Voorlopige lessen uit 2 NATO- oefeningen Gemengd zwemmen Niets voor de huiskamer MORPHINE TWEEDE BLAD VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1954 Taai-mode TELEVISIE IN 3-D IN ENGELAND Supersonische jagers boekten groot succes Fokker werkt samen met Fairehild BESTWIli viot 95 Per ■HORSE GUARDS... van oudsher de lijfgarde van het Engelse Hof... HORSE GUARDS... voortaan het lijfmerk van de virginia-rokers! E s p e c_i a I I y^m a d e I o r„l h e Netherlands Nutteloos RADIO crème tablet door K. CECIL-THURSTON XJET „gemengd zwemmen" is een sociologisch verschijnsel, het welk als reeds veelvuldig plaats vindend werd geregistreerd doch waarvan de redelijkheid ten op zichte van het doel der samenle ving nog steeds een onderwerp van studie blijft uitmaken. Meer in het bijzonder zijn daarbij de nevenhan delingen z.a. zonnebaden en ge mengd strandverkeer het objectum formale van deze studie. Observatie van het badplaatselijk gebeuren legt diverse feiten bloot: le. In plaats van een zedelijke verfijning vindt een zedelijke af zwakking plaats: 2e. De exploitati -gelegenheid draagt veelal nog een abscure bete kenis met zich in die zin ,dat het zijn verzamelplaatsen voor zwak- zedelijke personen. Met het tot ontwikkeling komen der christelijke beschaving wer den aan het persoonlijke en ge meenschappelijke leven zedelijk ho gere normen gesteld. Na de Middel eeuwen is echter die beschaving ge leidelijk in niveau gewijzigd - meer gedifferentieerd. Er is op velerlei sociologisch vlak verandering van inzicht aan de dag getreden. De bovennatuurlijke instelling van het maatschappelijk verkeer werd meer en meer op een natuur lijke leest geschoeid. De mens-zie- leverhouding werd verdrongen door de mens - mensverhouding, waar door mede de zedelijke verantwoor delijkheid verwrongen werd tot een naturalistisch gereglementeerde le venshouding. TJET zwembad is als centrum van volksvermaak en als gevolg van gewijzigd hygiënisch inzicht in het zenith van het gemeenschapsleven gekomen. QNZE goede oude spelling gaat op staat(s) rechterlijke voorschriften sinds 25 Augustus j.l. meedoen aan de mode. Aan de „Grote Mode" wel te verstaan. Dat is die uitermate wispelturige dame, waarvan u om de twee weken in ons blad in een Vrouwenpagina de grillen kunt vol gen. Aan die merkwaardige grillen gaat onze Nederlandse taal volop meedoen. Welnu, dat werd meer dan tijd! Weet u wel, dat de jongste Neder landse Taalwet een ouder broertje heeft in de wet van 1805 (spelling Siegenbeek) en begrijpt u nu, dat het nodig werd ons, „gekluisterden aan die ouderwetse boel" nu einde lijk eens het volle pond te geven? Als het dan toch moet, zo heeft men in Den Haag (en Brussel) ge redeneerd, dan maa ineens. Een commissie (kommissie) ging aan de arbeid en April 1952 was de hele zaak in kannen en kruiken. De al lernieuwste spelling van „eksamen" inplaats van examen lag gereed. De een of andere hoge ambtenaar vond echter blijkbaar, dat de tijd van pu blicatie (publikatie) nog niet ge komen was. „Niet zo haastig", moet de man gezegd hebben en hij Het de wet rustig in zijn bureau liggen tot 25 Augustus 1954. Toe gegeven, ook na bijna 2 1/2 jaar is de „nieuwigheid" er nog lang niet afDe Grote Mode, weet u! Nu zijn we er. In de allernieuwset spelling is het toegestaan om per school, per onderwijzer, per kran tenschrijver en per particuliere (partikuliere) brief mee te doen aan iedere mode-gril, die men kan bedenken. Duizenden woorden zijn na?.T believen vrouwelijk of man nelijk (de mode van de fietsbroe- ken voor meisjes of Schotse rok jes voor mannen?) en bovendien onlelbare woorden op ver schillende manieren schrijven. Daar komt dan helemaal tenslotte nog bij, dat de commissie het gans niet onmogelijk acht, dat er spoedig een nieuwe uitgave zal komen met nieuwe regels en met een gloed nieuwe „taal-mode'r. Meent u, dat alles toch wel haas tig geschiedt (ondanks die twee jaar bureau-lade-tijd)? Ach, dat moet bekeken worden als een teken des tijds. Niet treuzelen en maar flink erop los.... Ook de katholieke bevolking werd daardoor beïnvloed. Het afne mend zedelijk normenbesef vond zijn sublimaat in een „lichaams- cultus", die allerwege werd gepro pageerd. In deze cultus heeft het adagium „mens sana in corpore sa- no" van christelijk standpunt uit gefaald in zoverre deze lichaams- cultus in ongebreidelde zin kon worden geprogageerd en gedemon streerd in het bijzonder langs de kuststroken. Het „succes" aldaar was voor speculatieve geesten de drijfveer tot het inrichten van ge mengde baden elders in den lande. Echter zal aan deze ongebreidelde verspreidingsmogelijkheid van de lichaamscultus ook door de Over heid paal en perk dienen te worden gesteld, want een zedelijk zwak volk is een redelijk zwak volk en te eniger tijd rijp om als een rotte vrucht weggeworpen of vertrapt te worden. De katholiek heeft op etisch-sociaal terrein een zware verantwoording. Door omstandigheden van allerlei aard kunnen in het gemeenschaps leven nieuwe inzichten en denk beelden ontstaan, waardoor het ka tholieke gemeenschapsdeel in groot geestelijk gevaar kan komen te verkeren. In zodanig geval zal de katholiek zich onvoorwaardelijk hebben te richten naar het woord zijner kerkelijke Overheid. "T". a. v. het gemengd „zwemmen" is het standpunt van de Kath. Overheid niet afwijzend. Met be trekking tot het gemengd zonnebad en strandverkeer is dit WEL het geval. Het kath. standpunt ver werpt niet de hoger opvoering der hygiëne, wel echter de „geporho- grafeerde" lichaamscultus, waarte gen ook ieder weldenkend mens zich zal verzetten zo zijn redelijk inzicht niet vertroebeld is. Omdat er een groter vraag is ontstaan naar de inrichting van gemengde bad- gelegenheden wordt eenvoudigweg geformuleerd: „Het kath. etisch- sociale standpunt dient te worden gewijzigd, als niet meer passend in de tijd". Het betreft immers een nuance-wijziging in het sociale ge beuren, hetwelk als feit moet wor den aanvaard. Hierboven werd reeds summier aangetoond, dat dit aanvaarden geen conditio sine qua non is, te meer niet omdat voor de katholiek steeds de vraag opdoemt: „Wat baat het zo ge de hele wereld wint, maar schade lijdt aan uw ziel?" De ka tholiek zal derhalve steeds de mens-zieleverhouding op het oog hebben en daarom blijven streven naar zo groot mogelijke beveiliging van het zedelijk normenbesef. JNDIEN hij dan ook aan de inrich ting van een gemengde badgele genheid niet kan ontkomen, zal hij maatregelen dienen te bedingen met betrekking tot: a. de bescherming van de open bare eerbaarheid in het algemeen; b. een bijzondere bescherming van de jeugd; c. de veredeling van bepaalde op vattingen i.e. op hygiënisch terrein; d. de veredeling van het volks vermaak. Onder a te verstaan, dat men zal waarborgen een publiek verkeer in gepaste kleding op voor eenieder toegankelijke plaatsen; Onder b. dat de jeugd niet alleen lichamelijk doch ook geestelijk in bescherming zal worden genomen in het publiek verkeer; Onder c. dat men streng zal on derscheiden zwem- en zonnebad; Onder d. dat speciale aandacht zal worden geschonken aan de at tractieve bijkomstigheden. Met het bovenstaande meen ik te hebben aangetoond, waarom de inrichting van een gemengde bad inrichting c.a. voor de katholiek niet zo maar is een kwestie van vasthouden aan conservatieve ge bruiken of begrippen doch een zaak van grote verantwoordelijk heid op ethisch-sociaal terrein. C. J. C. de L. Groot-Brittannië heeft drie-dimen- sionele televisie. Journalisten, die een demonstratie bijwoonden, werd echter gezegd, dat men nog lang niet aan drie-dimensionele televisie voor huis gebruik toe is. Er werd gebruik gemaakt van twee camera's, waarvan een het rechter en de andere het linkeroog vertegen woordigt. De kijkers moesten zich be dienen van gepolariseerde brillen. <D [VAET DE HUNTER- en de Swift-gevechtsvliegtuigen hebben ook de superso- nische jagers hun intrede gedaan in de Britse Koninklijke luchtstrijd krachten, de R.A.F. Deze sneller dan het geluid vliegende jagers zijn een doeltreffend antwoord op de hoogvliegende straal-bommenwerpers. Dit is één van de voornaamste lessen, die geleerd zijn uit de oefening „Divi dend", de grootste manoeuvre sedert de oorlog, welke 26 Juli j.l. beëindigd werd. Gedurende de daaraan voorafgaande weken is Engeland het centrum geweest van twee „oorlogen", n.I. de luchtmaehtoefening „Dividend" en die van de marine, genaamd „Haul". Eenheden van de Nato zee- en luchtstrijd krachten werkten daarbij samen met als toneel der vijandelijkheden het Ka naal. kust onderschept werden, want het doel in een moderne oorlog is niet een gevecht boven dichtbevolkte steden, maar boven zee op een hoogte van 12.000 meter en hoger. Het slechte weer, dat gedurende bij na de gehele oefening aanhield, was een tweesnijdend zwaard. Hoewel dit het aantal aanvallen van 8.000 tot 6.000 terugbracht, bleek dat, hoe slecht het vliegweer ook is, de verdediging door middel van jagers van zeer groot be lang is. VERWACHTINGEN OVERTROFFEN „ALLES GERAAKT" Het aan elkaar koppelen van deze twee oefeningen was ideaal, want men had geen betere test kunnen uitvinden ter bestudering en versterking van de samenwerking tussen de Nato marine- en luchtmachtautoriteiten van het Ka naalcommando van de Nato, die tot taak hebben de scheepvaart in dit ge bied te beschermen. De deskundigen zijn nu de omvang rijke rapporten, die gedetailleerde re sultaten van alle fasen van deze twee oefeningen geven, aan het schiften en een voorlopig overzicht toont reeds aan, wat voor waardevolle lessen voor de toekomst hieruit getrokken zijn. De uiteindelijke analyse wordt over twee maanden verwacht. De doeltreffendheid van de super sonische jagers is één van de voor naamste punten, die de luchtmaar- schalk sir Dermot Boyle, commandant van het jagerscommando van de R.A.F., in e^n opsomming over de re sultaten van de oefening „Dividend" naar voren bracht. Hij zei hierover: „Wij hadden succes ondanks de ver nuftig in elkaar gezette aanvallen van onze tegenstanders. Wij raakten prak tisch alles wat van belang was van wat op ons afgestuurd werd". Sir Dermot verklaarde vervolgens, dat talrijke vijandelijke luchtaanval len reeds honderden mijlen buiten de Een Amerikaanse en een Neder landse vliegtuigfabriek, Fairehild en Fokker, hebben plannen bekend ge maakt voor gezamenlijke productie van een verkeersvliegtuig, uitgerust met' twee turbo-prop motoren. Het vliegtuig, de F-27 „Friendship", is bestemd de DC-3 „Dakota" te ver vangen en zal bijzonder geschikt zijn voor de kortere luchtlijnen. Het aanvankelijke plan om de F-27 uit te rusten met zuigermotoren werd opgegeven. Een turbo prop-motor is een straalmotor, die een propeller aandrijft. Fokker bouwt de eerste prototypen. De eerste vluchten zullen in het voor jaar van het volgend jaar worden gemaakt. Met de levering van toe stellen van dit type in de Verenigde Staten, zou, naar men verwachtte, in 1956 een begin kunnen worden ge maakt. In sommige opzichten overtrof de oefening „Dividend" zelfs de verwach tingen. De radar bleek een groot suc ces, want niet alleen werden de metho den getest met de nieuwe techniek en procedures, die voor de eerste maal toegepast werden, maar ook was dit een waardevolle training voor allen, die er mede te maken hadden. De Hunter-jagers, die men ingeschakeld had, voldeden zeer goed. Deze zijn een grote verbetering en zullen binnenkort in de squadrons in gebruik genomen worden. Tegelijk met het voorlopige over zicht van de oefening „Dividend" be richtte de commandant van de Marine namens de Nato, dat de oefening „Haul" zeer zeker een grote stap voor uit betekende in de operationele doel matigheid, die in het laatste jaar be reikt is. Er is een grote mate van sa menwerking tussen zee- en luchtstrijd krachten van alle deelnemende landen bereikt. Het bleek een zeer vermoeien de tijd voor allen, zowel te land, ter zee als in de lucht. Wanneer de oefening volledig ge analyseerd is, zullen er vele bruikbare lessen geleerd zijn in het ingewikkelde patroon van een moderne oorlog, waaraan zoveel landen en zoveel strijdmachten deelnemen. (Advertentie). s ,t- altiid fleurig altijd meter ■asiw*-. v Met een poetslap van enorme af metingen vijftig meter lang en een meter breed zijn Creston Kendrick (links) en Raymond Con way bezig een vleugel af te stoffen van een Convair-toestel op het Y* tl. vliegveld van Fort Worth in Texas. De machine kon best een grote beurt hebben, want zij stond a.l ge ruime tijd op het vliegveld door de staking van het personeel van de American Airlines. THOMAS CARLYLE, de be roemd geworden Schotse ge schiedschrijver, had een ver schrikkelijk handschrift, dat bijna niet was te lezen. Op zekere dag werd een Schotse zetter door een be kende Londense uitgeverij in dienst genomen. De zetter had de naam dat hij nagenoeg geen foutemaakte. Tot zijn grote schrik echter was de eerste kopy die hij te Londen moest zetten, kopy van Carlyle. „Lieve hemel!" riep hij. „Heb ben jullie die verschrikkelij ke kerel hier óók al? En nu ben ik nog wel uit Schotland weggegaan om van zijn hand schrift verlost te zijn". Weegschaal Badkuip EEN pientere Zweed heeft een bad kuip uitgedacht, die speciaal voor hoogbejaarden kan worden gebruikt. Er zit namelijk een deurtje in, zo dat de oudjes niet over de (gladde) rand behoeven te klimmen. De Zweed denkt, dat het hygiënisch ge zien een hele stap vooruit is. Vals? DE LAATSTE onderzoekingen, die men in Londen op de veelbesproken Piltdownschedel heeft verricht, heb ben geleerd, dat een gedeelte van de kaak vals was. De professoren ston den daar wel even van te kijken, maar e?n scherpzinnig journalist heeft reeds in een krantenartikel gesuggereerd, dat de schedel best een vals gebit kan hebben bezeten Het geval is duizenden j aren oud. Brief In 1922 deed een bewoner van hel Spaanse Aqui een brief in de bus. gericht aan het adres van iemand in dezelfde stad. Hij kondigde daarin aan, dat de geadresseerde kon rekenen op een flinke klap, die hij om niet vermelde rede nen in gedachten had genomen. De brief is gisteren bezorgd. Met de verontschuldigingen van de Spaanse Posterijen. Die klap is in middels reeds lang afgewerkt. Grapje TIJDENS de feestdrukte wilde een Zweedse graaf wel eens een lolletje hebben. Hij bracht met zijn sigaret tenaansteker vijftien met gas gevul de luchtballonnetjes tot ontploffing. Het dak van de feestzaal verhief zich van de muren en de vensters in de verre omgeving begaven het. Vele gasten liepen verwondingen op. Er scheen iets niet in orde met dat gas. IN DE laboratoria der John Hopkins Universiteit in Amerika is een ba lans geconstrueerd, die het gewicht tot een millioenste gram nauwkeu rig aangeeft en toch sterk genoeg is om tot 20 gram te wegen. De schaal wordt gelezen met een sterke microscoop. Oplossing „AVIATION" een Amerikaans week blad, meldt, dat twee grote mete oren satellieten van de aarde zijn geworden en op een afstand van 6 a 9 honderd km. met haar meedraaien. In de afgelopen maanden had de luchtmacht zich het hoofd gebro ken over de aard van de nieuw ont dekte hemellichamen. Dat is nu over Lel ijkers HET HOOB'D van de Oost-Duitse staatsveiligheidsdienst heeft bekend gemaakt, dat verscheidene leiding gevende arbeiders van de genatio naliseerde krachtstroomcentrale te Oost-Berlijn zijn gearresteerd. Zij zouden hebben gewerkt voor de Amerikaanse geheime dienst. Onderzoek OOSTDUITSE weerdeskun- digen willen, dat er een wereldonderzoek wordt inge steld inzake de mogelijkheid of waterstofbomontploffingen verantwoordelijk zijn voor slecht weer, aldus een Oost- Berlijns blad. Glad EEN REGEN van vissen heeft een Deense verkeersweg zo glibberig ge maakt, dat de politie de weg moest afzetten tot deze schoongemaakt was. 's Nachts was een vrachtauto met een lading vissen langs de weg gereden, terwijl de achterwand nog neergeklapt was. „Jan geef me gauw ns even n kwartje voor de automaatT* ZATERDAG 28 AUGUSTUS HILVERSUM I 402 m: VARA: 7.00 Nws 7.13 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 V. d. huisvrouw 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 Gram. (om 9.35 Waterst.) VPRO: 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Mor genwijding VARA: 10.20 V. d. arb. i. d. continubedrijven 11.35 Bariton en piano 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Dansmuz. 13.00 Nws 13.15 VARA- varia 13.20 Licht muz. 13.45 Sportpraatje 14.00 Wereldmuziekconcours te Kerkrade 14.25 Streekuitz. 14.50 Promenade ork. 15.15 Gram. en voordr. 16.15 Kamerork. 16.45 Weekjourn. 17.15 Gram. 17.45 Euro pese athletiekkamp. te Bern 18.00 Nws en comm. 18.20 Orgelspel 18.40 Gram. 19.00 Artistike staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout, cus. 19.40 Het Boek Hande lingen, caus. 19.55 Deze week, caus. VA RA: 20.00 Nws 20.05 Am-us. muz. 20.35 BBC Promenade concert 21.15 Socialis tisch comm. 21.30 Cabaret 22.15 Moord met muziek, hoorspel 22.45 Gram. 23.00 Nws 23.15 Tweede Assemblée van de Wereldraad van Kerken te Evanston 23.20-24.00 Gram. HILVERSUM II 298 m: KRO: 7.00 Nws 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Koorconc. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw 10.00 V. d. kleuters 10.15 Gram. 10.40 ld. 11.00 V. d. zieken 11.45 Bariton en piano 12.00 Angelus 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Europese athletiekkamp. te Bern. 13.00 Nws en kath. nws 13.20 Amus. muz. 13.45 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.40 Da meskoor 15.00 Kron. v. letteren en kun sten 15.35 Mandolineclub 16.00 Gram. 16.30 De schoonheid v. h. Gregoriaans 17.00 V. d. jeugd 18.00 Lichte muz. 18.15 Jour nalistiek overz. 18.25 Dansmuz. 18.45 Gram. 18.50 Europese athletiekkamp. te Bern 19.00 Nws 19.10 Wereldkamp. wiel rennen te Keulen 19.15 Gram. 19.30 Idem 20.25 De gewone man 20.30 Lichtbaken 20.50 Gram. 21.10 Idem 21.40 Act. 22.00 Gram. 22.30 Ziedaar uw moeder, klankb., hierna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws 23.15 Nws in Espernto 23.25 Wereldkamp. wielrennen te Keulen 23.35-24.00 Gram. BRUSSEL 324 m. 11.45 Gram. 12.30 Weerber, 12.34 Gram 13.00 Nws 13.15 Gram 14.30 Koorzang. 14.45 Viool en piano. 14.57 Koorzang. 15.15 Gram. 15.45 Accordeon duo. 16 00 Rep. 16.20 Accordeonduo. 17.00 Nws. 17.10 Orgelconc. 18 00 Rep. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Om- roep-Ommeganck. 21.00 Lichte muz. 22.00 Verz. progr. 23.05 Dansmuz. 23.30 en 23.35-24.00 Gram. BRUSSEL 484 m. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.15 Gram. 15.15 Verz. progr. 16.20 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 18.00 „Thannhauser", opera. 19.25 Gram. 18.00 „Tannhauser", opera. 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20.00 „Tannhauser" (verv.) 21.15 Gram. 21.20 „Tannhauser (verv.) 22.30 Gram. 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.30 Gram. 23.55 Nws. (Advertentie). Proef om heerlijke 19) „U moet uw ringen afdoen", zeide zij. „Elk metaal werkt nadelig op de sympathetische stroom." Bij elke andere gelegenheid zou Lo der gelachen hebben: maar de vraag, hoe wellevend ze ook gedaan werd. was wel in staat elke gedachte aan lachen te verdrijven. Hij dacht ter stond aan Chilcole en aan het enige zwakke punt in hun overigens zo prachtig plan, en instinctmatig trok hij zijn handen weg. „Waar is de sympathetische stroom?" vroeg hij rustig. Zijn gedachten waren bezig met de vraag, of het al dan niet geraden zou zijn hier een smadelijke aftocht te blazen. „Tussen u en mij. natuurlijk", zeide de zachte, innemende stem. De zachte, welluidende, vleiende klanken van de stem aan de andere kant deden zich weer horen: „De aanraking van mijn handen met de uwe, terwijl ik in het kristal staar, het sympathetisch contact op", zeide zij, en een slanke, fijne hand be woog zich snel in het licht en nam de bal van de tafel, ,,en daardoor zijn mijn ogen in slaat de beelden in uw geest te zien. Wil u dus, als 't u blieft, uw ringen afdoen?" Nog een seconde dacht Loder er over of Chilcote Lady Astrupp goed zou kennen en hoe lang al; maar toen naaide hij met enige onverschillig heid zijn schouders op. Chilcote had haar voor deze avond nooit genoemd en nu nog maar in 't voorbijgaan als de zuster van Lady Bramfell. Wat werd hij een lafaard, nu 't er op aan kwam met 't lot te dobbelen! Zonder verdere aarzeling deed hij zijn ringen af, liet ze in zijn zak glijden en legde zijn handen opnieuw uitgespreid op de tafel. Maar zodra hij dat gedaan had, ge beurde er iets bijzonders. Uit het andere gedeelte van de tent drong het ruisen van een zijden japon tot hem door, klaarblijkelijk veroor zaakt door een haastig overeind rijzen en het terugschuiven van een stoel. Toen werd alles stil. Het eerste teken van leven, dat tot hem kwam, was het neerleggen van de kristallen bal op de tafel voor hem. Dit gebeurde met een zekere vastbera denheid, die aantoonde, dat er een be sluit was genomen en bijna op 't zelf de ogenblik hoorde hij de stem van de profetes weer. Zij klonk gedempter dan eerst en het scheen, alsof verras sing of nieuwsgierigheid iets van de rustige gemakkelijkheid, die er ge woonlijk uit sprak, eraan ontnomen had. „U zal het zeker vreemd vinden, u zal denkenhier hield ze op met spreken. Er volgde een nauze, waarin ze op hulp van de andere kant scheen te wachten, maar Loder bleef zwijgen. In een moeilijkheid zijn een koel hoofd en stilzwijgen gewoonlijk de beste wa pens. „U zal het vreemd vinden," begon ze opnieuw. Toen scheen ze zich plot seling te vermannen en op haar gewo ne, volmaakt rustige toon vervolgde zij: „U moet het me niet ten kwade duiden, maar .uistal lezen is iets zeer illusoirs. Terstond, toen ik uw handen op de tafel zag liggen, voelde ik, dat hier geen resultaat zou zijn; maar ik wilde niet dadelijk toegeven, dat ik verslagen was. Vrouwen zijn zulke hartstochtelijke hengelaarsters, zij zul len nooit bekennen, dat een vis, al is hij ook nog zo groot, niet aangebeten heeft." Zij lachte zacht. Nu volgde weer i gedruis van een zijden japon; de kristallen bal rolde van de tafel en de profetes lachte. Ge hoor gevende aan een gebiedende drang stond Loder op. Hij zou niet hebben kunnen zeggen wat hij verwachtte, evenmin, wat hij uit de weg meende te moeten gaan* hij wist alleen maar, dat hij in dit pavil joen, met zijn zijden draperieën, zijn muskuslucht en zijn ondraaglijke ge heimzinnigheid het niet langer kon uithouden. Een ogenblik bleef hij nog staan, om zijn ledematen nog recht te strekken; toen keerde hij zich om en ging onder de portière door de tent uit. In de zaal, waar gesoupeerd zou worden, zag h>; Eve en Blessington en toen kwam er een andere uitdrukking op zijn gezicht Hij ging naar hen toe en wendde ?ich tot Eve: „Excuseer me. dat ik je gesprek stoor, maar mag ik Blessington een ogenblik meenemen? Ik zou hem gaar ne even spreken." Zij keek hem verrast aan; toen glim lachte zij op haar gewone, kalme wij ze, die van zoveel zelfbeheersing ge tuigde. „Natuurlijk!" zeide zij; „ik moest al lang eens een praatje met Millicent Gower zijn gaan maken, maar Bobby en ik hadden elkaar zoveel te vertel len. Zodra zij weg was nam Loder Bles- sington's arm en liep al pratende met hem op en neer. „Ik weet, dat je erg bezet bent en ik zal je ook niet lang ophouden", zei de hij, meester Chilcote's haastige wij ze van spreken nabootsend, „maar ik zit een beetje in de knel. „Werkelijk, mijnheer?" Blessington was een en al aandacht. „Ja; en ik ik heb je hulp nodig." De jonge man kreeg een kleur. Dat Chilcote zich tot hem wendde, gaf hem een gevoel van trots, maar ook van angst, dat hij misschien niet bij mach te zou zijn, de verlangde hulp te ver lenen. Loder bemerkte dit en deed er zijn voordeel mee. ,,'t Is a propos, van dat kristallezen. Ik heb mijn rol niet al te best vervuld ik ben feitelijk dom geweest als een ezel; ik heb me niet willen laten beetnemen en lady Astrupp.Hier wachtte hij even en wierp een onderzoekende blik op Blessington. „Enfin, je weet, hoe vrouwen zijn!" Blessington was pas drie en twintig jaar. Hij kreeg weer een kleur en nam een air van gewicht aan. „Ik wist wel, dat je me begrijpen zoudt, maar je moet nog iets meer doen. Als Lady Astrupp je vraagt, wie er deze laatste tien minuten in haar tent is geweest, dan moet je.weer wachtte hij even, terwijl hij Blessing ton aankeek. „Dan moet je een leugen om bestwil voor me zeggen". Blessington keek hem aan en lachte toen enigszins verlegen. „Maar mijnheer, ik weet zeker „Dat ze me herkend heeft, wil je zeggen?", Loder's blik was doordrin gend. „Ja." „Dan vergis je je. Ze herkende me niet. Daar komt mijn vrouw terug", zeide hij. „Wil je 't voor me doen, Blessington? Het zal moeilijkheden voorkomen." Die woorden misten hun doel niet. „Ik beloof 't u, mijnheer", zeide Bles sington. „Laat 't maar aan mij over." En voor Loder nog iets kon antwoor den, had hij zich omgekeerd en ver dween hij in de menigte. HOOFDSTUK 16. Met het aangenaam gevoel dat zijn bezorgdheid ongegrond was geweest, ging hij Eve tegemoet. Haar mooi gezicht scheen in zijn oog uit de menigte andere gezichten rond om hem te voorschijn te treden als uit een lijst, en een gevoel van trots ver vulde hem. In ieders ogen behalve in de zijne, behoorde haaf "choonheid hem toe. Er lag een levendige, maar ook een enigszins heerszuchtige uitdrukking op zijn gezicht, toen hij naast haar stond en op de haastige toon, die hij zich in navolging van Chilcote had aange wend, tot haar zeide: „Mag ik je nu eens in beslag nemen? Wij wij zien elkaar zo weinig". Zij sloeg haar ogen op het was bijna, alsof zij er toe gedwongen werd en hun blikken ontmoetten elkan der. De hare was onzeker en enigszins verward en verlegen. Op haar wangen verscheen een lichte blos. Loder voel de eveneens een eigenaardige ontroe ring. Hij zag die blos en hij wist, dat die opgewekt was door zijn woorden, zijn persoonlijkheid. Onder Chilcote's ui terlijk had hij zijn superioriteit over Chilcote bewezen. Voor het eerst had hij een stilzwijgende erkenning van zijn macht gehad. Onwillekeurig trad hij wat nader op Eve toe. „Laten we wat uit die drukte gaan." Zij antwoordde niet, maar boog even, toestemmend, haar hoofd, en hi.i kreeg de gewaarwording, dat zij ondanks al haar trots onbewust geneigd was, om zich te laten overheersen. Met een ge voel van voldaanheid wendde hij zich aan haar zijde naar de deur. Maar het salon te verlaten was ge makkelijker gezegd dan gedaan. Er waren juist op dat ogenblik zoveel mensen binnen gekomen, die zich naar de daaraan grenzende zaal wilden be geven, waar gesoupeerd zou worden dat zich vlak bij de deur een dichte menigte bevond, waar niet doorheen te dringen was Na enige schreden moesten ze wel blijven staan; het was niet mogelijk een voet meer te verzetten. Loder maakte met zijn ene arm zo veel mogelijk ruimte voor Eve, en zo, tegen de deurpost geleund, kon hij de ruime gang, gevuld met zoveel schit terende verschijningen, gemakkelijk doorzien over het hooofd heen van een heer. die een paar duim korter was dan hij zelf en stijf tegen .em aange drongen stond. „Waar w chten we eigenlijk op, waarom kunnen we niet verder?", vroeg hij vrolijk, zich richtende tot het achterhoofd van zijn voorman. Deze keek om en Loder zag in een schrander gezicht met lange, rode snor en een lorgnet op. „Zo Chilcote", zei de aangesprokene. „Ik hoop. dat ik niet op je voeten sta." Loder lachte. „Neen," antwoordde hij; „maar beweeg je niet. Als je een duim langer was, dan zou ik niet al leen lam zijn, maar blind ook." „Is er iets interessants te zien?" vroeg Eve. Hij antwoordde niet. Hij deed een poging om zich om te keren en haar aan te zien; zijn gedachten waren te veel door iets anders in beslag geno men. De heer voor hem liet zijn lorgnet vallen en zette het toen weer op. „Aha!" riep hij uit, „daar komt onze profetes, 't Is alsof de prinses uit een sprookje haar intocht doet. Daarom hebben we hier dus al die tijd inge metseld gestaan!" Hij lachte genoeg lijk. Loder zeide niets: met gespannen aandacht staarde hij recht over 't hoofd van zijn voorman de gang in. (wordt vervolgd)

de Stem | 1954 | | pagina 5