 te Bergen op Zoom was de gelukkige die dezer dagen als 40.000ste bezoeker de poorten van de speeltuin Ro- zenoord in zijn stad binnenging. Een knaap van een hijskraan, zo een, waar iedere jongen rond de zes jaar van droomt, werd zijn deel en moe der kreeg een grote doos gebak mee. De rol van Grimston Nog voordat Parma het beleg rond Bergen geslagen had, waren, zoals ge zegd, twee Spaanse edellieden (de ecu was munitiemeester, de ander officier van de artillerie) op een van de verkenningstocht der Bacxen krijgsgevangen gemaakt. Deze twee heren hadden toen verteld, dat Parma met 36.000 man op komst was. Sinds dien liepen de twee gesoigneerde lie den binnen de wallen rond. Hun maal tijden gebruikten zij bij de Engelse Marketentsters en daar kwamen zij in contact met de Engelse soldaten, o.a. met Grimston, de vaandrig van Basquevile. Door hun verblijf in de vesting waren de twee Spanjaarden volkomen op de hoogte met de toe stand van de vestingwerken; zij za gen de onwil en ontevredenheid der burgers, de constante wrevel der be zetting, die haar soldij niet geregeld ontving. Belust op goud en roem en geenszins van moed ontbloot meen den de twee. dat er grote kans be stond, de vesting door middel van verraad in handen van Parma te spe len. Hun man meenden zij te vinden in Grimston, die het voor liet komen alsof hij tegen ruime beloning bereid was de Judasrol te spelen, maar in werkelijkheid terstond de plannen van het tweetal overbracht aan zijn hoogste chef Willugby, die hem op dracht gaf voor de schijn in onder handeling niet de twee officieren te treden. Na een weinig heen en weer ge praat, werd het volgende plan ont- WQrpen: Grimston had geregeld de wacht op de Noordschans. Men zou een gunstig tij afwachten en dan zou den een aantal Spanjaarden begun stigd door de duisternis vanuit hun Noorderkwartier over de slikken naar de Bergse Noordschons trekken, waar Grimston hen binnen zou laten. Vanuit dit prachtige bruggehoefd binnen de vesting zou de Spanjaard dan in een oogwenk de gehele stad bij verrassing kunnen nemen. De twee Spanjaarden, trots op hun succes, smokkelden een brief de ves ting uit bestemd voor Parma. die be sloot op het aanbod in te gaan, maar eerst de „verraders" wilde spreken. De nacht van 20 October zag twee donkere gedaanten de vesting uit- sluipen en zich spoeden in de richting van de Noordgeest. Het waren Grim ston en de Engelse zoetelaar op weg naar het hoofdkwartier van Parma. Deze liet hen zweren, dat hun aanbod oprecht was, hoorde hen uit over de toestand binnen de vesting, over de garnizoenssterkte en over de schans en beloofde een ruime beloning, als de onderneming zou gelukken. KRIJGSLIST Inmiddels had Willugby de schans versterkt, de bezetting daar uitgebreid en aan de poort een groot valscherm laten maken, dat hij zelf zou bedie nen. Eindelijk was het zo ver. Een kleine groep dappere vechtersbazen van de eerste rang. met zorg door Parma uit zijn troepen samengebracht, kwam over het droge Noordland aangeslo pen. Het was aardedonker en geen enkel verdacht geluid viel waar te nemen. Meter voor meter slopen de Spanjaarden dichter naar de Noord schans toe. Bij de poort, die wijd openstond, stond een eenzame be waker, die de mannen van Parma in het Spaans een welkom toefluisterde. Alles leek veilig. Achter de eerste stootgroep waren andere Spanjaar den klaar om direct na de bezetting van de Noordschans op te rukken. Omzichtig glipten ongeveer vijftig Spanjaarden de poort van de Noord schans binnen. Toen liet Willugby het valscherm neer. Onmiddellijk begreep men dat men in een val gelopen was. Een woest geschreeuw en oorlogsge- huil begeleidde de aanval op dc vol komen verraste Spanjaarden. Hun makkers, die nog voor de schans wa ren, probeerden hulp te bieden. Over al klauterden Spanjaarden tegen de palissado op. maar daarachter stonden de musketiers, die ongenadig vuur gaven. Kort maar hevig was de bot sing. Onder de Spanjaarden werd v,en geweldige slachting aangericht. Ten slotte waren de mannen van Parma gedwongen terug le trekken. Inmid dels was het water aa~ het opkomen cn vele mannen, die cr het leven nog afgebracht hadden, raakten In de duisternis de weg kwijt en verdron ken, belemmerd in hun bewegingen door hun harnas en wapenrusting. Willugby was buitengewoon tevre den, Grimston werd met roem over- Piekenier. Deze mannen speelden ook bij het beleg van Bergen in 1588 een grote rol. Op hun piek vingen zij de paarden van de vijandelijke ruiterij op, terwijl zij dan met hun zwaard de ruiters te lijf gingen. laden, al waren er velen, die meen den. dat hij door te zweren de naam van God misbruikt had. De beide Spanjaarden die getracht hadden Grimston te verleiden werden „en aanschouwe van de uitgelopen Rerze- naren ann de galg opgeknoopt. Af- schrlkwekkend voorbeeld voor ande ren. die eventueel met plannen -*oor verraad rondliepen. In het Snaanse legm-k^mp was diepe rouw: vele voor treffelijke commandanten en ijzer vreters, een deel van hpt pulk van de troepen, was Parma ontvallen. De zo veelste poging om Bergen in zijn macht te krijgen was mislukt. JAN SANDERS. De door de Kunstkring „Van den Vos Reinaerde" georganiseerde teken wedstrijd voor leerlingen der scholen in geheel Zceuwsch - Vlaanderen is nu afgelopen en deze week worden de producten van de jeugd geëxposeerd. Vanai vandaag tot e«i met Woens dag is deze tentoonstelling geopend; ze wordt gehouden in de gymnastiek zaal van het Jansenius Lyceum te Hulst. Woensdag a.s. om 3 uur zal de wnd. burgemeester van Hulst, de heer P. Warnier aan de winnaars van de wed strijd de prijzen uitreiken. De teke ningen zijn beoordeeld door een jury bestaande uit de heren H. Metsers te Hulst, A.F. Hanssen burgemeester van Hoek. L, Verstraeten, leraar tekenen aan de technische school te Hulst en R. Kimpe, kunstschilder te Middel burg. Ongetwijfeld zullen velen willen zien, wat de Oost Zeeuwsch - Vlaamse jeugd op artistiek gebied wel pres teert e& men rekent dan ook op een druk bezoek aan de tentoonstelling. Lam sv aarde Prachtige opbrengst. De Vlaamse kermis voor het instrumentenfonds van de fanfare Vrijheid Eendracht, le verde een bruto winst op van maar even f 3000. Geslaagd. Bij het aan de R. K. Ambachtsschool Don Bosco te Am sterdam gehouden examen behaalde onz,e dorpsgenoot Th. A. Kindt het diploma vakbekwaamheid voor het smidsbedrijf zonder beperking. Sluis JONGETJE LIEP BRAND WONDEN OP Het vijfjarig zoontje van de familie Doolaege. trok een pan kokende melk om. die voor een groot deel over 't lichaam terecht kwam. Het liep hier bij zulke ernstige brandwonden op, dat het naar het St Antonius Zieken huis te Oostburg moest worden over gebracht. De toestand van het ventje is thans bevredigend. Aardenburg JEUGDIGE VISDIEVEN GESNAPT Enkele pachters van het achterste gedeelte van de Stierskreek, hadden reeds verscheidene malen bemerkt, dat hun netten daar regelmatig waren gelicht Een dezer dagen gingen de viswaterpachters in de vroege mor gen weer naar hun netten kijken en betrapten daarbij op heterdaad twee jongens. Zij gingen direct aan de haal. Een er van kon echter nog worden ge grepen en bekende binnen twee we ken reeds viermaal het net te hebben gelicht. Aangezien hij uit Sluis afkom stig was, en het feit zich op Sluis' grondgebied had afgespeeld werd hij aan de politie aldaar overgeleverd. De tweede dader, de ongeveer 10-jarige C. B. uit Sluis, slaagde er in met de buit van die morgen op de fiets te ontkomen in de richting van het Bel gische dorp Lapscheure. 's Heerenhoek BEDEVAART NAAR VROUWENPOLDER Een stoet van 32 auto's met onge- veer 100 leden der LTB reed de 's-Hee- renhoekse Kerkdreef af naar O. L. Vrouw van de Polder, te Vrouwen polder, Het is de eerste keer. dat een dergelijk groot aantal boeren ter be devaart trok. De bedevaart stond on der leiding van de heer Duyvestijn, technisch adviseur der LTB. 's-Heer Abtskerke WEINIG ANIMO VOOR RAADS- ZETEL In de raadsvacature, ontstaan door het bedanken van de heer P. de Jon ge, is eindelijk voorzien door de be noeming van de heer A. de Jonge, zoon van de vorige. Voor hem waren de he ren Braam en Blok aangewezen, die dit echter niet wilden accepteren. Rilland DUITSE SOLDATEN WORDEN HERBEGRAVEN Deze week is men begonnen met t opgraven van de stoffelijke overschot ten -van de Duitse gesneuvelde mili tairen. Na de oorlog zijn hier 46 ge sneuvelden op de algemene begraaf plaats geborgen. De stoffelijke over schotten worden vervoerd naar IJs- selstein (L.) waar ze worden her begraven. Yerseke SANERING De gemeenteraad heeft besloten in te gaan op een voorstel van de heer Oele tot ruiling van zijn pand Kerk plein 4 tegen het pand Wijngaardstr. 4, en een betaling van f. 3500.Daar ook over het pand Kerkplein 2 onder handelingen gevoerd worden is het de bedoeling hier één pand van te maken en zodoende aan te sluiten op de rooi lijn van het nieuwe gedeelte. De wo ning Wijngaardstraat zal worden af gebroken om er mettertijd een zaken- pand te vestigen. DE KL.INCE Kinema Van Dijck 3 en 7.30 uur: Storm over Azië. HULST Bioscoopgebnuw 8 uur: Het dubbele leven van dr Gerbrand. HENGSTDIJK Gaaibolling bij J. Col- let om 3 uur. ST JANSTEEN Schieting op staande wip. OOSTBURG Ledel 8 uur: Sousa de marsenkoning. PAAL-GRAAUW - Gaaibolling bij P. Verras om 3.30 uur. SAS VAN GENT Olympia 8 uur: De slag om Stalingrad. TERNEUZEN Luxor 8 uur: Happy Landing. AXEL Het Centrum 8 uur: Alraune. HULST Bios^oopgebouw 8 uur: Heim- weh nach dir. SAS VAN GENT - Fanfare der Liebé. TERNEUZEN Express. Olympia 8 uur: Luxor 8 uur: Pony

de Stem | 1954 | | pagina 2