Goed licht is een levensvoorwaarde Dolf Versehueren voor de derde maal stayers-wereldkampioen JAN PRONK fraaie tweede Betj ie Wolff mat zich met de - maar als vrouw man Janus van der Zande officieel 7e in Marathon D.D.D. Zwaar leven voor Laplandse vrouw Vijfjarige gaat verhaal schrijven „Stad der ouden" Voor de bakster, Jeugd van Pakistan Vijf nieuwe athletiek-kampioenen op tweede dag van Bern Zijn trd betekende nieuw Ned. record COPPIANEN MOESTEN BARTALI- KAROS TREKKEN KRIJGT ERMISl 5UZEN chinist van tvaarder en wordt in Ter- Haag aanvragen woning IT bedreigde werkgever DAGBLAD DE STEM VAN VRIJDAG 27 AUGUSTUS 1954 NDA )EN UtEJS 2 De vorstelijke reis van de Agamemnon Pionierster van de emancipatie LOUISON BOBET NAAR AMSTERDAM OOSTBURG BEHOUDT DE PRIMEUR BESTUUR VAN LONGA AFGETREDEN Nu spelers betaald worden Lokeren komt weer op bezoek bij Aardenburg USPODT^tKOm De wieler-wereldkampioenschappen Sensatie op de Bosbaan Europese athletiek-kampioenschappen Lampékappen Succes voor Theo Marcus Vriendschappelijk voetbal komend weekend MARKTEN lPSHUIS ing van Oude- iubsidie te ver boor de Geeste- lin Zeeland als- Rie voor de hy- oor de kraam- ;ich garant voor en aflossing van en Herder met Gemeenten aan lening voor de esluit werd ge- f. 60.000.— n verzocht het dsleden vast te z.g.n. dagverga- van dit bedrag ;en. pshuis werd ge lkeuring G.S. ver, de heer D. i van f. 46.810.- >eg de heer Bu- de bouwvallige ;nte. Een onder steld. ongehuwde ma- ingen van de on- ,rende kustvaar- mist. tie ingestelde on- t te staan, dat de m ongeveer half ijn schip, dat in heeft laten bren- ïd, of de man aan an wel het schip rlaten. leden van een ikele café's nogal De vermiste was lij betrokken, ds meerdere ma- ik gedregd, doch lultaat. oor statistiek van enhage meedeelt, wartaal 1954 4300 zelfstandige wo- ^rtegenover staat, konden worden ze werden inge- of vervallen ver ingeschreven wo- dei halve in het 154 met rond 800 Juli 1954 waren ind 20.000 aanvra- waarvan er 5200 schouwen. entie). Iver en ontsmet uw id met de helder eibare D.D.D. De k bedaart, de ziekte nen worden gedood. iLSEM ZEEP rkoolvat boven het ■eigde op 26 Maart ffeur P. W. van A. gever B. Ik zal je ju hij er ten over hebben gevoegd, gd kon verdachte ie Bredase Politie- meer herinneren, at zuurkoolvat gaf an K. zou nog ge achte tegen te hou- k van A. met bluf- igen. ïen houdt niemand rde hij de Politie- vervolgde hij, het bedoeling niet om lleen maar dreigen, -e baas me had uit- istitie, Mr Thijssen, nog een kans ge- ongunstig bekend O boete of 6 dagen angenisstraf voor- jd 3 jaar). De Po- tot vrijspraak. Hij niet bewezen, dat handeling had ge- >m in de dagvaar- gelegd. Gevangene van het Electro: Zet 'm op irg: Dwars door de lel 8 uur: Sousa de Olympia 8 uur: De uxor 8 uur: Happy .lhambra: Abbott en kyll. Luxor: Gevaar- itrum 6.30 en 8 uur: bent. nema Van Dijck 7.30 tijger en De Vlieg- Gevangene van het laaibolling bij J. Col- pgebouw 8 uur: Het dr Gerbrand. Electro: Zet 'm op urg: Dwars door de del 8 uur: Sousa de Opening kermis, op- e fanfare om 5 uur. Kuxor 8 uur: Happy tgebouw 8 uur: De nan. Uhambra: Abbott en •kyll. Luxor: Gevaar- Zaterdag is de reis begonnen van 60 vorsten op uitnodiging van het Griekse vorstenpaar. De reis die plaatsvindt op het koninklijk jacht de Agamemnonzal de volgende eilanden en plaatsen van Griekenland aan doen. Men is vanuit Napels gestart naar Corfu; vandaar, men vaart 's nachts, opdat men overdag een en ander kan bezichtigen, gaat de reis verder naar Katakolon, een havenplaats die dateert vanuit 276 voor Christus, welke later door brand verwoest werd, de stad althans. De stad ligt in de buurt van Olympia, een stad waar de sportgebeurtenissen in de Griekse oudheid plaatsvond. Men vindt hier o.a. de Zeus- en de Heratempels. Vandaar gaat de reis 's-nachts naar Kreta, waar men o.a. Herakleon zal aandoen, vroeger geheten Candia, waar het grote paleis van koning Minos stond. Vandaar zal men de tocht voortzetten naar Rhodos, waar de Laokongroep ontstaan is en waar men nog de z.g. Kolossus van Rhodos aantreft. Vandaar gaat men dan weer verder naar Santarino, een vulkanisch eilandje, behorende tot de groep van de Cycla- den en waar de phonisiërs eertijds een kolonie hadden. Vandaar gaat men naar Delos, dat heden ten dage Dhilos heet, dat van oudsher af een wijn haven is tot op heden. Dhilos wordt de geboorteplaats genoemd van A pol io in de Griekse mythologie. Daarna gaat men naar Kaap Sounion en vandaar uit naar Athene dat het einddoel zal zijn van deze reis der vorsten DINNENKORT in schoolboekjes en soms hecin November wordt tevens vermeld, dat zij tot de eersten be- begin November zullen we de 150ste sterfdag berdenken van Bet,je Wolff; die een re putatie heeft verworven als schrijfster van „Sa rah Burgerhart", samen met Aagje Deken. Zo staat zij tenminste in de hoort, die zich metter daad inzetten voor de emancipatie van de vrouw. Men kan zich uit de „Sarah Burgerhart" en enkele andere wer ken van haar hand, een oordeel over Betje Wolff zien te vormen (waarbjj men het eigene van haar moet zien te scheiden van het eigene van Aagje Deken), doch dan nog verdoezelt de tyd haar ware gedaante. EN VLISSINGEN RODDELDE... Onwillekeurig stelt men zich het vriendelijke dametje voor, dat zich omringt met bloemen, dat dweperige verzen leest en schrijft. Slechts de li teraire fijnproever vindt in „Sarah Burgerhart" genoeg, om het boek nog- eens te herlezen. Hij vindt in het boek- van-brieven, als korenbloemen tussen het koren, menigmaal psychologisch rake dingen. De lezer verbaast zich over de manier waarop de twee vrou wen zich inleefden in andere perso nen. Hij waardeert het, dat hem een spiegel van de 18e eeuw, waarin Wolff en Deken leefden, wordt getoond. Betje Wolff, want over haar willen we het speciaal hebben, moet men ech ter vooral zien als de eerste vrouw in ons land, die zelfbewust als vrouw een maatschappelijke rol speelde, „als vrouw zoals ze reilde en zeilde". RODDEL Om dit goed te begrijpen moet men uJ ,?eiv eeuw ,ater de Franse schrijfster George Sand, zich in man- nenkleren moest steken, om aan het literaire leven in het verlichte Parijs deel te nemen. Wilde George Sand „bij de mannen horen, Betje Wolff mat zich met de mannen, maar.... als vrouw! Zij werd geboren in Vlissingen, een echte provinciestad, waar zoals trouwens in alle soortgelijke plaatsen de mensen elkaar voortdurend be- zien door een bril met heel sterke Bla zen. Welnu, Betje gaf aanleTrJing ge noeg tot roddel. Men had haar leren kennen als een jongedame, die haar nog wat vroeg-wijze oordeel vooral als het om geloofszaken ging njet onder stoelen of banken stak Zij schreef moraliserende verzen, waarin vaak heerlijk gedweept werd. Vooral bezondigde zij zich aan het openbaar maken van haar diepste gevoelens: een schandelijk iets in die dagen. De ziel hoorde in zeven dozen te zitten net als het lichaam in zeven rokken.' Het een werd natuurlijk nauw met het ander in verband gebracht, toen de mare door Vlissingen ging dat rie 21-jarige Betje Bekktr, S haar meisjesnaam luidt er met een wel gebouwde jongeling vandoor was ge gaan: uiteraard zonder toestemming haars vaders. Nu had de achterklap een houvast. Men vergat, dat Betje met de grootste spoed naar huis terugkeer de, toen ze eenmaal de bedoelingen van de jongeman had doorzien NAAR DE DEEMSTER taalt ze een prijs voor haar van nature spontane levensstijl. Doordat zij de letteren zelf gaat beoefenen, komt haar eigen persoonlijkheid echter tot zijn recht. Haar gevoelsleven vindt ten slotte evenwicht in de diepe vriend schap met Aagje Deken. Dezer dagen zag een boek het licht, waarin een enorme hoeveelheid ma teriaal, dat een licht werpt op Betje Wolffs leven, is verwerkt. „Dapper vrouwenleven", is dit boek genoemd en het werd geschreven door dr. H. A. C. M. Ghijsen. Bij de komende herden king van Betje Wolffs 150ste sterfdag is het zeker goed, dit boek eens ter hand te nemen. Ondanks zijn wat ca- talogische sfeer, bezit het boek toch voldoende kwaliteiten om ons Betje Wolff, als schrijfster en als pionierster van de emancipatie der vrouw le vend voor ogen te brengen. (Uitg. v. Gorcum en Comp. G. A. Hak en dr. H. J. Prakke, Assen). Na een driejarig onderzoek, dat zich uitstrekte over alle landen ter wereld, is een studiecommissie van de Verenig de Naties tot de bevinding gekomen, dat de Laplandse vrouw het zwaarste leven heeft van alle vrouwen ter we reld. De Laplander leeft altijd bij zijn rendierkudden en de vrouwen moeten ervoor zorgen, dat haar mannen tij dens hun eindeloze zwerftochten goed verzorgd worden. Zij trekken met de kudden mee, om h_ar gezin steeds van het nodige te kunnen voorzien. De ge boorte van een nieuwe wereldburger betekent in Lapland niet meer dan een oponthoud van enkele uren van de kudde. De vijfjarige dochter van de beken de filmspeler James Mason, begint zich faam te verwerven als de jongste schrijfster ter wereld. Het kind is na melijk van plan om een verhaal over Hollywood (de Amerikaanse filmstad) te schrijven. Haar pa heeft haar om die reden een secretaresse gegeven, die nu dagelijks een stuk van het verhaal gedicteerd krijgt. De vijfjarige (zij heet Portland van haar voornaam) is wel wat vroegrijp. Zij dans het liefste Jitterbug, heeft een voorkeur voor laag-uitgesneden japon nen en zij haat persfotografen, net als een echte filmster. Op het eerste gezicht is dit wel een grappig geval, maar wie dieper na denkt, zal moeten beamen dat men met Portland eigenlijk diep medelijden moet hebben. De bejaardenzorg in Denemarken kan men rekenen tot de beste ter we reld. De staat zorgt ervoor, dat de ouden van dagen nimmer kommer en gebrek zullen hebben. In Kopenhagen bevinden zich be jaardentehuizen, alle bij elkaar in 'n speciale stadswijk, die men „de stad der ouden" noemt. Deze stad heeft 'n eigen postkantoor, ziekenhuis en win kels. Voor het eerst hebben zich meisjes aangemeld voor een bakkerscursus. Dit gebeurde in de Westduitse stad Bo- chum, waar dertig meisjes de bekende witte muts op het hoofd plantten en het broodbakkersvak gingen leren. De cursus was speciaal voor deze meisjes in het leven geroepen. Mogelijk zullen er daar ook andere cursussen worden gegeven, om vrouwen om te scholen, zodat zij mannenberoepen kunnen be oefenen. Het schijnt, dat de „baksters" een aangeboren talent voor haar vak hebben. Niet zo vreemd, overigens. De jeugd van Pakistan treedt in het spoor van de traditie, zoals dit char mante plaatje laat zien. Hier ont doen twee Pakistaanse kinderen zich van hun schoeisel, alvorens zij de moskee betreden. Het is name lijk een Mohammedaans gebruik met bedekt hoofd, doch met blote voeten, de tempel binnen te gaan. TE LEUVEN starten v. Est en Wagt- mans a.s. Zaterdag in het nachtcri terium en Zondag starten beiden in Eindhoven, ook in een criterium. Prachtige prestatie van Futterer Vijf kampioenen zijn er op de twee de dag van de Europese athletiekkam- pioenschappen in Bern uit de bus ge komen. De Duitser Heinz Futterer liep de honderd meter in de uitsteken de tyd van 10.5 seconde. Verder wist de Rus Tscherbakov zijn titel bij het nummer hink-stap-sprong te behouden Hij liet een afstand van niet minder dan 16 meter aantekenen. De 10 kilo meter snelwandelen werden gewon nen door de Tsjech Dolezal en Jean Desforges kreeg de lauweren, omdat hij zich de beste verspringer toonde. Zijn sprong overschreed de 6 meter- grens. Vooral het 100 meter nummer gaf veel moois te genieten. Met dien ver stande echter, dat het in hoofdzaak Futterer was, die het publiek in geest drift bracht. Hij won met zulk een beduidend verschil op de andere sprin ters, dat er geen finishfoto nodig was, om zijn zege vast te stellen. Ook onze landgenoot Staat wist zich in de finale te werken. Hij was echter hekkesluiter in de strijd der win naars Mieke Schenk en Joop Fikkert heb ben de eindstrijd van het verspringen voor dames en het discuswerpen heren niet gehaald. De eerste kan haar ca dans niet vinden en met een schamel resultaat van 5.03 meter moest zij zich gewonnen geven. Het nummer pousstokhoogspringen toonde duidelijk de grote vooruitgang in de Europese athletiekwereld. Niet minder dan 20 athleten wisten de qua- lificatiegrens van 4.05 meter te berei ken. (Van een speciale verslaggever) Wuppertal. De directeur van het Olympisch Stadion, de heer D. Bes- sem, is er in geslaagd beslag te leggen op de wereldkampioen der profs op de weg, de Fransman Louison Bobet, voor zijn programma van 31 Aug. a.s. Bobet zal met Wagtmans en Hein van Breenen achter Derny-motoren een monium rijden, bestaande uit een tijdrace over 1000 meter en ritten over 5 en 10 km. Voorts zijn voor de revanches over 100 km. de volgende stayers gecon tracteerd: wereldkampioen Verschue- ren, Pronk, Bunker, Michaux, Queug- net, Schorn en Timoner. Tourploeg nu 11 Sept. naar Wilhelminapolder Na alle tegenstrijdige berichten om trent het al dan niet doorgaan van de wegwedstrijd voor de Nederlandse Tourploeg in de Wilhelminapolder op Zaterdag 18 September, vernamen wij thans van de K.N.W.U., dat op Zater dag 18 September reeds toestemming was verleend aan Oostburg voor het houden van een wedstrijd voor profs. Dientengevolge werd aan het Goese comité de toestemming geweigerd. Wel heeft de K.N.W.U. thans haar goedkeuring gehecht aan het houden van deze koers op Zaterdag 11 Sep tember. Indien dus de Tourploeg be reid is om op die dag na/u Wilhelmi napolder te komen gisterenavond waren de contracten nog niet gete kend zal er dus op 11 September gedraaid worden. Met betrekking tot de wedstrijd van de Tourploeg op de sintelbaan te Vlis singen op Zondag 19 September ver namen wij eveneens van de K.N.W.U., dat deze wedstrijd thans is toegestaan. Zoals bekend, bestaat deze wedstrijd uit een achtervolging, een afvalrace en een klassementsrit. In een gehouden vergadering van Longa is met 6 tegenstemmers beslo ten de spelers van het eerste elftal met ingang van 1 September te gaan beta len. De 6 tegenstemmers waren de be stuursleden E. Boelaars, voorzitter, A. van Beurden, secretaris, W. Onrust, penningmeester, H. van Dommelen, H. Mijnenburg en M. van Dongen. Zij hebben hun functies neergelegd toen de vergadering bovengenoemd besluit had genomen. Evenals vorig jaar werd ook thans door het gemeentepersoneel van Loke ren contact gezocht met dat van Aar denburg om te komen tot het spelen van een tweetal voetbalwedstrijden. Zo zal dan op Zaterdag 4 September aanstaande in Aardenburg het Aar- denburgse overheidspersoneel aantre den tegen dat van Lokeren, onder aan voering van hun wethouder Maréchal. Voor Aardenburg betekent dit een zware opgave, aangezien zich bij Lo keren onder het politiepersoneel ver scheidene goede spelers bevinden en dit elftal tegen het stadsbestuur van Arnhem een goed resultaat behaalde. DE beroepsvoetbalclub „Utrecht" is aan het stuivertje wisselen met spe lers uit Domstedelijke clubs. In de plaats van de twee „geëclipseerde" Elinkwijk-leden heeft zij nu twee oud-D.O.S.-spelers: Pindus en Olie kan gecontracteerd. Op Zaterdag 11 September wordt de eerste competi tiewedstrijd gespeeld tegen „De Graafschap" te Doetinchem. DE PARENCOMPETITIE van het dis trict Zeeland zal op 16 en 23 October pas beginnen. De inschrijving hier voor sluit op 2 October, die voor de viertallencompetitie eerst op 15 Oc tober. Zeer waarschijnlijk zal het komende seizoen een afzonderlijke parencompetitie voor Zuid-Beveland worden gehouden met drie zittingen in Goes en drie in Yerseke. DE VOOR 4 September vastgestelde wandeltocht van de WSV Kruinin- gen is in verband met het plaatse lijke muziekfestival uitgesteld. DE VERENIGING van Oostelijke 2e, 3e en 4e klassers heeft met 2524 I stemmen het gewijzigde voorstel j van het K.N.V.B.-bestuur verwor pen. Niettemin was de indruk ter vergadering algemeen, dat ook in het Oosten niet te ontkomen zal zijn aan betaling der spelers in de lagere clubs. ZOALS BEKEND is de voor a.s. Za terdag vastgestelde jaarvergadering van de afdeling Zeeland van de K. N.V.B. uitgesteld. Men heeft nu de vergadering opnieuw vastgesteld op Zaterdag 18 September. Zij zal ge houden worden in „De Vergenoe ging" te Middelburg. (Van een speciale verslaggever) WUPPERTAL, Donderdagavond. VOOR DE tweede maal in dit wereldkampioenschap heeft de Brabanqonne weerklonken en is de Belgische vlag in top ge gaan ter ere van een Belgische wereldkampioen, ditmaal de 31- jarige Dolf Versehueren, die zijn titel bij de stayers prolongeerde op korte afstand gevolgd door Jan Pronk. De Nederlander kwam in de laatste drie ronden net iets te kort om de wereldkampioen te onttronen en verklaarde na afloop: „Ik zat te ver weg. Ze hielden me allemaal tegen. Zo'n sprintje moeten ze me echter maar eens nadoen". Hij doelde daarbij op de fantastische rush, die Pronk negen ron den voor het einde begon en waarbij hij in één ruk van de zevende naar de tweede plaats sprong. Spannende eindstrijd De loting had voor Nederland een ongunstig resultaat. Pronk en Kunst moesten als elfde en twaalfde vertrek ken, achter Bethery, Bunker, Kittstei- ner, Queugnet, Michaux, Timoner, Martino, Besson, Versehueren en Schorn. Dit betekende immers met een dergelijk groot veld direct een halve ronde achterstand. Ruim 34.000 toeschouwers omzoom den onder ideale weersomstandigheden de prachtige baan, toen het vertrek sein werd gegeven. Dadelijk ontspon zich een spannende strijd om de posi ties. Versehueren trok naar voren met Schorn en Pronk in zijn kielzog, en na tien ronden lag de Belg op de vier de plaats achter Bethery, Bunker en Kittsteiner. Pronk was weer afgezakt tot de elfde plaats, met alleen Martino achter zich. In de volgende 20 km. ver anderde de situatie achter Bethery voortdurend. Eerst was Versehueren naar de tweede plaats gesprongen, maar hij werd verdreven door de Spanjaard Timoner. Toen Versehueren echter na 57 ronden tot een tegenaan val overging en Bethery, opgedreven werd, werd Kunst voor de eerste maal gelapt en werd de situatie ook voor Pronk gevaarlijk, want Bethery bleef nauwelijks 30 meter achter hem. UIT DE STRIJD GENOMEN. Nog vóór de eerste 50 km. verstre ken waren, kreeg Kunst een lekke achterband en ofschoon hij snel op 'n nieuwe fiets stapte, was zijn achter stand zo groot, dat hij door de wed strijdcommissarissen uit de strijd werd genomen. Versehueren perste een machtige sprint uit zijn benen en kwam na 53 km. aan de kop te liggen. Bethery had in het gevecht los moeten laten en viel bijna een ronde terug. Pronk trok zich intussen niets van de strijd vóór hem aan. Hij reed rustig zijn rondjes en liet zijn tegenstanders elkaar af slachten. De sensaties waren niet van de lucht. Na 130 ronden schoot plot seling de Engelsman Bunker, die in de winter zijn kostje verdient door de lo ten van de Franse Staatsloterij rond te brengen, als een havik op zijn prooi af. Schorn, Pronk, Martino en Michaux waren zijn eerste slachtof fers. In de volgende ronde moest Queugnet voor hem buigen en wéér een ronde later óók Versehueren. De ze ongekende weelde was te veel voor de Engelsman, die na 70 km. weer voor Versehueren moest buigen. Zo verstreek onder grote spanning de tijd. Pronk liet nog steeds niet veel zien en vertoefde in de achterhoede. Kittstein verdween en na 80 km. Donderdag 26 Augustus zijn op de Amsterdamse Bosbaan de Europese roeikampioenschappen voortgezet met de heats voor heren in diverse nummers. De voorwedstrijden voor de twee zonder stuurman werden het spannendste evenement dat de kampioenschappen tot heden hebben ge kend. Na een enerverende race eindigde Italië op de eerste plaats, Ne derland legde met kleine achterstand beslag op de tweede plaats en het sterk favoriete Rusland eindigde als tierde. Foto: de finish voor de twee zonder van deze spannende race: eerste Italië, op de tweede plaats Nederland en op de derde plaats Rusland. Z"1 ISTEREN HEEFT de jury d'appel bij de Europese athletiek- Vt kampioenschappen, te Bern, de officiële uitslag bekend ge geven van de Marathon, die voor wat de eers'aankomenden be treft, protesten van de zijde der Russen had uitgelokt. Het resul taat, zoals gisteren door ons gebüceerd is inmiddels ongewijzigd gebleven. De Fin Karvonen werd dus officieel als winnaar uitge roepen en Janus van der Zande neemt de prachtige 7e plaats in. Doch de kerkeraad gaf de roddel een officieel stempel, door de namen van Betje en haar cavalier in een soort zondenregister te noteren' en hen ern stig te berispen. Betje's huwelijkskan sen, zo dacht men in Vlissingen, wa ren nu wel verkeken. Dit is helemaal niet zo zeker als het wel lijkt, want benige jongeman bewonderde Betje om haar durf en originaliteit en toen de roddel eenmaal was geluwd, durfde rnon dat wel te zeggen ook! Niettemin trouwde Betje Wolff vijf jaar na „de misstap" met de veel oudere dominee Wolff uit de Beemster, maar nooit kon zij haar jeugdliefde vergeten. In een oriei van haar lezen we dan ook, dat f £e^eerde waereld" niet met haar „fratsen zoude zijn opgescheept", als zij de ware Jacob maar had gekregen. Uok dat was een uitspraak waarover men sprak. eerste jaren van haar huwelijk met de oude dominee zijn getekend door inkeer en bespiegeling. Betje leest veel zware kost en daarmee be- AMSTERDAMSE RECHTER VERONGELIJKT Ook zijn broer omgekomen y1/ W' A' Vos, vice-president van h„ T ih0,f te„ Amst«dam, is in K' Z'ekenhms te Winschoten overleden aan de verwondingen, die Ï,V °P ,ej>.bii.e<"n auto-ons;,-luk onder Vlagtwedde, in de provincie Gronin gen. Ook zijn broer, notaris T. Vos uit Winschoten, kwam by dit ongeluk om het leven. Beide heren zaten vóór SU de auto, toen de hotsing pla;lts vond. De vrouw van Mr. Vos, die even eens zwaar werd gewond, wordt nog in het ziekenhuis verpleegd Qnze huiskamerlamp is ontsnapt aan de eisen van doelmatigheid, die men haar moet kunnen stellen en meer en meer is zij 'n pronkstuk geworden, dat bij wijze van afwisseling nu eens aan 't plafond hangt. Er hltrlft wS en T°'n/iye fraaie constructies zonder tal, die zeker wel mooi zijn om te zien, doch die voor e verlichting zelf, maar ten dele voldoen. Goed licht in de huiskamer is een levensvoorwaarde. fTi er, 'Cl e a™er kan een weldaad zijn. Wie zijn blik door de kamer laat dwalen, moet niet in het v!, S Nfï" mafkt onrustig en bovendien is het slecht voor de ogen. Een goede huis- 1 r>» enCaTr indirect (&us via weerkaatsing tegen het plafond) en door de kap vol- blindt op de tafel valt aarbi] mag men de eis stellen, dat er overvloedig licht, dat evenwel niet ver- j^inks zien wij een slecht model huiskamerlamp Zittend aan de smalle kant van de tafel wordt u door de gloeilamp verblind. Door de vorm van de kap valt er veel licht op tafel, maar het overige deel van de kamer is in het donker gehuld. Op de vele plooien en randjes blijft stof hangen, dat moeilijk te verwijderen is. De kap is ge maakt voor drie gloeilampen. D echts een goed model huis kamerlamp. Zittend aan de smalle kant van de tafel, kunt u niet door de gloeilamp ver blind worden. Door de vorm van de kap wordt het meeste licht op tafel gericht, terwijl door de lichte bekleding en de open bovenkant mde licht op muren en p) >d valt. Verkeerd gelopen Rus krijgt ook gouden medaille De Rus Filin. die als derde aan kwam, nadat hij kort voor de finish de verkeerde richting was ingeslagen zal intussen eveneens een gouden me daille ontvangen. Het is ons vandaag nu ook mogelijk de onderlinge gemaakte tijden te pu bliceren. Onmiddellijk zal de lezer op vallen, welk een prachtige prestatie de Olympia-man uit Halsteren heeft verricht. Slechts ruim 4 1/2 minuut is de kleine Janus te kort gekomen op de winnaar- Voor v.d. Zande werd de tijd van 2 u. 29 m. 19-2 s. afgedrukt. Dit betekent een nieuw Nederlandse record! Het oude record stond namelijk met 2 uur 32 min 45.8 sec op zijn naam. DE TIJDEN I. Karvonen (Finland) 2.24.51.6; 2. Grischaev (Rusland) 2.24.55.6; 3. Fi lin (Rusland) 2.25.26.6; 4. Puolakka (Finland) 2.26 45.6; 5. Jansson (Zwe den) 2.27.27.8; *6. Iden (G.B.) 2.8.02.8 7. van der Zande (Ned) 2-29.19.2 8. Araujo (Portugal) 2.29.45.0; 9. Ol- sen (Noorw) 2.30.49.4; 10. Christea (Roemenië) 2.35.07.4; 11. Smith (G.B.) 2 35.32.2; 12. Rehnvall (Zweden) 2..35. 48.6. De Boschkapelse nieuweling Theo Marcus heeft in een tweedaagse wed strijd te Oesterzele (België) een mooi succes geboekt. Na met veel pech ge kampt te hebben, legde hij de eerste dag beslag op de zevende plaats. De tweede dag lukte het beter en mét twee lengten voorsprong op zijn naas te concurrenten veroverde Marcus de bloemen. In het algemeen klassement werd hij als tweede geklasseerd. "TvE STRIJDBIJL tussen de Bartalianen en Coppianen nog niet begraven. Zo kon men na de wereldkam pioenschappen voor profs op de weg, als gevolg van een weddenschap een oude statiekaros met Bartalianen door de straten van Padua zien rijden, voortgetrokken door Coppianen, die aan één stuk riepen'; Bartali is een groot kampioen. De uitslag van het wereldkampioenschap, werd name lijk als een nederlaag voor Coppi beschouwd, zodat zijn •supporters de weddenschap hadden verloren. In het om gekeerde geval zouden de Bartalianen de karos hebben moeten trekken, daarbij de lof van Fausto uitbazuinend. JAN PRONK. ....dertig meter tekort.... werd Besson eveneens uit de strijd ge nomen, zodat nog 9 stayers overble ven. Met nog negen ronden te rijden, kwam eindelijk de grote aanval van Pronk. Gangmaker Wiersma had zijn pupil kennelijk gespaard, want in één waanzinnige ronde sprong Pronk van de zevende plaats op over Timoner, Schorn, Martino, Michaux en Bunker, naar de tweede plaats achter Dolf Ver sehueren. Slechts 50 meter scheidden Pronk nog van de begeerde plaats. Hij wacht te zes ronden voor de laatste sprong, die kwam op drie ronden voor het ein de, maar te laat. Versehueren had nog genoeg fut in de benen om met een fantastische eindsprint voor de derde maal in successie beslag te leggen op de wereldtitel. Hij bleef plus minus 30 meter vóór op Pronk, derde met een achterstand van 70 meter werd de Engelsman Bunker, vierde Michaux, vijfde Queugnet, zesde Schorn, zeven de Timoner, achtste Martino en negen de Bethery, allen in dezelfde ronde als Versehueren. Ter voorbereiding van de competitie worden er dit weekend een aantal vriendschappelijke voetbalwedstrijden in Zeeland gespeeld. De volgende ontmoetingen werden vastgesteld: Zondag: Walcheren EMM; Vlissingen 5EMM 3; Domburg Middelburg 3; Axel 3Koewacht 2; Corn Boys 2Steen 2; Corn Boys Steen Noormannen 2De Zeeuwen 3; NoormannenDe Zeeuwen 2. Zaterdag: ArnemuidenWHS (Sint Annaland); Yerseke 2Kapelle; Mid delburg 2—EMM; EMM 4Vlissingen 4; BerenKapelle 2; Corn BoysRIA; Terneuzense BoysRillandia; Terneu- zense Boys 2Rillandia 2; Wolfaarts- dijkGoes 5; Arnemuiden 2SVD; ZaamslagSpui (nederlaagwedstrijd) GOES, 26 Aug. Export- e\ industrie veiling: Pree. de Trev. BC 48, 1 gr. 61, 1 47, 2 28. Clapps A 59, BC 38.20-39.70, 1 gr. 34, 1 36.20-36.40, 2 28.60-29.10, Perzik appel A 60, BC 50, 1 gr. 55, 1 48.20, 2 29.33. Zigeunerin A 66, BC 64, 1 gr. 37, 1 30, 2 33. Manks Codlin A 43, BC 30.10, 1 gr. 38, 1 28.90, 2 21. James Grieve A 53-54, 1 46-55, dubb. pr. bonen 2 77.40- 78.20, afw, 71.10, Verpakt fruit: Zigeune rin AA 70, A 71, B 65-70, C 56-63, 1 60-69, Perzikappel AA 60-65, A 60, B 57, C 49. James Grieves A 64-74, C 61, 1 63-69 Manks Codlin A 48-53, B 43-45, C 35-36. Clapps A 58. Gewone veiling: Clapps K 20-31, F 13- 23, Pree. de Tr. K 23-28, F 14-18. Perzik- appel K 26-38, F 18-26, Zigeunerin 22-32, F 12-25, Manks Codlin K 16-22, F 7-14 James Grieve K 28-38, F 18-31. Czar pruimen 1 46, 2 28, gr. 25-36, F 12-17. Washington 1 40-59, 2 32. gr. 39-44, F 23. Belle de Louvain 1 42-33, 2 31-38, gr. 40- 33, F 13-35. Witte wijnpruim 1 40-47, 2 15-31, gr. 53, F 16, Reine Vict, 1 39-65, 2 24-36, gr. 34-38, F 8-32, Reine Cl. verte 1 64, 22 31, gr, 55-65. Reine Cl. d'Althan 1 49-60, 2 34, gr. 31-52, F 5-29, Dubb Boere witte 1 31, 2 31-32, gr. 28-49, F '9- 29. Bramen 97-104. KAPELLE, 26 Aug. Export- en in dustrie. Appelen en peren: Manks Cod lin A 42, BC 32.50, 1 grof 36, 1 fijn 30- 30.75. K 17.20, F 15.90. Zigeunerin A 64.60. BC 63.20, 1 grof 59.50, 1 fijn 53, 2 32.60 K 27.50, K ongekl. 21.70, F 21, ongekl. 11.50-12.10. perzikappel 1 grof 48.10, 1 fijn 43.40-44.70, 2 29, K 30.65-35.10. F 24.10 Keswick 1 grof 33.50, 1 fijn 18.80-24.30 2 10-10.30, K 15.60-16, F 9.70-10.50. Early Vict. 1 grof 29.90, 1 fijn 15.40-21.80, 2 10.55-10.75, K 14.70, F 9.20, James Grieve 1 grof 55.20. K 31.90, F 20.10. Clapps Fav A 57, BC 38.30-38.70, 1 grof 50.85, 1 fijn 36.20, 2 28-28.40, K 30.50, F 20.25-20.30, ha gel 14. Precose de Trev. 1 grof 58, 1 fijn 47.30, 2 28.80, K 32.20. F 17.10. Jutten B 50,60, 1 35.10, 2 24.80. Kroetappeten 3-3.20, valappelen 12.40, kroetperen 7.10-9.60 Bramen AB 66.10-70.25, afw. 45, dubb. princ. bonen 2 76.20-78, afw. 47.80 Ge wone veiling: Bramen 75-113, Frambozen 90-157, Pruimen: R. Vict. 24-86, Belle de Louv. 22-60, R. Cl. d'Althan 20-68, Boere Witte 24-61, Wijnpruimen 28-68. Jefferson 27-61, Czar 29-41, R. Cl. verte 35-68, Wash ington 24-53, Appelen en peren: Clapps 14-21, Precose 19-41, Jutten 11-24, N.H Suikerpeer 5-12, Perzikappel 23-27, Kes wick 13, Manks Codl. 18, Early Vict. 9-12. TERNEUZEN 25 Aug. Sla 7-8,30. Bloemkool A 44-47, B 20, C 8-9. Witte komkommers A 17, B 13-16, C 11-13 Selderij 5-6. Peen 19-26. Kroten 10-13. Eerstelingen 9.10-9,90. Andijvie 7-21. Stok- snijbonen 38-70. Princ.bnnen 58.60-74, afw 20-35. Rode kool 10-18. Sav.kool 11-16 Witte kool 9. Prei 28-33. Rabarber 4-7. Spinazie 12-27. Tomaten A 45-56, B 48-50, C 41, CC 26. Uien 15-16. Appelen: Jamei Griève H gr. 50,80-52.40. K 34-37, F 21 Manks Codlin A 38.30-40.10. BC 29.10- 30,90, H gr. 32,80-34.50, H I 27,40-29.10, H I 27,40-29,10, H II 19,20-21, K 13-19, F 7-15. Overige soorten appelen 3-12. Peren: Clapp's Fav. A 46,20-48, BC 34,10- 36.30, H gr. 42.20-43,80, H I 31.30-34,10, H II 23-26, K 19,20-24, F 14-19. Pree. de Trév. BC 41-42.80. H gr. 48,20-49.10, H I 38.60-40,50, H II 25.30-27, K 26-23, F 16. Overige soorten peren: 7-16. Pruimen- Belle de Louvani 39-50. Reine Cl. d'Althan F 60. Vict. I 49-70, F 24-34. Bramen p. doosje 45. WATERSTANDEN Mannehim 544 (-40371, Kaub 375 (+041), Trier 270 0651. Koblenz 357 (-0411, Keulen 348 045), Ruhrort 546 (-059 Lobith 1128 0521, Nijmegen 898 ->-045 Arnhem 894 039), Eefde 412 016), Deventer 312 (-013), Namen la Plante 239 (-036), Borgharen 4252 (-137), Bel- feld 1304 156), Grave 540 (+065).

de Stem | 1954 | | pagina 3